Stadsnieuws. Allerlei. A. N. W, B. „Maar toch moet spr. tot zijn leedwezen bekennen, dat de Brandweer nog- treuriger figuur heeft gemaakt dan voorheen, en dat de chronische ziekteverschijnselen in hevige mate aan den dag zijn gekomen. Reeds in een blad 31 October 1903 verschenen, wordt die toestand bloot gelegd. Een operatie is dringend noodig en daar mag niet te lang meegewacht worden. Dat komt neer op een reorganisatie van ons brandwezen, hetgeen wel-is-waar eer gezegd dan gedaan is. Drie dingen wil spr. speciaal onder de aandacht brengen. In de eerste plaats moet de brandweer snel en spoedig kunnen optreden, hetgeen tegenwoordig door de telefoon mogelijk wordt gemaakt. Misschien is het wel wen- schelijk met een eigen net de autoriteiten en verdere personen die gewaarschuwd moe ten worden, op te bellen. In de tweede plaats moeten politie en brandweer niet eikaars terrein betreden. De politic is, nu wede schutterij missen, hoogst noodig tot handhaving der orde. Straten en toegangen moeten direct afgesloten worden voor hen die op het terrein niets te maken hebben. In de derde plaats herziening van het materieel. Er wordt thans heel wat uitgege ven aan reparatie maar heuscli men komt goedkooper uit met solide duurzaam duur der materieel." Wij hebben er in ons verslag van den brand reeds op gewezen, dat het een geluk geacht moest worden, dat er betrekkelijk zoo weinig publick bij den brand aanwezig wan, anders was het blusschingswerk nog meer bemoeilijkt, dan thans reeds het geval pleegt te zijn*). Bij grooten toeloop wordt die taak voor de politie onmogelijk. Doch kan men dan niet rekenen op de hulp van het garnizoen? Bij den laatsten brand was dit toevallig grootcndeels afwezig, doch dit zal in den regel niet het geval zijn. Nu eerst zal men tot het inzicht komen van het nuttige werk, dat vroeger dooi de schutters door het afzetten der straten werd verricht. Omtrent het materieel kreeg de lieer Yan Duinen tamelijk bevredigende toe zeggingen. De wenken, door den heer Yan Duinen gegeven met betrekking tot het juist alarmeeren zullen zeker wel door B. en W. overwogen worden. Jammer, dat er zooveel bezwaren ver bonden zijn voor een gemeente als de onze, aan een stoombrandspuit, anders zou dat denkbeeld stellig overweging verdienen. We gelooven te mogen zeggen, dat het goed gezien was van de heeren G e r- ritsen en Yan Du i n e n den brand ter sprake te brengen. Verder hebben wc weinig meer over de discussies in den Raad mede te deelen. Onzen getrouwen lezers is het uit ons verslag bekend, dat de Raad weigerde spoedeischend te verklaren een voorstel van B. en W., om in verceniging met het Rijk werken uit te \ocren tot verbetering van den waterafvoer aan den Stationsweg. „Ik moet eerst de stukken eens lezen4 zei de heer Gerritsen en S andere Raadsleden zeiden het hem na, door het voorstel van B. en W. te verwerpen. En toen was het uit. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik oin een fout te herstellen Wij vertelden an een paar schutters - - er was er maar één deelt een „vriendelijke zijde" ons mede. „Kroene kiane, Witte zwaue, Wie wil dei- mee naar Engeland vare? Engeland is geslote, De sleutel is gebrokc; Zoo vare wij, zoo vare wij, Het schip dat brak, En daar ligge wij," dit kinderversje kwam ons in den zin, toen we lazen van den Rotterdamschen koetsier, die met een rijtuig van het station D. P. deu Stationsweg opreed. Toen bij vóór een aankomende tram wilde oversteken, reed de tram het rijtuig aan, dat door don schok in tweeën brak. „Het rijtuig brak cn daar lagen wij" kon de inzittende dame uit roepen, die midden tusscben dc rails terecht kwam, maar gelukkig nog on gedeerd bleef. De koetsier reed als een tweede baron van Münchhausen met paard en voorstel weg. 't Valt echter te betwijfelen of hij evenveel succes had met zijn voorstel als de Rustische gouverneur, die, volgens het Nowoje Wremja, op de volgende wyze te Krasno-Poljana een burgemees ter deed kiezen. Na de kiezers verzameld te hebben, sprak bij hen aldus toe: „Gij allen weet dat op u de plicht rust een nieuw hoofd der gemeente te kiezen en ik herinner u daarbij, dat ge absoluut vrij zijt in de keuzo en dat iedere poging om op de verkiezing in vloed te oefenen ten strengste is ver boden. Den secretaris wordt verzocht de lijst der candidaten op te lezen." De lijst wordt opgelezen. „Zou liet geen overweging verdienen den naam vau Lidorow op de lijst te zetten?" merkte de gouverneur op. „Ja, ja, laten we Lidorow er bij zetten". „En nu zullen we tot de stemming overgaan. Wie tegen Lidorow stemt, zet zijn pet op." Een der kiezers zet schuchter zijn pet op." „Zeg eens, onbeschaamde vlegel", roept de gouverneur uit, hoe durf je de brutaliteit hebben in mijn tegenwoor digheid je pet op te zetten en dat nog wel terwijl je tfegenover het portret van den keizer, onzen zeer beminden vorst staat? werpt dien lummel de deur uit!" In een ommezien was dc heer Lido row burgemeester van Krasno-Poljana geworden! In een ommezien was ook onlangs Alice Roosevelt in bet water gesprongen. Deze wereldberoemde Amerikaansclie presidents-dochter is ecu zeci levenslus tige schoone, die er verbazend van houdt hare omgeving tens wat te plagen. Zoo ook aan boord van de Mandsjoeriabet scliip dat minister Taft's reisgezelschap vau de Filippijnen naar bet vaderland terugbrengt. Op een zekeren dag stonden miss Alice en een aantal heeren en dames op het dek bij een reusachtig zeil, dat, met water gevuld, moest dienstdoen als zwembassin. De dochter van den presi dent wendde zich tot een der heeren vau het gezelschap, het jeugdige congres lid Longworth, die keurig gekleed naast haar stond, met de woorden: „Mr. Longworth, als u, zoo ge kleed als u bent, in het water springt, dan spring ik u na." Maar Longwordth bedankte feestelijk voor de eer, waarop liet plaagzieke meisje uitriep: „dan zal ik het u voor doen!" en de daad bij het woord voegende, gekleed in het bassin sprong. Dit wits den lieer Longworth toch te machtig, en een moment later, lag ook hij in de geïmproviseerde badkuip te spartelen. Geen wonder, dat miss Alice zich op reis amuseert! Vooral ook heeft ze genoten in Japan, aan welks keizerin president Roosevelt uit dankbaarheid nu een prachtig geschenk zal aanbieden. De keizerin had aan Alice verteld, dat ze zoo graag een naaimachine zou bezitten, en deze hartewensch zal nu worden vervuld. De Singernaaimachine- fabriek heeft de opdracht gekregen een prachtige machine te vervaardigen. De blanke onderdeelen van het werkstuk zijn verguld en de wapens van Japan en de Vereenigde Staten zijn er op aangebracht. De rest is natuurlijk „naar vcnant." Mag meu den wensch der keizerin eenigszins zonderling vinden, een naai machine is toch altijd nog een passender geschenk dan een kiektoestel, vooral als men daar zoo mee handelt als een Engelsclie dame op Urk. Zondag bevonden zich n.l. met een pleizierjacht in de haven van Urk eenige Engelsche dames cn heeren, die zich des morgens begaven ter godsdienst oefening naar het gebouw der Ger. Gem. aldaar. Gedurende den dienst in de kerk kon nu een der dames liet niet laten een kiekje te nemen. Het was er niet ver van af dat de Ëngelscheu op hardhandige wijze uit bet kerkgebouw werden verwijderd, toen zij dit 's namiddags wederom betraden. Aanwezigheid van politie heeft waar schijnlijk belet, dat wederom kiekjes werden genomen. De wereld gaat wel vooruit, als de „dames" reeds zoo onkiesch zijn als deze „kiekzuclitige miss." Is soms een van onze fietsrijdende abonné's voornemens in de mooie herfst dagen een beetje in Rusland te' gaan peddelen? Dan raden wij hem of haar aan: le. 't Onderstaande stukje, dat wij overnemen uit „De Kampioen" aandachtig te lezen; 2c. Lid te worden van den A. N. W. B. Op theevisite bij de Russische douanen. Een lid van den Cyclists' Touring Club, dc heer A. Mac Galium Scott, geeft in de „Daily Chronicle" een levendig verhaal van de moeilijkheden die hem vanwege de Russische douane te St. Petersburg werden in deu weg gelegd, bij den tijdelijken invoer van een rijwiel in Rusland. 't Verhaal is zoo stichtelijk er. geeft zoo'n helderen kijk op dc manier van werken bij de fiscale ambtenaren van vadertje Czaar, dat wij het hieronder vertaald laten volgen. „Toen ik te Petersburg aankwam," aldus de heer Scott, „liep liet al dadelijk met mijn rijwiel spaak." „Wat? een velocipede?" zeide de douanebeambte, „maar dan zult u in voerrecht moeten betalen." Tegen de beambten heb ik overigens niets aan te merken. Hoewel zij uiter mate langzaam vau beweging waren, was hun optreden steeds volkomen beleefd. „Maar", zoo merkte ik op, „ik ben heelemaal niet van plan, de machine in Rusland te verkoopen. Bovendien is het een oud rijwiel van weinig waarde. Ik bon slechts toerist en neem het rijwiel weer naar Engeland mee terug, als ik hier na zee weken weerom kom." Het mocht niet baten. De beambte keek onverschillig naar mijn papieren en zei: „U moet betalen. Maar wanneer u van plan is, het rijwiel weer naar Engeland uit te voeren, zullen wij het bier plombeeren. Dan toekent u een ver klaring, en wanueer u het land verlaat, krijgt u het geld terug." „Best", zei ik, „ik zal betalen. Waar hebt u de verklaring. „Seichass! Seichass!" zei bij, wat zooveel zeggen wil als „dadelijk, dade lijk". Ik had echter haast om mijn hotel op tc zoeken, waar een bad en een diner mij wachtten. „Hoe lang denkt u dat ikzalmoeten wachten?" informeerde ik dus. „Mogelijk twee of drie uren", was het lakonieke antwoord. Ik sloeg dus voor, het rijwiel zoolang achter te laten cn den volgenden dag terug te komen, om de documenten èn de fiets in ontvangst te nemen. Men vei zekerde mij, dat alles dan in orde zou zijn, en aanmerkelijk opgelucht huurde ik een rijtuig en hobbelde over de kinderhoofdjes van St. Petersburg naar mijn hotel. Den volgenden morgen te tien uur was ik weer aan het douanebureau present. Mijn eerste werk was, het rijwiel op te sporen. Maar geen van de ambtenaren die ik den voiïgcn dag ge zien had, was aanwezig. Ik nam dus door afschuiving van een halven roebel fooi een douaneklerk in den arm, cn samen maakten we een ommegang door liet uitgestrekte gebouw. We liepen liet eene kantoor 11a het andere binnen oin te iuformeeren In allo kantoren was een talrijk personeel ijverig bezig met sigaretten rooken en theedrinken. Verscheidene beambten hielden zich onledig met het uitkammen van hun weelderige lokken. Onze informaties leverden geenerlei resultaat op. Eindelijk volgde ik mijn gids over een uitgestrekt, stoffig terrein naar de douaneloodsen, waar we eindelijk het voorwerp onzer nasporingen in pakhuis no. 6 ontdekten. Het was inmiddels halftwaalf geworden cn ik verlangde dus zeer naar buiten. Maar 't behoefde nog niet. Mijn rijwiel werd zoo zorgvuldig onderzocht als ware het een helschc machine. Ten slotte werd het op de weegschaal gezet en nauwkeurig gewogen. Inmiddels keek ik eens rond. De groote loodsen waren volgestapeld met goederen van allerlei soort. Daar waren groote partijen katoen, die uitpuilde uit de scheuren, die de beambten bij het onderzoek in de balen hadden gesneden. Reusachtige kisten vol boeken, en kleine kistjes, die geneesmiddelen en pliono- graaf-rollen schenen te bevatten, waren over de vloeren uitgestort. Stapels en stapels goed, die aldus door dc douane werden opgehouden, terwijl de geadres seerden er mogelijk met smart op zaten te wachten. I11 een hoek van de loods was een soort zwaar getraliede en van hangsloten voorziene kooi, met het op schrift: aangehouden goederen". Zij bevatte onder mc.r een aantal rijwielen en een paar kinder sport-wagentjes. Prachtige tropeeën voorwaar! Wat een geluk dat mijn rijwiel daar niet bij was! Helaas, ik had gecncrlei reden tot verheugenis. Een Russisch zeekapitein, die, in diepe gepeinzen verzonken, in een hoek der loods op oen pakkist zat, wendde zich opeens tot mij met dc vraag: „Zoudt 11 denken, dat 11 vandaag uw fiets nog krijgt?" „ik denk het wel", antwoordde ik, maar het heeft dan ook moeite gekost". Hij lachte veelbcteekenend en zei: „Ik ben hier nu al drie dagen wach tende op dat kleine baaltje huiden. Het invoerrecht zal niet meer bedragen dan een paar roebels, docli niemand hier kan mij zeggen hoeveel het precies is. Had ik het maar in Londen gelost! Misschien krijg ik het morgen einde lijk uit hun handen. God weet het! Maar dat 11 vandaag nog uw rijwiel krijgt, geloof ik niet." Ik stond perplex. Zou ik hier dan dagen achtereen moeten zitten, om mijn fiets los te krijgen? Ik gaf er den brui van. Ik greep mijn douaneklerk bij den arm en vroeg: „Is alles nu klaar?" „Seichass, Seichass!" „Waar is het papier dat ik moet teekenen Ik moet onmiddellijk weg, ik heb een bijeenkomst. Hoeveel moet ik betalen?" „Ne znayu (ik weet hei niet). Maar u kunt het informeeren aan het douane kantoor, waar het stuk in orde gemaakt wordt." „Hoe lang kan dat duren?" vroeg ik sarcastisch. „Misschien een of twee uren liet was inmiddels twaalf uur ge worden en om één uur werd ik door ecu vriend op de Newski Prospect verwacht. Ik had dus geen tijd meer te verliezen. „Ik kan niet langer wachten," sputterde ik. „Kunt u mij beloven dat het stuk morgen voor den middag klaar is?" „Ja, ja," zeide de beambte, maar hij zei liet zonder overtuiging. Ik gaf hem, hoewel hij zulks scheen te verwachten, geen fooi, in de niceniiig dat het beter zou zijn, daarmee te wachten tot de heele geschiedenis achter den rug was. Den volgenden morgen was ik weer bijtijds aan liet douanebureau. Dezelfde beambte wachtte mij. Wij maakten een wandeling door verscheidene bureaux 0111 een andereu beambte op te zoeken. Dezen vonden we eindelijk. Hij ver strekte mij een formulier, waarop ver meld stond dat ik 27 roebel G3 kopeken moest betalen (ongevoer f 36). Daarna maakten we een wandeling naar het bureau van den ontvanger. Vervolgens werd een uitstapje geiuaakt naar do opslagplaats, waar liet rijwiel stond. Nu had ik dus eindelijk de fiets. Maar nu moest ik nog een formulier hebben om de betaalde invoerrechten bij mijn te rugkeer naar Engeland terug te kunnen vorderen. Mijn gids verzekerde, dat aan het document werd gewerkt en dat het ongeveer in een uur gereed zou zijn. Goed, ik zou wachten, vastbesloten als ik was, nu ook liet eind der historie bij te wonen. Mijn gids geleidde mij naar het buffet, waar ik een glas heerlijke Russische thee niet citroen gebruikte. Dit was de eenige goede impressie die ik in het douanebureau opdeed. Het uur was nog niet geheel om, toen mijn gids terugkeerde. We wandelden nu samen weer naar een ander kantoor. Ik teckende een verklaring cn ontving in ruil daarvoor een bewijsstuk, betaalde 60 kopeken zegelkosten en 40 kopeken pakhuishuur. Aan mijn gids offreerde ik een roebel en aan zijn gezicht zag ik dat hij meer had verwacht. E11 eindelijk en ten laatste was ik met mijn rijwiel op Russischen bodem. Al heel spoedig bleek liet mij toen even wel, dat ik nog niet geheel met de autoriteiten had afgedaan. Want 0111 mijn rijwiel in Rusland te mogen berijden, had ik nog een bizon- dere vergunning van de politie noodig, Men ziet hieruit aan welke onaange naamheden men zich blootstelt w anneer men een rijwiel zonder permis in Rus land tracht in te voeren, 't Komt niet zoo dikwijls voor, dat Hollandsclie Bondsleden in Rusland gaan toeren, doch 't kan naar aanloiding van 't bovenstaande zijn nut hebben er aan te herinneren, dat zoowel voor wielrijders als automobilisten aan ons lioofdcon- sulaat permis voor Rusland verkrijgbaar zijn, waarmee men zonder lastig opont houd de machine tijdelijk kan invoeren. Deze permis moeten minstens 14 dagen voor den aanvang der reis worden aangevraagd, daar de stukken door den vertegenwoordiger van den A. N. W. B. te St. Petersburg worden opgemaakt. Scliouw. Kennisgeving. De Burgemeeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie UTRECHT d.d. 3 November 1853 (Provineiaalblad No. 102), alsmede art. 1 der Yerordoning op de wegen en waterleidin gen. Doen te weten, dat de bij voormold artikel bedoelde najaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht ol' beheer onderworpen, zal gehouden wor den op Woensdag, den 11 October aan slaande en volgende dagen Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 22 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Ifengstcukeuringeu. Burgemeester en Wethouders van Amers foort; Gelezen het Provinciaal blad no. Ill van 1905, brengen ter algemeene kennis: dat de in het najaar van 1905 te houden Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2i|o jaar oud, voor zoover de provincie Utrecht betreft, vast gesteld zijn op Woensdag 18 October a.s; dat de. regelings-commissie tot het aan- nemen van inschrijvingen voor bedoelde keuringen zitting zal houden op Zaterdag 7 October a.s. van des voormiddags 11 tot dos namiddags 12i|2 ure in het hotel „Bellevu*- aan het Vreeburg te Utrecht. dat op vrachtvrije, schriftelijke en onder- teekende aanvragen door den secretaris dier Commissie, den heer M. L. H. ThisseJ (adres Landbouwbank Utrecht) aan eigt narenen houders van hengsten, inschrijving;, biljetten voor de keuringen zullen verstrekt! worden; dat bij de aangifte moet worden vermeld,! a. naam en woonplaats vau den eigenaar! en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzon! dere kenteokenen van deu hengst benevenJ indien deze in een stamboek is ingeschreven,! stamboek en stambooknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den heng,.] zoowel van vaders als moederszijde (J naam en woonplaats van den fokker, dat de ter keuring aangeboden hengsten! op den 18e October des morgens te 9 uuil aan de stadsmanege echter „Clarenburgl aanwezig moeten zijn. Amersfoort, 27 September 1905. Burgemeester en Wethouders van AmerJ foort. De Burgemeestel WUIJTIERS. 1 De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Zondagmorgen wordt er om half tien in de Reinonstrantsche kerk een godd dienstocfcning gehouden voor jongd lieden. De gewone dienst voor de gemeend vangt te 11 uur aan. Door den Raad der gemeente Utrech is met ingang van den dag, waarop lij zijne betrekking zal aanvaarden benoem] tot lecraar in de geschiedenis en aardrijkJ kunde aan de H. B. S. met 3 j. cl voor jongens en daaraan verbondeJ handelsschool gedurende den curst] 1905/1906 de lieer J. J. Vermeulen! doctorandus in de Ned. letteren, tliaJ lecraar aan het gymnasium te Amersfoot] De kapitein "W. J. J. Ilasselbach el de le luitenants C. C. Schmoutzigue en H. Zeeman, allen van de infanten! en leerlingen aan de Hoogere Krijg] school, die gedurende 5 maanden bij ill lie afd. van het le regiment veil artillerie alhier gedetacheerd warea worden op den 30 September van de<l detachecring ontheven. Zij zullen nj 1 November met verlof vertrekkea waarna de lessen aan genoemde ondil wijs inrichting worden hervat. De miliciens van de lichting 1901 die bij het 5e regiment infanterie gl durende een maand Yoor herhalingl oefeningen onder de wapens warel vertrekken heden met onbepaald verlcl Aangezien het getal miliciens, vol doende aan de eischen om in aamuel king te komen voor een opleiding tl voorganger in de gymnastiek tl plattelande, belangrijk beneden lil vastgesteld maximum is gebleven, hei de minister van oorlog bepaald, <il dit jaar slechts twee cursussen zulli worden gehouden, een aan de Nornnl Schietschool te 's Gravenhage en ei bij het 5e regiment infanterie alhier.I Uit de Staatsbegrooting van 1906 bliji ons, dat het voornemen bestaat de buitel gewone toelage voor de H. B. S. alhil met f 1500 tc verminderen. De heer E. C. J. Kuypcr is met ingaj van 1 October benoemd tot redacte van „De Nieuwe Courant voor Apeldool ei| Omstreken4. De bij het 5e regiment infante] nieuw benoemde '2e luitenants zijn hed(| ochtend beëedigd cn in functie gesteil Door de officieren van liet le regimtj veld-artillerie van hier en uit Utrecht a op 10 October a.s. de jaarlijksche jachil met eind-wedloop gehouden wordeul de omstreken van Soesterberg. Door de wielrijders van het 5e rl inf. werden gisteren wedstrijden gehcl den, waarvan de regeling was opgedl gen aan de le luitenants J. KooimanI H. J. T. Klatte. Bij de Donderdag gehouden courl uitgeschreven door de Utrechtsche vi eeniging voor paardensport, werd I eerste prijs in het nummer najaars-pl gewonnen door Basia van majoor Al P. Metelerkamp, rijder Mac. Cord, vlakl ren voor inl. paarden, afstand 1300 Alcl In den jachtrit won van dc halfblot"! paarden Fairy Queen van luiten! Roelfsema den 2. prijs. De loting voor de Nationale mij wordt dit jaar op 6 en 7 NoveoiB gehouden, ditmaal niet in Amicitia, mfl in het gymnastieklokaal van de sclw 2de soort in de Ilellingstraac. In de maand October zal te stede een openbare vergadering worB

De Eemlander | 1905 | | pagina 2