Stadsnieuws. ons Awersfoortsche volk, wanneer het dergelijke lectuur te lezen krijgt. Ik kan je voor waar verklaren, dat ik het stuk niet in eens heb kunnen uitlezen. Een brok .schoot me in de keel, de tranei) welden in mijn oogen, want steeds leef ik mede, met lien die ik tot mijn trouwste vrienden en vereerders reken. En zou ik dan niet treuren, waar ik wist, dat iedere vezel van je lichaam moest trillen van verontwaardiging over zooveel slechtheid en verdorvenheid. Want, mijn waarde, vergeet toch niet, dat is het en niets anders: de algeineene verdorvenheid. Die liberalisten ladende eene zonde op deandere zoodat ieder libe raal ten slotte wel een pakhuis van zonden racet worden. Eu dat wijst ons, zoowaar een lichtpunt in deze droeve historie, op een dierbare plicht. Moeten wij niet onze best doen om steeds werk zaam, ijverig en met tact werkzaam te zijn voor onze beginselen, opdat de zuur- deesein der reine en hoogverheven poli tiek ook doordringe in dat, wat wij thans niet dan zielsbedroefd kunnen aanschou wen. Maar dat neemt niet weg, dat bij dat verblijdende lichtpunt, toch uw verdriet, uw immense droefenis te verklaren is. Ja ween maar eens vrij uit. Ontlast je gestel op die wijze maar eens van een behoorlijke hoeveelheid nattigheid, de daardoor ontstane droogte zal je, naar ik hoop, goed doen. Maar, voor alles wees voorzichtig. Laat den puganisten niet te veel je ergenis blijken. Zeker, beraam middelen om de Ecmlander uit het Valkje te krijgen, maar in vredesnaam, bega geen misdadige woeling. Loop niet weg, denk zelfs niet aan staken. Want gij maakt op die wijze, zij het dan wellicht ook onbewust, heel wat reclame voor dat blad. Eu dat zal toch wel niet in je bedoeling liggen. Neen die courant wordt reeds te veel gelezen en in de eerste plaats moet gij zorgen voor tegengif. Gij begrijpt me hoop ik. Sla je oog op De Eembode. Die moet de universeele redding aanbrengen. En dat kan ze. Jongen als ik terug denk aan de dagen der congregaticwet in Frankrijk. Nog trilt het in mij door, dat sonore geluid van niet te weerhou den verontwaardiging over de behande ling der Fransche kloosterlingen. Wat werd het toen niet den „Loge reptielen", o, heerlijke verheffende beeldspraak, verwéten, dat zij eigenlijk de schuld van alles zijn. Zoowel de congregatie- wet als de Russisch-Japansche oorlog en de voortdurende regen der laatste dagen, komen voor rekening der Loge. Haal uit die dagen de Eembode weer voor den dag en laat die verschillende nummers netjes inbinden. Voeg daarbij enkele nummers uit verkiezingstijden en zorg dan steeds, dat die boven op de Eemlander liggen. Dat en dat alleen kan redding aanbrengen. Eu de deeespereert niet, laat dat ook hierbij niet onvergeten. Zwaar moet het u vallen als ge in de soos komt, de Eemlander daar te zien liggen, maar zorg voor de Eenbodc. Doet gij dat, dan zult go nimmer meer gekrenkt worden in uwe heiligste gevoelens door dat blad, want aanstonds steekt ge dan, bij het zien der Eembode, de hand in eigen boezem, en van krenking of erge nis kan dan geen sprake zijn. Overigen# met de beste gevoelens, sterkte toegewenscht van BRAM I. Vergadering van den Raad derg-emeente Amersfoort up Dinsdag-, den 24 Octuber 1905, des namiddags ten half 2 ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeesler oil Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J. J. Vermeulen, tijdelijk buiten gewoon leeraar aan het gymnasium, (met adviezen) 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting 1905 (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet geven van verlof aan den onderwijzer J. W. Radersma. (met adviezen, 4. Voorst.van Burgemeester en Wethouders betreffende afwatering Soesterweg en Arnhem scheweg. [met adviezen] 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende eene ruiling van gron den tusscheu den Staat der Nederlanden en de gemeente Amersfoort, [met adviezen). 0. Voorstel van Burgemeester en wet houders betreffende ziekenverpleging-, m verband met de sluiting van het Aldegon- degasthuis. [met adviezen) 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ontbinding der overeenkomst betreffende opname van zieken voor reke ning der gemeente in liet Aldegondegast- huis [met Adviezen] minder dan vroeger, maar is veel treu riger. Ook mijnbeer Siakhoff is er niet jonger op geworden trots de zorg, die hij aan zijn persoon besteedt; zijn haar is reeds grijs. Hij is dc verbitterdstc vijand van alle vreemdelingen in Moscou. 'TrËiNDÊ/: I>e Gasthuiskwestie. Uit de gedrukte stukken, die door B. en W. omtrent deze gewichtige kwestie aan den Raad zijn ingezonden nemen wij hieronder het belangrijkste over. B. en W. zeggen o. a. „Voor onze Gemeente hebben wij 3 wijzen van oplossing overwogen t. w.: A. Aankoop en exploiteeren van het Aldegoiide-gasthuis B. Stichten en exploiteeren van een nieuw Ziekenhuis; C. Contractueelc regeling met dor den. A. Allereerst hebben wij de Ge meente-doctoren gevraagd ons te willen mededeelen, of het Ziekenhuis ernstige gebreken heeft, zooals weieens bij geruchte is vernomen. Ware dit het geval, dan zoude de Gemeente óf waarschijnlijk offers moeten brengen om deze fouten te herstellen, óf eene inrichting koopen en beheeren, welke slechts gebrekkig aan haar doel zal beantwoorden. Wij ontvingen op onze vraag het hierbijgaand rapport, waaruit blijkt, dat de gebreken, welke weieens genoemd zijn (bijv. de lift, zijlicht in de oper.itie-kamer, te nauwe gang van de operatie-kamer naar de bene den achterzaal) óf overdreven óf met weinig kosten te veranderen en te verbeteren zijn. De gerteesheeren wijzen verder in hun rapport op de voordeelen, ver bonden aan de overname van het Gasthuiszij achten den schaduwrijken en practised aangelegden tuin, welken men bij een nieuw Ziekenhuis óf zal missen, óf met vrij aanzienlijke kosten zal moeten aanleggen,van groot belang. Voorts wijzen zij op de moeilijkheid der explotiatie van de barak, wanneer het Ziekenhuis niet wordt overgeno men. Steunende op dit advies der ge- neesheeren zijn wij van meening, dat aankoop en exploitatie door de Ge meente wenschelijk is, indien dit niet te veel van de financieele krachten van de Gemeente vordert. Wij hebben daarop eene berekening gemaakt, welke lasten bij een besluit in bovenstaanden zin op de Gemeente zouden drukken. Aangezien de eigenaar van het Gasthuis de som waarvoor hij het aan de Gemeente aangeboden heeft slechts onder geheimhouding mede gedeeld wil hebben, kan de aankoop som in dit voorstel niet besproken worden. Bij vertrouwelijk schrijven worden U dienaangaande de noodige mede deel ingen gedaan." Hierna volgt een gedetailleerde berekening. Wij vermelden alleen het totaal der kosten, die per jaar f 12080 bedragen, vermeerderd met renten in aflossing- van de aankoopsom. Deze cijfei'6 worden onder bijvoeging van eene begrooting nader toegelicht. Uit die verdere toelichting blijkt nog, dat die som van f 12080 vermin derd moet worden met dc baten, die voortvloeien uit de gelden die men ontvangt van verpleegden, die zelts de kosten betalen en bovendien met de f 2800, die tot nu toe voor zieken verpleging en voor de barak betaald zijn. B. en W. zeggen verder: .Tegenover de uitgave-van f12080. plus de kosten van de rente en aflos sing, staat dus het bedrag van f2800. dat de Gemeente niet meer zal be hoeven te betalen. De jaarlijksche uitgaven zullen dus meer bedragen f 9280 plus de kosten van rente en aflossing. Op de Begroo- ting voor 1906, is evenwol deze posi van f 2800.nog niet uitgetrokken, zoodat dc uitgaven der begrooting van 1906 indien tot uitvoering van plan A besloten wordt verhoogd zullen worden met het volle bedrag." B. Wij hebben daarna overwogen, of bet meer aanbeveling verdient, een nieuw Ziekenhuis te bouwen en te exploiteeren. Hoewel de plannen hier voor natuurlijk niet in bijzonderheden konden ontworpen worden, komt de Gemeente-architect, na gepleegd over leg met de geneesheeren, tot de con clusie, dat een som van ruim f 100 000. voor dezen bouw noodig zal zijn, waaronder begrepen zijn dc meedere kosten tengevolge van de omstandig heiddat de barak afzonderlijk geëxploi teerd moet worden. Voor rente en aflossing zal hiervoor jaarlijks een bedrag van f5000.uitgetrokken moeten worden. Dit nieuwe Ziekenhuis zou gelegen heid geven tot verpleging van het zelfde aantal patiënten als in Alde- gnnde. Een kleinere bouw verdient geen aanbeveling, aangezien uttbrei- ding misschien spoedig noodig zal zijn en de kosten dan veel meer bedragen dan wanneer direct een ruim gebouw geplaatst wordt. De exploitatie-kosten van dit Zieken huis zullen even hoog zijn als die van Aldegonde. Omdat wel eens bij geruchte ver nomen is, dat juist de exploitatie van Aldegonde zoo duur zal zijn, hebben wij berekend of een ander Ziekenhuis goedkooper geëxploiteerd kan worden. Een aandachtige beschouwing van de vorenstaande begrooting leert even wel, dat dit niet het geval is: tracte- menten, voeding van personeel en zieken zullen niet minder kostbaar zijn. Slechts een enkele post zou een weinig lager kunnen zijn, bijv. assu rantie, maar dit heeft op de boven staande bedragen geen merkbaren invloed. Men vergete niet dat, al moge de aanbouw van Aldegonde op hoogst degelijke en weinig bekrompen wijze hebben plaats gehad, dit op het be drag, noodig voor het onderhoud van het gebouw, slechts een gunstigen invloed kan hebben. Bijzondere voordeelen boven plan A zijn niet aan plan B verbonden: eerder nadeelen (bijv. moeilijkheid om geschikt terrein te vinden, ontbreken gedurende de eerste jaren van een tuin). Bovendien vergete men niet, dat mocht de Gemeente een nieuw Ziekenhuis bouwen en exploiteeren, de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het bestaande door eene vereeniging of corporatie (die doorgaans goedkooper dan de Gemeente kan exploiteeren) aangekocht en als Ziekenhuis beheerd wordt, waardoor concurrentie voorlie t Gemeenteziekenhuis zal ontstaan. Indien de gelden, benoodig voor plan A of B beschikbaar zijn, geven wij, op grond van het. bovenstaande, beslist de voorkeur aan plan A. C- Thans rost ons nog te bespreken de derde wijze van oplossing. Uit het bijgaand rapport van de doctoren blijkt, dat opname in de andere bier ter stede bestaande Zie- keninrichting niet mogelijk is te achten. Wij hebben ons daarom ge wend tot het Bestuur van het Zieken huis aan de Catharijnensingel te Utrecht met de vraag of de zieken, welke voor rekening der Gemeente verpleegd worden, in dit Ziekenhuis konden worden opgenomen. Hoewel liet Bestuur een bepaalde verplichting bij contract niet op zich kan nemen, omdat het wel eens voor zou kun nen komen, dat de plaatsruimte te te klein zou zijn, deelt het mede, dat voor opname in den regel voldoende plaats zal zijn en er overigens tegen opname geen bezwaar bestaat. "Wij vertrouwen, dat dit evenmin als voor de opname der gemeentelijke patiën ten in Aldegonde bezwaar zal op leveren. De kosten van plan C zijn moeilijk te begrooten. Tiet aantal verpleegdagen ten laste van de Gemeente zal waarschijnlijk ver beneden 2000 zijn, met het oog op de medische en persoonlijke be zwaren tegen een transport naar Utrecht. Per dag en per patiënt moet aldaar f2.betaald worden. Wij ver moeden evenwel, dat de kosten niet aanzienlijk veel hooger zullen zijn, dan zij de laatste jaren bedragen hebben. Op grond van het bovenstaande komen wij tot de volgende conclusie Uit een oogpunt van ziekenverple ging verdient natuurlijk plan A of B de voorkeur; het is niette ontkennen dat volgens plan C slechts op gebrek kige wijze in de verpleging voorzien kan worden. Ook besseffen wij ten volle, dat de Gemeente slechts om zeer belangrijke redenen de gelegen heid voorbij mag laten gaan om eene bezitting als thans aangeboden wordt aau te koopen. Wij achten evenwel een jaarlijksche uitgaaf van f12080.vermeerderd nog met de kosten van aflossing en rente, waartegenover slechts eene vermindering der lasten van f 2800. staat, een zóó zware last voor onze Gemeente, haar finaneieëele draag kracht in aanmerking nemende, dat zij niet opweegt tegen het belang Aldegonde te bezitten en te exploi teeren. Een belangrijke belastingver- hooging zou niet te vermijden zijn. N« althans in de noodigste zorg voorzien kan worden achten wij het opleggen van deze zwaardere plichten aan de ingezetenen niet geoorloofd. Mocht in laatstgenoemden zin door U besloten worden dan bieden wij U wel het denkbeeld ter overweging aan, èenige lokaliteiten zoo te doen inrichten, dat indien een patient niet vervoerd kan worden alhans operatief ingrijpen mogelijk blijft. Wij vragen tevens, voor het geval tot niet-aankoop van het Gasthuis wordt besloten, machtigiug om de voorloopig meest noodzakelijke maat regelen te treffen teneinde te voorzien in de exploitatie van de barak. Zoodra mogelijk zal U een uitge werkt voorstel aangebode worden tot definitieve regeling dezer exploitatie". Het rappart van de Gemeentege- neeskundigen en den gemeente-archi tect, ovenals dat van de gezondheids commissie nemen wij in 't volgend nummer op. Van dit laatste vermelden wij thans alleen, dat liet warm de overname van het Gasthuis Aldegonde door de Gemeente aanbeveelt. Daar de heer van Boetzelaer het het Gasthuis 1 November wil sluiten, doch de overeenkomst tot opname van zieken pas tegen 22 December is opgezegd, biedt genoemde heer aan voor dit verschil van 51 dagen aan de gemeente een som van f 510 te betalen. B. en W. geven den Raad irt overweging dit voordel aan te nemen. Zooals uit de agenda van den Raad blijkt zal de kcrmis-Dinsdag niet gewijd zijn aan de discussie over de begrooting, doelt zal eerst de gasthuiszaak worden afgehandeld. Naar men ons meedeelt zal bij den Raad een adres worden ingediend, waar in verzocht wordt de gasthuiszaak nog aan te houden, zooda t het publiek in de gelegenheid zal zijn zich daaromtrent een opinie ie vormen en die uit te spreken. In de vestibule van bet Postkantoor alhier is eene klok geplaatst. Gaarne vestigen we de aandacht onzer lezers op de geheel naar de eischen des tijds ingerichte slagerij van den lieer Grau aan den Utreehtschenweg. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertenties. Ten onzen spijt kunnen we onzen lezers niet veel vertellen over de a.s. kermis. Wel hadden we er een heel stuk over klaar, maar er was zooveel copie voor dit nummer dat we heel wat moesten laten vervallen. De lezers zullen het dus thans zonder onze, natuurlijk zeer gewaardeerde, voorlichting moeten doen. Alleen mogen we niet nalaten te wijzen op de tooneelvoorstellingen van den heer Bigot in Amicitia. Het is altijd prettig oude bekenden te ontmoeten, vooral als men weet dat ze er zoo goed slag van hebben ons le amuseeren, als het echt paar Bigot dat kan. Wie dan ook Maandag of Dinsdagavond naar Amicitia gaat, kan er van verzekerd zijn, dat hij zijn avond niet zal behoeven te betreu ren. Op een andere plaats in dit num mer kan men vinden, met welke stukken de heer Bigot zal optreden. Ook het Theater Nationaal zal zeker weer op druk bezoek mogen rekenen. Het staat thans niet op de Beesten markt maar op den Hof. Vorig jaar had het groot succes, we twijfelen er niet aan of ook dit jaar zal men er niet over te klagen hebben. De Bioscoop zal natuurlijk ook weer een groote attractie zijn. „Aha die Oscar", men hoeft het maar te lezen, of men lacht al. En dan als noviteit: De nieuwe loopjongen van Amersfoort. Gaat men niet ter kermis, men mag toch niet verzuimen een bezoek aan de Bioscoop te brengen, de prachtige levende beelden zijn het overwaard. Dat ook het bezoek bij Dokkers groot zal zijn, wie zal liet betwijfelen? Mogelijk vinden we Woensdag beter gelegenheid er meer van te vertellen. Ds. D. J. van Aalst, Predikant der Ned. Ilerv. gemeente alhier komt voor op het drietal te Rotterdam (vac. Ds. Lammcrts van Bueren). Niettegenstaande de nieuwe Loterij- wet het plaatsen van advertentiën in zake vreemde geldloterijen strafbaar stelt, bemerkten we toch in alhier verschijnen de bladen een dergelijke advertentie. We ontvangen ter aankondiging twee nummers van een nieuw sportorgaan, getiteld ,de Sport" onder Redactie van den heer D. Hans te Rotterdam. Plaats ruimte. ontbreekt ons er thans meer van te zeggen. Zondag 22 October des morgens om half elf zal in het Logegebouw, van Pcrsijnstraat 1, een godsdienst-oefening worden gehouden voor den Doopsgezin den kring. Als spreker zal daarbij op treden Ds. S. Lulofs van 's Graveuhage. De 2e luitenant J. Busquet is dooi den minister van oorlog benoemd tot leeraar in de wiskundige vakken aan den cursus van het 5e regiment infan terie. Aan de paardenmarkt waren Dinsdag aangevoerd 300 paarden, 90 veulens en 110 hitten. Luxe paarden golden van f 500 tot f 700; werkpaarden golden van f 150 tot f 400; slacbtpaarden golden vat f80 tot ('1S0 en hitten golden van f60 tot f 270. Vele buitenlandsche kooplui bezochten de markt. Er werdt buitengewoon veel verkocht terwijl hooge prijzen werden besteed. Door den agent rechercheur v. d. Horst is gisteren alhier beslag gelegd op een handwagen, die te Utrecht ge huurd en te dezer stede verduisterd was. Brand. In een van onze begrootings-artikelen wezen wij er op, dat het hoog noodig was, dat de post voor brandweer nicl afgehamerd werd, zonder dat die zaat eens behoorlijk onderhanden genomen, was. Uit een mededoeling in ons vori» nummer blijkt, dat B. en W. het voor nemen hebben deze zaak -tegelijker tijd met de zickenlmiskwestie in een afzonderlijke zitting aan de ordett stelling. Het D. B. schijnt ingezien te hebben, dat een dergelijke gewichtige zaak bij de begrootingsdiscussie niet voldoende tot haar recht kan komen. Dit stand punt komt ons allcrzins juist voor. Hoewel het gcwenscht is, dat dc orga nisatie van onze brandweer spoedig al- doende geregeld worde, zou overijling schaden. Yooral de waterleidings kwestie dient nu voor goed tot een einde te komen. Het kan en mag niet langer blijven, zooals het nu is. Na den brand op dc Langestraat mocht men nog meenet hier met een zekere achteloosheid, eet gebrek aan behoorlijke voorzorgen vat dc zijde der waterleiding maatschappij te doen gehad te hebben, de tweede brand en ook naar wij meenen, hel nader onderzoek op last van B. en IV. ingesteld, waarvan wij in ou6 vorig num mer het een en ander meedeelden, heeft voldoende in hot licht gesteld, dat met hier te doei heeft met onmacht. De Utrechtsche waterleidingmaat schappij heeft genoegzaam bewezen, niet in staat te zijn de bij de concessie door haar aanvaarde voorwaarden na te komen. Dit werpt een eigenaardig licht op genoemde maatschappij. Want van tweeën één. Of ze heeft van te voren geweten, dat zij niet aan hare verplichtingen zou kunnen voldoen, of ze beschikt nicl over voldoend onderlegde deskundigen. Opzettelijke misleiding of onkunde we laten in 't midden, waaraan de misère te wijten is in beide gevallen wordt het hoogst bedenkelijk met deze maatschappij nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Mocht dit toch geschieden, do grootsl mogelijke voorzichtigheid is d r i n gend n o o d z a k e 1 ij k. Gaarne erkennen wijhet drinkwatei is voortreffelijk en bovendien het is er altijd doch tegenover die deugden, groote deugden, zoo ge wilt staat liet onloochenbare feit, dat er behoorlijk betaald moet worden door de abonné's. Het water is niet goedkoop. Het is ons onbekend, of de heer Hamers zijn los daarheen geworpen op merking, of het niet mogelijk zou zijn, dat de gemeente zelf tot exploitatie zon overgaan, zal omzetten in oen bcpaalil voorstel om in deze richting een onder zoek in te stellen. Zeker is het, dat de opmerking door dit Raadslid in de laatste zitting ge maakt erustige overwpging verdient. Natuurlijk zijn er aan eigen exploi tatie groote bezwaren verbonden. In de eerste plaats dient een einde gemaakt te worden aan de loopeude concessie. Doch hoewel daaraan moeilijkheden verbonden zijn dal kan nu, naar wij meenen. Mochten wij daarin verkeerd zien, dan staat de zaak er nog veel treuriger voor, dan wij dachten. Maar dat zou al te dwaas zijn. Geschiedt dit, dan hangt de gemeente hot gevaar boven het hoofd, dat de maatschappij eensklaps de concessie op zegt en haar abounds afsluit. De heer Visser, die de maatschappij zeker goed kent, scheen een dergelijke houding niet onmogelijk te achten. Wij zijn daar niet zoo bang voor doch zelfs dat zou men desnoods moeten trotseeren, liever dan zich op genade of ongenade aan de Utrechtsche heeren over te geven. Hoewel het blusschingswerk bij even- tueele brand van die afsluiting weinig te lijden zou hebben, tal van ingezete nen zouden daardoor ongetwijfeld grooton last en groote onaangenaamheden onder vinden. Op de gemeente zou dan de verplichting rusten door het slaan van eenige Nortonpijpen of op andere wijze zoo goed mogelijk in dit gemis te voor zien. Er zou voor de abonné's van de water

De Eemlander | 1905 | | pagina 2