Stadsnieuws. ANerlei. eilieve ziet hoe symboliek die naam is gekozen, 't Is toch overbekend dat Sybrandy wel eens verschillend van stem is. Hoor hem maar eens in een politieke vergadering. In de rede hoor je toch een heel andere stem dan in de repliek, 't Is dan net of 't eigenlijk verschillende personen zijn die aan 't woord waren. Neen, neen, die naam is uitstekend. En dan was daarover nog wel groot verschil,want de Wilde wilde per se het blad doopen: Christe lijke Asmodee, louter en alleen omdat Sybrandy er aan kwam. Dat zou toch al te erg zijn geweest. Ik weet wel, Sybrandy vergist zich wel eens, maar dat overkomt toch immers wel eens ieder? En die bekende nota- riskwestie vind ik zoo vreeselijk niet. Sybrandy had het toch ergens gelezen en ieder weet toch wel, dat in onze partij, het „er staat geschreven," een afdoend argument tegen alles is. Ongetwijfeld zal dat blad een grooten invloed krijgen bij ons volk en ik ver wacht er dan ook groote dingen van. De heeren der vrijzinnigheid zullen er rekening mee moeten houden, en wie het waagt dat niet te doen, laat ik een voudig door Sybrandy van den aardbo dem wegvergissen, aangezien zoo iemand buiten de orde geacht zal worden, v lk mag af en toe nog wel eens graag een uitstapje maken. Maar dan streng incognito, want als de mcnschen BRAM I zijn, dan is gewoonlijk het plezier van het uitgaan er voor hem zelf af, daar de talrijke welmeenende vrienden het hem gewooiüijk lastiger maken, dan hem zelf lief is. Maar van Oberma, kan zich nog wel eens hier en daar ver- toonen, zonder dat hij aanstonds als een wonderdier wordt aangegaapt. Daar om zei ik van de week tegen de Wilde: „Kom jongen, we zullen er eens op uitgaan, li heb wel zin een uit stapje te maken naar Amersfoort, ik ben er in een tijd niet geweest en wil me wat nader op tc hoogte stellen, van hetgeen er in den laatsten tijd al zoo gepasseerd is." De Wilde, die ook veel van reizen en trekken houdt, vond mijn plannetje uitstekend en dadelijk ging hij er toe over toebereidselen voor de reis te maken, zoodat we al heel spoedig klaar stonden om ons tochtje te aanvaarden. In Amersfoort gekomen, merkte ik aanstonds dat er iets bijzonders aan de hand was. Toen we het station uitkwamen zei ik tegen de Wilde: „Jongen, er is hier iets aan 'thandje. Kijk dat paard voor de tram eens fier zijn kop in de lucht steken. Als een trampaard zoo iets doet is er bepaald iets bijzonders". Peinzende over hetgeen er dan toch wel te doen zou kunnen zijn, wandel den we naar de stad op aan. De zwanen die in fierheid van het opsteken der koppen zelfs niet voor het tram- paard wilden onderdoen, versterkten ons in ons eerste gevoelen. En zelfs meende de Wilde te zien dat de Kei (Hoofdletter s. v. pvan boven een klein beetje glom, wat hij ook al aan bijzondere omstandigheden toe schreef. Maar dat zal natuurlijk wel verbeelding zijn geweest. Gelukkig zagen we weldra een persoon, die zoo dezelfde kenmerken droeg van buitengewone vreugde-omstandigheden als trampaard zwanen en Kei, dat wij hem aanstonds aanklampten. En jawel we hadden ons niet vergist. Na 31 Augustus waren verschillende personen tot de ontdekking gekomen, dat het in Amersfoort toch een saaie, en dooie boel is. Dat ze het voor dien tijd niet ge merkt hebben is verwonderlijk, maar enfin, na 31 Aug. zouden ze toonen, dat het nu uit moest zijn. Eenige wakkere feestvierders, neen feestorgani- seerders, hebben dat zaakje opgeknapt en een vereeniging opgericht, die zal zorgen, dat het dooie en saaie er in Amersfoort wat uitgaat. Wewaren blij, dat we zooveel wijzer waren geworden. En na lang denken zei de Wilde: „Nou Excellentie dat kan goed wor den voor Amersfoort. Daar is heel wat „saaiheid en dooiheid" op te ruimen. Als nu het volgend jaar die Oranje- vcreeniging er nog is, dan zullen we eens zien hoe anders er feest gevierd zal worden". „Ja, ja, ik help het hopen." BRAM I. Ondervindt men over 't algemeen hulp van de politie, soms kan zij, bij gebrek aan beter werk, het den voor- Hou nu met je gekheid maar op. Doe open en geef mij de hand. Schubin deed de deur open. De beide jongelieden bleven nog geruimen tijd bij elkaar en scheidden als de beste vrienden ter wereld. Wordt vervolgd. bijgangers wel eens lastig maken, door hen te verbaliseercn voor misdrijven, waaraan zij geheel en al onschuldig zijn. Zoo deelt b. v. de N. R. Crt. mee, dat voor den Londenschen politierech ter een jonge vrouw gebracht is, too- neelspcelsteren voordraagster van beroep, beschuldigd 's nachts op straat h e e r e n te hebben lastig gevallen. De beschuldigde ontkent en uit verschillende dingen schijut te blijken, dat de agent die haar opbracht zich vergist heeft. Maar wat erger is, na dien tijd heeft hij meuschen trachten te bepraten om te getuigen dat zij gezien hebben, hoe de vrouw heeren aansprak. Tot de ge tuigen ten gunste der vrouw behoort ook een Nederlander, lid van het T10- cadero-orkest, die metzijubroerhuiswaarts keerde, en door haar te hulp geroepen werd, toen de politie haar opbracht. Hij zegt, dat ze geen heer in de straat gezien hebben. Trouwens de meeste heeren, die 's nachts een wandeling door de stad doen, zijn niet bang voor vrouwen, en zeker niet als ze van het kaliber zijn van Dr. Witzhoff, die tot voor korten tijd in Engeland vertoefde. Het is de man, die in de Vereenigde Staten bekendheid heeft verworven als de echtgenoot van vijftig vrouwen. Hij trouwde er soms verscheiden in een week; en telkens verdween hij met geld of kostbaarheden van de getrouwde. Nu heet hij sinds eenige dagen naar het vasteland overgestoken te zijn, om te trachten ook zijn slachtoffers te vinden. Natuurlijk reist hij telkens onder een anderen naam, en is daardoor zeer ge vaarlijk. De trouwlustige dames zijn dus ge waarschuwd! Gelukkig voor Dr. Witzhoff, wiens hart door het onophoudelijk trouwen wel veel te lijden gehad zal hebben, dat de medische faculteit der universi teit van Chicago op het punt is een belangrijke ontdekking te doen inzake repareeren of verruilen van „versleten" harten. Dr. Carroll, oud-officier van gezondheid bij het Eransche leger, en thans werk zaam te Chicago, is druk bezig proeven te nemen met bondenharten. Die proe ven moeten veel belangrijke bijzonder heden aau het licht hebben gebracht, en Dr. Carrell zeide er van tot een journalist: „Wat wij tot dusver hebben geleerd, schenkt ons de hoop, dat wij mettertijd een gewond of „op" geraakt menschenhart zullen kunnen vervangen door een jong, krachtig apenhart." Wat zal er dan een apenliefde in de wereld komen; wee, de arme kindertjes die door hun „aaphartige" ouders zullen worden doodgedrukt. Dan, gelukkig de menscheu van een onverstoorbare gezondheid, die als de beer L. Scliipper te Hekelingen op hun 93ste jaar nog worden herkozen als wethouder der gemeente, en die benoeming nog aannemen ook! Een man, die zoo „goed van aannemen" is als deze oude heer, zou zeker zijn familie niet zoo onheusch hebben afge wezen als een Amsterdamsche juffronw van de Bloemgracht j.l. Zondag de hare. Haar dochter kwam nl. met haar man op familiebezoek bij moeder. Doch laat ik liever het Vaderland het woord geven, dat hiervan het volgende ver haalt: „Voor de vriendelijke woning op de Bloemgracht, dicht bij de Prinsengracht te Amsterdam, liep meu te hoop; mei den niet lawaaihoeden, kerels op fiuwee- len pantoffels,, jeugd Zondags-proper. 't Loonde de moeite. En 't brak den vervelenden Zoodag. Hij, de schoonzoon, deftig in zwart, schold, en zij, de dochter, ook deftig in zwart, smeet de ouderlijke woning met woorden, concurrecrend gemeen. De woning bleef onverschillig. Toen zocht het echtpaar daarbuiten naar striemender taal. „Valsche bankbiljcttenmakers!" Ilij, de schoonzoon, schreeuwde gerekt en verachtelijk 't lange woord en ge zweept door. „Dat mot ik nou van me femilje heb ben bovenraam. „Dat mot ik nou van me femilje hebbe vuilakken, dat jullie d'r binne!" Ma werd onderbroken door des schoon zoons betoog: „Vuilak, ben jij! Waar benne de cen ten van je mau „De cente van me vaaüader" nam de dochter de leiding, de cente van v&aakder, hè die hè je verdaou, hè je most je schaome do cente van je kinderen, vuilak „Wat d'r van jullie terecht gekommo is hè je au mijn te danke". Nu sioot zich het venster en vriende lijk aanvaardde de woning weer al wat schoonzoon schold en vloekte. Terwijl gaf de (dochter uitleg aan de menigte: „Aan haar te danke, dat we nette mensche bennen -die is goed mot je hoore wal ze gedaou het." Nog gaf ze uitleg van de familiezaken, toen luid gerinkel haar onderbrak. De schoonzoon, geïnviteerd door het niets zeggend huis, had zijn vuist door een der ruiten gebeukt. Zijn vrouw schoot toe, omklemde zijn polsen. D'r waren nog meer ruiten; d'r man was driftig. 't Publiek hielp de wildhijgende vrouw. Het werd een worsteling van belang op de propere treden der stoep. Boven het geweld der worsteling uit klonk des schoonzoons gebrul: „La me los ik zal ze laate zien, dat wc fesoendelijke mensche binne Hij rukte zich vrij. Weer ging 'tde stoep op dor ouderlijke woning, weer omklemde de dochter des echtgenoots polsen. Mannen met petten en deuk hoeden verleenden assistentie. Alleen z'n beencn kon men niet bedwingen, en, terwijl schoonzoon schor brulde, bemokerden zijn Zondagschc schoenen de deur, die dreigde te wijken voor de woeste belaging. Gelukkig voor moeder binnen, kwam er nu een agent op de proppen; een met drie roode banden; geen brockkie waarmee te mallen viel. Na nog wat geschetter en wild ge baar, droop de visite dan ook af. Op de gracht bleven de menscheu nog wat praten over al die familiezaken en de schande van zoo'n ruzie op Zondag. Na een kwartiertje kwam moeder kijken of de kinderen nu toch heusch weg waren." l>e Toestand der Gemeente. In 1M04. Vervolg De Commissie adviseerde op 26 Juli ongunstig, omdat door het loslaten van het beginsel van art. 1 niet alleen het gevaar' van verspreiding van voor de gezondheid schadelijke stoffen en de overlast voor buren bestaan blijft, maar ook de gebrekkige controle op den toe stand en op het gebruik der putten. Het ontwerp, ingediend in de Raads vergadering van 30 Augustus, werd ver wezen naar de Aideelingen, ter gelijk tijdige behandeling met de outwerp- Bouw verordem ng. Daar echter de verdere behandeling vau de Bouwverordening aan den Raad onttrokken werd, bij Besluit van Gede puteerde Staten van 20Septcmber, deelden Burgemeester en Wethouders in de Raadszitting van 25 October mede, dat de ontwerp Beerputtenlediging en het tarief voorloopig werden aangehouden. De wetgeving op het gebied der Volksgezondheid in deze Gemeente, waarin de Commissie een zeer werkzaam deel nam (vlccschkeuring, bouwverorde ning, lediging van privaatputtcn) leverde niets dan negatieve resultaten op. Een gunstige uitzondering .maakt de Verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere be smettelijke ziekten, die met een kleine door ons voorgestelde wijziging in de benaming der besmettelijkeaandoeuingcD welke tijdelijke verwijdering van de school noodig maken werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 Augustus. HOOFDSTUK XII. Onderwerpen, niet vallende onder een der vorige Hoofdstukken. Naar aanleiding van een klacht over een inrichting tot het kloppen van kleeden, op een terrein, ingesloten door do Utrechtsche- en de St. Jorisstraten, welke in die dicht bevolkte wijk zeer misplaatst is, verzocht de Commissie aan B. en W. voor dit bedrijf een terrein buiten de Gemeente aan te wijzen. Wij hebben niet vernomen of hieraan gevolg gegeven is. De heer Hoofd Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Hollanden l trecht deelde onze Commissie bij schrijven d.d. 30 Maart 1904, No. 1129, mede, dat de heer dr. D. J. Ham burger door Z.lI.E.Gcstr. uitgenoodigd is, onze Commissie in kennis te stellen van de gevallen van veeziekten, voor zooverre die gevaar voor den mensch kunnen opleveren. Het Bestuur van de afdeeling Gooi en Eemland van de „Nederlandsehe Vereeniging tot Bescherming van Dieren" verzocht bij schrijven van 28 Maart, No. 132, onze aandacht voor het feit, dat vele van de trekhonden, gespanuen voor de vischkarren welke van uit Bunscho ten deze Gemeente binnenkomn, behept zijn met schurft. De honden, die losgelaten worden, nadat de kar is ontladen, en dan licht in aanraking komen met huishonden, brengen de besmetting op deze over. Het Bestuur voornoemd verzocht ons, het weren van zulke zieke honden te willen bevorderen. Hiertoe wendde zich de Commissie tot B. en W. De gedachtenwis8cling van den heer Burgemeester dezer Gemeente met zijn ambtgenoot te Bunschoten over het Zie ons nummer van Woensdag 13 Sept nemen van gemeenschappelijke maat regelen tegen dit euvel, leidde niet tot een bevredigende uitkomst, daar de belangen van den vischandel, het hoofd- bestaan van de arme bevolking van Bunschoten, tengevolge van een der gelijke beperking benadeeld zouden worden. De buitengewoon drooge zomer van dit jaar, met zijn lagen waterstand, had tengevolge dat de waterverversching uit de Beek van het zwem- en badbassin van de H.H. Van 't Hoff en Van Ach- terbergh onvoldoende bleek te zijn. En daar juist bij die aanhoudende zomer hitte buitengewoon veel gebruik gemaakt werd van de overigens zeer doelmatig ingerichte gelegenheid tot verfrisschiug kwamen bij de Commissie veelvuldige en gegronde klachten in over de ver vuiling van het bassinwater. Bij een deskundig onderzoek bleek, dat hierin niet anders te voorzien was, dan door het in werking stellen en houden van een centrifugaalpomp aan den uitgang, waaraan door de onder nemers met bekwamen spoed werd voldaan. Een uittreksel van het rapport dei- Commissie van onderzoek d.d. 27 Juli, met de conclusie, „dat de ondernemers op bovenbedoelde wijze zelf in staat zijn voor voldoende verversching te zorgen en de in stand houding van hunne voor de algemeene gezondheid zoo nuttige inrichting te verzekeren," is ter gerustelling van het publiek en in het belang dor ijverige ondernemers geplaatst onder de officieele berichten van de „Amersfoortsche Courant" van 28 Juli j.l., No. 5532. Bij de Commissie kwamen in: Van Z.E. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken: le. Verslag van de bevindingen en handelingen van het Geneeskundig Staatstoezicht over het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Juli 1902. 2e. Eeu overdruk van het door de vertegenwoordigers van de Nederland sehe Regecring op het van 4 tot en met 19 April 1904 te Neurenberg gehouden Eerste Internationale Congres voor School- hygiëne. (Zie „Ncd. Staatscourant" van 30 November 1904, No. 281). 3e. Een exemplaar van het door den Centralen Gezondheidsraad uitgebracht Verslag van de bevindingen en hande lingen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid over het tijdvak van 1 Augustus tot 31 December 1902. Door bemiddeling van den heer Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht: 4e een exemplaar van het werk „Sprekende Cijfers" van den hcerj. H. Faber, Inspecteur van de Volksgezond heid te Zwolle. Van vele Gezondheids-commissiën mochten wij de Jaarverslagen over 1903 ontvangen, door toezending van een exemplaar van ons Jaarverslag beant woord. Aldus behandeld en vastgesteld in de openbare vergadering van de Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort, den 10 Februari 1905. De Voorzitter, J. HEYLIGERS. De Secretaris, DES TOMBE. Hersteiumiugeii Tweede Kamer. De uitslag der Donderdag gehouden herstemmingen voor de Tweede Kamer is de volgende: Rotterdam I. Aantal kiezers 7357. Uitgebracht 5S83 geldige stemmen. GEKOZEN de heer S. v. d. Rergh Jr., (L. U.) met 2998 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius (A. R.) had 2885 stemmen. Bij de stemming op 7 September j.l. werden uitgebracht 5750 geldige stem men, waarvan 2331 op mr. D. P. D. Fabius, 1899 op den heer S. v. d. Berg Jr. en 1520 op den heer H. Spiek man jS. D.) Rotterdam V. Aantal kiezers 5431. Uitgebracht 3725 geldige stemmen. GEKOZEN de heer 1*. R. Mees (V. D.) met 2249 stemmen. De heer Jac. P. van Term (R. K.) had 1476 stemmen. Bij de stemming op 7 September j.l, werden uitgebracht 3695 geldige Stem men, waarvan 1829 op den heer P. R. Mees, 137! op den heer Jac. P. van Term en 494 op den heer W. P. G. Helsdingen (S.D.) Arnhem. Aantal kiezers 6754. Uitgebracht 5339 geldige stemmen. GEKOZEN de_ heer K. Eland (L. U.) met 2935 stemmen. De heer mr. S. de Vries Czn. (A. R.) had 2404 stemmen. Bij de stemming op 7 September jj werden uitgebracht 5017 geldige sten men, waarvan 2198 op den heer J Eland, 1859 op den heer mr. S. j Vries Czn. en 960 op den heer W.f G. Helsdingen (S. D.) Aan den agent van politie G. v. i Horst alhier, is de titel verleend agent-rechercheur. In de Donderdagavond gehouden oper bare vergadering van de vereenigit Handel en Nijverheid werd een hooli comité verkozen voor de negen-uil sluiting. De heer S. J. van Duinen wei tot voorzitter van dit comité benoem! Voorts werd een reglement vastgestel en besloten een schrijven te zenden as verschillende vereenigingen enz. hier i stede om de negonuursluiting te helps bevorderen. Da eerstvolgende vergal ring zal plaats hebben op 5 Oct. a.s. In de te Beverwijk gehouden verg dering van den nationalen Bond v<x Vreemdelingenverkeer, werd de het M. L. Celosse, commissaris van de plaa selijke afdeeling alhier, in de commissi benoemd, welke voorstellen zal doe in zake het versterken der financiën, dos het verkiijgen van subsidies voor hi bondswerk van de rechtstreeks belaoj hebbenden, n.l. den staat en do spoo weg-, stoomvaart- en tramwegmaatscliai pijen. Van wege de instelling „Onderwij, der coöperatieve vereeniging van spoo wegpersoneel der H. IJ. S. M. wor een uitstapje naar Amsterdam voorberei tot het bezichtigen van de fabriek n werktuigen en spoorweg-materieel, hi emplacement „Rietlanden" en de re bruiksinstelling der coöperatie. De tocht is bepaald op Zondag September a.s. De leden van de con spondentschappen, Amersfoort, Ape doorn, Kesteren, Arnhem en Dordrcel kunnen er aan deelnemen. Aan de dec nemers wordt vrij vervoer toegestai In het strooibiljet door de „Christ lijk" Hist, partij verspreid tot aanbevelii van de candidatuur Bikker Caarte lezen we, dat deze heer een beslist voo stander is van „christelijk onderwijs Hoe rijmt men dat echter met fc feit dat hij zijn eigen zoon zendt na de Amersfoortsche gemeentelijke, di openbare, Hoogere Burgerschool? Bestaat die liefde voor het christclij onderwijs alleen ten opzichte van ande manskinderen, of dient zij slechts i lokmiddel voor sommige kiezers, ofm geeft hij zijn kinderen zoo'n goed „fom mee, dat het „neutrale" onderwijs, d immers zoo slecht is, hun niet kan derei Ra, ra, wat is dat. Talrijk waren dit jaar de klachtei dat er op 31 Augustus hier niets doen was. Dit heeft de heeren 1 Dumoulin en J. F. N. D. E. Schouwt burg doen besluiten eens een poging wagen in Amersfoort een Oranjew eeniging op tc richten, die zich dr uitsluitend zou bezig houden met lil organiseeren van feestelijkheden nationale feestdagen. Om daartoe geraken was op Woensdag 13 Septei ber een vergadering belegd in i Zwaan, waar een 70 tal personen a» wezig waren. Nadat enkele inlichtingen waren ti strekt, werd tot de stichting der ie eeniging overgegaan. De meerderhf der aanwezigen kon met den nar „Oranjeverecniging" meegaan. Er werd een voorstel gedaan om d< lieer A. M. Tromp van Holst tot B schermheer te benoemen, welk voois! bij acclamatie werd aangenomen. De commissie voor het ontwerp! van de statuten en een reglement wei samengesteld uit de heerenII. Dumouli J. F. N. D. E. Schouwenburg, H. Trom van Holst Jr., J. C. Pels Ryckcn i J. van Lunteren. Ten slotte werd een ieder verzot zijne medeburgers aan te sporen lidv deze vereeniging te worden. De lc luitenant J. Alma, benoen tot adjudant bij het 4e bataljon r< het 5e regiment infanterie, heeft i\ nieuwe betrekking aanvaard. Van onzen vroegeren stadgenoot, il heer G. II. Priem, verschijnen binnenkw De grootste zonde, oorspronl lijke roman; een bloemlezing uit i werken van den Duitschen wijsgc Nietzsche: Ideeën en een vertaling' Hermann Stcgemann's boerenroman 1 de Vogezen „Daniël Junt". Van zijn laatsten roman „Langs J° kere paden" verscheen zeer onlangs e Duitsche vertaling, terwijl an zijn row „De Doode" reeds twee Duitsche fl talingen het licht zagen.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2