VERVROEGDE WINKELSLUITING. Overigens was slechts gewoon onder houd noodig. Gebouwen gemeentereiniging Het onderhoud der gebouwen aan de mestplants kostte f 103.46'; voor het aanleggen van den weg naar de schuur, stal en wagenloods met bestraten en rooien van boomen was eene uitgave noodig van f 386.78'. Het verbouwen der gebouwen op „Ma Retraite" tot Directeurswoning en stal- baaswoning met eenig bijwerk werd aangenomen voor f 3870.15 voor ver andering der bestaande gebouwen werd betaald f43 781. Het maken van een nieuwe beerkel- der aan de Lageweg werd aangenomen voor f 786.60 voor toezicht, bestrating der weg aldaar werd betaald 161.05. Het bouwen eener nieuwe wagenloods kostte (796.25 en het plaatsen vaneen nortonpomp 1 105.80. Aan den klokkenstoel van het Car- rillon in de Lieve Vrouwetoren en de ijzeren liggers, waaraan de klokken hangen, was eene onverwachte ernstige hei-stelling noodig, die met steigers en school werken eene uitgaaf vorderde van f258.80'; overigens was aan dezen toren en aan het torentje aan de Kamper- binnenpoort slechts eenigonderhoudswerk noodig. Het onderhoud der klokken en uur werken eischte eene uitgave van f 194.40. 9" Straten, wegen, pleinen, riolen en waterleidingen. Bestraat met waalklinkers werden: de Breedestraat en de voetpaden in de Kromniestraat, aan den Nieuweweg, langs het Zand en langs den Arnhem- schenweg terwijl de bestrating in de stad op verschillende plaatsen werd hersteld met bijlevering der waalklinkers vor derden deze werken eene uitgave van f 11232.28'; voor sneeuwopruiming werd betaald f 517.97 en voor het vegen en onderhouden van gaten en ijs aithakken f 270.21, met andere kleinere werkzaam heden bedroeg de uitgaaf voor straten f 12212.06'. Het onderhoud der wegen kostte f3724 30; voor onderhoud en aanplan ting van boomen werd betaald f 602.02 terwijl f 200 werd uitgegeven voor aankoop, onderhoud en plaatsen van waarschuwingsborden. De bruggen aan de Kamppoort en St. Andriespoort werden geverfd, terwijl de brug aan de Kleine Luiaard van een nieuw bruggedek werd voorzien hetwelk eene ui tgave vorderde van f 263.03. Bij de brug aan de groote Luiaard werden de beschoeiingen vernieuwd, de kosten waren f 397.58. Het verdere onderhouds werk kostte f 152.90. De algemeene toestand van straten, wegen en bruggen is niet ongunstig te noemen, maar voortdurend krachtig onderhoud blijft steeds noodig. Het uitbaggeren van de haven en de grachten werd aangonomen voor f 1683, terwijl voor de kosten van het opruimcu van riet, biezen enz. en het uitbaggeren van een gedeelte van de Beek bij de Koningspoort een bedrag van f 72,S4 werd uitgegeven, de toe stand is overigens goed te noemen. Herstelling van de baggerpraam was noodig en vorderde een bedrag van f 106.7S; de walinureu vereischten slechts gewoon onderhoud; voor de rasterwerken was eene uitgave noodig van f 312,02' wegens aankoop van gekyaniseerde palen en vakken, en ijzeren hekwerk aan de Koningspoort. Het onderhouden en schoonhouden der riolen in de geheele stad kostte f 406.94. In de Kleine Haag, in den Leusder- weg en in de Zwanenhalssteeg werden nieuwe riolen gelegd de kosten daarvan bedroegen te samen f 203.47. Yoor het repareeren van luiken enz. was eene uitgave noodig van f 98.18. De toestand der nieuwe riolen is goed, die van de oude voldoende, zij vorderen echter steeds veel zorg aan schoon houden. Urionoirs werden geplaatst bij het Politiebureau, bij de Arnhemschepoort en op het Zand, zij waren reeds in 1903 aangekocht, het plaateen enz. kostte f 118,67. Aangekocht werden voor nadere plaatsing een tweepersoons en 2 éénpersoons urinoirs voor een bedrag van f 299. Yoor verplaatsing en onderhoud van urinoirs werd betaald f 63,93. De buurtpompen verkeerden in goe den toestand; voor onderhoud werd besteed f 151,13'. De toestand der sluizen is goed, de sluisdeuren aan de brug aan den Zuid singel werden schoongemaakt; met ander onderhoudswerk werd daarvoor betaald f38,77. Yoor het onderhouden en snoeien der boomen, rooien en plaatsen van heesters in de wandelplaatsen werd betaald f 1263,44. Yoor aankoop van een hand-sproei wagen werd betaald f 63.28, voor aan- Jnoop van bloemen en heesters f 102.28, aan vrachtloon werd betaald f 64.97 voldoende. Vooi- onderhoud der oude begraaf plaatsen met de gebouwen, rasterwerk, enz. werd betaald f 287.89. Het gebouw aan de nieuwe begraaf plaats eischte éene uitgave van f 164.65. Het onderhoud van het plantsoen werd publiek aanbesteed en aangenomen voor f 206, voor verder onderhoud van hot materieel werd f 40 betaald. De toestand der beide begraafplaatsen voor mest enz. f21.10 en aan latten, ijzerwerk en gereedschappen f 54.87 De toestand is over het algemeen is goed. Yoor onderhoud van het trekpad werd betaald f 137.50 en voor aankoop en vervoer van steenpuin f 1018. Voor het verhoogen en verzwaren van de kade langs het stadmaatpoldertje aan zee werd betaald f205 en voor het uitdiepen van een sloot f 136,20; voor onderhoud der ponten werd betaald f 142,52, voor onderhoud van duikers en bruggen f68,02, voor ijzerwerk, teer en verf f91,87'. Het maken van 3 nieuwe ducdalven werd aangenomen voor f 995 en her stellingen aan het Oostor-Eemhoofd voor f 810, voor kleine herstellingen aan den Eemoevcr, aan de Kleine Koppel werd nog uitgegeven f 44. Het vernieuwen van eenige vakken werfmuur met bijwerk werd aanbesteed voor f 1023,47 voor eenige andere her stellingen werd uitgegeven f 139,39. De toestand van de steigers is vol doende. De muziektent vereischte slechts weinig onderhoudskosten namelijk f 6,84, het opzetten aan het begin der Konin- ginnelaan mot transport van materiaal en stoelen kostte 100. Wordt vervolgd. Donderdagavond werd in de Arend een Openbare Vergadering gehouden, uitgeschreven door Handel en Nij verheid, ter bespreking van de ue gen-uur-s 1 u i ti ng. De voorzitter, tevens als inleider op tredende, sprak als volgt: M. H. Het zal zeker niet vaak voorkomen, dat iemand als inleider in en tevens als leider van een vergadering optreedt. Waar dat thans met mij wel het geval is, wil ik u een woord van welkom toeroepen aan deze plaats, daarbij de hoop uitsprekende dat door het beleggen van deze vergadering, het onderwerp, dat we dezen avond hier te zamen zul len behandelen, iets nader mag worden gebracht tot zijne verwezenlijking. Dit onderwerp heeft reeds veel pennen en monden in beweging gebracht, en zal 't waarschijnlijk nog meer doen. Het heeft zich reeds een plaats veroverd op de agenda's van de meeste handels- en winkelicrsvereenigingen onder den algemeenen naamvervroegde win kelsluiting. Indachtig aan alles wat over dit onderwerp reeds geschreven en gesproken is, wil ik dit vergelijken met het ricocheeren van een geweer kogel of een platten steen over het water, en bij voorkeur, als zijnde meer algemeen bekend, bij het laatste. Al eer de kogel of het steentje tor plaatse Yan bestemming is, raakt het slechts even het oppervlak der aarde of van liet water en springt en huppelt het voorwerp telkens op, eerst forsch en sterk, daarna minder, om eindelijk onmerkbaar, als 't ware glijdende over het gladde vlak, over te gaan tot ruste. Ons onderwerp tochvervroegde win kelsluiting is reeds herhaaldelijk behan deld, zoowel in 't binnen- als buitenland en even als het ricocheeren van den platten steen over het water, heeft dit onderwerp, vooral in den beginne groote sprongen gemaakt, telkens en telkens den tegenstand rakende, maar in bijna alle gevallen met een bevredigend eind resultaat. Evenmin als iedere platte steen het even mooi doet, zooals de jongens 't noemen, evenmin hebben alle bemoei ingen, zij door particuliere personen, 't even mooi gedaan, maar toch is het merkbaar dat ook hier even als bij 't steentje gooien een zekere handigheid en tact noodig is, om al spelende en huppelende de zaak zoodanig te regelen en te richten dat zij, eindelijk langzaam voortglijdende geen tegenstand meer ontmoet en daar is waar zij wezen moest. Mag ik u in een paar woorden me- dedeelen hoe de zaak hier te Amersfoort bij de Vereeniging, waarvan ik de eer geniet Voorzitter te zijn, aanhangig is ge maakt? Eenige Leden der Ver. H. N. maakten te zamen een uitstapje naar 't Noorden van ons land, en zijn o.a. ook te Leeuwarden, Frieslands hoofdstad ge weest. Die hebben toen ontdekt dat de 9 uren-sluiting d&èr een voldongen feit is en wat nog het meeste pleit voor da Leeuwarder winkeliers is het feit, dat ze de slotwoorden van het preaadvies over vervroegde winkelsluiting van Mr. Levy op het internationaal Congres te Amster dam: „Sluit U aanen sluit zelf", tot de hunne hebben gemaakt en daardoor geheel op eigen initiatief en door eigon kracht, zonder wettelijke maatregelen tot het gewensckte doel zijn geraakt. Zij hebben daarmede het bewijs ge leverd dat de winkeliers in eenzelfde branche, elkander niet als concurrenten beschouwen, steeds gereed over en weer elkander zooveel mogelijk afbreuk trach ten te doen, maar als collega's, die allen één en 't zelfde doel beoogen en allen dezelfde belangen hebben te bevorderen. Ik wensch daarom hier een woord van groote waardeering te wijden aan hen te Leeuwarden, die hebben samen gewerkt en dit schoone resultaat hebben bereikt, wijl het een doorslaand bewijs is, dat déir overeenstemming is ver kregen door een gevoel van prijzens waardige solidariteit onder de winkeliers in de verschillende bedrijven. Hier in onze goede stede terugge keerd heeft een der Leden onzer Ver eeniging op eene maandvergadering van H. N. de vraag aan 't Bestuur gedaan: Kan ook hier worden totstand gebracht wat in Leeuwarden is geschied? Op de eerstvolgende maandvergadering heeft het Bestuur die vraag in gewijzig- den vorm op de agenda geplaatst en nadat het overgroote deel der aanwezi ge leden zich in principe vóór eene vervroegde winkelsluiting hebben ver- verklaard is daarop met algemeene stemmen besloten eene openbare ver gadering bijeen te roepen, om te trachten de zaak in 't goede spoor te brengen en daardoor eene oplossing mogelijk te te maken. Deze openbare vergadering, M. H. is een gevolg van dat besluit. Ik acht het mijn plicht u indachtig te doen zijn, dat, volgens mijn gevoelen althans, het slagen van onze beraad slagingen van heden avond noodig zijn om met succes verder te kunnen gaan en verzoek ik u daarom het onderwerp vooral ernstig en kalm te behandelen en meen ik u te moeten waarschuwen, tegen forsche slagen hier in dit ge val tegen het voorstellen van on doordachte, ingrijpende maatregelen, 't Is toch mijne vaste overtuiging, dat het onderhavige onderwerp is eene zeer delicate kwestie, waarvan het slagen voor het grootste gedeelte schuilt in den hechten onderbouw en waarvan de uit slag met vrij groote zekerheid als negatief kan worden voorspeld, indien ruwheid, onachtzaamheid, en als 't ergste onver schilligheid reeds een rol spelen bij 't leggen van de fundamenten. Worden straks mogelijk voorstellen gedaan, laat ze ons dan aan alle zijden bekijken en bespreken, laat ons zoo noodig met krachtige hand het materiaal hanteeren dat wij krijgen te bewerken, maar laat ons daarbij niet vergeten dat haastige spoed is zelden goed. Want, voor zoo verre ik de stof heb behandeld, is 't mij gebleken dat schijnbaar uiteenloopende belangen moeten worden te zamen ge bracht, wil ons samenzijn hier eenige vrucht afwerpen. Ik vermoed, dat bij menigeen onder Uwer de kans op slagen niet groot schijnt en dat bij velen reeds is opge komen de stelling: zonder wettelijke regeling krijgen wij geene vervroegde winkelsluiting. M.H.! Wie onder U zóó denkt kan zich vrijelijk scharen bij verreweg het overgroote deel van hen, die reeds ge durende een meer of minder aantal jaren, dit onderwerp hebben be handeld. Is de kwestie dan inderdaad van zoo ingewikkeldcn aard, dat een belang, 't welk is een zuiver persoonlijk belang, een belang voor eiken winkelier in 't bijzonder, niet anders kan worden ver kregen dan door bemiddeling van den wetgever? Begrijpt dan inderdaad de winkelstand nog zóó slecht zijne eigene belangen, dat alleen dwang hem kan brengen tot verbetering van zijne po sitie? M. H. Wij zijn hier ongemerkt op lastig terrein gekomen, want de juiste beantwoording dezer vragen hangt af van veel bij elkander komende omstandig heden, dia werkelijk niet gemakkelijk tot één zijn te voegen. Daar zijn b.v. de financieele draag kracht van de winkeliers in verschillende vakken, persoonlijken aard, aanleg en karakter, ontwikkeling en opvoeding, jaargetijde en daardoor drukke en slappe tijden in verschillende branches, 't zijn aller factoren, waarmede rekening moet worden gehouden bij het beantwoorden der twee Zooeven gestelde vragen. Maar zoover mijne nasporingen hier ter stede strekken zijn de winkeliers 't met mij eens dat vervroegde winkelsluiting eene zeer groote verbetering zoude zijn in het leven van eiken winkelier, en voor hen die gerekend worden te behooren tot den kleinen winkelstand, zeker niet het minste. En waarom kost het dan zooveel strijd tot vervroegde winkelslui ting te geraken door eigen initiatief, door eigen werken en streven, zor.der ingrijpen van hoogcr hand? Doordien er nog altijd gevonden wor den onder de winkeliers, personen, die zich niet kunnen voorstellen dat door vroeger te sluiten zij zich zelf geene schade in hun zaak zullen berokkenen. Daardoor zijn zij niet geneigd zich aan te sluiten bij hen, die zich op een ander standpunt plaatsen en niet de bezwaren van de eersten deelen. 't Is ontegenzeggelijk dat groot- en klein bedrijf, voor zoover we dit hier in Amersfoort in den winkelstand zóó kunnen noemen, een woordje meespre ken, over 't geheel genomen zijn zij, die groatere zaken drijven, eerder en meer geneigd vroeger te sluiten dan zij die kleinere zaken hebben in een zelfde vak. Maar ook hierop zijn weer uitzonderingen, want b.v. de eigenaar eener grootere zaak, gelegen in eene volksbuurt zal minder geneigd bevonden worden tot vervroegde sluiting over te gaan, dan de eigenaar eener zaak van denzelfden omvang in 't zelfde vak, gelegen op deftiger stand. Maar bij den kleinen winkelier in bijna elk artikel, die zelf of met eigen personeel de klanten bedient en daar door allen persoonlijk min of meer kent leidt het er als van zelf toe, dat tegenover die klanten geene maatregelen genomen worden, waardoor die kunnen ontstemmen, te meer nog wanneer die winkelier vermeent, daardoor eene kleine winst te moeten derven, „'k Ben toch thuis", wordt er allicht gezegd en mijne onkosten bij niet sluiting zijn gering. En juist in het trekken van een grens ligt de groote moeilijkheid, om tot over eenstemming te geraken. Een wettelijke regeling werkt voor allen in eenzelfde branche gelijkelijk en 't is opmerkelijk dat juist zij, die vreezen zich schade te zullen berokkenen, wanneer op eigen aandrang de vervroegde winkelsluiting wordt doorgevoerd, bijna allen zijn vóór w e 11 e 1 ij k e regeling. Groot- en klein bedrijf komen hier dus te zamen, want ook het groot bedrijf is bijna zonder uitzondering, vóór wettelijke be paling omtrent het sluitings- u u r. Maarik heb er reeds meer malen op vergaderingen van onze ver eeniging op gewezen, de Staats-machine werkt in ons land zeer langzaam en 't wil mij ook voorkomen, dat het beter is zelf eene regeling tot stand te brengen, die gevormd kan worden naar de be hoeften en die in de praktijk niet zóó knellend zal werken, als eene wettelijke regeling. Sta mij toe, geachte Verg. U in korte trekken bekend te maken met datgene wat in verband staat mot ons onder handen zijnde onderwerp, wat betreft de wettelijke regeling, zoowel in 't buiten- als in 't binnenland, om daarna een oogenblik stil te staan bij de maat regelen, die, volgens mijn gevoelen, dienen te worden aangewend om ook hier, als einddoel, tot eene vervroegde winkelsluiting te kunnen geraken, 't Eenige rijk in Europa waar winkel sluiting bij de wet bevolen is, is Duitsch- land. De aanleiding tot deze wettelijke regeling was het, in het najaar van 1 8 92 begonnen onderzoek der „Kom- mission für Arbeiter-Statistiek" naar den arbeidstijd van winkelbedienden. Deze enquete strekte zich uit over pl.m. 10 pCt. der in het Rijk bestaande winkel bedrijven, die minstens één bediende hadden en waren ingedeeld, zoowel naar het aantal inwoners der verschillende plaatsen, als naar het aantal bedienden, werkzaam in ééne zaak. Door deze enquete werd de commis sie overtuigd van de wenschelijkheid, en nadat zij met koopliedenvereenigingen zich in verbinding had gesteld, gaf de Com. op raad der gen. vereenigingen eene verplichte algemeene winkelsluiting om S uur in overweging. Een storm van verontwaardiging stak op in het gansche Rijk. Zie hier, M.H.! de ricochettc van den steen met kracht geworpen. In de Landdag werden moties tegen het voorstel der Commissie met overgroote meerderheid aangenomen, waarbij de Pruisische Landdag in 1896 de kroon spande. En wat was daartoe het leidende motief. Een voor Duitsch- land, althans volgens mijn gevoel een ongedacht motief. Men vond nl. dat hot niet te pas kwam eene dergelijke be perking van de individueelc vrijheid te decreteercn. Precies dus het standpunt van Mr. J. A. Levy op het zooeven genoemde congres te A'dam. De {opgestoken storm schijnt spoedig te zijn bezworen, want reeds in 1899, dus 3 jaren later, diende de Rijksre- geering voorstellen 'in, betreffende de regeling van den winkeltijd. En het mee 4 opmerkelijke hiervan is, dat niet alleen bij den Rijkskag geen heftigen principieelen tegenstand werd gevonden, maar dat de voorstellen aan de meer derheid niet ver genoeg gingen en dat zijn nl. de voorstellen, door eene com missie uit den Rijksdag belangrijk gewijzigd, door het plenum werden aangenomen, één jaarnï de indiening, dii8in 1900. 't Zou ons te ver voerende wetgeving op de winkelsluiting in détails na te gaan, genoeg zij het hier te vermelden dat in het geheele Duit- sche Rijk de winkels van 's avonds negen tot 's ochtends 5 ure moeten gesloten zijn, behoudens natuurlijk enkele uitzon deringen. Het punt van uitgang in deze is dus geweest om den overmatigen werk tijd van vele winkelbedienden, zoowel mannelijke als vrouwelijke, tegen te gaan en waren de patroons daarbij dus bijzaak. Maar dat ook aan deze laatsten de nieuwe regeling opperbest bevalt en dat deze perzik smaakt naar meer, daar van moge het volgende tot bewijs strek ken. De desbetreffende wet opent de moge lijkheid om van de 9 uur sluiting af te wijken en reeds ten 8 ure te sluiten, maar hiertoe moet eigen initiatief genomeu worden en eene aan vrage daartoe uitgaan van de winkeliers, In Noord-Duitschland zijn reeds enkele plaatsen als Bremen, Lübeck, Elberfeld, waar 8 uur-sluiting voor alle winkelbe drijven is ingevoerd, maar bepaalt zij zich toch tot enkele plaatsen van mid delbare grootte. In Lübeck is de invoering van de te 8 uren-sluiten al bijzonder interessant. In Mei 1901, dus een jaar na de aan neming van de Rijkswet tot 9 uur sluiting door het geheele Rijk, was daér (dus te Lübeck) eene verordening in werking getreden, welke het open houden gedurende de eerste vijf dagen der weck van 89 uur 's avonds en 57 's ochtends verbood. In Novbr. van datzelfde jaar, dus na 6 maanden werd die verordening ver nietigd. En waarom denkt ge M.H. Ik vermoed dat, indien hier tegenstan ders van de vervroegde winkelsluiting in de zaal zijn, zij 't antwoord reeds gereed hebben en dat zal luiden: Om dat de winkeliers zagen dat zij schade hadden van nog een uur vroeger te sluiten, dan waartoe de wet hen ver plichtte. Indien er hier zoo zijn moet ik tot mijne blijdschap constateeren, dat zij den bal hebben misgeslagen. Neen 't was enkel een gebrek in den vorm geweest, 't Bleek nl. dat niet alle betrokken winkeliers tot de stemming waren opgeroepen. Onmiddelijk begon de wiukeliersver- eeniging eene krachtige agitatie, om weer tot de 8 uren sluiting te geraken. 1134 winkeliers wendden zich tot den senaat met het verzoek eene verplichte sluiting van 89 uur 's avonds voor alle winkelbedrijven in te voeren. De morgenuren van 57 waren met het oog op de kroeghouders los gelaten. Bij stemming verklaarden zich 12 54 winkeliers vóór, en slechts 60 tegen een 8 uur-sluiting. De ervaring had daar reeds langer dan een jaar gesproken en zich basee- rende op de praktijk, wenschte eene overweldigende meerderheid het genot van heel vroeg sluiten te handha ven. Wel vindt men in vele steden van Duitschland eene S uur winkel sluiting voor eenige afzonderlijke bedrijven. In Mainz zijn zelfs de sigarenwinkeliers, die men vreesde dat door de 9 uur sluiting het meest benadeeld zouden worden en voor welke in den Rijksdag zelfs eene uitzonderingsbepaling, voor schrijvende eene elf uur sluiting, voorgesteld was, de andere winkeliers voorgegaan met de invoering van d e 8 uur sluiting. M. H. zegt het voort! aan onze sigarenhandelaren. Naast Duitschland, waar de wet zelf de winkelsluiting tegen een bepaald uur verplichtend stelt, staan twee andere Europeesche landen, waar de wet zich alleen bepaalt, deze bevoegdheid aan locale besturen toe te kennen en haar dan nader te regelen. Het zijn Engeland en Noorwegen. De Engelsche wet betreffende de vervroegde winkelsluiting is van nog zeer jonge datum, 1904. De geschiedenis dezer wet is merkwaardig en daarom wil ik ze oven in herinnering brengen. Reeds in 1842 dus ruim 60 jaren terug werd te Londen opgericht: do Londensche vervroegde sluitingsvereeni- ging. Eene kleine halve eeuw lang trachtte deze Ver. haar doel te bereiken door middel van het particu lier-initiatief, echter zonder blijvend succes. Een typisch staaltje van de onmacht van dat particulier-initiatief en tevens het bewijs van de macht van enkele personen om alles in de war te sturen in deze, is het in 1872 in Zuid-Londen gebeurde. De laken-winkeliers waren daar in dat jaar onderling overeengekomen om ten 8 uur te sluiten. Tot veler verrassing slaagde de invoering dezer 8 uur-sluiting volkomen en alles ging gedurende eoni;

De Eemlander | 1905 | | pagina 2