No. 85. Woensdag 25 October 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U Zelf i t Aan een wensch voldaan, FEUILLETON. Een zilveren huwelijksfeest. 3/iet inslapen. DE EEMLANDER. Verschijnt: Woensdags en Zaterdags. lturean Hendrik van Viandenstruut 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 per post- 3.50 Franco Per 3 maanden Franco per post 0.75 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Iu een aan den raad gezonden stuk, deelen en W. mede, dat de gehouden aanbe- itediug van steenkolen voor de gemeente- gasfabriek een hoogst bevredigend resultaat heeft gehad. Was op de ingediende be grooting gerekend op een aankoop van p.m. 92,000 H.L. tegen een prijs van f 077 per .L., thans blijkt, dat de fabriek voor hare steenkolen gedurende zoo goed als het ge- heele jaar 1906 zal hebben te. betalen ge middeld f0.69 per H.L., waardoor de post met ten minste f7000 kan worden verlaagd. Waar de grondstof zooveel kleiner uitgaaf zal vorderen, is het, naar B. en W. meenen, billijk de gasverbruikors hiervan te doen genieten en den prijs van het lichtgas te verlagen met een hal ven cent per M3. Denoo- dige voorstellen hieromtrent wordenden raad gedaan. De prijs van het gas zal dan met ingang van 1906 bedragen: voor verlichting cent per RR; voor mdere doeleinden dan verlichting 5i|2 cent per M3. en voor tijde lijk gebruik in slechts voor korten tijd aan sluiten gebouwen, tenten, kramen enz. 7 cent per M3. Een onzer lezers maakt ons opmerk zaam op het bovenstaande. "Wij zijn hem er dankbaar voor, want ons was dit ontgaan. Het bericht is geknipt uit de Nieuwe Rotterdammer Courant en heeft betrek king op de gemeente-begrooting van Gouda. Gaarne voldoende aan den wensch om dit uitknipsel in de Eemlander op te nemen, zouden wij nog dankbaarder zijn als een van onze lezers eens duide lijk uiteen kon zetten, waarom in Amersfoort niet kan, wat in G o u d a blijkbaar wel kan. Wij weten het niet. te Het middelmatige geeft nooit aanstoot, is noch heetnoch koud, lauwen het lauwe is gemakkelijk. Carmen Svlva. Oorspronkelijke schets door H. W. Wat een bloemenpracht hè Ma? Kijk - heeft u ooit zulke gele rozen gezien? Sou ouwe en het 20 jarig meisje wendde Mh tot een persoon, die in een groote leuningstoel zat nou ouwo ze kebbeu jullie niet vergeten hoor! Grootma heeft u de lelies al eens «roken? Neeu maar - met wat een 'raak is die horen van overvloed ge ruid! En wat een pronk van een pièce- ie-niilieu en zij bekeek met innig 'elgevallen een sierlijk middenstuk met reu gedreven zilveren voet in Rococo- itijl. Grootma keek haar zoon aan van tn krachtigen gezonden man was het ten uitgemergeld persoontje geworden, üuiiu 9 maanden was hij nu reeds aan Het bijna afgeloopen jaar is een tijd perk van ongekende politieke bedrijvig heid geweest voor het distriet Amersfoort. Nimmer is er hier schriftelijk en mon deling zooveel gepropageerd voor de vrijzinnige beginselen als dit in de laat ste tijden is geschiedt. Velen zijn wakke) gemaakt en tot het inzicht gebracht, dat Nederlandschc Staatsburgers tegenover de gemeenschap den plicht te vervullen hebben, te ge tuigen voor hunne beginselen en zich daarvoor ecnige opoffering te getroosten. Ze zijn wakker geworden door de rustelooze propaganda van geestverwan ten, die krachtiger dan ooit vroeger, dank zij ons zoogenaamd „Christelijk Kabinet", het goed recht van de vrijzin nige beginselen konden bepleiten, die door een regeering, die de eene partij- wet na de andere de wereld inzond, op een wijze verkracht werden, die zelfs den meest lakschen een ergernis was. De godsdienst bleek als politiek wapen een tweesnijdend zwaard te zijn, dat ook den gebruiker kan wonden en ernstig gewond heeft. Gunstiger dan vroeger, tengevolge van het roekeloos optreden van Dr. Kuypor en zijne propagandisten, waren in 't algemeen de omstandigheden, waaronder van onze zijde de strijd kon gevoerd worden. Die strijd heeft succes gehad. Een vrijzinnig Kabinet is opgetreden. Amersfoort „om" te krijgen is mis lukt en tenzij er een andere partij- groepeering komt, is het te voorzien, dat er nog heel wat water door de zee moet stroomen voor de vrijzinnigen er iu slagen zullen dit doel te bereiken. Nu een algemeen geacht man als de lieer De Beaufort, bemind in het district, van groote bekwaamheden en niet minder groote werkkracht, gematigd, doch geen star-conservatief, met een eervol politiek verleden, kortom een „man van beteekenis", nu zoo iemand het heeft moeten afleggen tegen een tegenstander als de heer van A s c h van Wijck, van wien wij geen kwaad willen zeggen, doch op wien zeker niet van toepassing is het attribuut, dat wij tusschen aanhalingsteekens plaatsten, nu ligt de conclusie voor de hand: „In Amersfoort winnen wij het nooit 't ziekbed gekluisterd, iederen dag ver zwakkend, iederen dag meer lijdend door dat vooruitzicht van dat onver mijdelijke -dat komen moest hij wist het de dood! En heden was hij 25 jaar getrouwd! Men had gedacht 't ongemerkt voorbij te laten gaan, doch van alle kanten kwamen cadeaus op dagen eu bloemen bloemen bij massaas. "Wat een dwaasheid dacht hij bloemen voor een half doodeOf zouden het mijn doodsbloemen zijn? Zou hij den morgen immers wel halen? Hij zat voorover in zijn groote stoel zijn puntige ellebogen rustten op de dijbeenen en het hoofd leunde op de magere vingers. Hij keek dof voor zich. Hij leefde niet meer mée in die wereld om zich heen. De groote holle oogen tuurden op het patroon van 't tapijt op den grond. De grillige vormen begonnen ten slotte te warrelen voor zijn oogen hij liet zich achter overvallen in den stoel keek met schrille oogen eTen naar de bloemkleuren op de tafel sloot ze daarna ver getend wat om hem was gevend het beeld van den man, die na lang strijden, overwonnen is en waarvan zich nu een doffe moedeloosheid heeft meester gemaakt. Zij had naar het vroolijk gesnap van haar dochter geluisterd, haar blikken latende gaan over alle cadeaus had En die meening wordt nog versterkt, wanneer men weet dat 30 van de bevolking in het district ongeveer be hoort tot den Rooin8ch-Katholieken godsdienst. Bovendien zitten wij hier met plaat sen als Bunschoten, en Spaken- fa u V g, geisoleerd ongeveer van de bc schaafde wereld, die wel altijd tenzij misschien binnenkort de droogmaking van de Zuiderzee hierin verandering brengt ontoegankelijk zullen blijken voor de propaganda van de vrijzinnige beginselen. En zoo zijn er meer omstandigheden, waarop wij zouden kunnen wijzen, die het haast een hopeloos werk doen schij non om voort te gaan met de versprei ding van onze denkbeelden over alge- ineene politiek. Nu de prikkel van een in afzienbaren tijd te behalen succes is verdwenen, nu het dreigend spook van een klerikaal bewind, althans voor een viertal jaren is afgewend en dus de liberalen wel weer zullen beginnen, breed uit te meten hetgeen hen verdeelt, nu is het stellig een zware taak oiu speciaal in hot dis- strict Amersfoort opnieuw de wapens op te nemen, voor de beginselen, die ons lief zijn. Velen zijn wakker gemaakt door de flauwe hoop op succes om thans maar in te slapen? Wij vreezen dit. Wij hoorden stemmen opgaan om „de Centrale" maar op te doeken! „Het geeft toch niets". „Het is last, kosten en moeite voor niets". In allerlei toonaarden en allerlei vari- atiën, maar steeds hetzelfde lied van moedeloosheid. Wij stemmen daarmee niet in. En al ware de toestand nog veel en veel duisterder, dan wij die teekenden, dan nog zouden wij het beginsellooze gemakzucht noemen, het terrein aan den vijand over te laten, zonder hem eiken duim breed gronds te bestrijden. Daarover nader. Eerst een loflied op onze tegenstan ders, op de sociaal-democraten en op de anti-revolutionairen. Die beide partijen noemen we hier in één adem, omdat ze veel gemeen heb ben met elkander in één opzicht. Dat is: „liefde voor een ideaal". toen haar inan aangezien en was heen gegaan de kamer uit door den gang naar buiteD had even een grooten hond gestreeld, die zich tegen haar aanvleide was naar boven ge gaan op haar boudoir gekomen en was zonder zich bewust te zijn van iets aan den schoorsteen gaan staan geleund op den eenen arm en kijkend voorzich zonder iets te zien. Vijf en twintig jaren gingen haar voorbij vijf en twintig jaren was zij getrouwd zij dacht aan den huwelijks dag hun reis hoe zij in Monaco hun laatste geld verspeeld hadden zoodat er uit Holland nog gold was ge stuurd geworden twee kinderen waren zij geweest en vooral zij. Waarom was zij eigenlijk getrouwd? Dat hoorde er zoo bij! Uit een kleine plaats geboortig dochter van een rijk man 21 jaar ach dan komt het huwelijk! Dwaas zij vond hem wel aardig toen maar liefde voor hem wat was liefde toch? Zoo dikwijls had zij kennissen hooien zeggen: ik hou zielsveel van mijn man gek daar had zij nu nog nooit over gedacht! Wat voel je dan wel voor zoo iemand? Hun eerste huwelijkstijd was kleurloos voorbijge gaan zij had twee kinderen gekregen een jongen en een meisje. Passie voor haar man had zij nooit gekend! Toen waren de finantieele slagen ge Wij weten zeer goed de verkiezing van dezen zomer ligt ons nog verscli in het geheugen dat die liefde, vooral bij de anti-revolutionairen vaak in de hitte van den strijd ontaardt in teugel- loozen en onberedenoerden hartstocht, die zich blind starend op het doel, ver geet kieskeurig te zijn in de middelen, die worden aangewend om dat doel te bereiken. Maar toch de politieke geschiedenis getuigt van de bezielende kracht, die er uitgaat van liefde voor een hechte overtuiging. Die liefde maakt sterk en -- men moge spreken van demagogie, dan ziet dit alleen op de leiders, niet op de stryders. Die zijn en blijven vol moed, ook als de slag wordt verloren. "Voor hen is dit een reden tot meerdere krachtsinspan ning voor de toekomst. En hoe is dit bij ons "Vrijzinnigen? De overwinning bij den stembus is een bewijs, dat ook aan deze zijde de geestdrift voor de beginselen tot groote dingen in staat stelt. In korten tijd is reuzenwerk verricht op het gebied der organisatie. Doch dit is nog niet voldoende. Als mannen van karakter ga men voort de organisatie te volmaken opdat de kamp, die komen zal ons gereed en van het hoofd tot de voeten gewapend vinde. Zelfs in de zwartste districten. Zelfs in Amersfoort. De voorbereidende werkzaamheden behooren thans reeds een aanvang te nemen. Zelfs al heeft men de vaste over tuiging, dat na ommekomst van hot vierjarig tijdperk, dat er verloopen zal hier nog geen sprako kan zijn van het behalen van succes, dan nog is het zaak zich in te spannen om te trachten betere resultaten te krijgen, dan men de laatste keer heeft bereikt. Dat is een onafwijsbare plicht, die onze beginselen ons opleggen. Trouwens, die strijd ia nimmer ver- geefsch. Hoe moeilijker wij het in dit district onzen tegenstanders maken, hoe meer wij ze dwingen om alle zeilen bij te zetten, des te beter is het voor onze partijgenooten in andere districten. Indirect verzwakken wij de krach ten van den vijand, door hem in districten als het onze de handen vol work te geven. Zij moeten hier geen krachten vrij komen zij het kind van weelde had een jaar lang het zonder meiden gedaan zij had dat gewoon gevon den haar plicht meer niet! Toen waren weer betere en betere tijden gekomen en met dat ook de meerdere en vroegere luie terug maar alles alles was emotie loos gegaan. Alle haar broers en zusters (op ééne na daar hield zij echter niet van) waren gestorven haar vader was dood haar kinderen waren grooter geworden het was alles zoo vanzelf gegaan! Zij wist het daar was zoo geen variatie in het leven. Het meest had zij zich nog altijd maar beziggehouden met haar muziek daar kon zij nog wel een afleiding bij vinden maar verder ach alles zoo gewoon! Het beetje genegenheid, aan vankelijk aanwezig, was ook door den tijd weggegaan zij gingen naast elkaar door het leven ieder zijns weegs hij opgaand in zijn werk zij belangstellend in niets eigenlijk! Dat alles trok haar nu zoo voorbij Onwillekeurig sloeg zij de oogen op en keek iu een spiegel. Wat een grijze haren! Ja zij werd in November ook reeds 47 jaar! haar donkere oogen staken sterk af bij dien grijzen haar tooi! Zij was nog knap goed ge vuld nog. O als ik 20 jaar jonger was! En vrij vrij jubelde het in haar hart doch het was een ijdele krijgen die zij in andere districten, waar hun zetels ernstiger bedreigd worden dan hier, uitstekend kunnen aanwenden, om het onzen geestverwanten moeilijk te maken. Ook dat is een succes, dat te be reiken is op zich zelf reeds de moeite waard van den strijd. Wat er nu reeds te doen is? De organisatie verbeteren en uitbrei den, een krijgskas vormen, bijtijds uieuwe kiezers kweeken, zorgen voor schriftelijke en mondelinge propaganda. Ziedaar een viertal ernstige zaken, die thans aangepakt dienen te worden met kalme en zelfbewuste voortvarendheid. Elk van die zaken eischt thans geen afzonderlijke bespreking. Een enkel woord over: de verbetering van de organisatie. Daarin zijn fouten aan het licht gekomen, tengevolge waarvan de samen werking by de verkiezingen voor de Provinciale Staten alles te wenschen, heeft overgelaten. Aan wie de schuld is laten wij in het midden, maar zeker moet er een zoo danige regeling ontstaan, dat die fouten in het vervolg niet moer kunnen na komen. De Centralemoet in sommige opzichten hervormd worden en verbe terd. Wij paren onze stem volstrekt niet aan die van hen, die van opheffing spreken, nu de verkiezingen voorbij zijn. "Van goed ingelichte zijde weten wij dan ook, dat de „Centrale" er aller minst aan denkt den strijd op tc geven na de nederlagen. Dit toont, dat in het Bestuur mannen van karakter zitten, die het hun plicht achten thans niet bij de pakken te gaan neerziten, maar die in de komende dagen krachtig de propa ganda tor hand zullen nemen. Hun arbeid zal geen gemakkelijke zijn. Doch daarom te meer is het de plicht van alle vrijzinnigen in liet district deze mannen krachtig te steunen. Ieder kan dat op verschillende wijze. Ongetwijfeld zal het Bestuur van de Centrale ieder vrijzinnige duidelijk ma ken, in welken vorm of het voorloopig dien steun verlangt. Wij voor ons geven gaarne de verzekering onze, zij het zwakke, krachten iu te spannen om de Centrale ter zijde te staan. klank! Zat daar beneden niet haar man! En dan haar leeftijd? 47 jaar! En wêor gingen eenige jaren haar voorbij! Het was nu 7 jaar geleden! Op een kinderbal voor haar dochtertje, had haar man haar in kennis gebracht met hemO ze wist het nog zoo woord voor woord herinnerde zij zich de gesprekken van dien avond: eerst de voorstelling van haar man: „Vrouw mag ik je even in kennis brengen met meneer van Wacrden waarover ik je wel eens gesproken heb." Zij hadden voor elkaar gebogen hij had haar diep in de oogen gekeken zij hem zij hadden toen uiterst gezellig zitten praten over moderne litteratuur (hij was litterator) en muziek. Zij hadden het beiden gevoeld die soms niet te ver klaren aantrekking van twee elkaar geheel vreemde wezens zij hadden zelfs na afloop van het kinderbal nog met elkaar gedanst! Wat een on gekend genot had haar doorstroomd toen zij zich in zijn armen voelde! Zij had 's nachts wakker gelegen had zich toen echter voor dwaas uitgescholden 40 jaar en getrouwd en toch was zij eindelijk ingeslapen met zijn oogen voor zich De volgende dagen was zij zenuw achtig geweest erg gejaagd had haar man zoo terloops eens naar van Waerden gevraagd en gezegd: Dat lijkt een aardig mensch je moet hem maar

De Eemlander | 1905 | | pagina 1