Stadsnieuws. Allerlei. Naar aanleiding van den 200sten geboortedag van Benjamin Franklin (17 Jan.), brengen wij uit de „Kleinen Schriften* van den voortreffelijken man de volgende Parabelen in herinnering: De (iodsdienst <ler üleiiseheuliet'de. Er leefde eens een goed mensch, die Jacob heette en ernstig ziek werd. Zijn biechtvader, die dacht dat zijn einde nabij was, raadde hom aan zijne be schikkingen te maken en vrede met God te sluiten, 0111 in het Paradijs toe gelaten te worden. Jacob antwoordde: „Daar bekommer ik mij niet over. want ik heb dezen nacht eene verschijning gehad, die mij zeer heeft gerustgesteld." „En die was?" vroeg de goede geestelijke. „Ik bevond mij," gaf do stervende ten antwoord, „aan den ingang van het Paradijs, met een menigte andere meuschen, die wenschten toegelaten te worden." „De heilige Petrus vroeg ieder, wel ken godsdienst hij belijdde. De een antwoorde: „Ik beu Roomsch Katholiek." „Goed," zei Petrus, „kom binnen en voeg u bij uw geloofBgenooten.' Een ander zei. „Ik behoor bij de Hevormde Kerk.' ,Goed," was het antwoord, „schaar u bij de Hervormden." Ten laatstedeed hij mij dezelfde vraag. „Ach," gaf ik ten antwoord, „ik behoor niet tot een kerkgenootschap; ik betracht de menschenliefde en streef naar het geen goed is.' De heilige bedacht zich een oogenblik en zei daarop: „Kom binnen en neem plaats waar ge wilt!" Verdraagzaamheid. Op zekeren dag zat Abraham, bij het ondergaan der zon, voor den ingang van zijn tent. En hij zag een ouden man, die den weg uit de woestijn af kwam en met moeite verder ging. Hij stond op, ging hem tegemoet en zei: „Broeder, kom in mijne woning, om uwe voeten te wasschen en blijft dezen nacht bij mij, dan kunt gij vroeg op staan en Uw weg vervolgen". Maar de man antwoordde: Ik ga niet met U meê, ik blijf onder dezen booin". Abraham drong evenwel bij hem aan en de vreemdeling keerde zich om en ging met hem meê in de tent en Abraham bakte ongezuurd brood en zij aten te zamen. Toen Abraham zag, dat de man God niet dankte, zei hij tot hem: „Waarom bidt gij niet tot den Imo gen God, den Schepper van Hemel en Aarde?" En de man antwoordde: „Ik aanbid Uw God niet, en ik roep ook Zijn naam niet aan, want ik heb mijzelf een God gemaakt, die altijd in mijn huis is en mij geeft, wat ik vraag." Abraham ontstak in drift tegen den man; hij stond op en dreef hem inden nacht met slagen de woestijn in. En Gods stem deed zich liooren, die riep „Abraham, waar is de vreemdeling?" Abraham antwoordde en sprak: „Heer, hij wilde U niet aanbidden en Uw naam aanroepentoen heb ik hem in de woestijn gedreven". Toen hernam God: „Heb ik niet honderd en negentig jaren geduld met hem gehad, hem gevoed en gekleed, ondanks zijne onwilligheid tegenover mij, en gij, die zelf een zondaar zijt, kon niet een enkelen nacht geduld met hem hebben?" Abraham antwoordde: „Heer ik heb gezondigd; laat Uw toorn niet OTer mij komen!" En hij haastte zich naar de woestijn en zocht den oude op, geleidde hem naar zijn tent, droeg zorg voor hem en liet hem den volgenden morgen met geschenken van zich gaan. Uit hel Duitsch door A. J. M. Dat vele bewoners van Amsterdam elders zal het ook wel zoo zijn weinig aandacht schenken aan de eerste eischen van veiligheid, blijkt uit het rapport van den Geoontroleerden Particulieren Nachtveiligheidsdienst over 1905. Wij lezen daarin bijv. dat 922 maal moest gewaarschuwd worden dat deuren, ramen of hekken van woningen niet gesloten waren en 47 maal dat de sleutel in de huisdeur stak. Gelukkig, dat de Amsterdamsche dieven nog niet zoo brutaal zijn als de Parijsclie anders zouden we van nog heel wat meer inbraken en diefstallen hebben te gewagen. Daar in Parijs moet het tenminste verschrikkelijk zijn. Een bijzonder stout stukje haalden daar dezer dagen drie dieven uit, die een automobiel stalen, toebehoorcnde aan een rijken Amerikaan. Met het voertuig reden ze naar Yersailles en van daar naar Loches, in het depar tement Indre-et-Loire, om hun tocht verder voort te zetten naar Tours en Poitiers. Alle voetgangers, die zij op hun weg ontmoetten, werden door hen uitgeschud, maar daarbij lieten zij Jiet niet. Te Tours traden zij, met de revolver in de hand, den winkel van een goudsmid binnen, onder wiens oogen zij alles weghaalden wat zij aan waarde vonden en den man vervolgens in zijn eigen huis opsloten. Tusschon Tours en Chatellerault ontmoetten zij op den weg een boer met een varken. Zij hielden hem aan, doodden het dier en laadden het in de automobiel, waarop zij den boer zelf ook in het rijtuig duwden en hem mee namen naar een bosch, waar zij hem loslieten, na hem eerst zijn horloge en zijn|goedVoorziene portefeuille te hebben afgenomen. Te Poitiers belden ze om 2 uur in den nacht een herbergier op. Toen de arme man opendeed, werd hij door de schelmen aangegrepen, die hem aan handen en voeten bonden en in den kelder wierpen, daarna deden zij zich te goed aan de spijzen en dranken die zij in huis vonden en vertrokken na de kas van den herbergier geledigd te hebben. Hiermede eindigde evenwel de avontuurlijke tocht, want de gendarmes, die telegrafisch gewaarschuwd waren, vingen de. bandieten even buiten Poitiers op en voerden lieu met de automobiel naar Parijs terug, waar zij in verzekerde bewaring zijn gesteld. Daar kunnen zij nu van hun toertje eens op hun gemak uitrusten en van de vermoeienissen bekomen. Van vermoeienis gesproken, de Tele graaf deelt ons het volgende vermake lijke verhaal mee van een vermoeiden forens, die ter rechtszitting moest ver schijnen wegens mishandeling. Een m'nhéér, deftig en netjes aange daan. Baard en snor onberispelijk. Jas en broek naar de nieuwste coupe. Hor logeketting, waarschijnlijkookhet horloge, goud. Stem aristocratisch. Buiging bij de „entree de chambre" van iemand, die weet, hoe het hoort. „Een man van positie, stand en ont wikkeling", zooals de officier van justitie, mr. Yan Dam, hem noemde. Ilij is een forens, wat voor zijn def tigheid pleit. Den 16en November was hij in de stad geweest, had daar „ge werkt" en was moe. Met den laatsten trein keerde hij naar zijn Hilversutnsch landhuisje terug. Kaartje tweede klas. De trein is lang en telt vele coupé's. M'nheer, die deftig en moe was, stapte in het achterste onverlichte rijtuig. Dit zag toevallig een conducteur, die géé i landhuisje bezit, géén gouden horlogeketting, géén jas van nieuwe coupe, maar toch beleefd man is. „M'nheer, wilt u zoo vriendelijk zijn vóór te gaan? Hier is geen licht op." M'nheer stapte uit en begaf zich zoo moe als hij was, naar een der voorste coupé's. De hoofdconducteur, dienstvaardig, opende hom de deur. Doch met een vorstelijk gebaar wees de forens naar de plek, waar de vorige conducteur met een ander stond te praten. „Laat li ij me de deur openmaken zei hij. De hoofd-conducteur, die ook een beleefd man is, riep den conducteur. Maar, bij vergissing, kwam de ander, die den m'nheer een dienst wilde be wijzen. „Ik moet dien kerel hebben", riep de moede forens. De „kerel", die van de geschiedenis weinig begreep, en niet wist, dat be- schaafdo hcereu wel eens uit hun humeur kunnen zijn, naderde niet direct. Zijn collega met wien hij zooeven had ge sproken, onvermoeid in beleefdheid, trachtte nogmaals de deur te openen. Maar m'nheer, die „den kerel" wilde hebben, sloeg hem met z'n vuist op den arm. Toen b.esloten de beide conducteurs dat „m'nheer" betaald te zetten. Eu de officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank wilde 't .'m ook belaald zetten. Het O. M. waar schuwde m'nheer voor herhaling, en requireerde wegens „mishandeling" een geldboete van f 40, subsidair 20 dagen gevangenisstraf. Wellicht zal het voor den vermoeiden man aanbeveling verdienen de 20 dagen maar te gaan „uitzitten" in plaats van de boete te betalen. Want „zitten" zal hem wel aangenamer zijn dan betalen. De raad der gemeente Delft heeft tot leeraar in de Ned. Taal en de Geschie denis benoemd, buiten de voordracht om den Heer M. Steenhuizen, reeds tijdelijk als zoodanig gedurende dezen cursus werkzaam. No. 1 van de aanbeveling was Dr. W. van Schothorst leeraar aan het Gymna sium en de H. B. S. alhier. Dc 2e luitenant L. A. M. Ottenhof, van het 5e regiment infanterie, is gede tacheerd bij de werkplaatsen voor draag bare wapenen aan de Hembrug, tot het volgen van een cursus voor officier van wapening. Do bevolking van Amersfoort bestond op 3 Januari j.l. uit 11.747 vrouwen en 11.265 mannen, totaal 23.012 personen. De heer W. Muntjewerff, directeur- uitgever van het Schaakblad, te Amster dam, zal, naar wij vernemen, op uit- noodiging van de onderofficiersscliaakclub „Amersfoort", op Zondag 21 Januari voor de leden dezer club een simultaan- séanco geven in Hotel De Zwaan. De leden van de Amersfoortsche Schaak vereniging" zijn officieel uitgenoodigd deze séance bij te wonen. Een 20-tal liefhebbers hebben zich reeds aangemeld Vóór den aanvang zal de heer M. een voordracht over het schaakspel houden, waarbij hij zal nagaan hoe dit schoone spel zich in don loop der tijden over de wereld heeft verspreid. Tevens zal men een door hem gemaakt gedicht te hooren krijgen, waarin dc eigenaardig lieden van het spel in het kort worden geschetst. De voordracht begint te 11 uur voorin., dc séance te 12 uur. Men hoopt op een druk bezoek. De toegang is vrij. Woensdag j.l. werden wegens diefstal, in vereeniging, van ijzer en zink alhier aangehouden 3 personen, die bij een nauwkeurig verhoor, eene volledige be kentenis aflegden. Een er van werd naar de strafgevangenis te Utrecht overge bracht, terwijl dc beide andere voor- loopig in vrijheid werden gesteld. Uitslag van den schermwedstrijd van den Kon. Ond.- Off. Schcrmbond in den Haag Wedstrijd Floret voor niet prijswin- ners: 5e pr. serg. de Vriendt, 5e rcg. inf. Personeele wedstrijd op model-sabel. 1 huzaar Muntz; 2. huzaar Heskes en 3 huzaar v. d. Ree, allen van de Rij en Hoefsmidschool te Amersfoort. Schoonheidswedstrijd op Floret. -. sergeant-majoor De Jong, van het 5e reg. infanterie. Colonne-wedstrijd Geweer. 2. de on- derofficierenverceniging E. M. M. A. te Amersfoort; 3. de miliciens van het 5e reg. infanterie te .Amersfoort; Wedstrijd geweer (prijswinners). 2. sergeant-maj. Katenberg, 5e reg. inf., Korpswedstrijd geweer (in marsch- tenue). 1. 5e regiment infanterie; Personeele wedstrijd geweer (Aldee- ling II.) 5e pr., de Yriendt, 5c reg. inf.; Korpswedstrijd model sabel: le prijs, rijschool, Amersfoort; Korpswedstrijd geweerEereprijs (Me daille van II. M. de Koningin) 2e pr., 5e reg. inf. te Amersfoort; Duel degen, le prijs Duizendstra v/d rijschool te Amersfoort. Corpswedstrijd sabel. 2e pr. le regt. vest.-art. Afdecling 1, sabel, le prijs Duizend stra, v/d rijschool te Amersfoort; 2e pr. de Vaal le rcg. vest.-art. Afdeeling II, sabel. 2e prijs Smooren- burg, le reg. vcst.-art. Dc prijswinners werden hedenmorgen door dc stafiuuziek van liet station ge haald. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur viel door het breken der as van een boeren wagen de inhoud, bostaande uit niest, op den grond. Daar het ongeval gebeurde voor de woning van den heer M. Aronson aan de Langestraat ondervond de tram geene vertraging. Spoedig werd het vrachtje op een anderen wagen vervoerd. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht is aan mr. J. Heyligers op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid der Gezondheids commissie voor de Gemeente Amers foort. In de te Amsterdam gehouden bui tengewone vergadering van leden der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, waarin het oude be stuur voor het laatst fungeerde en welke bijeenkomst door 45 leden bijgewoond en door den heer C. J. Yaillant geleid werd, zijn uit de voorgedragen dubbel tallen tot leden van het nieuwe bestuur gekozen de heeren mr. A. F. baron Yan Lynden, (Haag), ds. Van de Ven, (Eind hoven), H. Idsinga, (Apeldoorn), G. Dijkstra, (Leeuwarden), jhr. Speelman, (Bloemendaal), D. Van Leyden, (Krom menie) en jonkvronwe J. Dc Bosch Kemper (Amsterdam.) De aanwezigen namen de benoeming aan, behalve jhr. Speelman. Aan de overigen zal kennis gegeven worden vanhun benoeming. Hierna werden 5 leden tot een commissie van voorbereiding voor statutenwijziging benoemd. Daarna word de vergadering gesloten. Tot leden dezer commissie werden gekozen: Anna Polak, en de heeren Van Dijk, dr. Stoel, Beckcringh en Hackstroh. Aan het slot dor vergadering betreurde een lid namens velen de wending, die de zaak in de vorige zitting heeft genomen, waardoor samenwerking van het bestuur met den directeur on mogelijk weid en werd aan het bestuur voor zijn belangloozc toewijding dank gebracht. Nutslezing. De heer Albert Vogel heeft en terecht den naam van een der beste declamators van Nederland te zijn. 't Komt ons voor dat de heer Henri Dekking dezen Donderdagavond min stens heeft geevenaard. 't Is een groote kunst om a 11 e e n gedurende een tweetal uren de aandacht van het publiek ge spannen te houden met het voordragen van een drama. De heer Dekking is daarin volko men geslaagd. Hij wist zijn gehoor van het begin tot het eind met zijn uitnemende vertaling van l'A i g 1 o n van RoBtand te boeien. Velen, die het een penetentie achten gedurende een paar uur naar den- zelfden spreker te luisteren en daarom maar wegblijven, hebben werkelijk veel verzuimd. In l'Aiglon ligt dramatische kracht meer dan historische juistheid misschien. De wijze waarop de schrijver het beur telings fiere en weifelende van het karakter van Napoleons zoon heeft ge schetst is intens mooi en den voordrager waardig. Dekking toonde zich een kunstenaar. Wolff - Verliey - Concert. Een avond van buitengewoon kunst genot staat ons op Maandag '29 Januari te wachten. Alsdan zal in Amicitia een concert worden gegeven, door het op muzikaal gebied zoo gunstig bekend staande trio: Yerhey (piano), Wolff (viool) en Mossel (violoncel), terwijl Mcjuffr. Lotte Roosing (altzangeres) hare medewerking zal verleenen. Waar dit trio zich deed hooren, steeds was het publiek een on al verrukking over het in-mooie spel, dat niet nalaat op ieder, die tenminste niet geheel van muzikalen zin is misdeeld, een diepen indruk te maken. Unaniem zijn dan ook de recensies in de verschillende bladen gunstig en over het optreden gaat maar één roep: groote technische vaardigheid gepaard gaande met een muzikaal senti ment, dat zelfs den meest zwartgalligen criticus bewondering afdwingt. 1 lenken we daarbij dan nog dat mejuffr. Lotte Roosing, wier sympathieke wellui dende stem, overal waar zij optrad, geroemd wordt, hare medewerking zal verleenen, dan gelooven we niet te veel te zeggen, wanneer we voorspellen, dat de avond van 29 Januari, voor elk muziekminnend mensch, een avond van hoog begaafd genot zal zijn. Wc twij felen er dan ook niet aan, of de groote zaal van Amicitia zal ook door de goede bezetting van het publiek een prettige aanblik bieden. Naar wij vernemen, is dc Steinway- vleugel uit het magazijn der firma Rijke en De Lange te Rotterdam. Kaarten voor de uitvoering zijn, naar men ons verzoekt mee te declen, nog verkrijgbaar in Yalkhoff's boekhankcl. In de op 1.1. Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, werden o. a. de navolgende onderwerpen behandeld: Het verzoek van het bestuur van het Ncdcrlandsch Landhuishoudkundig Con gres, om subsidie voor het dit jaar te Amersfoort te houden 58ste congres, werd ingewilligd, toegestaan werd een bedrag van f100 Aan de afdeeling Amersfoort werd voor de ter gelegenheid van genoemd congres te houden landbouwtentoonstelling een subsidie toegestaan van f '200. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Zooals onlangs is gemeld, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van de besturen der gemeenten, waar een Kamer van Koophandel is ge vestigd, opgaven gevraagd van het getal kiezers van leden der Kamers en van haar uitgaven, een en ander over de laatste vijf jaren. Zijn wij wel onderricht schrijft de N. II. Ct. dan staat dit een en ander in verband met het plan van den Minis ter, om de hand te slaan aan dc reor ganisatie der Kamers van Koophandel, waarvooor nu verscheidene jaren geleden in een vergadering van afgevaardigden dier Kamers, te Amsterdam gehouden, een schema vastgesteld en aan den toen- uialigen Minister Van der Sleyden aan geboden werd. DE DRANKWET. Men meldt aan de N. R. Ct. De Minister vau Financiën heeft aan do hoofd- en verdere ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen opgedragen, den burgemeesters en deu inspecteur, belast met het toczicnt op de na'eving van dc drankwet, bij de uitvoering dezer wet, zooveel moge lijk steun te verleenen, door, op hun verzoek, de inlichtingen te verschaffen) die voor hen van belang zijn, mot in achtneming evenwel van art. 35 der wet van 2 October 1893 op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten. Bij K. B. is mr. F. D. G r aa f Schim- uielpenninck, Commissaris der Ko ningin te Utrecht, benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuni versiteit te Utrecht. Gisterenavond werd in het lokaal de Arend eene lezing gehouden voor de onderofficiers-vereeniging Ons Belang, waarin als spreker optrad de WelEdel Geboren heer Jhr. Ram, gepens. Kapi tein der Infanterie, met het onderwerp: Inrichting en samenstelling van verschillende legers in het b ij z o n d e r van ons leger, noodzakelijkheid van hervor mingen lie t verschi 1 tu sschen ee u mobiel en een volksleger. Nadat de voorzitter de heer Valken burg de vergadering geopend had, sprak Jhr. Ram ongeveer als volgt: Onderofficieren van Ons Belang, Ge zoudt het misschien correcter vinden wanneer ik sprak van Mijne Heeren, maar vergun me U toe to spreken zooals ik dat l'/a geleden mocht doen en ik vrees waar ik zooveel uniformen voor me zie dat ik toch weer zou spreken in meer familaircn toon. Het onderwerp is U bekend. Toen ik dc taak op mij genomen had dit onderwerp te behandelen, begreep ik dat dit een zware taak is, omdat er zooveel van te zeggen valt. Ik heb aan uwen voorzitter gevraagd of ik mocht veronderstellen, dat de aanwezigen in het onderwerp zaten, waarop hij mij zeidc, dat ik daarop niet te veel moest rekenen. Maar nu ik zooveel oudere gezichten voor me zie, denk ik dat het antwoord wel wat anders moest luiden. Wat mijn taak moeilijker maakt is dat ik voor 't eerst in aanraking kom met Ons Belang. Binnenkort zal er in een tijdschrift waaraan ik niet vreemd ben, iets verschijnen over Ons Belang, waaruit ik U een en ander zal mee deden. Uit het feit dat ik hier voor U sta bijkt dat uw vereeniging mij sym pathiek is. Maar die sympathie is niet onvoorwaardelijk. Als men mij bij de oprichting had gevraagd: kapitein we willen een vereeniging oprichten „Ons Belang", dan zou ik gevraagd hebben: is die naam wel goed? Men 2ou kunnen denken, dat deze vereeniging zich ten doel stelde om voor alles het materieele belang van den onder officier te behartigen. Hot hoofdbestuur zou dan zelfs in moeilijkheden kunnen geraken, wanneer het niet juist dat doel kon bereiken. In een leger waar een gezonde geest heerscht loopt een lijn van verband van boven naar beneden en omgekeerd. Eu nu heeft Ons Belang een horizontale lijn getrokken door die verticale lijn. En nu kan ik me voorstellen dat er botsing kan komen tusschen het groote lichaam en dit lichaam. Kijk zoo zou ik 6 jaar geleden ge sproken hebben. De vereeniging heeft gewerkt, we hebben ineer dan ge legenheid gehad om de praktijk van Ons Belang gade te slaan. En dan moet de verklaring van 't hart, dat ik erken, dat er voor een pessimistische blik geen reden bestaat, maar dan voeg ik er dade lijk bij, dat ik niet in alles meega met hetgeen in Uw blad geschreven wordt. In uw vereeniging trekt mij zoo bij zonder aan, dat gij Ons Belang hebt ondergeschikt gemaakt aan het groote belang van het leger. We zijn in ons leger een andere richting ingegaan en ge hebt geconsta teerd, dat de onderofficier nie^ geheel voldoet aan do gestelde eischen, het 1 moreele peil moet verhoogd worden. Dat is een zeer gezonde zelfcritiek. Gij hebt gezegd het ontbreekt ons aan de goede deugd en die kunt ge riet ver krijgen dan door verbetering van den materieelen toestand. Ik ga met uw zelfcritiek mee. Dat klinkt U misschien niet aangenaam in de ooren, maar we staan lrcr als man nen onder elkaar en wc dienen de waar heid te zeggen. Maar zijn er onder U d'e zich vi n dat verwijt iets auntrekken, dan past U dat allerminst, want Uw zijn in Ons Belang wijst er op, dat ge naar meerdere kennis streeft. In De Militaire Gids is eeni- gen tijd geleden een opstel opgeno men van een milicien. Wie dat niet gelezen heeft, zal de onderstelling op werpen, dat d„t opstel niet gunstig kan luiden, Want auders zou uw basis, dat het moreele peil moet worden verhoogd moeien vervallen. En dat opstel is ook ongunstig. Maar dat opstel is voor Ons Belang een fortuin je. Met dat opstel kunt ge naar den minister gaan en zeggen: Kijk eens Excellentie, zoo oor deelt een jongmeusch, dat zich voor'98 zou hebben laten vervangen. U ziet dat onze basis juist is. Maar in uw oigen blad heb ik gelezen, dat bedoeld opstel

De Eemlander | 1906 | | pagina 2