i INo. 84. Zaterdag 21 October 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees 11 t IVoor den storm. Waar blijft ons geld? m. FEUILLETON. VAN MIJN EENZAMEN P03T. xn. Verschijnt (Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs <ler advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 {Bij abonnement aanmerkelijke korting Waaraan men onze dierbare dub- Ibcltjes, die wij, o zoo graag, in Iud/.c beurs zouden willen houden, ook Imet kwistige hand moge besteden, zeker Iniet aan „Nijverheid." Magerder hoofdstuk dan hoofdstuk V ■is niet denkbaar. Het bevat slechts |cón artikel „Toelage voor de kamer Iran koophandel en fabrieken," f '200. „Na, reden wir nicht weiter!" zeggen ■wij hierbij den Duitschen karakter- Ikomiek na. Heel anders ziet hoofdstuk VI I,Onderwijs, kunsten en wetenschappen" |er uit. Zooals zich wel laat denken, is dat Ide kraan, waardoor het meeste geld luit onze gemeentekas vloeit: f 152244.98. De „kunsten en wetenschappen" Iworden vertegenwoordigd door de ■posten, voorkomende onder de 4de af- lileeling: gemeentearchieven, museums lenz., welke in totaal zijn uitgetrokken lop een bedrag van f 1100. Dit is f300 meer dan 't vorige jaar, lomdat is voorgesteld de toelage aan de IVereeniging tot verzameling van Oud- heden van f 300 op f 600 te brengen. 'tWare te wcnschen, dat men „oude Ischoenen en klompen" in dit I upzicht ook onder de Oudheden wilde I rangschikken en de subsidie aan de I Commissie voor Kindervoeding en I kleeding eveneens van f300 tot f600 Iterhoogde. De kosten voor het Onderwijs zijn I verdeeld in drie afdeelingen: afdeeling I Hoogcr Onderwijs f24714.97 H Middelbaar Onderwijs - 51076.68 IH Lager Onderwijs - 75353.33 Tegt nover eene uitgave van f 24714.97 voor het Gymnasium staat een ontvangst I van f 5000 aan schoolgelden en f 9792.48'' I aan Rijkssubsidie, zoodat de werkelijke [kosten bedragen f9922.48'". De schoolgelden voor de H. B. S. zijn geraamd op f12900. Die voor de burgeravond school op - 280. De rijkssubsidie op - 13000. f26180.— Het is een bewijs van weinig vriendschap, de verkoelnig van zijn vrienden niet op te merken. Door IW1.V TEKOEKJEFF. Vertaling van G. II. PRIEM. 12. Levenloos, viel hij op de canapé I terug. Helena rukte de deur open en riep om hulp. De bedienden haalden een arts. Helena viel voor het lijk van haar echtgenoot op de knieën. Op dit oogenblik verscheen op den drempel een breedgeschouderd man, door de zon verbrand, in grove matrozenklce- ding, een zeemanshoed op 't hoofd. Ontsteld bleef hij staan. Renditsch! riep Helena uit, zijt gij het? Zie eens, mijn God, mijn God, mijn man is in onmacht gevallen. Gisteren ging hij nog met mij uit, zooeven nog tprak hij er van een wandeling te doen. Zoodat het Middelbaar Onderwijs aan de gemeente kost f 51076.68f 26180 f 25096.68. Om nategaan welke uitgaaf het Lager Onderwijs van de gemeente vordert, wordt de bereking wat meer ingewik keld. Aan schoolgelden wordt ontvangen f 12850. De bijdrage van het Rijk bedraagt - 33992.09 De bijdrage van het Rijk vuor het heiïialingsonderwijs - 230.40 Door de hoogere bijdrage voor het Lager Onderwijs, wordt de gewone uitkeering van het Rijk aan de gemeente, als gevolg van de wet van 3 Juni 1905, verminderd met een bedrag van f47072.49 f 16770.82 f30301.67 Ten behoeve van het Lager Onderwijs wordt dus door de gemeente uitgegeven een bedrag van f 75353.33 f30301.67 45051.66. Uit de bovenstaande cijfers zien wij dat ook hier, zooals op de meeste gemeentebegrootingen, de uitgaven voor onderwijs wel de hoogste groep van uitgaven vormen en dat van het totaal bedrag voor onderwijs uitgegeven, het Lager ondeiwijs het meest vraagt. Ging men echter eens de berekening maken, hoeveel de kosten per kind bedragen, dan zou men tot de bekende slotsom geraken, dat relatief voor 't Lager Onderwijs het minst wordt be steed. Per hoofd der bevolking bedragen de kosten voor het Lager Onderwijs uitgegeven f 2. Dit is minder dan in de groote steden. Te Amsterdam bcloopen de kosten f 4.75, te Rotterdam f 3.58, in Den Haag f2.96. Ten opzichte van deze uitgaven achten wij echter eene vergelijking, niet alleen met grootere plaatsen, maar in 't alge meen niet mogelijk, le omdat de kosten voor scholenbouw niet overal op dezelfde wijze in rekening wordeu gebracht, 2 (en dat is wel het hoofdbezwaar), omdat de omvang van hot Openbaar Ouderwijs in verhouding tot het aantal inwoners in de verschillende plaatsen zeer sterk kan uiteenloopen. De onder dit hoofdstuk uitgetrokken Hubsidiën voor inrichtingen van vak- Renditsch antwoorddo niet, keerde zich half om, plaats makende voor een wonderlijke gestalte met een bril op, die de kamer binnenvloog. Het was een dokter, die in 't hotel woonde. Hij trad aanstonds op Iusaroff toe. Signore, zei, hij na een kortstondig onderzoek, deze heer i9 gestorven door het springen van een polsader. SIX. Den volgenden dag stond Renditsch aan 't venster in 't zelfde vertrek. Naast hem zat Helena, in een sjaal gehuld. Iu het nevenvertrek lag het lijk van Iusaroff. Helena was witter dan sneeuw; twee diepe groeven waren tusschen haar wenkbrauwen getrokken. Haar strakke blik had een wilde uitdrukking. Op tafel naast het vender lag een open brief; deze kwam van mevrouw Stakhoff. De ongelukkige beklaagde zich over de veronachtzaming van haar man; Zij groette Insaroff, vroeg naar zijn welstand en smeekte hem Helena bij haar terug te brengen. Renditsch was een Dalmatiër, van beroep visscher. Insaroff had hem op een zijuer reizen door Bulgarije leeren kennen en in Venetië weergevonden. Hij was een ruw man, somber, in allo Slavische ondernemingen gewikkeld; hij haatte de Turken en verachtte de Oos tenrijkers. onderwijs zijn op dezelfde bedragen bepaald, als het vorige jaar n.l. f 4000 voor de Ambachtsschool en f 1750 voor de Industrie- en Huishoudschool. Dat men in kleinere steden wel eens wat ten achter is bij de mode, blijkt uit volgn" 140, waar men als „haute nou veauté het artikel schoolartsen aantreft met de volgende toelichting: Aangezien de gevraagde adviezen betreffende de wenschelijkheid en mogelijkheid van de aanstelling van schoolartsen te dezer stede, nog niet ontvangen zijn, kan een voorstel nog niet gedaan worden. De post wordt voor memorie uitgetrokken. Hoofdstuk VII „Armwezen" is begroot op f 23577, 68. Hieronder zijn begrepen de kosten voor 22 krankziunigen, die op verschillende plaatsen worden verpleegd, tot een bedrag van f6870, waarvan echter door het Rijk f 8S0, door de Provincie f 2538 wordt terugbetaald. De subsidie uit de gemeentekas aan het Burgerlijk Armbestuur bedraagt f 11807,68, de jaarwedden van do ge neeskundigen bcloopen f 2350, de kosten van geneesmiddelen f 2100. Per hoofd der bevolking bedragen do kosten van het Armwezen f 0.90, waarbij echter rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat in de be grooting geen bedrag voor verplegings- kosten is uitgetrokken, omdat, in verband met de sluiting van het Alde- gondegasthuis daaromtrent nog een voorstel moet worden gedaan. Het Armwezen kost te Amsterdam f'2.94 Nijmegen f 1.33'. Groningen f2.77 Arnhem 1.216. Utrecht 2.13 Leiden 1.21. Dordrecht 2.06 Zwolle 1.06. Den Haag 2.04 Maastricht 0.58. Leeuwarden 1.77 's Hertogenbos 0.25. Haarlem 1.75® In de plaatsen beneden den Moerdijk zullen de kosten voor het Armwezen wel het meest ten laste der Kerkelijko Besturen komen. Of de parochianen dit minder in hun beurs zullen voelen? De renten en aflossingen van aange gane gelnleeningen, opgenomen onder hoofdstuk Vin „Financiën" bedragen f113715, waaronder echter is begrepen f 50000 voor aflossing van eventueel optencmen kasgeld, welk bedrag even eens onder de Ontvangsten is uitgetrok ken en dus eenvoudig buiten beschouwing kan worden gelaten. De gehcele schuldenlast beloopt Hoe lang deukt u in Venetic te blijven? vroeg Helena hem in 't Ita- liaansch. Een dag, om de noodigc toebe reidselen voor de reis te maken en geen vermoedens op te wekken. Onze landgenooten verwachten hem; zij hebben hun hoop op hem gesteld. Zij hebben liun hoop op hem ge steld! herhaalde Helena zacht. Wanneer wenscht u hem te be graven? Helena antwoordde niet aan stonds. Morgen sprak zij na een oogen blik stilzwijgen. Morgen! Dan blijf ik ik wil een handvol aarde op zijn kist strooien en u helpen, zooveel ik kaD. Hij had beter in Slavische aarde gerust! Helena zag hem aan. Kapitein, zeide zij, neem mij méde en vaar ons naar de overzijde der zee, ver, ver hier vandaan! Is dat mo gelijk Renditsch bezon zich. Ja, het is mogelijk, maar moeielijk. Men moet met deze verwenschte regeering onderhandelen. Stel echter dat het gelukt hoe breng ik u dan naar uw vaderland terug? U behoeft mij niet terug te brengen. Hoe? Waar wilt u dan blijven? Dit doet niets ter zake. Breng mij, breng ons weg! Renditsch krabde zich achter 't oor. f867000, waarvoor aan rente en aflos sing in 1906 moet worden betaald f63715 of circa 7,35 Ieder Amersfoorter loopt dus rond met een officieele schuld van f 39. Een Amsterdammer of Rotterdammer heeft heel wat meer op zijn kladboek. Te Amsterdam bedraagt de schulden last por hoofd der bevolking f 233, te Rotterdam f 176,88. Al moeten wij ook behoorlijk ons aandeel in de gemeente beren betalen, toch gelooven wij, dat geen sterveling zulk een buitengewoon ontwikkeld gemeenschapsgevoel bezit, dat hij zich iets van zijn portie gemeente- schuld zal aantrekken, als hij als parti culier maar boven pari staat. De 2de afdeeling van hoofdstuk VHI „Pensioenen en gratificatiën" bespraken wij reeds in onze algemeene beschou wingen. Wij zijn werkelijk benieuwd in de kermisweek eens te vernemen of er een afzonderlijke boekhouding daar voor bestaat, dan wel of het Gemeente bestuur de bijdragen eenvoudig in den grooten ketel heeft laten loopen en zich voor de toekomst het motto heeft ge kozen: „Wie dan leeft, die dan zorgt! Hoofdstuk IX „Andere uitgaven" is een bont mengelmoes van allerlei zaken en beloopt in totaal f 6571,87. Daar het artikel „subsidie" zich altijd in een buitengewone belangstelling mag ver heugen, zullen wij nog even opsommen welke subsidiën onder dit hoofdstuk zijn uitgetrokken: Aan de Muziekvereeniging f 250 Aan de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer - 100 Aan de Amersfoortsche Tramweg maatschappij - 800 Aan de Vereeniging „Het Groene Kruis" - 300 terwijl als nieuwe post onder volgnum mer 195 voorkomt f500 voor subsidie aan de Vereeniging „Het Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres®, in ver band met liet in 1906 alhier te houden congres. De voornaamste post van dit hoofd stuk is echter „Do dienstdoende Schut terij" f 1483, waarvoor de uitgaven door liet geleidelijk uitsterven dier instelling, ook jaarlijks lager worden. Voor 1905 was de raming f 1666,25. Afgaande op hetgeen de Schutterij bij de laatste branden heeft gepresteerd, zou men geneigd zijn te zeggen, dat zij toch nog duur genoeg is. Wij vermoeden dat dit Ik zeg u dat het zeer moeilijk is. Doch ik wil zien, ik wil het beproeven. Over twee uur ben ik terug. Hij ging. Helena begaf zich naar het naaste vertrek, leunde tegen den muur en bleef onbeweeglijk staan. Den volgenden nacht verliet oen groote boot den steiger van het hotel, waar Insaroff gewoond had. Renditsch en Helena zaten er in; in 't midden stond oen met zwarte floers bedekte kist. Dc boot roeide een uur ver weg en be- eikte toen een tweemaster, die achter in de haven voor anker lag. Heleua en Renditsch stegen naar boven; de matrozen heschen de kist omhoog. Weldra stak een storm op, doch voor den morgen was het vaartuig uit den Lido verdwenen. De storm werd dien dag al heviger en heviger; de matrozen schudden het hoofd, als ver wachtten zij er niets goeds van. Tusschen Venetië, Triest en Dalmatië is de Adriatische Zee buitengewoon gevaarlijk Drie weken na Helena's vertrek ontving mevrouw Stakhoff het volgende schrijven uit Venetie: Lieve ouders! Ik zeg u voor immer vaarwel! Gij zult mij niet weder zien. Dimitri is gisteren gestorven, het leven heeft voor mij nu geen waarde ineer. Vandaag ga ik naar Zara, waar ik hem begraven zal. Wat van mij terecht moet komen, weet ik niet; doch ik heb geen ander vaderland meer dan echter een welgemeende overgangsmaat regel is geweest, om ons van lieverlede aan het gemis te doen gewennen. Het laatste hoofdstuk „Onvoorziene uitgaven" bevat slechts één artikel, maar verkrijgt dit jaar een groote belangrijk heid door de hooge som, welke daaronder is uitgetrokken en de toelichting, welke daarbij wordt gegeven. Tegen f3402,84 voor 1905, bedraagt de raming thans f 10392,67®, omdat met zekerheid kan worden aangenomen, dat de post no. 149 „Geneesmiddelen, verplegingskosten enz" belangrijk zal moeten worden verhoogd. De a.s. sluiting van het Aldegonde- gasthuis maakt liet noodig, dat spoedig een voorstel zal worden gedaan, op welke wijze de gemeente in de verple ging van zieken het best zal voorzien. Omtrent den aard van dat voorstel is ons nog niets bekend, maar wij hopen dat zoowel Burgemeester en Wethou ders als de raadsleden doordrongen zullen zijn van het besef, dat er te Amersfoort noodzakelijk eene behoor lijke inrichting voor ziekenverpleging moot zijn. Dat niet „zuinigheid boven alles" maar liet waarachtig gemeente belang de leidende gedachte moge zijn bij de beraadslagingen, die omtrent dit punt zullen gevoerd worden. Het is een schoone overheidstaak, welke de gemeente Amersfoort niet mag overlaten, nocli aan particulieren, noch aan instellingen van den R. C. clerus. Hooggeachte Jor..scn Eenige woorden van troost en opwek king in deze droeve dagen zullen zeker niet misplaatst zijn. Neen, vertel me maar niets, ik begrijp alles. Of dacht je, dat het ook mij niet in het diepst mijner ziel heeft gegriefd, dat stuk uit dc Nieuwe Gazet. Geloof mij, zooveel coalitie- zeer kan er niet zijn, of het smart mij toch, wanneer ik zoo boudweg het stre ven mijner vrienden aan de kaak zie gesteld. Ook al is liet van de Belgische vrienden. En ik besef ten volle, hoe gij zijt terneergeslagen door dat stuk, ge plaatst in een blad, dat ook op de leestafel ligt van uwe sociëteit. Waar, zoo vraag ik, waar moet het heen met dat van mijn echtgenoot. Ginds wordt de opstand voorbereid, men rust zich uit tot den strijd; ik zal mijn nieuwe landgenooten volgen om de zieken en gewonden te verplegen. Wat mijn lot ook wordt, ik zal mij geheel en al wijden aan Dimitri's herinnering. Niet tevergeefs werd ons lot verbonden. Ver geef mrj dat ik u smart heb aangedaan; het was buiten mijn wil. Wat zou ik in Rusland terug moeten doen? Ontvangt mijn laatsten kus en vloek mijn niet! XX. Vijf jaar zijn sedert voorbijgegaan en niemand heeft weder iets van Helena vernomen. Alle onderzoek naar haar verblijf bleef vruchteloos. Haar vader die zich naar Venetië begaf, vernam slechts dat, wat den lezer bekend is. In Zara liep het gerucht van een aan den oever aangespoelde kist, waarin het lijk van een onbekende. Een andor gerucht vertelde dat deze kist niet aan land was gespoeld, doch door een vreemde dame met een schip daarheen ge voerd om te begraven. Men voegde er bij dat deze dame, gedurende den oorlog, in Ilerzegowina werd gezien. Hoe het zij, Helena Stakhoff bleef' spoor loos weg; niemand kent gaar verblijf, niemand weet of zij leeft of'dood is. Haar ouders zijn nog in leven. Mevrouw Stakhoff is oud geworden; zij klaagt

De Eemlander | 1905 | | pagina 1