Varia. Gemengde Berichten. Uit de Pers. Allerlei. Don Quichotte's bibliografie. De feest-liefhebberij in Spanje is zoo diep doorgedrongen, dat men nu ook van de Don Quicliotte-tentoonstelling en de (laar aanwezige boeken een wegwij zer heeft gemaakt. In een kamer heeft men 461 uitgaven van de Don Quichotte bijeen gebracht, waarvan wel het meest merkwaardigste is, dat ze niet volledig is. Ondertusschen ontbreekt natuurlijk de IJslandsche vertaling niet. Een ander teckcn van Don Qui- chotterie is, dat tijdens de tentoonstel ling een reeks van lezingen gehouden zal worden door beroemde personen, en over don dichter in verband met alle denkbare zaken. Canelejas, de liberale staatsman, zal lezen over D. Q. en de eer; Bellas over Q. en de politiek; een derde over D. Q. en den godsdienst; een vierde over de „Navolging van onzen Heer Don Quichotte". Ecu goed kansje voor Ncdorlandsche Don Quichottes biedt het feit, dat de Spaansche regeering de mogendheden uitnoodigde om vertegenwoordigers te zenden bij de feesten. Wat een geluk dat wc in Nederland nog Sancho Pan- scha's hebben! Dat kennen wc ook. In den ouderdom van negentig jaren is te Londen, overleden de Lord Grim- tliorpe, die op allerlei wijze getracht heeft zijn naam te vereeuwigen, wat hem ten slotte ook gelukt is. Hij was oorspronkelijk advocaat en vergaarde met de juristerij een vermogen, dat hem 100000 pond per jaar aan rente leverde. Yan dat geld liet hij o.a. de Rig Ben, de groote klok van de Westminster maken. Toenmaals heette hij nog maar Dewson, wat koningin Victoria veranderde in Lord Grimthorpc. Na de Big Ben geschapen te hebhen sloeg hij met zijn rente aan het restaureeren van oude kerken; hij maakte zelf de ontwerpen en voerde zo zelf uit. Een begrijpelijke verontwaardiging bij de deskundigen was daarvan het gevolg, want de Lord be dierf de fraaie oude architecturen tot onherkenbaar wordens toe. Aldus verwierf de naam Grimthorpc evenwel zijn onsterfelijkheid. De architec ten gebruikten namelijk, nadat do millionair zijn verwoestingen had aan gericht het werkwoord „togrimthorpc" om gevallen van restauratie-wandahsme op oen voor ieder heldere wijze aan te duiden. Al hebben we het werkwoord in Nederland niet, de daad kennen we, alleen met dit verschil, dat het bij ons in den regel gebeurt van andermans geld. Inbreker en filosoof. Oiüangs word door de jury van Amiens de zaak van eene bende oplichters be recht, die verschillende misdrijven op hun geweten hadden. Onder de be klaagden was ook zekere Jacques Sau- tarel, die auteur is van een ernstig filosofisch werk, dat in 1896 onder den titel „Philosophic du déterminisme" uit gegeven is. Daarin bespreekt hij het leven, den hemel, den loop der sterren, der zonnen en der nevelvlekken, waarbij hij op zaakkundige wijze verschillende ontdek kingen op astrologisch gebied verklaart. Aati de hand van Claude Bernard betoogt hij dan dat in de cosmografie evenmin als in de chemie en physiek sprake kan zijn van uitzonderingen. Vervolgens past hij de wet van het determinisme toe op de ontwikkeling van het individu en de mijn roodgeweende oogen. Nadat ik mijn gezicht nog wat gcwasschen had, waren de sporen mijner tranen spoedig verdwenen, slechts een weinig bleekcr dan gewoonlijk, zag ik er uit. Ongeveer een uur later kwam Elize mij opzoeken, om naar den sleutel der linnenkast te vragen. „Wat ziet ge er slecht uit Lenore," zeide zij, mij met onderzoebenden blik aanziende, „scheelt u iets?" „Hoofdpijn," antwoordde ik fluisterend. „Hoe treurig! Is het erg?" „Heel erg!" „Dan was het goed, dat ik u zoo even niet riep,"-zei Elize op meewarigen toon. „Dr. Bode was hier. Hij vroeg naar uw vader en ging weer heen, toen ik hem vertelde, dat deze voor acht dagen op reis was. Ik heb hem in uwen naam voor de wonderschoone anjelieren bedankt en gezegd, dat gij er zeer mee in uw schik waart." „Dat hadt gij wel kunnen laten!" riep ik vertoornd en veel onvriendelijker dan anders uit. Elize zag mij bevreemd aan. „Nu, hebt gij er u dan niet over verheugd? Als gij mij dat wilt wijs maken, moet gij de bloemen niet in uwe slaapkamer dragen en op eene plaats zetten waar ze meer zon hebbeu. Wees toch niet dwaas, Lenore," ging ze vriendelijk voort. „Ik ben toch niet blind, om niet te zien, hoe dierbaar Dr. Bode tl is." maatschappij, en stelt hij het verband vast tusschen de physisch-psychologische wetten en de normale ontwikkeling van het leven. Ten slotte komt hij dan tot een nieuwe evolutie philosophie, die een sterk anarchistisch karakter draagt. Zoo ziet men hoe niet alleen de dok ters en de staatslui kunnen ontaarden, doch ook dat de philosophie in moralisti sche decline is. Oud-Christelijke Kunst. In het oude Christelijke klooster van Grottaferrata bij Frascati in Italië heeft de ijverige abbé Pelligrim, geholpen door een baron Kansier, alles bijeenge bracht wat nog aan de eerste Christen tijden herinnert, en aldus een tentoon stelling geformeerd, die een tamelijk volledig overzicht geeft van de betrokken beschavings- (of onbeschavings)-pjriode. De collectie is verdeeld in elf afdeelin- gen, die elk voor zich weer naar tijds orde gerangschikt zijn. Zaal 1 bevat reproducties van mozaïeken uit kerken en catacomben, en muurschilderingen. Zaal 11 geeft een rijke verzameling kleine By- zantijnsche schilderingen van af de elfde tot de zeventiende eeuw. Zaal IH Griek- selie en Byzantijnsche codices, alle met fraaie miniaturen versierd. Zaal IV geeft kerkgewaden tot aan de elfde eeuw te aanschouwen. Dan volgen in een andere afdeeling ivorensieraden, De meest be langrijke zaal is de zesde, waar de By zantijnsche gouden kruisen uit het Yati- caan, de crucifixen van Gaeta en Cosenta, de prachtige, reliquienkist van Montccas- sino, en allerlei andere kostbaarheden te pronk zijn gelegd. Vit de wereld van de schijn. Hoezeer de wereld der acteurs ge schikt is om ook buiten de coulissen de wereld zand in de oogen te strooien, moge blijken uit een advertentie in een Duitsch blad, orgaan van de Duitsche acteurs. Daarin worden voor een goed zomertheater gevraagd: een jeune pre mier en bon vivant voor 8090 mark; een ingénue 60 mark; oen „komische" Aite, 6070 mark; en dan nog een verliefde voor 70 mark. Aan de advertentie wordt de opmer king toegevoegd, dat slechts jonge, talent volle krachten met een elegante garderobe behoeven te reflecteeren. Ook eerste beginners kunnen zich aanmelden. Men behoeft niet te vragen, hoeveel dien eersten beginners zal worden aan geboden Men leere er uit, dat de coulissen niet alleen dienen om den regisseur en den gasfitter te verbergen. I»e lint uur boren »le leer. 't Is een publiek geheim in Gronin gen en daarom vertellen wij het. De geschiedenis is ook zóó interessant en het „schandaal" is bovendien waar. Er was vergadering geweest, Vrijdag avond, en hij was als voorzitter nog in 't gebed voorgegaan. Na 'afloop ging hij met een kennis naar huis, zoo't heette; de kennis arriveerde te bestemder plaatse, maar hij niet, den geheelen nacht niet, en den volgenden nacht kwam hij óók niet in huis, bij vrouw en kinderen. Men werd ongerust. Maar zie: wat gebeurde daar Zater dagavond in de Butjesstraat? Daar was de middernachtzending, daar was een relletje voor een huis, dat in geen besten reuk staat. Eenigc vrienden waren bezig een man te overreden dat huis te ver laten, een man die eerst hardnekkig weigerde, maar ten slotte toegaf. Dus zelfs zij, over wier gebrek aan doorzicht ik soms lachte, had bemerkt, wat ik liever had moeten verbergen. „Ik zal u dankbaar zijn, al» gij zulke opmerkingen in 't vervolg achterwege wilt laten," zeido ik nog altijd op dien prikkelbaren toon, die mij anders niet eigen was. „Met mijne gevoelens, die gij in dat geval, gansch en al hebt mis verstaan, heeft niemand iets temaken." Dat was nu werkelijk grof gesproken, maar de zachtaardige Elize, die mijne booze luim, aan de hoofdpijn weet, ging zonder een woord te antwoorden de kamer uit. Des middags bezochten mij verschei dene vriendinnen. Zij vonden mij uil gelaten vroolijk, geneigd om de geringste kleinigheid te lachen, over iedere plagerij te schertsen, en toen eene van haar meende, dat ik misschien reeds mijn volgend geboortefeest als jonge vrouw- zou vieren, omdat een vogel haar daar van een bizonder liedje had voorgezon gen, hield ik eene goed doordachte redevoering over het thema: „Trouwen is goed, maar ongehuwd blijven is beter," waarin ik ten slotte beweerde, dat zoo ooit één man mij zou overhalen aan dit beginsel ontrouw te worden, dat natuur lijk slechts een officier kon zijn. Gelach en toejuiching waren mijne belooning, want ik had alle mij ten dienst staande gaven aangewend, deze mijne rede bloemrijk te maken. Ach! het was Het was de man van de vergadering. De natuur boven de leer! (Nieuwsbl. v. h. Noorden). Met <le Noorderzon. Naar aanleiding van het feit, dat de predikant der Gereformeerde gemeente, to Schoondijke plotseling zijn gemeente verlaten heeft schrijft de „Middolb. Ot. Er heerscht in Schoondijke algemeene verontwaardiging. Nadat Maandag vorige week de predi kant der Gereformeerde gemeente P. A. S. met zijn vrouw vertrokken was, onder voorgeven zijnerzijds, naar men zegt, dat hij Vrijdag of Zaterdag zou terugkeeren, wat niet is geschied, is nu wel als feit aan te nemen wat nog slechts als gerucht de ronde deed dat hij naar België is gegaan, om vandaar naar Amerika te vertrekken. Hij wordt verdacht vau onzedelijke handelingen te hebben gepleegd met oen meisje van zestien jaar, zijne dienstbode. Zaterdagavond 9 December werd het gerucht den kerkeraad bekend, die S. er over onderhield maar hij weigerde toen te antwoorden. Hij zou dat den volgenden dag doen. Maandagochtend echter was hij verdwenen. Eerst was hij naar Breskens gegaan, doch daal de boot niet voer, ging hij België in, na vooraf een lid van den kerkeraad de verklaring omtrent zijne terugkomst te hebben gegeven. Jachtgevaren van koning Edward. De Engelsche koning schijnt door jacht- ongelukken vervolgd te worden. Nadat hij don voet verstuikt heeft bij het trappen in oen konijnenhol rijdt hij slechts in een ponneywagen ter jacht. Dezer dagen schoot de Earl of Grey in zijn gezelschap een fasant, die ongelukkig met zooveel geweld op het hoofd van den dikken koning terecht kwam dat hij eenigc oogenblikken bewusteloos neerlag. De blauwbaard van Chicago. Het hoogste gerechtshof van Illinois heeft den moordenaar Ho'ch, die een aantal vrou wen huwde en ze daarua vermoordde, ter dood veroordeeld, het vonnis in vorige instanties bevestigend. De executie, die Hoch voortdurend wist te verschuiven, is thans vastgesteld op 23 Feb. De tegen woordige vrouw van Hoch, die bij de instructie als voornaamste getuige tegen hem diende, weende met den veroor deelde bitter toen hem het onherroepe lijk worden van het vonnis werd mee gedeeld. Koude verwacht. De weerprofeteu voorspellen koude, omdat in den Atlan- tischen Oceaan ijsbergen zijn gezien. Aldus bericht namelijk het schip Symbric van de Withe Star Linedat op een dag twee bergen waarnam. Ze dreven in de gewoonlijk door schepen bezoch ten weg en vormen daarom een gevaar voor de scheepvaart. In den regel treedt het verschijnsel pas in liet voor jaar op; nu ze thans zich vertooncn concludeert men tot ongewone tempera- tuurverschijnselen in het Noorden. Het proces Joris. Gister is vonnis gewezen in het proces tegen de schul digen aan den dynamietaanslag op den sultan van Turkije. Joris Jaoris, de drie verschenen Armeniërs, waaronder de vroegere portier van het Oostenrijkschc hospitaal, de niet verschenen vrouw van Joris vrouw Rips en nog drie andere Armeniërs werden ter dood veroordeeld. Dertien Armeniërs, waarvan de meesten afwezig, kregen levenslang en drie galgenhumor, maar het bracht haar toch op een dwaalweg. Het verblindde ook mijn goeden vader, toen hij na eenige dagen vroolijk en hoogst voldaan huiswaarts keerde. Wol streek hij mij vriendelijk over mijn bruin krulhaar en zeide: „Gij ziet erg bleek, kleine Lore, wordt toch niet ziek;" maar. toen ik hem schertsend verzekerde, dat ik alleen uit heimwee naar mijn vadertje zoo bleek zag, sprak hij er niet meer over. Nu weet ik niet, wie er het eerst over sprak, maar het hericht onzer ver beterde geldelijke omstandigheden had zich spoedig, met belachelijke over drijving, in het stadje verbreid. Mijne vriendinnen kwamen en vroegen in ver trouwen, of het waar was, dat vader een half milliocn had geërfd, en dat hij nu den dienst verliet om alleen voor zijne liefhebberijen te leven. De on gehuwde heeren officieren, groetten mij op straat veel vriendelijker dan anders, en als ik een winkel binnen trad, werd ik stellig veel voorkomender bediend dan vroeger. In 't kort, ik zag met bevreemding, maar toch niet zonder kinderlijke voldoening, dat vaders nieuw verkregen vermogen, mij tot een veel gewichtiger persoontje maakte, dan ik vroeger geweest was. Misschien hielp mij deze omstandigheid om dat wat mij krenkte een weinig te boven te komen, terwijl het mij tevens anderen 15 jaar. Drie Grieken en drie Armeniërs werden vrijgesproken. Omtrent het lot van Joris deelt men mede dat zijn straf vermoedelijk ver anderd zal worden in levenslang en dat men hem daarna zal laten ontvluchten. De SimpliHet laatste No. van de Simplieissimus is geconfisceerd wegens een gedicht van Peter Schlemil „Voor heen en Thans," dat beleedigend geacht wordt voor de rechterlijke macht. Wcloot' cn Architectuur. Uit Beverwijk meldt men: De Roomsch-Ivatholieke kicsvereeni- ging „Recht en Plicht" nam met alge meene stemmen een motie aan, waarin afgekeurd werd de houding van een dei- katholieken raadsleden, die medewerkte tot de benoeming van een vrijzinnig gemeente-architect, den heer J, Kerkhof, buitengewoon opzichter van den water staat te Vlieland. In de motie wordede wenschelijkheid uitgesproken, dat alle katholieke raads leden en bijzonder het lid dat door blanco te stemmen de benoeming van den katholieken sollicitant, den heer J. Smit te Rotterdam, onmogelijk maakte, in het vervolg beter de belangen dei- katholieke partij zullen bevorderen. I n de Nieuwe R o 11. Courant van Zaterdag lezen we de vol gende correspondentie uit Pa rijs. De Temps heeft een hoofdartikel over „de politiek van Nederland". Het blad zegt dat de beraadslaging over do be grooting in de Nederlandsche Tweede Kamer uit meer dan een hoofde belang rijk geweest is. Zij heeft de houding der partijen tegenover het ministerie-De Meester aangegeven. Zij heeft anderzijds inlichtingen gegeven over de tegen woordige neigingen van Nederland op het gebied van buitenlandsche politiek. Vat de binncnlandsche politiek betreft, komt de Temps tot de conclusie dat, wat ook de waarde moge zijn van de door den heer De Meester aangevoerde redenen van optreden van het kabinet, men niet kon ontkennen dat de stelling van het ministerie in parlementair op zicht paradoxaal en onzeker is. Ongetwijfeld schijnt men noch rechts, noch links van plan stelselmatig opposi tie tegen do regoering te voeren, maar alle aangekondigde wetsontwerpen heb ben de voornaamste sprekei-9 aanleiding gegeven tot het maken van voorbehoud... Wanneer de verschillende ontwerpen in behandeling zullen koincn, meent de Temps, zullen de geschilpunten scherper getcekend worden. En de toestand, die tot lieden niet hachelijk is, zal lastig (malaisée) worden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, na de meenigen weergeven te hebben die over den veldtocht van de Petit Bleu en over de buitenlandsche politiek in het algemeen geuit zijn door de heeren de Beaufort, Tak en "Van Tets, maakt de Temps deze gevolgtrekking: Uit alles schijnt men dus te mogen op maken dat de Nederlandsche diplomatie trouw zal blijven aan do beginselen van onafhankelijkheid die lang de hare geweest zijn, en dat zij, aarzelende zich aan te sluiten aan het gevolg van den een of van den ander, zich rekenschap zal geven van de gevaren van de politiek waaraan de heer Kuyper klaarblijkelijk gedacht had een politiek waarvan het onnoodige bezoek van het Neder- goed deed, dat ten minste niemand kon vermoeden wat mij was overkomen. Walter zag ik in dezen tijd in 't geheel niet, noch op straat, noch ergens anders, en dat was mij zeer aangenaam, want ik had werkelijk niet geweten, hoe mij tegenover hein te gedragen. Toen vader eenige dagen te huis was, liet hij mij eens op een morgen na het ontbijt, door Elize in zijn kamer roepen. Daar dit meer gebeurde, als vader lust had, een beetje met mij te praten, ging ik gansch onbevangen naar hem toe. Maar reeds dadelijk bij het binnenkomen der deur, maakte zijn gezicht zulk een plechtigen indruk op mij, dat ik mij nietsjop mijn gemak voelde. „Mijn dochtertje" zei hij, toen ik naast zijn leunstoel stond, „hebt gij er soms wel eens aan gedacht, uw ouden vader te verlaten?" Hij zag mij vorschend, en naar mij toescheen een weinig bekommerd aan, en ik bloosde. Ach, hoe dikwijls en hoe opgeruimd liad ik nog voor kort geleden, aan zoo iets gedacht, maar dat was nu voorbij. „Ik wil altijd bij u blijven", ant woordde ik, terwijl ik trachtte er vroo lijk uit te zien. Mijn vader zag mij glimlachend aan. „Er' is iemand die u gaarne zou ont voeren", zei hij, een brief opnemende die opeu voor hem op tafel lag, en bij welks aanblik mijn hart dadelijk onstui- landsche smaldeel te Tandzjer, een ongelukkige (fAcheuse) uiting scheen te zijn. Het geelboek toont dat onze minister van buitenlandsche zaken op zyn eerste receptie reeds over de Marokkaansche zaken heeft moeten hooren. (No. 317 van het geelboek). M. Baylin de Moubel, minister van de Fransche republiek te 's-Gravenhage aan M. Rouvier, president van den mi nisterraad, minister van buitenl. zaken. Den Haag, 24 Augustus 1905. Gisteren, voor de eerste maal, heeft de lieer van Tets, de nieuwe minister van buitenlandsche zaken het corps diplomatique ontvangen. Wegens den toevloed van bezoekers heeft ieder hunner slechts een betrekkelijk korten tijd aan zijn persoonlijke zaken kunnen wijden; ik heb echter de kwestie die voor ons van belangrijke actualiteit is, -Je onlangs voorgevallene gevangenneming van een onzer Algerijnsche onderdanen in Ma rokko, kunnen aanroeren. Zooals Uwe Excellentie mij verzocht had, heb ik tegenover den minister dei- Koningin de verplichting der regeoring van de republiek doen uitkomen om een dergelijke overtreding der tractaten niet ongestraft to laten. Indien de bijeen komst van Madrid voor doel heeft de onderdanen van den Sultan aan de recht spraak van het Maghzen te onttrekken, is het, a fortiori, onduldbaar dat een onderdaan van een vreemde mogendheid van de willekeur of de dubbelzinnigheid van de Marokkaansche autoriteiten af hangt. Nu geeft in de tegenwoordige omstandigheden de gevangenneming van Si Boezian El Miliani blijk van een zoo verregaand misbruik met voorbedachten rade, dat het onvoorzichtig zou zijn het met stilzwijgen voorbij te gaan. Op grond van de bevoorrechte positie die Frankrijk in Marokko inneemt, wegens allerlei politieke en historische redenen die maken, dat in de oogen van den Sultan en zijn onderdanen een inbreuk op zijn rechten eveneens op die der beschaafde naties afstraalt, heeft de regeering van de repu bliek het besluit genomen aan deze zaak het gevolg te geven dat zij schijnt mee te brengen. Zij stelt zich overigens voor slechts te handelen uit het oogpunt van liet algemeen belang, zonder eenig par ticulier voordeel na te jagen. De heer Van Tets heeft mij bedankt voor mijn verklaringen. MONBEL. De wraak is zoet, maar heeft toch vaak een bitter nasmaakje. Dat ondervond 'onlangs een smidsbaas in Pruisen, wiens vrouw in de kraam stierf. Op haar graf liet hij de volgende woorden betitelen: „Hier rustze is tengevolge van ge- wetenlooze behandeling na een langdurig lijden overleden". Door dit grafschrift achtten de dokter die de vrouw behan deld had, en de vroedvrouw zich be- lcedigd. Ze dienden een klacht in tegen den smid, die evenwel verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben den ge neesheer te Ijeleedigen. Daarop trok deze zijn klacht in. De vroedvrouw stond echter op een vonnis en wegens belee- diging van haar kreeg de smid 14 dagen hechtenis. Nu kan de arme man aan 't bittere deel van zijn zonderlinge wraak be ginnen. Zonderliug is zeker ook de staking van onze Beiersche vakgenooten, die stellig wel het eerste voorbeeld hebben gegeven van stakende journalisten. mig begon te kloppen, omdat het schrift uiij zeer bekend scheen. „Dr. Bode vraagt mij om uw hand. Hij hoopt, u niet geheel onverschillig te zijn. Hoe staat het daarmee Lore?" Ik antwoordde niet. Voor een oogen- blik vervulde een onuitsprekelijke vreugde mijn gansche hart. Alle voor werpen in het vertrek schenen te dansen en ik werd zóó duizelig, dat ik mij met beide handen aan vaders armstoel moest vastgrijpen. Maar het was slechts één enkel oogenblik. Dan zag ik een witten anjelierstruik, en hot was, alsof iemaud zeide: „Hoe meer ik u zie, des te feller haat ik u," en „door bloemen, wier taal gij zoo goed schijnt te verstaan, wilde ik u zeggen, wat gij niet schijnt te willen verstaan" e. z. v. Zoo had hij voor eenige dagen geschreven, toen (ik voelde hoe mijn hart schier stil stond, toen mij plotseling die gedachte over viel) vader nog geen vermogend man was. Sedert dien tijd scheen ik hem veel benijdenswaardiger toe, nu wilde hij mij genadig aannemen en dacht, dat ik wel dadelijk zou toestemmen. Zóó veel tact had hij ten minste moeten hebben, iets minder spoedig zijn ver anderde zienswijze te openbaren. Iets als verachting, kwam bij inij op. hordt vervolgd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2