T. L. BLOK, Amersfeorfsche êlazentoasscherij, B. PROPER Wzn. - - FOTOGRAFIE - - Advertentiën. E. J. Ruitenberg De JZocdhistische Catechismus Theosofische - - - - - - - Vereeniging. OPENBARE VOORDRACHT Huis- en Decoratieschilder. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Kortegracht 2. Kortegracht 2. Utrechtschestraat No. 34. Telephoon No. 145. HENRY S. OLCOTT, L. B. J. SERRÉ Utrechtsehestraatweg 42, Amersfoort. bet gezag, sclieen ook met den vijand verdwenen te zijn. Gekreukt? In de Sociëteit De Yereeniging (Het \alkje) dreigt oneenigheid te ontslaan oin De Eemlander. Een aantal leden nl. on Ier aanvoering van den heer Jorissen, willen De Eemlander van de leestafel weren omdat zij door dal blad „gekrenkt worden in hun hei ligste gevoelens". Dat ziet er dus kwaad uit, want de eenvoudige weg, dat die liecren dan de Eemlander maar moeten laten liggen voor lien die er niet door gekrenkt worden, schijnen ze niet te kannen volgen. Ja de nieuwsgierigheid is vaak groot, en wc begrijpen dat zelfs iemand als de heer Jorissen zoo nu en dan de verleiding niet kan weerstaan om de Eemlander eens in te zien. Wij zijn nu ook nieuwsgierig eens te hooren, waardoor die heeren eigenlijk gekrenkt zijn in hun heiligste gevoelens We hopen dat eens te vernemen. On- dertusschen moeten de hoeren Jorissen a. s. maar eens De Eembode gaan na slaan, dan zullen ze ongetwijfeld tal van stukken vinden, waardoor ook men- schen gekrenkt worden. Vroeger werd zoo nu en dan: „de puit geprobeerd". Zooals velen onzer lezers zich herinneren had dit „pro- beeren" gewoonlijk plaats op den Hof en werd de straal gericht tegen het dak van de St. Joris kerk. De straatjeugd beschouwde deze plechtigheid als een pltibliekc vermake lijkheid en zorgde er voor dat er de noodige „stemming" was. Uitdagend dreunde dan het traditio- neelo tweeregelige versje over het markt plein, twintig dertigmaal achter elkaar: „Hi kan niet meer, Hi het geen pit", tot het den spuitgast begon te vervelen en hij door een paar flinke stralen in Jc richting van de onwelwillende critici, het gejoel voor een oogenblik deed ophouden. Voor een oogenblik maar, want nauwclijk had zich de uit eengestoven bende weer vereenigd of het begon met onverflauwde energie van voren af aan: „Hi het geen pit" enz. Apropos voor we verder gaan kan ecu van onze lezers ons ook inlichten, boe het toch noodzakelijk oefenen van de brandweer thans plaats heeft? Of is dat niet meer noodig Doch dit daargelaten. We wilden eigenlijk vertellen, dat fisteren niet de spuit, maar de water leiding geprobeerd is in tegenwoordig heid van het Dagelijksch bestuur, de stadsarchitect, de Opper-brandmeester en ccnige andere ambtenaren. De resultaten waren niet beneden de verwachting, die wij van de spuithoogte der waterstralen koesterden, 't Ging naar onze leekenovertuiging althans zéér slecht. Proeven werden genomen zoover wij weten althans op den Utrecht- schen weg bij „Ncderbetg", in de Heere- straat, en bij de Groote Nachtegaal- steeg. Eén kraan, dat ging nog al. Maar zoo gauw er een tweede kraan in 't werk gesteld werd, was het mis. In de nabijheid van de stalhouderij van den hoer Vonk ging 't zelfs met een enkel krdau nog niet goed Op nieuw is afdoend bewezen geen nieuwe brand is daartoe noodig dat de waterleiding onder de brandbhisch- middelen alhier niet meetelt. Bij de bestaande inrichting kan zij alleen dienst doen, om de ketels der spuiten te vullen. Dit zal nu wel vast staan. I»c Kermis. Als we hot niet wisten, dat volgeude week Amersfoort zal genieten van de kermis, dan zouden we het in deze dagen aan de vele voorboden wel met'keu. De jongens weten trouwens al wel precies Ie vertellen wat er al zoo aan het station, is ja soms hebben ze de planken geteld van dit of dai „spul," dat al san is. Kleurige aanplakborden ver tellen ons, dat we ook zullen kunnen gaan zien het tooneelstuk „Boefje," bewerkt naar het meesterwerk van M. J. Brussc. Men zal zich herinneren, dat de heer Brusse zelf, alles behalve ingenomen was met deze bewerking, maar dat doet thans minder ter zake. De traditioueele kermiskoeken worden ook weer gegeven. Zoo af en toe ziet men kinderen, die geheel wit zijn van de krijtstrepen. Een heerlijk iets, dunkt ons, voor de moeders, als de jongens of meisjes, thuis komen, in deze dagen nog al eens doornat, en dun nog be werkt met een behoorlijke of liever onbehoorlijke hoeveelheid krijt. Het rijden is reeds aan den gang. Dc nieuwsgierigheid der jeugd is dus spoedig bevredigd. Ze kunnen dan zoo'n beetje nagaan wat er al zoo op de kermis komt te staan, en de plannen voor het geen men zal gaan zien kunnen dan vast gemaakt worden. Het zal zeker niet overbodig zijn, do jongens nog ecii6 flink te waarschuwen, om toch niet aan de zware wagens te gaan hangen. Even als andere jaren zal ook nu wel weer elke wagen met groot gejuich worden ingehaald. Maar laat men denken aan hot droevig ongeval van verleden jaar Toen is er ook een jongetje van S jaar bij het naar het station rijden onder zoo'n zwaar belasten wagen geraakt, uiet het ongelukkig gevolg dat hij uan stonds dood was. Laat dat een ernstige waarschuwing zijn. Mogelijk vertellen we Zaterdag, wan neer er al meer te zien is van hetgeen er komen zal, ook wel wat meer van de kermis. Vrijdagavond vergaderde in het hotel „de Zwaan" de plaatselijke afdeeling van het Utrcchtjjoh Genootschap voor Lanbouw en Kruidkunde, met de sub- commissiën, welke gevormd zijn voor de in het volgende jaar te houden Landbouwtentoonstelling. Deze tentoonstelling zal plaats heb ben ter gelegenheid van het te dezer plaatse te houden Landbouwkundig congres en tevens bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der afdeeling. De voorzitter, de heer J. B. de Beaufort van "Woudenberg, dankte de heeren, die uitgenoodigd zijn om de tentoonstelling voor te bereiden, voor hun welwillendheid, om aan deze uit- noodiging gevolg te geven. 't Bestuur van de afdeeling heeft ge meend, bereids een programma en voor waarden te moeten opstellen, welke thans aan de vergadering worden voor gelegd. Do voorwaarden worden door den secretaris voorgelezen. Voorts heeft het bestuur gemeend de sub-comiuissiën in afdeclingen te moeten verdeelen, die ieder hun vasten werk kring hebben. Zoo zijn voor do regeling van het terrein aangewezen de heeren A. M. Tromp van Holst, G. J. A. A. baron van Heemstra, J. A. Knottenbelt en Hasselman. Voor de regeling van zaken betref fende het vee, de heeren Geertsma, \V. II. van Haselen en D. Lam. le em van paarden de heeren G. J. A. A. baron van Heemstra, W. H. van Haselen en J. B. de Beaufort. Voor de financiën de heeren mr. H. J. M. van den Bergh, P. J. Frcdcriks, H. Tromp van Holst en J. B. de Beaufort. Voor dc werktuigen de hoeren Hassel man, J. van don Hengel en P. van den Bremer. Voor de zuivelafdecling de heeren J. van der Wal Kzu., J. Douma en Hijl- kema. Voor de stalling de heeren J. K. Knottenbelt, 1'. J. Frederiks en P. van den Bremer, terwijl voor de regeling der zaken betreffende groententeelt het afdeelingsbcstuur zal optreden. De afdeelings-commjssiën, zooals door het bestuur voorgesteld, worden overeen komstig dit outwerp gevormd, daar geen der benoemde heeren bezwaar maakt. Voor een terrein heeft het bestuur het oog gericht op een perceel op den Berg, begrensd door den Ouden Utrecht- sollen weg en den Koninginneweg. Do gesteldheid van dit terrein is voor het doel zeer goed. Heeds is er met de bouw-maatschappij „Amersfoort" over gecorrespondeerd, en deze, eveneens overtuigd dat het op het oogenblik toch waardeloos ligt, verklaarde er zich in principe voor, bedoeld stuk grond gratis in bruikleen af te staan. Wat betreft de expositie van land bouwwerktuigen heeft het bestuur ge meend daarvoor een beperkte ruimte beschikbaar te moeten stellen. Na eenige besprekingen wordt be sloten, dat de inzender een cautie moet stellen en een opgaaf moet zenden hoeveel ruimte hij noodig heeft en wat hij daarop wenscht te exposeeren. Daarna komt het programma in be handeling, dat na kleine wijzigingen wordt vastgesteld. Paarden: Dekhengsten, geboren in 1903 of vroeger: le prijs f50, 2c pr. f30; meniën en veulen met opgaaf van den vader: le pr. f30, 2e pr. f20; merriën en ruins van 3 tot 5 jaar: le prijs f 30, 2e pr. f 20, 3e pr. 110, 4e pr. diploma; jonge paarden geboren in 1904: le pr. f25, 2c pr. f 15, 3e pr. f7.50; jonge paarden geboren in 1905: le pr. f 15, 2c pr. f 10, 3e pr. f 5. Rundvee: Stieren, geboren in 1904 of vroeger: le pr. f40, 2e pr. f 25; stieren, geboren in 1905: le pr. f30, "e pr. {20; stieren ter dekking staande m de afd. en op de voorjaarskeuring geweest zijnde: le pr. f30, 2e pr. f20; melkkoeien van 4 jaar en ouder: lepr. f25, 2e pr. f 15melkschottenle pr. f20, 2e pr. f10; melkvaarzen: le pr. f 15, 2e pr. f7.50; melkkoeieu van 4 jaar en onder: le pr. f25, 2e pr. f 15; melkschotten: le pr. f20, 2e pr. f 10; melkvaarzen le pr. f 15, 2e pr. t 7.50, van deze laatste drie worden melklijsten gehouden en toebehoorende aan de leden der afdeeling; kennelijk drachtige koeien le prijs f20, 2e pr. f10; vanrspinken, minstens 3 van 1 eigenaar: le pr. f 20, 2e pr. f 10. Wolvee en Geiten: Rammen, 1 jaar en ouder: le pr. ooien, zes stuks: le pr. f 10; 2e pr. getuigschrift; bokken: le pr. f2.50; geiten: le pr. f2.50, 2e pr. f 1.50, 3e pr. fl. Varkens: Beeren. onverschillig welk ras: le pr. f 152e pr. f 10, 3e pr. fö; zeugen met minstens zes biggen: le pr. f 15, 2e pr. f 10, 3c pr. 15. Zuivel: Vier kazen, elk minstens 4 K.G. wegend, binnen de afd. vervaar digd: en vier kazen buiten de afd. doch in de prov. vervaardigd:'le pr.{10; 2e pr. f5; boter, bereid op eene boerderij le pr. f10; 2e pr. f5; boter, bereid in een fabriek, aangesloten aan een contro lestation le pr. f 10'2e pr. f 5, of getuigschriften. Pluimvee. Onder leiding der on- dorafd. Amersfoort, der V. P. N. bloomen en planten onder leiding der ondcrafd. Baarn der mij. v. T. en PI. Bijeenteelt onder leiding der afd. Utrecht der ver. t. bcv. d. B. in N. G r o e n teelt: Verzameling van groenten, gekweekt door beroepstuin bouwers binnen de afd. 3 prijzen: f 7.50; f 5 en f 2.50. Landbouwerswerktuigen en werktuigen voor zuivel- en boterberei- ding. Geen prijzen; kunstmes. voeder- middelen c. d. Getuigschriften. De data voor de tentoonstelling zullen worden bepaald, wanneer de data voor het congres bekend zijn. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat 't bestuur zich in verbinding zal stellen met de Nederl. heide-maat- schappij, voor een eventueele inzending. Daar deze maatschappij voor inzendingen een aanmerkelijke financieele bijdrage vraagt, zullen hierover vooraf nog be sprekingen met dc finantieele commissie noodig zijn. A. D. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waarde Redactie, 't Zal me aangenaam zijn, als ge in uw krant een plaatsje voor het onder staande kunt vinden. Ge moet weten dat ik nog al veel reis en dus nog al eens in aanraking kom met ons mooie station. En daar is nu het een en ander dat me volstrekt niet aanstaat en ik geloof er een heel goed werk aan te doen door middel van de Eemlander eens de algemeene publieke attentie op te vestigen. Het zal misschien wel niet veel helpen maar het doet een mensch toch goed, als je zoo je hart toch eens kunt uitluchten en dat dan later zelf nog weer eens kunt zien staan in de krant. Je weet dan tenminste van je zelf, dat je uiet met je hoofd in je zak loopt en goed uit je doppen kijkt. Natuurlijk, als ze dit lezen, dan zullen verscheidene lui weer zeggen och, ja, dat heb ik al zoo lang ge zegd, maar intusschen zeggen ze het toch maar niet. Net als met Columbus zijn eieren, maar dat kan me niets schelen. Wat ik dan zeggen wou, dat is, dat ik die perronkaarten-automaten groote gekheid vind. Verleden op een Donder dag moest ik mijn broers vrouw van den trein halen en had ik zoo'n perron kaartje noodig. Mijn vrouw had er al aan gedacht en had er voor gezorgd, dat ik een twee en een half cent stuk bij me had. Maar, jawel, hoor. Toen ik aankwam was het mis. Ik moest aan den controleur vragen ora zoo'n kaartje, want de machine ging niet. En dat is niet de eerste maal, maar dat is me al meer gepasseerd. Laat ze dat ding in mekaar trappen. Er staan toch altijd twee controleurs bij. Laten die je zoo'n kaartje ver- koopen. Maar eigenlijk begrijp ik er geen steek van, waarom jc nu eigenlijk zoo'n kaartje noodig hebt. De spoorweg moet ook maai- uit alles dubbeltjes slaan. Verdienen ze niet genoeg aan ons? In den Haag durven ze 't niet te doen. Daar kom jc op 't perron zonder een halve rooie cent te betalen. Weet je hoe dat komt Daar zitten de Ministers en die verpoffen het lekker om voor derlni vrouwen of dochters een perronkaartje te nemen. Ik en een ander moeten er voor bloeien. Hadden ze in plaats van 't een fatsoenlijk burger lastig te maken, Jat stomme station maar wat beter ge bouwd. Mooi is 't, en lang is 't ook, dat perron. Maar om er te komen dan moet jc je eerst een ongehtk hijschen tegen dien dijk op en dan kan je later weer naar beueden zakken. Denk je dat dat moest? M'n kop er af, als ik 't geloof. Daar zit natuurlijk wat achter. Ze hadden best een beter en een lager plek kun nen krijgen. Geloof je niet, dat 't op speculatie gebouwd is? Daar zit meer achter dan do meeste ntenschen denken. Maar waarom of ze niet maken, dat die vervelende deuren beter gaan, dat begrijp ik niet. Je moet je soms een halve lendebroerte duwen - met permissie om door die lteele rommel deuren heen te komen. En dan moet je van den anderen kant komen, ik bedoel als je met den trein aankomt en naar huis gaat. En dan moet je een fiets of oen kinderwagen bij je hebben als vrouw alleen. Zie dan maar, dat jc zoo'n ding tegen die trappen opzeult. Dat is ook lekker. Waarom zeggen ze niet, dat je die beneden door kunt rijden. Al maken ze anders maar een pad naast de trap, waar je op kunt rijden. Wanneer een vrouw een kind en oen kinderwagen en geen man of broer of iemand anders bij zich heeft komt ze er gewoonlijk niet tegen op. Maar weet je hoe dat komt? Er is een versje, dat we vroeger in de Rederijkers kamer wel eens voordroegen: „Die geld heeft, die doet wonderen, Als je 't niet hebt, is 't onweeren zal ik maar zeggen. Dat is zoo 's werelds beloop. Als de rijke lui er zelf maar den last van hadden, maar die hebben hun dienaars voor hun kinderwagens en fietsen. En dan dat vervelende lange perron. Konden zo de tram maar leeren van de trappen af te sukkelen en je naar den trein te brengen, die je hebben moest. Dun zou de tram ook meer geld opleveren, want menig mensch, die nu te dicht bij woont om van de tram gebruik te maken, zou dan deuken, vooruit, dat scheelt me een heel eind, als ik dat perron erbij kon nemen. Maar dat gaat nu eenmaal niet. Maar hier moet ik eindigen. BROMUS. LIJST van BRIEVEN enz. geadresseerd aan onbekenden van het Postkantoor te Amersfoort en de daaronder behoorendo hulpkantoren. BRIEVEN 1. A. Müller Hilversum 2. Mevr. v. Hoogendorp 3. J. van Dijk Utrecht 4. P. Schut Amsterdam 5. Ekelscholt 6. H. v. d. Berg Amsterdam 7. Kapellaan Amersfoort 8. H. Geuer p|a Habiek Amsterdam 9. Overste „Bethlehem" Zeist 10. H.Z. Voorburgwal 117 Amsterdam 11. fain Kamerling Tilburg BRIEFKAARTEN: 1. Mej. Boshuizen Jr. Amersfoort 2. J. Vermeulen Rotterdam 3. Stukrijder Schoenmaker Hellevoetsluis 4. Mej. Joh. Blanes Amsterdam 5. Mej. B. Bronger Rotterdam 23 drukwerken. Uit 't Buitenland terug ontvangen 1. Dr. C. J. Diddens Brunuen Schweiz 2. Mej. A. Visser Modenhoven (Dl) 8POBT. Wegens de onbespeelbaarheid der terreinen konden geen der aangekondigde voetbalwedstrijden doorgaan. Correspondentie. Aan ons bureau zijn twee bladen terug bezorgd, die geadresseerd waren aan den Heer B. Wouters, te Heelsum, die aldaar niet bekend schijnt te zijn. De lezer die deze couranten heeft verzonden gelievo hiervan nota te nemen. Burgerlijke Stand. van 14 tot 18 Oct. GEBORENHendrik Johannes, z. van II. de Haan en H. Scheffer. Wille- mijntje, d. van J. Kok en M. Iloff. Elbertus, z. van A. van Zoeren en W. van den Brink. Pietcrnella Elisabeth Maria, d. van J. K. Immikhuizen en J. M. E. van der Burgt. Geerjanna, d. van M. van Keekeu en G. van Pluuren. Antonie Cornells, z. van L. Rommel's en K. van Socren. Cornells Wouter, z. van C. van Overeem en W. van Dijk. Willem Willebrordus, z. van J. do Graaf en M. van dor Maat. Frederika Johanna, d. van D. A. Lambrcchts en J. G. Stnurop. Gerritje, d. van J. J. Bosboom en M Kleuver. ONDERTROUWD: J. Bosch en A. J. P. Jonghaus. W. Berg en II. M. Florijn. GEHUWD: J. T. van Manen en G. H. Schennij. OVERLEDENFranciscus Mater, oud 1 maand. Johannes Jacobus Adrianus Akkermans, oud 20 jaar ongehuwd. Jannetje Stikvoort, oud 35 jaar echtgc- noote van R. van Hocijen. 379e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 14 Oct. 1905. 1000 loten Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) is aan het navolgend num mer te beurt gevallen: Prijs van f 70. 946 Donderdag 19 October in de foyer van AMÏCITIA van den heer JOHAN VAN MANEN. Onderwerp Het leven na den dood. Aanvang 's avonds 8 uur. Entrée 25 cent. Timmerman en Makelaar. WEVEBSIJfGEI. II. Utrechtselie weg 44, Amersfoort. GEVE8'I'IG1> 189Q. - - llandel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, ltestclknntoor: Arnhemsche straat 1 „De Graaf van Atlone." Verricht alle voorkomende binnen- en buitensehoonmaakwerken. Belast zich met het afnemen en bewaren van JALOUSIËN, ZONSCHERMEN en MARQUISEN. Bestellingen worden voortaan ook aangenomen Bij den Uitgevers CBAFT «t Co. te Amsterdam verscheen: (President der Theosofische Vereeniging). f 1 50, geb. ƒ1.90. Het beste en goedkoopste adres voor goedl ij kende en standhoudende PORTRETTEN is bij Speciaal ingericht tot het maken van Groepen aan huis zonder prijsverhoo- ging. Opname met kunstlicht. Zeer aardig voor Bruiloften of Partijen. Direct te ontbieden. Aanbevelend, E. B. J. SERRÉ Fotograaf.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3