C. cTC. de Jong Schoenen naar maat Stadsnieuws. Advertentiën. Allerlei. Mej. J, A. Schouten Hof 38. ontslag heeft gevraagd, en zoo dit niet het geval was op welken grond het dan als demissionair is beschouwd en pogin gen in het werk zijn gesteld tot het vormen van een nieuw kabinet." Eigenaardig noemden wy dexe vraag, immers er ligt niet meer of minder in opgesloten dan dat het vorige Kabinet niet vrijwillig is heengegaan, maar „als demissionair is beschouwd", in dien zin zelfs, dat pogingen in 't werk zijn gesteld tot vorming van een nieuw Kabinet, alvorens het bestaande was afgetreden. Wij moeten aannemen dat de leden der coalitie, die deze vraag stelden, zich rekenschap gaven van hare draagwijdte. De beschuldiging toch, welke er in ligt opgesloten, treft niet het tegenwoordig Ministerie, dat, natuurlijk, zal weigeren deze vraag te beantwoorden, maar ireft hooger. Verwonderen doet het ons dan ook, dat zij in dezen vorm door de commissie van rapporteurs is aanvaard. „Van de zijde van alle richtingen, die in het nieuwe Kabinet niet vertegen woordigd zijn, werd tegenover dat Kabinet eenc welwillende houding aan genomen". Waar dit het geval is; waar men verklaart, „dat er verscheidene belang rijke zaken zijn, waarop zonder bezwaar samenwerking tusscncn het Kabinet en de medestanders van het vorige Minis terie verkregen kan worden", waarom dan, zouden wij willen vragen, al dat gepraat over de formatie van het Kabi net en wat daaraan voorafging? Er zijn inderdaad tal van hoogst belangrijke zaken waarop samenwerking kan verkregen worden; meer nog; veel bleef rot heden achterwege, of onafge daan, omdat pobtieke, theologische en partijgeschillen zwaarder wogen dan de eischen van het algemeen belang. Dringende behoeften vragen om bevre diging, doch deze blijft steeds uit. Laten wij er een paar noemen: de opleiding onzer aanstaande onderwijzers- (ressen) bv., thans, ondanks kweek scholen en normaallessen, in hoogc mate gebrekkig en onvoldoende. Waarom niet de lioogere burgerscholen dienstbaar gemaakt voor die opleiding; is het omdat politieke en andere belangen er zich tcgeu verzetten? De organisatie van het herhalingson- denvijs, die van het vak-, ambachts- en handelsonderwijs mogen niet langer uit gesteld. De behoeft# daaraan doet zich telkens sterker gevoelen. De verbetering der Volkshuisvesting behoort eindelijk en met kracht ter hand genomen te worden. Er moet op allerlei gebied gehandeld worden, doeh allereerst en allermeest op dat van de verhooging der volkskracht en volkswelvaart. Laat ons ophouden klein te zijn, door ons telkens en steeds meer te verdiepen in allerlei politieke en theologische geschil len, laat ons groot zijn of worden, door gezamenlijk groate dingen tot stand te brengen. Lange voorloopige verslagen en dito memories van antwoord, Han delingen, waarin niet behandeld maar gepraat wordt, hebben we in rijken overvloed;" wat ontbreekt zijn:daden." Menschen met kasten van goud zijn zeldzaam, maar niet minder zeldzaam zijn de lieden, die zooveel goudstukken bezitten ah een ander dubbeltjes. De dochter van den beroemden Jockey, wijlen Fred Archer, te Londen, nu, is zoo'n gelukkige. Zij is thaus uieei der jarig geworden, en in het bezit van baars vaders nalatenschap gesteld, die ongeveer 2 millioen gulden bedraagt, door Archer verdiend bij de wedrennen van Derby en den Grand Prix te Parijs. Reeds heeft miss Archer verscheidene huwelijksaanzoeken gekregen van graven en baronnen, zelfs een van een prins. Een bruidschat van 2 milljoen is voor die heeren wel de moeite waard om met de dochter van een paardrijder te trouwen. ,Oin den wille van de smeer likt de kat de kandeleer," zei vader Cats reeds. A propos, van likken gesproken, in Amerika heeft een professor uit den staat Connecticut in een lezing voor zijn studenten betoogd, dat hij den ku6 van een vrouw onder bijzondere omstandig heden als even vergiftig beschouwt, als den beet van een slang. De professor heeft een speciale studie gemaakt met betrekking tot vrouwenzoenen en het resultaat daarvan is zijn overtuiging, dat de kus van een vrouw wanneer hij te stijf wordt toegediend, d.w.z. met zenuw achtig overdreven hartstocht, de werking van een buitengewoon gevaarlijk vergif tengevolge heeft. Evenals bij de slangen zou men hier staan tegenover een zuiver fysiologisch proces; de beweging dei- lippen, namelijk zou een drukking ver oorzaken op de klieren, waarvan het afgescheiden vocht venijnig moet zijn. De professor gaat zoover te beweren dat het vergif van de ratelslang en van de zwarte adder niets te beteekenen heeft in vergelijking tot het vergif, dat door de bezigheid van vrouwenlippen in werking gebracht wordt. Gelukkig heeft de professor een serum van niet minder verbazingwekkende heilzaamheid tegen het kusgif ontdekt. Zou deze professor misschien op zijn vrouw studies gemaakt hebben en zouden zijn zonderlinge beweringen dan wellicht moeten dienen, om te kennen te geven, Jat hij haar het tegengestelde van een engel vindt? 't Is mogelijk, maar er zijn anders nog genoeg engeltjes in den tegen woordigen tijd, vooral onder de dienst meisjes. Dat kon men althans opmaken uit 't geen de Haagsche briefschrijver in de Middelb. Crt. meedeelt. Hij ver haalt dan 't volgende: „Ik bracht een keunis naar huis, die in een buurt woont, waar wat we hier noemen: veel „rijkdom" huist. Huis gezinnen met twee, drie, vier meiden. Even vóór zijn woning gekomen, zien wij een knap dienstmeisje in damesjapon, hoed met struisveeren, geganteerd en zijden entoutcas in de hand op en neder wandelen en daar ik 's morgens ook reeds een soortgelijke figuur op die hoogte had zien flaneeren, vroeg ik hem wat dat schilderen van zulke niet on vriendelijke schildwachten toch te be duiden had. Waarop hij met het on- noozol6te gezicht ter wereld antwoordde: „maar, man, daar voor dat huis wordt „gepost." ALfgaande op de verhalen van zyn echtgenoote vond hij dat blijk baar heelemaal niet vreemd meer. Bij mevr. X. werd gepost. Dit was alles zeer eenvoudig. Eergisteren was er bij mevrouw X. onder de drie gedienstige geesten eeu werkstaking uitgebroken; alle drie had den het werk neder gelegd en waren uit wandelen gegaan. Toen zij den volgenden dag terug kwamen, vonden zij reeds één „onderkruipster", en om nu te zorgen, dat er niet meer kwamen, hielden ze daar beurt om beurt de wacht. Als er gebeld werd ik heb het zelf gezien zag men de solidaire en klassebewuste dienstbode op een galopje naar de deur loopen en praatjes maken met de „onderkruipster", die behoorlijk van den tongriem bleek gesneden te zijn. Dau volgde er een mondgevecht, dat gehoord mocht worden. Zoo ging dat den ganschen dag door. De politie kon er weing of niet6 tegen doen. Nu, daar zijn meer dingen waar de pobtie niets tegen doen kon. Daar heb je nu b.v. een „wonder bare speling der natuur" als door een berichtgever de N. R. Crt. in vollen ernst wordt meegedeeld. Eene noot was door een toeval tus- schen de eieren geraakt, die door eene kip werden uitgebroed. Toen de broed tijd was afgeloopen en men de noot vond, bleek bij opening van de schaal, dat de pit den vorm van een kuiken had aangenomen. De berichtgever voegt erbij, dat de raad is gegeven om de noot op te zenden aan prof. Hugo de Vries. Wat jammer, dat de „speling der natuur" niet voltooid geworden is! Had men de noot wat langer onder de kip gelaten, wie weet of er niet een levend kuiken uit den dop ware voortge komen, of een berichtgever van hetzelfde genre als deze kuikenkenner, 't schijnt wel een nieuwtjeslooze ponode te zijn, als men tot zulke trucjes zijn toevlucht moet nemen! Gelukkig, dat de school er nog is om ons af en toe kopy te leveren. Zoo vertelt de Tel. ons het volgende: „Li de hoogste klas van een lagere school. De onderwijzer behandelt vader- landsche geschiedenis. Vertelt overAl- brecht Beyling. Zegt ineens, de alge- meene geschiedenis „effleurend"„Al- brecht Beyling was even dapper als Willem TeilWie van juUie weet, wie Willem Teil was?" Algemeene stilzwijgen. Groote woelin gen en troebelen in kinderher6ens. Peinsblikken hier en vraagstukken daar. Onrustige stilte. „Kom nou, weet niemand 't Wil-lem Teil..." Daar steekt een jongetje tchielijk zijn vinger op. „Ah! dat dacht ik wel. Wie was 't En op denzelfden juichtoon, waarop Archimedes zijn „Eureka!" moet hebben uitgeroepen, krijt het jongetje: „Orelio!" Als 't niet waar is, dan is het toch g»ed gevonden! Kennisgeving. Verslag over <len landbouw. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter kennis van de landbouwende bevolking, dat gedurende de maand Decem ber langs de huizen gegevens zullen worden verzameld voor de samenstelling van het landbouwverslag. Het is voor de afdeeling „Landbouw," waar zij wettelijke m latregelen ter bevor dering van Landbouw, Veehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden of waar zij pogingen moet doen den afzet van de producten dier takken van bedrijf in hot buitenland te behouden of nit te breiden van het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werkelijken toestand in de verschillende deelen des lands. Deze kennis moet zij voor eeu groot deel putten uit bovengenoemde gegevens. Het is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend verzoek wordt gericht, zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken. Amersfoort, den 16 November, 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. In plaats van den heer J. Proper, die bevorderd is tot adjunct-commies ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot klerk de heer Loman, thans in gelijke functie te Dodewaard. Het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis heeft van H. M. de Koningin-Moeder een bezending wild ontvangen. Op verzoek van het Bestuur van „Lief dadigheid" plaatsen we gaarne onder staande opwekking: Het concert dat mejuffrouw Henriëtte Ingenegeren met mejuffrouw Clasien van Dokkum en de heeren H. Rijnbergen en G. Enderlée op Donderdag 23 Novem ber hier zal geven, verdient door een zeer talrijk publiek bezocht te worden. Mejuffrouw Van Dokkum, wier fraai alt-geluid hier reeds bekend is, zal liede ren van Brahms, Schubert, Strausz, Van Oort en Van Rennes ten gchoore brengen. De pianiste, mejuffrouw Ingeuegereu, geeft ons, behalve een paar composities van haren leermeester Jul. Röntgen, het Allegro uit de „Faschingsschwank" van Schumann en een wals van Chopin, terwijl ze met den jongen, maar reeds als zoo talentvol bekenden violist Rijn bergen de F. dnr-8onate van Grieg zal spelen. Do heer Rijnbergen zal verder in het Adagio uit Mozart's Es dur-concert, de Havanaise van Saint Saëns en de variaties van Paganini door den heer G. Enderleé geaccompagneerd worden. De geheele recette is voor de vcr- eeniging „Liefdadigheid", alhier. Voor de buitengewone bereidvaardig heid, waarmee het Utrechtsche viertal dit toezegde, verdient het concert te meer aller belangstelling. De heer Chr. Heykamp te Baarn, leerling van de Rijks-Normaallessen be haalde de acte voor schoonschrijven Middelbaar Ouderwijs. Hij werd opgeleid door den heer P. Keetc, hoofd der school te Oud-Leusden en leeraar a/d Rijks- Normaallessen alhier. Naar men ons mededeelt, is door de vereeniging „Fléhite" alhier het naast het Museum gelegen woonhuis (hoekhuis) aangekocht. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande Siut-Nicolaasfeest wordt de vergunning, om eenige pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve, bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pak ket eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt ter verzekering aan eene, goede overkomst van de pakketten aanbevolen 1. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakkiug van de te ver zenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn: 2. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakkettten te schrijven en, waar opplakkiug of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan; 3. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. De heer G. PrinB Sr., sedert 1 Octo ber 1897 opper-brandmecstcr, heeft tegen 1 Januari ontslag als zoodanig gevraagd. De heer J. A. Bruins, leeraar in Nederlandsche taal en de geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal en de Aardrijkskunde bij het Mid delbaar onderwijs te Amsterdam in het bijzonder om onderwijs te geven aan de Openbare Handelschool en daaraan ver bonden 3e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens. De heer Bruins heeft tegen 15 Januari a.s. zijn ontslag aangevraagd. De heer P. van der Eist heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het candidaats- examen Plant- en dierkunde. Gaarne verleenen we een plaatsje aan het volgende: Ter aanvulling van het bericht dat Dr. C. W. Bollaan ontslag heeft genomen als directeur der Finsen inrich ting te Rotterdam, kunnen wij melden, dat door genoemden heer tegen Januari a.s. eene inrichting voor de behandeling van Lupus-lijders onder zijne persoon lijke leiding en die van zijne echtgenoote te Utrecht zal worden geopend. Voor de lijders aan Lupus wordt dus in het centrum van ons land een Finsen Instituut opgericht, waarvau de behoefte reeds meermalen dringend is gebleken. De Nederlandsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders gevestigd te Amsterdam, zal daardoor weder in meer dere mate aan haar doel kunnen beant woorden, om aan minvermogende patiënten, die te Utrecht zullen kunnen worden verpleegd, financieelen bijstand in de kosten van behandeling te ver leenen. "Wegens de daarvoor verwachte uit breiding van haren werkkring roept deze Vereeniging den verderen steun liarer landgenooten dringend in, daar nog zoo onnoemlijk veel lijden is te lenigen. Woensdagavond tegen negen uur was alhier een prachtig luchtverschijnsel te zien. De noordelijke horizon baadde zich in een rossigen gloed, zelfs kregen de wolken zoo nu en dan een blocdroode kleur. Onderwijl schoten er telkens helder lichte strepen door het luchtruim, die zich in alle richtingen verspreidde. Zelfs de helder schijnende maan, was niet in staat het licht te verbleeken. Dit ongewoon sterke noorderlicht maakte veel indruk en lokte heel wat nieuwsgierigen de straat op. Natuurlijk ontbrak het niet aan gissingen naar dit niet alledaagsche natuurverschijnsel. Woensdagavond hield de Oranjever- eeniging in de Keizerskroon een ver gadering onder leiding van den vice- voorzitter den heer G. G. van Lunteren. Bij de opening spreekt de waarn. voorzitter het bericht in enkele bladen tegen, als zouden 3 bestuursleden voor hun functie hebben bedankt. Als ceiste punt van de agenda komt hierna in behandeling een voorstel van het Bestuur om de statuten te wijzigen. In de eerste plaats komt hiervoor in aanmerking punt c. van art. 3 der sta tuten, luidende: Deze feesten zullen evenwel niet op Zondag worden ge houden. Na eenige toelichting van de zijde van het bestuur, ontstaat er eene vrij lange discussie, waarin het voor en tegen wordt overwogen en waarna men tot de slot som komt, dat het voor de vereeniging beter is, dat geen melding wordt gemaakt in de statuten of het huishoudelijk regle ment van het al of niet feestvieren op Zondag, met het oog op het bepaalde in bet koninklijk besluit van 3 Juli 1903, no. 50, dat eene parade ter herdenking van Haren verjaardag of van een der leden van het Vorstelijk Huis, op Zondag niet gehouden worden. Benoemd zijn tot Voorzitter de heer P. H. van Haselen, tot 2e secretaris (vacature Den Ilartog) de heer G'. W. F. Rcyckers. Iu do huishoudelijke vergadering van den Ned. Typ. Bond, gehouden Donder dag 9 Nov. j.l., is de volgende motie aangenomen: De afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Typ. Bond, bijeen in haar huishoude lijke vergadering van Donderdag 9 Nov. besprekende de circulaire van het 9 uur sluitingscomité, besluit: le. De beweging voor do 9 uur sluiting zooveel mogelijk moreel te steu nen door 's avonds na 9 uur niet meer te koopen en anderen daartoe aan te sporen 2e. Deze motie aan bedoeld comité te verzenden en ter publiceering aan te bieden bij de plaatselijke bladen en gaat over tot de orde van den dag. Met ingang van 1G Nov. is alhier geplaatst als Brieven- en Tel.-besteller E. Bruinsma, hulpbesteller te Arnhem. LIJST van onbekende BRIEVEN enz. BRIEVEN: Nachtegaalstraat 42,Utrecht; G. Baron de Grancy, DriebergenJo hannes Huizer, Amsterdam; G. A. v. d. Berg, AmersfoortKuizelbergen no. 243, Amsterdam; Piet Sparreboom, Amersfoort; Wcrens, Koningstraat, Amersfoort. BRIEFKAARTENmej. A. Klinge, Arnhem Mej. Lieua Collard, Haag; Mej. M. Dijk, Groningen; D. Stadel, Nijmegen; zonder adres Mej. K. Kraaikamp, Amersfoort; Mej. Alida Heitman, Utrecht, Uit het buitenlaud terug; Miss F. D. Hallenbeek, Chicago. Uit Nederl. Indie: Mej. Das, Amersfoort, De Heer G. Molenbeek, surnumerair bij de N. C. S. M. alhier is geslaagd voor het examen voor stationsklerk bij den dienst van het vervoer. We vestigen de aandacht onzer lezers op de aan het hoofd van dit blad voor komende waarschuwing van den Com missaris van politie. Ook wij wezen reeds meer dan eens er op hoe ergerlijk soms de jeugd aan den Socsterweg optreedt tegen fietsers en automobilisten, 't Is te hopen, dat flink optreden hieraan eens een eind zal maken. Iiigezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie, In het verslag van do vergadering van de „Oranjeverceniging" voorkomende in de Oude Amcrsfoortsche Courant van Donderdag 16 Nov. lees ik het volgende „Nadat de notulen der vergadering van 12 October waren gelezen en on gewijzigd vastgesteld, gaf de waarnemend Voorzitter lucht aan zijn verontwaar diging over den „ontzettenden laster, zelfs in couranten" en andere pogingen om de vereening weder te maken tot niet, pogingen welke spr. niet verder wcnschte te qualificeeren." Het misdrijf, dat gepleegd in, wordt in het verslag van het Amersfoortsch Dagblad omschreven als volgt: „Na een kort openingswoord van den ondervoorzitter, waarin deze o.m. tegen spreekt het berichtje iu de „Utrechtsche Courant" (uitgever Ditmar) als zouden thans weer drie bestuursleden hunne functie hebben neergelegd, wordt over gegaan tot het behandelen van voor stellen van het bestuur". De voorzitter heeft dus nogal dikke woorden gebruikt en daar het geïncri mineerde bericht ook in uw blad heeft gestaan, acht ik me verplicht te protes- tecreu tegen den laster van den waar- nemeuden voorzitter van de „Oranje- vereeniging" den heer vau Lunteren. Het bericht toch van het bedanken van den heer K. Teeling is mij verstrekt door een der leden van de Oranjevereeniging die de geheele „Sturm und Drangperiode" heeft meegemaakt en die ook thans nog volhoudt, dat de heer Teeling heeft be dankt, maar dat hij op dat bedanken is terug gekomen, hetgeen door mij U is bericht. Aangenomen evenwel, dat het geheele bericht onwaar was, dan past het dunkt me nog den voorzitter niet hier van laster te spreken. Iemand die dadelijk bij een ander booze bedoelingen ver onderstelt, lijkt mij allerminst geschikt, voor de leiding eener Oranje-vereeniging. Met dank voor de plaatsing. Uw berichtgever. sport! Wedstrijden voor Zondag a.s. P. H. (Soesterberg) Quick II. Quick IH "Victoria H. Kampong (Utrecht) H. V. C. Burgerlijke Stand. van 15 tot 18 Nov. GEBORENGouwgurke Cornelia, d. van G. van Daatselaar en H. Koller. Alexander, z. van P. van de Zuid- wind en A. van Bekkum. Lambertus Hendrik, z. van C. Ruitenberg en J. J. C. Kraal. Petrus Nicolaas, z. van D. Ruis en T. P. Koppen. GEHUWD: G. Wapsha en F. Boers. J. Kooyinan en W. van 't Klooster. OVERLEDENJohannes Hendrik Brom, oud 74 j. Jacob van Oven, oud 9 mnd. Fennetje Maria Batavier, oud 5 mnd. Muurhuizen 29. TAILLEUSE, beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen van DAMES- en KINDERCOSTUMES ook REFORM- KLEEDING. Uitmuntende coupe en nette afwerking verzekerd. Geruimen tijd in het buitenland werkzaam geweest. Ruime collectie stalen voorhanden.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2