Stadsnieuws. Kinderen te geef. aanhanger der Kerk, omdat en dit ■teekent al wat er aan poësie gevon den werd in het leven van Jim, met haar was verbonden. Daarentegen zal men veel begrijpen na gelezen te hebben het hoofdstuk ge wijd aan de werkloozen, de sneeuw scheppers, een document humainzooals geen Zola vermocht te geven, omdat hij niet, als Kennedy heeft gestaan in de onafzienbare rij der werkloozen, ho pend op werk. „Slavernij, is ondanks opgeschroefd heid en te groote uitvoerigheid, een ernstig boek, dat ons nader brengt tot het groote vraagstuk van onzen tijd, tot die vraag, door Jira gesteld en waarop hij geen antwoord wist: „Waarom?,, De oplossing door Kennedy aan de hand gedaan: de revolutie, de geweldda dige omverwerping en hervorming van 't bestaande, moge niet bevredigen. Niet bevredigen mag ook het zich rustig neerleggen bij bestaande toestanden, die even onhoudbaar als onverdedigbaar zijn gebleken. liet Kamerlid Reyne. Konige tijd geleden deed in de Pers de rondte een zoogenaamde levensschets van den heer Reyne. Ook wij namen dat artikel op en achten ons verplicht, nu de heer Reyne daarop eenigo kant- teekening maakt, ook die op te nemen. De heer Reyne dan schrijft aan II e t Vaderland: Verleden zomer, kort na de Kamer verkiezingen, verscheen in 't Nieuwsblad Kennemerland te Beverwijk een soort levens- en karakterschots beschrijvend mijn persoon en mijn politiek leven. 'k Heb dat laten voorbijgaan. Over wegend dat 't niet mogelijk en ook niet wenschelijk is op allerlei persoonlijke beschouwingen in te gaan, vooral wan neer Wahrhcid und Dichtung ei zoo jammerlijk worden dooreengentengd. Evenwel, dit wordt iets anders nu uw gewaardeerd blad het oude mallig heidje nog weer eens heeft opgevischt. Vooral omdat sedert enkele bladen (o. a. De Nederlander en Het Volk) daar aan beschouwingen vastknoopten, ja de heer Schaper zelfs in de Kamer er een toespelling op maakte. Nu stel ik er prijs op u uitdrukkelijk te melden, dat de bewuste schets op betrouwbaarheid geen aansprak kan en mag maken. Om maar iets te noemen is de zoo wonderlijk beschreven anarchis tische en socialistische periode in mijn leven tot dusverre aan mijzelf onbekend. Vermoedelijk heeft de redacteur van 't blaadje Kennemerland een wat onstuimig radicalisme aangezien voor socialisme, ja, zelf voor anarchisme. Een gebrek aan onderscheidingsvermogen, dat bij anti revolutionairen (te goeder trouw of moedwillig?) meer voorkomt. SCHETS UIT NEW-YORK. Vervolg eti slot). „En van weinigen, komt dan zeker iets terecht. Ja van weinigen maar er zijn uit zonderingen. Er is op 't oogenblik een gocverneur van een der Noordwestelijke Staten, die een kind van Randall's Island is. „Maar ze gaan 't leven in, dragende den stempel van een weldadig heidsinstelling." „Ja en dat belet menigen man en menige vrouw, de vleugels ferm uit te slaan", voegde een commissaris er aan toe. Wat kon er voor deze in 't duister geboren kinderen gedaan worden? Deze vraag vervolgde mevrouw Me Genness steeds; hetzij ze winkelde, of vergade ringen bezocht; op diners, zoowel als onder 't aanhooren van 't gezang eener beroemde prima donna, steeds trachtte ze het antwoord op deze vraag te vinden. Dezekwestie cischte eene oplossing, W elke middenweg kon er gevonden worden tus- schen Bellevue aan den eenen kant en het koude, grimmige Randall's Island aan de andere zijde? Hoe kon men voor een kind, dat door de ouders bij de felste kou onverschillig onder de kap van een station, in een goot of op de drempel van een huis werd achter ge laten, de gelegenheid openen om als 't ware eene tweede geboorte te ondergaan onder lichter en vroolijker omstandig heden, die een blijder toekomst opende? Terwijl deze vragen steeds luider wer den en haar aantal voortdurend toenam, besloot Me Genness ten slotte het over brengen vau deze kleine paria's van Bellevue naar Randall's Island eens bij te wonen. Zij lagen daar naast elkaar op een zonnig plaatsje onder een afdak, de zonnestralen beschenen gril de bleeke gezichtjes met de droevige kijkers erin, de kleine handjes en dunne polsjes, waarom heen een band, inct in inktlet ters er op: „Vondeling onbekend". Deze band ontbrak bij een bleek kindje, dat aan een der uiteinden van de rij lag. Het was een klein armzalig wezentje, reeds gekleed in blauw dril, dat de uni- formstof van Bellevue was. In do groote, bruine oogen lag reeds een droeven glans, alsof ze al moe waren van 't kijken, maar niets dan somber heid. Het kleine gezichje vertrok telkens pijnlijk en kreunend ging de kleine borst op en neer. „Dit is een halve wees", zei de ver pleegster. „De vader heeft de moeder in een dronken bui vermoord en hij zou 't kind ook vermoord hebben, als de moeder 't nog niet gered had door den arm om den hals van de kleine te slaan. De vader is voor jareu naar Blackwell'.s Island verbannen. Wanneer die uit de gevangenis komt, zal dit kind reeds den mannelijken leeftijd bereikt hebben. Arme, kleine, halve wees, die er nog slechter dan een wees aan toe is! Wat zal er van hem worden?" Ilct was deze geschiedenis, die den stoot gaf tot 't stichten eener Verceni- ging, die tot doel had dergelijke ver laten kleinen op te nemen en te verzorgen. Gedachting aan dit eene kind, dat even nederig als deze, geboren werd in een krib, nam de vereeniging den naam aan van „de Jonge Verlosser", Mevrouw Mc. Ginnesse werd presidente. De bond stelt zich tot dool het brand merk van de schande, dat reeds bij de geboorte op deze kinderhoofdjes wordt gedrukt, zooveel mogelijk weg te nemen en is deze feiten indachtig, dat zoowel de groote Leonardo da Vinei, als de beroemde Henryck Stanley beide vonde lingen waren. En was het niet om aan het verlangen van vele pleegouders dezer kinderen te voldoen, dan onthield de vereeniging zich geheel om het ge heim der geboorten dezer kinderen uit te vorschen. „Wij gaan uit deze buurt vandaan" zei een aardig, jong vrouwje. Wchebbben hier nu tien jaar gewoond en zijn bepaald aan deze streek gehecht, maar we doen 't voor ons kiudje. Iedereen weet hier, dat we 't aangenomen hebben en 't zou ook spoedig uitlekken, dat 't een vonde lingetje is. Het is nu nog maar vijftien maanden oud en daarom gaan we nu weg, vóór deze of gene haar kan vertellen dat wij hare ouders niet zijn. Wij zijn bepaald wat afgunstig op hare eigen onderweg verwisseld hebben, want ik heb hem een roode laten bezorgen." Elize bloosde. „Hij heeft ook juist gebracht, wat gij hem hadt toevertrouwd, maar lieve Lore, gij zult er toch niet boos om zijn het was weer mijn oude kwaal. Bij het naar binnen dragen, knakte ik de prachtige plant, dicht bij den wortel zoodat zij geheel bedorven was. Om u op uw verjaardag geen leed te doen, ging ik dadelijk naar den tuinman om eene andere plant te koopen; hij had in deze grootte alleen witte anjelieren, die stellig minder mooi zijn. Ilct speet mij, maar eigenlijk was rood of wit toch 't zelfde, bloemen zijn bloemen, dacht ik. Zoo bracht ik u de witte anjelieren en had er u stellig over willen spreken. Dat ik het tot dusverre niet deed." „Was mijne schuld", viel ik haar in de rede, omdat ik erg onvriendelijk werd bij iedere zinspeling op Dr. Bode, wat ik u voor eens en altijd verbood." En Eliza knikte toestemmend. „Ik hoop toch niet, dat ik onheil heb aangericht? Lore! witte of roode anjelieren is toch immers 't zelfde?" Ik kon onmogelijk boos op haar zijn ,te meer daar ik er zelf van overtuigd was, dat aij mij geheel zonder opzet bedroefd had. Op dit oogenblik was ik al te ge lukkig. Dat de geschiedenis met eene verloving eindigde, spreekt van zelf. Een enkele opmerking nog. Later kwam het uit, dat Walter (ook na ons engagement, noemde ik hem altijd Walter, Anton klinkt zoo prozaisch) niets wist van vaders verbeterde, geldelijke om standigheden, daar hij drie dagen na mijn verjaardag op reis ging en eerst op den morgen vóór onze verloving terugkeerde. Buiten dc grenzen van ons stadje, was dc mare van vaders erfenis, natuurlijk zoo spoedig nog niet verbreid en dus kon ik mijn aanstaande van ganscher harte, van alle bijoog merken vrijspreken, gelukkig had ik daarover met niemand, zelfs niet met vadertje gesproken. Ik was gelukkig en ben het nog, nadat wij reeds drie jaar gehuwd zijn, en zoo ik in vervolg van tijd, ooit ongelukkig mocht woiden, dan kan niemand anders dan ik zelve de oorzaak daarvan zijn. ouders, ofschoon die haar in oen reis mand op de drempel van een huis te vondeling hebben gelegd. Een groote vrouw, in een bontmantel gekleed, stond van uit een hoek de meiden gade te slaan, toen zij het kind in huis haalden. En daar is ze haastig in dc richting van de Eiftk -Avenue weggeijld. Ik ben altijd bang, die groote vrouw in den bontmantel te ontmoeten. Want toen ik verleden weck Baby uit den wagen nam, ging een forsche vrouw in 't zwart rakelings langf mij heen en keek Florence scherp onderzoekend aan.M'n man zegt wel, dat hare ouders heelemaal geen recht meer op haar hebben, sinds wij haar wettig geadopteerd hebben maar toch beu ik nog altijd bang dat de moeder haar nog eens op zal komen eischen. Misschien heeft zij de geheele geschie denis pas bemerkt, toen het reeds te laat was en heeft iemand anders hot kind daar neergelegd." Dit is ook liet inzicht van de meeste officieren van „dc Bond", dat de meeste moeders er niets van af wisten, of indien zij het weten, er niets aan kunnen doen. Somtijds ook wijzen de omstandigheden het duidelijk aan, dat men slechts in uitersten nood en dan nog ter wille van het kind tot die daad overging. Ook berichten zij, die zoo'n kind ergens in een stille buurt vonden, het bestuur van den Bond heel dikwijls, dat toen zij het kind in hare armen opnamen zij een luiden snik in de duistere stille straat hoorden en zij tot aan huis toe door eene donkere vrouwenfi guur gevolgd werden. Wanneer een kind naar het Bonds- gebouw is gebracht of wanneer er bij 't bestuur een verzoek tot opname is in gekomen, wordt het door den Bond zoo spoedig mogelijk bij een gezonde, oppassende vrouw uitbesteed. Jonge dames bezoeken baby daar dan op ge regelde tijden en het bondslid in wier afdeeling het kind geplaatst is, is belast met eene nauwkeurige studie van hot karakter en het zorgvuldig noteeren van alle normale afwijkingen. Kan de oppasseres ook maar in eenig opzicht van zorgeloosheid tegenover het kind beschuldigd worden, wat evenwel weinig voorkomt, dan wordt het daar onmiddellijk weggenomen en in ver trouwder handen gesteld. Maar meestal blijft baby, waar ze is, tot een of ander echtpaar, dat van kinderzegen verstoken is, het adopteert. Talrijk en soms zeer zonderling zijn de aanvragen, die bij 't bestuur inko men. Dikwijls konren ze van kinderen. Een klein meisje uit Hartford schreef. Wij zouden graag een roodharig jon getje willen hebben met sproeten. En als hij scheel kijkt dan is het nog leuker. Mijn manra weet er niets van, want het riroet voor haar een verrassing blijven. Maar zus weet ervan." En een paar regels eronder stond in schoon schrift: „Ik ben zus en ik ben in het complot." Het is niet zoo heel gemakkelijk een kind van „de Bond" te adopteeren. Ten eerste is het een vereischte, dat de aanvrager of vraagster getrouwd zij, daar „de Bond" ongetrouwden ongeschik te opvoeders acht. Verder moeten de pleegouders van onbesproken gedrag zijn en tot een kerkgenootschap behooren, Ook nroet hun inkomen zóó zijn, dat zij zonder bezwaar een kind tot zich kunnen nemen, maar het voornaamste is toch, dat de Bond de kinderen in vertrouwde handen weet. Aan eene vrouw, wier man 35 dollards (1 dollar f 2.50) per week verdiende, werd een kind geweigerd, omdat de vrouw bekend stond als oen slordige huisvrouw, die de boel verwaarloosde, terwijl aan een andere vrouw, waar een half zoo groot inkomen werd verdiend een kind werd afgestaan .Maar vóór het kind voor goed door „de Bond" word afgestaan, moet er eerst een proefjaar voorafgaan en behoudt .de Bond" zich liet recht voor, wanneer hij in dat jaar de overtuiging heeft gekregen, dat het kind daar niet op de rechte plaats is, lret kind er weer vandaan te nemen. liet adopteeren gaat met indrukwek kende plechtigheid gepaard De aan staande pleegouders gaan, vergezeld door Mevrouw Mc. Ginness, naar den amb- tenaar, die nadrukkelijk aan beiden vraagt, of ze bereid zijn de zorgeu van het kind op zich te nemen en ze daarna aanmaant trouw hunne plichten te vervullen. „Het is eene groote verant woordelijkheid de toekomst van een kind in uwe handen te weten en het is uw plicht voor dit kind even trouw te zorgen, alsof het uw eigen ware", zegt de ambtenaar. Dikwijls komen de vondelingetjes heel goed terreckt. Een kleine meid, die we maar Margaretha zullen noemen, is door schatrijke pleegouders aangenomen, die het kind verafgoden. Toen ze vijftien maanden oud was, had ze reeds drie groote huizen te Brooklyn in bezit en haar nieuwe papa gaf haar reeds een piano ten geschenke, toen ze ternauwer nood besef van tonen had. In een groot heerenhuis te Revcrside Drive had de komst van baby met groote ceremonie plaats. Al de bedienden had den in twee statige rijen bij de deur post gevat en werden daar een voor een aan het kind voorgesteld. „Lili, lie veling, dit is James de huisknecht. En daar is Mary, de keukenmeid, en hier is Filice, die voor jou moet zorgen, schat." Maar de plechtigheid werd spoe dig geëindigd, daar de pleegmoeder zich zoo gauw mogelijk met baby in haar boudoir terug trok, om geheel alleen van het kind te kunnen genieten. Maar- haar echtgenoot kwam na eenige minu ten al binnen. Hij had dien dagvacantie genomen. Want wat is vooral lret geld verdienen in vergelijking met de komst van een kind in het kinderloos huis van den millionair? Eu toen de kleine Lili moe werd, lei 't aardige jonge pleegmoedertje haar in een donzen bedje met violet zijden dekentjes erin en gegarneerd nret prachtige, echte kant. Een prinsessc bedje voor 't kind van den pauper van gisteren 1 Een naakt en jammerlijk uitziend stumpertje, dat in een aschvat gevonden werd, werd door bemiddeling van „de Boud" bij een echtpaar ondergebracht, wier zes kinderen allen het huis uit waren en zich eigen huishoudingen ge maakt hadden. Het vondelingetje werd nu het zonnetje in dit verlaten nest en dc pleegouders zeggen nog altijd, dat zij het zonder dit kind nooit in hunne stille woning hadden kunnen uithouden. Heel veel kinderen worden ook geadopteerd, om eene opengevallen plaats in te nemen. Maar dikwijls hebben deze kinderen reeds bij de eerste dagen na dc geboorte een onoverkomelijke knoei gekregen en sterven zij spoedig aan de gevolgen daarvan. Een Chiueesche baby, die in een lift gevonden werd en geheel in bonte, Oostersche doeken gewikkeld was, stierf door verstikking en het kind, dat nog pas een uur oud was, op de zelfde plaats, in krantenpapier gewik keld, werd gevonden, bezweek eenige oogenblikken daarna aan gevatte kou. Een prachtig klein meisje van een week oud, werd, keurig uitgedost, maar zonder eenig teeken van identiteit, in het koninklijke Theater gevonden ter wijl het rustig in een mot zij beklecdc doos sliep. De Bond doopte haar Elisabeth en reeds biunen drie dagen had men voor haar pleegouders ge vonden. Niet het geringste spoor om trent hare geboorte is tot nu toe ge vonden en dagelijks bidden de pleeg ouders van Elisabeth dat dit zoo moge blijven. Nog voor een honderdtal kinderen wordt door de Bond een tehuis gezocht; nog honderd kinderen zijn te geef. Zij mogen terug gebracht en verruild worden, als liunue manieren en neigingen niet aan staan. Maar wat zal de toekomst van al deze kinderen zijn? Zal een gezonde, degelijke omgeving in staat zijn deze kleine belasten tot bruikbare menschen te maken? Zouden deze wilde karaktertjes nog door eene verstandige leiding in goede richting kunnen gebracht worden? Deze vraag komt bij elke nieuwe adoptatie weer boven. Maar de Bond antwoordt een voudig: „Wij hopen, dat alles goed zal gaan en wijzen steeds weer op Leonardo da "Vinca en Henryck Stanley." „En" voegt de Bond er nog bij: „De liefde overwint alles. Moge God daarom de liefde in het hart der pleegouders ver dubbelen!" De Bond neemt verder aan, dat men het karakter vau een kind onder dc twee jaar nog geheel kan maken en ook, dat 45 procent der vrouwen, die hun kind te vondeling leggen, dit uit noodzaak doen. Deze moeders zijn alle vrouwen van mannen, die niet in staat of onwillig zijn hunne huisgezinnen te onderhouden. Het hospitaal van „de Mater Christi" zal spoedig zijne deuren openen voor kraamvrouwen, die na negen dagen met hun kind uit de andere ziekenhuizen ontslagen worden. „Red het kind", roept een diepzinnig student in de wijsbegeerte uit. „Waarom al die nuttelooze pogingen aangewend om een belast kind te redden?" roept een niet minder ernstig meenend jonkman. Maar warme menschliovendheid wint het in deze van koude beredeneering. „Geef ieder zijn kans tot leven, tot wel slagen en tot geluk", zoo zegt de hoogste humaniteit en zoo zij het. Vergadering van den Raad der Ge meente Amersfoort op Donder-dag den 28 December 1905, des na middags half 2 ure. Punten van behandeling: 1. Vaststelling 2de suppletoir kohier Inkomstenbelasting dienst 1905. 2. Vaststelling lste suppletoir kohier straatbelasting dienst 1905. 3. Voorstellen van Burg. en Wetlr. tot wijziging jaarwedden personeel Lager onderwijs (nret adviezen). 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling verordeningen regelende dc heffing en invordering van rechten wegens diensten bewezen door de ge meente-reiniging (met adviezen). 5. Voorstel van de conrmmissie van wetgeving tot wijziging der verordening, houdende bepalingen omtrent openbare orde. 6. Voorstel van Burg. en Weth. be treffende de pensioneering van leeraren bij het Hooger- en Middelbaar onderwijs (met adviezen). 7. Voortstel van Burg. en Weth. betreffende de bestrating en verlichting van den Bisschopswcg en Achter Luiaard (met adviezen). 8. Voorstel van Burg. en Wetlr betreffende de gaslevering buiten de gemeente (met adviezen). 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot ontbinding der huurovereenkomst aange gaan nret A. Kraan. 10. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende de inrichting en exploitatie der barak voor besmettelijke ziekten (met adviezen). 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandsche verhuring en in ge bruik geven van gemeente-eigendommen. 12. Benoeming van een leeraar in Nederlandsche taal, geschiedenis en aardrijkskunde en Engelsche taal (vaca ture Dr. Bruins) met adviezen. 13. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school in de Koningstraat (met adviezen). Voorgedragen worden No. 1. F. Boer te Barendreclrt. No. 2. A. Wildschut te Wageningen. No. 3. C. van Asch te Apeldoorn. No. 4. D. G. Doornik te Schcrpenzeol. 14. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens pe riodieke aftreding van de lreeren C. Th van Beek en I. ter Schuur. 15 Benoeming van twee leden van de Commissie van den Gemeente-rei nigingsdienst wegens aftreding van de lreeren C. Th. van Beek en H. W. van Esveld. 16. Benoeming van twee advisecrende leden van de Commissie voor de ge meente-reinigingsdienst wegens aftreden van N. Wolfswinkel en T. van Daal. 17. Benoeming van drie leden der commissie van fabricage wegens aftreden van de lreeren C. Th. van Beek, C. J. D. van Eek en A. M. Tromp van Holst. 18. Benoeming van vier leden der Gas-commissie wegens aftreding van de heeren: C. Th. van Beek, A. A. Hamers N. Vels-Hcijn en C. J. Plonrp. 19. Benoeming van een lid van de commissie van Bijstand bij aanslag in de plaatselijk directe belasting naar het inkomen (vacature C. B. Kok.) 20. Benoeming van vijf leden van de reclame commissie inzake aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1906. 21. Benoeming -van 1 lid van het College van curatoren wegens periodieke aftreding van Prof. Dr. J. J. van Thiel, 22. Benoeming van 1 lid van de Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs wegens periodieke af treding van den Heer J. C. Rolandus Hagedoorn. 23. Benoeming van 3 leden van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding van de heerenDr. H. J. Rcijnders, D. Gerritsen en E. G. Drenth. Uemeenteraad. De agenda voor de openbare verga dering van den Gemeenteraad vermeldt niet minder dan 23 punten. Daaronder zijn er echter, gelukkig, zouden we haast zeggen, voor onze vroede vaderen een twaalftal, die wel geen aanleiding zullen geven tot veel hoofdbrekens Deze punten toch, betreffen allen bc noemingen, hetzij voor het onderwij hetzij voor verschillende commissiën. Belanghebbenden daarbij verwijzen we naar de agenda. Een eigenaardige kwestie doet zich voor bij punt 4: "Voorstel van Burg.cn en Weth. tot vaststelling verordeningen regelende de heffing en invordering van rechten wegens diensten bewezen dooi de gemeente-reiniging. In de stukken van Burg. en Weth. lezen we daarom trent het volgende: Wij ontvingen van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dat volgens di meening van den Minister van Binnen landschc Zaken dc betrokken Gezond heids-commissie gehoord moet worden over de „Verordening, regelende d< heffing van rechten, wegens diensten door de Gemeente-reiniging bewezen", welke door Uwe vergadering werd

De Eemlander | 1905 | | pagina 2