Stadsnieuws. Advertentiën. aanbesteden: Dattse mainfien et Srace. J. DE LANGE, Leeraar in het DANSEN, Se Non Vero. banken geplaatst, en de reeds geplaatste onderhouden, ook gaf de vereeniging een bijdrage van f 150 voor verharding van wandelpaden. Bij het gehouden nationaal Kegel- concours schonk de vereeniging een zilveren Lauwerkrans als prijs. De gemeente stond aan de Vereeni ging eene subsidie van f 100 toe. Wordt vervolgd. Raadftverslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 5 September 1905 des namiddags l'/a uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- man Wuijtiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door alle (17) leden. De Voorzitter deelt mede, dat tegen de toelating van de heercn Tromp van Holst, Plomp, van Esveld, Hamers en Rolandu6 Hagedoorn, als raadslid geene bezwaren bij Ged. Staten zijn ingebracht, zoodat deze heeren, na eedsaflegging, kunnen zitting nemen. De Voorzitter verzoekt den sec retaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese, de heeren binnen te leiden. Achtereenvolgens leggen zij de eeden, voorgeschreven bij grond- en gemeente wet af. Devoorzitter wenscht hen geluk met het in hen gesteld vertrouwen door de medeburgers en hoopt, dat zij het mandaat tot zegen der gemeente mogen vervullen. Den heer Rolandus Hagedoorn, die voor de eerste maal zitting neemt, heet hij hartelijk welkom, terwijl spreker hoopt, dat hij door zijne voorlichting de belangen der gemeente zal helpen be hartigen. De Voorzitter verzoekt hun de aangewezen plaatsen in te nemen en den secretaris de notulen te lezen der vergadering van 29 Aug., die werden vastgesteld zooals zij waren ontworpen. Ingekomen zijn le. Acht besluiten van Ged. Staten inzake beroep Inkomstenbelasting. De Voorzitter stelt voor deze voor kennisgeving aan te nemen en ter seoretarie ter inzage van de leden te deponeeren. 2. Eene dankbetuiging van mej. M. |>8 de Bruijn, voor de verleende ontheffing 8 van het onderwijs in de nuttige hand- 3É> werken aan de avondschool. 88 3e. Een adres met bijlagen van den heer J. M. Boshuizen, inzake werk- 31 zaamheden tienjarige volksstelling. sr' Naar B. en W. om prae-advies. 4e. Een adres van den bond van in' Typografen om de onderliandsche aan- 811 besteding van drukwerken te vervangen door publieke aanbesteding en om ',e regeling van loon en arbeidsduur. e Naar B. en W. om prae-advies. j'1 Waarna punt 2 in behandeling komt, 8 zijnde het eerste punt onmiddellijk na opening der vergadering behandeld. Benoeming van een wethouder, (vaca- u ture M. L. Celosse). De Voorzitter wijst als stembureau aan de heeren van Beek en van Es veld. 'B Weth. Celosse wordt herbenoemd met 1D® 13 stemmen tegen 1 op den heer Plomp en 3 in blanco. De Voorzitter verheugt zich, dat de raad wederom het vertrouwen in den heer Celosse heeft gesteld en zal gaarne vernemen of de benoeming door hem wordt aangenomen. Weth. Celosse dankt de mcdele- 'nS den, die hem stemden, benevens den voorzitter voor zijn woorden en zal de benoeming gaarne aannemen. h" P u n t 3. Benoeming van 5 leden der reclame-commissie, inzake de Inkomsten belasting dienst 1905, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Th. van Beck, H. W. van Esveld, Tromp van Holst en ter vervulling van de vacatures tor. J. C. H. Prikken en J. G. Kleber. De heer van Beek zal om ge zondheidsredenen geene herbenoeming aannemen. Spreker heeft van den be- ginne af zitting gehad in deze commissie, inaar verzoekt zijne medeleden hun «tem niet meer op hem uit te brengen. j. Weth. Visser atelt voor de benoe- ining te doen plaats hebben op één briefje. Bij de stemming worden voor de 5 vacatures 6 leden benoemd, namelijk de T8D beeren van Esveld, Tromp van Holst, Gerritsen, van Eek, van Duinen en Ta° Hamers, waarom de voorzitter voorstelt or" tone nieuwe vrije stemming te houden. De heer Gerritsen zegt, dat de f8D leden weten, waar het een gemeente belang betreft, dat hij niet tegen moeite opziet maar spreker acht deze trekking "iet vereenigbaar met die van lid voor c" Be belasting op bedrijfs- en andere eD inkomsten. De heer Hamers vindt dit juist ufff een voordeel. De Voorzitter verzoekt thans over te gaan tot eene nieuwe keuze en rekening te houden met den heer Ger ritsen. Als nu worden benoemd de heeren Van Esveld, Van Eek, Van Dui nen, Hamers en Tromp van Holst. Punt 4. Benoeming van 2 leden voor de Commissie van wetgeving (bedoeld bij art. 166 der gemeentewet) wegens periodieke aftreding van de heeren M. L. Celosse en Mr. P. J. F. van "Voorst Vader. De heer Hamers stelt voor deze benoeming op een briefje te doen. Beide heeren worden herbenoemd. Punt 5. SamensteUing der afdeelin- gen 1905/1906. Tot de eerste afdeeling zullen belmo ren de heeren Van Duinen, Tromp van Holst, Van Eek, Plomp, Veis Ileijn, Van Kalken, Van Beek en Mr. Van Voorst Vader, terwijl als Voorzitter werd aangewezen weth. Celosse. Tot de tweede afdeeling zullen be lmoren de heeren Van Esveld, Hamers, Oosterveen, Rolandus Hagedoorn, Gor- ritsen, Mr. Heyligers en Jorissen, terwijl als Voorzitter zal fungeeren weth. Visser. Punt 6. Benoeming van een lid van de commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature Kleber). Benoemd werd de heer Plomp met 9 stemmen, tegen 6 op den heer D. Gerritsen, 1 op den heer Van Duinen en 1 blanco. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot het overbrengen van een bedrag van f 328S van het batig saldo-rekening 1904 naar de begrooting van 1905. De Voorzitter stelt eene redactie verandering namens B. en W. voor, ten opzichte van het ontwerp-bosluit. Waarna z. d. en z. li. st. aldus wordt besloten. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot het overbrengen van eene som van f 3526.25 van het batig saldo der reke ning 1904 naar de begrooting van 1905. De Voorzitter stelt eene redactie wijziging voor ten opzichte van het ont werpbesluit. "Waarna z. d. en z. h. st. aldus wordt besloten. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1905. Wordt z. d. en z. h. st. aldus besloten. Punt 10. Vaststelling eert te aan- vullingskohicr der Inkomstenbelasting 1905. Wordt z. d. en z. h. st. vastgesteld op f3781.25 Punt 11. Benoeming tijdelijkleeraar in Natuurkunde aan het Gymnasium en de H. B. S. Mr. Heyligers merkt op, dat op de oproeping niet voorkomt liet woord „tijdelijk". De Voorzitter zegt, dat dit toch de bedoeling is. Bij de stemming verkrijgt de heer Z. J. de Lange te Sappemeer, 16 stem men, terwijl er 1 in blanco werd uitge bracht. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter ten 3 uur de vergadering. Bij de gisteren gehouden candidaat- stclling voor de Provinciale Staten zijn candidaat gesteld de heeren J. A. Bicker Caarten en A. M. Tromp van Holst. Er is dus thans van vrijzinnige zijde maar één candidaat. 't Is dus anders uitgekomen dan wij verwachtten. Onze hulde aan Baarn. Bij het gehouden 2de toelatingsexamen voor hot gymnasium is toegelaten tot Klasse Vla J. G. R. Langhout. Bij besluit van den Minister van Finan ciën i6 de 380e staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 20 November 1905 en eindigt 9 Februari 1906. Voor plaatsing als cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda, komt voor de Infanterie hier te lande in aanmerking de Jongeling R. van Luttervelt, die met gunstig gevolg aan het eindexamen der II. B. S. alhier heeft deelgenomen. De nieuw op te richten 5e batterij van het le reg. veld-art. komt te Amers foort in garnizoen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October 1905 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier J. II. H. G u n th e r m o h r, thans adjunct directeur der posterijen en telegrafie te Arnhem. Jhr. P. A. van Holthe, klerk der posterijen en telegrafie lste klasse, is verplaatstvan Stadskanaal naar Apeldoorn. Bij alle batterijen van het le. reg. veld-art. (te Utrecht en te Amersfoort), is de helft der lichting 1902, en bij alle compagnieën van het 4e reg. vesting-art. zijn de miliciens der lichting 1900 voor herhalings-oefeningen onder de wapenen gekomen. T'H. M. de Koningin-Moeder vertrok Zaterdagavond kwart over acht per rijtuig naar Amersfoort, om daar Ilare zuster, de Hertogin van Albany, te begroeten op haar doorreis van Duitschland naar Engeland. H. M. reisde met hare zuster tot Utrecht mede, en keerde van daar per locaaltrein om 10 uur op Soestdijk terug. Naar aanleiding der op 4 en 5 dezer gehouden herexamens en van een tweede toelatingsex. of zonder toel.ex. zijn op de H. B. S. alsnog geplaatst: in kl. IJ. Barendregt, A. Brandsen, C. Coster, S. van Dishoeck, S. Knoppers, J. F. van Lennep, Petr». Polvliet en A. H. Schouten; in kl. IIS. van den Bijll, A. L. ter Braake, Maria B. van Ilille, B. Kruijne, J. H. A. iReijncrs en S. Steenhuisen; in kl. Ill: J. Migchelsen, W. A. Molengraaf!, en Ch. W. F. Paine Strieker in kl. IVAlbertine de Tourtou Bruijns, C. L. van Esveld en M. M. van Esveld; in kl. VH. Ballintijn, J. C. Bloem, J. Meulenbelt, Anna Kuneman, Elisa beth Oosterbaan, Annette Staverman, C. Sevenhuiscn eD J. W. L. Alberdingh Thijm. Vier herexamens hadden een ongeluk- kigen uitslag, nl. 2 voor kl. I, een voor kl. II en een voor kl. V. Het getal leerlingen en toehoorders, waarmee de nieuwe cursus geopend wordt, bedraagt 225. Zooals wij verwachtten heeft het den heer N. van Veen, die 1.1. Maandag zijn gouden jubileum als onderwijzer vierde niet ontbroken aan blijken van belang stelling. Kinderen en personeel, gemeente en schoolautoriteiten hebben zich niet onbetuigd gelaten en wij vertrouwen, dat deze feestdag op den jubilaris een onvergetelijken indruk zal hebben ge maakt. Opening der Industrie- en HutslioudMehool. Hoewel sinds begin Mei het onder wijs reeds gedeeltelijk in gang was, had Maandag 4 dezer met eenige plechtigheid voor de leerlingen der vaste cursussen, ten overstaan van autoriteiten en verdere genoodigden de officieele opening van al de vooreerst te geven lessen plaats. Behalve de Burgemeester en heeren Wethouders met den secretaris der Ge meente en verschillende raadsleden waren aanwezig: de Districts- en de Arrondis- sement8choolopziener, verschillendeleden van het college van curatoren van het Gymnasium, het Nuts-Departement, het Oud-bestuur der Fröbelschool, de com missie van Toezicht op het M. O., de plaatselijke schoolcommissie, „Ons Huis" en nog een aantal afzonderlijke dames en heeren, die met de leerlingen boven bedoeld de ruime speelzaal van het eenvoudig maar smaakvol met eenig groen en bloemen versierde gebouw in de Hendrik van Viandenstraat vulden. Te twee uren werd de bijeenkomst door den voorzitter den heer Bolk geopend met de toespraak die de lezers op een andere plaats in dit blad vinden. De Burgemeester, na den heer Bolk het woord nemende, zeide: Geacht Bestuur, Dames en Heeren hier tegenwoordig, het is mij aangenaam aan de vereerendc opdracht van den Voorzitter te voldoen. Er is een tijd geweest, waarop ik niet dacht, dat deze school tot stand zou komen, de nuttige instelling die een onmisbaren schakel vormt in den snoer van onderwijsinstel lingen, welke Amersfoort siert. Mijn eerbiedige hulde aan uw Bestuur, Mijnheer de Voorzitter, dat de vele en groote moeilijkheden die het te bekam pen had, met zulk resultaat heeft mogen overwinnen. Moe6t er een motto be dacht worden om boven de deur van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool te plaatsen, dan zou dit in gulden letteren het woord „Volharding" moeten zijn. Ik houd mij overtuigd dat de school blijken zal in een wezenlijke en meer en meer gevoelde behoefte te voorzien; ik hoop dat vele meisjes hier mogen worden gevormd en opgevoed tot een voudige, degelijke huishoudsters, die in eiken stand hetgezin een aangenaam tehuis, dat zooveel zegt weten te verschaffen. Moge over 25 jaar kunnen verklaard worden dat de Industrie- en Huis houdschool het peil van het huiselijk leven onzer gemeente en van hare om geving in allen deele heeft verhoogd. Met dezen verstrekkenden wen6ch, da mes en heeren, verklaar ik de school voor geopend. Op uitnoodiging van den voorzitter, had nu een algemeene bezichtiging van het keurig en doelmatig ingerichte ge bouw plaats, die niet naliet op allen den gunstigsten indruk te maken. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Enkele opmerkingen aan het adres van collega Oosterman. le. Het doet me leed, dat ge, waarde collega werkelijk de moeite moest nemen om stukken uit m'n schrijven meer dan eens te moeten overlezon, eer ge ze begrijpen kondt. Eu dat je na herhaalde lezing moet komen, met de vraag? „Wat wil je nu toch eigenlijk?" Als ontwikkelde menechen dat nog niet begrijpen, dan is dat voor mij een bewijs dat ik nog wel eens een keertje zal moeten aankloppen bij de Redactie en.... dat ik dan wat eenvoudiger moet schrijven. Dat ge je nu ook moest stooten aan die uitdrukking, die niets anders be doelde dan aan te toonen, hoe eenvoudig het onderwijs moet zijn (wat er ook 3 regels verder op volgt) och, och! Ja, m'n waarde, dat 's een kwaal van, me, die declamatorische wendingen. „Le style, c'est 1' homme mênie." Dat merk je alweer niet alleen aan mij maar ook aan die uitdrukkingen uit jouw stuk, als! nonsens, onzin etc. etc. Doch wc zijn er eenmaal aan gewend, dat ieder streven mijnerzijds van „zekere zijde" als minderwaardig wordt be schouwd We halen daar de schou ders voor op! Er hapert veel aan het onderwijs voor de gezonde kinderen, juist, dat is ook mijn idee, en daarom moeten ze van do achterlijken worden gescheiden. Als men dat |wil, zorgt men ook voor het „goede hout." Gij ziet in m'n schrijven een coquet- teeren met eene bepaalde voorliefde, ja, zolfs een soort sport. Soit! De uit drukkingen zijn van u, collega. Mijn schrijven waarborgt betere bedoelingen. Ik stond buiten den strijd tegen de onderwijs wetten??? Waarom? Oindat ik geen lid uwer afdeeling van den B. v. N. O. ben Maar Ik ben lid van het N. O. G, dat met u de actie hier voerde. Maar ik ben lid van de afdeeling Amersfoort van Volksonderswijs die onder den drang der actie tot stand is gekomen. Maar ik heb m'n strijd tegen het afge treden ministerie, wel niet in uw geest, doch in vrijzinnigen geest gestreden ook als openbaar onderwijzer. En last not least heb ook ik met u mede geprotesteerd in 's Hage. Doch ik moest de vakvereeniging kennen in m'n streven Waarom nu al, waarde collega. In de eerste plaats is het voor mij niet zeker, dat de vakvereeniging in deze moet beginnen. Als het moet dan is dit schrijven het begin etc. (Zie Eemlander 30 Nov. 1904). Ik ben zoover nog niet. De stoot moet uitgaau van anderen. Is het noodig dan zal ik de zaak brengen in het N. O. G., mijn vakvereeniging. Overigens ben ik het volkomen met u eens als ge spreekt van het brengen van kwesties in de vak vereeniging als men ten minste weet welke kwesties. Zoo bv. is het jammer, dat gij, waarde Oosterman, Jochems en ik eens om huis huur hebben gevraagd. Weet ge 't nog? Dat hadden we toen ander6 moeten inrichten. Gij hadt de zaak in de afdeeling van den Bond moeten brengen en ik in die van het N. O. G. Misschien hadden we dan wel succes gehad. Nu was het ontactisch en tegen uw en mijn principe jammer heusch Doch in dit geval? Is het voor jou een uitgemaakte zaak, dat een onder wijzer als onderwijzer geen propaganda mag maken voor 'u bepaalde zaak, als hij denkt, dat een actie er voor in de eeiBte plaats moet uitgaan van de zijde van artsen of gemeenteraden. Zijn de afzonderlijke klassen in Rotterdam ei- gekomen door den Bond? En in den Haag? Of heeft Schreuder er niet honder den malen over geschreven. Heb je ook onzen collega Schreuder op z'n vingers getikt?. En heeft in Arnhem de Bond den stoot gegeven? Nooit van gehoord. Ook niet de bij uitstek ijverige afdeeling Amsterdam. Gij schrijft: Zoolang ge u onttrekt aan den werkelijken strijd eet. Kom m'n waarde, wees royaler en zeg: „Zoolang gij geen Bondslid ziit" Welnu, laat ik je nu dit zeggen: Zoolang ik geen Bondslid ben of ik het wél ben, om het even, ik laat me door niemand de vrijheid ontnemen om te schrijven, waarover ik wil en ik zal net zoolang gastvrijheid vragen bij een Redactie als mij dat goeddunkt voor het overige doet ge net, alsof er op de agenda voor de a.s. gemeente raadzit ting al staat: „adres van één onder- etc". Neen m'n waarde, wees daarvoor niet bezorgd. Als de vakvereeniging zich het lot moet gaan aan trekken van dat wrakhout", dan komt mijn naam niet onder het adres, hoor. Ten slotte nog dit! Misschien ga ik nu wel eens een studie maken over school wandelingen. Als de kwestie dan de bespreking i n de bladen waard is kom ik wel licht weer eens bij do Redactie. Tot zoolang m'n Collegialen groet. Dankend, geachte Redactie. C. MOERMAN Jr. Burgerlijke Stand. van 2 tot 6 Sept. GEBORENCatharina Louise Maria, d. v. J. Schreuder en A. A. M. de Rooy. Maria Johanna, d. v. M. E. J. C. Heilijgers en J. M. Wolf, Adriana Anna, d. v. W. Heinz en M. G. Pclegrinns Hermanns, z. vail P. van den Hoven en N. Bittor. Jannetje, d. van W. van de Hoef en M. van den Bor. Nellie, d. van W. Yfs en A. J. Hoogenbeets. Lena Maria, d. van N. var. den Bos en M. II. van Gent. ONDERTROUWD: H. van Hardcveld en II. Hoksbergen. O "VERLEDEN Jacobus Meijer, oud 71 jaar, echtgenoot van G. Kraaijkamp. Als levenloos aangegeven een kind van het vrouwelijk geslacht van W. Iloutveen en M. van Hamersveld. Jan van der Leeuw, oud 72 jaar, we duwnaar van H. J. van Druijnen. Hendrik Jan van Barreveld, oud 1 maand Evert Manten, oud lj. Evert WaUet, oud 61 j., ongch. Allen, die iets te vorde ren hebben van de Kiesver. „AMERSFOORT" worden be leefd verzocht ten spoedigste hunne rekeningen in te dienen bij den penningmeester A. ZONDERVAN, Utrechtscheweg 55. BURGEMEESTER en WETHOU DERS vau Amersfoort zullen op Don derdag, 14 September 1905, des voormiddags ten ell uur, ten raad- liuize in het openbaar De levering van Coura ge voor de paarden van den gemeente reini gingsdienst voor liet tijdvak van 16 Septem ber 1905 tot 1 April 1906. De voorwaarden zijn dagelijks ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van fO.SO. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Amersfoort5 September 1905. Utrechtsche Schouwburg-Man tschij. Haarlemsch Tooneel. Directeur: LOUIS BOUWMEESTER. Maandag 11 September 1905, AFSCHEIDS-VOORSTELLING van den heer Louis Bouwmeester, vóór zijn vertrek naar Ned. Oost-Iudië. Tooncelspel in 4 bedrijven, door Jhr. A. W. G. VAN RIEMSDIJK en CYRIËL BUIJSSE. Aanvang liali' aelit ure. heeft de eer te beriehten, dat hij zijn LESSEN PRIMO OCTOBER weder zal hervatten.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3