Stadsnieuws. Advertentiën. Brandstoffen, L. VAN AGHTERBERGH. J Kerstkransen Weihnachtstolien Saksische Thüringer Weihnachtstolien Dat zit zoo. Donderdag stelde de president vim de Beiersche kamer voor, nadat men den gansehen dag gedebatteerd had, een avondzitting te houden. Sommige leden merkten op, dat dat te veel gevorderd was van de kracht der leden en ook van die der verslaggevers. Laatstgenoemden besloten, toen do avondzitting toch door ging, te staken: ze zouden slechts de namen der sprekers en de genomen be sluiten vermelden, en dat werk zou door éen man voor alle bladen worden gedaan. 'n Dergelijke staking, waarbij de hoofd zaak van 't werk toch gedaan wordt, en het overbodige wordt weggelaten strekt onzen Beierschcn collega's zeker tot groote eer, en men zou zelfs, tor wille van het krantenlezend publiek, wenschen, dat allerwege door de verslaggevers zoo werd gestaakt. De kranten zouden er heel wat kleiner door worden, maar de waarde der berichten aanmerkelijk ver groot. Je hebt immers tegenwoordig al sneltreinen, sneldoorrookers, snelkokers, snelpersen, sneltelegrambezorgers, snel dichters, waarom dan ook geen snel- kranten? In Parijs heb-je zelfs al snel-bedrogen- echtgenooten, en b.v. den Heer Binet, een 50-jarig man, die smoorlijk verliefd was geworden op een meisje van twee en twintig dat er eindelijk in toestemde zijn vrouw te worden. Toen hij na het trouwen, zijne jonge vrouw in het bruidvertrek bracht, zeide zij zich ongesteld te gevoelen en haalde hem over een dokter te gaan zoeken. Do bruigom schommelde er een op en kwam met dezen ijlings in een rijtuig naar huis gereden. Maar de bruid was inmiddels verdwenen met een som van ruim 80.000 frs. uit zijn lessenaar. Van de politie moest de bedrogen echtgenoot vernemen dat er niets aan de zaak te doen was, aangezien een echtgenoot, volgens de Fransche wet, zijn vrouw niet wegens misdrijf kan vervolgen. Al wat hij kan doen, is haar dwingen naai de echtelijke woning terug te kecren. Of de man daar echter zin in zal hebben? Waarschijnlijk al even weinig als de Taff Vale spoorwegmaatschappij om schadevergoeding te betalen aan een zekeren mijnwerker uit Cardiff, Eduard May, die onder een trein was gekomen, waardoor hem de twee beenen waren afgereden. De maatschappij kwam met de wonder lijke bewering aan, dat May met opzet zich had laten overrijden, om een hooge schadevergoeding machtig te worden. Nog meer verbaasd zal men zijn, als men hoort dat de rechtbank mede heeft aangenomen, dat May met opzet zijn beenen ondor de wielen van den trein heeft gestoken. Dat vonnis is gebaseerd op de volgende overwegingenMay had drie kranten in zijn zak, die premies uitbetalen aan lezers, wien een ongeluk overkomt. Een daarvan moest f 6250 betalen, de andere keeren alleen uit in geval het ongeluk doodelijk is. De advocaten van May verklaarden, dat hij er geen belang bij had zioli te laten doodrijden, om dat hij gescheiden is van zijn vrouw. Daartegen werd aangevoerd dat May een dochtertje had. Verder is gebleken dat May drie zakdoeken bij zich had, waarmee hij op vernuftige wijze een verband legde rond zijn afge sneden beenen. Hoe de vork nu eigenlijk in den steel zit is natuurlijk niet uit te maken, maar dit is in elk geval zeker, dat May heel wat handiger kerel is, dan de leden der Haastrechtsche jagerclub. Door deze jagerclub werd nl. in de nabijheid van de hoeve „Gravestein" achtmaal op een haas geschoten, zonder dat het diertje geraakt werd. Gelukkiger waren de jagers op een ander tijdstip; toen raakte een hunner in één schot zeskazen, 't schot was nl. door de ruiten van een bouwmanswoning gegaan en beschadig de zes kazen, die in de nabijheid van dat raam op een tafel lagen. Dat zijn daar nog andere schutters dan de beroemde Barend van den school meester! Ja, er zijn rare mcnschen in de wereld. 'Loo lezen we in het raadsverslag van Oostzaan: .Het lid Kwak vraagt of de voering van een jas van den nachtwacht ook hersteld wordt voor rekening van de gemeente Of de bezuinigingsmanic van de Tweede Kamer ook nawerkt! den voorgesteld: Een afstandsritte houden van Maastricht naar Zwolle of omge keerd (pl. m. 230 KM.), af te leggen in driemaal 24 uren. Een wedstrijd voor de beste officiers- dionstpairden, te houden in de maand October. Een jachtrit in de omstreken van Amersfoort, met ongeveer 1500 meter „cross country." Do heer A. Pardon, te Harderwijk, is benoemd tot surnumerair bij de N. C. S. te Amersfoort. Voor den Doopsgezinden Kring wordt op Dinsdag 26 December, 2en Kerstdag, een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, waarbij hoopt voor te gaan Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Op de algemeene vergadering van de Militaire Sportverceniging zal o. m. wor De sergeant L. F. van den Benden, van het 5e regiment infanterie, die aau den hoofdcursus te Kampen wordt op geleid voor 2en luit. der inf. bij het leger hier te lande, is na ruiling met den sergeant. Van der Zee, nader be stemd voor het leger in Ned.-Indië. Tc Amsterdam is aanbesteed het.ver lengen van de verhoogde los- en laad plaats met vergrooten der goederloods, bestrating enz. op het stationsemplace- ment te Hilversum. Raming f21,900. Minste inschrijver was de heer P. Bok6, alhier, voor f 18,256. Bij de aanbesteding door de 11. IJ. S. M. van de levering van verschillende houtwaren voor de centrale werkplaats te Haarlem, was laagste inschrijver de firma Oostermeijer en Co. Tc Zwolle is aangehouden Jan Appel doorn, verdacht van moordaanslag op Akke Kobus, dienstbode te Leeuwarden. De verdachte is dezelfde persoon, die eenige jaren geleden een moordaanslag pleegde op nu wijlen den vrachtrijder G. van den Biezenbos. Voor dit feit had hij eene gevangenisstraf van zeven jaar ondergaan. Het buitengewoon rijkssubsidie voor de II. B. S. is thans vastgesteld op f 12.000, alzoo eene vermindering van f 1000 voor het jaar 1906. Zaterdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen staatsinrichting K. XI M. O. de heer A. L. baron van Ittersum, alhier. De heer Putman Cramer is niet be noemd tot sub-agent van de Rijksvc: zekeringsbank, zooals we in ons nummer van Zaterdag schreven, maar tot assistent van den agent. De heer G. Muys alhier, is benoemd tot lid der Jury van de op 12, 13 en 14 Januari te Almeloo te houden inter nationale tentoonstelling vanwege de Twcntschc Pluimvee-club. Morgen, Donderdag, houdt de alhier bestaande Friesche vereeniging een ver gadering in „de Zwaan." Aanvang 8 uur. De heer J. II. C. Kuijlaars, te Tege- len, is alhier benoemd tot adjunct-com mies ter gemeente-secretarie. De heer J. J. Yermeij is wederom voor één jaar benoemd tot onderkeur- meester van vleesch. Tot schatters der localiteiten voor den verkoop van sterken drank in het klein zijn voor liet jaar 1906 benoemd de heeren J. Kerkhoff on J. A. Iloksbergen. Bij het examen voor boekhouden, ge houden vanwege de federatie van Handels- en kantoorbedienden-vereenigingen Nederland, is geslaagd de heerJ.K. M. Kerling. Bij de op 16 December 1905, des avonds ten 8 uur gehouden veiling in het hotel „de Vergulde Zwaan" ten overstaan van notaris A. N. J. Vos, te Amersfoort, zijn de 3 hoerenhuizen aan do Hendrik van Viandenstraat, nrs. 16, 15 en 20, verkocht aan den heer P. II. van Haselen te Amersfoort voor f 7450. Uitslag der veiling, gehouden 16 Dec. 1905, des avonds half negen uur, in het hot 1 „de Vergulde Zwaan" door notaris A. N. J. Vos te Amersfoort. perc. 1. zijnde een winkelhuis aan de Utrecht6chestraat no. 7 te Amersfoort, opgehouden. perc. 2. Twee huizen met erf aan de Groenmarkt op don hoek der Papen hofsteeg no. 41 te Amersfoort, verkocht aan den heer J. Wildeman te Amers foort voor f2050. Bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk treedt a.s. Zondag 24 Dec. op Ds. J. H. W. Bisschop Boele, predikant te Groningen. Nu de koude feller wordt, begint ook de liefdadigheid weer werkzamer op te treden. Een van de meest sympathieke vereenigingen op dat gebied is zeker wel de commissie voor kindervoeding, die echter evenals vorige jaren zeker weer met veel moeilijkheden te kampen zal hebben. Al die moeilijkheden kun nen wordeu voorkomen als de Com missie over geld, veel geld heeft te beschikken. Ieder die dan ook iets daar voor kan missen, drage zorg, dat dit der commissie toekomt, in den nood van velen zal dan weer kunnen worden voorzien. Hoe nuttig de vereeniging werk kan blijken uit hetgeen vorig jaar is ge daan. Verleden winter werden gedurende 72 dagen gemiddeld 142 kinderen per dag gespijzigd, waarvoor aan de spijs- kokerij een bedrag van f 626.S0 is be taald. Bovendien werden aan de hoofden der scholen in de Beekstraat, Koning straat en Puntenburgerlaan resp. 20, 20 en 10 gulden aan de hoofden der R. K. scholen 40 gulden ter hand gesteld, terwijl aan de commissie tot wering van schoolverzuim eveneens 25 gulden ge geven werden. Al deze sommen werden besteed voor den aankoop van klom pen, want dikwerf is het gebrek aan schoeisel een aanleiding tot schoolver zuim en dringt laatstgenoemde commissie steeds aan op krachtiger steun. Was het sinds jaren de gewoonte om aan de meest behoeftige jongens en meisjes een degelijk en warm kleediug- stuk uit te reiken, dit jaar kon zulks niet geschieden omdat de kas het niet toeliet. Aan contributie werd ontvangeu f 630.25 en van de Tooneelvercen. Wil helmina" f 17.30; maar daartoe bleven de ontvangsten beperkt, terwijl vorige jaren steeds op extra ontvangsten, ten bedrage van 100 a 200 gulden, uit op brengst van verlotingen of uitvoeringen, kon worden gerekend. De maaltijden werden dit jaar weder gehouden in de zaal van het weeshuis, hiertoe welwillend afgestaan. Het dames-comité werd uitgebreid door de toetreding van mevr. van Rei gersberg Versluys, terwijl de heer van Vollenhoven wegens drukke bezigheden als penningmeester aftrad. Zijne fuuctiën zullen nu waargenomen worden dooi den heer van Ileijcop ten Ham. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. Kooi man, werd de heer Singels lid der com missie. Zaterdagavond 7 uur werd in de bovenzaal van het gebouw Eben Haëzer, Muurhuizen 1, eene vergadering ge houden, uitgeschreven door het bestuui der Afdeeling Amersfoort e. o. v. li. N. O. G. Als sprekers traden op de heeren K. Andriesse, hoofd eencr school te Amster dam, en L. C. T. Bigot, directeur der Kwockschool voor Onderwijzeressen te Arnhem, respectievelijk met de onder werpeu: 1. een belangrijk deel van de nuttige en gepaste kundigheden, welke wij tegenwoordig onderwijzen, is noch nuttig, noch gepast, en 2. Het Ncderlandsch Onderwijzers- Genootschap is de algemeene vakver eeniging. De vergadering, die matig bezocht was, werd geleid door den heer J. v. d Horst, die bij de opening meedeelde, dat het doel was, propaganda te maken voor het N. O. G. Nadat hij de aanwezigen welkomjhad geheetcn, in het bijzonder de twee dames leden van de Commissie van Toezicht, gaf hij het woord aan den heer An dricsse. Alvorens te konten tot zijn onderwerp wenschte spreker er op te wijzen, dat in den cconomischen vakstrijd de partijen in een andere verhouding tot elkaar staan, dan dit in de onderwijswereld het geval is. Waar de vakvereeniging is een economisch machtsmiddel, staan in de arbeidswereld de partijen tot elkaar als officieren tot werkers, als denkers tot werktuigen. De officieren-denkers zijn de ingenieurs, de werkers-werktuigen de arbeiders, die elk voor zich afzon derlijk georganiseerd zijn. Deze eenzij dighcid is voor de onderwijzers af te keuren, want daarbij bestaat het verschil niet. Daarom is dan ook alleen die vereeniging, die Hoofden en Onderwij zers vereenigt do algemeene vakver eeniging en dat is het N. O. G. Hieina overgaande op zijn onderwerp heeft het spreker getroffen, dat er tus- schen theorie en practijk in de opvoe ding zooveel tegenstrijdigs is. Hoeveel goeds bijv. ook iemand als Ilerbart voor het onderwijs moge hebben, toch be- fpeurt men vaak in zijn werken, dat hij het kind zelve niet heeft gekend. Deze fout treft men aan bjj Yeel boe- kenschrijvers voor de school. Spreker staat stil bij de mehodev. d. Ley: De levenlooze natuur. Met voor beelden, toont hij, vaak op humoristische wijze, aan, dat v. d. Ley meermalen geen rekening heeft gehouden met het bevattingsvermogen der leerlingen, 't Zelfde treft men aan bij de platen van van Lummel en ook in de nieuwere werken van Jan Ligthart en C. te Lintum. De groote fout ligt, zegt spr. hierin, dat we hebben een zielkunde, gebouwd op indrospectie. „Als je het kind wil leuren kennen, bestudeer dan het kind" zei Fröbel on dat is den gulden regel voor ons onder wijs. We moeten de ziel van het kind leeren kennen willen'we oordeelkundigon- derwijs geven. Dat vergeten de boeken- schrijvende paedagogen maar al te vaak, zij schrijven eenvoudig jagerlatijn. Deze inleiding, met vele humoristische voorbeelden verduidelijkt, werd met zeer veel aandacht gevolgd. Van de gelegen heid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Oosterman, Van Veen en Wesseling, die ten volle instemmen de met de conclusie van den spreker, toch ook gaarue het vele goede wcnsch- ten te waardeuren in de door spr. aan gehaalde boeken. Door den heer Keete werd nog gewezen op het gebrekkige der opleiding voor onderwijzer. Na repliek door den spreker, gaf de voorzitter liet woord aan den heer Bigo t. Ik heb me hedenavond, aldus spreker, kostelijk geamuseerd. Niet omdat ik voor 't eer6t de inleiding van Andriesse hoorde, maar meer nog omdat ik zelden een inleiding heb gehoord, die van 't begin tot het eind met zoo'n gespannen aandacht is gevolgd. In mij is dan ook een plan opgekomen: ik moet een vereeniging oprichten met afdeelingen op zooveel mogelijk plaatsen, die dan avonden kunnen organiseeren als di; van hedenavond. Maar in mijn ijver zou ik haast ver geten, dat die vereeniging er reeds lang is, al meer dan een halve eeuw bestaat, nl. het Ned. Ond. Genootschap. Deze vereeniging is een van de oudste vak vereenigingen in ons land, maar zo is nog niet de algemeene vakvereeniging De katholieke en calvinistische onder wijzers werken nog niet met ons mee, maar ik heb de vaste hoop, dat in de toekomst de tijd van algemeen samen gaan zal komen. We hebben thans in ons land een Hoofdcnvcrecniging, een Bond van uit sluitend klasseonderwijzers en daar tus schcn in staat het N. O. G. De Bond en de Hoofdverceniging zijn echter organisaties als die van de katho lieke en Christelijke onderwijzers, ze laten slechts een bepaalde categorie van personen toe. Men kan dan natuur lijk niet die kracht ontwikkelen, als mogelijk is niet een organisatie die alle krachten omvat. En er zijn zeer veel punten, die belmoren tot het werkpro gram van een algemeene vakvereeniging. In verband hiermee bespreekt spreker achtereenvolgens verschillende instellin gen van het N. O. G. zooals: de Paeda gogische blibliotheok, de. Levensverzeke ring en de Ondersteuningskas. Alleen bij den strijd om het gezag, zou er misschien eenige botsing kunnen komen. Gevallen als zich thans in Amsterdam hebben voorgedaan, zijn altijd zeer moeilijk. Maar als men mij vraagt, dan heeft de pers waarschijnlijk het meest in deze zaak op haar gewe ten, maar ook de leerkrachten gaan niet vrij uit. Ook in dergelijke gevallen is het 't beste den middenweg te zoeken, en die bewandelt het N. O. G. Over het bewuste art. 21 van de Lageronderwijswet behoeft men tenminste niet te debatteeren. Het N. O. G. streeft naar ee wijziging van dat artikel, waarbij ook de onder wijzers medczeggings6chap krijgen in den gang der schoolzaken. Ik zou het willen voorstellen aldus: de Hoofden vereeniging streeft naar de absolute monarchie in de school, de Bond wil de hoofdelooze of republikeinsche school en het N. O. G. de constitutioneele monarchie. Er zijn mcnschen die nog altijd denken dat Hoofden en Onderwijzers verschillende personen zijn, maar ge lukkig worden velen van die waan ge nezen. Bij ons onderwijs dient steeds voor oogen te worden gehouden, de zinspreuk van het Fransche onderwijzers vakblad: Chacun pour tous et tous pour chacun. Als een onzer in het gedrang komt moeten allen helpen en alleen dan als het gedrag van den onderwijzer ten nadeele van de school is, moeten wo onze handen van hom aftrekken. Bij het debat verklaarde de heer Oosterman de verhouding in den cconomischen vakstrijd auders te zien dan de hoer Andriesse. De verhouding is niet als van denker tot werktuig, maar van patroon-bezitter tot arbeider-niet- bezitter. En nu bestaat weliswaar bij het onderwijs niet diezelfde verhouding maar toch bestaat er z.i. tusschen Hoofden en Onderwijzers een zoo groot erschil van belangen, dat 6amen- werking in één vakvereeniging onmogelijk is. Ten volle het goede in N. O. G. erkennende kan hij er echter geen vak vereeniging in zien maar wel een paedagogische vereeniging. In gevallen als de zaak EdelmanTraanberg staat trouwens het N. O. G. machteloos, het kan niet tusschen beiden treden. Ook de Bond weet te ijveren voor goede instellingen getuige: Ondersteuningskas, Weerstandskas, Sanatorium, enz. Een vereeniging als hot N. O. G. kan bovendien niet niet de noodigc kracht ijveren voor de sociale taak der school. En dat de Bond voor de republikein sche school is, is voor den heer Ooster man iets nieuws, hij weet niet waar dat in het program staat. Hij voor zich i9 tegen de hoofdelooze school. Na repliek van den spreker en nadat de heer Oostcrman nog eenmaal het woord heeft gehad, sluit de voorzitter niet een opwekking tot aansluiting bij het N. O. G. de vergadering. Burgerlijke Stand. van 16 tot 20 Dec. GEBOREN: Catharina, d. van F. G. Kraaykamp en O. Abelman. Marga- relba Catharina, d. vanJ.J. Wellingen A. van den Brink. Geertruida Maria en Gerardus Willebrordus, d. en z. van R. Hecrc en C. Hol. Maria, d. van L. A. Lablans en A. Meerveld. Gerardus Albertus Johannes, z. van G. J. Deelen en M. B. Lucassen. Jacobus Hendrik, z. van T. van Nijlaud en W. A. Buijs. Theodoru8 Johannes, z. van J. Roelfsema en M. van Neerbos. ONDERTROUWD: H. A. van Slooten en A. van Beek. OVERLEDEN: Arnoldus Rietvield, 39 j., echtg. van C. J. Blombergen. Alida Aarts, 29 j., ongeil. Ida Maria Rodesheim, 62 j., ongeil. Antoon Geurtscn, 7 d. ÜSOc Staatsloterij, Derde klasse. Trekking van 1819 Dec. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: PrijB van f 200 op No. 19649. Prijzen vau f 45. 248S 3720 3737 4452 4465 4475 4833 4839 4843 6165 7440 7444 7451 11090 11106 1110713517 13525 17830 17836 19640 en 19655. Tc zamen 23 prijzen. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante, mejuffrouw R. VAN GELDER. Uit aller naam, B. VAN GELDER. Amersfoort 18 Dec, 1905. GEVESTIGD 18QO. - - Handel in le kwaliteit - - Hagazijnen: Koestraat, Restelkantoor: Arnhemsche straat 1 „De Graaf van Atloue." O bij A. Langcstraat, 70 cent per ons. vanaf 30—40—50—60—70— 80 cent, f 1.en hooger, J. VAN ZALINGEN, ltoek Varkensmarkt. i Voor het aanstaande KERSTFEEST zijn vanaf heden mijn fijne beroemde weder verkrijgbaar il fO.25, f0.50, fO.75 en fl.— Zich minzaam aanbevelend, GIJSBERTUS DE JAGER, Langestraat 14 naast „De moor." ELK GABAK, niet van mijn etiket voorzien, is niet van mij afkomstig.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3