Stadsnieuws. Advertentiën. Vereeniging Voor de JCunst. „HET NEDERLANDSCH TOONEEL" De Steunpilaren der Maatschappij Mevrouw vond goed dat zij ging en rpetjes gekleed ging het meisje naar W&aar ouderlijk huis. Onderweg komt Vzij nog haar zuster tegen, aan wie zij vertelt, dat haar moeder zoo ziek is en zij daarom naar huis gaat. De zuster is s avonds ook naar moeder gaan zien en vond deze in goeden welstand: van ziek zijn geen sprake De moeder, ongerust geworden door liet verhaal van haar dochter, liet door haar zoons in- [ormeeren in de betrekking van haar andere dochter of deze al teruggekuo.d was; maar dit bleek niet het geval. Het geval is reeds een paar dagen geleden, maar nog is er niets omtrent de dienst bode, een 18 jarig mfcisje, vernomen." Nu is ze echter door de politie weer terecht gebracht. Ze had haar mevrouw en haar zuster maar wat wijs gemaakt, en was stiekum met haar vrijer naar V Leiden gegaan, waar de politie haar heeft ^opgepikt. Je mag tegenwoordig wel voorzichtig zijn! Zoo wordt ons het volgende uit Yerviers gemeld. In een herberg aldaar trad een vreem deling binnen, die een glas bier bestelde. Nadat hij het half leeggedronken had, I wierp hij het met zooveel kracht in de richting van het buffet, dat de spiegel din 6tukken vloog. Dadelijk maakte hij I zijn excuses, zeggende dat hij aan j nerveuBe aandoeningen leed, die het hem in sommige oogenblikken onmogelijk maakten zich te weerhouden. Overigens bood hij aan de schade te vergoeden, waartoe hij een biljet van 100 frans op de toonbank legde, waarvan 40 francs afgehouden werden. De vreemdeling vertrok en toen eerst bleek dathet biljet valsch was. Je moet maar boffen! Kennisgeving, SCHAAPSPOKKEN. De BURGEMEESTER van Amersfoort; Gelet op de inededoeliug van den Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht dd. 3 Januari 11)06 no. 1 A. Z., (Provinciaal blad no 3 van 1906), betreffende het heer- schen van schaapspokken in Duitschland; brengt ter algemeeno kennis, dat door den Commissaris der Koningin in Utrecht in af wachting van nader bericht geen dispensa tion worden verleend betreffende de uitvoer uit Duitschland van artikelen afkomstig van schapen en geiten, als onbewerkte wol, versehe, gedroogde of gezouten vellen, dar men en 'ongesinolten vet. Amersfoort, 6 Januari 19C6. De Burgemeester van Amersfoort, WUYTIERS De voreeniging „Handel en Nijver heul" houdt Donderdag 11 Jan. in liet Hotel „De Zwaan," des avonds te 8 ure een vergadering. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling: 1. Verslag in zake de Vergadering gehouden niet het bestuur vau het Vreemdelingenverkeer. 2. Voorstel van den heer J. Sinnige inzake het Bondsorgaan. 3. Voordracht van het Bestuur, be treffende de feestcommissie. 4. Voorstel van het Bestuur om de kosten voor de feestviering te doen rj dragen door de Vereeniging. 5. Ballotage. 6. Mededeelingen. 7. Ingekomen stukken. De maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin houdt Woens dag 17 Januari 1906, des nam. 2 uur, een ledenvergadering in „Eensgezind heid" te Amsterdam, waarin o. ni. aan de orde zal worden gesteld de verkiezing k van 7 bestuursleden, wegens het collec- tief aftreden van het bestuur. Op de dubbeltallen komen voor: Mr. A. F. baron van Lynden, jlir. J. Hora Sicama v. d. Harkstede, J. J. Attema, A. L. T. van do Ven, D. H. Idsinga, J. N. de Jong, G. Dijkstra R.Hzn., J. J. C. van Dijk, jlir. H. M. Bidder Speel man, A. W. Beckeringli, D. van Leijden, W. E. Asbeck Brusse, mr. G. van Tien hoven, jhvr. J. de Bosch Kemper. De oudheidkundige vereeniging Fle- liitc vergadert Donderdagavond, te 8 uur, in een der lokalen van het Raadhuis. Aan de orde komen, behalve de reke ning en verantwoording, o. m. verkiezing van 2 bestuursleden (vacature door liet overlijden van den heer C. B. Kok, en die wegens periodieke aftreding van den heer W. Croockcwit W. Azn.) en de plan nen voor uitbreiding van het museum. De Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen zal op 27 en 28 Januari weer een portefeuille exposeeren. Gevonden een gouden ring waarin drie -letters. Inlichtingen aan 't bureau van politie. Bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk hoopt Zondag ten lO'/a ure voor te gaan Dr. C. L. Hooy- kaas, predikant te Boskoop. Hoe gevaarlijk het kan zijn zijn fiets onbeheerd te laten staan, ook al is het it. een tuin, bleek weer dezer dagen. Een hoer, op bezoek in de Bergstraat, zette zijn karretje in den voortuin. Toen hij weer wilde vertrekken, was hij even wel genoodzaakt te voet te gaan, daai oen, blijkbaar al te gewillig mcnscli, zijn rijwiel reeds had meegenomen. Een waarschuwing voorzeker, om toch vooral goed op zijn fiets te letten; on beheerde fietsen worden door sportbroc- ders, die niet in het gelukkige bezit van een stalen ros zijn, ook in Amers foort schijnbaar als gemeenschappelijk bezit beschouwd. De „Telegraaf" weet mêe te deelen, dat er sprake is van de opheffing der R. K. Normaalschool alhier. De lc luit. van het 5e regiment infanterie L. Schutte, die verzocht hooft om bij de landmacht in West-Indië te worden gedetacheerd, is door de genees kundige commissie te 's-Gravcnhage voor den dienst in de tropen goedgekeurd. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 381e Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 19 Maart en eindigt 9 Juni 1906. De St.Ct. no. 6, bevat de acte van oprichting van do Naaml. Vennootschap Amersfoortscho rijwiel-, automobielen- en machinefabriek (voorheen D. H. Eysinki, te Amersfoort. Doel: het vervaardigen, herstellen, verhuren van en den handel in rijwielen motorrijwielen, van rij- en voertuigen, machinerieën en andere objecten (ook onderdeden van een en ander) die met en zonder electrische, stoom- of andere mechanische kracht worden voortbewogen, alsmede van alle daartoe behoorende of daarmede in verband staande artikelen. Duur: 28 jaar. Kapitaal: f250.000, vcrdeeeld in 2 seriën, genaamd eerste serie en tweede serie, elk groot f125.000. De eerste serie is verdeeld in 20 prefe rente aandeden, elk groot f 1000, no- nuniaal en 125 gewone aandeelen, elk groot nominaal f 1000. Yoorloopig wordt de eerste serie uitgegeven en geplaatst. Binnen 10 jaren moeten de nog onuitgegeven aandeelen geplaatst zijn. Directie: A- Eysink, M. Eysink, en L. Eysink Commissarissen: Mr. A. J. de Beaufort, G. C. D. baron van Harden- broek van Ammerstol, Mr. A. van Traa, J. Blok en I. D. Reiman. Vrijdagavond j.l. ten 8 uur werd in het lokaal de Arend eene lezing gehou den voor de onderofficiersvereeniging Ons Belang, waarin als spreker optrad de heer Prillevitz, caudidaat-notaris al hier met het onderwerpHet huwelijk met dedaaraan verbonden verplichtingen voor de ouders; opvoeding van het kind. De spreker vond een aandachtig en dankbaar gehoor en allen waardeerden de leerrijke gedachten in sprekers keurig gekozen rede. Op treffende wijze noemde spreker eenige voorbeelden van huwelijken, aan vankelijk gelukkig, doch tot de diepste ellende vervallen doordat de echtgenooten elkanders karakter niet kenden en zich daarvan geen rekenschap gaven bij het sluiten der verbintenis. Veelal bleken de raadgevingen van den ambtenaar en geestelijke en de wederkeerig gedane belofte van trouw, een doode letter te zijn. Ook noemde spreker die huwelij ken meestal ongelukkig, welke te vroeg gesloten werden, en de echtgenooten somtijds al opvoeders van kinderen werden, terwijl zij zelf nog leiding noodig hadden. Nadat spreker nog eenige nuttige w er ken had gegeven voor de ouders ten opzichte van dekinderen, eindigde spreker ten 9'/2 uur zijne lezing, de verzekering gevende gaarne meerdere krachten te willen geven aan eene vereeniging met het schoone doel overgelegd in art. 2 der statutenNaast het aankweeken van mili taire en maatschappelijke deugden, het behartigen der belangen van den onder officier, zoowel financieel als moreel. De voorzitter dankte mede als tolk van de aanwezige daines en heeren, den spreker voor zijn leerrijke rede en sloot de vergadering. Het onbeschreven blad. Amicitia is niet gelukkig in zijn af spraken met het Nederlandsch tooneel; in 1904 verwachttemen„DeCandidatuur" en zagen we „Ultimo", en Maandag jl. werd het bestuur met de onplejzieiige tijding verrast, dat de heer Jan C. do Vos onder dokters handen was, zoodat het voor de keus werd gesteld öf niets bi „Het Onbeschreven Blad" in plaats van „De Groote Passie". Wij gelooven, dat wij het Societeitsbestuur mogen gehikwensclien met de genomen beslis sing, want al was wellicht de zaal hoofdzakelijk zoo vol, omdat de meeste plaatsen waren besproken in de ver wachting „De Groote Passie" te zien, toch was de stemming in de Zaal wat men noemt prettig. Er is flink en har telijk gelachen. De intrigue van het stuk is eenvou dig. Een professor dr. Gerhardt Molil, oud 40 jaar, raakt verliefd op een ver bazend lief meisje van 17, Paula Homann genaamd, liet lieve meisje is nog zeer ingénue, zij komt eigenlijk zoo van de poppen en speelt er af en toe nog wel eens mee, zoodat zij het zeer gewichtig vindt om getrouwd te zijn, en daarom hoofdzakelijk dan ook denzooveeloudoren professor aanneemt. Dat ze zich den grooten stap nog niet goed bewust is blijkt o.a. uit de nnïve vraag aan haar mama of zij hem een zoen moet geven. Het pikante uit deze gebeurtenis is echter, dat liet lieve meisje een zeer knappe weduwe, oud 3G jaar, tot moeder heeft, en dat de professor zijn aanzoek om de dochter op zulk een eigenaardige manier inkleedt, dat do bekoorlijke en ook nog wel trouwlustige mama niet anders denkt of het geldt haar zelf. Zij komt echter gauw over den schrik heen, zegt aan haar aanstaanden schoon zoon, dat zij zijn stap onverstandig vindt, maar dat zij elkaar na de huwelijksreis nog wel eens zullen spreken. Dit is zoowat het gehecle eerste bedrijf, wat nog aangevuld wordt door den zeer brommerigen gepensioneerden overste Achilles Homann, die erg last heeft van het pootje en zijn preutsche zuster Amalie. In het 2e bedrijf is het echtpaar Molil van de huwelijksreis terug eu ont staat er dadelijk een conflict tusschen de oude getrouwe Therese, die al 12 jaren het huishouden bij den professor waarnam, en het jonge Mevrouwtje Therese heeft een afkeer van de mannen en is daarom zeer verontwaardigd als Paula haar „vrouwtje" noemt. Bovendien toont de jeugdige huisvrouw een moeilijke smaak te hebben op het gebied van vleesch en een zeer vreemd idee van de hoeveelheden die een normaal mensch van dit voedsel voor zijn levensonderhoud noodig heeft. Wan neer nu het professorsvrouwtje meedeelt, dat zij van de huwelijksreis door Italië een wit muisje heeft medegenomen en Therese dit muisje direct bestemt als een extraatje voor haar poes „Pietertje dan is de harmonie voor goed verbroken. De professor vindt dezen toestand in zijn huis zeer onaangenaam en is voor nemens zijn vrouw over haar weinige tact en over nog een menigte andere tekortkomingen eens de les te lezen doch mevrouw wil juist een koffer uit pakken, hevige scène tusschen de echte lieden, finale, de mau gaat op de koffer zitten en de vrouw op de canapé pruilen. Tot op een zeker oogenblik de bel het bezoek aankondigt van Paula's neef en speelkameraad Kurt nomann vaan drig van beroep. Reeds voordat deze binnenkomt is de professor toevallig van den koffer opgestaan, van welke gelegen heid zijn vrouw direct gebruik maakt om den inhoud te ontpakken. De vaandrig komt binnen en omhelst ouder gewoonte zijn nicht die dat ook heel gewoon vindt. Haar eêga is niet zoo ingenomen met deze wijze van be groeten. Kurt en Paula pakken verder den koffer uit wat aanleiding geeft tot grap pige tooneelcn. Eindelijk vertoont Mevr. Molil haar afgerichte witte muis, het beestje is helaas niet gehoorzaaam en ontsnapt. Er volgt een wilde jacht achter de muis, en op liet oogenblik dat Paula lang uit op den grond ligt, naast den vaandrig wordt een collega van haar man proffesor Deg- genmeyer aan haar voorgesteld. Haai man wordt boos over de vreemde wijze, waarop zij zijn vriend begroet, doch noch Paula noch Kurt letten op iets anders dan op de muis, die in de naast bij zijnde kamer vlucht. Professor Molil doet van deze kamer de deur aan den binnenkant op slot. Als gevolg hiervan ontstaat er een lievige scène tusschen het echtpaar, temidden waarvan schoon mama binnenkomt die beloofd heeft, dat zij na de huwelijks reis eens zou komen kijken. Professor Molil is daar zeer gevoelig voor en gaat niet de bekoorlijke Gertrud Homann al kussend naar zijn kamer. In dien tusschentijd beramen neef en nicht het plan om samen te vluchten welk plan zij bij het eind van het 2e bedrijf volvoerd hebben. In het 3e bedrijf komt alles weer goed terecht, schoonmoeder houdt een zeer verstandig gesprek met schoonzoon, troost hem en belooft hem haar dochter terug te zullen brengen. De professor is zeer nerveus en werkt met ijszakken, in welke zenuwachtige stemming hij enorm wordt verveeld door zijn trouwe Therese, die als gevolg hiervan de ijszak naar haar hoofd krijgt. Eindelijk komt de heer Kurt opniar- cheeren met demededeeling,dnt mevrouw Paula'nog uan het station zit, want hij was ongelukkig genoeg niet in het bezit van voldoende marken om zijn bekoorlijke uicht naar een verdere bestemming te geleiden. Hij vraagt den verlaten echtgenoot hem geld hiervoor ter leen. De professor vindt de zaak nog al grappig en gaat zijn aangetrouwden neef op oen fijn glaasje wijn fuiven, maar ondertusschen komen de oude overste en zijn zuster weer ten toofieele, ten slotte komen ook Paula en haar moeder terug, en overtuigt de weduwe Homann haar schoonzoon, dat hij zeer verkeerd bij zijn vrouwtje is opgetreden en zegt aan haar dochter, dat z\j haar met haar man alleen laat, want, dat ze in Italië gaat reizen. Aan het eind loopt de overste Achilles nog een blauwje op de mooie Gertrud. Zooals blijkt voel zit er niet in, c-n toch zijn sommige dialogen nog wel zoo, dat menigeen er iets van kan opsteken o.a. de beschouwing van Gertrud Homann met haar schoonzoon over de behande ling van zijn nog zoo jonge vrouw, kan menigen man te pas komen. Wanneer wij ons wagen aan een be spreking van het spel, dan past vooraf een woord van hulde aan de dames voor de buitengewone mooie costumes, die zij bovendien wisten te dragen. Wat is het een genot zelfs op ons klein tooneeltje, met ons eenvoudig decoratief, eens een knappe vrouw op de planken te zien, die goed gekleed is. Zoowel do costumes van Gertrud als van Paula waren in stijl en zaten goed. Na zijn terugkomst uit Indië hooft de heer Clous zich in Amersfoort nog niet vertoond en daarom zal iedereengistc- ren wel genoten hebben van ziju goedspel Hij was volgens onze bescheiden meeuing in de rol van Professor Molil te weinig professor, hij had meer van een gewoon mondain mensch, dan van een mathe maticus. De heer Schulze als Achilles Homann was in zijn volle kracht, voor menschen die graag en gauw lachen blijft hij een gewilde verschijning. Hij was zeer goed gegrimeerd. Maui-ice Meunier als Kurt Homann had een mociclijke rol, te meer omdat bet type van den Duitscher, porteépée bij ons niet bekend is. Voor het paskwillige dat hij moest voorstellen, was hij te oud, maar het is erg lastig, daar een goede kracht voor te vinden. Geheel rolvast was hij niet maar de souffleur zit niet voor niets in het hok. Mevr. OllefenKley als Amalie Ho- mannlwas voortreffelijk. Haar grime magni- fique en de uitspraak zoo duidelijk als men kon wenschen. Zij is en blijft een zeer goede actrice. Om iets afkeurends van mevr. Holtrop te zeggen zou onmogelijk zijn. Haar groote gaven kwamen ons het meest uit in het le bedrijf als zij meent dat de professor haar bedoelt, en in het 3e als zij haar dochter aantoont, hoe on aardig het van deze is, haar moeder te verdenken van al iets anders in Gerhardt Mohl te zien, dan haar schoonzoon. Wat had zij toen een mooien klank in haar stem Mej. Emma Morel is na haar optreden in „de Hofslachtcr" (9 Jan. 1905) alhier m emplooi erg verbeterd. Toen had zij een kleine rol, en zeiden wij van haar in dit blad, dat zij er aardig uitzag en lief en natuurlijk speelde; welnu deze 3 eigeuschappen heeft zij gisterenavond nog eens tentoongespreid, maar in nog veel hoogcre mate. Alles van haar was subliem. Wat heeft de tooneelschool toch een goeden invloed op de dictie, geen woord van Paula is ons ontgaan, altijd even duidelijk. De heer Verenet al6 professor Deggen- meijer was zooals hij altijd speelt goed in zijn type. Zijn grime had iets ouder gekend voor een vader van 4 huwbare dochters. Mevr. Chr. Poolman als Therese deed de oude garde eer aan. Zij wa6 tot in de kleinste kleinigheden wat zij moest voorstellen; spel, kleeding, grime alles paste bij elkaar. Dat is kunst, zooals maar weinigen haar begrijpen. Haar rol was af. liet ensemblespel en de regie was zooals men dat van een „Koninklijke" Vereeniging mag verwachten. Het nastukje „Het Oliekruikje" had o. i. wel weggelaten kunnen worden. Na het grappige eerste stuk viel het af, en het is iets langdradig Het spel van alle medespelers was uitstekend. De heer Clous verstaat de gave om zijn stem te veranderen. Wij hebben liooren mompelen dat Amicitia het decoratief eens goed wil aanpakken, dat zou voor het geheelc Amcrsfoortsche publick een blijde mare ziju, want het is heusch geen luxe. SPORT. Wegens het piet opkomen van Velox I won Quick aldus met 50. Burgerlijke Stand. van 6 tot 9 Jan. GEBOREN: Frederika Johanna, d. van J. W. van Diest en C. J. vau der Heiden. Geurt Gijsbertus, z. van A. van Kolfschoten en J. Kraan. Johanna Carolina, d. van H. van Veluw en G. van Loenen. Wijntje Maria, d. van L. Brink en G. J. H. Fliek.Johanna Alberta Hendrika, d. van H.J.A. Staal en A. van Norden. Gysbcrt, z. van M. Berendse en F- de Vries. Arie, z. v. G. Dunk en E. Plas. Gerardus, z. v. P. Mosterd en H. Kraak. OVERLEDENHendrikus Schoonder- beek, oud 41 jaar, echtgenoote van W. Mauten. Gerrit Gouw, oud 11 maan den. Evcrd Manten, oud een week. Barbara Roodesteijn, oud 76 j., wed. van H. Veenendaal. 3SOe Staatsloterij. De vijfde klasse, welke trekt 1518, 23—26,29—31 Jan., 1 en 5—9 Feb. 1906, bevat behalve do premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of liooger eu de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 vau flOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinwebcr te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar il f 3.50 per '/ao- De Heer en Mevrouw E. VAN VOLLEN HO VEN-v. Rood, betuigen hun liartclijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Heden overleed na een kort, doch hevig lijden onze lieve jongste zoon en broeder Charles Louis Daulël, bijna 15 jaar oud. C. L. D. MOUNIER. W. MOUNIER— Metzelaak. P. J. J. MOUNIER. J. F. MOUNIER. Amersfoort8 Januari 1906. Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging Beschermheer Z. K. II. de Prins der Nederlanden Donderdag II Jauuari 190G: No. 5 van liet abonnement: Wegens ongesteldheid van den heer JAN C. DE A'OS iuplaats van 1. Afscheid van 't Regiment. Drama in éen bedrijf naar het Duitsch van OTTO CRISH IIARTLEBEN. Regie: L. H. CHRISPIJN. 2. Het Onbeschreven Blad. Blijspel in drie bedrijven naar het Duitsch van ERNST VON WOLZOGEN, vertaald door A. ISING Jr. Regie: W. P. DE LEUR. Orkest onder leiding van den Heer H. Knijpers. Aanvang half acht ure. 99 99 Nobelstraat 12. UTRECHT. Vrijdag 12 Januari 1906. des avonds 8 ure, in het gebouw „IRENE," Kerkstraat 2, VOORDRACHT van Mr. D. A KOOL, over Rembrandt, zijn voornaamste werken in chronologische volgorde door lichtbeelden weergegeven. LEDEN vrij, voor Iiuisgenooten abonnementskaarten (2 keer knippen). Zondagskaarten zijn geldig. NIET-LEDEN f0.50. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3