Advertentiën. Utrechtsche Schouwburg-Maatsch. De Kuische Jozef. Mr. Candé. iu - - CYRANO DE BERGERAG. Niet- officieele uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Amersfoort. Uitge bracht. Onwaarde. Bicker Caarten. Tromp van Holst. 534 4 211 319 II 335 5 196 134 III 483 3 '220 260 Baarn 658 4 495 159 Bunschoten 240 225 15 Eemnes 103 95 8 174 139 35 Leusden 190 125 65 Renswoude 78 61 17 Stoutenburg 86 72 14 Soest I 298 1 263 34 n 30 17 13 Totaal 3209 17 2119 1073 De le luitenant E. J. Hoffmann van het 5e regiment infanterie, die een herhalingscursus in Gymnastiek volgde bij de Normaal schietschool te 's-Gra- venhage, is bij het korps teruggekeerd. De cadetten van de Kon. Mil. Akade- mie, die gedurende de zomermaanden bij het 5e regiment infanterie zijn ge detacheerd geweest, vertrekken Vrijdag met verlof, tot 4 October, waarna de nieuwe cursus te Breda weder aanvangt. Aan de werkplaatsen der II. IJ. S. M. heeft een werkman bij het afnemen van een schuifdeur van een goederenwagen, die deur op het lichaam gekregen. Hij werd vrij ernstig aan het hoofd ver wond en is, na verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. Tot leden der groeps-vertegenwoor- diging in groep H van de „Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij" zijn o.a. ge kozen de heeren G. Boeschoten en J. W. A. Stuurop, stationsklerken hier. De algemeene vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs" zal te Amsterdam gehouden worden op Zondag 15 October. Aan de orde komt de benoeming van een lid van het hoofdbestuur in dc vacature mr. W. Dolk. In alfab. volg orde worden aanbevolen de heeren dr. E. van der Stadt te Zaandam en C. de Vries, Amsterdam. Verder vermeldt de beschrijvingsbrief o.a. dc volgende voor stellen van het hoofdbestuur: De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, zich, na daartoe strek kend verzoek van de afdeelingen tot de betrokken gemeentebesturen te wen den, om de verordeningen op het lager onderwijs zoo te wijzigen, dat niet al leen kinderen van in de gemeente zich vestigende ouders, maar ook leerlingen van in de gemeente gevestigde bijzondere scholen tusschentijds als leerlingen tot de openbare school kunnen worden toe gelaten. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur, de afdeelingen, corres pondenten en leden op, er zooveel mo gelijk voor te waken, dat dc kinderen schoolgaande leorlingen niet de dupe worden van het door de ouders met-betalen van het bij gemeenteveror dening bepaalde verschuldigde school geld. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs dringe er bij de regeering op aan, (!at in dc wet op het L.O. een zoodanige wijziging worde gebracht, dat het niet- betalen van schoolgeld geen reden mag zijn om de kinderen den toegang tot de school te ontzeggen. De afdeelingen Bpreken zich uit om trent de navolgende punten, die bij een naar de meening van het hoofdbestuur noodige herziening der wet op het Lager Onderwijs verandering dienen te ondergaan: a. Kegeling der uitkeering aan gemeente- en schoolbesturen: b. opleiding en examens; c. schooltoezicht; (1. waarborgen ten aanzien van het bij zonder onderwijs; e. schoolkringenf. aantal leerlingen per onderwijzer; g. art. 21 der wet, ook in verband met oen gewcnschten invloed der oudersh. leeftijd van toelating; i.schoolgeldheffing. Toelichting: Met dit voorstel wenscht het' hoofdbestuur reeds de aandacht te vestigen op een werkzaamheid, die het per circulaire nader aan de afdeelingen meent te moeten vragen. Evenals des tijds door onze vereeniging geschied is ter voorbereiding van een wet op Leer plicht, acht het hoofdbestuur het de taak van onze vereeniging een commissie aan te wijzen, die de samenstelling van een onlwerp-herziening van de wet op het lager onderwijs ter hand neme. Haar het wenscht dat niet te doen, dan na de afdeelingen daarin over belang rijke punten te hebben gehoord, opdat ten aanzien van een zoo diep-ingrijpen- de regeling als die van ons lager onderwijs, niet alleen autoriteiten en onderwijzers, maar ook de cerstbelan^ stellenden en belanghebbenden, de ouders van de schoolgaande jeugd hunne mee ningen hebben doen kennen. De 7e Algemeene vergadering vau het onderwijzend personeel aan de Lagere Scholen in de arrondissementen Utrecht I en H, Locnen, Amersfoort, Rhenen en IJselstein wordt op Zaterdag 14 Octo ber 1905 in Buitenkist (Maliebaan 43) te Utrecht gehouden. Op de agenda komen de volgende punten voor: 1. Opening der vergadering te half- elf v.m. 2. De uitvinding der Boekdrukkunst. Spreker de heer Mr. Ch. Euschedé te Haarlem. 3. Kinderlectuur. Spreker de heer J. Stamperius, oudhoofd eener school te Amsterdam. 4. Omvraag en sluiting. Tot bijwoning der vergadering worden uitgenoodigd alle onderwijzeressen en onderwijzers in dc provincie Utrecht, en verder allen aan wie een beschrijvings brief wordt toegezonden. De schoolopzieners spreken de wen- schelijkheid uit, dat de gemeentebesturen en de besturen van bizondere scholen in de provincie Uirecht door het geven van vacantie aan de scholen waar op Zaterdag wordt school gehouden, het daaraan verbonden personeel zullen in staat stellen do vergadering bij te wonen De Kamer van Koophandel verga derde Donderdagavond te 8 uur ten Raad- huize. Tegenwoordig waren de heeren: J. G. Kleber, H. C. van Dam, J. Sinnige en H. van Ilaselen. Met kennisgeving waren afwezig de heeren S. J. van Duinen en H. Meursing. De notulen van de vorige vergadering (24 Juni) werden onveranderd vastge steld. Ingekomen waren verschillende ver slagen van Kamers van Koophandel, brochures, statistieken, en een begelei dend schrijven van den minister van waterstaat, handel en nijverheid bij de statistieken voor scheepvaart en stoom- wegen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts waren ingekomen een uit voerig verslag van de handelsbeweging in Groot-Brittannië en een adresboek van firma's op 't gebied van Handel en Nijverheid in genoemd land. Voor be langstellcnden wordt dit ter inzage ge legd. Een mededeeling in het Prov.-blad, dat mr. F. D. graaf Schimmelpenninck zijn benoeming tot commissaris der Koningin in deze provincie heeft aan vaard, wordt ook voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. is een missive inge komen ter begeleiding van het raads besluit van 29 Aug., dat ouder voorbe houd van de goedkeuring van Ged Staten de rekening en verantwoording der Kamer is goedgekeurd. Van de vorige vergadering is nog aan de orde gebleven een adres van de Handels-societeit te Utrecht mot verzoek om ondersteuning betreffende het verkrijgen van verbetering in de faillissements-wet. Nadat een tweetal heeren onder steuning van dit verzoek verdedigd hebben wordt dien overeenkomstig be sloten. Een adres uit Oldenzaal in zake hot verkrijgen van twee betere aan sluitingen van Twente met Amsterdam, wordt geacht meer een lokaal belang te zijn. Met 3 tegen 1 stem werd be sloten geen adhaesie aan dit adres te verleenen. Ten slotte verklaarde de Kamer het advies van de commissie in zake dc wettelijke regeling van het beroep van accountants aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te negen uur de vergadering. A. D. In Turkije. Een soldaat is veroordeeld tot 30 stokslagen, hem door zijn kameraads toe te dienen. Onder de executie ontstaat er verschil over het aantal toegebrachte slagen; 29 zegt de een; 30 meent de tweede. Van voren af aan! beveelt de of ficier maar nu beter tellen! Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Aan de Roofden der Openbare en Bijzondere Lagere Scholen in Nederland. Mijne Heeren! Zeer onlangs is op verzoek van den nu afgetreden Minister van Marine Ellis, aan ter hand gesteld een Circulaire van de Commissie van Oppertoezicht en Beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden waarin een beroep wordt ge daan op Uwe „welwillende medewer king," om „jongens die aan Uwe zorgen zijn toevertrouwd," en „die naar Uw oordeel geschikt zijn voor den Zeedienst," „den weg te wijzen" naar onze Marine. Naar aanleiding hiervan acht het Hoofdbestuur van den Algemeeneu Bond van Nederland8che Marinematrozen, vertegenwoordigende ruim 1400 ge organiseerde matrozen onzer Marine, zijnde pl.m. 75 pCt. van het totaal aantal matrozen boven den leeftijd van 18 jaren, zich verplicht, U met ernst te wijzen op de groote verantwoorde lijkheid welke Gij op Uwe schouders laadt, indien Gij aan het in de boven bedoelde circulaire gedane verzoek ge volg geeft. Immers afgescheiden van de vraag of de toestanden bij onze marine dus danig zijn, dat inderdaad „voor jongens die goed oppassen willen een goede toekomst, een goed bestaan op de zee ligt," moet het toch aan ieder, die even nadenkt, duidelijk zijn, dat niet alle jongens, die, 't zij geheel uit eigen aan drang, 't zij op het advies van anderen, dienst nemen bij onze Zeemacht, aan boord van het oorlogsschip vinden wat zij gehoopt hadden er te zullen vinden Het is dan ook een onloochenbaar feit, wij zullen dit aanstonds nader aantoonen dat vele jongens reeds vrij spoedig na hunne indiensttreding berouw hebben van den gedanen stap. De een kan niet '.egen lut scheeps leven, een ander heeft karakter-eigeu- schappen die hem ongeschikt maken om zich te onderwerpen aan de militaire tucht, weer anderen kunnen nog tegen het een noch tegen het ander, kortom er zijn tal van jongens die zich ernstig teleurgesteld zien en niets liever wenscheu dan maar zoo spoedig moge lijk weer heen te gaan. Maar dat gaat niet! Het kind, bij de indiensttreding 13 a 14 jaar oud, soms iets ouder heeft vóór hij werd aangenomen, schriftelijk de verklaring moeten afleggen, dat hij tot zijn 25ste levensjaar zou blijven doordienen in actievcn dienst en daarna nog drie jaren in dienst der Marine-reserve. Van terug treden kan dus geen sprake zijn. De verbintenis is, ook al begint de diensttijd pas met ingang van het 17de levensjaar te tellen, van af den dag der indienst treding bindend. Geen dag proef tijd wordt toegestaan. Wij vragen U, Hoofden van Scholen, of Gij het op Uwe verantwoording durft nemen, kinderen die aan Uwe zorgen zijn toevertrouwd, „den weg te wijzen tot het aangaan van oone verbintenis, die beslissend is voor geheel hun verder leven onder zulke voorwaarden? Van meer dan eene zijde is dit stelsel onzedelijk genoemd. Kamerleden van verschillende richting hebben zich er tegen verklaard en ge wezen op de noodlottige gevolgen van dit stelsel. De heer Ketelaar zei er in de zitting van 14 Dec. 1903 o. a. het volgende van: „Ik geloof dat ieder gewoon butler zich zal ergeren aan het onzedelijke om misbruik te maken van dc onervarenheid van een kind van nog geen 14 jaar." De Heer Staalman in dezelfde zit ting o. a.: „Ik acht het zeer bedenkelijk, dat men door de handteekening van die kinderen, de marine tracht in stand te houden. Ik keur dat stelsel zoo absoluut mogelijk af". En verder: „Zoolang onze marine moet drijven op de handteekeniugen van kinderen, is voor de toekomst onzer marine nooit iets te hopen". En weer verder: „Het gevolg van dat stelsel is ook het in den laatsten tijd veelvuldig voorkomen van ontslag en zware straffen niet ontneming van het certificaat van goed gedrag". De Heer Hugenholtz in dezelfde zit ting o. a.: „Jongens van 13 en 14 jaar zijn niet bij machte zich een juiste voorstelling te vormen van wat de krijgsartikelen, die zij teekenen, behelzen". De heer Duymacr van Twist in de zelfde zitting o. a.: „Naar het mij voorkomt, Mijnheer de Voorzitter, deugt de tegenwoordige wijze van werving niet. Ik geloof dat men een gansch ander stelsel zal moeten aanvaarden". De Heer Verkeij in dezelfde zit ting o. a.: „Mij dunkt dat bij het in dieust treden een voorloopige verbintenis zou kunnen worden gesloten. Ik stel mij voor dat door gedurende een paar jaren een aanvankelijk dienst verband toe te staan on dat op bepaalde tijdstippen ontbindbaar te maken, op oordeelkundige wijze daarmede hande lende, goede resultaten zouden zijn te verkrijgen". Doch niet alleen in de Tweede Kamer is het bestaande wervingsstelsel afgekeurd. Ook bekende Marine-autoriteiten hebben er hunne afkeuring over uitgesproken. Zoo schreef b.v. de oud-Kolonel der Marine J. P. van Rossum, toen hij nog in dienst was, van dit srelsel o.a.: „Door geen rekening te houden met den leeftijd waarop de verbintenis (door de ouders!) wordt aangegaan, krijgt deze het cachet van zielverkooperij." (Eebr. afl. 1902 van het „Marineblad".) En de oud-Luitenant ter Zee Jonk heer schreef in het „Handelsblad" van 15 April 1903 o.a.: „Doch hoe het zij, kinderen op 14 jarigen leeftijd voor veertien jaren (nu 11 jaren, plus 3 jaren reservedienst) een onherroepelijk contract te doen sluiten, waarbij zij geen of een zeer flauw denkbeeld hebben van den werkelijken aard en de ontberingen, verbonden aan den werkkring die zij kiezen, is uit een moreel oogpunt te veroordeeleu." Er zouden nog meer uitspraken in dezen geest te citceren zijn, doch wij gelooven hiermede wel te kunnen vol staan. Alleen nog iets over de gevolgen van dit wervingssysteem. Wij zullen, om U daarvan eenigszins een denkbeeld te geven, daartoe een stukje citeeren uit de 2de afl. 1905 van de „Militaire Gids", onder redactie van den gep. Luit.-Kolonel Jhr. G. J. W. C. II. Graafland. Een volledig overzicht te geven van de gevolgen welke voortspruiten uit het bestaande wervingssysteem, zou meer plaatsruimte vergen, dan hier beschik baar is, waarom wij dan ook volstaan met onderstaand citaat uit bovengenoemd Tijdschijft. Zie, hier is het. Het spreekt voor zich zelve. „De beschouwingen van den Minister omtrent de werving de Minister wenscht te spreken van aanneming! komen ons onhoudbaar voor, in het licht der practijk gezien. Uit de Memorie van Antwoord toch blijkt, dat jaarlijks minder dan 300 jongens en lichtmatrozen worden aange nomen, terwijl daaruit tevens blijkt, dat meer dan de helft verwijderd wordt, vóórdat door de jeugdige schepelingen eenige beteekencnde dienst kon worden verricht. In 1903 werden 86 lichtmatrozen en jongens en bovendien 65 matrozen der 3de klasse (vrij zeker voor de over- groote meerderheid ook zeer jeugdige schepelingen) ontslagen, te zameu alzoo 151; in de eerste vier maanden van 1904 waren deze cijfers respectievelijk 99, 78 en 177. Van de bovengenoemde schepelingen werden in 1903 75 verwijderd wegens wangedrag en 34 wegens een vonnis; terwijl in 1904 (elf maanden) deze cijfers respectievelijk waren 82 en 41. Voor het eerst was in 1904 aanzien lijk het aantal, dat ontslagen werd wegens „weinig aanleg en ongeschikt heid," namelijk 23. De cijfers van ontslag wegens wan gedrag ontslag wegens anti-militaire karakter-eigenschappen vormt een af zonderlijke rubriek en is hieronder alzoo niet begrepen en vonnis, komen ons voor een besliste veroordeeling te wezen van het dienstverband op jeugdigen leeftijd. Het staat toch vast dal velen trachten langs dezen weg ontslag te verkrijgen, dat zij zich hiertoe opzette lijk slecht gedragen of aan eenig mis drijf schuldig maken. Dat hierdoor groot nadeel wordt toegebracht aan de be trokken personen en aan de maatschap pij, zal door geen ernstig man worden ontkend." Tot zoover de redactie van de „Mili taire Gids". Dat inderdaad „vast staat, dat velen trachten langs dezen weg" (d. i. door het aan den dag leggen van wangedrag of het plegen van eenig misdrijf) ontslag te verkrijgen, moge ten overvloede nog blijken uit het volgende citaat, geknipt uit een officieel regeeringsstuk, het voorloopig verslag der Eerste Kamer, over het inmiddels aangenomen, wets ontwerp op de krijgstucht, luidende: „Van de tuchtschepen werden gun stige resultaten verwacht tegen het veelvuldig (wij cursiveérenvoorkomen van aanhoudend wangedrag, onwil en dienstweigering bij jeugdige schepe lingen, dikwerf uit tegenzin in den dienst en met het doel daaruit ontslagen te worden". Dat evonwel ontslag op deze gronden niet zoo spoedig verleend wordt, moge blijken uit wat de boven reeds ge noemde Kolonel der Marine J. P. van Rossum schreef in de Febr.-afl. 1902 van het „Marineblad." Deze toch schreef: „Tot hot verleenen van ontslag, op grond van slecht gedrag, wordt eerst zéér laat overgegaan, in den regel niet voordat zulk een kind, door vele en zware straffen, soms gevangenisstraf, volmaakt bedorven is." Hoofden der Scholen! Wij hebben aan het bovcustaando vooralsnog niets toe te voegen. Meent Gij het met üw taak als op voeders der jeugd, met uw verantwoor delijkheidsgevoel jegens de aan Uwe zorgen toevertrouwde kinderen en hunne ouders overeen te kunnen brengen, dien kindereu onder deze omstandig heden „den weg te wijzen" naar onze Marine, het zij zoo! Wij hebben, door U in kennis te stellen met de hierboven opgesomde feiten, naar ons best weten onzen plicht gedaan. Namens het Hoofdbestuur van den Alg. Bond voor Ned. Marinematrozen Matr. 2e kl. G. VENEMA, Voorzitter. Matr. 1ste kl. J. SIEBELES, Secretaris. Burgerlijke Stand. van 13 tot 16 Sept. GEBOREN: Maria Elisabeth, d. v. G. van Noordenburg en M. T. van Burgsteden. Loendert Johannes, z. v. P. Frederikse en J. van Diennen. Barendina Cornelia, d. v. G. van Dijk en G. van Maanen. Pietcr Cornelis Jacob, z. v. F. Hardeman en M. de Jong. Aldcgonda, d. v. L. Schlee en G. van Doesburg. ONDERTROUWD: R. van Schoon- horst en R. van Binnendijk. GEHUWD: J. Setteur en W. Hen- driksen. A. van de Veenbrink en R. Schuur. OVERLEDENEvert van Eldert, oud 2 maanden. Cornelia Aleida van Loenen, oud 1 mnd. Gerrit Schievelt oud 3 mnd. Jannetje Velthuizen, oud 76 j., wed. van II. M. Bronsdijk. Johannes van Eldert, oud 82 j., echtge noot van B. Gielites. Hollandsch Blijspel-Ensemble. Directie: A. SAALBORN. Zondag 17 September 1905. LachenLachenLachen Blijspel in 3 bedrijven van -:- G. VON MOSER. -:- Regie: J. J. KETTING. Orkest onder leiding van den Heer H. Knijpers. Aanvang hall' acht ure. Prqzen der Plaatsen: Balcon en Stalles f 1.50. le Amph. en le Zijloge f 1.Baignoires en 2e Amph. f 0.75. Parterre f 0.50. 3e Amph. en 2e Zijloge f 0.40. 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Zaterdag van 10 tot 11 uur; voor het Publiek denzelfden dag met of zonder bespreken van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur, en Zondag van 1 tot 3 uur. Tournee CYRANO DE BERGERAC. HENRY IIERTZ, Impresario. Théatre d'IJtrecht. Mercredi '20 Septembre 1905. Representation extraordinaire avec le concours de et des Artistes du ThéAtre Municipal de la Uaité. Pièce en 5 actes de Mr. EDMOND ROSTAND de l'Académie Fran^aise. Bideau 8 heures.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3