Allerlei. Daarop werd 26 dier maand, den Raad gevraagd een jaarlijksch subs, van f 1750 op een vereenvoudigd programma, de aanvrage aan de Prov. St. om een jaarlijksch subsidie van 1700 in hare zomervergadering van 1905 behandeld worden. Inmiddels zocht het Bestuur daar nu van stichting van eigen gebou wen voorloopig geen sprake meer zijn kou naar geschikter localiieiten om de school te huisvesten en mocht daarin slagen, door het huren der gebouwen, in welke het de eer heeft u heden te ontvangen. Den 10 April van dit jaar werd het Gemeente subsidie door den Raad toe gekend en besloot het Bestuur, zoo spoedig mogelijk, de school te openen, zij het dan voorloopig met uitsluitend le klassen voor de verschillende af- deelingen, en werd in die Bestuursver gadering de wenschelijkheid ter sprake gebracht daarbij alzoo by de I. en II. school de Fröbelschool optcnemen; dit denkbeeld werd op de Alg. verg. van 26 April door de leden, overge nomen en conform besloten daarbij overwegende de in uitzicht gestelde subsidie van het Hoofdbestuur van 't Nut en van haar Departement Amers foort. Den 16 Mei werd door het Bestuur, tot Directrice onzer inrichting benoemd Mej. De Hol, uit 's-IIage, werden reglementen, leerplannen en prospectus ontworpen, zoodat 19 Juni d.a.v. de voorbereidende Cursus A. geopend en tot do Zomercacautie Herhalingsschool en kookonderwijs, in hot gebouw in de Koestraat gehouden werd, waarbij ik niet onvermeld wensch te laten de hulpvaardigheid en groote diensten door Mej. D. Buys ons daarbij bewezen. De concierge, benoemd 23 Juni werd na diens aanvrage om eervol ontslag op 26 Juli vervangen. De zomer- vacantie is geëindigd en de lessen zullen nu voortaan in deze gebouwen gegeven worden door de volgende aan onze inrichting verbonden Dames enHeeren: Mej. de Hol, Directrice, Mej. A. Munnik, lager onderwijs, Mej. Stoll, Huish. kunde en koken en voedingsleer, Mej. v. d. Meulen, Behandeling v. d. wasch, Mej. Yerweij, Handwerken en Huisvlijt, Mej. van Beek Handwerken en Huisvlijt, Mej. Joh. v. Goor, Behan deling der wasch, Mej. D. J. v. Goor Handwerken, Mej. Marie Boekelman, Nuttige en fraaie Handw., de hr. v. Weezei Errens Handteekenen, Moj. v. Nijmegen Schoonegevel, Hoofd der Fröbelschool. Mej. v. d. Akker le. Onderwijzeres, Mej. Jeanne de Bree, Mej. B. de Bree, Mej. Boode, helpsters, de hr. Oosterman Fröbelcursus voor Natuurkunde. De school telt op dit oogenblik 168 leerlingen. Mag dit aantal reeds be langrijk geacht worden, zoo wensch ik toch te doen opmerken, dat het voor de Cursussen in den winter te geven, belooft belangrijk te zullen stijgen, immers nu reeds zijn verschillende aangiften voor November a.s. gedaan, en vele zijn nog in uitzicht. Gezegd aantal leerlingen nader ge- justificeerd, bedraagt: 44 voor het zoogenaamd „geregeld" onderwijs, d. i. de voorbereidende Cur sus A voor kinderen van 1214 j. de voorbereidende Cursus B. voor meisjes boven de 14 j. in: Hulp in de Huishouding. Kinderjuffrouw. Opleiding Fröbel onderwijzeres Nutt. Handw. Fraaie Dienstbode. Avondschool. Yan welk 44 reeds een aantal met achterlating der voorbereidende Cursus sen A. en B. een of meer der genoemde Cursussen harer keuze, volgen. 62 voor de zoogenoemde losse Cur sussen, als: Cursus Fraaie Handwerken. Dienstbode Verstellen voor dienstboden. Strijken Huisvlijt. 62 leerlingen der Fröbelschool. Heb ik alzoo in 't kort de wording onzer inrichting U in 't geheugen te ruggeroepen, mij rest ten slotte namens het Bestuur een woord van dank te brengen aan ons Lands en Provinciaal Bestuur dat door het verleenen van subsidiën het ontstaan onzer onderwijs inrichting in uitzicht stelden en niet het minst aan B. en W. en den Raad onzer stad die door toekenning van subsidie haar ontstaan mogelijk maakten. In 't bijzonder denk ik daarbij aan die Raadsleden, die met ons gelijk dachten, met ons één van wil waren en vóór het verleenen van subsidie stemden, waarmede ik niet wensch te zeggen, als zoude het Bestuur niet zeer gevoelig zijn voor de goede bedoelingen van diegenen hunner, die het om het geldelijk bezwaar, in het belang dei- gemeente nog niet raadzaam achtten, dat eene inrichting als de onze nu reeds tot stand kwam. Dan, dank aan ons Nuts-Departement, dat ons blijvend zal schragen door jaar- lijkschen geldelijken steun; aan 't Hoofdbestuur van 't Nut bij 't welk we niet te vergeefs aanklopten voor ons pleegkind, de Fröbelschool. Aan de Besturen van Ons Huis en van de nu ontbonden Fröbelschool voor hetgeen we tilulo gratioso van dezen mochten ontvangen en verder onzen dank aan allen die onze inrichting door giften steunden of als leden door jaarlijksche contribution schragen, dat het aantal der zoodanigen toeneme, want ons groot huishouden heeft uit den aard der zaak, veel noodig. En nu zou ik kunnen eindigen, ware het niet en hiermede vertrouw ik ook de tolk te mogen zijn, mijner medebestuurderen dat een gevoel van waardeering mij noopte, niet onvermeld te mogen laten, het werkzaam deel wat van af de wording tot het zijn dezer onderwijs inrichting daarvan gehad heeft ons medebestuurslid de heer F. Wesse- ling, niet abstract, als secretaris, maar ook en voornamelijk als in eenzetter van dat omvangrijk geheel. Waar het onze school gold, geen ar beid was hem te veel, steeds vond hij tijd, bezwaren overzag hij, als hestonden ze niet en om zijn zeldzame volharding en benijdenswaardige energie, komt hem inderdaad het leeuwenaandeel toe in het tot stand komen onzer I. en II. school die, nu wij zoo gelukkig geslaagd zijn aan onze inrichting te verbinden als Directrice Mej. De Hol. naar wij vertrouwen, ras de blijken zal geven, dat zij voor onze stad een onmisbare school is, die in een werkelijk bestaande doch door velen eerst later te waardeeren behoefte voorziet. Er hiermede wensch ik onzen geachte Burgemeester uittenoodigen tot opening onzer school te willen overgaan. Clowns hebben altijd, even als van ouds de dichters, meer vrijheid van spreken dan een gewoon sterveling, en velen maken daarvan een dankbaar gebruik, niet altijd evenwel ten genoege van den tweeden of derden persoon. Zoo kwam volgens het Yad. deze week gedurende de voorstelling in het circus Schumann te 's-Gravcnhage de clown Adolf het circus binnenstappen, en riep met luider stemme: „Is hier meneer Koning uit Tjummarum?" Gelach volgde, maar geen antwoord. Toen trok hij nog een stemregister los en riep luidkeels: „Is hier meneer Koning uit Tjummarum?" Toen kwam een oud heertje, later bleek het de Tjum- maansche koning te zijn driftig naar beneden stappen en zei met ingehouden toorn: „Ik moet niets hebben van die clownsgrappen." Maar Adolf liet zich als een tweede „Augoest de Domme" niet van zijn stuk brengen, en nam onder veel vroolijkheid van het publiek minus den Heer Koning, dezen laatsten arm in arm mee. Maar, o wonder, weldra kwam het nijdige heertje heele- maal opgemonterd in de zaal terug. De directie van het circus had n.l. een portefeuille met f 300 aan bankpapier gevonden en een kilometerboekjc met Heeren Konings naam. Dat is een heel wat prettiger gewaar wording dan die van een visschertje te Utrecht. De botjes waren op de markt verkocht en toen werd nog een zoodje rivicrvisch opgedragen. Bij den derden koop werd „mijn" geroepen, gevolgd door een onbedaarlijk gelach. Kooper was n.l. een visschertje met hengel en schaarsch gevuld netje. Onder toejuiching van 't publiek gaat 'tlooze visschertje guitig lachend, met zijn goede vangst" naar moeder de vrouw. Maar, o schrik! Bij het inschudden der vischjes in het „bunnetjo" waren er eenige stukken bederfwerend ijs mee in gegleden, en zoo kwam ons visschertje in 't begin van September thuis met „eigengevangen" bevroren visch. Of moeder de vrouw haar kranigen echtgenoot ook bewonderd zal hebben! Men beleeft wel vreemde zaken tegenwoordig! Daar heb je nu den dominé van Rottevalle, die als Christen er den Mohamedaanschen stelregel op na houdt: als de berg niet bij Mohammed komt, moet Mohammed maar naar den berg gaan, of m.a.w. als de „wereld, in casu de Rottevallers, niet in de kerk komt, moet de kerk zich maar stellen in de wereld. Op allerlei manieren tracht Z.W.Eerw. het volk te trekken, eerst door het instellen van debating- avondjes, waar over zijn preek werd gedebatteerd, en nu heeft hij Mej. Artzenius uit den Haag weten over te halen, tydens de godsdienstoefening eenige liederen te zingen. De kerk was stampvol, het auditorium genoot zeer, en de predikant had het bevel „dwingt zc om in te gaan" trouw volbracht. Al evenmin alledaagsch als deze Rotte- vallersvangende predikant is de brieven besteller Fernant Cheval te Ilauterive in Frankrijk, die in zijn vrijen tijd eigenhandig een villa heeft gebouwd. Het huis staat dicht bij de stad en onderscheidt zich dadelijk van andere huizen door zijn eigenaardigen stijl, of eigenlijk door zijn gemis aan stijl want allerlei stijlen zijn erin dooreen- gemengd. Het geheel maakt overigons een aangenamen indruk en sommige berichtgevers vergelijken het huis met een feëenpaleis dat in een dichterlijke bui door een hooger wezen uit den grond is getooverd. Dit hooger wezen is niemand anders dan Fernand Cheval, die er 26 jaar geduld en ijver aan heeft gewijd. Dag aan dag, zoodra de dienst het maar toeliet, ging hij op jacht naar bouwsteenen, klom over de bergen, steeg af in de kloven en verzamelde aldus zijn materiaal. Steentje legde hij op steentje en zoo kwam hij langzamerhand gcreeed. Het huis is 36 meter hoog (volgens de berichten) en van de vele torentjes, die het sieren, steekt de hoogste nog 24 meter boven die 36 uit. Nog is Cheval echter niet tevreden; hij is begonnen met zijn huis van binnen op te sieren, vooral met beeldhouwwerk. Reeds zijn eenige proeven aangebracht, waarvan het motief is de eend. Toch altijd nog een gezonder opvat ting dan het vcrbroetclen van allerlei ontaarde hondjes, waarvan de „schoot hondjesclub" te Berlijn een tentoonstel- liug heeft georganiseerd, welke zich in een druk bezoek, vooral van dames mag verheugen, 't Zijn voornamelijk dwerg hondjes die worden geëxposeerd. De kleine lilliputter-hondjes worden prachtig verzorgd: sommige liggen op zijden kussens, andere zelfs in huif- wiegjes. De afdeeling dwergsmousjes heeft exemplaren van nauwelijks 18 centimeter hoogte en 2l/a pd. gewicht. Yeel belangstelling geniet vooral een rond, gladharig dwergsmous-teefje, dat een baby van drie maanden bij zich heeft. De zoon weegt nog geen 100 gram. Er werd voor moeder er. zoon reeds 1000 M. geboden. Zeer bewonderd worden ook de Fransche dwerg-bulldogjes met vleer- muis-ooren. Dit hondenras maakt vooral den laatsten tijd in Parijs veel opgang. In Duischland heet hij „keizerhond" omdat de keizer zeer op deze dieren gesteld is. De clou vormt evenwel een blauw-zwarte mops, die kort geleden voor een enorinen prijs uit Engeland is ingevoerd. Wat gaat onze maatschappij toch snel vooruit! Nog slechts enkele jaren ge leden klaagde men steen en been over het onmenschwaardig bestaanslot van zoovele arbeiders, en nu worden zelfs hondjes, en nog wel dwerghondjes op zijden kussens rondgedragen! Hoe goed moet het nu den mensch wel zijn! De TocHtand der Gemeente. In 1904. (Vervolg Burger a von dschool. Bij den aanvang van den cursus in October 1904 werd in plaats van den heer P. Doorn aan wien wegens vertrek naar elders eervol ontslag werd verleend benoemd tot Directeur en leeraar aan de Burgeravondschool de heer B. van der Worp, te voren benoemd tot Directeur der Ambachtsschool; de heer A. P. H. J. van Weezel Errens bleef werkzaam aan de school, terwijl de heeren A. Veen, C. van Ouwerkcrk, H. Mooijen en C. J. F. Prins wederom tijdelijk werden aangesteld, de tijdelijke aanstelling van den laatstgenoemde werd later in een vaste veranderd. Verder werden tijdelijk benoemd de heer J. II. van Drie, A. de Jonge en A. Fledderus, voor Natuur- en Werk tuigkunde, Lijn- en Vakteekenen. Het aantal leerlingen bedroeg 165, waarvan 60 volledig onderwijs genoten en 105 n.l. de leerlingen der Ambachts school alleen de lessen in Nederl. Taal, Wis- en Natuurkunde en Werktuigkunde volgden; de leeftijd der leerlingen was tusschen 12 en 18 jaren, 3 waren be neden dien leeftijd en 3 daarboven. De cursus duurt nu 3 jaren de leer lingen zijn daartoe gesplitst in 3 klassen, waarvan de 1ste en 2e klasse wederom in 3 afdeelingen zijn verdeeld. 15 leerlingen bleven op de school in eene vervolg klasse. De lessen werden over het algemeen trouw gevolgd, het gedrag der leerlingen gaf geen reden tot klachten. 24 leer lingen namen aan het eind-examen uit de 3e klasse deel, aan 22 hunner kon het diploma worden uitgereikt. Aan eenige leerlingen konden prijzen worden uitgereikt voor goede vorderin gen, trouw bezoek of goeden wil. Het benoodigde bedrag werd beschik baar gesteld door de Loge „Jacob van Campen". Zie ons nummer van Zaterdag 2 Sept. Het ouderwijs wordt geheel gegeven in de lokalen der Ambachtsschool. 29 leerlingen genieten kostoloos onder richt aan de school. In de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs kwam wijziging door het overlijden van den heer L. T. C. J. Rieber, Secretaris der commissie in de vacature werd voorzien door de benoeming vau den heer H. P. van den Ham van Heyst; deiheer Celosse die aan de beurt van aftreden was werd herbenoemd. Nadere bijzonderheden worden ge vonden in het verslag van de commissie van Toezicht. Hooger onderwijs. In het onderwijzend perceel van het Gymnasium kwam alleen wijziging door de aanstelling van dr. P. K. Lulofs tot leeraar in de natuur- en scheikunde waardoor de leeraar A. Winter van eenige lessen werd ontlast, in verband inet de wijziging van de regeling van het onderwijs in de natuur- en schei kunde aan de Iloogere Burgerschool. Tijdelijk zrjn aangesteld de heeren J. J. Vermeulen voor geschiedenis, dr. H. T. Nierstrasz voor Nat. Historie en A. Winter voor Natuur- en Scheikunde. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1904, 58 leerlingen (56 voor alle vakken en 2 toehoorders), 13 leer lingen werden' toegelaten, bij het begin van den nieuwen cursus, 14 leerlingen verlieten het Gymnasium zoodat op 31 December aanwezig waren 57 leerlingen (waaronder 2 toehoordors,) 12 uit Amers foort, 13 semiuaristen, 10 kostleerlingen en 23 z.g. spoorleerlingen. De zes leer lingen die eind-examen deden slaagden allen. Het gebouw en de lokalen bevinden zich in goeden toestand, van een der lokalen in het Werkhuis werd ten be hoeve van het Gymnasium gebruik ge maakt; ook het meubilair en de hulp middelen vereischten weinig herstel of aanvulling. Het gedrag en de vlijt der leerlingen gaf reden tot tevredenheid. In het college van curatoren ontstond eene vacature door het vertrek van Jhr. mr. B. W. Th. Sandberg. Ter zijnen vervanging werd benoemd ds. W. J. Meiners. Het Gymnasium ontving van mr. H. A. Lorents te Utrecht eene kast met opgezette inlandsche vogels ten ge schenke, hetgeen een aanwinst is bij het onderwijs in de Natuurlijke Historie. Door den leeraar W. N. Coenen wordt voor de 6e klasse eene cursus in Kunst geschiedenis gehouden, die met veel belangstelling door alle leerlingen dier klasse wordt gevolgd. Omtrent nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar het verslag van heeren Curatoren. Omtrent de bijzondere Inrichting voor Hooger onderwijs meldt het bestuur dat de heer professor N. J. Weelden in den loop van het jaar overleed en men nog niet geslaagd is zijne plaats als leeraar in de Wijsbegeerte aan te vullen. Het aantal studenten bedroeg 5 bij den aanvang van het jaar; 4 volgden de lessen in de Godsgeleerdheid, 1 de lessen in de Wijsbegeerte. Een der theologanten verliet de instelling wegens benoeming tot eone priesterlijke be diening, twee anderen verlieten later het Seminarie, terwijl een leerling van het Gymnasium zich als student deed inschrijven; op het einde van het jaar waren derhalve aanwezig drie studenten. Omtrent ijver en gedrag der studenten rapporteert het bestuur gunstig. Zondagscholen. De Protestantsche Zondagscholen wer den bezocht door 755 kinderen. voor en het gedrag der leerlingen was goed. By een oponbare uitvoering in de Arend bleken de leerlingen goede vor deringen te hebben gemaakt. De kosten worden gedeeltelijk bestre den uit het onderwijsfonds van de Maat schappij tot Bevordering van Toonkunst, gedeeltelijk door belangstellenden in V olks-Zangonderwijs. Wegens onvoldoende geldmiddelen ii men nog niet kunnen overgaan om ook voor de leerlingen van de school aan de Puntenburgerlaan een cursus op te richten. De muziekschool telde op het einde van 1904, 198 leerlingen, dus 3 meer dan in 1903. Verdeeld in 40 klassen met 64 wekelijksche lesuren, zijnde 111 personen, verdeeld: 81 leert. m. 5wekel. u. in 5 zangklassen. 3 „2 2voorb.zolozang. 11 „4 4 solozang. 10 „4 2 theorielessen 8 „1 1 onderwijskunst. 52 ,32 17klavierklassen. 20 „13 7 vioolklassen. 1 i, 1 ,i n I. 1 celloklassen. 15 2 lsamenspelkl. 198 leerl. m.64 wekel. u. in 40klassen. De vorderingen, vlijt en gedrag van ds leerlingen waren zeer voldoende, hetgeen o.a. bleek op een voordrachtenavond gegeven in Amicitia en bij eene open bare les in de Muziekschool. AIb Directeur der Muziekschool treedt op de heer M. W. Petri; verder zijn acht leeraren en leeraressen aan de school werkzaam. Voor het onderwijs wordt schoolgeld geheven; aan kinderen van minge goeden met meer dan gewonen aanleg wordt echter gelegenheid gegeven, ziek kosteloos te bekwamen voor het onder wijs en de kunst. Kunsten en Wetenschappen. Het aantal der leden van de afdee ling Amersfoort van de Maatschappi tot Bevordering van Toonkunst daalde van 182 tot 176 terwijl de afdeeling nog 4 eere-leden heeft. De Zangvcreeniging telde 77 mede werkenden. In het bestuur kwam wijziging door het bedanken van den heer C. A. Ileunks. Ter zijne vervanging werd gekozen mej. C. J. Wentzel. Bij Koninklyk besluit van 22 Novem ber 1904, No. 33 werd goedkeuring verkregen op de Statuten der afdeeling Amersfoort. Het bestuur van de Oudheikundige vereeniging „Fléhitc" constateert dat het aantal bezoekers der verzameling steeds stijgt in 1904 tot een getal van 1162 tegen 1151 in 1903. Onder de bezoekers telde de ver eeniging H. M. de Koningin-Moeder, welke later nog van hare belangstelling blijk gaf door het schenken van 2 etsen, Het aantal leden op het einde van 1904 bedroeg 131. Behalve eenige voorwerpen door be langstollenden afgestaan ontving de Vereeniging een legaat van wijlen mej. Iloefhamer, welke reeds te voren de Vereeniging steunde o.a. bij het aangaan eener leening. Door een der bestuursleden der ver eeniging, de heer Tromp van Hols: werd een onderzoek ingesteld naar de grondslagen der St. Rochuskapel, terwijl eveneens door den heer Tromp van Holst de restauratie van de muurschildering in de St. Joriskerk voor zijne rekening werd genomen. Verder werd ons nog medegedeeld dat met de restauratie van de kerktoren te Soest werd begonnen. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het aantal leden dezer Vereeniging steeg wederom tot 111 en het aanta Bctvaarscholen. BENAMING. Bewaarschool der zusters van O. L. Vrouw Bewaarschool voor armen en min vermogenden van dezelfde Anna-Paulowna-bewaarsch1 Bewaar- of Fröbelschool1 Bewaarschool (Christelijk Nationaal onderwijs) rs." Helpsters. Leerlingen. Jongens. Meisjes. 4C 196 93 38 117 294 59 156 94 20 17 346 640 ZangscholenMuziekschool. Door de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering van Toon kunst werd wederom gezorgd voor koste loos Zangonderwijs aan leerlingen der openbare Lagere scholen, in de Beek straat aan 68 in de Koningstraat aan 59 te zamen dus aan 127 kinderen. Het onderwijs wordt gegeven in twee klassen aan iedere school 4 maal 's weeks na afloop van de gewone schooltyden door de onderwijzers H. C. den Hartog en A. Verburg. Het onderwijs schijnt zeer te worden gewaardeerd door de ouders en de kin deren, verzuimen van hen die aan het onderwijs deelnamen kwamen weinig begunstigers tot 48, benevens een dona teur, derhalve eene vermeerdering bij het- vorig jaar met 8 leden 18 begun stigers en éen donateur. De heeren M. L. Celosse en J. vat der Horst Bruijn werden herkozen al: bestuursleden terwijl in de plaats van van mr. J. C. H. Prikken tot secretaris werd gekozen de heer H. Meursing. De vereeniging gaf een subsidie van f 186.60 aan de commissie voor de feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. De bloempotten aan de Korte- f" Langegracht werden onderhouden m vormen een sieraad in de stad. Op enkele plaatsen werden nieu"

De Eemlander | 1905 | | pagina 2