360 Karpetten A. N. J. VOS INBOEDEL, Gemengd. Stadsnieuws. A. Wagenaar, flardappelen. E. J. Ruitenberg fabrieksprijs opgeruimd worden. Allerlei. Burgerlijke Stand. Advertentiën. verkoopen Gouden- en Zilveren Voorwerpen geuuldeSiNicolaas A. J. VAN ZALINGEN, LANGESTRAAT 1. Hoek Varkensmarkt. 1 F. 8. VAN EIJBERGEN,""! G. OUDRAAD, Sigaren - Tabak - Koffie - Thee. uitsluitend 1e kwaliteit, J. D. LAMMERTS VAN BUEREN, Langestraat 128. viflr&W* misbruik, van ecartoimsoh -ovoiwiohF 'door den werk- gevéi'-BOeveel—irtogebjkworde ge waakt; zij beroemden er zich dus op, niet te hebben gewild een der meest- noodzakelijke hulpmiddelen om onrecht aan arbeiders te verminderen en te voor komen. Dat groote verzuim was eeniger mate in te halen door aan het ontwerp van die nuttige sociale wet al zijn mede werking en toewijding te geven. Het groote verzuim werd vergroot door treurige verdachtmaking en onzedelijke kritiek van de goede bedoelingen van aen ontwerper verergert door te Vottthrden bij het kwaad, toen zoo goed als alle verzachtende omstandigheden dooi de verbeteringen in de latere ont werpen werden weggenomen. Het „Arbeidscontract" zal allentwege der arbeider voordcel brengen, nergens nadeel. En toch ze agiteeren, de vrienden van den arbeid tegen het nemen van die maatregelelen ten voor- dëële van hun vrienden. Manilesteercn, protesteeren, agiteeren, 't is den bewusten het brood des levens, waar- maar de gelegenheid schoon is wordt 't hun geschonken. V. D. Al te streng. Te Sint-Petersburg is een vrouw, die moeder was geworden van tweelingen, gearresteerd. Zooals men weet, is daar het veroorzaken van samenscholingen op het oogenblik streng verboden. Getroefd. Twee jongedames stap- pëii op de tram, die binnen in geheel bezet is. Er is nog maar éen zitplaats. „Ga jij maar zitten," fluistert de eene, een bij-de-handje, de ander toe; „je zult zien, dat ik mij wel red." Tegelijk stapt zij mee binnen en brutaal op een heer van middelbaren leeftijd toe. „Hé, meneer Jansen; hoe aardig dat ik u weer eens zie. Hoe gaat het? Ik zou u haast niet gekend hebben! Of ik uw plaats wil hebben? Heel graag! U is wel vriendelijk. Dank u wel. Ik ben werkelijk erg moe." De heer, die een oogenblik verbouwe reerd is opgestaan, ziet zijne plaats onmiddellijk ingenomen door de hem volkomen onbekende dame, die al triom fantelijk lacht over haar welgeslaagde list. Maar meneer, ook niet mal, laat zich maar zóo niet van zijn plaatsje berooven, zonder zich een kleine wraak te gunnen qn met een allervriendelijkst gezicht zegt hij: „Gut, Toontje, ben jij het? Ik had zóo' gauw geen erg in je. Hoe gaat het je in je nieuwen dienst. Je bent een hecle dame geworden! Nu, ik zal de groeten maar aan mevrouw voor je doen!" Het die woorden neemt meneer ge laten plaats op het platform. De jonge dame vindt het nu in eens niet aardig meer in de tram, waar ieder haar thans aanziet voor een mooi op gedirkte dienstbode. (Av. post.) „Adverteeren doet verkoopen". Wie tegenwoordig geen reclame maakt, zal als hy tenminste geen oude, gevestigde zaak heeft, maar al te zeer van deze waarheid overtuigd worden. Er hangt echter veel af van de wijze van adver teeren, en die ïn hetzelfde vak werk zaam zijn, en dezelfde som besteden aan advertenties en andere reclame-mid delen, zullen allicht toch geheel ver schillende resultaten krijgen. Wie het best op een of andere menschelijke hartstocht weet te specu- leeren, zal het meest succes hebben; en tal van trucs worden dan ook toegepast om de menschen te interesseeren met zoo zeer voor het verkocht artikel als wel voor de bijbehooreude reclame-ge schenken. Een sterk voorbeeld hiervan levert een bekende Zwitsersche chocoladefabriek, die kleine pakjes chocolade van 10 centimes verkoopt, met een gekleurd plaatje er in. Die plaatjes moeten in daarvoor verkrijgbaar gestelde albums gestoken worden, en wanneer zulk een album vol is, betaalt de firma aan dengeen. die het inlevert, 10 frs. in cocholade! Sommige plaatjes, b.v. een met een witten hond erop, zijn zeldzaam en doen opgeld. Onder de Bernsche schooljeugd wordt dientengevolge druk met plaatjes ge kwanseld. Aan sommige scholen heeft de handel erin zulk een omvang ge kregen dat de 6chooloverheid tusschen- beide heeft moeten komen. Daarbij bleek dat de kinderen aan een school in de Langgass in korten tijd voor 5000 frs. en aan een andero school voor 4800 frs. aan die chocoladeprentjes had den uitgegeven. Maar hoeveel meer zullen zij nog versnoept hebben. De commissie van de school in Langgass heeft besloten, alle prentjes die onder de kinderen in omloop zijn, verbeurd te verklaren, in een aanschrijving aan de ouders hun aandacht op het misbruik te vestigen en de chocoladefabriek te verzoeken, hare reclame te staken. Als dat niet helpt, zal men op de hooge overheid een beroep doen. Nu als het metzoo'n lichamelijke afstraffing afloopt, als waarvan het Vaderland ons vertelt, dan schikt het nog al. We lezen daar nl.: „Mijnheer de kommies!" zegt de direkteur, „ik heb voor verschillende tekortkomingen dikwijls mijn oog ge sloten, maar nu moet ik u toch eens onder handen nemen. Het is mij ter o o r e gekomen, dat gij uw onderge schikten te weinig op de vingers ziet, gij met hen op vertrouwelijken voet slaat en ge u dikwijls bij den neus laat nemen. Als ze insubordinatie plegen, moet ge hun uw tanden laten zien al stuit 't u ook tegen de borst. Gij moet uwen collega's niet het werk op den hals schuiven, maar gij kuut hen wel eens bij den a r m nemen of ze polsen, of ze de voorschriften omtrent de briefkaartformulieren en de voor naamste zaken goed in het hoofd heb ben. Ook moet gij bij eenige drukte niet direct den kop verliezen. En als ge wat op de leve r hebt, dan behoeft gij niet achter mijn rug den mond vol over mij te hebben; dat maakt de zaak geen haar beter. Zeg mij voor de vuist weg, wat ge op het hart hebt. Neemt alles goed in het hoofd en zorg, dat ge uw zaakje spoedig onder de knie hebt". Naar wij vernemen, was die ambte naar niet eens erg op zijn tcenen ge trapt, want hij had een broeden r u g en de heele toespraak ging het eene oor in en het andere uit. Van „uitgaan" gesproken, daar weten ze in Brabant van mee te praten. Nu de „Oeteldonksche Club" zich dit jaar van een goed deel van Carnavals vermakelijkheden onthoudt, komen n.l. tal van andere gezelschappen voor den om in de „behoefte" daaraan te voorzien; want een Bosch'carnaval moet toch 'n „fist" zijn. De volgende „Bekcnd- maoking aan alle kèls en durskus ut de gemint" is dan ook dezer dagen ver spreid: „Umdé 't er 't veurig jaor bè 't fist vaan Yastelaovcnd zoo skon naar toe is gegaon, en umdé gc oe eigen zeivers allemaol zoo goed het gehaauwen, hebben de gezaomentlijke Boois, Blao- zers en Komiekelingen, genaomd „Oe gekker oe liever" weer de astrenterig héd oe allemaol toe te blèren, dét ze weer 'nen skonne daansperté zullen haauwen op Zondag den 25 vaan de Sprokkelmaond, bij gelegeuhèd van het vastelaovendfist, op den skon versierden daanszulder bè den hospes Beukers in 't Pen-element op de Pensmèrt, Het fist begint krèk om 8 uur 's aavens en 't duurt net zoolaang as Drick Pakson 't wil hebben. De durskus betaolen net zoo goed 't kwaartje veur 'n kórtje as de kèls. Stroisel hoeft de nie mee te bren gen nie, waant den hospes heet den zulder goed ingesmeerd mit spèkzwaord. Kerdjee wét zal 't 'd fist zèn!" 't Is daar wel een typisch volkje, in en om den Bosch. Zoo vervoegde zich b.v. dezer dagen in een plattelandsge meente bij den Bosch een raadslid ter secretarie, die er over inzat, dat de lichtingen zouden worden opgeroepen. Op de vraag van den burgemeester: „Wel, Ticnuske, hoe kom de daaraan", antwoordde de vroede vader „Be umdet de Ja-panter al op de grenzen liggen!" Ze zullen er anders nu met die koude nachtvorsten wel gauw weer van door gaan, evenals de fietsrijder, waarvan L. en Y. het volgende, als historisch, ons verhaalt: „'t Gebeurde in een dorp. Een fiets rijder met een slecht brandende lantaarn passeert een veldwachter. Deze houdt den wetsovertreder aan en maakt nu ook aanmerkingen op de bel. „Ik wil wedden", zegt de reiziger, „dat ze op 50 M. afstand te hooren is, omlOgld." De veldwachter neemt de weddenschap aan en stapt al tellende achteruit. Na eenige oogenblikken roept hij: „Ik ben klaar!" „Ik al lang!" is het weder antwoord en meteen schiet do fiets als een pijl uit den boog vooruit." Ja, onze tijd is wel „vooruitstrevend", en men kau er zichzelf al nauwelijks over verwonderen, dat een New-Yorksche professor, de Heer Thomans B. Stillman, Zondagavond aan zijn vrienden een „synthetischen" maaltijd heeft aange boden. De prijzen waren zooveel doenlijk in het laboratorium bereid. Het banket be gon met een „martini cocktail", die uit zwavelzuur bereiden alcohol bevatte. De soep was een mengsel van scheikundige stoffen, maar de gastheer wilde de for mules ervan niet bekend maken. De visch was chemisch verduurzaamd en de lekkernijen waren „triomfen van het laboratorium". „Oestersaus" en „schei kundige biscuits" prijkten ook op de epijslijst. Er werd „chemischeSauterne en „Stillman's champagne" bij de spijzen gedronken. De pousse café bestond uit een alcoholisch product „dat uit cocos- vet gemaakt was". De professor gaf het maal, om aan te toonen, welke rol het scheikundig laboratorium in de voeding van den mensch kan spelen. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort. Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis le. dat bij ben is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door Krijn Marinus in de achterkamer van het perceel Leusderweg no. 5. alhier 2e dat binnen twee weken na deze be kendmaking ieder togen het verleenen van het verlof schriftelijke'bezwaren bij Burge meester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 22 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, G. STENFERT KllOESE. Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 Februari 1906, des namiddags ten half twee ure. Agenda 1. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het geven van verlof en eervol ontslag aan den tijdelijken leer- aar aan het gymnasium Z. J. de Langen en tot benoeming van een tijdelijken leeraar in de natuurkunde. Aanbevolen wordt de lieer H. Oorver, tijdelijk leeraar aan de Hoogerc Bur gerschool. (Met adviezen.) 2. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlengen van het verlof, verleend aan de onderwijzeres M. J. Boukamp. (Met adviezen.) 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlengen van het verlof, verleend aan den onderwijzer J. W. Radersma. (Met adviezen.) 4. Voor.'tel van burgemeester en wethouders betreffende een adres van J. M. Thiel tot het houden van verplichte schoolvergaderingen op de Hoogere Bur gerschool. (Met adviezen.) 5. Vaststelling eener verordening ter voldoening aan artikel 178 der Gemeen tewet (5-jaarlijksche herziening van de strafverordeningen.) 6. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Hellestraat nos. 86, 90, en 92 (mot adviezen.) 7. Voorstel van burgemeester en wet houders betreffende een adres van W. G. Krüsemau Jzn., met het verzoek be noemd te worden tot makelaar. (Met adviezen.) 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling en wijziging vaD jaarwedden van personeel by het lager-onderwijs. 9. Behandeling van reclames betref fende. 1ste aanvullingskohier. Inkomsten belasting, dienst 1905. Bij de godsdienstoefening in de Luther- schc Kerk hoopt Zondagmorgen voor te gaan Ds. D. P. M. Graswinckel emer. predikant te Utrecht. Bij do Godsdienstoefening in de Remon. strant8che Kerk hoopt a.s. Zondagmorgen voor te gaan Ds. J. A. Prins, predikant te Epe. Te Utrecht slaagde voor het examen nuttige ha idwerken mejuffr. E. H. Bosch alhier en mejuffr, M. J. Pusch thans te Amsterdam. De heer A. Fledderus, onderwijzer aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd tot leeraar aan de teckenschool te Bussum. De eerste ploeg van het blijvend ge deelte der lichting 1905 van het 5e regiment infanterie gaat, ingevolge be schikking van den minister van oorlog, op 30 Maart a.s. met groot verlof. Bij de ten overstaan van Notaris Johs. Knoppers gehouden verkooping werd perceel 1 Winkelhuis, Langestraat 102, ingezet op f 2900 en opgehouden f 2920; perceel 2 Woonhuis, Weverssingel 36, ingezet op f 1000 en gekocht door S. Kraan voor f 1020perceel 3 vijf wo ningen met erf, Liendert6cheweg 4 tot 12, ingezet op f 5050 en gekocht door G. Lasseur, te Hoogland, voor f 5100. Daar Jhr. Graafland verhinderd was, kon de vergadering Tan de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" Woensdag avond niet doorgaan. Men deelt ons mede, dat de afdeeling Amersfoort van de vereeniging tot op voeding van halfverweesde, verwaar loosde en verlaten kinderen alhier onderhandelingen aangeknoopt heeft met mej. mr. E. C. van Dorp, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, om hier ter stede een lezing te houden in „Ons Huis", op 8 Maart a.sover het onder werp „De Kinderwetten". Met ingang van 1 Maart e.k., wordt de militaire apothekersbediende (adjudant- onderofficier) Jonker, overgeplaatst van Utrecht naar het militair hospitaal al hier. De vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen houdt heden en morgen een tentoonstelling in Amicitia. We herinneren aan de buitengewone voorstelling van het opperetten-cnsemble welke Dinsdag in Amicitia wordt gege ven. Blijkens de in dit nummer voorko mende advertentie zal het groote con fectiemagazijn De Dom a.s. Donderdag worden geopend. Ieder kooper boven de f 10 ontvangt een remontoir horloge cadeau. De muziekvereeniging „De Harmonie" geeft morgenavond in Amicitia haar tweede uitvoering. Na afloop bal. Donderdag reed een rangeerende locomotief de voormuur van de remise aan den overweg bij den Utrechtschen weg in elkaar. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Donderdag vierde de afdeeling Amers foort van den Chr. Nat. Werkmansbond haar Se Jaarfeest in de Arend. De bijeenkomst werd geleid door Ds. ter Haar Romenij, die in een inleidend woord het werken der vereeniging her dacht. Daarna werden eenige muzieknum mers uitgevoerd en werden door eenige leden een paar leuke voordrachten ten beste gegeven. Eerst na middernacht werd de ver gadering gesloten met dankgebed door Ds. Meiners. van 21 tot 24 Febr. GEBOREN: Dirkje, d. v. Peter van de Kamp en Drikje van 't Land Dirk, z. v. Herman Schipper en Arnolda Juffer. Jannetje Maria, d. v. Engbert Timis Poeiert en Aartje van Wouden berg. Ilendrikus, z. v. Gcrrit Zeven boom en Janna Hendriksen. Hermina Frederika, d. v. Heiman Wiegman en Jacqueline Elisabetht van Huls. Jo hanna Elisabeth, d. v. Jan Matser en Pieternella Berendina van Loghem. GETROUWD: Gerrit Zuijderduijn en Alyda Johanna van der Heiden. Gerardus Hagebeuk en Wilhelmina Johanna Veenendaal. Martinus Wilde man en Anna Margaretha van Breuk. Frans Postma en Anna Margaretha van Leeuwen. Adrianus Johannes Pijpert en Petronella van Keulen)Cornclis Josephu6 Coenen en Maria Hendrika Helena Vos. OVERLEDEN: Jacoba Martina Re becca van Dieren, oud 68 jaar, wed. van Remmert de Vries. Anna Maria Frederika Christine Borgmans, oud 80 jaar, ongehuwd. Gerada Hendrika, dochter van Willem van Surksum en Elisabeth Sophina Groenhuysen Maria Hillegonde, d. v. Engelbertus Bernadus Mattheus Bonsel en Elisabeth Hartman. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze dierbare vader, behuwd en- grootvader, de Heer J. II. COHEN, iu den ouderdom van 80 jaar. I. J. COHEN. A. COHEN— Wins, en kinderen. Amcisfooit, 22 Fcbr. 1906. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag 8 Haart 1906, des voormiddags 91/, uur, in het heerenhuis aan den Utrechtschen weg no. 53 te Amersfoort, publiek om contaut geld (Wegens vertrek naar het buitenland). Een goed onderhonden bestaande voornamelijk in: salonameublement, eiken houten buffet, cylinder bureau, schrijftafel, fau teuils, tafels, stoelen, kabinet, linnenkast, penantkastje, bed kastjes, lits jumeaux, diverse ledikanten en matrassen, vee- ren bedden met toebehooren, waschtafcls, bad met geiser, spiegelB, schilderijen, porte manteaux, gas- en andere lampen, koperen pen dule met candelabres, kleeden, karpetten, gordijnen, vulkachel, haard en fornuis. EENIGE als: bonbonmandjes, zoutvaatjes, lepels en vorken, horloge, gouden damesringen met edelgesteenten, olie- en azijnstel. Brandkast, flaubertbuks, koper-, blik, tin-, glas- en aardewerk en het geen verder, te voorschijn wordt ge bracht. Daags te voren te zien van 912 en van 24 uur. Door de steeds toenemende vraag naar: (12 cent per ons,) is bovengenoemd artikel Bteeds versch verkrijgbaar bij Confiseur, 9: Groot en hleinhandel ln alle soorten Magazijnen Kortegracht 16. Huurhuizen 29. LAVENDELSTRAAT 2 Varkensslugerij - Fijue Yleesckwaren. XCIDSINGEL, 64. Timmerman en Hakelaar. WE VEB8IN GEL 11. moeten binnen enkele weken tegen Komt, ziet en overtuigt u bij

De Eemlander | 1906 | | pagina 2