hadden aangesloten, waven de verbete ringen ook veel vroeger gekomen. Want men houdt rekening met het aantal dat vraagt, het aantal geeft de doorslag. En de Bond heeft nooit gevraagd namens aller maar wel voor allen. We hebben het dezer dagen nog weer in de Tweede Kamer gehoord, waar men zei: ze zijn allen nog niet vereeuigd. O, ze weten het zoo goed, nog beter dan gij, want ze zijn bang voor een sterke organisatie. In de Kamer zei Lohman: wat hebben we toch eigenlijk aan die vakvereeniging. Ja 't is wagr, ge verschilt van een par ticuliere organisatie, maar mag daarom zoo'n vereeniging van ambtenaren aan bandon worden gelegd? Mag de ambte naar niet werken om een einde te maken aan de grieven? Een goede vereeniging ziet de leemtes in den dienst en in het werk dat gepresteerd wordt. In 't belang van den dienst kunnen dan ook da ambtenaren oordeelen over verbeteringen. Maar hun oordeel wordt niet gevraagd. Evenmin als dat bij de rijksambtenaren is, is dat bij hen, die in dienst zijn van de gemeente. Ik heb het in den Amsterdamscheu Baad zoo dikwijls gezegd: nu worden er weer reglementen vastgesteld, maar laten we nu toch ook eens de arbeiders mee laten spreken. Dat zou ik ook wenschcn voor de ambtenaren, 't Liefst decreteert men echter van boven af. De directeur-ge neraal geeft de lakens uit en traps gewijze klimt dat af. De Dir. Gen. is een heel bekwaam man, maar hij moest dat leven van vroeger, toen hij nog officier was, afleggen. 't Leven bij de post is een onaange naam leven, men heeft maar op te zien en uit te voeren op bevel. Men is oen machine, een marionet. Eu wanneer er nu meer samenwerking, meer voeling onderling was zou het werk ook met meer liefde worden uitgevoerd, nu is dat niet het geval. Met een behoorlijke bezoldiging al leen komt men er niet. Men wil ook een humane behandeling en die laat van het hoofd van de Post, vooral te genover de vakvereeniging nog wel wat te wenschen over. De bekende order No. 248 toont duidelijk, dat hij van de vakvereeniging niets wil weten. Hij zegt, je kunt gaan naar den minister, naar de kamerleden, je kunt petitionecrcn zooveel je wilt, maar laat mrj er buiten. Hoe is dan de toestand. Men wendt zich tot de Koningin, die tot den minister en deze tot den dir- generaa). En de minfster spreekt dan natuurlijk als de dir.-generaal. Zoo ge weet is nu dezer dagen de postdag in de Tweede Kamer gehouden. Er is heel wat gesproken. De grieven zijn breed uitgemeten en flink toegelicht door mijn vriend Ketelaar. Tak is hem bijgesprongen en ook anderen hebben geholpen om den tegenwoordigen minis ter onder het oog te brengen, dat er nog heel wat grieven zijn op te bergen. De minister heeft daarbij een belang rijke redevoering gehouden. Zijn houding is toe te juichen en we vertrouwen, dat hetgeen de minister heeft toegezegd ook tot stand zou komen. Zoo o. a. de bepaling, dat het ziek zijn wordt aangerekend als straf in dezen vorm, dat men deu ziektetijd aftrekt van den tijd voor periodieke verhooging. Dat zal nu weldra tot het verleden behooren. Bijna allen vonden dat iets ongehoords, en de minister heeft dan ook de toezegging gedaan, dat hij daarin verandering hoopt te brengen. Vooral is er heel wat gezegd over order 248. Ook daarin is nu verbetering gekomen. Zij, die zich wenden tot don dir.-gen. zullen ook worden toegelaten. Men komt dan wel bij den man, die van het verecnigingsleven niets wil weten, maar hij heeft de boodschap ge kregen van het misterie van AA'ater- staat. De heer De Savornin Lolmian zag daarin een gevaar, hij vond, dat de dir. gen. vrij moest blijven om te ontvangen, wie hij wenscht. En anders zou hij doen, zei de heer Lohman, als de minister in zijn kabinet en zeggen ik zal de zaak overwegen. En dat zal ook wel gebeuren. Maar ook juist daarom moet men meer in het openbaar voor zijn belangen opkomen. liet publiek moet ge laten weten onder welke voorwaarden gij uw werk verricht, menigeen is daarvan niet op de hoogte. De menschen zeggen: ge hebt een rijksbetrekking en denken dat dat al heel wat is. En nu is het wel waar, dat ge iets voor hebt op andere arbeiders, maar mag men dat dan u in uw loon laten voelen. En in den regel zijn het de lagere ambtenaren, die dat het meest voelen, 't Is o zoo moeilijk voor die een kleine verbetering te krijgen. Voor ieder f 1 meer loon zegt men en er zijn er zooveel en dan wordt het o zooveel guldens bij elkaar. Dat durft men niet aan. Maar als het een arme stumperd geldt als den dir. gen. met zijn f6000 traktement, dan is liet wat anders. Na zijn vaste aanstelling moest hij ook zijn pensioenbijdrage betalen en toen kwam men hem gauw tegemoet en zei: laten we hem 4 jaar lang elk jaar f 1000 geven, dan is hij ten minste gered, want het is een man, die zoo verbazend veel presteert. Bedenk eeus, het voorloopig verslag over afd. IX begint met een hulde aan dien man. En het Kamerlid van Wicheu zei: laten we dien man toch eeren, want hij zorgt er voor, dat elk jaar 12 a 13 tonnen gouds in de schatkist komt. Stel je voor. Neen dan zeg ik: hulde aan al de kleine werkers, die zorgen dat het geld er komt. De menschen die er hard voor moeten werken worden afgescheept met een hongerloon en men brengt hulde aan een u.au met f 0000 traktement, omdat hij zooveel tonnen gouds in deschatkistbrengt. 't Is om te lachen. En zoo'n man moet nog f 1000 tegemoetkoming hebben. De stemming daarover ging s'nachts om half twee, 't scheelde maar een paar stemmen en hij had ze niet gekregen. En dat zou goed geweest zijn, want naar mijn overtuiging heeft hij ze niet verdiend. Gij hebt ook wat gekregen en nu moet ge zorgen, dat ge het houdt. Ik weet wel het gaat niet gemakkelijk u het weer af te nemen. Maar dan weet men wel een andere mannier. In de Posthoorn las ik, dat een ambtenaar f 100 verhooging kreeg, maar zijn emolu menten, ten bedrage van f 110 werden ingetrokken, zoodat hij feitelijk f 10 ver laagd werd. De tevredenheid moet ge dus een beetje beperken, ge moet niet te gauw op uw lauweren gaan rusten of het hoofd in de schoot leggen. Nog meer dan anders moet go juist toezien, nog meer U inspannen om gezamenlijk een kracht te vormen voor uw belangen. Steeds moet ge om U zien of er geen addertje schuilt, om terug te halen wat men U schoorvoetend heeft gegeven. Ja, schoorvoetend is men er toe over gegaan de verkieziugen waren in 't zicht, anders had men het nog graag een tijdje uitgesteld. Nu eenmaal de verbeteringen er zijn, moet ge meer nog dan vroeger uw vrien den tot aansluiting opwekken. Gij hebt allen één belang, gij hebt te strijden voor uw gezin. Geen gemop per dat geeft U niets. Maar in de ver eeniging moet gij met elkaar bedenken wat de grieven zijn, en die moet ge brengen waar ze hooren. En dan moet er gesproken kunnen worden uit naam van allen. De Bond heeft nooit gevraagd alleen voor do leden maar ook voor de buitenstaanders. Ook daarom hoort gij bij dien Boud. Nu wordt het U nog meer op 't hart gedrukt daarvoor te zorgen, nu het voornemen is dat verecnigings leven uit elkaar te rukken. Dat voor nemen bestaat. Het was al weer de heer Lohman en dat is een man, die gezag heeft, die zeigeen vakvereeniging maar groepsvertegenwoordiging. Dat zei de heer Lohman, die niet het minste benul heeft van het arbeidersleven. Maar dit voelt hij wel: als die groepsvertegen woordiging in het leven is geroepen, mot reglementen van bovenaf, en daar naast bestaat geen flinke vakvereeniging, dan zullen die groepsvertegenwoordigers niets worden, dan menschen, die bij hun superieuren in de pas willen komen. Bij de marine bestaat zoo'n groeps vertegenwoordiging, maar als ik denk hoe het daarbij gaat, dan roep ik U des te krachtiger toe: zorg er voor, want er is kans dat ze komen, Lohman heefd veel invloed, dat je naast die groeps vertegenwoordiging een flinke vakorga nisatie hebt. Dan kan de Bond de Post a. h. w. een kiesverceniging worden voor die groepsvertegenwoordiging, en dan zou het kunnen gebeuren, dat men daar de mannen krijgt, die er hooren. Maar het omgekeerde kan evengoed. Wanneer bijv. van elke tak van dienst een vertegenwoordiger zal worden ge kozen, dan vrees ik, dat het vereeni- gingsleven daaronder zal lijden. De man nen van den Bond zijn de beste ver- trouwsmannen. Men kiest zijn flinkste krachten en bevallen ze niet, welnu de vergadering is souverein. Maar bij de groepsvertegenwoordiging gaat het heel anders. Ik hoop, dat gij daarvoor zult waken. Getrouw moet ge blijven aan uw Bond, getrouw onder uw banier. Daaronder hoort ieder zich te scharen. Wanneer allen dat goed begrijpen, krijgt ge ook de beschikking over de mannen, die voor uw belangen werken. Gij moet vertrouwen stellen in elkaar. O, er is nog zooveel wantrouwen onder ling, de een vertrouwt den ander niet. Ge moet met elkaar meeleven, één leven, dat fnoet het zijn. De strijd, dien gij aanbindt is een eerlijke strijd, 't Is de strijd om het bestaan, voor uw vrouw en uw kinderen die op ieder uwer rust. Gij, die gehuwd zijt, toen gij stondt voor het altaar der liefde, gij ïiebt de belofte afgelegd te zullen zor gen voor uw vrouw en kinderen. En ga nu bij u zelve na, of gij uw belofte hebt gehouden. Gij, die uw plicht in hooge mate vervult, gij moet ook met opgewektheid uw werk doen. Goed, die opgewektheid zal komen, maar dar. moet er ook komen een goede behaudeling van mensch tot mensch. Die behandeling is er nu nog niet. En dan geen afscheiding in katholieke, anti-revolutionaire, christelijk-historische en andere vereenigingen. Als gij honger hebt is het honger, en geen- katholieke of anti-revolutionaire honger. Als mensch hebt gij allen één plicht om vooruit te komen en om als mensch te kunnen leven. Al het mogelijke doet men om de boel uit olkaar te halen en te ver deden in kleine groepen. Ziet naar de werkgevers. Ja, men heeft ook een christelijke patroonsver- eeniging „Boaz", maar al die menschen zitten ook in de neutrale patroonsver- ceniging. Als de werklieden maar aan de brandkast willen komen, dan denken de patroons niet aan het geloof maar wel aan de beurs. Och, dat alle arbeiders dat goed be grepen. Men spreekt in zijn vakver eeniging niet over godsdienst en politiek dat hoort ook niet, maar over zijn be langen. Zij die er anders over deuken, doen niet goed, ze werken elkander tegen. Samenwerking dat is de eenige weg. Allen één, dat moet het parool zijn, waar na gestreefd moet worden. Zij, die zich niet hebben aangesloten, zijn mede verantwoordelijk, wanneer juist door hun wegblijven niet voldaan wordt aan billijke wenschcn. Keer van dien weg terug. Laat u niet weerhouden u aan te sluiten, toon dat het u ernst is, mede te werken ter verbetering. Ik heb eens een fabel gehoord. Er was een lange smalle weg, en men moest dien weg gaan om van den eenen kant te komen naar den anderen, want aan beide kanten was een diep water. Eenige wandelaars gingen dien weg op, maar middenop ontmoetten ze een rots blok. En ze probeerden of ze dat rots blok niet konden wentelen, maar dat ging niet en toen gingen ze moedeloos aan den kant zitten. Er kwamen nog eenige wandelaars en zij vertelden hun wedervaren en vroegen of ze bereid waren mede te wei-ken het blok te ver wijderen. Men ging weer aan het werk, maar het gaf nog niets en weder gingen ze moedeloos zitten. Nog meer wan delaars kwamen er en weer ging men aan het werk, maar de een duwde, de ander schudde en het gaf nog niets. Toen ging men te zamen overleggen en op voorstel van de meerderheid ging men trekken. Maar ook dit hielp niets. Nu volgde men het voorstel van de minderheid en ging duwen en toen ging het. Hierbij wil ik nog iets voegen. Die wandelaars stichtten een vereeniging en het Bestuur werd opgedragen een be sluit uit te voeren. Maar dat gelukte het Bestuur niet. En in de volgende vergadering namen daarom de leden een motie van afkeuring aan. Zoo gaat het ook vaak in het ver ecnigingsleven. Maar dat is niet goed. Het Bestuur heeft krachtige ruggesteun noodig. Manneer het Bestuur zich wendt tot de autoriteiten, moet het kunnen zeggen, we spreken uit naam van dui zenden, die achter ons staan. Dat geeft kracht. Het sturen naar één doel, kan bereikt worden wanneer allen daaraan meewerken. Daarom roep ik U toe Zie toch goed toe, overdenk of ge wel goed doet door buiten de organisatie te blijven. Tevre denheid mag niet ziju, bij de pakken gaan neerzitten. Zorg ifilt niet wordt afgenomen, wat ge hebt verkregen. Zorg, wanneer de levenseischen hooger wor den, dat ge dan kunt vragen uit naam van het grootc ambtenaarskorps dat deel uitmaakt van den Bond de Post. Luid applaus). Na de met grootc aandacht en veel instemming gevolgde rede van den heer Nolting voerde nog het woord het Hoofdbestuurslid Tuininga, die er op wees, dat de bond niet alleen werkte voor meer loon, maar ook reeds vele andere verbeteringen had weten te ver krijgen, o. a. betere Zondagsrust, meer verlof, en kleeding. Ook hij wekte krachtig op tot organisatie. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank aan don spreker de goed bezochte vergadering. RAA1>S VERSLA O. Vergadering van den Baad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 27 Februari 1906 des nam. ten half 2 uur. De Voorzitter Jhr. J. AV. A. Barchman AVuytiers opent ten kwart voor 2 de vergadering en verzoekt Mr. Dr. J. G. Stenfcrt Kroese de notulen te lezen der vergadering van 30 Januari j.l., die werden gearresteerd, zooals zij door den Secretaris waren ontworpen. De vergadering werd bijgewoond door 14 van de 17 leden. De AToorzitter deelt mede, dat de H.H. Tromp van Holst, Jorissen en Mr. Aran Voorst Vador bericht van verhin dering inzonden. Het verheugt den Voorzitter Mr. Heyli- gers weder in 't midden te zien. Spr. hoopt, dat het verblijf in het buitenland gemaakt zal hebben, dat Mr. Heyligers zich weder onafgebroken kan wijden aan de behartiging der belangen dezer gemeente. (Teekenen van instemming). Mr. Heyligers dankt den Voor zitter voor zijne welwillende woorden en hoopt zijne krachten weder aan de be hartiging der belangen van deze gemeente te kunnen wijden. (Teekenen van instemming). Ingekomen zijn de navolgende stukken le. Goedkeuring van Ged. St van het raadsbesluit tot verkoop van een strookje gemeentegrond aan den heer J. van Keulen. 2e. Idem van het raadsbesluit tot wijziging der gem.-begrooting in verband met het verleende subsidie aan „Het Groene Kruis". 3e. Idem van het raadsbesluit tot vast stelling der Jaarwedde van den onder wijzer G. J. A. Drechsler. 4e. Besluit van Ged. Staten inzake reclames Inkomstenbelasting van den heer J. Nefkens, e. a. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. Mededeeling van B. en AV. van het verleend eervol ontslag aan mej. H. Hulstijn, aan het herhalingsonderwijs, tevens dat de heer P. van den Ilooff Az., door hen is belast met het onderwijs in de Ned. taal en de heer G. F. Nijland met dat jn Natuurkunde. 6e. Aran B. en AAr. het verslag inge volge art. 52 der AV'oningwet. Ter inzage van de leden, terwijl het in druk aan hen zal worden toegezonden. 7e. Adres en memorie van toelichting van den onderwijzer G. Prins, e. a., in zake salarisregeling van het lager onderwijs. Zal gevoegd worden bij de andere stukken. 8e. Mededeeling van de commissio van Kindervoeding, dat zij zich onder werpt aan de betreffende artikelen. Aangenomen voor kennisgeving. 9c. Een verzoek der afd. A'foortvanden Bond van Ned. onderwijzers om te breken met het stelsel van ambulante hoofden en te beginnen met aan het nieuw te benoemen hoofd der school le soort voor jongens eene klasse op te dragen. Naar B. en AV. om advies. 10e. Een verzoek van den leeraar S. de Vries om verhooging van zijn pensioens grondslag. Naar B. en AV. om advies. 11e. Een adres van den heer M. AVil- lemstijn om „de Berg" in de kom dei- gemeente op te nemen. Naar B. en W. om advies. 12e. Een adres van den heer L. J. Hontelè om de „Kruiskamp" te bestra ten ente verlichten. Adressant biedt gratis afstand van grond aan. Naar B. en AV. om advies. 13e. Een adres van den tapper J. Schuilenberg, e. a., om hun locaal tot 12 uur te mogen ophouden. Ter afdoening in handen van den Bur gemeester. 14e. Een schrijven van Ds. J. L. T. de Meijere Joh. Cz., dat hij zijne be- nolming tot lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs onder dank betuiging aanneemt. 15e. Een schrijven van de onderwij zeres M. C. van Olden, als dankbetui ging voor het verleend verlof. Aangenomen voor Kennisgeving. 16e. Eene dankbetuiging van Mej. J. M. de Bruijn, voor de verleende vrij stelling van het geven van handwerkon- derwijs. Aangenomen voor Kennisgeving. 17 e. Eene dankbetuiging van de heer E. G. Drenth. voor zijne benoeming tot lid dor commissie van toezicht op 't lager onderwijs, welke hij aanneemt. Aangenomen voor kennigeving. 18e Het verslag van curatoren over het gymnasium '05. Idem van de Commissie van toezicht op 't Middelbaar onderwijs Idem van de Oud-Bisschoppelijke Klerezie over '05. Ter inzage van de leden, terwijl het in druk aan hen zal worden toegezonden. Arervolgens komt de agenda aan de beurt. 1Aroorstel van burgemeester en wot- houders tot het geven van verlof en eervol ontslag aan den tijdelijken leer aar aan het gymnasium Z. J. de Langen en tot benoeming van een tijdelijken leeraar in de natuurkunde. Aanbevolen wordt de heer H. Corver, tijdelijk leeraar aan de Iloogere Bur gerschool. (Met adviezen.) De Voorzitter wijst AV eth. Celosse en de heer van Beek als stembureau aan. Met het eerste gedeelte van punt 1 vereenigt zich de raad stilzwijgend en benoemt daarna met algemeene stemmen den eenig voorgedragene deu heer f Corver. De Voor zitter dankt de commi sie voor de genomen moeite. 2. Voorstel van burgemeester i wethouders tot het verlengen van li verlof, vorleend aan de onderwijzer M. J. Boukamp. (Met adviozen.) Z. d. en z. h. st. verleend met b houd van jaarwedde tot 1 April e.k. 3. Voorstel van burgemeester t wethouders tot het verlengen van h verlof, verleend aan den onderwijzi J. AV. Badersma. (Met adviezen.) Z, d- en z. h. st. verleend, 4. Voorstel van burgemeester c wethouders betreffende een adres va J. M. Thiel tot het houden van verplich schoolvergaderingen op de Hoogere Bu gerschool. (Met adviezen.) Z. d. en z. h. st. conform het advii van B. en AV. besloten. Hoe het advie luidt, werd niet meegedeeld. 5. Vaststelling eener verordening te voldoening aan artikel 178derGemeei tewet (5-jaarlijksche herziening van d strafverordeningen.) Z. d. en z. h. st. vastgesteld. 6. Voorstel van burgemeester e wethouders tot onbewoonbaarverklariu van de perceelen Hellestraat nos. 8t 88, 90, en 92 (met adviezen.) Z. d. en z. h. st. conform het advie besloten. De Voorzitter dankt de commii sie voor de genomen moeite en hc rapport. 7. Voorstel van burgemeester en wet houders betreffende een adres van AV G. Krüseman Jr., met het verzoek bc noemd te worden tot makelaar. (Mc adviozen.) Z. d. en z. h. st. conform het advie besloten. De heer Van Eek vindt, dat hel publiek nu niet weet, wat besloten is De Voorzitter zegt, dat de hame reeds gevallen is. De heer Van Eek verzoekt, da B. en W. alsnog hun voorstel bekend maken. De Voorzitter verzoekt daaroj den secretaris het advies vau B. en AV en dat der Kamer van Koophandel es Fabrieken te lezen, waaruit blijkt, da de beschikking eene afwijzende is. De Voorzitter sluit de deuren. Gelukkig duurde dit slechts 5 minuten 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling en wijziging van jaarwedden van personeel bij het lager-onderwijs. Het tractement van den onderwijzer F. Boer aan de school Koningstraat wordt met ingang van 1 Maart e.k. vastgesteld op f 600.en dat van dc onderwijzeres M. C. van Olden aan dc meisjesschool op f 850. Zulks geschiedde z. d. en z. h. st. 9. Behandeling van reclames betref fende lste aanvullingskohier. Inkomsten belasting, dienst 1905. Z. d. en z. h. st. besloten. DeHeerRolandusIIagedoorn. Wanneer denken B. en W. de pensioens regeling M. O. in de vergadering te brengen? Spreker vraagt dit met het oog op den fatalen termijn van overgang. De Voorzitter denkt den raad be gin Maart weder op te roepen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter omstreek kwart over 2 de vergadering. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis; le. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van aleohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door: Dirk van Jaarsveld in de achterkamer in het perceel Kroontjesmolen, no. 11 alhier; 2e. dat binnen twee weken na deze be kendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burge meester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort den 26 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Voor deu Doopsgezinden Kring wordt a.8. Zondag 4 Maart, des morgens om half elf, een godsdiensoefening gehouden in het Logegebouw van Persijnstraat 1, waarin als spreker zal optreden Ds E. M. ten Cate van Apeldoorn. In de Bemonstrantsche Kerk wordt Zondagmorgen om half tien een gods dienstoefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst voor de gemeente vangt daarom eerst 11 uur aan. De kapitein E. G. Staal van het 5e reg. inf. die een tactischen cursus te 's Gravenhage volgt, zal op 15 Maart a.s. bij zijn korps terugkeeren. Op 1 April a.s. zal het 25-jarig be staan worden gevierd van het eacadron ordonnansen.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2