No. 71. Woensdag 6 September 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U Zelf! - REDE, - verkiezing voor de - - - - - - Provinciale Staten. 4 nJ rg FEUILLETON. DE FATALIST. Y'einohjjiit W6en»daga en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bnresu I HeDdrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlen Van 1 tot 5 regels 0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) De eensgezindheid, die er tijdens de ierkiezing voor de Tweede Kamer onder ie Vrijzinnigen heerschte schijnt, volgens ie verschillende berichten, die tot ons kwamen niet te heerschen bij de aan staande verkiezing voor de Provinciale Staten. De machine van de Centrale heeft litmaal wat langzaam gewerkt, zoodat icrzuimd is aan de afdeelingen, ten- ainste aan de afdeeling Amersfoort lien invloed op de samenstelling van Ie voorloopige kandidatenlijst te laten jitoefenen, die in een vereeniging van Vrijzinnigen noodzakelijk is. Een gevolg daarvan is geweest, dat Ic kiesvereeniging, door het bedanken an een der kandidaten zich eenvoudig iet decreteeren van een kandidaat door Ie Centrale moest laten welgevallen. De Kiesvereeniging heeft dit zeer teker onbedoeld gevolg niet willen accep- eeren en heeft gemeend vooral ook jict jhet oog op den korten tijd, waar- loor het niet meer mogelijk was, de lentralc in de gelegenheid te stellen Een nieuwe voordracht op te maken ich als kiesvereeniging bij deze ver- iezing te moeten onthouden, terwijl de eden vrijgelaten werden naar bevind un zaken te handelen. Het gevolg daarvan is geweest, dat ^_en vrij talrijke groep leden van de iiesvereeniging Amersfoort van die vrij- A ieid gebruik gemaakt hebben om met tnparige stemmen den heer A. M. Tromp an Holst tot hun candidaat te benoemen. Aangezien het district voor de Pro- i inciale Staten voor de Vrijzinnigen veel «gunstiger is dan voor de Tweede iamer, zoodat het ons, gegeven do oidige partijformatie en het feit, dat e Kerkelijken een lijntrekken, absoluut omogelijk toeschijnt een vrijzinnig kau- idnat, onverschillig van welke fractie, doen zegevieren, achten wij het ainder te betreuren, dat er thans meer ian een vrijzinnig kandidaat zal gesteld 'orden. Misschien bevat het stemmenaantal, ■at op hen wordt uitgebracht een aan wijzing voor een volgende verkiezing om- rent den meest gewenschten kandidaat. Misschien is liet zelfs een middel om 4 'A i-i hi. 64 lanie >uran Sy die zich niet voordoet zooals hij is, ichaamt zich over zichzelvenl door IWASr TrBOESJEFF. Vertaling van G. H. PRIEM. 9. Zeker! Ik zei hem: Goeden dag, ameraad! en hij antwoordde: Adieu, 'sieraad! Waarom: Adieu? vroeg ik tm. Wel, zei hij, omdat ik mij straks kogel door den kop jaag Zoo'n lotvogel! De adem stokte mij in de keel. Wat! Hij zei u dat hij Och ja, 'tis een spotvogel, ant- iïa. oordde de officier en verwijderde zich. Van de schrik over deze woorden nog le' geheel bekomen, hoorde ik luid en 'uidelijk mijn naam roepen. Ik herkende soiens stem. zooveel mogelijk vrijzinnigen in het vuur te brengen, althans indien de heer d'Aulnis de Bourouill in Baarn dezelfde populariteit geniet, waarin de heer Tromp van Holst te Amersfoort zich zoo terecht mag verheugen. Hoewel wij ons dus niet ontveinzen, dat de kans van slagen, zelfs om het tot eene heistemming te brengen uiterst gering is, zoo meenen wij, dat alle vrij zinnigen hier ter stede, nu er een van de hunnen tot kandidaat gesteld, ter stembus moeten opgaan. We zijn dat aan hunne beginselen verplicht. Naar het schijnt is de gedragslijn door de Centrale gevolgd te verdedigen op grond van het reglement. Misschien wel en misschien niet. Ze zullen die kwestie maar daar laten. Doch 't komt ons voor, dat er in allen gevalle een reglementswijziging dringend noodzakelijk is gebleken en wel in dien zin, dat gebiedend worde voorgeschreven, dat een voorloopige kandidatenlijst door de afdeelingen wordt opgemaakt. 't Komt ons voor, dat dit altijd de bedoeling geweest is, doch het behoud van de Centrale hangt er thans van af, dat die bedoeling duidelijk blijkt uit het reglement. uitgesproken door den lieer J. BOLK, z= bij de opening van de Industrie- en Huishoudschool. Dames en Hecren, Onder wijzeressen, Onderwijzers en leer lingen der Amersf. Ind. en Huish. school. Zeer Geachte toehoorders! Het zij mij, als voorzitter van de Amersf. Ind. en Huish. school vergund, u allen, met een hartelijk welkom te begroeten, ter gelegenheid, dat aan de opening dezer onderwijsinstelling die hare werkzaamheden reeds in Juni j.l. zij het dan, nog niet naar volledig prospectus aanving een officieel karakter zal worden gegeven. Wilt u overtuigd houden, dat deze welkomstgroet gepaard gaat, met een gevoel en als uitvloeisel daarvan Ik antwoordde hij trad op mij toe. XVI. Nu, vroeg ik, hebt gij Ilja Stepano- witsch gezien en hoe hebt gij hem dan gevonden? Leeft hij nog? Ik heb zelfs met hem gesproken. Mijn angst week eensklaps van mij. Hij zit onder een berk, in zijn mantel gewikkeld Dat is alles. Ik zei hem: Ilja Stepanowitsch, kom toch mee naar huis; Alexander Wassilitsch is doodelijk ongerust over u. Toen antwoordde hij mij: Hoe komt ge er toe u daarover ongerust te maken? Ik ben toch vrij om te doen wat ik wil? Ik heb hoofdpijn. Ga maar naar huis, ik kom wel. En gij zijt gegaan? riep ik uit en sloeg de handen ineen. Wat kon ik anders doen? Hij beval mij te gaan en toen kon ik toch niet blijven? Al mijn onrust keerde opeens terug. Breng mij naar hem toe, dadelijk, hoor je! Semen, Semen, dat had ik toch niet van je gedacht! Is hij dicht bij ons? Vlak bij ons. Daar, waar het kreupelhoud begintdaar zat hij vlak bij de beek. Nu, breng me dan bij hem! Semen ging vooruit. Daar, zie slechts, als wij de beek met een woord van dank, dat u, aan de uitnoodiging van het Bestuur, om de opening bij te wonen, wel gevolg hebt willen geven. Alvorens onze hooggeachte Burge meester Jhr. B. W., die zich daartoe gaarn bereid verklaarde, het woord ter opening onzer onderwijs instelling wenscht te nemen, zij eene inleidende gedachte hier op hare plaats. Geenszins ligt het in mijne bedoeling in breede trekken weer te geven, hoe onze nu tot stand gekomen I. en II. school, van af hare conceptie tot lieden, rijk is geweest aan blijde verwachtingen, afgewisseld door teleurstellingen, die aan een lijdens geschiedenis doen den ken, niet alsof dit laatste inhaerent is aan het tot stand komen van alle groote zaken, maar daartoe essentieel zoude behooren; toch wensch ik in 't kort u te ontvouwen het waarom en 't hoe onze inrichting ontstaan en het verloop harer wording is. Het waarom, zou kortweg kunnen saamgevat worden in dit enkel begrip: „de I. en H. scholen zijn allengs uit „daartoe gevoelde behoefte ontstaan en „passen daarom geheel in het kader van „den tegenwoordigen tijd", maar deze idee blijft voor den een, een geloofstuk voor een ander een van twijfelachtigen aard, terwijl weer een derde de waar heid daarvan, geheel ontkend, totdat... door de werking en de resultaten van zoodanige onderwijsinrichting, de over tuiging van de noodzakelijkheid van haar bestaan baanbreekt en voor die overtuiging, twijfel, lauwheid, ondank en tegenwerking plaats maakt. Zóó werd dit ook in onze stad begre pen, door enkelen, die de moeielijke en de ondervinding leerde het iu vele opzichten ondankbare taak wilden op zich nemen, om alhier eene I. en II. school op te richten. Zij die op 3 Nov. 1902 het initiatief daartoe namen al was primitief de bedoeling deze: „de oprichting eener „Huishoudschool en om met deze te „vereenigen de reeds sinds jaren hier „bestaande Fröbel- en Iluisvlijtschool' (beide door het Nut6-Departement ge subsidieerde instellingen), waren de hee- ren G. J. Buijs, destijds voorzitter van het Nuts-Departemcnt, D. Gerritsen, C. J. F. Prins, N. E. Rost, F. "Wesse- ling, J. v. d. Horst Bruijn en II. W. van E8veld. Aan deze kampioenen ons langs loopen zijn wij er aanstonds. Maar inplaats van bij de beek te komen, kwamen wij aan een sloot voor ëen leegen schuur Wel, zei plotseling Semen, ik ben zeker te veel naar rechts gegaan we moeten meer links aanhouden. Wij liepen meer naar links en kwa men in zulk hoog gras terecht, dat wij er haast niet meer uit konden komen. Toen voelden wij plotseling moerasgrond onder onze voeten en hier en daar kleine met mos begroeide plekken, als ik nog nergens gezien had. We keerden terug. Plotseling rees een kleine heuvel voor ons op, daarop stond een hutje, waaruit een soort gerochel tot ons door drong. Semen en ik riepen eenige malen in de richting der hut, het stroo- dak bewoog zich en eeu stem ant woordde: Wie is daar? En opnieuw keerden wij om niets dan de vlakte, een eindelooze vlakte Waar zullen wij heengaan? vraagde ik Semen vol vertwijfeling. Ja, ziet u, mijnheer, ik geloof, antwoordde de bediende, dat hier de duivel de hand in 't spel heeft. Ik begon boos op hem te worden doch op 't zelfde oogenblik bereikte een dof geluid mijn oor. 't Geleek wel iets op dat, 't welk veroorzaakt wordt door het ontkurken van een flesch. Het geluid scheen van zeer dichtbij te eersaluut, als de grondleggers onzer inrichting. Het wil mij voorkomen dat deze Heeren bij het nemen van hun initiatief door de volgende gedachten geleid zijn. le. Om, waar in het algemeen het meisje, na meestal niet meer dan het elementair onderwijs genoten te hebben, met die kennis de wereld moet ingaan en verder zich zelf op eigen initiatief met eigen energie moet trachten kun dig te maken, wat haar in staat zal stellen, die plaats in de Maatschappij in te nemen, welke haar, naar aanleg en omstandigheden toekomt, haar, van welken stand of rang zij ook zijn moge, tot het aanleeren ook daürvan, de ge legenheid te verschaffen. 2. Om, waar te dezer plaatse door oprichting eener ambachtsschool, voor den jongen is gezorgd het een eiscli van billijkheid is dat voor het meisje gelijke zorg worde aangewend. 3. Omdat onze stad er groot belang bij heeft en het voor haar naam, haar vooruitgang, bloei en toekomsl, een eerste vereischte is, met haro zuster steden van gelijke en meerdere bevol king, voor aan te staan waar het geldt, goed onderwijs van welken aard of strekking of op welk gebied dan ook. Werd zooals ik zeide op 3 Nov. '02 gezegd initiatief genomen, al spoedig daarna en welop den lllen dier maand had den genoemde heeren een samenkomst met den Insp. v. h. M. O. den lieer II. J. de Groot, die bereidwillig daartoe naar hier kwam, in overweging gevende, op te richten eene I. en il. school, gesubsi dieerd door Staat, Provincie, Gemeente en Nutsdepartement, waarop zicli 28 Nov. een voorloopig Comité van 17 Dames en heeren constitueerde met opdracht aan de heeren Buij9 en Wesseliug, een circulaire daartoe te ontweipen en daar van een 700 tal in deze stad te doen verspreiden. Een bijeenkomst van 120 dames en heeren op 18 Dcc. d.a.v. onder leiding des heeren Buijs in het koffiehuis „de Arend" alhier, had tengevolge, dat be sloten werd tot oprichting der Vereeni ging „Amersfoortsche I. en n. school. Tevens werd uit de aanwezigen een Bestuur van 10 dames en 5 heeren gekozen nadat een 100-tal als lid der vereeniging toetraden; 3 weken later was dat aantal tot 225 geklommen. Het kind der illusie, had het levens komen. Waarom huiverde ik onwille keurig? Ik was niet in staat mij daar rekenschap van te geven, doch ik liep aanstonds in die richting voort. Semen volgde mij. Eenige oogenblik- ken later ontwaarden wij een hoog en breed voorwerp, zwart afstekend tegen den nevel. Dat is het boschje! riep Seinen blij, daar zit mijn meester nog onder den berk, zie maar daar waar ik hem heb verlaten. Ik zag toe. Inderdaad daar zat een mensch aan den voet van den berk. Ik ijlde op hem toe ik herkende Tegleffs mantel, erkende zijn gestalte, zijn voor overgebogen hoofd. Tegleff! riep ik uit. Maar hij antwoordde niet. Tegleff! hernam ik en legde de hand op zijn schouder. Toen viel hij plotseling voorover. Wij hieven hem op en staarden hem in 't gelaat. Hij was niet bleek, maar onbeweeglijk, levenloos; de oogen, wijd geopend, hadden den vreemden slape- rigen blik bewaard. Almachtig! riep plotseling Semen en toonde mij zijn met bloed bevlekte hand; dit bloed kwam onder Tegleffs mantel uit. Hij had zich met een klein pistool doodgeschoten; het lag naast hem op den grond. Het zwakke geluid, dat ik had vernomen, was het noodlottige licht aanschouwd, de voorspoedige ge boorte werd bijna algemeen met vreugde begroet; al spoedig daarna kwamen 2 giften in elk van f 1000; 't Nutsdepar tement biedt voor 24 j. tegen 3 r. een grondkapitaal van 15'm aan en zegt onder zeker verbond een jaarlijksch subsidie van f 600 toe. Den 14 Febr. '03 wordt voor f 6110 een bouwterrein aan de Beekensteinsche- laan ter oppervlakto van 55X47M2 aangekocht en wordt een bouwplan ontworpen door den lieer Doorn Dir. der Amb.school. 1 April daarna werden de Statuten der Vereeniging bij K. B. goedgekeurd. Aan de gemeente werd gevraagd een jaarl. sub. van f 2500 en een kapitaal van f40000 voor stichting onder le hyp. verband, aunuiteitsgewijs te delgen. Dit subsidie met een kapitaal groot f 39000 werd 27 Juni door den Raad toegekend, nadat B. en W. bedenkingen meenden te moeten inbrengen, tegen hun inziens te grooten omvang der in overleg met den Inspecteur ontworpen bouwplannen en nadat 2085 vrouwen, vóór de plannen van 't Bestuur der vereniging hadden gepetitionueerd. Op 20 Juli werd een Provinciaal subsidie van f 1000 toegekend en 1 Augustus een bouwkundige aangesteld tot het nader uitwerken der bouwplannen. Alles ging naar wensch tot op 2 Sept. 1903, door de mededcoling van den Minister van B. Z., dat het Rijk over 1904 niet de gevraagde jaarlijksche subsidie van f 5000, doch niet meer dan f 3500 verstrekken zou en van de gevraagde f2000 voor inrichtingskosten niet geiept werd niet alleen alle vooruitzichten op het tot stand komen der inrichting zooals uien zich deze had voorgesteld, in rook opgingen, maar deze ook, nadat op herhaald verzoek van het Bestuur om toekenning van het gevraagd subsidie afwijzend wa6 beschikt, tengevolge had verschil van meeningen in het Bestuur omtrent de vraag of men de zaak ver der zou laten rusten, dan wel eene inrichting naar minder omvattend plan zou ontwerpen. Den 6 Oct. '04 nam de Alg. V. hot besluit op dit laatste in te gaan en eene I. en H. school, aanvankelijk op ver kleinde schaal op te richten welk besluit tengevolge had, dat 's Heeren bestuurs leden uittraden en weldra door eeu gelijk aantal vervangen werden. schot geweest. Tegleffs kameraden waren niet al te zeer verwonderd over dezen zelfmoord. Ik heb hem altijd gezegd dat hij een „Fatalist" was en noodwendig den een of anderen gekken streek moest uit halen, zeide een. In den brief aan den commandant verzocht hij op de officierslijst den luitenant Ilja Tegleff te willen door schrappen, daar deze zich van kant had gemaakt; wetende dat het geld dal zich in zijn geldkistje bevond niet vol doende was om zijn schulden te be talen verzocht hij den commandant aan den kolonel een andereu niet verzegel den brief te overhandigen, die zich in hetzelfde couvert bevond. Dezen tweeden brief lazen wij allen natuurlijk; eenigen namen er zelfs een afschrift van. Klaarblijkelijk had Teg leff bizonder moeite er aan besteed. Ziet gij, Edelgestrenge, begon hij, als ik mij wel herinner, ziet gij, Édel- gestrenge, gij zijt zeer streng in den dienst. Gij straft zelfs de geringste onregelmatigheid in de uniform, het minst vergrijp tegen 't relgement, wan neer een officier bleek en sidderend voor u verschijnt; en nu verschijn ik voor ons aller rechter, voor het aller hoogste wezen, dat nog zoo oneindig liooger staat dan u, Edelgestrenge! Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1