Stadsnieuws. Allerlei. Telefoongeheimen. is van: „de regels der kunst", ook een handleiding moet aanwezig zijn. Vol komen juist; toch neem ik geen woord terugwant dergelijke handleidingen bestaan. Ik heb dus het volste recht, om van een kunst met bepaalde nauwkeurig om schreven regels te spreken. Ik begrijp volkomen, dat ik het nu hierbij niet mag laten, maar een en auder met aanhalingen en voorbeelden moet staven. Iu de eeuw van Lodewijk XIV bestond o. a. een dergelijke be handeling, getiteld: „Voorschriften der edele behandeling van den snuiftabaks doos. l)e quintessence van de snuifkunst vindt men in deze handleiding aldus samengevat: „Vat de doos met de rechterhand, „breng de doos over in de liukerhand, „sluit de doos, open de doos, bied de „doos aan het bijzijud gezelschap, haal „de doos weer naar u toe, boud de doos „open, verzamel de snuif in de doos, „en sla tegen de zijden van de doos, „nijp de snuif zeer voorzichtig tusschen „vingor en duim van de rechterhand, „houd de snuif een wijl tusschen de „vingers eer dat ge haar aan den neus „brengt, breng haar aan den neus, „snuif de tabak met beide neusgaten „op zonder grimassen, nies en kuch, „sluit de doos." Dat de Eranschen altijd op het ge bied der elegance pionniers zijn geweest blijkt ook duidelijk uit deze historie- snuif-merk waardigheden. Het Fransche volk heeft ook wat het snuiven betreft den toon aangegeven. In onze Hollandsche snuifhandlcidin- gen komt dit dan ook duidelijk aan het licht. Onder vele voorbeelden is het volgende snuif-voorschrift wel eeu der merkwaardigste: „Buig met statie. Twee voet „achteruit in spatie. Weer vooruit „met gratie. Buig nu zonder blauia- „tie. Naar de manier der Fransche „natie. Haal uit uw zakcamisool. „Alsof gij het deed op het parool. „Dat u geleerd werd in de Fransche „school. Uw snuifdoos klein, groot „of mignool. Klap er op met manie- oren. Snuif met edeler zwieren. „Open hem gezwind. Bied hem aan „uw vrind." Het snuiven was in den eersten tijd een gewoonte van voorname lieden. Het duurde evenwel niet lang of personen uit alle standen waren voorzien van snuifdoozen in allerlei vorm en grootte. 't Spreekt van zelf dat de snuifdoos of tabatière een voorworp van voort- durendo zorg werd. Men legde zich toe op het vervaardigen van de meest kostbare voorwerpen, voor dat doel ge schikt. Nu vindt men dergelijke fraaie snuifdoozen nog als antiquiteiten op ctagcre's of in den bonheur. Gouden snuifdoozen waren niet zeldzaam. Dames gebruikten vaak kleine, elegante porse leinen doosjes, die dikwijls voorzien waren van de een of andere toepasse lijke inscriptie. Een vaak voorkomend „snuifdoos-deviesis:„mixtusodore decor," „d. w. z. schoonheid vermengd met reuk. Vorsten waren meestal in 't bezit van een uitgobreide collectie van dergelijke voorwerpen. De waarde van zulk oen doozenverzamcling grensde soms aan het fabelachtige. Als men weet dat het be zetten van het deksel der doos met edele steenen veel voorkwam, is dit licht te begrijpen. In Frankrijk hebben alle koningen, vanaf Lodewijk XIV het snuiven beoefend Keizer Napoleon was dun ook een ge weldig snuiver. Niettegenstaande deze laatste monarch leefde in een tijd, dat het rooken al meer en meer algemeen werd, heeft hij toch het genot vau het rooken nooit begrepen. Wel raadden zijne generaals hem eens aan, het toch ook eens te prebeeren, en heeft Napo leon zich niet onbetuigd gelaten, maar het resultaat was niet bepaald schitte rend. De groote despoot verklaarde tenminste, dat het hem was alsof hij vergiftigd werd. Eigenaardig is het, dat enkele af wijkingen in het toilet, door het snuiven ontstaan, niet alleen werden vergoelijkt, maar werden toegejuicht en ten slotte voor „mooi" golden" Zoo vond men het bepaald een be denkelijk verschijnsel, wanneer iemands hals- of snuifdoek niet als met safraan- poedor bestrooid waren. Iemand met een „snuifneus", dat is iemand wiens neusvleugels duidelijk de sporen van het snuiven dragen, werd niet voor een minder proper menBch gehouden, maar voor een man van de wereld, die wist hoe het hoorde. Kortom, uit een en ander blijkt, dat de snuiftabak onbeperkt heeft geheerscht en deze snuifgewoontc in haar tijd meer in zwang was dan tegenwoordig het rooken. Tal van oorzaken hebben echter samengewerkt om de snuif te verdrijven. Le Fumeur. We beleven tegenwoordig rare tijden. Op allerlei gebied ziet men dingen, waarvan men nooit gedroomd heeft, dat ze zouden kunnen bestaan. Alles is veranderd, vergeleken bij eenige jaren vroeger. Zelfs in de schrijftaal, overigens een vrij wel dood lichaam, ziet men groote veranderingen aan den dag treden. Allerlei woorden hebben een geheel andere beteekenis gekregen, men denke bijv. aan neutraal, waarheid, po litieke e e r 1 ij k h e i d, geloof en niet het minst het woord Christelijk. Zoo vinden we b.v. in de anti-revolu tionaire (zoo een kan het weten) Graaf schapper, waar gesproken wordt over de Statenverkiezing in Doesburg: „Tegenwoordig is die kleur, gelijk men weet, anti-liberaal, dit iB „cleri- caal," beter gezegd: Christelijk." Vooral dat ditis en beter gezegd zijn merkwaardig uit dien mond. Anti liberaal dat is beter gezegd nog wel Christelijk! 't Wordt op die manier makkelijk een goed christen te worden. 'n Ander voorbeeld van de voortdu rende veranderingen in de dingen om ons heen geeft een berichtje, dat de Bredasche Crt. meedeelt omtrent iemand uit Bavel, of eigenlijk over diens poes. De linnenwever P. H. te Bavel heeft nl. een poes, maar een zeer bizondere poes, gelijk men hooren zal. Het beest kwam dezer dagen thuis, miauwde aanhoudend en streek zich voortdurend tegen de beonen van den eigenaar. Deze bemerkte, dat er iets gaande was en ging naar buiten. Poes zette het op een loopen en hij ze ach terna. Stond hij stil, dan kwam poes terug, hem door miauwen en streelen verzoekende verder te gaan. Na aldus een kwartier te hebben geloopen, bleef poes stilstaan bij een geschoten haas, die eenige meter van den weg in een akker lag. Hen ziet het, die poes is al mooi op weg een jachthond te worden, en wie weet hoe veel er al bezig zijn zich in diezelfde richting te ontwikkelen. Dat zou, vooral voor de poesenmin- nende oude vrijsters natuurlijk een zeer onaangename ont4ekking zijn, maar in 't leven gaat nu eenmaal alles niet van ecu leien dakje. Menige bittere pil moet er vaak worden geslikt, menige onaangename gewaar- wording inoct men ondervinden. Zoo bijv. ook een der brandmeesters te Goes, die, naar mon meldt, bij de exercitie zijn manschappen voorgehouden had, dat het hun niet vrijstond, zonder kennisgeving de stad te verlaten; zij waren ten allen tijde verplicht aan hun resp. brandmeesters kennis te geven wanneer zij uit de stad wenschten te gaan. Een paar dagen 11a gezegde mede- deeling wordt 's nachts om twee uur bij gezegden brandmeester aangescheld.Deze schuift een raam van zijn slaapkamer open en vraagt, wie daar is. „Ikke". Wie is Ikke? Antwoord:.... ik kom u even zeggen, dat ik vanmorgen om 4 uur even naar Ellewoutsdijk moet! De brandmeester gooide nijdig het raam neer, en uitte een minder vromen wensch, al moest hij eigenlijk in zijn schik zijn, dat zijn raadgevingen zoo goed ter harte genomen bleken te zijn. Maar niet iedereen kan maar in zijn schik zijn wanneer hij wil. Daar heb-je nu b.v. een spoorwegarbeider te Brook lyn, Jozeph Lipsitz genaamd, die van een spoorwegmaatschappij een hooge schadevergoeding eisohte, daar hij bij een treinongeluk aan de ruggegraat gewond werd, en dientengevolge onge voelig was geworden voor iedere pijn. Ieder ander zou hierover bijster iu zijn schik zijn geweest. Niet aldus de gewone arbeider. Om te bewijzen, dat hij wel degelijk geheel ongevoelig was, brandde een arts voor het gerecht den ontblooten arm en het bovenlijf van den man met een witgloeiend ijzer zoo sterk, dat zich in het vertrek een reuk van brandend vlcesch verspreidde. Lipsitz knipte zelfs niet met de wim pers, maar glimlachte hoogst vergenoegd bij deze manipulatie. Het scheen den rechters eenigszins te verbazen, dat de man niet spon. Gevolg was, dat de maatschappij haar beschuldiging, als zou Lipsitz een simulant zijn, terugtrok, en de man triomfantelijk met de vette schadever goeding naar huis. Geen pijn, en dan nog geld toe! De Raad der gemeente Amer«l'oort. Besluit: vast te btellen de volgende verordening verordening, regelende de invordering van rechten wegens diensten, door de Gemeente reiniging bewezen. Artikel 1 De rechten, volgens diensten van de Ge" meente-reiniging verschuldigd, worden on" verwijld door den Directeur der Gemeente reiniging togen ontvangbewijs ingevorderd ran hou, die ze verschuldigd zijn en op, den eersten dag der volgende maand gekort ten kantore van den Gemeente-ontvanger Artikel 2. De niet overeenkomstig art. 2 der veror dening op de heffing voldane rechten worden ingevorderd door den Gemeente-Ontvanger volgens de artikelen 258 -262 der Wet van 29 Juni 1851 (Stblil. no. 85) in verband met art. 11 der Wet van 7 Juli 1865 (Stbld. no. 79). Aldus vastgesteld ter openbare vergade ring van den Raad der Gemeente Amersfoort den 28 December 1905. Do Voorzitter. W UI J TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is bij besluit van 8 Maart 1906 Al'd. 1 no. 563 bepaald dat deze verordening in werking zal treden 20 Maart 1906. Afgekondigd, waar het behoort den 14 Maart 1906 des middags 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Raad der Gemeoute Amersfoort, Gelet op het advies van de gezondheids-commissie voor de gemeente Amersfoort d.d. 8 Decem ber 1905 no. 131; Besluit: vast te stellen de volgende vergadering: Verordening regelende de heffing van rechten wegens diensten, dooi de Gemeente-reiniging bewezen. Artikel 1. Na Koninklijke goedkeuring wordt met ingang van nader door Burgemeester en Wethouders bij openbare kennisgeving te bepalen dag, wegens diensten door de Ge meente-reiniging verrichteen recht geheven als volgt: I. voor lediging van een privaat of zink put door middel van een luchtpomp: a. indien de inhoud van de put aan de gemeente wordt afgestaan f 1,50. b, indien de inhoud van de put niet aan de gemeente wordt afgestaan f3. II. voor het verrichten van andere diensten a. per vracht van een kar bespannen met één paardfl. b. per vracht van een haudwagen f0.50 c. per man en per uur voor werkzaam heden van verschillenden aard f0.30 (l. voor het storten op werkdagen tusschen zonsopgang- en zonsondergang op door den Directeur op de vaalt aangewezen plaatsen van: Grond, rommel, fabrieksafval, tuinafval en soortgelijke stoffen per 1 2 M3. f0.05. puinsoorten (uitgezonderd grove puin, welke kosteloos in ontvangst wordt genomen per 7,, M3. 0.05 III. voor het loggen, onderhouden en weder verwijderen van een zandbed op de openbare straat ingeval van ziekte: le. vooreen oppervlakte van 30 M-. ofminder- volgeusaanwijziging van den aanvrager f5. 2e. voor eiken M- meer f0.15 IV. voor het gebruik van tonnen voor. zien van wijkletter en huisnummer per jaar (gedeelte van een jaar voor een geheel te- rekenen) f5- Artikel 2. Het recht sub. I van artikel 1 is door den aanvrager verschuldigd bij aanvrage tot lediging; die sub. II en III bedoeld, zoo de door hem gevraagde dienst verricht is: en die IV bedoeld, bij den aanvang van elk dienstjaar. Aldus vastgesteld ter openbare vergade ring van den Raad der Gemeente Amersfoort, den 28 December 1905. De Voorzitter, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Deze verordening is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van de 8 Februari 1906, no. 59. Door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is bij besluit van 8 M tart 1906 afdeeling I no. 563 bepaald dat deze er- ordening in werking zal treden den 20 Maart 1906. Afgekondigd waar het behoort den l'i Maart 1906 des middag 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Amerstoort De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Bij Koninklijk Besluit is aan ilen kapitein ran den gencralen staf, adjunct- chef van den staf der 4e divisie infan terie, V. Noest, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in de Danne- brogsorde, hem geschonken door wijlen Z. M. Koning Christiaan IX van Dene marken. Bij Koninklijk Besluit is aan den reserve le luitenant W. de Vries, van het 5e Regiment Infanterie, op het daartoe door hom gedaan verzoek, eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend. Vrijdagavond wordt er een Nutslezing gehouden in Amicitia door Dr. A. van Kaalte uit Dordrecht over vuurwerk. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Bond, te Utrecht te houden, zijn door dc Vrijz. Dem- kiesvereeniging alhier gekozen de hecrcn Bonkamp en Moerman. Den 21en Maart a.s. zal in dc zaal van het café de Arend een vergadering ge houden worden voor de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang". Als spreker zal dan optreden de Hoogwelgeboren Heer. Jh. G. Graafland, gcp. Luit.- Koloncl van liet O. J. I.., Ridder der M. W. O. 3e klasse, over het onder werp: opleiding on aanvoering. Liefhebbers van Hollandsche kunst kunnen lrun hart ophalen in het magazijn van den hoer Fontein. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Naar men ons meedeelt is mejnffr. Mr. E. C. van Dorp door ziekte verhin derd a.s. Dinsdag haar aangekondigde lezing over dc Kinderwetten te houden. Aan liet jaarverslag over 1905 van dc Reinonstrantsche Gereformeerde Ge meente alhier ontleenen we het vol gende: Op den len Januari van dc jaren 1904, 1905 en 1906 bedroeg het aan tal lidmaten 93, 105 en 120; het aantal algemeene leden 9, 10 en 19; en het aantal catechisanten 55, 72 en 70. Sedert 1 Januari 1905 traden tot de gemeente toe 25 lidmaten, terwijl sedert dien datum aan dj gemeente ont vielen 10 lidmaten waarvan 2 door overlijden en 8 door vertrek naar elders. De vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen zal op 31 Maarten I April weer een portefeuille exposeeren. Dinsdag 20 Maart, des avonds ten 8'/', uur zal in het café „De Arond" voor de afdeeling van den Koninklijken Neder- landschen Boud van Oud-Onderofficieren optreden dc heer B. C. Jansen uit Rot terdam, met het onder werpS t o f f e- 1 ij k e belangen van de onder- officieren. Deze vergadering is toegankelijk voor allen, die eenige sympathie voor den onderofficier gevoelen. Gisteren slaagden voor het examen nuttige handwerken te Utrecht de dames A. T. Ottcn en C. G. Meinders, alhier. Bij den uitgever J. B. Woltcrs te Groningen is verschenen van de hand van den heer I. M. J. Hoog 150 Synonymes, Défenitions et excrcices d'application, a l'usage des candidats au brevet dc professcur de Francais (enseig- nement secondaire). Men deelt ons mede, dat het concert ten voordcelc van de vereen. „Het Groene Kruis", te geven door mej. Van "Winsheijm c. s., zal plaats hebben op 30 Maart a. s. in de groote zaal van Amicitia. Daar do heer Rijnbergen naar het buiten land moet vertrekken, zal een andere violist medewerken. Wij hoorden dat nog een tweede concert door andere personen te geven, wordt voorbereid. In verband hiermede wendden wij ons tot den secretaris van Amicitia, die ons echter verklaarde hieromtrent absoluut niets te kunnen mededeelen, evenmin als over een concert dat door een Zutphensch Orkest hier zou worden gegeven, A. D. Met ingang van 20 Maart zal het Dutsche telefoonnet Sonsbeek worden op genomen in het verkeer met o. m. Amers foort, Baarn, Hilversum en Wecsp. De prijs van een enkelvoudig gesprek zal f 0.60 bedragen. De tijd gedurende welken het Kon. Ned. circus Oscar Carré alhier voorstellin gen zal komen geven, is bepaald op vijf dagen. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos te Amersfoort, gehouden veiling in het Huis „ten Halven" te Soester- berg, op 15 Maart 1906, is het woon huis met schuur en bouwland aan den Rijksstraatweg te Soesterberg, kadaster sectie E iiommcr 276, 630, 648 en 290, groot 33 aren 30 centiaren, verkocht aan den heer T. van de Kamp, te Soesterberg, voor f 3350. Aan den len luit. der infanterie L. Schutte, die gedetacheerd wordt te Curacao is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken 4e kl. van het Borstbeeld van den Be vrijder, hem geschonken door den presi dent der republiek Venezuela. Voor de acte „Nuttige Handwerken" zijn geslaagd de dames A. J. W. T Bremer, te Hoogland en A. J. M. van Haarlem, alhier. Toen wij Donderdag j.l. de zaal in Amicitia binnen kwamen, kregen wij een oogenblik een „Allerzielen" gevoel, zoo vol was het. Het feit, dat het echter de laatste abonncmentsvoorstelling was, zoodat de kaarten op moesten, zal wellicht weer tot die volte hebben bij gedragen, dan de roep over het stuk. Enfin, de reden doet er niet toe; er was veel publiek en dat ziet men in Amersfoort, behalve voor muzikale ster ren en sterretjes, niet veel. Dat maakt zoo'n zaal al dadelijk veel gezelliger en wij vermoeden, dat de spelers zelf met meer entrain in hun rollen zullen zijn dan wanneer zij van die groote gapingen bespeuren. De avond werd geopend met een allerliefst stukje „Verzoend," een van die stukjes waarvan de Eranschen alleen het geheim bezitten, ze te schrij ven en dikwijls ook ze te spelen. Het is een korte intrigue. De heer en mevrouw Moulin zijn 5 jaar getrouwd, er is een baby van 3, doch niettegen staande deze gelukkige gebeurtenis heeft het echtelijk leven hun niet dat gegeven wat ze zich hadden voorgesteld en wat ze in hun eerste jaar ook werkelijk ondervonden hebben. We merken dat de heer des huizes eiken avond naar zijn club gaat, tenvijl ook mevrouw gewoon is haar avonden buitenshuis door te brengen. Wij komen dit alles te weten door het gesprek van den huisknecht en het dienstmeisje met den heer Sauveur, die het echtpaar Moulin komt verrassen. De heer Sauveur is een man op leeftijd, intiem vriend ge weest van wijlen den hoer Moulin Sr., terwijl hij Pauline Moulin als kind nog op zijn knie heeft gehad. Zoodra de lieer Sauveur bemerkt dat de verhouding tusschen man en vrouw lang niet is zooals zij wezen moet, besluit hy zijn naam eer aan te doen en te redden wat er te redden valt. Hij doet dit op een zeer mooie en gevoelige wijze, door zijn eigen ondervonden volmaakt huirelijk geluk tc beschrijven en een traan te wijden aan zijn lieve, te vroeg gestorven vrouw. Zoo onder het spreken door, geeft hij een geestige uitlegging, hoe huiselijke kibbelpartijtjes belmoren te worden uitgemaakt. Het stukje draagt zijn naam met recht; door het aardig spreken van den ouden heer raken mijnheer en mevrouw Moulin weer verzoend en besluiten ze den nacht door te brengen in de kamer van mevrouw, aangezien de „redder" zijn kwartieren in die van mijnheer heeft opgeslagen. Nogmaals het is een geestig en pittig stukje. Dat de heer Holkers meesterlijk de rol van Sauveur vervulde behoeft nauwelijks gezegd. Wij hebben op deze plaats al zoovele éloges op hem uitgebracht, dat er niets meer bij behoeft. Zijn vermakelijk spel en aangenaam geluid maken dat het publiek het oogenblik betreurt wanneer hij de plan ken verlaat. Do heer Yan der Lugt Melsert deed ons als Oscar Moulin zien, dat hij op weg is een goed acteur te worden. Hij is er nog volstrekt niet. Paulina won liet van hein in natuurlijk heid. Mcj. de Boer doet haar naam eer aan, zij speelde dit rolletje zeer juist, gevoelig en vlot en juist dit laatste was hier zoo aardig. In de dialoog, als Sauveur in zijn kamer is, waanden we ons een oogen blik in een boulevard-theater, zoo sloegen de antwoorden' in. Mcj. dc Boer had een zeer mooi oogenblik toen de heer Sauveur over haar kindje begon te' spreken. Zij was toen echt een moeder. Na dit degelijke stukje werden wij vergast op een klucht „Telefoon- geheime n." Alvorens het stuk begon werd het publiek zeer teleurgesteld door de mcdcdeeling, dat mevr. De BoerYan Rijk door ongesteldheid verhinderd was op te treden en dat mevr. Kiehl haar rol op zich zou nemen voor wie de clementie werd ingeroepen. Dit was oen groote deceptie, „Kniertje" is nu eenmaal niel te vervangen. Over het stuk willen en kunnen we niets schrijven, het is nonsens en nog eens nonsens. Toen onlangs de Ned. Tooncelver- eeniging haar 121/, jarig jubileum vierde gaf zij een overzicht van al de door haar in dien tijd opgevoerde stukken. Op die groote lijst komt „Telefoon- geheimen" niet voor. De directie heeft hier blijkbaar willen zeggen: „met kunst heeft dit niets uit te staan". Nu als stuk op zich zelf is dit ook volkomen waar, maar het neeint niet weg, dat het mede spelen in zulke dwaze stukken toch aan de acteurs en actrices eischen stelt, die de leden dezer vereeniging in hooge mate blijken tc bezitten. Een dergelijk stuk kan alleen gered worden door handige, vlotte spelers en dat is ook gebeurd. Een bijzonder com plimentje verdient Mej. Tilly Lus die in Amersfoort voor het eerst optrad. Zy speelde de rol van Louise Lehmkuhl buitengewoon goed, we mogen echter niet vergeten, dat haar bekoorlijk per soontje daartoe in hooge mate mede werkte. Ida het nichtje werd insgelijks door Mej. de Boer heel goed gespeeld, maar de dialoog van haar met haar aanstaande, den Luitenant von Prandau was dikwijls

De Eemlander | 1906 | | pagina 2