Eike Boomen, A. N. J. VOS, WEILAND, A. N. J. VOS Te Huur Bene Boerenhofstede, Meubilaire Goederen, Opleiding Boekhandel. net jongmenseh. 2 Woningen Vereeniging Voo de JCunst." Advertentiën. A. N. J. VOS verkoopen J. BOLK, „Amersfoortsche Rijwiel-, Automobiel- en Machinefabriek verkoopen: A. van der Kuilen. De Notaris A, N. J. V08 verkoopen: verkoopen Suite met Serre, ■piet juist was, want dat de niet goede iundeiofficieren uitzonderingen zijn. Ik fbesckouw dat evenwel als een ongelukkige vergissing, daar zooals ik boven opga! uw basis dan zou vervallen. Om te komen tot mijn onderwerp heb ik me afgevraagd of bet niet het best was mijn rede vast te knoopen aan een officieel stuk uit het laatste nummer van Ons Belang. In dat stuk wordt een en ander gezegd over de toekomstige samenstelling van ons leger. Toen men mij verzocht op te treden, heb ik gezegd, dat het verschil tusschen een mobiel en een veldleger mij nog niet duidelijk was. Nu ik het laatste num mer van uw tijdschrift heb gelezen is dit anders. Daar velen vin u dit arti kel nog niet zullen hebben gelezen. Iu wensch ik het voor te lezen dat stuk wijst het hoofdbestuur er op, dat het noodzakelijk is de sympathie te trachten te verwerven van het volk voor het leger, terwijl militair vooronder- richt een eerste eisch is. Wat is een volksleger? Een volksleger is een leger. Wat is dan een leger? Als ik het mot een woord moet om schrijven, dan zeg ik het is een een- hcidslichaatn, want het moet bezield zijn door een gedachte, het moet bestuurd kunnen worden door een wil. Dat is mij zoo duidelijk gebleken toen ik eenigen tijd als militaire attaché de Boerenoorlog in Zuid-Afrika meemaakte. Spreker illustreert dit met eenige interessante feiten uit dien oorlog, waar uit klaar blijkt, dat daar de militaire denkbeelden op den kop waren gezet. De wil, die de leiding heeft moet ook gehoorzaamd worden. Dat is een ge vaarlijk punt. Uit mijn spreken en schrijven heeft men wel eens afgeleid,, dat ik het nog zoo kwaad niet vond, dat de minderen meespreken. Ik erken ten volle dat men verstandig doet, als men do minderen niet beschouwt als werktuigen die gehoorzamen, maar dat men ook een beroep dat op hun ver stand op huu intellekt. Een krijgsmacht echter die niet voldoet aan de eisch te zijti een eenheidsmacht is voor den oorlog niet bruikbaar. Wat is nu een volksleger? U zult u herinneren, dat we vroeger staande legers had en dat een vorst kon zeggen l'Etat, c'est moi. Met dien toestand is in 1789 gebro ken. En toen is het volksleger geko men, dat den Staat zou verdedigen. Dit heeft in Frankrijk echter maar kort 'geduurd. Maar in Duitschland zijn de denkbeelden daarover tot wasdom ge komen. Generaal Goltz heeft daarover een mooi boek geschreven en het uitgedrukt in deze woorden: Das Yolk in Waffen. Maar zoo'n volks leger kan ook niet ontkomen aan de eisch van te zijn een eenheids macht. Uit het stuk van Ons Belang lees ik nu, dat men geen mobiel leger wenscht, als wij maar onze forten en vestingen hebben, waarachter wij ons kunnen te rugtrekken, dan zijn wc geholpen. Maar daar ben ik hot niet mee eens. Dat heb ik ook ondervonden in den Boeren oorlog, waarin de generaals maanden en maanden iu dezelfde Btellingen ble ven liggen, die zij toch ten slotte moes ten verlaten. Zij waren toen onbeweeglijke generaals. Die beweeglijkheid hebben ze later, in den zoogenaamden kleinen oorlog teruggekregen, en er bestaat een groote waarschijnlijkheid dat wanneer de Boeren ook in het begin van den oorlog mobiel waren geweest dan had den zij vermoedelijk succes gehad. Daarom acht ik het zoo onvruchtbaar kracht te zoeken in onbeweeglijkheid. Zeer waarschijnlijk is, dat wij, in geval van oorlog zouden gedwongen zijn tot een onbeweeglijken strijd achter de Hollandsche Waterlinie of iu de stelling Amsterdam. Vastzetten in die onbeweghjkgeid zou echter verkeerd zijn, daar we dan in geval een gedeelte der vijanden moest aftrekken, ons zeiven zouden verlamd hebben. Afstand van het veldleger heeft men in geen enkel rijk gedaan. De sterkte van het veldleger in verschillende kleine landen is als volgt: Neder lan d, 5'/j mill, inwoners 14(3 per vierk. IC M. 12 Keg. Inf., 4 Keg. Art. en 4 Keg. Cavallerie; Roemenië, 6 mill, inwoners 45 per vierk. K. IC, algemeene dienstplicht, 34 Keg. Inf., 6 Keg. Huzaren en 12 Reg. Veld-Artillerie; Denemarken, ruim 1 mill, inwo ners, 0.6 per vierk. IC M., algemeene dienstplicht, 10 Reg. Inf., 1 bat. garde, 5 Keg. Cav. en 2 Keg. Veld-Art. België, bestaat plaatsvervanging, 7 millioen inwoners, 237 per vierk. K.M., 19 Reg. Inf., S Reg. Cav. en 4 Reg. Veldart. Zweden, 5 mill, inwoners, 12 per vierk. IC M., a. d. 28 Reg. Inf., 6 Reg. Veldart. en 7 Reg. Cav. Noorwegen, 2 mill, inwoners, 7 per vierk. IC M., a. d. 21 korpsen Inf., 3 korpsen Cav. en 3 korpsen Veldart. Griekenland, 2l/.J mill, inwoners, 37 per vierk. K. M., 10 Reg. Inf., 3 Reg. Cav. en 3 Reg. Veldart. Montenegro, 220 000 inwoners, per vierk. K. M. Iedereen dient, maar niet in do kazerne. De lichting komt 3 maal per jaar op, Zondags en op feestdagen. Ieder dient tot zijn 60ste jaar, 35 000 Inf. en 900 Cav. L u x e ni b u r g, 230 000 inwoners, 91 por vierk. K. M., 1 compagnie gendarmen n 1 compagnie vrijwilligers waaronder 30 muzikanten. Portugal, 5 mill. inw. 6 por vierk. IC M., a. d. 24 Reg. Inf., 10 Reg. Cav. en 6 Reg. Art. Servië, 21/, mill, inw., 54 per vierk. IC M-, a. d. 20 Reg. Inf., 5 Reg. Art. en 4 Reg. Cav. Zwitserland, 3 mill. inw. 80 per vierk. K. M. a. d 32 Reg. Inf., 8 Reg. Cav. en 16 Reg. Art. Uit de meegedeelde cijfers blijkt wel duidelijk dat men nergens hot veldleger heeft afgeschaft. Hoe zal nu een Nederlandsch volks leger er uitzien? Die vraag heeft veel overeenkomst niet een raadsel. Een levend geslacht kan slechts maatregelen nemen, hoe die door een volgend ge slacht zullen worden uitgewerkt weten we niet. Nuttig is het dan ook niet dat uit te maken. Wel nuttig is het om na te gaan, wat gedaan moet wor den om te gaan in de richting van het volksleger. Wat is de eerste stap die gedaan moet worden. Hoe moeten we ons ontwik kelen naar de toekomst waarvan we de lijnen nog niet kunnen vaststellen. In de eerste plaats moet er zijn al gemeene dienstplicht, d.w.z. dat we elk jaar de beschikking krijgen over de 50 000 jongelieden, die zijn ingeschreven. Daarvan worden nog verschillende personen afgetrokken o.a. ongeschikten, on misbaren enz. Ook zou ik er voor zijn, af te trekken diegene wier ge zinnen anders ondersteuning behoeven, want dit wordt nog al een dure ge schiedenis. In Frankrijk keerde men aan vergoedingen niet minder dan 55 mill. fr. uit. Bovendien mogen we bij dergelijke personen ook niet zooveel vaderlands liefde veronderstellen, immers het ligt voor do hand, dat hij die het in het land goed heeft meer voor de onafhan kelijkheid van het land gevoelt. Zij die in het land het goed hebben, moeten beslist deel uitmaken van liet leger. Als een paal moet het boven water staan, dat zij die het meest in het land ge nieten, deel uitmaken van het leger. Het afvallen begint dus van onder af. En dan komt de vraag hoe groot zal het contingent worden? Dat is moeilijk te zeggen. We kunnen wel vage be rekeningen maken maar daarvoor missen wc nog de gegevens. In Duitschland en Zwitserland waar algemeene dienst plicht is, worden 50 60 °/0 afgekeurd. In Frankrijk maar 20 Stellen we nu eens dat we telkens een lichting van 25 000 man hebben. Moeten we dan zeggen 8 lichtingen maakt 200 000 man Neen, want dan zouden we te groote uitbreiding in eens krijgen met groote kosten. Om niet al te duur den over gang te maken moeten we beginnen bijv. met 4 lichtingen. Zien we nu eens in de toekomst dan zullen wc verplicht zijn, moer nog dan nu de diensten te vragen van het militiekader, we zullen moeten afwachten hoeveel militie we kunnen vormen, welke waarde deze heeft, enz. Gaan we nu eens na dan zullen we zeggen het militiekader heeft weini, waarde. Nu komen wc aan een moeilijk punt. Er kunnen jaren noodig zijn om te kunnen vormen een puikje van een instructeur. Denk nu eens dat we in oorlog zijn, meent ge dan dat liet feit, dat ge niet 1 maar 5 jaar in de kazerne zijt, u zooveel geschikter maakt om aanvoeder te zijn. In den oorlog kan een militiesergeant, die zijn mannen flink onder den duim heeft, evengoed een flink aanvoerder zijn. We moeten trachten te maken van het militiekader wat er van te maken is. Het is nog niet zooals het zijn moet. Het wordt op een allerellendigste manier in het leven geroepen. Het militiekader moet men niet korter maar langer in dienst houden. Tot mijn spijt zie ik dat de tijd snel gaat. Ik kan u geen bevredigende be werking geven van mijn onderwerp. Gaarne ben ik echter bereid later nog mijn rede voort te zetten. Nu moet ik eindigen, want ik zou u ook nog zoo gaarne aan het woord hooren. Hiermee wil ik eindigen. Een modern leger staat in een heel ander licht dan een staand leger van vroeger, zoo'n leger was niet gedrenkt met dat ideëele gevoel dat thans ons leger moet beheerschen. Bevrediging vinden wij, wanneer wij in ons bestaan zien iets lioogers. Het bestaan van den beroeps onderofficier heeft ten slotte een hoogst idcëelen ondergrond. Mocht ik er in geslaagd zijn voor een oogenblik dat ideeële voor u hebben opgewekt, mocht mijn woord er toe hebben meegewerkt om in U dat ideëele wakker te houden dan geloof ik dat gij zult kunnen zeggen: gij hebt gesproken in Ons Belang. (Applaus). Van de gelegenheid tot debat wordt gebruik gemankt door den heer ll'y/c. Ofschoon, zegt de heer Whet geen gewoonte is oen uitgenoodigd spreker te gaan bestrijden, wil ik toch een enkele opmerking maken. De heer Ram heeft ons nog niet geheel begrepen, hetgeen blijkt uit zijn omschrijving van een mobiel leger, dat hij noemt een beweeglijk leger. Er is echter nog een ander mobiel leger, een gemobiliseerd leger, een leger onder de wapenen. Dat heeft Ons Belang in liet besproken stuk bedoelt. Wc willen zoo weinig mogelijk de mcnschen in de karzerne halen omdat het kazerneleven duur is. Wil men veel, dan moet men kort oefenen. Wc kunnen ons nog geen juist denkbeeld vormen hoe het volksleger er uit zal zien, maar wc moeten toch goed weten hoe die voorbereidende maatregelen zullen ge nomen worden. De samenstelling van het leger, de vervorming tot een volks leger, dien weg of een schema daartoe hebben we ook in de Militaire Gids nog niet aangetroffen. In deze Gids, schemert wel steeds door hot beroepskader uioet weg en plaats maken voor een militie kader doch als men dan vraagt wanneer, dan zegt men ja dat kan nog wel 50 of 100 jaar duren. Ofschoon het levende geslacht zegt spr. niet veel meer kan doen dan voor bereiden, geloof ik toch dat men dat hoe eer hoe liever moet doen, wil men tot een volksleger komen. Een kleine opmerking naar aanleiding van het gezegde van den spreker, dat de mindere man niet zooveel belang heeft bij de onafhankelijkheid van den Staat. Ik geloof dat we daar ander: over denken. Wie geld heeft kan overal wel terecht maar de minder bedeelde heeft hier vrijheden die elders hem niet gewaarborgd zijn. Wat het kader betreft, doet men het nog te veel voorkomen, als of men nog heeft de buldermachines van voor 40 jaar, die goed konden vloeken enz, maar dat is niet waar. De toestanden zijn geheel veranderd en wij doen door ons blad in en buiten het leger ook alles om die meening te bestrijden. Ook wij zijn er van overtuigd, dat hot militiekader het aangewezen kader voor aanvoering is in ons toekomstig leger, maar dan moet men mannen hebben die ten volle bekwaam zijn hen daarvoor op te leiden. De spreker is een van de vurigste strijders voor de nieuwe richting in ons leger. Ik hoop, dat de heeren van de Militaire Gids ons in de gelegenheid zullen stellen ons standpunt duidelijk uiteen te zetten, opdat wc tot een ge zonde samenwerking komen in belang van hot leger, van den Staat en van Ons Belang (Applaus). Nadat nog een der andere heeren eenige opmerking heeft gemaakt over de vorming van het kader beantwoordt de spreker- de beide heeren. Jhr. Ram brengt hun dank. dat zij hem het onaangename gevoel hebben gespaard van alleen te spreken. Daar spreker nog met den trein mee moet, kan hij slechts korte punten aan stippen. Het beroepskader moet blijven, dat stemt hij volmondig toe. Het beroeps kader is de drager van een eeuwen lange traditie, nemen we dat kader weg dan vernietigen we daarmee de kracht van het leger. Ook aan den kant van den heer Wijk is er een vergissing. In den zin als hij sprak hebben we ook nu geen gemobi liseerd leger, en de neiging daartoe is heel gering. Het verschil tusschen ons is dus niet zoo principieel maar meer gradueel. Wat de Militaire Gids aangaat, daarin zijn wel artikeltjes te vinden om trent den door den heer Wijk gevraag- den weg. En mochten er nog twijfel zijn, dan beloof, ik gaarne dat er spoedig niet veel duisters meer over zal blijven. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De commissie voor Kindervoeding ont ving van de vereenigiug Wilhelmina", bestaande uit korporaals van het escadron Ordonnansen,eenbedragvan f34.86 zijnde de opbrengst van de tooneeluitvoering 13 Januari jl. Moge dit goede voorbeeld dikwerf gevolgd worden! gelaar en W. van den Berg. Johan nes, z. van J. Zcggelaar en J. van Klctersteeg. Antonius Marinas, z. van H. Bokkers en A. Hilhorst. Jo hanna Ilendrika, d. van J. Hartm.in en G. Vlug. Nies, d. van W. Wakclkump en F. de Gooijer. Peter Cornelia, z. van A. C. van Oven en C. van Leeu wenkamp. Albertus Eibcrt, z. van A. van den Ham en C. Geijtenbeck. Maria Ilendrika, d. van N. ran Hasse laar en W. van Gelder. Johanna Maria Alidu Jacoba, d. \a.i O. J. Kuntz en W. Steenbeek. Willemina. d. van II. Colenbrander en D. Maaskamp. ONDERTROUWD: J. van denllooff en A. D. van Veluw. GEHUWDG. Verweij en A. Hartman. OVERLEDEN: Johanna van den Heuvel, oud 64 j., echtgen. van A. van Dijk. Hendrika Baker, oud 3 mild. Trijntje Mosterd, oud 29 j., echtgen. van G. van de Vis. Theodoras Johan nes Roelfsema, oud 1 mnd. t Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde zuster en behuwdzuster Mejuffrouw R. VAN GELDER, betuigen wij onzen hartelijke» dank Uit aller naam, B. VAN GELDER. Amersfoort, 20 Januari 1906. SPORT. Zondag a.s. speelt Quick I aan den Leusderweg tegen A. V. V. uit A'dam. Het tweede elftal gaat naar Utrecht om tegen U. F. C. I !e spelen; terwijl H. V. C. I, U. F. C. II ontvangt. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Diu*<lag 6 Februari 1906, des namiddags 5 uur, in het koffiehuis van den heer SCHIMMEL, te HOOGLAND, (aan den Ham), publiek IN DE GEMEENTE HOOGLAND. bestaande in Huis, Schuur, en verdere betimmeringen, Tuin, Bouw- en Weiland en Houtwal, staande en gelegen aan weerszijden van den Koelhursterwcg, groot 6 hectaren, 16 aren, 90 centiaren. In eigen gebruik bij ARIE KOK. Te veilen in 6 perceelen en in mas sa's. Aanvaarding van perceel één op 1 OCTOBER 1906 en van de Landerjjcn bij de betalingen der kooppenningen op 5 MEI 1906, of zooveel vroeger als wordt overeengekomen. Breeder bij biljetten omschreven. Onmiddellijk na afloop der veiling zullen in voormeld koffiehuis publiek worden verkocht 2 perceelen zware staande te HOOGLAND, op Bosschen- dijk, nabij het huis. Art. 88, Wetb. van Koopli. Notaris te Amersfoort, maakt bekend dat bij acie op 16 December 1005, voor hem is opgericht de Naamlooze Vennootschap (.voorheen D. H. EYSINK) gevestigd te Amersfoort," nadat op het ontwerp dier actie, bij Koninklijk Besluit vau 33 November 19U5, No. 54, be vestiging was verleend. Dat de acte van oprichting en de Koninklijke bewiUiging, in haar geheel zijn geplaatst onder nummer 5 in de Nederlandsche Staatscourant no. 6 van 9 Januari 1906 en bij afschrift inge schreven zijn in de bestemde openbare register ter Griffie van het Kantonge recht te Amersfoort. Burgerlijke Stand. van 17 tot 20 Jan. GEBORENHendrika, d. van G. van Duinen en J. J. van der Pol. Pie- ternella, d. van A. II. Staal en II. van Naaiden. Gijsbertus, z. van J. Zeg- DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Woensdag 34 Januari 1906, des voormiddags ÏO uur, in het heereuhuis, beweest ge weest door nu wijlen den WelEdelGeb. Heer W. A. CROOCKEWIT te Amers foort, Utrcchtschenweg 12 publiek om eoutaut geld: Eenige goed onderhouden bestaande in: salonameublement,Ameri- kaansch orgel, linnenkast, penantkast, diverse bo kenkasten er. boeken, secretaire, koffers, calorifer, vul- en andere kachels, koekoekklok, ledikan ten met toebekooren, veeren bedden, gordijnen, spiegels, (w. o. 1 antiek), schilderijen, tafels, antieke schrijftafel, stoelen, candelabres, gas- en andere lampen, eenig antiek aardewerk, linnen pers, koper-, glas- en aardewerk en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Daags te voren te bezichtigen van 913 en van 34 uur. In VILKHOFF's Boekhandel is plaatsing voor een Handel in fruit eu ingemaakte groenten. WESTSINWEL 33. te Amersfoort, zal op Vrijdag 16 Februari 1906, des middags 12 uur, in het Logement rDE VERGULDE WAAN," aan de Utrechtselicstraat, publiek In de gemeente SOEST, Drie perceelen best strekkende van af eigendommen van de familie Croockcwit tot aan de rivier ,dc Eem" en belend door eigendom van Vrouwe S. M. v. d. Poll, wed. Jhr. Cock Blomhoff, en den heer Bloemen- daal, kadaster sectie B. nos, 210, 211, 212 en 283, tor grootte van 4 hectaren, 62 aren, 80 centiaren. Verhuurd geweest voor f 260 per jaar. In 3 perceelen en in massa's. Aanvaarding hij de betaling der koop penningen op 16 MEI 1906. Breeder bij biljetten en nadere in lichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden notaris te Amersfoort, Utrechtschenweg 2 en bij den heer A. POTHOVEN te Leusbroek. DE NOTARIS te Amersfoort zal op Douderdag 8 Februari 1906, des avonds 5 uur, in het café .MIDDEL WIJK" bewoond door den heer UIJTENDAAL te Soest, publiek IN DE GEMEENTE SOEST ouder één dak, plaatselijk gen. B. 172 en 172a, staande op benevens het recht van erfpacht tot 1 JANUARI 1926 aan den grond, kadaster sectie D. nos. 670 en 671, groot 38 aren, 30 centiaren (oigendom der gemeente Soest). De woning B 172 is verhuurd aan Matthijs de Bree voor f 0.6» per week, terwijl de woning B 172a in eigen ge bruik it bij Nikolaas Westliof. Aanvaarding 1 October 1906. Betaling kooppenningen op 8 Mei 1906, of zooveel vroeger als wordt over eengekomen. eeu gemeubileerde beneden op netten stand. Te bevragen bij den makelaar P. II. VAN HASELEN. Nobelstraat 12. UTRECHT. TENTOONSTEEEING van üliddcueeuwsclie kunst, (Beeld houwwerk, Schilderijen, Meubels, Edelmetaalwerk enz) GEOPEND van 14 Januari tot 11 Februari, dagelijks van ÏO—4 ure. N.B. Voor het LIDMAATSCHAP kan men zich daar voor aan de Tentoon stelling op geven. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3