JNo. 6. Zaterdag 20 Januari 1906. 3e Jaargang Wees U Zelf! DenK. om ÏÊiesrechl! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". 1 Een kalme Winter. FEUILLETON. Dolende Ridder. Vrijzinnige Propaganda-Club. DE EEMLANDER Verschijnt: Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) 't Is stil in onze oude veste. Stil vooral op het verleden jaar zoo drukke en woelige tooneel der politiek. De verslaggevers der respectieve en respectabele plaatselijke bladen verkneu kelen zich in die zenuwversterkende stilte. Geen vergaderingen met opgewonden en rumoerige debatten, bijgevolg geen vingers-lam-geschrijf op ellenlange ver slagen. Alleen zoo eens per maand een ge moedelijk vreedzaam geoverweeg van wèl belangrijke, doch weinig emotie- verwekkende zaken in Handel en Nijver heid, een beetje ge-Kamer-van Koophandel wat is toch de werkelijke boteekenis van dit lichaam hier ter stede nu en dan een raadsvergadering, waarin de toon aanmerkelijk is verbeterd hoe komt dat en we hebben het gehad. 't Is of de Kiesvereeniging Amersfoort, of de Vrijzinnige Propaganda-Club winter slaap houden. En dat is onnatuurlijk. Want de politieke corporaties dienen hun winterslaap te houden in den zomer. Dim is alleen door verkiezingen wat actie te krijgen in onze liberale lede maten. Zijn er geen verkiezingen dan is de zomer de tijd van krachtbesparing en nieuwe krachtwinning. Doch wordt de winter erbij aange knoopt, dau duurt de dut te lang. Of leven we onder een soort politieke narcose Of is er een liberale nona-bacil geslopen in de eertijds zoo wakkere en waakzame lichamen der leiders en voorgangers? Komt heeren, ontwaakt? Vergunt ons eens een dosis gemoede lijkheid en met permissie een paar koe-achtige waarheden. „Stilstand is achteruitgang" en „Rust roest." Let niet op de tegenpartij. Uw handel, wandel, groot en klein. Zij als het licht des daags zoo rein. George Eliot. Git het Engelsch van EDNA LYALL. 4. „Ik weet niet waarheen mij te wenden* riep hij uit, vertoornd door de opmerking, die zijn rust had verstoord, en bewezen had dat zij valsch was. „Doet gij uw best wel, om de goede plaats te vinden", vroeg zij bedaard. Hij zweeg en Clare, die de zeldzame takt bezat om te weten als zij genoeg had gezegd, veranderde van onderwerp. Den volgenden Zondag deed hij echter allen verwonderd opzien, door zijn ver zoek met hen mee te mogen rijden naar de Engelsche kerk te Napels. De vol komen afwezigheid van valsche schaamte en de onbewuste nederigheid, waarmede Die beschikken over een „6tille kracht," die ja, wij weten het wel die wij niet begeeren, doch die we vooral niet moeten negeeren of we komen er onder. Wat er te doen is? Kom, kom. Dat weet ge zelf wel. Ge vergt immers van ons niet, dat we het nut van politieke lezingen uit eenzetten, dat we eén boom op gaan zetten over kiezerskweeken en wat dies meer zij. We zijn niet vernuftig genoeg om dit in een vorm te gieten, zoodanig dat onze lezers zeggen zullen: Kijk, dat hebben we nu nog nooit zoo goed ingezien. We zouden slechts repeteeren moeten, wat we nu reeds meermalen op afdoend duidelijke wijze hebben uiteengezet. Dus daar thans niet meer over. Maar apropos. Zou 't ook niet mogelijk zijn, dat men de „gemeentelijke politiek" d. w. z. verschillende onderwerpen van gemeen telijk belang eens aan eene bespreking onderwierp. Bijvoorbeeld die „brandende kwesties" meermalen in ons blad be sproken, als daar zijn: Belastingen en Brandweer, Gasfabriek en Telefoon en nog meer. Och, wat geeft al dat geschrijf en gepraat. De zaken veranderen er toch niet door. Zoo liooren wij in gedachten van enkele kleurlooze middenstoffers. En dat soort is nog niet uitge storven. En je vindt ze niet alleen onder de onontwikkclden maar zelfs onder de ja, hoe ze te noemen zelfs onder hen, die een zeer goede opvoeding genoten hebben in zekeren zin. Onder hen wier goede smaak, wier standsbegrippen enz. enz. zeer goed ontwikkeld zijn. Alleen een deel van hij dus zijn onrecht erkende en openlijk den invloed van eene vrouw volgde, waren geheel en al Italiaansch. Clare bedacht hoe een Engelschman minstens eenige weken zou hebben ge wacht om te kunnen beweren dat hij uit zich zeiven kwram, of wellicht voor dag en dauw er heen was gegaan en zich had verscholen in een hoekje uit angst dat misschien iemand zijne verandering zou opmerken. Na eenigen tijd werd hij openlijk lid maat van de Engelsche kerk. Natuurlijk ondervond hij tegenstand; maar hoewel zijn oude vriend, de priester, 't hoofd schudde, zijne moeder weende, en de Ritters hem glimlachend berispten, was zijn geluk te groot om hierdoor te worden verstoord; bovendien hielden zij allen te veel van hem, zoodat zij hem spoedig vergiffenis schonken voor den genomen stap en hun best deden te vergeten dat hij niet was zooals zij. Eenige maanden later viel de eerste schaduw op Carlo's geluk. Het kwam plotseling op dat de Brittons voor een jaar naar Engeland zouden gaan. Een tante van Francesca was gestorven en er was dringend iemand noodig bij de moederlooze kinderen. Wie was er voor zoo'n taak zoo geschikt als Clare? en ofschoon zij gaarne in dat gelukkig Italiaansche tehuis gebleven was, kon zij niet hier blijven als zij elders noodig was, en bovendien zij hield hare kindoren hunne ontwikkeling is verwaarloosd. Het ontbreekt hen aan gemeenschapszin. Hunne positie in hunne promotie, hunne zaken en hunne kleeren en hunne ver maken daaromtrent zijn ze niet onverschillig. Alleen maar, datgene wat binnen het kringetje van hun persoonlijk belang ligt interesseert hen. De rest laat hun koud. Op en top eenzijdige verstandsmen- schen. Voor hen te praten en schrijven dat baat niet. Doch er zijn nag tal van anderen, wien belangstelling slechts gewekt be hoeft te worden, om die levendig te maken. En belangstelling omgezet in kennis kan daad worden. Daad in dien zin, dat men bij de stembus de verkregen kennis gebruikt als toetseen, tot waardeering van den kandidaat. Daarvóór geeft het be spreken en het schrijven over gemeente belangen wat. Men neme onze woorden ter harte. Och, kom, wat zullen we ons nu druk maken, is er geen verkiezing op til. Zoo zeide dezer dagen een bestuurslid eener kiesvereening tot ons. Zoo iemand redeneert glad verkeerd. Niemand kan met zekerheid iets zeggen van den mistereriëclcn levensduur, niemand weet, of niet onverwachts een verkiezing voor een of ander college noodzakelijk is. Redeneeren als ons bestuurslid mag niemand. Elk jaar dienen we op de kiezerslijst al degenen te brengen, die er op geplaatst kunnen worden. Dat moet elke plaatselijke vereeniging be denken. Nauwlettend moet met de kiezerslijst in de hand nagegaan worden, wie kiezer kunnen worden. In geen enkele plaats mag er ook maar één geestverwant, die kiesgerechtigd kan zijn, van zijn kiesrecht verstoken blijven. Komt, besturen van kiesvereenigingen, aan 't werk. Niet gedraald, we wijzen nog een jaar bij zich. Dat zou de scheiding verzachten. Kapitein Britton was blij eenigen tijd bij zijn broeder te gaan doorbrengen, terwijl een jaar verblijf in Engeland Francesca's opvoeding kon voltooien. Ieder vond het een goed denkbeeld. Zoo was Casa Bella weer stil en verlaten en Carlo aan ziclizelven overgelaten. Juist toen ter tijd keerde Nita uit het klooster terug. Een grooto verande ring kwam al dadelijk over de kalmte in villa Bruno, want het meisje, ofschoon zij genoeg van haar godsdienst over hield om haar kettersche broeder te vervolgen met eindelooze beweegredenen en tegenwerpingen, was zoo afkeerig van de strenge kloosterplichten, dat er een hevige reactie over haar kwam en hare moeder tiraniscerde zooals zjj zelve tot nu toe getiranisccrd was. Signora Donati was ziekelijk; zij was de wreede slag van haar mans dood nooit geheel te boven gekomen en ook had zij nooit veel geestkracht bezeten. Carlo was te edel om hiervan ooit gebruik te maken hare geringste wensch was voor hem een bevel geweest en die twee hadden elkaar verafgood. Nu gebeurde het, dat Nita, toen zij van het klooster kwam, zich als een indringster gevoelde; zij kon in haar huis geen hoekje voor zich vinden, en de harten van andereu afmetend naar het hare, meende zij dat niemand om haar gaf. Wellicht toonde er vroeg genoeg op, opdat alle man, die op de kiezerslijst kunnen, bij een eventueel politiek gevecht in 't geweer kan komen. Bclastingkiezers komen vanzelf op do lijst, mits zij voor 1 Februari 1906 hun aanslag ten volle hebben voldaan. Wie pas in Februari betaalt, moet voor 1 Maart met zijn voldaan geteekend biljet naar 't gemeentehuis gaan. Wie in 1905 is verhuisd, moet voor 15 Februari met zijn voldaan geteekend biljet naar 't gemeentehuis in zijn nieuwe woonplaats gaan. Wie niet geheel heeft betaald, wordt geen kiezer. Na 1 Maart baat betaling niet meer om kiezer te worden. Woningkiezers mogen tusschen 1 Aug. 1905 en 31 Jan. 1906 niet meer dan éénmaal binnen de gemeente verhuisd zijn. Zij moeten sedert 1 Aug. minstens f 1 huur per week verwoond hebben. Iluur van een stuk grond b,v. een hof telt mee. Als woningkiezers golden ook schip pers, die een schip bewonen van min stens 24 M:' inhoud of 24000 KG. laad vermogen. Woningkiezers van 't vorig jaar komen vanzelf op de lijst, doch 't is zaak te gaan nakijken of men niet vergeten is. Loonkiezers moeten zich tusschen 1 en 15 Febr. opnieuw aangeven. Zij moeten het vorig jaar een inkomen genoten hebben van minstens f 300 en mogen tusschen 1 Jan. 1905 en 31 Jan. 1906 niet meer dan éénmaal van patroon ver anderd zijn. Kost en inwoning mogen bij 't loon gerekend worden. Daardoor kan een zoon, die in 't bedrijf zijner ouders werkt, ook kiezer worden. Men behoeft als loon slechts op te geven, het minium, dat de wet eischt, dus voor Flakkee f 300. Spaarbankkiezers zijn zij, die op 1 Febr. 1906 sedert een jaar minstens f 100 op het Grootboek hebben of minstens f 50 baar moeder te zeer dat Carlo hare lieveling was, maar werkelijk, was 't ook moeielijk niet iets meer te houden van den zoon, die haar met teederheid en eerbiedige toewijding behandelde, dan van de dochter, die slechts haar eigen genoegen zocht en haar nooit uit zich zeiven de geringste dienst bewees. Ook was 't misschien waar, dat Carlo zich niet veel aan zijne zuster stoorde, ofschoon zij veel van zijn geduld eischte. Hij werd vertoornd over hare schijn vroomheid. Telkens ontdekte hij kleine bedriegerijen en eens, na een ernstigere dubbelzinnigheid dan gewoonlijk, riep hij driftig uit: „Ge zijt niet waard den naam Donati te dragen." Zijn gevoel van eer was diep gewond en zijn familie-trotsch gekwetst toen hij be merkte, dat Nita niet beter was dan de rest van de wereld. „Wellicht zal ik hem niet lang meer dragen," riep zij toornig. En die woorden klonken Carlo vele jaren lang in 'toor, want niet lang daarna ging 't nieuwtje door Napels, dat Amita Donati er met haar muziekmeester, een bas, die aan San Carlo theatre verbon den was, van door was gegaan. Gelukkig lag villa Bruno ver van de stad verwijderd was en de Signora te ziekelijk om uit te gaan. Zij kon haar smart in eenzaamheid verdragon en was niet ver plicht te doen alsof er niets was gebeurd. Doch Carlo kreeg de volle laag; hij op de Rijkspostspaarbank, in een ge meentelijke of een andere Bpaarbank. Wie reeds spaarbankkiezer is, behoeft zich niet opnieuw aan te melden, doch dient zich te overtuigen, in Maart of April, dat hij niet vergeten is. Examenkiezers zijn zij, die met goed gevolg eenig examen hebben afgelegd, bv. bij de Staatsspoor, de Holl. spoor, do posterijen, onderwijzer enz. enz. Wie al examenkiezers is, behoeft zich niet opnieuw aan te melden, doch moot ook weer de voorloopige kiezerslijst con- trolccren, of hij er op staat. Formulieren tot aanvrage van plaatsing op de kiezers lijst zijn op het gemeentehuis gratis verkrijgbaar. Vooruit, kiesvereenigingen, niemand onzer kiesverwanten mag ver geten worden. Aan 't werk dus. Kweekt nieuwe kiezers en controleert jle vorige kiezerslijsten. Ons hoofdartikel was reedB gezet, toen we het bericht ontvingen, dat de „Vrij zinnige Propaganda-Club" a.s. Maan dag, 22 Januari, te half negen in het hotel de Zwaan zou ver gaderen. De agenda bevat zeer belangrijke punten, vooral punt VI brengen wij onder de aandacht der leden. In verband met hetgeen we hiervoor schreven behoeft zeker niet gezegd te worden, dat we het Bestuur krachtig steunen, waar het vet laat afdrukken. Trouwe opkomst is zeer geweuMclit. Ook voor niet-leden is deze vergadering toegangkelijk, mits ze zich maar even staande de vergadering als lid op geven. moest de verontwaardigde uitroepen van vom Guido aanhooren, zoowel als de eindelooze vragen van deelnemende vrienden. Het was smartelijk voor hem te weten dat de naam van zijne zuster op ieders lippen was en een Donati voor de eerste maal haar naam had bezoedeld. Van Anita hoorden zij niets meer, dan ongeveer een week na haren vlucht, toen zij haren moeder een courant zond, waarin haar huwelijk werd aangekondigd. Doch Signora Donati kwam de.t schok nooit te boven, en vergaf 't zichzelf nooit, daar zij wel gevoelde, dat wanneer de betrekking met hare dochter gelukkiger geweest was zooiets nooit zou zijn ge beurd. Vijf jaren was 'tnu geleden, en de tijd had de smart geheeld. Zekerlijk gevoelde Carlo niets dan geluk toen hij op dien zonnigen dag huiswaarts reed. Hij wist niets van dat ellendig artikeltje, dat uit de Piccolo was gescheurd, doch galoppeerde over den witten stoffigen weg, door maisvelden, en langs olijf tuinen en wijngaarden, door de lange donkere grot van Posilipo; voorwaarts naar 't kleine Pozuoli. Hij sloeg nauwe lijks acht op al die schoonheid rondom hem, doch zag slechts 't gelaat, dat hem in zijn droomen verscheen, en zelfs 't hoefgetrappel van zijn paard scheen den naam te herhalen: „Francesca!Francesca! Francesca!" Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1906 | | pagina 1