Stadsnieuws. Ingezonden. woord „wenschelijk", dat vaag en eW tisch is. Opgemerkt wordt, dat deze uitdruk king steunt op de redactie van liet Raadsbesluit, waarbij het credict tot exploitatie is verleend terwijl het is opgenomen op voorstel van de Gemeeu- tegeneeskeereu. De aandacht wordt gevestigd op de woorden „van oen Gemeentegeneesheer of Gemeente-genees-, heel- en verlos kundige". Het woord „genees" in het 2e deel zal geschrapt moeten worden. Een lid wenscht aan art. 2 sub. b toegevoegd te zien, dat van de opname onmiddellijk kenni6 zal worden gegeven aan den Burgemeester. Overigens kunnen de leden zich ver- cenigen met de redactie van artt. 1 en 2 amendement-Plomp. Een lid merkt op dat, zooals de Redactie van art. 3 alinea 1 en 2 thans luidt, de verpleging van on- en minver mogenden nimmer kosteloos kan ge schieden. Daarom wordt voorgesteld, de clausule „indien zij inwoners der Gemeente Amersfoort zijn" te laten vervallen. De toevoeging der zinsnede „van het overleggen der schriftelijke verbintenis kan door Burgemeester en Wethouders in spoedeischendc gevallen vrijstelling worden verleend" wordt niet practisch geoordeeld, daar juist in die gevallen de tijd ontbreekt om een» dergelijke verklaring te krijgen. Eenvoudiger is het om tusschou de woorden „opname" en „wordt" (zie amendement-Plomp) te voegen: „uitge nomen spoedeischende gevallen." De leden kunnen zich vereenigen met de redactie van het amendement-Plomp, indien de woorden „het Ziekenhuis" vervangen worden door „de inwonende verpleegster. Een lid merkt op, dat hij in plaats van de woorden „inwonende verpleeg ster" liever „directrice" zag geplaatst, daar laatstgenoemd woord meer kracht en gezag heeft, ook tegenover onder- hebbend personeel. Wenschelijk is het, dat de bezoekers de voorschriften ook kunnen raadplegen zoodat geen onkunde kan voorgewend worden. Ook dienen ze aan alle geneeskundigen medegedeeld te worden. Een lid protesteert tegen de toe voeging der woorden „of de daartoe aangewezen Gemeente-geneesheer." Niet alleen ligt in die woorden een ongemotiveerd wantrouwen tegen de niet- Gemeento-geueesheeren, maar bovendien zal de toevoeging practisch geen effect sorteeren. Nimmer toch zal een genees heer zich bemoeien met de praktijk van een collega; wenschen Burgemeester en Wethouders op de hoogte gesteld te worden door een Gemeente-geueesheer van den toestand van een patiënt, dan zal deze toch moeten afgaan op de inlich tingen, verstrekt door den behandelden geneesheer. Ook de overige leden verklaren zich tegen de toevoeging amendement-Plomp. .Aan de orde is het voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de exploitatie van de barak voor besmette lijke ziekten. Nadat mededeeling is gedaan van het daaromtrent besprokene in de le afdeeling, verklaren de leden zich vóór uitstel dezer kwestie. De Voorzitter deelt mede, dat moet worden beslist of thans wederom ouder handelingen zullen worden aangeknoopt, betreffende den aankoop van het O. L. V. Kerkhof. Alle leden zijn van oordeel, dat, zoo lang de tegenwoordige koopprijs door- kerkvoogden gehandhaafd wordt, van onderhandelingen geen sprake kan zijn. Door den Voorzitter werd bij de be handeling van het le punt gewezen op de weinig aanbevelenswaardige gewoonte, die adressanten hebben aangenomen, om tijdens de behandeling hunner adressen nieuwe tnemoriën in te zenden die dik werf argumenten bevatten, welke gevoeg lijk in het le adres hadden kunnen worden opgenomen. Niet alleen dat dergelijke practijken meer werk veroorzaken, maar de behan deling der Gemeentezaken begint den vorm aan te nemen ecner procedure, zoodat een breken mei deze gewoonte zeer wenschelijk is. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 13 Maart 1906, des namiddags te half twee ure. AGENDA. 1. Verzoek van den Heer M. L. Celosse tot ontslag als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 2. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs (vacature M. L. Celosse.) Aanbevolen worden Mr A. van Traa W. A. van den Bovenkamp (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreflende de pensionneering van leer aren bij het Hooger- en Middelbaar Onderwijs en behandeling van do ter zake ingekomen adressen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de begrooting 1906, in verband met het sub 3 genoemde voorstel. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreflende de salarisregeling van het personeel bij het Lager Onderwijs, met be handeling, van de ter zake ingekomen adres sen en voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffendo eene tegemoetkoming voor de kosten van weduwen- en weezen- pensioen (met adviezen). ti, Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der bcgrootiug 1906 in verband met de voorstellen sub 5. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verzoek van den leeraar W. N. Coenen, het hem verleende verlof met twee maanden te verlengen (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot tijdelijke onttrekking van eenige terreinen aan den openbaren dienst ter gele genheid van de jaarmarkt. 9- Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van de gebouwen bij de Gasfabriek (.roet adviezen). 10. Voorstel van den Burgemeester tot uitbetaling van vacature gelden aan die naren van politie. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname en de verpleging in het tijdelijke Gemeente-Ziekenhuis in de Muurhuizen, (adviezen.) 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijzinging van de begrooting 1906, in verband met de exploitatie van bet tijdelijke Gemeente-Ziekenhuis in de Muur huizen. 13. Vaststelling van het primitief kohier Inkomstenbelasting, dienst 1906. Aan den Heer D. J. Keitnan, alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als administrateur der gem.-gasfabriek te Baant. Intlustrle- en Huishondachool. Donderdagavond hield de Vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school" een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw. Na opening door den Voorzitter leest de Secretaris de notulen der vergadering van 24 Oct. '05, die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna is aan de orde, punt 1 van de agenda: Verslag der Commissie belast met het nazien der Rekening en Verant woording. De heer J. v. d. Horst Brttijn brengt namens zijn mede commissieleden, de dames VosCartier van Dissel en SchreuderNijland verslag uit. Rekening en Verantwoording zijn in orde bevonden en de commissie stelt dan ook voor den penningmeester ouder dankzegging te dechargeeren voor het gehouden beheer. Uit de Rekening en Verantwoording blijkt, dat is ontvangen in 1905: Subsidies f 6S33,34 Contributiën - 400, Schoolgelden -1368,92' Opbrengst afgeleverd werk 17,54s Losse verkoop - 21,656 Opgenomen - 870,50 Totaal f 9511,96s De uitgaven bedroegen: Salarissen f 2269,13 Concierge en Werksters - 254,42s Onderhoud gebouwen -1569,19 Leermiddelen en schoolbeh. - 745,48 Materialen - 155,83 Vuur, licht, water - 404,61 Bekisting, huur, assurantie - 497,61s Rente en zegels, aflossing - 907,22s Kantoorbehoeften e. d. - 311,64 Meubelen en huishouding - 1242,84s Diversen - 23,91s Levensmiddelen - 297,91 Inrichtingskosten - 705,03 Saldo in kas - 127,12 Totaal f 9511,96s De heer v. d.II o r s t B r u ij n wijst er op, dat indertijd plannen zijn gemaakt om een klasse te vormen aan de Fröbel school voor kinderen, waarvoor een hoog schoolgeld kan worden betaald. Hij vraagt of het Bestuur in die richting al iets heeft gedaan. De Secretaris deelt mede, dat bij een familie aan huis les wordt gegeven, door een der onderwijzeressen, in de morgen uren aan eer, vijftal kinderen. Daarvoor wordt voor het winterhalfjaar f 200 betaald De heer Oosterman kan zich zeer goed begrijpen, dat het Bestuur er toe is overgegaan die lessen te doen geven. Toch hoopt hij, dat in die richting niet zal worden voortgegaan. Thans wordt de eenige gediplomeerde onderwijzeres in de morgenuren aan de school ont trokken hetgeen naar zijn meening niet in het voordeel van het onderwijs kau zijn. De Secretaris wijst er op, dat het Bestuur alles zeer goed overwogen heeft voor het in deze besliste. Het besluit is dan ook slechts genomen voor dit jaar, nadat de directrice verklaard heeft, dat het kon zonder schade voor het onderwijs. Hierna wordt de Rekening en Verant woording goedgekeurd. Punt 2. Jaarverslag. De Voorzitter leest dit verslag voor, waaraan we het volgende ontleencn: Het begint met een woord van dank. „Wij hebben," aldus luidt het daarin, „onzen wensch in vervulling zien treden en verheugen ons in een aanvankelijken bloei der inrichting, die elke billijke verwachting overtroffen heeft." In herinnering wordt gebracht de plechtige opening op 4 Sept. 1905 door den Burgemeester. Toen stonden de genen voor wie de school bestemd is nog gedeeltelijk van verre, maar slechts enkele maanden later was elke categorie van oudere of jongere leerlingen tegen woordig. Aan uitbreiding kan nog niet gedacht worden, daar de ruimte van lokaliteit zoowel als van middelen te beperkt is. Het Bestuur betreurt het verlies van twee zijner leden n.l mevr. J. Gerritsen Voorthuyscn, die om gezondheidsredenen einde October 1905 hare bestuurs- functiëu moest neerleggen, terwijl Ds. J. G. Busch Keiser 11 Doc. van dat jaar overleed. „Hun naam," heet het in het verslag, „zal aan de geschiedenis der inrichting ten alle tijde met eere verbonden blijven." Op 31 Dec. 1905 bedroeg het aantal leden 200; het aantal leerlingen in alles 209. Vorderingen, vlijt en gedrag der leerlingen waren over het algemeen bevredigend. Met lof kan het Bestuur gewagen van de toewijding van de directrice en het overige personeel. Bijzondere erkente lijkheid wordt betuigd aan degenen, die belangloos het geven van enkele lessen op zich hebben genomen. Ten aanzien van de financiën wordt hot volgende medegedeeld: Het Rijk stond een jaarlijksch subsidie toe van f 3500; de Gemeenteraad een subsidie van f 1750 per jaar, onder voorwaarde dat aan de leerlingen der herhalingsschool kosteloos kookonderwijs zou worden verstrekt; het Nutsdepartemcut een sub sidie van f 700 per jaar, onder voor waarde, dat de bestaande Fröbelschool aan de Langegracht, door het openen eener Fröbelinrichting van wege de vereeniging overbodig zou zijn; Provin ciale Staten van Utrecht kenden de gevraagde subsidie van f 700 toe, terwijl eindelijk nog door tusschenkomst van het Nutsdepartcment f 1000 in eens door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden toegestaan. Het verslag eindigt met de opmerking, dat de thans gehuurde perceelen op den duur, wegens kostbaarheid aan in richting en veel te kleiue localiteit niet als school kunnen voldoen. Zoo zijn er nu reeds teekenzalen buiten het school gebouw in gebruik. Bij het gestadig aangroeiend aantal leerlingen wordt het euvel met den dag erger, terwijl men zeggen mag, dat de kosten besteed aan het ondoelmatige huizencomplex, waarvan hier sprake is, bij slot van rekening voor zeven achtsten weggeworpen geld zullen blijken te zijn. Het is in confesso, dat zulk een toe stand onmogelijk lang kan voortduren, zoodat omgezien moet worden naar verbetering in de naaste toekomst, die het Bestuur echter na de opgedane ervaringen met vertrouwen te gemoet gaat. Punt 3. Verkiezingen van een Be stuurslid (vacature wijlen Ds. Bttsch Keiser). Met algemeene stemmen wordt ge kozen de heer Th. Sanders, wien van zijn benoeming zal worden kennis ge geven. Punt 4. Mcdedeelingen. De secretaris wy st op het succes voor de school, dat mej. Baas geslaagd is voor het examen nuttige handwerken. Verder wil hij er nog eens den nadruk opleggen dat er nog verschillende cur sussen zijn, waarvan nog veel meer gebruik zou kunnen worden gemaakt, zonder dat daardoor de kosten voor de school hooger zullen worden. Hij hoopt, dat de leden daarop eens de aandacht zullen vestigen van hen, die voorde cursussen in de termen vallen. Ook bestaat het voornemen in het najaar een lezing te doen houden over het nut van een kookcursus voor vrou wen uit den arbeidersstand. De voorzitter deelt nog mede, dat bij het bestuur al geruimen tijd plannen bestaan om een ander gebouw te krij gen. De leden kunnen zich er van verzekerd houden, dat het Bestuur in deze diligent is, en hij hoopt, dat do leden ook hunne gedachten er over zul len laten gaan. Hierna sluit hij de vergadering. Openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op Don derdag, 8 Maart, 's avonds te 8 uur, ten stadhuize. Tegenwoordig zijn 5 leden. Afwezig de heeren II. Meursing en de secretaris. De voorzitter opent te 8.20 de ver gadering, waarna hij den heer Van Duinen verzoekt, als secretaris te willen fungeeren. Al deze zich hiertoe bereid heeft verklaard, leest hij de notulen van de vorige (125e) algemeene vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: Een missive van B. en W. d.d. 19 Jan., berichtende goedkeuring der rekening en administratie der Kamer. Wordt voor kennisg. aangenomen. Idem van den minister van Landbouw H. en N. betreffende den Duitachen tariefinvoer. De voorz. stelt voor dit op de ge bruikelijke wijze ter kennis van het publick te brengen en dus bij den secr. te deponeeren voor belanghebbenden. Aldus besloten. Idem van B. en "W., berichtende dat zij afwijzend hebben beschikt op een verzoek van den heer W. G.Kriiseman Jr. om tot makelaar te worden benoemd, en dat zij in den eersten tijdgeen makelaars meer zullen aanstellen. (Voor kennisgeving aangenomen). Een rapport over de samenstelling van K. v. K. in alle landen, en een schema tot reorganisatie van de K. v. K. in ons land. Deze zullen voor de leden ter inzage worden gelegd en voor kennigeving worden aangenomen. Een missive van den min. van L. H. en N., met een verslag van den heer R. P. D. Tutein Nolthenius van de congressen- van den Boud vuu den Ilandeldr. en Industr. middenstand. Alsvoren. Van den zelfden minister een verzoek om advies, aangaande de reorganisatie van K. v. K. en Fabr. o.m. betreffende het kiesrecht voor die Kamers. De voorzitter stelt voor dit in handen te stellen van het bestuur om prae-adv. De leden kunnen er onderwijl kennis van nemen, terwijl daarna de zaak af gedaan kan worden. Aldus besloten. Een miss. van don minister van Buitenlandsche zaken, betreffende het ontvangen der consulaire verslagen en een vraag of de Kamer op het ont vangen daarvan prijs blijft stellen. Na eenige discussie wordt besloten, te berichten dat de K. er zeer zeker prijs op blijft stellen deze te ontvangen. Een missive van den min. van L., H en N. d.d. 3 Jan. betreffende eene beslissing die genomen is op een verzoek van de K. v. K. en en Fabr. te Hooge- zandSappenneer en hetwelk destijds door de K. alhier is ondersteund. Wordt voor kennisg. aangenomen. Een verzoek van B. en W. om advies in zake de wenschelijkhcid van nacht dienst aan de telephoon. De heer Van Dam is van meening, dat wanneer er uitzicht is op nachtdienst aan de telefoon, de Kamer dit in de hand moet werken. Bezwaren zullen voor den handel daaromtrent niet be staan, voordeelen wèl. De voorz. gelooft dat, wanneer de dienst vroeger geopend werd en later gesloten, reeds veel verholpen zou zijn. Do heer Yan Duinen zegt dat de noodzakelijkheid te meer uitkomt, waar men ziet dat van ecu groot aantal der aangeslotenen een verzoek otn nacht dienst is ingekomen. Spr. geeft een lijstje van plaatsen overeenkomende met Amersfoort, waar overal nachtdienst is ingevoerd. Hij zou willen voorstellen in dien geest te adviseeren, dat ook hier genoemden dienst in 't leven werd geroepen. In stemming gebracht, wordt met al gemeene stemmen besloten om aan B. en W. te antwoorden, dat de Kamer de wenschelijkhcid uitspreekt, dat ook in deze gemeente een nachtelijke telefoon dienst worde geopend. Van een vorige vergadering was nog in behandeling gebleven een adre6 van de vereeniging van handelsreizigers in Twente, inzake het aandringen op het maken van dubbel spoor op do noor delijke lijnen van de Staatsspoor. Na korte gedachtenwisseling, stelt de heer Van Dam voor dit punt nogmaals aan te houden. Aldus besloten. Nog is in behandeling gebleven een adres van een handelsvereeniging te den Helder, met verzoek om ondersteuning van een adres, gericht tot de H. IJ. S. M. tot invoering van Kilometerboekjes. Op dit adres is door de H. IJ. S. M. reeds afwijzend beschikt, daarom stelt de voorz. voor het verzoek voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Een adres van den heer Holland be treffende het samenstellen van Jury's voor tentoonstellingen, wordt op voorstel van den heer Yan Duinen voor kennisg. aangenomen. Een aantal consulaire verslagen, afl. van het Centraal-bureau voor statistiek enz. enz. worden bij den secretaris gedeponeerd, ter lezing voor belang hebbenden. Voorts komt aan de orde de rekening en verantwoording over 1905. De voorzitter verzoekt den heeren J. Sinnige en II. van Haselen deze rek. en verantw. te willen nazien. De waarn. secr. geeft iniusschen een overzicht, waaruit blijkt, dat zij in ontvangst en uitgaaf sluit met een batig saldo van f21 op f 200. Nadat de commissie de rek. en ver antw. heeft in orde bevonden, wordt met algem. stemmen besloten haar al dus vast te stellen. Bij de rondvraag wijst de heer H van Haselen er op, dat destijds door den stationschef is meedegedeeld en dat ook plaatselijke bladen vermeldden, dat aan 't station een publieke telefooncel zou worden ingericht. Ook de K. v. K. heeft daartoe medegewerkt. Tot dusver is ech ter nog niet aan die belofte voldaan, en zou bij willen verzoeken, dat de Kamer nogmaaals daarop aandrong. Ook klaagt hij over de afschuwlijke lucht, die, vooral in de morgenuren, in de vestibule van 't station heerscht. Hij zou gaarne zien, dat ook daarop de IIoll. Sp. werd attent gemaakt. Wat het eerste punt betreft, zegt de voorz. toe dat daarover nogmaals zal worden geschreven. Het tweede punt wordt ook nog door den heer Sinnige besproken, die zegt dat 't tijd wordt dat over bedoeld be zwaar eens ernstig wordt geklaagd. Is die lucht een last voor hen, die slechtB door de vestibule behoeven te loopen, hoeveel te erger moet het zijn voor de beambten, die verplicht zijn er langer tijd in te verkeeren. De voorzitter stolt voor ook daarover beklag in te dienen. Aldus wordt besloten. Ten slotte drukt de heer Sinnige ziju spijt er over uit, dat het comité voor de a. s. Landbouw-tentoonstelling de Kamer van Koophandel geheel heeft ge negeerd of beschouwt heeft als een quan- tité négligeable. Hij stelt in 't licht, dat, waar de landbouw af en toe, de Kamer uoodig heeft en in den arm neemt, om steun, hij verwacht had, dat de Kamer ten minste gekend zon zijn door het comité, Spr. meent dat thans aan de be leefdheid is te kort gedaan. Daar Spr. geen voorstel wenscht te doen, wordt de mededeeling voor ken nisg. aangenomen. Niets meer aan de orde zjjnde sluit de voorzitter te half tien de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! In het No. van Zaterdag 3 Maart komt een hoofdartikel voor, dat zeer de moeite waard is, gelezen en herlezen te worden, minder om de belangrijkheid dan wel om den eigenaardigheid der politiek welke er in doorschemert. Met de meeste aandacht heb ik daarin de beschouwingen over de vrijzinnige concentratie gelezen en ik ben tot de conclusie gekomeu U te verzoeken enkele opmerkingen te mogen maken. Ik hoop daarvoor op eenige plaats ruimte te mogen rekenen. Terzake U schrijft„Bij de Kamerverkiezing hebben we gezien, dat een vrijzinnige candidaat in ons district geen kans heeft." En een eind verder staat in Uw schrij ven: „Maar nu voorloopig de kans op het winnen van een kamerzetel verkeken is, achten wij het geen ernstig bezwaar meer, dat op het terrein vau de alge meene politiek de verschillende groepen hun eigen weg gaan en propaganda maken ieder voor een eigen program." Me dunkt, daaruit volgt, dat er vroeger wel bij U bezwaar tegen bestond, wat nog duidelijker blijkt, uit de zinsnede: „'t Is op grond van de opgedane erva ring, dat we er thans too (ik cursifeer) over denken." Ik, Geachte Redactie, heb voorheen Uwe meening gedeeld en ik onderschrijf nu ook ten volle: 't Is op grond etc. Echter kom ik op andere gronden dan U tot deze conclusie. U stelt als No. 1: „de kans voor een vrijzinnige op een kamerzetel is toch verkeken. Derhalve: Iedere fractie werkt op eigen terrein. Ik stel als No. 1. De kans voor een vrijzinnige op een kamerzetel is niet verloren derhalve moet iedere fractie werken op eigen terrein. U gevoelt het verschil, nietwaar? Hoe kom ik tot die beschouwing in No. 1. Laat ik ronde cijfers gebruiken: Van Asch van Wijck had 4500 st. de Beaufort 3600, Yan der Goes 300 en Staalman 100 st. 3600 -j- 300 -|- 100 4000 st. 250 kiezers van Yan Asch van Wijck omwerken of zorgen, dat de 3 tegencandidaten 500 st. meer krijgen en met deze cijfers komt de Beaufort in herstemming. Eu dan? Dan is de kans voor den vrijzinnige met 99% gestegen. Echter kan er met andere middelen nog beter gewerkt worden dan 250 kie zers omwerken en die zijn: kiezers kweeken van vrijzinnige zijde en het zelfstandig werken der Vrijzinnige fracties. Geloof U mede Clericalen zorgen wel voor het werven van kiezers. Wordt dit van vrijzinnige zijde ook met die zelfde kracht gedaan? Zelfstandig werken der fracties? Ik meen te mogen instaan voor de zelf-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2