No. 20. Zaterdag 10 Maart 1906. 3e Jaargang. (Bijvoegsel.) IDEEEN. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees V Zelf! r Stadsnieuws. Terwijl gij slaapt, werkt uwe advertentie! Allerlei. Amersfoortsche Parapluiemagazijn Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: Geschriften van den Vrijzinnig-democratischen Bond: li i DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Saterdag». Bureau Hendrik van Viandenitraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 Bij abonnement aanmerkelijke korting fk heb altijd wel gedacht, dat ik een min of moer profetischen blik had, maai' zoo'n duidelijk bewijs als mijn voorspel ling over het verblijf van Frans Rosier heb ik toch nog zelden goleverd. 't Is wel eens goed zijn eigen verdiensten in het licht te stellen, en daarom wil ik hier met de hand op mijn hart ver klaren, dat mij niets van het „vangen" van Haarlcmschc Frans bekend was, toon ik mijn vorig Allerlei schreef. Mochten er dus nu nog onder do lezers van de Eemlander zijn, die mijn geschrijf met een minachtend gezicht overslaan, dan moeten zij weten wat zij doen, maar zeker is het niet in hun belang, en wellicht laten zij zich daar door een mooie kans ontslippen, die mijn profetische blik hun den een of anderen keer zou aanwijzen. Men zij dus gewaarschuwd. Tevens waarschuw ik mijn lezers, die den schrik hebben van groote gezinnen, om toch nooit in Leiderdorp te gaan wonen, want daar „vermenigvuldigt" men met twee. Zoo wordt b.v. bericht, dat onder de zes ouderenparen, die jl. Zondag kinderen te doop hielden er drie waren met een tweeling! Wel een zegen om van te beven! Van beven gesproken, de bevende huizen in Scheveningen schijnen weer op „vaste voeten" te staan, althans uit een onderzoek, dat Land en Volk heeft ingesteld, blijkt dat, nu de Schevening- schc Centrale geen stroom meer levert voor de tram, er geen „beverij" meer gevoeld wordt. Men kan begrijpen, dat de Scheveningers nu in letterlijken en figuurlijken zin „zonder vreeze en beven" het officiëele rapport van de Ilaagsche commissie te gemoet zien, waarin de oorzaken der beving zullen worden aan gegeven. Tenslotte nog een klein berichtje, waar uit duidelijk blijkt, welk een eigenaardige voorstelling sommige uienschen hebben van de hoeveelheid, die men gewoonlijk een „paar" noemt. Ue N. A. Crt. deelt nl. het volgende mee „De aannemer van den straatweg door Nijevcenschcn en Kolderveensehen Boven boer laat zijn steenen per scheepsge legenheid brengen tot daar waar de rijksweg SteenwijkMeppel den weg McppelHavelte snijdtdaar worden ze opgetast en op den berm gezet, van welke plaats ze later per as naar Nije- vcen worden vervoerd. Nu kwamen dezer dagen een paal mannen bij don aannemer, met het beleefde verzoek de „paar" steenen te mogen opvisschen en behouden, die bij het uitladen in het water waren geval len. De aannemer scheen de zaak niet te vertrouwen en weigerde, antwoordende, dat hij zelf die steenen wel uit de Smildervaart zou laten opvisschen. Dit is de vorige week gebeurd, en wat denkt men hoeveel gave klinkers weer op het droge werden gebracht? Maar oven vier duizend!" Men zij dus voorzichtig, wanneer iemand „een paar gulden" komtleenen. Ds. D. J. van Alst zal Zondag a.s. vóór zijn vertrek naar Rotterdam, af scheid nemen vau de Ned. Herv. ge meente. Wij herinneren aan devoorstellingen in de Arend van het circus-nationaal. Voor bijzonderheden verwijzen wc naar de advertentie in ons Woensdagnummer van deze week. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde. de heer A. Winter, vroeger tijde lijk leeraar aan de II. B. S. alhier, op proefschrift. „Bijdrage tot de Ionen theorie". In een artikel over de tentoonstelling in het Palcis voor Volksvlijt van automo bielen, motorrijwielen en motorbooten in de Kampioen van de <4.N. 11'.B. schrijft de bekwame redacteur o.a: „Twee motorrijwielen in dit genre (motorfietsen met uiagneetontsteking n.l.) trokken onze aandacht: Ey sink Amers foort, had een type gebouwd, waarvan de moter een verbeterde editie van het F. N. type 1902 met het vliegwiel buiten mag heeten. 't Frame is lang, 't gewicht valt binnen de grenzen dei- hanteerbaarheid, de ontsteking wordt bezorgd door een magneet. De machine maakte een goeden indruk. Als zij zoo goed loopt als zij er uit ziet, steken we den lieer Eysink gaarne een pluim op den hoed. De lezing van mejuffr. mr. E. C. van Dorp over de Kinderwetten op Dinsdag 20 Maart zal waarschijnlijk niet in de Loge maar in de Arend worden gehouden. Bij het 5e regiment infanterie is het examen voor vaandrig begonnen. In de commissie hebben zitting luitenant kolonel v. d. Burg, kap. Hoogcrvorst en luit. Rouffaer van het korps en de le luits. Knijff van het 9e reg. te Utrecht, en ten Cate, van het lc reg. te Assen. „iuvt onze Medeburgers. L. S. Een volk, dat zijn groote mannen eert, is waard zett' geëerd te worden. Het is 15 Juli 1906 drie honderd jaar geleden, dat de grootvorst der schilders, Rembrandt Harmcnsz. van Rijn, is geboren! Leiden is de provincie-plaats geweest waar de geniaal scheppende kuustenaar het levenslicht heeft aanschouwd. Maar niet alleen past hot Leiden feest te vieren ter herdenking van dien datum, geheel Nederland moet trotsch zijn op dieu Leidcnaar, die voorbestemd was den roem van ons klein landje bij alle volken der beschaafde wereld en ten allen tijde groot te maken! Gèèn kunstenaar heeft geleden en gestreden als hij gèèn heeft grootscher en machtiger kunnen tooveren met kleuren Wij, die hem kennen uit zijn meester- scheppingen wij genieten telkenmale opnieuw door den aanblik van zijn giganten arbeid. Kan dat iedereen in Nederland? Neen maar dat moeten wij zien te bereiken, ten minste voor het grootst mogelijke gedeelte! Het plaatselijk Comité voor de Nationale Rembrandt-Hulde wil daarin trachten te voorzien voor ons Amersfoort. Een Nationale Rembrandtgave aan het Nederlandsche volk! De meest passende hulde aan Rem brandt in 1906 te brengen, is, de meester werken zijner kunst in voortreffelijke reproduction in 't bezit van velen onzer minder bedeelde medeburgers te brengen! De Rembrandtgave zal bestaan uil zes reproductiën in kleur (groot 18 X 25c.M. op zwart carton 28X 35 c.M. met vergulde omlijning;) daarbij een korte tekst en beknopte levensbeschrijving van den meester; het geheel verzameld in een eenvoudigeu omslag, versierd met eene reproductie naar het bekende geëtste zelfportret. De reproductiën zijn genomen naar: 1 Dc Staalmeesters (Rjjksmttseum) fragment 2 De Joodsehe Bruid (Rijksmuseum) 3 Portret van El. Bas (Rijksmuseum) 4 Simeon in den tempel Mduritshuis 5 Landschap (Rijksmuseum) t> Portret v. Rembrandt als offie. Alauritshuis De platen zouden ingelijst kunnen worden en alsdan eene voortreffelijke wandversiering vormen. Dan is Rembrandt dagelijks bij en om ons! Ter eere van Rembrandt's nagedach tenis willen wij trachten de woningen van al onze medeburgers te verlevendigen en te versieren met zijn kunst. Wat is dus dc taak van het Plaatselijk Comité? Zooveel mogelijk geld bijeen te brengen Het Centraal Comité voor de Rem- brandt-hulde stelt aan de Plaatselijke Comité's de Rembrandtgave disponibel tegen f 1,per album van zes repro ductiën. Het plaatselijk comité acht dus wen- schelijk dat het over do noodige middelen beschikt om het doel te bereiken dat het nastreeft en neemt dc vrijheid, U een lijst aan te bieden ter intcekening voor eene bijdrage van minsteJis f 7, welk bedrag zuiver als gift te beschou wen is. Eene inschrijving van minstens f 1, geeft den inschrijver het recht op een of meerdere exemplaren tegen betaling van f L,— per album; het is echter ver kieslijk dat dit aantal opgegeven wordt gelijk met do intcekening, waarvoor U dezer dagen gelegenheid zal worden geboden. Wij vertrouwen op U, stadgenooten. dat Gij ons helpen wilt een schoon doel te verwezenlijken het veredelen van den zin voor het schoone bij het volk, daardoor tevens eene eerbiedige hulde brengend aan de nagedachtenis van den Grootstcn ouder de Grooten onzen Nederland8cheii REMBRANDT! Het plaatselijk Comité' voor de Nationale Rembrandt-hulde Eere- Voorzitter Jhr. BARCHMAN WUIJTIERS, Burgemeester. Voorzitter: A. L. KLERK DE REUS, Majoor v/d Gen. Staf. Secr.-Penningm.: J. G. FONTEIN, Langestraat 32. Leden J- BOLK, Notaris. M. DE POOL, Koopman. J. W. MIDDELBURG, Kassier. A. "VAN KALKEN, Lid v'd Gemeenteraad. Prop. F. KENNINCK. A. VAN WEEZEL ERRENS, Leeraar H. B. S. 5. j. c. Het officiëele Kembrandt-album is door liet Comité omvangen en zal bij den hoer J. G. F O N T EIN Langestraat 32 geëxposeerd worden. HOF 5. -• Speciaal adres van Parapluies, Parasols en Wandelstokken. Inrichting van Kepareercn en Overtrekken. Aanbevelend, L. DE LEEUWE. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VEL DT Amsterdam. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. l>e wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESHUIJS. 2e goedk. druk fl.25, gebonden fl.65. Th. RIBOT. De ziekten van liet Geheugen, fl.gebonden fl.40. Th. RIBOT. Zleli-zelf te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), f 1. gebonden fl.40. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en Somuubulisnie, tweede herziene druk, fl.gebonden fl.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. De onevenredige ontwikkeling der Mensehelijkc Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van HENRY ESHUIJS. f2.SO, gebonden 1'3. FRIEDRICH NIETZSCHE Eene Bloemlezing uit zijne werkeu door G. H. PRIEM. OORDEEL DEB PEBS „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te maken." Het aderland. „Met zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hier een bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen v/d Dag. „Wij moeten den lieer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws v/d Dag. „Het komt ons voor dat de heer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkigo hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den hoer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, choisies avec discernement et inteUigemment traduites, c'cst bien, cela peut deja favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui fut plus grand poète que pliilosophe." Mercurc de France. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. Beginselverklaring- alg-eineen werkprogram, gemeenteprogram Wat de vrijzinnig-democraten willen Waarom algemeen kiesrecht De Eerste Kamer Evenredige vertegenwooordiging Het wetsvoorstel tot grondwetsherziening Onze gemeentelijke politiek Vrijhandel of protectie 'l Wettelijke beperking van den arbeidsduur Een volksleger Wat de vraag op staatserfreeht beteekent De i acht wet Staatsexploitatie onzer spoorwegen Het pachtcontraet Onze koloniale politiek De zee en de kustvisscherij en haar belangen Alle nummers samen franco per post f0.35. Prijs 2 c 2 2 2 b "v 2 a n h ■fl »i T. S Os ,2 £-2 o.-3 No. 51. Verplichte verzekering- van werklieden tegen de geldelijke ©Is* «evolgen van invaliditeit en ouderdom. Rapport Prijs 30 ct.(20ct.) 52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied. Program met toe- a® p lichtende aanteekeniugen bewerkt Prijs 50 ct. (30 ct.) 53 Landbouwparagraaf met toelichting n 20 (15 ►J,®;?-® Toezending van een of meer nummers aau te vragen bij den heer L. VAN OEVEHEN, Kaiser.straat 51 te LEIDEN, of by den Secretaris vau tien Boud. Nummers 52 en 53 ook bij eiken bockhandelaar. dverteert in dit blad.

De Eemlander | 1906 | | pagina 5