No. 83. Woensdag 18 October 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". lVees U Zelf! Voor den storm. Waar blijft ons FEUILLETON. UIT HET WOELIGE LEVEN. n. DE EEM - (Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28, Abonnementsprijs Per jaar Franco per post Per 3 maanden Franco per post f 3.00 - 3.50 - 0.75 - 0.90 l'rljs der adrertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) H. Wij komen nu tot het eigenlijke onderwerp, dat als opschrift boven ons artikel is geplaatst en zullen nagaan door welke kranen het geld uit den gemeentelijken brouwketel wordt getapt, door in hoofdtrekken te behandelende: Uitgaven. Om daarbij „eero te geven, wien eere toekomt," behoeven wij slechts de in deeling der begrooting te volgen. Onder hoofdstuk I „Kosten van het bestuur der gemeente," vinden wij boven aan de jaarwedde van den Burgemeester, op den voet gevolgd door die der Wet houders, die van den Secretaris en van de ambtenaren ter secretarie, tot een totaal bedrag van f 14700. Ook het salaris van don aantcstellen belasting-controleurisliieronder begrepen. Naar het ons voorkomt, zou het juister zijn geweest dit te brengen onder afd. II „Kosten van het bestuur der gemeente- i n k o m s t e n," waaronder ook de jaar wedde van den gemeente ontvanger is uitgetrokken. Onder de kosten voor het gemeente huis komt voor f 500 voor een nieuw tapijt en tafelkleeden in de raadszaal. Dit is heel wat minder dan ten vorigen jare, toen de aanschaffing van een nieuw tapijt was begroot op f 1200. Er is toen heel wat drukte over gemaakt en zelfs de politiek is er met de haren bij gesleept. Uitgaande van de meening, dat onze raadszaal er niet luxueus, maar toch waardig behoort uittezien, achten wij deze uitgave wel gerechtvaardigd. Had men indertijd ook maar eens wat meer gedacht aan de eisehen, die men wat schoonheid en waardigheid betreft aan een openbaar gebouw mag stellen, dan zouden wij thans niet tegen den pakhuisachtigen aanbouw van ons fraai gemeentehuis behoeven aantekijken. In totaal bedragen de kosten van het be stuur der gemeente f 21641, uitmakende 10.96 per hoofd der bevolking. Niettegenstaande onze weelde in titulaturen, is dat cijfer in vergelijking met andere gemeenten niet hoog. Deze kosten bedragen in Arnhem f 1.59, Leeuwarden f 1.49, Dordrecht f 1.25, Leiden f 1.18, Haarlem f 1.17, Nijmegen f 1.10, Groningen f 1.04, Utrecht f 1.03®, Hebt gij geen vleugels om te vliegenbe reikt uw doel dan loopende, kunt ge niet loopen, kruip er dan heen. Door IWAU TIIBOEMEFF. Vertaling van G. H. PRIEM. 11. Laat ons ten afscheid nog eens drinken! zei hij, zijn best doende vroo- lijk te schijnen. Op een gelukkige reis! Hij kon niet verder. Dikke tranen spron gen uit zijn oogon en rolden langs zijn gezicht neer. Hij vulde de glazen. Zijn hand beefde, de schuimende wijn viel gedeeltelijk op de sneeuw. Hij zelf nam een der glazen en reikte de beide andere aan zijn dochter en zijn schoon zoon, die inmiddels ingestegen was. Moge God! begon hij, maar hij kwam niet verder, dronk zijn glas uit en zag Insaroff en Helena aan, die insgelijks deden. 's Hertogenbosch f 1.02, Maastricht f 1.00®, Amsterdam f 1, Zwolle f 0.91, Den Haag f 0.80. Mocht men willen beweren, dat eene vergelijking met veel grootere steden niet mogelijk is, omdat de tractementen daar hooger zijn dan in de kleine plaatsen, dau stellen wij daartegenover, dat dit zeer zeker wordt gecompenseerd door het feit, dat de kosten daar ook relatief lager zullen zijn. De bestuurs- kosten van een drie maal grootere stad zullen niet drie maal zoo groot zijn. De kosten, welke de gemeentekas voor de politie draagt, afdeeling II van hoofdstuk II „Politie" zijn uitgetrokken op f21474.55, hetgeen fU.95 per hoofd der bevolking uitmaakt. Dit cijfer is te: Rotterdam f2.19 Dordrecht f 1.24 Amsterdam - 2.18® Groningen -1.235 Den Haag -1.81® Nijmegen - 1.06 Haarlem -1.64 Maastricht -1.01 Utrecht -1.49® Leeuwarden - 1. Leiden -1.35® Zwolle -0.94 Arnhem -1.26 Duur is onze openbare veiligheids dienst dus niet. Toch maakt het per soneel, in 't algemeen, een even goed figuur, als het werkelijk nette politie bureau aan den ingang van het stads centrum. Bij ons is echter wel eens de vraag gerezen: Houdt de uitbreiding der politie wel gelijken tred met de uitbreiding der stad? Die vraag zouden wij niet bevestigend durven beantwoorden. Ouder hetzelfde hoofdstuk „Poltitie" vindt men ook de kosten der brandweer (in vergelijking met anderen een akelig klein kraantje), geraamd op f 3700. De soms overdreven voorzichtigheid, die bij de begrooting van enkele posten heeft voorgezeten, is hier heelemaal niet betracht. In 1904 is uitgegeven f 4910.06maar omdat het aantal en den omvang der branden in 1904 buiten gewoon groot is geweest, wordt het thans geraamd bedrag even hoog gesteld als voor 1905 op f3700. Nu, er behoeft niet veel bijtekomen, of de voorspelling dat er in 1905 minder branden zouden zijn dan in 1904, komt al even slecht uit, als die onzer weer- profeten. Wij vragen echter: „Is dit nu een post, waarbij krenterigheid te pas komt?®' Als gij zuinig wilt zijn, wees het dan in 's Hemelsnaam toch niet op de brandweer. En nu aan u, mijne heeren, zeide hij tegen Bersenjew en Schubin. De koetsier had de zweep echter reeds over de paarden gelegd en het rijtuig vloog voort. Schrijf ons! riep hij, zijn dochter na. Helena hief het hoofd op. Leef wel, vader! Leef wel, Audreas Petrowitsch; leef wel, Paul; leeft wel, gij allen! Mijn Rusland, leef wel! Zij wierp zich in haar kussen terug. Het rijtuig was weldra uit het gezicht verdwenen. XVII In April van het volgend jaar, op een mooicn zonnigen dag, waren Insaroff en Helena in Venetië. Zij vaarden zacht in een gondel heen en weer. Helena was zeer veranderd sedert haar vertrek uit Moscou. Haar gezicht was ernstiger, haar blik strakker. Zij was evenwel schooner geworden; haar zacht glanzend haar omgaf een helder voorhoofd en frisschc wangen. Slechts haar lippen verrieden, als zij niet lachten, haar zorg volle gedachten. Insaroff's gelaat was minder veranderd, doch de uitdrukking er van was vreemder geworden. Hij was magerder geworden eu bleeker, boven dien liep hij voorover. Hij hoestte droog en kort, een vreemd vuur gloeide in zijn oogen. Zijn ziekte had hem genood zaakt ongeveer twee maanden in "Weenen Het heeft allen schijn, dat ook dit jaar de begrootiug weer zal worden be handeld in de kermisweek. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, dat dit verleden jaar eveneens op 't nippertje gebeurde en dat bij staking van stem men omtrent een artikel de vergadering werd gesloten en 5 minuten later een nieuwe vergadering werd geopend; en dat alles, omdat de begrooting anders niet tijdig kon worden ingezonden. Het genomen besluit werd door Gede puteerde Staten onwettig verklaard. Alsof er niets gebeurd ware, komt de begrooting toch dit jaar weder even laat ter tafel, maar wij vertrouwen, dat de Raadsleden zullen waken tegen het af hameren der posten. Dit artikel o.a. cischt ernstige bespreking en dan kan het wel niet anders of de gewone uitgaven zullen worden verhoogd en een post van buitengewone uitgaven voor uitbreiding of verbetering van het materieel zal daaraan toegevoegd worden. Per hoofd der bevolking komen de kos ten van de brandweer op f 0,17 en als wij nu eens gaan vergelijken met andere plaatsen, schijnt het wel of de opmerking van een eenvoudig toeschouwer bij den laatstcn brand waarheid bevat: „Och mensch, in Amsterdam is het goed, maar anders is het overal even akelig! Ze hebben nergens water®. De verscliillende bedragen zijn voor: Amsterdam f 0.61 Dordrecht f 0.13 Den Haag -0.28 Haarlem -0.12 Rotterdam - 0.22 Nijmegen - 0.08® Utrecht - 0.20® 's-Hertogenb. - 0.06 Groningen -0.16 Maastricht -0.05® Leiden -0.15 Zwolle -0.05 Arnhem -0.13 Zoo miserabel kan iets niet zijn, of er is toch altijd nog „meester boven meester®. Ook de „straatverlichting" treffen wij aau in het hoofdstuk „Politie". De kosten daarvan zijn geraamd op f 10593,75 een vrij hoog bedrag, ook in vergelijking met andere plaatsen, doch daar de gasfabriek in eigen beheer is, is liet een verrekening met gesloten beurzen, waarover wij dus niet in be schouwingen behoeven te treden. Mis schien stelt iemand er nog belang in te weten, dat de lantarens 1412500 uren brauden, en dat deze in rekening worden gebracht tegen 3/4 cent per uur. In hoofdstuk III „Kosten van open bare wegen, werken en inrichtingen" te blijven en eerst tegen 't eind van Maart kon hij Venetië bereiken. Hij hoopte zich van daaruit over Zara naar Servië te begeven en vandaar naar Bul garije. Iedere andere weg was afgesneden. De strijd aan den Donau was ontvlamd; Engeland en Frankrijk hadden hunne gezanten van St. Petersburg terugge roepen, alle Slavische stammen waren op het punt den opstand uit te sproken. Helena en Insaroff stegen aan den smal- len landtong uit, waar dorstende en zich in elkaar verliezende boomen, een kwijnend bestaan voortsleepten. Zij wan delden langzaam langs het strand. De blauwe golfjes der Adria krulden zacht op aan hun voeten, waterplanten en schelpen achterlatend op den zandi- gen oever. Hoe treurig ishethierlzeideHelena. „Gij moet het hier wel koud hebben." Ik koud hebben? lachte Insa roff bitter. Een mooi soldaat, die bevreesd is voor wat kou! Weet gij waarom ik deze wandeling maakte? 't Is mij als zie ik van hier af mijn vaderland. En deze wind, ging hij voort, de hand uit strekkend, die komt van daar. Misschien brengt deze wind het schip, dat gij verwacht, zei Helena. Daar komt een zeil in 't gezicht zie Insaroff's oogen zochten in de aan gewezen richting. Renditscli beloofde dat binnen acht dagen alles in orde zijn zou. Ik komt weinig voor, dat in 't bizonderde aandacht vraagt. 1 )e tractementen van den architect en zijn staf, van den havenmeester enz. zijn evenals 't vorige jaar geraamd op f 5650. De kosten van buitengewone werken en van straatwerk voor particulieren zijn pro memorie uitgetrokken, terwijl die voor de gewone werken zijn begroot op f 14418. 't Vorige jaar waren al die uitgaven onder één hoofd opgenomen en bedroegen toen tezamen f 19325. Omtrent de kosten der gomeentereini- giug, hebben wij in ons artikel van 4 October j.l. reeds 'teen en ander gezegd. De „gewone" kosten zijn begroot op f 19756,95. Daarentegen werpt die dienst, volgens hoofdstuk III der Ontvangsten, een bate af van f 7710, zoodat de zuivere kosten der geuieentereiniging beloopen f 18046,95 of f 0,80 per hoofd der be volking. Om eene vergelijking te kunnen maken met andere gemeenten, waar men de kosten voor de gemeentcreiniging eu den gezondheidsdienst hoeft bijeenge voegd, moeten wij nog even terugkeeren tot hoofdstuk II. "Waar anders dan onder „Politie" zou den wij de kosten voor den gezondheids dienst vinden? Wij hadden er liever over willen zwijgen. Wie zou zich niet schamen, als hij moet publicecren, dat te Amersfoort een keurmeester van vee en vleesch is op een tractement (met permissie) van f 125, een onderkeurmeester met f 100 en een keurmeester van visch met f 150 salaris. Alle kosten voorden gezondheidsdienst, met inbegrip van f 500 voor de uit voering der woningwet en f 600 voor de wering van besmettelijke ziekten en de bevordering van de koepokinenting beloopen f 2175,02 of nog geen 10 centen per hoofd der bevolking. Reini gingsdienst en gezondheidsdienst tezamen dus f 0,90. De kosten bedragen te Arnhem f3,34 Nijmegen f 1,46® Haarlem -1,68® Leeuwarden - 1,42® Zwolle - 1,65 Rotterdam -1,24 Amsterdam -1,61® 's-Hertogenb. -1,11 Utrecht - 1,56 Dordrecht - 0,99 Den Haag -1,55 Maastricht - 0,95 Groningen -1,55 In dit opzicht kunnen wij dus nog niet eens concurreeren met Maastricht. En dat zegt wat! kan mij op hem verlaten. Weet ju, Helena, dat onze arme Dalmatische visschers het lood uit hun netten tot kogels hebben gesmolten? Zij hebben geen geld en leven van de vischvangst; niettemin hebben zij zonder aarzelen zich zelf in gevaar gebracht om van honger om te komen. Welk een volk! Ja, een edel volkzei Helena. Maar laat ons gaan, ging zij voort, de wind is hier scherp. Gij hebt u na uw ziekte van verleden jaar niet genoeg in acht genomen en moest die onvoorzich tigheid in Weenen lang boeten. Voor 't vervolg moet gij verstandiger zijn. Zij keerden terug en gingen 's avonds naar den schouwburg om Verdi's nieuwe opera „La Traviata" te hooien. Sommi ge gedeelten vooral hadden hen machtig aangegrepen, in 't bizondcr de aria: Lascia mi vivere morir sigiovane! O laat mij levenzoo jong reeds te moeten sterven! 't Was of dit sloeg op hun eigen toestand. Over het Groote Kanaal voeren zij naar hun woning terug, 't Was oen heerlijke zachte nacht. De paleizen, welke zij bij hun heengaan hadden aanschouwd, schenen hen te ge- moet te komen, maar zij waren vreem der, geheel anders. In het maanlicht rezen ze op met een wonderlijken glans; hun versieringen verbleekten voor het stille licht, maar hun hoeken en uit bouwsels traden scherper naar voren. De gondels met hun kleine roode lan- Hoofdstuk IV „Kosten voor gemeen teeigendommen en wegens die eigen dommen verschuldigde lasten" bevat als hoofdpost de „Uitgaven wegens de exploitatie van do gasfabriek f 124760. Voor rente en aflossingen zijn .onder hoofdstuk "VIII uitgetrokken f 28440 en deze twee posten tezamen voimen het in ontvang uitgetrokken bedrag van f 153200 of nagenoeg 30 °/0 der geheele begrooting. In 1904 bedroegen de ontvangsten f 168247,98, zoodat naar menschel(jke berekening in 1906 allicht een kwart tonnetje boven do raming zal overschie ten. Inderdaad cijfers om van te water tanden! Wij kunnen ons best begrijpen, dat een eerzaam man van zaken, bij het zien daarvan, zijn principiccle be zwaren tegen' gemeentelijke exploitatie overboord gooit en van niemand anders dan van den heer Hamers verwachten wij binnenkort een voorstel, 0111 ook van de levering van water een gemeen telijk bedrijf te maken. Bij het bepalen van den vereischton druk, zou er dan meteen aan gedacht kunnen worden, dat er ook stadsdcelen zijn, die hooger liggen dan de Kampstraat. De voornaamste post van uitgaaf voor de gasfabriek is f 6S8U0 voor aankoop van steenkolen (6400 ton li f 10,75 per ton) De tractementen der ambtenaren beloopen f5770, die der werklieden f16800. Indien, zooals wij veronderstellen, de begrooting weder als „kermiskoek" op den disch der vroede vaderen wordt opgediend, zullen wij in een volgend nummer dit artikel vervolgen eu besluiten. Ik had niet gedacht Bramnietje, dat je met zoo'n ouwe mop zou komen. Je eer als Journalist is er mee gemoeid! Wel heb ik nou van mijn leven. Zoo iets is goed als zekere Juni gebeurte nissen in 't zicht zijn, maar omdat nu in alle kalmte te zeggen, neen dat had ik niet verwacht. Tijdens de verkiezin gen wordt met dat mooie zinnetje door de kerkdijken nog al eens gesold. Bij elk verlies aan christelijke zijde heet het danonze eer blijft onge rept. Jawel, dat kennen we, als dat zoo vaak herhaald wordt, gaan do taarns gleden licht en geluidloos over het water; de riemslag der gondelieren klonk kort en dof. Het hotel, dat hun tot verblijf diende, lag aau de Riva dei Schiavoni, doch daarheen begaven zij zich niet. Toen zij uit den gondel ge stegen waren, wandelden zij nog eenige keeren over het Marcus-plein waar een bonte menigte zich voor de koffiehuizen verdrong. De stemming der jonge echt- genooten was een recht gelukkige. Toch kon Helena zich niet geheel losmaken van haar indruk, in de Opera ontvangen en Insaroff voelde zich wat afgemat. Toen hij in zijn hotel terug was, voelde hij zich buitengewoon zwak. Helena haalde hem over wat te gaan liggen. Toen hij sliep, trad zij op het venster toe. Yenetië biedt in de door zichtige duisternis zijner lente-nachten, een betoovcrenden aanblik op. Helena gaf zich over aan haar droefgeestige gedachten. De treurige woorden uit Yerdi's opera: „Morir si giovane" klon ken haar aldoor in 't oor. Renditscli! fluisterde Insaroff. Helena ijlde op hem toe; hij droomde. Nadat zij zijn kussen wat had opge schud, ging zij naar. het venster terug, zich opnieuw aan haar treurige gedachten overgevende. Zij trachtte zich te over tuigen dat haar vrees overdreven was, dat de gezondheid van haar echtgenoot niet ernstig in gevaar was. Die onge lukkige opera heeft mij onrustig gemaakt,

De Eemlander | 1905 | | pagina 1