No. 20. Zaterdag 10 Maart 1906. 3e Jaargang. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Een geschenk. FEUILLETON. Dolende Ridder. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Verschuilt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28, Abonnementsprijs Per jaarf 3-00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adverteutiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Met 1 Maart is in Duitschland het nieuwe tarief van invoerrechten in wer king getreden. Het is het geschenk der Duitsche regecring ter gelegenheid van de feeste lijkheden te Berlijn gevierd. Een geschenk dat wel eens kon blijken van zeer nood- lottigen aard te zijn en er zeker niet toe zal bijdragen om de reeds bestaande klove tusschen de gezaghebbende kringen en de groote massa van het volk te dichten. Als de huismoeder tot de ontdekking komt, dat de prijs der noodzakelijkste levensbehoeften, reeds zoo hoog, te hoog voor velen, nu den lsten Maart nog meer is gestegen; dat met het vleesch ook het spek nagenoeg onbereikbaar is geworden voor de smalle gemeentedat aardappelen en groenten thans ook hoe langer zoo duurder worden; dat suiker, petroleum, alles in prijs stijgen, terwijl de loonen gelijk bleven, dan staat het te verwachten dat de reeds bestaande ontevredenheid in steeds broederen kring zal voortwoekeren. Het beschermende tarief ouder den Rijkskanselier von Caprivi ingevoerd had reeds een aanzienlijke stijging van den prijs der levensmiddelen tengevolge gehad. Deze ging evenwel samen met den voorbeeldeloozen opbloei der Duitsche industrie, mede als gevolg van het slui ten van voor het Duitsche Rijk voor- deelige handelsverdragen. Doch tevens hadden zij tengevolge de teelt van kartells, trusts en syndikaten, die van de monopolieparasiet, die aan den boom der industrie de beste levenskrachten onttrekt en hem gaandeweg uitput. De Duitsche nijverheid, handel, ver keer bloeiden, doch do bloei was voos, een kasplant gelijk, kunstmatig groeiend en alleen op de bereikte hoogte te handhaven door steeds zorgvuldiger be scherming. Uiterste goe(l en kwaad laten zich niet gevoelen door middelmatige zielen Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 18. Maestro', stotterde hij, „wat beteekent dat? Waarom hebt ge mij dat aangedaan?" „Vergeef het mij," zeide de oude man. „Ik ben niet zoo te berispen als gij deukt. Inder daad heb ik signor Merlino uitgenoodigd om te komen en u te hooren zingen, maar met dien verstande, dat hij niet binnen aou komen. Gij hebt uw woord aan mij ge broken, sigüor!" „Duizendmaal pardon?' zeide Merlino koeltjes," doch uw leerling moest gevleid zijn door het compliment. Ik werd zoo door zijn zingen medegevoerd, dat ik alles ver- fat. Ik begrijp niet wat al die drukte bu- llidt.1' Hij keek naar Carlo, die zich bij zijn eerste woorden had afgewend en met zijn rug uaar hen toe bij het raam stond, moeite doende om zijn drift tot bedaren te brengen. Piale keek ook naar hem in groote ver- Duitschland's groot-industrie, door de tot de uiterste hoogte opgevoerde pro ductie gedwongen voor hare waren een afzetgebied te zoeken buiten eigen gren zen, op de wereldmarkt, waar bij de toenemende concurrentie van andere natiën slechts geringe winsten konden worden behaald, wilde althans de eigen iidandsche markt voor zich alleen be houden teneinde daarop den prijs naar eigen goeddunken te kuunen regelen, wat door middel van do kartells voortbrengers-bonden -zou kunnen geschieden. Maar daartoe moest het tarief zóó hoog worden opgevoerd, dat het voor den buitenlandschcn mededin ger nagenoeg ondoenlijk werd op de Duitsche markt in concurrentie te treden. Aij vond een krachtigen steun in do cischen van het groote grondbezit, dat op zijne beurt de buitenlandsche land bouw- en zuivelproducten wilde weren teneinde hoogere prijzen te kunnen be dingen voor de voortbrengselen van zijn bodem en hoogere pachtsommen voor zijne gronden. Deze eischen, aangediend als bedoe lende de bescherming van de nationale industrie en den nationalen landbouw, vonden weerklank in de hoogste gezag- bende kringen. De rijkskanselier von Bülow leende zich gewillig voor de uit voering en de meerderheid in den Rijksdag vond het zelfs niet noodig de economische gevolgen van het nieuwe verhoogde tarief onder de oogen te zien, en keurde de voorttellen nagenoeg en bloc goed. Yoor de Duitsche groot-industrie, voor het groot-grondbezit en voor den groot handel breekt nu weder een gouden tijd aan. Door het hoogo tarief beschermd tegen de mededinging van den buiten- landschen concurrent, kuunen zij thans door middel van hunne voortbrengers bonden, de kartells en trusts, de prijzen vaststellen welke de Duitsche verbruiker zal hebben te betalen. Dank zij die hoogc prijzen op eigen markt behaald, warring. Hoe- zou hij die zaak weer iu 'l reine kunnen brengen? Hoe zich zelf uit het net ontwarren dat hem door Morlino's binnenkomst over het hoofd was geworpen. Carlo keek in de drukke straat, doch hij zag niets hij was zich alleen bewust, dat hij zich met Merlino iu een kamer bevond, Morlino, de oorzaak van al zijn verdriet en onrust. Door een hevige inspanning had hij zijn eerste wilde aandrang bedwongen om den man naar de keel te vliegen, die zijne moeder zooveel verdriet had berokkend, maar heete toorn woelde nog iu zijne her senen en deed zijn bloed door de aderen bruisen. Een storm van verontwaardiging over stelpte hem als hij aan Morlino's wandaden dacht, en ook op Piale was hij boos, daar hij zeer goed gevoelde, dat men hem een strik had gespannen en ook was hij ver toornd op zich zelven. iu dit oogenblik van verwarring, daar hij gevoelde, dal hij zich afgewend had van een zaak, die hem nu werd opgedwongen en dat gebrek aan voor zorg zijn eigen fout was. Want, oogenblikkon, die ons voorkomen als eeuo plotselinge verzoeking, zijn dit zeer zelden, daar God ons tijd van voorbe reiding gegeven heeft, en als wij dien ver- waarloozen is de ontknoopiug dikwijls ernstiger of eindigt in eene nederlaag. Hoe moest hij nu die netelige zaak be slissen? Hoe de juiste wijze van handelen vinden? En elke verkeerde stap kon Nita's ondergang zijn. De angst van die gedachte en de last van zijne eigen zelfzuchtige ge voelens, deden zijn toorn bodaren. Met een poging gaf hij zijn wil op en vergat Merlino's tegenwoordigheid, daar zijne ge dachten hem geheel in beslag namen. Een tikje op zijn arm onderbrak hein. Piale stond naast hem, met een blik van onrust op zijn vriendelijk oud gelaat. „Carlo mio!" zeide hij zachtjes. „Ik vraag kunnen zij hunne overproductie voor een minimumprijs op de wereldmarkt werpen en den mededinger verslaan. Schatten zullen vloeien iu de brand kasten der groot-industrieeleu, groot grondbezitters en groot-handelaren. De nationale rijkdom zal binnen weinige jaren op reusachtige wijze zijn vooruit gegaan; nieuwe fabrieken zullen worden gebouwd of bestaande uitgebreid; kasteelen en prachtige villa's zullen de plaats inuemen van de eenvoudige laudbuizen van voorheen en de fabriek steden zullen hare bevolking steeds zien vermeerderen; de weelde zal toenemen en een gouden regen nederdalen over Duitschland. Maar aan dat goud zullen kleven de tranen der moeder, die niet langer in staat is haar kinderen te geven wat zij behoeven; het zweet der huisvaders, die ondanks allen arbeid en het afgedwongen hooger loon, hun levensstandaard zien dalen. Dat goud zal komen uit de zakken der tientallen millioenen, om geborgen te worden in de brandkasten van enkele tienduizenden. En dit zal zoo blijven tot eindelijk, en ditmaal spoediger, de tijd komt dat ook het Bulow-tarief niet meer beantwoordt aan de steeds stijgende behoefte aan be scherming en den weg gaat van Caprivi's Schützzoll, zooals in Amerika het Mc'king ley-tarief plaats moest maken voor dat van Dingley. Dan zal men, zooals dóór het geval is, enkele rijken steeds rijker zien worden, mot daarnevens een economisch verzwak kend volk. Maar dan ook zullen de millioenen stemmen, thans op de sociaal democraten uitgebracht, meer dan verdubbeld zijn. Dat is het geschenk door de Duitsche Regcering aangeboden aan het Duitsche Volk. je ooi vergiffenis, maar nu de zaken zoo staan, wilt ge mij wellicht toestaan, u voor te «tellen aan Signor Merlino, die ons dan beter begrijpen zal." Carlo stemde toe, de booze woorden, die zich nog aan hem opdrongen, onderdrukkend. „Signor!" zeide de oude muzikant, Mer lino naderend, „er is niets vreemds iu de gelijkenis, die gij opmerktet. Sta mij toe Signor Donati aan u voor te stellen", Merlino sprong op en was een oogenblik verbluft en verward. Met veel nieuwsgie righeid nam Piale zijn leerling op, die zich van het venster had afgewend en die nu doodsbleek, ernstig boog\ Er was een pijnlijkestilte, die nu door Carlo werd verbroken. „Een uur geleden heb ik mijn zuster naar het Palazza Forti gebracht, Signor! zeide hij, Merlino met een ernstige hoffelijkheid aansprekende. „Ik ben u zeer verplicht, dat ge haar toestondt zoo lang bij mij te blij ven." Deze woorden kostten hem veel, maar hij was blijde ze te hebben uitgesproken, hij wenschte niet met Nita's echtgenoot te twisten, zelfs erkende hij diens rechten ten volle, ofschoon hij er niet aan kon denken hoe hij die eertijds had verkregen en er nu misbiuik van maakte. „Eenige dagen rust zullen Anita onge twijfeld goed hebben gedaan," zeide Merlino bedaard, over zijne vrouw pratend als over een overwerkt paard, „zij heeft in Amerika hard moeten werken en wij kunnen nu ook niet langer leeg blijven loopen. Het doet mij veel genoegen met u kennis te maken, signor en het zou mij de grootste voldoening schenken als ik u kon overhalen om uw zusters voorbeeld te volgen en uwe groote talenten te gebruiken." Carlo's hart begon pijnlijk te kloppen. Was 't mogelijk, dat hij hier toe geroepen was? Was 't mogelijk, dat deze man die Vergadering van de 2e afdee- ling van den Raad der Gemeente Amersfoort op Donderdag 22 Februari 1906 des namiddags ten 7l!2 ure, ten Raad huize. Tegenwoordig de heeren E. L. Vissor, D. Gerritsen, J. W. Jorissen, A. A. Hamers, M. R. N. Oosterveen, J. C. Rolandus Hagedoorn, benevens de Bur gemeester, jhr. J. \V. A. Barchman Wuytiers, en de Secretaris, mr. dr. J. G. Stcnfert Kroese. "Voorzitter de heer E. L. "Visser. Als rapporteur wordt aangewezen de heer D. Gerritsen. Aan de orde is het voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de pensioneering der leeraren van het Hooger en Middelbaar onderwijs. De Voorzitter doet den inhoud mede- deelen van een schrijven van den leeraar Thiel, waaruit blijkt dat het contract met „Eigen Hulp" niet tot stand is ge komen. Een lid geeft in overweging, het schrijven niet ernstig op te nemen, doch eerst te onderzoeken in hoeverre het op waarheid berust. Overigons heeft het gewijzigd voorstel van Burgemeester en Wethouders vol komen zijne instemming. Het verheugt hem te zien voorstellen, dat aan de jongere leeraren geen enkele vergoeding gegeven wordt; z. i. zijn de voordeelen verbonden aan de Rijks-regeling, voor hen groot genoeg. De leeraren staan thans geheel buiten de Gemeentepensioenverordening; hij zou er voor zijn om later óf allen te samen weer op te nemen óf geen enkele. Een lid geeft te kennen, dat hoe zeer hij zich vereenigen kan met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders hij in de berekening der getallen gaarne een wijziging zag gebracht, voor zoover deze voorkomen in kolom C, in wier plaats hij de contante waarde zou willen stellen. De overige leden verklaren zich te kunnen voreenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, zooals dit thans is geformuleerd. ruwe, brutale tiran de leider van zijn nood lot zijn moest? De woorden, eenige dagen te voren, zoo vol nadruk tot- Sardoni ge sproken, beefden op zijne lippen." Maar hij slaagde er in ze binnen te houden. Had hij zijne wil niet opgeofferd? Hij stond stil zwijgend, wachtende op leiding, hopende tegen hoop in, zooals het inot ons, arme stervelingen gaat, dat ondanks alles, onze eigen wit zal worden gedaan. Hij wachtte. Eindelijk verbrak Piale de stilte, zijne woor den troffen hem als hamerslagen. „Ik heb langen tijd bij mijn leerling er op aangedrongen, om zieh aan het tooneel te wijden, waarvoor hij uitmuntend is go schikt. Ik heb nu eenige hoop dat de oin staudigheden inedc zullen werken en hij' eiudelijk zal toestemmen. Daar er echter in uw gezelschap geon vacature is, zoo vrees ik dat gij niet de eer zult genieten mevrouw Merlino en Carlo Donati aan het publiek voor te stellen''. Carlo stond zwijgend te luisteren, naar het bespreken van zijn lot, nu eens kijkend naar Piale's bruin verweerd perkamenten gelaat, dan weer naar het onaangename gezicht van Morlino. Hij wist, dat als de impressario weer zou spreken, hij zeggen zou, dat als hij het wenschte Comerio's ver bintenis binnen korten tijd kon eindigen, wist dat Merlino hem weer stond op te nemen, zijne gelaatstrekkeu stond te be- studeoren en te berekenen of hij zou trek ken. ltij gevoelde zieh als een slaaf op do markt on loch bleef hij rustig afwachten. „Het zal mijn fout niet zijn, als ik die eer niet heb," zeide Merlino eindelijk, „ge lukkig kan ik Comerio met achttien maan den ontslaan, als ik zulks wensch, en dat is over veertien dagen. Wat dunkt u, Signor Piale, zoudt ge uw leerling in zoo korten tijd kunnen bekwamen om de vacante plaats in te nemen?" Piale was aict te overbluffen, hoewel de Aau de orde is het request-Prins c. s. in zake salarisregcling. De Voorzitter doet mededecling van de voorstellen omtrent deze kwestie gedaan in de le afdceling en waarmode de leden zich hebben vereenigd. Een lid vreest, dat indien de voor stellen worden aangenomen, de ongehuw de ouderwijzers aan het Pensioenfonds voor weduwen en weezen geen deel zullen nemen. Hij zou zulks betreuren; huwen zo later, dan is deelname buiten gesloten en de ondervinding hoeft doen zien, in welken toestand dikwerf hunne weduwen achterblijven. Nu wordt hun de gelegenheid geboden om dergelijke toestanden te voorkomen. Maar zij dienen geholpen te worden, want van hunne zoo lage tractementen wordt een bijdrage gevorderd, die voor heu bijkans niet te betalen is. Het argument, dat men dan ook voor andere ambtenaren zal moeten zorgen, geldt voor spreker niet; de jaarwedden van de meeste ambtenaren zijn te laag en langzamerhand zal men er toe moeton overgaan om daarin verbetering te bren gen. Hij zou daarom wenschen, dat thans een middel gevonden werd om deze categorie van ambtenaren te helpen. Een ander lid stelt voor het denkbeeld, geopperd in de eerste afdeeling, oin den gehuwden onderwijzers een verhoogde tegemoetkoming in de huishuur te vcr- leenen, uit te breiden tot alle gehuwden, ongeacht hun leeftijd. Tegen dit voorstel wordt geen bezwaar gemaakt terwijl alle leden, erkennende de wenschelijkheid, dat het den onge huwde» onderwijzers mogelijk wordt gemaakt om deel te nemen aan het wednwenfonds, zich vereenigen kunnen met het voorstel om allen een tegemoet koming van 50 pCt. te verlcenen in de 5 pCt., te storten voor het weduwen- fonds, tot een maximum van f 25 en mits aangetoond worde, dat deel is genomen iu bet weduwen- en weezenfonds. Aan de orde is de behandeling der verordening, regelende de opname en de verpleging in het tijdelijke Gemeente ziekenhuis in de Muurhuizen. Het amendement Van Beek-Jorissen wordt ingetrokken, zoodat dit buiten behandeling blijft. Een lid maakt bezwaar tegen het tijd inderdaad zeor kort was voor de voor bereiding; hy antwoordde: „Het is wellicht twijfelachtig of de c-os- tuums van Comerio in zoo'n korten tijd veranderd kannen worden, maar of zij gereed zijn of niet, mijn leerling zal klaar zijn geheel klaar." „Nu dan wil ik het wel wagen", zeide Merlino, die als man van zaken dadelijk wel had bespeurd, dat Carlo een goede speculatie zou zijn. ,,Ik wil u een verbindtenis aanbieden, signor, voor drie jaren, die aau 'teind van 't eerste jaar dooi een van de twee partijen kon worden verbroken. En wat het salaris aangaat, daarover zullen wij, mij dunkt, niet redetwisten, Oro e, ehe oro vale, laat eens zien Hij begon eene berekening te maken en die geldzaken met Piale te bespreken, die in zijne vreugde om zijne leerling toch eindelijk over te halen bij het tooneel te gaaD, klaar was om in alle voorwaarden te bewilligen. Carlo nog altijd met de gedachte aan een slavenmarkt in zijn brein, woonde dit ge sprek bij als in een droom en sloeg weinig acht op de bizonderhedeu. Het scheelde hem weinig of hij vijf dan wel vijftig pond per week ontving, de hoofdzaak was dat bij gebeden had om leiding en dat onmid dellijk daarop dit besliste aanbod was ont vangen. Hij durfde niet te weigeren en nochtans aarzelde hij om het aan te nemen. De valsche stemmen tot zwijgen brengend, die hem aanriedden Merlino's voorstel af te wijzen en de rust zooken, die van die af wijzing het gevolg zou zijn. dwong bij zich tot een antwoord, toen het gekribbel ein delijk ophield en Merlino zich tot hem wondde. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1906 | | pagina 1