Allerlei. Advertentiën. P. Sluis Ochlendueer Sluis Zangzaad Sluis Uniuerseeloeer voorMerels.Leeuweriken en Lijsters A. VAN DE WEG, Nederlandsche Tooneelrereeniging Onze Vrouwen. vastgesteld op den 31sten October j.l., en dat door aanhaling aan het hoofd der verordening van het ingewonnen advies moest blijken. Van deze meening van den Minister werd tevens medcdeeling gedaan in Provinciaal-blad van 30 November 1900, No. 174. Wij kunnen ons geenszins vereenigen met deze opinie, die, naar ons oordeel geen steun vindt in de wet. Volgens art. 6 der Gezondheidswet worden besluiten van den Gemeenteraad in het belang der volksgezondheid niet vastgesteld dan na ingewonnen advies van de Gezondheids-commissie. Over de verordening, regelende de lediging der beerputten is dan ook het advies der Commissie ingewonnen; niet over de verordening, die bepaalt welk recht voor de lediging verschuldigd zal zijn. Een dergelijke verordening kan toch moeilijk geacht worden vastgesteld te zijn iir het belang der volksgezondheid, al staat zij hiermede ook in verband. Een dergelijke verordening is vastgesteld in het belang der Gemeente-financiën. Wij vinden in deze opvatting dan ook steun bij den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen Minister, die besliste, dat in een dergelijk geval art. 6 der- Gezondheidswet niet van toepassing was. Een ander wetsartikel, volgens hetwelk het advies ingewonnen nroet worden, is ons niet bekend. Indien inderdaad art. 6 der aangehaalde wet zóo uitgelegd moet worden, dat niet alleen over besluiten, die in het belang der volksgezondheid genomen worden, maar ook over dergelijke, die slechts in eenig opzicht in verband tot de volks gezondheid staan, dan vreezen wij, dat het arbeidsveld der Gezondheids-commis sie zich zal moeten uitstrekken tot het adviseeren over aangelegenheden, tot welker beoordecling de commissie de noodige gegevens dikwijls zal missen. Ten einde evenwel de tot standkoming der verordening, welke ook bij Uwe vergadering reeds langen tijd aanhangig is geweest, zooveel mogelijk te bevorderen, meenden wij het advies van de commissie te moeten inwinnen. Volgens overgelegd schrijven, dd. 8 December, heeft de commissie zich geheel kunnen vereeni gen met de voorgestelde verordening. Wij stellen U derhalve voor, de bovenbedoelde en tevens de Verordening regelende de invordering, gewijzigd in bovenstaanden zin opnieuw vast te stillen. Inzake het rekest van Leeraren aan het Gymn. en de H. B. S. om te hun te hulp te komen bij hun overgang tot het Eijkspensioen, (wet van 5 Juni 1905) stellen B. en W. voor: Aan 7 hunner, n.l. de lieeren: Dr. J. H. Moll, F. Rauh, F. Wesseling, W. N. Coencn, G. J. Buys, Dr. J. II. Reynders, B. D. Best, eene jaarlijksche toelage ingaande 1 Januari 1906 ge durende 4 jaren te geven ten (totalen) bedrage van wat zij meer aan Rijks storting zullen moeten betalen dan zij nog van af 1906 tot hun 65e jaar aan het Gem. pensioen zouden moeten bij dragen. Voor 10 hunner, n.l. de hoeren: S. de Vries, Mej. v. Eyk v. Voorthuizen, I. M. J. Hoog, Dr. Ph. Peyrot, A. v. Weezei Errens, I. M. Thiel, Dl'. P. K. Lulofs, J. Havinga, Dr. W. v. Schot horst, Dr. Th. Weevers, wordt voorge steld de reeds gestorte Gemeentelijke pensioenbijdragen terug te geven. Een en ander zou eene onvoorziene uitgave vorderen gedurende 4 jaar van f 1374.35. De bewoners van Bisschopsweg en Achter Luiaard, die om verlichting en bestrating dier wegen hebben gevraagd, zullen wel nul op 't rekest krijgen. B. en W. adviseeren ten minste het ver zoek te wijzen van de hand en naar het ons voorkomt op deugdelijke motieven. In het begeleidend schrijven van Burg. en Weth. lezen we daaromtrent: Naar aanleiding van bet ten vorige jare bij U ingekomen adres van bewoners van den Bisschopsweg en échter Luiaard, daarbij verzoekende beide wegen te ver lichten en de eerst genoemde te be straten, hebben wij met do Commissie van Fabricage van gedachten gewisseld en haar advies, hetwelk wij U hierbij overleggen, ingewonnen. De door de Commissie verdedigde meening, dat de Gemeente niet alle kosten der verbetering voor hare reke ning behoort te nemen, maken wij gaarne tot de onze. Het geldt hier eene verbetering, waarbij de eigenaren der betrokken perccelen in de eerste en voornaamste plaats belang hebben. Zooals de Commissie uiteenzet, heeft de Bisschopsweg als verkeersweg voor de Gemeente weinig belang zoodat de aanleg der gevraagde werken voor het grootste gedeelte den eigenaren ten goede zou komen. Wij willen U er bovendien op wijzen, dat, indien de Gemeente alle kosten be taalde, naar onze mecning een schrome lijke onbillijkheid zou worden begaan tegenover hen die wensohen te bouwen aan nieuw aan te leggen straten. Door Uwe vergadering is beslist, dat de aan log van nieuwe straten, met rioleering, gas- en waterleiding, geheel en al ten laste van den eigenaar zal komen; deze moet bovendien nog'20 van de aanleg- kosten voor eerste onderhoud storten. Waar dergelijke eigenaren nu met alle kosten belast worden achten wij het niet geoorloofd, dat, waar geen over wegen Gemeentebelang bestaat de Ge meente het in orde maken van bestaande wegen geheel voor eigen rekening doet. Het is toch niet te ontkennen, dat door het aanbrengen van dergelijke verbete ringen de aangrenzende huizen of bouw terreinen belangrijk inw aarde zullen toe nemen. Niet gerechtvaardigd achten wij het, dat de Gemeente dit voordeel den eigenaren als 't ware in den schoot werpt, terwijl zij anderen alle kosten laat betalen. Het komt ons daarom billijk tegen over anderen, en noodzakelijk ten op zichte van de Gemeente-financiën voor, dat de belanghebbende eigenaren in dergelijke gevallen een gedeelte dei- kosten dragen. De kosten van bestrating, tot eene breedte van 8 M., rioleering, gas- en waterleiding bedragen volgens opgave van den Gemeente-architect f 14084. "Voordat de Gemeente evenwel tot deze werken kan overgaan, is het noodig, dat de voor straat bestemde grond aan de Gemeente wordt afge staan en op verschillende plaatsen de hekjes teruggezet worden. Op grond van een en ander hebben wij tot de eigenaren de vraag gericht ons te willen mededeelen, of zij bereid waren den noodigen grond af te staan, de hekjes te verplaatsen en l/t dei- kosten bij te dragen, ieder voor zoover betrof zijne eigendommen. "Wij kunnen U mededeelen, dat wij na eene herhaalde uitnoodiging aan velen, die 'op ons uerste schrijven niet geantwoord hadden, liet volgende resul taat bereikt hebben: 3 eigenaren, vertegenwoordigende 13 pereeelen, willen grond afstaan en bij dragen. 26- eigenaren, vertégenwoordigende 110 pereeelen, willen grond afstaan en niet bijdragen. 14 eigenaren, vertegenwoordigende 33 pereeelen, willen geen grond afstaan en niet bijdragen. 2 eigenaren hebben ondanks 2 uit- noodigingen niet op onze missives ge antwoord. Onder deze omstandigheden meenen wij, dat van inwilliging van het adres geen sprake kan zijn. Indien alle eige naren bereid waren den grond af te staan en bij te dragen, zou nog do aanzienlijke uitgaaf van f 11 279.03 voor de Gemeente noodig zijn. Daargelaten, dat slecht 3 eigenaren tot bijdragen in de kosten bereid zijn, zou, nu 14 eige naren, vertegenwoordigende 33 pereeelen beslist ongenegen zijn hun grond af te staan, de Gemeente eerst nog vergun ning van deze eigenaren moeten hebben tot het mogen leggen van buizen en voor het mogen bestraten van den boven grond. Dat dit tot de meest onge- wenschte toestanden aanleiding kan geven, behoeft voorzeker geen nader betoog. Waar bovendien zoo weinig medewerking van verschillende belang hebbenden bestaat, meenen wij, dat de klachteu wel niet zóo ernstig gevoeld worden als in het adres wordt beweerd. Het verzoek van den heer J. van Vollenhovcn, om gaslevering aan de pereeelen gelegen in de Gemeente Hoogland, sectie E. Nos. 1335 en 1348, waarbij hij zich bereid verklaart, allo onkosten, zoowel hoofdbuis als graaf werk en bestrating, van de hoofdbuis dor Gemeente Amersfoort af, en de leiding naar de pereeelen tot aan den meter te betalen, zal wel geen tegenkanting on dervinden. Hoewel B. en W. van oor deel zijn, dat het wonen buiten de Gemeente, doch in de onmiddellijke na bijheid daarvan, niet van Gemeentewege aantrekkelijk moet worden gemaakt, weuschen ze toch in dit geval een uit zondering te maken, aangezien voor die pereeelen tot nog toe gas geleverd was. Punt 10 van de agenda: Voorstel van Burg. en Weth. betreffende de inrichting en exploitatie der barak voor besmet telijke ziekten is een gevolg van het besluit van den Raad om Amersfoort niet in het bezit te stellen van een Gemeente-ziekenhuis. We lezen omtrent dit voorstel in de stukken het volgende: Nadat door uwe vergadering besloten was (vergadering van 31 Oct. 1905, bijl. 1716) tot het niet aankoopen van het Aldegondegasthuis, hebben wij overwo- geu, op welke wijze het beste voorzien kan worden in de exploitatie van de barak voor besmettelijke ziekten. Het is naar onze meening noodzake lijk, dat in de onmiddellijke nabijheid van de barak eene woning ingericht wordt, ten einde, dagelijks toezicht op de barak mogelijk te maken en tevens ingeval zij gebruikt moet worden, haar van uit deze woning te kunnen bedienen. De barak ligt afgelegen en onbewaakt, en zou zeer ernstig beschadigd kunnen worden, zonder dat dit tijdig voorkomen kan worden. Naar het oordeel van den gemeente-architect is hierin op de goed koopste en meest afdoende wijze te voorzien, door het bestaande lijkenhuis tot woning voor bewaarders in te rich ten en een eenvoudiger lijkenhuis te bouwen. Het tegenwoordige lijkenhuis leent zich hiertoe goed, zoowel wat ligging, constructie en ruimte betreft. Indien het nu bestaande lijkenhuis niet van bestemming veranderd wordt en een nieuwe woning voor bewaarders ingericht moet worden, zullen de kosten aanmerkelijk liooger zijn, zonder dat een betore toestand verkregen wordt. De kosten var. verbouwing met in begrip van een nieuw lijkenhuisje wor den getaxeerd op f 1790, terwijl de kosten van den bouw van eene nieuwe bewaarderswoning geschat worden op f2100. Bovendien moet de barak en de woning voorzien worden van gas- en waterleiding van af den straatweg, tot dusver werd de barak van water n gas voorzien van uit het ziekenhuis. Het is evenwel ongewenscht dezen toe stand te laten voortduren. De kosten van deze werken worden geschat op f390. Indien uwe vergadering met ons van meening is, dat dagelijks toezicht op de barak gcwcnscht. is, is het noodig bewaarders aan te stellen. Deze zullen dan, tegenover genot van vrije woning toezicht op de barak en het lijkenhuis moeten uitoefenen, en tevens, indien de barak gebruikt wordt, de noodige diensten moeten bewijzen voor de exploitatie dei- barak voor zoover deze op de huis houding betrekking hebben. Indien patiënten verpleegd moeten worden zal het noodig zijn de verple ging zelf aan een of meer verpleegsters op te dragen. Op grond van het bovenstaande stellen wij u voor: I. Een crediet te verleenen tot het doen verrichten van bovenstaande werk zaamheden II. Ons te machtigen bewaarders van de barak en bet lijkenhuis aan te stellen op door Burgemeester en Wet houders nader vast te stellen voorwaar den; TTT. Ons te machtigen eene instruc tie voor de onder H bedoelde bewaar ders vast te stellen; IV. Ons te machtiger de noodige maatregelen te treffen ten einde te kun nen voorzien in de verpleging van patiënten, die in de barak opgenomen zijn. Wij hopen, dat deze barak heel wei nig dienst zal behoeven te doen. Mocht het evenwel voorkomen, dat een ernsti ge besmettelijke ziekte uitbreekt, dan zullen we mogelijk nog wel een en ander hooren of er geen voorzieningen moeten worden getroffen, nu een weeshuis zoo in de onmiddelijke nabijheid staat van een barak voor besmettelijke ziekten. Zijn dat zorgen voor later tijd of zijn dat geen zorgen? Wij zijn leeken op dit gebied en kunnen moeilijk in zoo'n kwestie oordeelen. Door den heer J. M. Thiel, leeraar bij liet Middelbaar Onderwijs alhier, is het navolgend adres verzonden aan den Gemeenteraad Edelachtbare Hceren, Ondergeteekende, J. M. Thiel, in dezen adres8ccrendc als inwoner, die belang stelt in, en als ouder, die belang heeft bij, een goed ingericht Middelbaar On derwijs in deze gemeente, overwegende, dat in Uwe vergadering van 6 Dec. 1898 een Besluit is genomen, vaststel lende een Reglement van Orde op de Schoolvergaderingen van het onderwij zend personeel aan de openbare lagere scholen in deze gemeente, bepalende, 1. dat schoolvergaderingen worden ingesteld met aanduiding van het mini mum aantal daarvan, '2. dat elk onderwijzer evengoed als het hoofd der school het recht heeft, een onderwerp in bespreking te bren- gen, 3. dat op die vergaderingen (met inachtneming der parlementaire gebrui ken natuurlijk) aan elk lid het recht tot spreken is gegarandeerd, 4. dat ook bij ontstentenis van den voorzitter de vergadering voortgang kan hebben, doordat dan een ander als voor zitter is aangewezen, 5. dat het secretariaat van die ver gaderingen geregeld is op eene wijze, die de onpartijdigheid van den secreta ris waarborgt, 6. dat de notulen met bekwamen spoed (binnen acht dagen) moeten wor den vastgesteld en dat de notulen van het verhandelde toegankelijk zijn gesteld voor de autoriteiten, 7. dat slechts die onderwerpen mogen worden behandeld, wier bespreking in het belang geacht kan worden van het onderwijs en de school, 8. dat elk lid van het personeel niet alleen verplicht, maar ook gerechtigd is, de schoolvergaderingen bij te wonen, overwegende daarnaast, dat, hoe vreemd het ook klinke, School- of Leeraarsvergaderingen, welke op dien naam aanspraak zouden mogen maken, niet bestaan voor het onder wijzend personeel aan de H. B. School mot 5-jarigen cursus alhier en dat boven staande rechten aau dat personeel niet zijn gegarandeerd, dat hiervoor bezwaarlijk een deugde lijke reden kan worden aangevoerd, immers: waaronder het personeel aan eene lagere school ook halfbevocgde voorkomen, van jeugdigen leeftijd soms, daar bestaat het personeel aan de hoogere burgerschool geheel uit personen, die uit het oogpunt van bevoegdheid de evenknieën van den Directeur zijn, heeft de eer U op grond van een en ander eerbiedig te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat ook voor het personeel aan de hoogere burger school, vergaderingen worden ingesteld en een reglement van orde voor die vergaderingen worde in't leven geroepen in bovenstaanden geest, opdat niet langer aan den Leeraar een mate van mede zeggingschap worde onthouden, welke den onderwijzer door U werd toegekend; opdat dus niet langer het Middeldam- Onderwijs in deze Gemeente ten dien aanzien achtersta bij het lager onderwijs, 't Welk doende, enz. J. M. THIEL. De heer J. "Vlaanderen, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Elout van Souterwoude-school te 's Gravenhage. Bij den te Haarlem gehouden kegel wedstrijd werd in den Korpswedstrijd de eerste prijs behaald door D. J. alhier en de Negenprijs door: Door inspanning outspanning, eveneens van hier. De agent van politie P. H. Loff, is met ingang van 1 Jan. 1906 in gelijke betrekking benoemd te Bussuru. Het aanplakbord der gemeente aan de Arnhemschepoort is verplaatst naai den tuin van de woning van den politie agent Brits. De ijzeren brievenbus kan men nu niet meer onopgemerkt passeeren, het uitzicht is verfraaid en bovendien staat het bord aldaar gunstiger met het oog op de in de nabijheid staande lantaarn, zoodat men nu ook 's avonds de Kennis gevingen zal kunnen lezen. In de Oude Amersfoortsclie Courant van Zaterdag 23 December lezen we: I>e afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Amersfoort lieeft iu de Kamer gesproken. We zijn het met onzen collega vol komen eens, dat dit bepaald voor Amers foort vermeldenswaard is. Maar wie had nu toch ooit zulk verfijnd sarkasme van onze zuster van de Kortegracht ver wacht? Zeker niemand. Men deelt aan het Amersf. Dagblad mede, dat er wederom pogingen worden gedaan door de directie van het circus Carré om alhier gedurende oenige dagen voorstellingen te geven. Onder de vele aangename souvenirs, ons door de vorige rogeering nagelaten, behoort zeker te worden genoemd de Loterijwct, waardoor, vooral met St. Nicolaas, velen van een vrij onschuldig genoegen zijn beroofd. Weinigen zullen echter vermoeden, dat de werking dezer beroemde wet zich zoover uitstrekt, als dezer dagen een boekhandelaar te Zutfen ondervond. Door de politie aldaar is n.l. bij een der boekhandelaars een Boon's scheur kalender voor het jaar 1906 in beslagge nomen. Tegen uitgever en boekhandelaar is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van Are 2. sub. 3 der Loterij- wet, omdat dc scheurkalender op het schild een nummer draagt, dat, indien daarop in de 381e staatsloterij een prijs valt, den houder van den kalender recht geeft op een door den uitgever bepaalden prijs. Van prijzen gesproken, het nieuwe blad Land en Volk zal, om reclame te maken, in een bepaald stadsdeel van don Haag in den grond verstoppen twee bons, elk in een klein doosje. Deze bons kunnen elk ten kantore van ge noemd blad ingewisseld worden tegen de daarop aangeduide bedragen van f '25. Weldra zal men nu in den Haag niet alleen kwartjesvinders hebben maar zal men zich zelfs kunnen beroemen op hondord-voudige-kwartjesvinders. In den Haag moet je maar wezen. Zoo geeft er de N. C. het volgende berichtje. „Gehoord om vier uur bij het uitgaan van een particuliere inrichting voor lager onderwijs te 's-Gravenhagctwee jon gens, drie turven hoog, do een mogelijk van negen, de ander van elf jaar stappen als miniatuur heertjes de hooge stoep af, en de kleinste: „Wie was dat?" Waarop de andere, serieus: „Maar ik heb je toch aan hem voor gesteld!" „Zooals do ouden zorgen, piepen de jongen" Van deze nabootszingszuclit zag men dezer dagen een sterk staaltje bij zekere G. te Gennep, die een varken slachtte. Bij die slachting waren de kinderen van G. tegenwoordig en het 3-jarig zoontje had goed uit zijn doppen geke ken en ging weldra ook aan 't werk. Hij nam een heete pook, welke hij als slachtmes gebruikte, en legde zijn zusje van l1/., jaar op den vloer. Op het hulpgeschreeuw van 't slachtoffer kwam moeder aanloopen, doch bemerkte, dat de kleine al reeds jammerlijke brand wonden aan het keeltje had opgeloopen. O, die Kinderen! Ze zouden hun eigen ouders „verrajen", althans in Duitschland, waar te Velpkc een stations chef en zijn vrouw als valsche munters gevangen genomen zijn. Zij hadden dit bedrijf op groote schaal uitgeoefend, hoewel de man uit zijn geachte betrek king goede inkomsten trok. De zaak kwam uit, doordat de kinderen van het echtpaar, die hunne ouders aan t' werk hadden gezien, er op school van ver telden en zelfs een gipsvorm voor stuk ken van een Mark lieten kijken, die zij voor de aardigheid van huis hadden meegebracht. voor kippen, per 5 kilo 10.90 voorkanariesin zakjes 13 cent. in pakken A 25 cent. Verkrijgbaar bij LASGESTRAAT 23. SchouwburgUtrecht. van Amsterdam. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 24 Mei 1905.) Bestuur: A. VAN DER HORSTDirec teur-Voorzitter, M. J. TERNOOY APÉL, Secretaris, J. G. W. HOMEYER, Pen ningmeester. Donderdag 28 December 1905. Succes-blijspel in 5 bedrijven van G. VON MOSER en F. "VON SCHöNTHAN. Met groot succes opgevoerd te Am sterdam, den Haag, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Ilarlingen, enz. Orkest onder leiding van den lieer II. Knijpers. Aanvang half acht ure. Saucijsenbroodjes, Kalfsragoutbroodjes, Pasteitjes, Amandines, Abricozen beignets, Frambozen O O beignets, Appelbeignets, Berliner- - J V bollen. Appelbollen, 01 - en Friesche Sneeuwbollen f\ 6 Boterdrabbcl Koeken. O Verkrijgbaar bij: V O J. VAN ZALINGEN, Confiseur, Uangestraat 1. Hoek Varkensmarkt.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3