No. 73. Woensdag 13 September 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees 11 Zelf! Voor den storm, )e Verkiezing voor de - - - - - - - Provinciale Staten. FEUILLETON. Verschijnt Weens dags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bureau iHendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 l'rijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Bij de verkiezing van a.s. Vrijdag oor de Provinciale Staten bevelen wij warm aan den heer A. M. T r o m p van Holst, die steeds getoond heeft eel tijd en veel moeite over te hebben oor de bevordering van de algemeene belangen. De heer Tromp van Holst kent het district, is vooral goed op de hoogte van waterschapsbelangen en dus uit stekend op zijn plaats in de Provinciale Staten. Wij vertrouwen dan ook, dat a.s. Vrijdag geen enkel vrijzinnig denkend kiezer zijn stemplicht zal verzuimen. De verkiezing voor de Provinciale Staten wordt zoo vaak als onbelangrijk beschouwd. Laat men toch bedenken, dat nog altijd do Utrechtscbe Staten overwegend kerkelijk zijn en dat het dus dringend noodig is het vrijzinnig clement daarom te versterken. Niemand blijve thuis. Als een man opgekomen en gestemd op onzen can- didaat A. M. TROMP VAN 1IOI.ST. l>e Toestand der Gemeente. In 1904. Vervolg'). HOOFDSTUK IH. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is gedaan a. De afvoer van vuil- en van menage water bij dc meeste oudere woningen laat nog veel te wenschen over, en zelfs iu de nieuwe wijken bleek die in eenigc gevallen onvoldoende. Te dezer zake zijn vele eigenaren van perceelen aangeschreven, voor doelmatige ivaterloozing in aansluiting bij dc Go- meente-rioleering te zorgen en, wanneer hieraan niet werd voldaan, is in de meeste gevallen de gewenschte verbete ring verkregen door dc tusschenkomst van het Gemeentebestuur. Op deze wijze zijn onderzocht en be handeld gevallen van gebrekkigen watcr- Zie ons nummer van Zaterdag' 9 Sept. De schijn bedriegt er veel en is gewoon te liegen. V OSDEL. Door IWAN TERGENJEFF. Vertaling van G. H. PRIEM. I. Op een der warmste zomerdagen van het jaar 1853 rustten twee jongelieden in de schaduw van een groote linde 'an den oever der Moskowa, niet ver aan Kuntsowa?*) De een, ongeveer drie en twintig jaar oud, was groot en bruin van haar; zijn fijn besneden neus rvas ietwat naar boven gebogen, zijn Kuntsowo is een slot in de nabijheid ran Moscou, heerlijk aan de Moskowa ge- legen; vele Russische families brengen in deze streek hun zomer door. afvoer bij perceelen, gelegen tusschen Bisschopsweg en „Beekesteiu" (nog onafgedaan wegens tusschentijdachen overgang van eigendom) bij perceel No. 4 O. L. Vrouwe kerklrof, Utrechtsche- straat No. 18, bij perceelen aan het begin van den Lagcweg, bij perceelen Nos. 42 en 43 Wolfcrtstraat, bij de huizen Nos. 57,59 en 61 Jacob van Campenlaan, de vervuilde toestand van een slop aan de Kroinmestraat tegenover het Wed, van een gcmeenschappelijken uitgang naast perceel No. 13 Appelmarkt on van een sloot langs dc Molenstijnscho steeg. Ten opzichte vau de ophaling der faecaliëu langs de huizon, is in zooverre een groote verbetering tot stand geko men, doordien de tonnen nu itt goed afgesloten met paarden bespannen wagens worden vervoerd. Het ophalen wordt daardoor wel niet be spoedigd, maar veroorzaakt minder stank. In zake het houden van varkens zoo als dit in ccnige deeleu der Gemeente bijna zonder uitzondering gebruikelijk is, ging de Commissie van het denkbeeld uit, dat dit bodemverontreiuigend bedrijf zooveel mogelijk moot beperkt blijven tot de daarvoor meest geschikte en tot dusverre daarvoor gebruikte terreinen, oil dat, bij geregeld vervoer naar het bouwland de mestverzamelingen niet behoeven te worden bestendigd. Dezen maatstaf heeft zij aangelegd bij het onderzoeken van en het adviseeren op de zeer talrijke aanvragen om ver gunning tot liet houden van varkens binnen de kom der Gemeente, welke aanvragen aan de Commissie gewerden van Burgemeester en Wethouders. Op aanvragen van bewoners der nieuwe buitenwijken, of van dezulken, voor wie het houden van varkens geen levens- quastie bleek te zijn, word beslist ongun stig geadviseerd. Tot het opruimen van voor de omge ving hoogst schadelijke en hinderlijke mestverzamelingen Achter den Wal, tusschen Koningstraat en Bloemcndaal en achter het perceelNo.31 Langegracht, moest de tusschenkomst van het Gemeente bestuur worden ingeroepen. c. Dc onvoldoende en daardoor stank verspreidende inrichting, alsmede minder doelmatige plaatsing van waterplaatsen (urinoirs) gaf herhaaldelijk aanleiding tot klachten. Yoorzooveel deze klachten betreffen do gelegenheid, aangebracht binnen dc voorhoofd was hoog, zijn lippen waren vol en lachend. Hij lag op zijn rug en tuurde mot half gesloten oogen in gedachten naar de blauwe lucht. De ander lag op zijn buik, het hoofd leunende in zijn beide handen. Ook zijn blik doolde doelloos rond. Hij was drie jaar ouder dan zijn metgezel, schoon hij er veel jonger uitzag; hij had ternauwernood een snor en om zijn kin krulde het eerste blonde haar. Er lag iets bekoorlijks, iets ongekunstelds in die fijne trekken, dat ronde gezicht, die zachte bruine oogen, die frisschc roode lippen en slanke handen. Uit zijn ganschc wezen sprak gezondheid, zorgeloosheid en jeugdige vertrouwelijk heid aan zekere bestudeerde gracie verbonden. Een wijde jas omhulde zijn ledematen; een blauw zijden doek was om zijn hals geknoopt en een eenigs- zins afgedragen stroohoed lag naast hem. Bij hem vergeleken schoen zijn makker oud: de hoekige trekken van deze duidden noch gezondheid, noch geluk aan. Er was niets bekoorlijks aan hem; zijn langwerpig hoofd, van boven breed en vau onderen spits, maakte den in druk alsof het niet op den dikken nek stond. Hij had een nauwe zwarte over jas aan; ziju lange boenen gaven hem iets stijfs. Toch sprak uit zijn voor komen den edelman en zelfs opper vlakkige beschouwers zagen in hem iemand rijk van geest en goedaardig Botermarkt en die aan de Groenmarkt, zijn ze voorzeker ten volle gegrond en is daaraan gemakkelijk tegemoet te komen. Aan de eischen der hygiëne voldoen proefondervindelijk het meest dc met torfit-platen bekleede inrichtingen, waarop wij B. on W. reeds vroeger opmerkzaam maakten. cl. Begraafplaatsen. Niet van toepassing. HOOFDSTUK IV. Volkshuisvesting'. In onze vergadering van den 12 Februari is een aanvang gemaakt met de voorbereidende maatregelen van het in te stellen systematisch woningonder- zoek. Bij ons schrijven d.d. 15 Februari, No. 117, ziju B. en W. in keunis ge steld van ons voornemen om, wanneer de nieuwe Bouwverordening zal zijn vastgesteld, tegen een vergoeding van f 400 per jaar, aau een uit ons midden benoemde sub-commissie van twee bouw kundige leden op te dragen, jaarlijks een minimum van 500 éen- tot drie kamerwoningen te onderzoekeu volgens uitvoerige vragenlijst, en voorstellen tot verbetering aan de commissie te doen. In dit schrijven wordt de moeilijkheid erkend om een geschikt, betrouwbaar persoon in dienst der Commissie te stel len, omdat diens onderzoek toch weer gecontroleerd zou moeten worden en geen zekeren waarborg geeft van dege lijkheid. Ook zuilen de kosten niet minder zijn, dan die van de voorgestelde werkwijze. B. en W. antwoordden ons bij schrijven dd. 27 April, No. 4712, dat zij een be slissing van den Gemeenteraad hadden uitgelokt, volgens welke er geen bezwaar bestaat tegen toekenning eener toelage van hoogstens f0.40 per lid" en per woning aan de twee deskundige leden der sub-commissie uit ons midden voor het systematisch woniugonderzoek, mits dc betrokken begrootingspost hierdoor niet worde overschreden. Bij een nader schrijven dd. 25 Octo ber, No. 5321, deelden B. en \V. ons mede, dat de Gemeenteraad in zijn ver gadering van 25 October heeft besloten, over 1905 voor woningonderzoek en controle uit te trekken f 400, berekend op f 0.40 per lid en per woning, welk bedrag rechtstreeks door de Gemeente zal uitbetaald worden aan de twee des kundige leden onzer Commissie, bedoeld bij Raadsbesluit van 26 April 1904. Het het woningonderzoek is vanwege onze Commissie tot nog toe geen begin kunnen gemaakt worden, aangezien de bij art. 1 der Woningwet bedoelde „Voorschriften" nog niet zijn vastge steld door den Gemeenteraad. Bij een schrijven dd, 20 September, zijn B. en W. door Geduputeerde Staten deze Provincie volgens art. 8 der wet uitgenoodigd geworden, deze voorschrif ten zelf te ontwerpen en vóór 1 Januari 1905 aan hen in te zenden. Evenwel is ter uitvoering van het bepaalde bij art. 11 der Woningwet, in liet jaar 1903 door een uit ons midden benoemde sub-commissie van deskundi gen een aanvang gemaakt mot het onderzoeken van een 50 tal woningen, gelegen tusschen het Groote Spui en de Kampstraat, met name de St. Agatha- straat. Gedurende het loopende jaar heeft zich het onderzoek bepaald tot de per ceelen waaromtrent klachten gekomen waren, 't zij rechtstreeks door de be woners, 't zij door tusschenkomst van B. en W. dezer Gemeente. Het meeren- deel der aldus onderzochte woningen is, na aanschrijving van B. en W. aan de belanghebbende eigenaren, verbeterd geworden; slechts enkele zijn op ons advies onbewoonbaar verklaard. De go- regelde voortgang van het woningonder zoek, op de door de wet voorgeschreven grondslagen, moet wachten op de vast stelling en het in werking treden van de betreffende Gemeentelijke verorde- ning. Tot zoolang staan wij machteloos tegenover ons bekende ergerlijke mis standen, ook in de bewoning (art. 11 c). De aangiften bedoeld bij art. 9 der Woningwet worden ons vanwege B. en W., ingevolge art. 10 dier wet geregeld toegezonden. In den loop van het jaar zijn door de Commissie onderzocht en meestal met goed gevolg behandeld de bij haar ingekomen klachten over verschillende gebreken in den woningtoestand. Zij betroffen: een van slechten steen opgetrokken vocht doorlatenden zijgevelmuur van perceel No. 3, Stationstraat; de wegens bouwvalligheid, gebrek aan voldoende slaapplaatsen, gemis van van karakter. Hij heette Andrew Petrowitsch Ber- senjew en zijn metgezel Paul Jakowie- witsch Schubin. Waarom ga je uiet net leggen als ik? vraagde deze. Dat is veel prettiger. Je kan je beenen omhoog heffen en de voeten tegen elkaar slaan; zie, zoo! Het is zoo vervelend iu de eindelooze lucht te turen en zoo kan men de torren zien ioopen en de mieren zien spelen. Je laat me lachen met je pseudo-klassieke houding. Je ziet er uit als eeu olifantenjager op eon papieren rots! Geef je spieren toch gelegenheid om zich wat uit te zetten; als no. 3 in de kursus mag jij dat toch wel doen. Nu, zeg, vertel eens hoe denk je er over? Waarover? vroeg Bersenjew uit zijn gedachten ontwakend. Wat? antwoordde Schubin, laat jij je vriend maar praten en luister je niet naar hem? Ik was verdiept in het heerlijk tafreel vóór ons! hernam Bersenjew aarzelend. Je hebt gelijk, dat is de hoofd zaak, het is één kleurenmengeling en kleur is hoofdzaak iu de natuur. Dat zal jij beter weten dan ik, het is jou vak, daar je kunstenaar bent. Nu, mijn vak is het niet, streefde Schubin tegen, ziju hoed dieper over zijn hoofd trekkende. Hijn vak is het menschelijk lichaam. Voeten, handen, schouders, dat zijn mijn zaken. Daarbij komt do kleur niet in aanmerking, zie je? Maar je zoekt toch slechts het echoone? Hier vindt je het. Hoe is 't heb je' je bas-relief al klaar? Wat voor bas-relief? Het kind met de geit. Spreek me daar niet van! zei Schubin. Ilct beviel mij niet en ik heb het stuk geslagen. Nu zie je naar 't landschap en zegt: Daar is schoonheid Haar te duivel, schoonheid is overal, zelfs in je neus. Haar te treffen, dat is juist het moeilijkste. De Ouden be hoefden het schoone niet na te loopen, het kwam hen tegen uit hun werken. Waar komt het vandaan? God weet het! Hun behoorde de wereld! Ons rijk: is veel meer begrensd, onze arm is korter. Louter paradoxen! Als je 't schoone niet kunt genieten, waar jc 't vindt, zal 't uit je eigen weten niet spreken. Als een schoon panoroma, een heerlijke muziek, niet tot je ver beelding spreekt, als je daarbij niets voelt, meen niet Ik zal niet met je redetwistenje bent een gevoelsmensch, je bent mij altijd veel te philosophised, jij, kandidaat van de universiteit van Moskou. Weet je, ik bemin het schoone slechts in de vrouwen. Dat is 't! Hij wierp zich weer rechtuit op den privaten, enz. afkeurenswaardige wonin gen Nos. 1623 aan de Molenstijnsche steeg buiten de Groote Koppel; den wegens langjarige vcrwaarloozing voor de bewoners gevaarlijk geworden toestand van een complex woningen Nos. 7 tot en met 17 aan het Sint Joris- kerkhof; vochtigheid van een woonvertrek achter het Oude Weeshuis, No. 3; verwaarloosden en vervallen toestand vau een woonhuis met winkel aan de Arnhemschestraat No. 29; onbewoonbaar verklaring wegens bouwvalligheid van het perceel No. 39 aan de Teutstraat. De eigenaren van de vervallen wo ningen aan de Sint Agathastraat Nos, 1, 3, 4, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19 en 2, aangespoord tot liet aanbrengen vau de zeer noodzakelijke verbeteringen, wisten door overdracht van hun bezit, zich daaraan ie onttrekken. HOOFDSTUK VI. Openbare en andere gebouwen en getimmerten, niet vallende onder de Woningwet; voer-, vaar tuigen enz. Bij missive dd. 30 Juni No. 4888, en van ÏS November d.a.v., No. 5343, werd o:n advies in onze handen gesteld eerst een aanvraagvan bouwondernemers tot het oprichten van een kerkgebouw met aanhoorigheden op een hun toebe- hoorend uitgestrekt terrein aan den Soesterstraatweg en wel op een strook gronds ter breedte aan den weg van 65 Meter, welke over haar geheele lengte onmiddellijk grenst aan de Nieuwe Algemeene begraafplaats. Daarna werd ons advies gevraagd op do zelfde aanvrage, nu door het R. K. Kerkbestuur van O.L. Vrouwe parochie alhier, gericht aan H. H. Gedeputeerde Staten en ten doel hebbende het stichten van een R. K. Kerkgebouw met pastorie, scholen en Zustergcsticht. Aangezien het bij onderzoek bleek, dat er meer, dan voldoende terrein be schikbaar was om den bij de Wet van 10 April 1869, No, 65, voorgeschreven afstand van de Bergplaats in acht te nemen, en hier het financieele belang moest achterstaan bij de sanitaire bepa lingen van de Begrafeniswet luidde in beide gevallen ons advies ongunstig. rug en kruiste de armen boven 't hoofd. Je spreekt van vrouwen, zei Ber senjew na eenige oogenblikken, hoe gaat het met het borstbeeld van mevrouw Stakhoff. Al heel slecht. Dat gelaat kan mij tot vertwijfeling voeren. Zijn er een voudige ernstige trekken, dan kan men daar een kunstwerk van maken, maar zij die goede vrouw is daarvoor niet dienstig. Hebt ge wel eens bemerkt hoe ze luistert zonder een zenuw te bewegen Haar oogen slechts hebben een uitdrukking die ieder oogenblik verandert. Zeg zelf, wat moet een arme beeldhouwer van zoo'n gezicht maker. Haar dochter is bekoorlijk. Helena? Ja, dat in zoo. Ik begrijp waarlijk niet dat het een kind is van zulk een vader en moeder. Ik mag mevrouw Stakhoff werkelijk wel lijden, maar het buskruit heeft zij niet uitgevonden en de heer Nicolaas Artemiewit8ch Stakhoff evenmin. Hoe komt het meisje dan aan zooveel schoon heid en verstand? Verklaar mij dat nu eens, philosoof! Gedurende dit laatste deel van 't ge sprek waren de jongelieden opgestaan en liepen op en neer langs den oever der Moskowa. Een frisch windje kwam van over 't water en het zachte golfge klots deed het oor weldadig aan. Wat zou een bad nu heerlijk

De Eemlander | 1905 | | pagina 1