Stadsnieuws. Varia. Allerlei. nicnschen zoo langzamerhand denken, dat er aan die eer toch wel een luchtje zal zijn. Dat weet jij toch ook wel Bram. Maar entin het. doet me genoegen, dat we voortaan je brieven niet zullen missen, want heusch dat zon me spijten, ik lees ze altijd met genoegen. Doch nu ter zake. Ik moet den lezers toch nog even iets vertellen van Antwerpen. Dat zaakje komt in hot reine, dat voorspelde ik vorig maal al. Maar nou moet je De Nieuwe Gazet lezen. Jongen, jongen dat is toch maar een blad, dat het zeggen durft, en den spijker juist op den kop weet te treffen. Ziehier nog een kort stukje uit dat blad. In het nummer van 12 October lees ik het volgende „Zoo triestig kan 't niet wezen in dit zondige tranendal, of toch lacht hij nog 't best, die al de ander vóór hem laat lachen. Daar hebt ge bijvoorbeeld de Belgische klerikalen; naar zij zelf gclooven, op het schoonste blaadje aangeteekend in het notaboekje van Sinte Peer, en als zoodanig van nu af allemaal van hun stoel in den Hemel zeker. "Welnu, hun zou dau toch ook wel het fijnste paart mogen zijn voor behouden van wat er m onze atmosfeer van zonde en verdorvenheid nog aan gezonde lachstof kau voor handen wezen... Lacyliet blijkt van neen. Ze hebben te vroeg in 't „rosé" gelachen nu lachen ze in 't groen. En ons is 't laatste woord in de leute. De verdeeldheid in het liberale kamp te Antwerpen, de verbrokkeling van den kloeken blauwen dijk, die de Schel- destad nu al eeu heel Kristusleven lang voor een Koomsche overstrooming, voor een wijwatersnood behoedde, uiteen aan 't brokkelen, twee, drie liberale lijsten voor de aanstaande kiozingen: natuurlijk dus voor de liberalen méér kans om een zetel te verliezen dan om de twee te winnen, die zij nu al schier in handen hebben; de tweespalt in 't vrijzinnige kamp daarna nog scherper verbitterd, nóg nijdiger ruzie voor de gemeente- kieziug van 1908 en tenslotte dus de Jap terug op het stadhuis!... Als daar nog niet genoeg stof tot leedvermaak was om alle eigen leed te vergeten, dan zouden wel nooit de klerikalen splinters genoeg te bekijken krijgen in het oog hunner tegenstrevers, om geen hinder meer te voelen van den balk die in het hunne steekt. Zóóveel lol echter kon niet van langen duur ziju. Nog hebben onze goedgcloovige katholieke kranten ware Pierrette's in hun droomen en plannen maken niet grondig erover geprakkezeerd, wat ze aanvangen zulleu met het stadhuis als ze 't te pakken zullen hebben of daar slaan hun de heeren Neujeau en (Jambier den mclkstoop van den kop. „Adieu, veaux, vaches, cochons! "Vaarwel kamerzetel, Stadhuis Vaar wel misschien wel Öoevernement en klerikale overkeersching in België!... De eendracht in het liberale leger is hersteld en hersteld op des te vaster basis daar in dit ernstige konflikt al de elementen van verdeeldheid duidelijk te voorschiju zijn gekomen en thans met vaardige hand als een laag vuil schuim van de soep, weggoschept kun nen worden." Tot goed begrip, voeg ik er even bij, dat de heeren Neujean en Cambier, als scheidsrechters in het geschil zijn opgetreden. Maar nu zal ik jullie eens even ver tellen, waarom ik die stukjes uit De Nieuwe Gazet aanhaal. Omdat mij twee dingen zoo getroffen hebben, die zei ze. Op dit oogenblik vloog een witte meeuw voorbij. Klaarblijkelijk was hij door een kogel van een visscher ge troffen. Meer en meer dalend, zweefde hij heen en weer, als om een schuilplaats te zoeken. Als hij dat plekje bereikt, zei Helena op eeu verhevenheid je in baai- nabijheid wijzende, zal dit een goed voortecken zijn. De gewonde vogel draaide in een kring rond, liet de vleugels hangen en viel met angstig geschreeuw achter een schip neer. Helena sidderde en sloot het venster. Zonder zich te ontkleeden, wierp zij zich te bed; naast haar klonk Insaroff's kort en zwaar ademhalen. XVHI. Insaroff word laat wakker; hij klaagde over hoofdpijn en een algeheele ver moeidheid. Hij stond niettemin op. Zijn eerste vraag was of Renditsch aange komen was. Helena antwoordde van neen en gaf hem het laatste nummer der Osservaiore Trieslino, 't welk veel berichten over de Slavischelanden en de Donau-voistcndommen bevatte. Een lang vervelend bezoek, dat zij beiden ontvingen, vermoeide Insaroff buitenge woon. Tegen den middag voelde hij zich nog zwakker dau toen hij ontwaakte; hij ging op de canapé liggen, onbe weeglijk, met gesloten oog„n. Helena ik in ons goeie landje vrij wel mis. In de eerste plaats, zoeken ze geen omwegen om iets te zeggen. Doekjes worden er niet omgewonden, maar kort af wordt gezegd waarop het staat, zonder vrees, sommige elementen af te stooten, die bang zijn voor een te harden toon. En dan ton tweede: de organisatie. Yan .die kanten uit België kwam hulp opdagen. En zelfs de beste mannen der partij kwamen uit Brussel over om de scheuring te voorkomen. Kom daar voor eens in ons land. Als Amersfoort van oordeel is, dat het weer nog niet zoo slecht is, en Baarn zegt dat het vrij koud begint te worden, dan is de scheiding gemaakt. Dat is een mee- ningsverschil dat niet te overbruggen is en in Baarn zegt men: laat de Atnèrs- foorters nu lmn eigen boontjes maar doppen. En omgekeerd is het precies zoo. Dat moet en mag natuurlijk niet kunnen gebeuren. Er behoort te zijn een sterke Centrale Organisatie en de besluiten, die die neemt moeten worden nagekomen, ook al is men het er niet geheel mee eens Verschillen moet men dan maar uitvech ten als de strijd achter den rug is. Dat is een eisch van goede taktiek. En dan in de tweede plaats, men moet het ronduit zeggen waarop het staat. Men neme een voorbeeld aan België, waar men de puntjes op de i zet. Want dat geeft op den duur toch steeds de beste resultaten. Mr. K. K. DORIS. Oberlander. Een man die iedereen kent, behalve Afrikaansche negers, en bijv. van Gogli- rnaniak een, heeft deze week zijn GOsten jaardag beleefd. Het is Oberlander, de teekenaar van de „Fliegende Blatter", wiens dier-caricaturcn ook herhaaldelijk apart zijn uitgeven. Hij met Vi ilhclm Busch zijn de groote vertegenwoordigers van de humoristiek in de Duitsche plastiek, zuiverder Duitsch en vooral gemoedelijker en veel schuldi ger, dan de jongeren van Simplicessimus. Ofschoon een vergelijking met dezen feitelijk onmogelijk is en erkend moet worden dat vooral in technische betee- kenis de modernste kleurdrukken liooger staan, overtreft toch niemand Oberlander in het geweldig-comisch werkende ver mogen de dieren van een menschelijke expressie te voorzien. Een lachende leeuw van Oberlander, opzettelijk onhandig geteekend, zal na eeuwen de mensch- heid nog doeu lachen. Satellieten met een aureool. Om de nagedachtenis van mannen als Goethe en Schiller glanst het zóó, dat het waarlijk water na de zee dragen zou zijn daar nog geld en moeite aan te spendeeren. Rationeel is daarom de houding van een meester slotenmaker uit Niederödcrn in Duitsehland, die het voorbeeld heeft gegeven van vereering van satellieten van grootheden. Tegenover 's mans huis staat een oud ding, waarin Erederike Brion gewoond heeft, de vriendin van Goethe. De man heeft het huisje voor afbraak gekocht en zal hot in zijn tuin weer in elkaar laten zetten. Aan andere liefhebbers laat hij het over om een gedenksteen aan te brengen in den gevel van dit historische bouwwerk. Voor lieden, die een beetje verfris- sching noodig hebben van de zware levenstaak, meer geld te verdienen dan ze op kunnen maken, zooais die sloten- ging met een handwerkje naast hem zitten en zag hem aan. Nu zag zij hoe bleek en mager hij daar neerlag. Dinutrie! riep zij onwillekeurig uit. Hij keerde zich om. Wat is er? Is Renditsch aangeko men? vraagde hij. Neen, nog niet, antwoordde Helena. Doch gij gloeit, gij zijt niet wel. Zal ik den arts roepen Niet noodig. Als ik wat slaap, word ik wel weer beter. Vanavond na den eten zullen wij uitgaan. Twee uur gingen voorbij, zonder dat Insaroff' den slaap kou vatten; met gesloten oogen bleef hij echter liggen. Helena verloor hem geen oogenblik uit 't gezicht. Waarom slaapt gij niet? vraagde zij eindelijk. Wacht, antwoordde hij, haar hand nemende en die onder zijn hoofd leg gende. Zoo is het goed. Maak mij dadelijk wakker als Renditsch komt! Als hij zegt dat het schip klaar ligt, moeten wij dadelijk weg. Zorg dat alles ge reed is! O, onze toebereidselen zullen niet veel tijd kosten, autwoordde Helena. Men moet aan alles denken, want de tijd dringt. Houd u tenminste gereed! En hij sliep in. Helena trok haar hand weg, schoof een kussen onder zijn hoofd en zag naar buiten of nog geen maker uit Niederödern, is dit een na volgenswaardig voorbeeld. De buurman van Shakespeare, het huis waar de baker van Shelly heeft gewoond, en de slijter waar Verlaine ziju absinth kocht, allen kunnen van nu af aan aan de vergetelheid worden ont rukt. Nog heel wat kapitaal iB op die manier productief te maken. Terecht hoort men tegenwoordig, al is het nog maar zwakjes, stemmen op gaan voor „de rechten van het gezin". Het aantal n.l. van hen, die hun geluk buitenshuis zoeken, en geen vergadering of „uit gangetje" kunnen overslaan, neemt, evenals dat der vergaderingeu er uit gangetjes, onrustbarend toe. En het zal niet lang meer duren of de Oudejaarsavond is de eenige avond van het jaar, waarop het huisgezin vol tallig is. Yan avond is mevrouw, die zelf drie kleintjes heeft, waarvan zij de verzor ging aan „juf" opgedragen heeft, nam een vergadering van den bond ter be vordering van „de opvoeding in het huisgezin", mijnheer is naar een belang rijke vergadering, waar de noodzake lijkheid zal worden besproken van een nieuw en mooier aangelegd honden kerkhof; de neef, die bij lien in woont, een jongen van achttien jaar, is naai de vergadering der „jonge garde". Tegen elf uur kouten zij, doodmoe „vergaderd", thuis, en zouden zich nu kunnen gaan wijden aan de belangen van het gezin, wanneer ze er niet te slaperig en te moe voor waren. Morgen avond moeten zij het „zielbeweeg" van de beroemde danseres Isidore Duncan gaan zien; overmorgen moeten zij be paald naar het beroemde strijkkwartet. Nu spreek ik nog niet eeus van de mooie stukken, die in den schouwburg gegeven worden, en die zij „bepaald moeten gaan zien". Als ik daarover begin, zou ik het eind niet weten, want ook en vooral de schouwburg trekt velen uit hun gezin, en houdt hen lange uren gevangen. '\Veinigen echter zullen zoo lang van de schouwburglucht genieten als een paar vreemdelingen in Parijs. Zondag nacht hoorden n.l. een paar politie agenten, die voor het Theatre Frangais aldaar de wacht hadden, verdachte ge luiden uit den tempel der muzen. Zij naderden en hoorden roepen en stooten, zoodat zij den concierge uit zijn bed haalden en een der deuren heten openen. Daar stonden in de voorhal twee heeren in reiskostuum, die geenerlei tegenstand boden en overstaanbare woorden spraken. De agenteu voerden hen daarom naai den naasten politiepost en waarschuwden den commissaris. Toen deze verschenen was, werd het geval opgehelderd. De heeren bleken Amerikanen te zijn uit Canada, die den vorigen dag pas waren aangekomen en na Parijs bekeken en goed gedineerd te hebben, 's avonds naar den eersten schouwburg der stad waren getogen en in slaap waren gevallen. Zóó diep, dat ze eerst tegen halftwee wakker werden, toen alle toe schouwers vertrokken en alle deuren ge sloten waren. Zij hadden voldoende be scheiden bij zich en geenerlei bedenkelijke voorwerpen, zoodat de commissaris hun gelegenheid gaf nog een deel van den nacht in hun hotel door te brengen. Enfin, 't is een goede les voor hen geweest, en een volgenden keer zullen zij er wel beter om denken „hoe laat het is." Gelukkig als je dat te weten kunt zeil in 't gezicht kwam. Lang stond zij onbeweeglijk aan 't venster. De zon was achter nevels weggedoken, de wind stak fluitend op en groote witte wolken vlogen langs den horizont. De mast van een klein vaartuig werd lang zaam in de verte zichtbaar; eeu vlag met een rood kruis wapperde aan den top; afwisselend zag men haar rijzen en dalen. In de kamer sloeg de klok met onheilspeilenden slag. Alles scheen te spreken van stilte en rust. Een zwakke stem riep: „Helena!" Zij richtte het hoofd op en bleef een oogenblik als versteend van schrik staan. Insaroff, bleek als een doode, was half overeind gekomen. Hij staarde haar aan met wijdgeopende glanzende oogen. Zijn haren hinge i over zijn voorhoofd, zijn mond was wijd open. Helena, zei hij, ik sterf! Met een luiden kreet stortte Helena zich op hem en sloot hem in haar armen. Het is voorbij, ik sterf! herhaalde Insaroff'. Mijn arme Helena, vaarwel.... vaarwel, mijn vaderland (Slot volgt.) komen, maar diep, diep ongelukkig de inwoners vau Putten, die, als wijlen Sjaalman, tevergeefs naar een tijdaan- wijzer omzien. Wat toch is het geval? De Arnh. Ct. meldt daarover het volgende „Te Putten is voor korten tijd een nieuw postkantoor gebouwd eu voorzien van een flinke klok om de dorpsge- nooten voortdurend op de hoogte te houden van den juisten tijd, omdat het torenuurwerk niet uitmuntte door solidi teit. Het geheel is ingericht door de spaar- en bewaarbank te Putten en aan het rijk verhuurd. Nu heeft de directeur van het post kantoor de stoutigheid gehad de klok in overeenstemming te brengen met de opgaven van opening en sluiting van het kantoor en de buslichting. 1 )e klok, die tot heden plaatselijken tijd wees, werd '20 minuten teruggezet. En nu Op bevel van het bestuur van de Puttensche spaar- en bewaarbank is er een flink stuk papier over de klok geplakt, zoodat men in het Yeluwsche dorp het zonder tijdaanwijzer doen moet." Dat is optreden van de spaarbank! Nu heeft ieder weer „zijn eigentijd" en gaan allen „met hun tijd mee." Dat doen ze trouwens in Korea ook. „Architecture" weet nl. te vertellen, dat bij den wederopbouw van het paleis- van den Koning van Korea, dat onlangs door brand verwoest werd, uitsluitend van „papier maché" gebruik zal ge maakt worden, doch nu van werkelijk gekauwd papier. Yoor de fabricatie van dit „bouw materiaal" werden reeds 1000 Koreanen als papierkauwers gehuurd. (Bij sollici tanten worde natuurlijk in de eerste plaats op een sterk gebit gelet.) Te Savinoroska in Rusland is ook een papieren huis. Het werd geheel en al van blokken „papier maché" ge bouwd, zelfs de fundeering en het dak zijn van dat materiaal gemaakt. Zoo ook de schoorsteenen, doch hiervoor werd deze grondstof eerst met een vuurvast materiaal vermengd. Het huis heeft groote afmetingen, en zal volgens de meening van den bouwmeester, duurzamer zijn dan huizen van natuur steen of baksteen. De kosten bedroegen ruim f 100.000. In sommige steden van Rusland werd ook dc proef genomen, om papier voor plaveisel op wegen en straten te ge bruiken. Ook in dit geval maakte men van zeer sterk geperste blokken gebruik, en, naar men zegt, is deze bestrating tegen het verkeer bestand. De kosten daarvan zijn echter tot nog toe te hoog, om ernstig over de invoering van een algemeene bestrating van papier te denken. Yoor binnenplaatseu in heeren huizen en voor andere doeleinden, waar goedkoop niet juist den doorslag geeft, zal naar men verzekert, een papieren plaveisel wel spoedig in de mode komen. "Wie weet, of we wandelen binnen kort wel over „papier maché" naar het voetbalveld aan den Leusderweg om naar een match te kijken als er tenminste een doorgaat. Ds. D. J. van Aalst, predikant der Ned. Ilerv. gemeente alhier, komt voor op 't drietal te Leiden. Naar wij vernemen zal in de begroo- tingsvergadering van den Raad, die a.s. Dinsdag zal worden gehouden niet ter sprake komen de kwestie van het Aldegon- degasthuis en van de waterleiding. Het ligt in de bedoeling aan deze twee, voor onze gemeente zoo belangrijke punten een afzonderlijke openbare raadsvergade ring te wijden. Zondag 22 October des morgens om half elf zal in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, een godsdienst-oefening worden gchoiiden voor den Doopsgezin den kring. Als spreker zal daarbij optreden Ds. S. Lulofs van 's-Gravenhage. De heeren A. M. Tromp van Holst en "W. v. d. Koogh hebben hun benoe mingen, respectievelijk als beschermheer en voorzitter der onlangs opgerichte „Oranjevereeniging" niet aangenomen. In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Ccntralen Raad van Beroep had de uitspraak plaats in de volgende zaak: Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, waarbij op vordering der plaatselijke .commissie te Amersfoort, met vernietiging ociier beslissing van de Bank is verstaan, dat J. H. M., te Amersfoort, op 6 Februari 1905, en daarna, ter zake van een hem overkomen ongeval, geheel ongeschikt was tot arbeid en hem is toegekend een rente van f2.37'/a per werkdag. De Centrale Raad bevestigde de aan gevallen uitspraak wat betreft do ver nietiging der beslissing van de Bank vernietigde die voor het overige cn verstond, dat er op 6 Februari 1905 geen termen bestonden over te gaan tot herziening der aan getroffene toege kende rente. "Wij herinneren aan de openbare voor dracht van den heer Joh. van Manon a.s. Donderdagavond in den foyer van Auiicitia. Donderdag 26 October zal vanwege de militaire sportvereeniging in de om streken van Amersfoort een jachtrit worden gehouden, waarbij als jager meester zal optreden do le luitenant G. J. Maris. Naar wij vernemen krijgen we in de a.s. kermisweek in Amicitia twee tooneel voorstellingen van Bigot op Maandag en Dinsdag en verder 3 avonden van het variété gezelschap van Henri ter Hall De jaarlijkschc jachtrit van de officie ren van hot le regiment veld-artilleric is wederom uitgesteld. Bij elke verkiezing in het district Amersfoort blijkt Bunschoten een door en door „Christelijke" streek te zijn Toch weten wij allen wel, dat in het gewone leven de Bunschoters wel wat christelijker mochten zijn. Op feestdagen komt hun ruwheid nog al eens voor den dag. Wat thans echter aan hot Handelsblad wordt gemeld grenst haast aan het ongelooflijke. In dat blad lezen we n.l. het volgende „Tusschen den huize den Hoek en de boterfabriek te Nijkerk heeft zich een schandelijk stukje, afgespeeld. Twee Bunschoters komen op hun melkwagen aanrijden. Bijna aan het eiude van den vermoeiden tocht geeft het paard het op en blijft staan. Een dracht slagen geeft geen veraudering. Uitspannen De koppigheid afleeren met de on vermijdelijke slagen. Nu zal 't wel beter gaan. Opnieuw inspannen. Geen succes Het dier blijft pal op zijn plaats. Weer ondergaat het arme beest dezelfde kuur met dezelfde uitkomst. Toen, 't is haast ongelooflijk haalde een hunner zijn mes voor den dag en stak er het paard mee in het achterdeel, dat het bloed er uitgutste, en toen ging het' Bij de landmacht zijn de identiteits plaatjes ingevoerd. Hét identiteitsplaatje behoort tot de uitrusting van den man en is bestemd 0111 door hem, aan wien het wordt uit gereikt, bij mobilisatie, om den hals en op het bloote lichaam te worden gedra gen. De plaatjes worden verstrekt aan het personeel, officieren hieronder be grepen, behoorende tot de staven, korp sen, enz. van het actieve leger en de landweer op voet van oorlog. Het vermeldt den naam, den datum van geboorte, de woonplaats en de naaste familiebetrekkingen, terwijl de achter zijde geeft den rang van den bezitter en het wapen, waarbij hij dient. Naar wij uit goede bron vernemen zal de rijwiel- en automobielfabriek der firma Eysink alhier in een Naam looze Yennootschap worden omgezet en een belangrijke uitbreiding ondergaan zoo wat gebouwen als personeel betreft. Dat dit een aanzienlijke vooruitgang der Amersfoortsche industrie in 't uitzicht stelt spreekt van zelf. Naar wij hopen zullen we dc gelegenheid hebben in ons volgend nummer iets naders omtrent deze Vennootschap mede te deelen. J»c antitlic.se? Er was gistermiddag strijd, oorlog in hot Plantsoen bij de Kleine Haag. Aan dc cenc zijde stonden de „christehjken" met ware doodsverachting den strijd al- wachtende, aan de andere zijde de paganisten niet minder heldhafting zich toonende.Maardc leerlingen der„Cliriste- lijke" school, dat waren de „Christc- lijken," werden geassisteerd door eenige groote broers en vrienden van de Am bachtsschool, zoodat het er voor de paganisten, de jongens van de openbare school uit de Heerenstraat, hachelijk uitzag. Riemen werden klaargehouden, boe- kentasschen inaaktenaanstall en om ook tot vechtma'.eriaal te dienen, maar.de aan val bleef achterwege. Want achter de paganisten liep ten dienaar, van des Heiligen Hermandad, en de „Christe- lijken" die diepen eerbied voor't gezag hebben,- deden als of zij van den strijd afzagen. Dit was evenwel slechts om de paganisten te verschalken. Want nau welijks had de politicagent ziju hielen gekoerd, of het „christelijke" leger stormde onder luid gejuich de Hendrik van Viandenstraat in. Ondertusschen waren de paganistjes door hun respec tievelijke ouders naar binnen gestuurd, zoodat er niets meer te strijden viel. Alleen had de politieagent, die terug was gekomen, heel wat last met de „Christelijken", want de eerbied voor

De Eemlander | 1905 | | pagina 2