A. N. J. VOS, INBOEDEL, A. N. J. VOS, HUIS, Toonbank. A. N. J. VOS, D. J. SMITS, OPNIEUW - Vergulden - J. G. Fontein, - Tentoonstelling - Advertentiën. Meubilaire Goederen, Vereeniging „Voor de Kunst." Ingezonden. Vragenbus. Marktbericht. publiek verkoopen: Nieuwe Meubelen, publiek verkoopen: Te koop gevraagd Rund-, Varkens- en Kalfsslagerij van JOH. RUIJS, verkoopen: Amersf. Begrafenis Vereeniging. W. van HASELEN P.H.zn., Arnhemschestraat 20. Ledikanten, Wiegen, Dekens. van Spiegels enz. Langestraat 32. Een ontaard Vader. is mijn doel geweest, sinds den tijd dat ik in Holland vertoefde. Ik hoop dat de (Geachte Vergadering ook in aanmer king wil nemen, dat ik niet iemand ben, die doorkneed is in de wetten, nog ge studeerd heeft, want dan zoudt u zeker, bedrogen uitkomen. Doch als ik bedenk, dat er zooveel jeugdige levens in ons land zijn, die hoopvol in de toekomst staren zooals ik het eenmaal deed, die op bescherming rekenen en dat ze opzettelijk aan don vijand zijn overge leverd om zedelijk vermoord te worden, wat nog erger is, dan de dood, die wij allen eens moeten ondergaan, en waar tegen de oude, moede, gebrekkige ouderdom, zelfs nog wanhopend strijdt; en ik zie dan, dat er in dezen niets voor ons Land gedaan wordt ten goede dan heb ik niet kunnen zwijgen. En als ik hier sta, en ik laat dan de jaren die ik in Holland vertoefde, voor mijn geest voorbijgaan, dau heb ik een ge voel, of ik uit oen barbaarschen oorlog kom, en ik weet waarlijk geen draad 0111 te beginnen. „Niets gedaan voor ons Land en Volk?" zult u mij zeker toeroepeu, dat is toch te veel gezegd. Gestichten ziet men verrijzen, vereenigingen, dooigangs- huizen, ja wat niet al. Alles spant zich in om de toestanden te verbeteren!" „Juist!" u hebt volkomen gelijk, maar zoolang wij niet hebben de wet op het „Onderzoek naar het Vaderschap", zoolang komen wij niet vooruit, maar zinken steeds dieper weg, omdat door het ontbreken van deze wet de vrouw bloot staat aan de kans, dat ieder oogenblik haar leven verwoest kan worden. Een vrouw is de grondslag o:n een gelukkig huisgezin te vormen en uit de huisgezinnen wordt de Maat schappij gevormd, en daar nn ruim twee derden van de huisgezinnen verwoest worden, hoe is het dan mogelijk, dat van uit die huisgezinnen het geluk voor onze Maatschappij kan komen. Uit dergelijke huisgezinnen komen voort: dronkenschap, ontuchtigheden enz. Het ontbreken van deze wet is de grondslag van onzen ondergang, omdat zij ons geluk en ons leveu verwoest. Ik weet niet, of U wel eens ooit gelezen hebt het boek var. Bertha von Suttner „de Wapens neergelegd", en zoo ja! dan zal U liet ook om zijn af schuwelijke oorlogstooneelen telkens ter zijde gelegd hebben. Althans dit deed ik; doch dit is niet zoo erg als de moreele oorlog om ons heen. Den oorlog strijdt men nog voor zijn Vaderland, al is het dan vreeselijk elkander zoo maar dood te moeten schieten, maar wat deden wij vrouwen, dat wij bloot staan aan lage verleiding? Wie geeft recht om ons leven te verwoesten? Niet één mensch! Waarom bindt de wet dan de handen van de vrouw om don man ongestraft te laten loopen, wijl het bij de schrift verboden is? Neen, ik zeg het hier uit studies en ervaring; toen die wet geschrapt is in het Burger lijk Wetboek, toen hebben ze de vloek over ons land uitgeroepen. Noch tie drankwet, noch de gestichten, noch de christelijke scholen of w at dan ook geven iets, het is een gebouw zonder fonda menten. De gestichten, die verrijzen, ze getuigen tegen ons! Want allen die daar leven, op welk gebied ook, waren eens onschuldige kleinen, die ik in een boek zal beschrijven, wat ik Lize zal noemen en hot volgend jaar zal uit geven. Ik zal H, op waarheid gegrond, bewijzen, dat men dikwijls, ook soms onwetend, meehelpt om de gestichten voller te doen worden op elk gebied; niet alleen door de mannen, maar ook door de vrouwen, die hun ondergeschik ten op straat zenden, zonder te weten waarheen of wat er van hen terecht komtdie komen in huizen van ontucht. (Buiten verantwoordelijkheid der Bed.) Geachte Eedactie! Verzoeke beleefd om opname van het onderstaande Reactionnaire toestand in het Boekdrukkersbedrijf te Amersfoort. Voor eenigen tijd geleden werd door een der Drukkersfirma's hier ter stede een schrijven gericht aan alle Drukkers firma's te Amersfoort om medewer king te willen verleenen aan den vooruitgang van bovengenoemd be drijf, aangezien de toestand in dat bedrijf verre van rooskleurig is, wat in hoofdzaak is toe te schrijven aan de verre gaande vakbedervende concur rentie bij (1e inschrijving op het Gemeente-Drukwerk. Om nu in bijzonderheden te treden aangaande den vaktoestand, zou te veel van „De Eemlander" gevergd zijn en zal ik dat meer speciaal voor de Typo grafische Vakbladen bewaren. Werd het bovengenoemde voorstel van de verschillende firma's, om door samen werking verbetering te krijgen, zoowel voor patroon als voor werkman, van harte toegejuicht, een firma bleef achterwege en moest ik tot de treurige ervaring komen, dat bovenge noemd voorstel op den onwil van de firma Van C'leeff (Oude Amersf, Courant) was afgestuit. Genoemde firma was niet te vinden om met elkander het goede te bevorderen. Ik zou het hoofd dier firma wel eens de navolgende vragen willen stellen: Is het noodzakelijk dat het drukwerk voor het Gemeentebestuur voor bespottelijk lagen prijs wordt geleverd en er dikwerf nog geld op toe wordt g e 1 e gd? Zou I" niet gaarne de jongens-exploi tatie willen zien vervallen en met ont wikkelde en liefde tot het vak hebbende werkkrachten willen werken? Moet ons kunstig bedrijf vertrapt worden tengevolge van oneenigheid tusschen vakgenooten waarvan sommige meenen zich als v ij a n d te moeten beschouwen? Is het niet te betreuren, terwijl alle firm a's op één na (ondanks hunne uiteeuloopende religieuse beginselen) ver betering van hunne maatschappe- 1 ij k e positie willen bewerkstelligen, dat een achterwege blijft? De firmaVanCleeff meene niet „omdat een der bouwlieden den troffel wegwerpt, het gebouw niet voltooid zal worden, en hoop ik dat genoemde firma door weldenkende zakenmensehen die bloei en welvaart van Amersfoort willen bevorderen, tot bekeering zal worden gebracht. Een woord van hulde aan den ont werper van het edele voorstel en een woord van dank aan de redactie voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. dr., A. W. H. EYMANN. Bock- Courant- en Handelsdrukkerij KI. Haag- 6. Geachte Redactie Een kort slotw oord aan het adres van den heer M. v. d. Weide. Op de ver gadering van do Y. P. C., welke vooraf ging aan de beruchte, was besloten, dat het Bestuur een algeheele reglements wijziging aan de orde zou stellen. Met die algeheele herziening stond in ver band het voorstel van den heer... (naam aan den heer M. v. d. Weide bekend), tegen welk voorstel het Bestuur op den avond der vergadering volstrekt geen bezwaar had. De vergadering, waarin de bedoelde reglementsherziening en in verband daarmede het bekende voor stel aan de orde zou worden gesteld, is nooit gehouden, derhalve is ook het voorstel niet aan de orde gesteld op de wijze, zooals aan het Betuur was opgedragen, n.l. tegelijk met de regle mentsherziening, waaruit weer volgt, dat het voorstel wel is genegeerd. Nu roept de heer M. v. d. Weide triomfantelijk uit: Het is wel aan de oide gesteld en wel in do vergadering van 20 Februari, maar de heer M. v. d. Weide vergeet in zijn vreugde twee zaken: le dat die vergadering onwettig was, omdat het Bestuur in opdracht had een ageuda met volledige reglements wijziging te laten behandelen, 2e dat op punt 3 volgde een voorstel, geheel tegenovergesteld aan dat van den heer.... Men oordeele: Punt 3. Yoorstel om de Vrijz.-Prop. Club los te maken van de kiesvereeniging Amersfoort (om in de terminologie des heeren M. v. d. Weide te spreken.) Punt 4. Voorstel tot samensmelting der Prop. Club. met de kiesvereeniging Amersfoort, (van het Bestuur.) Als nu de hersens van den heer M. v. d. Weide normaal zijn, dan zal hij moeten toestemmen, dat door het aan do orde stellen van punt 4 het voorstel onder punt 3 genoemd, genegeerd werd door het Bestuur en hij zal dit te be slister moeten toegeven, als hij zich wil herinneren, dat de voorzitter punt 4 door mij liet behandelen vóór punt 3. Het spijt me overigens, dat de heer M. v. d. Weide zijn toevlucht heeft genomen tot gemaakte geestigheden, die als even zoovele hatelijkheden moeten dienst doen. Ik dacht, dat de heer M. v. de Weide althans daar de man niet voor was. Ik eindig met in eenigszins gewijzig- den vorm de slotwoorden des heeren M. v. d. Weide tot de mijne te maken: Zoo ziet men dus wederom, dat men zich zelfs in de grootste geesten kan vergissen." U geachte Redactie beleefd dankende voor de verleende gastvrijheid, teeken ik Uw dr. C. MOERMAN Jr. In de zitting van den Gemeenteraad van 13 Maart j.l. sprak de heer Ger ritsen aldus, volgens het verslag in het Amersf. Dagblad: „De heeren hebben allen een staat „ontvangen, waarin die besluiten (d. w. „z. de in andere gemeentezaken te dezer „zake genomen besluiten) zijn vermeld. „Daaruit kan men zien, dat, al hebben „wij uitdrukkingen gehoord, alsof wij „de leeraren wilden plunderen" (zou „daarmee een tipje worden opgeheven van „den sluier die ligt over hetgeen in het „onderonsje verhandeld is?) „Amersfoort „niel achterstaat bij wat in andere ge- „meenten wordt gedaan". „In Haar- „lein was de storting O pet., in Kampen „O pet. enz. Men mag gerust aannc- „rneu, dat wanneer gehandeld wordt op „de wijze, zooals nu door B en W. „wordt voorgesteld, in Amersfoort niet „minder dan in andere Gemeenten ten „behoeve van de leeraren wordt ge- „daau." Derhalve: stel dat, b.v. in Haarlem een leeraar 12000 verdient, dan heeft hij voor eigen pensioen aan de gemeente betaald niets, want die gemeente geeft wel pensioen, maar eischt geene bijdrage; voor rijkspen6ioen heeft hij evenmin iets te betalen, want die gemeente neemt de stortingen voor hare rekening. In Amersfoort heeft een leeraar, in 1899 aangesteld op dezelfde belooning, aan de gemeente betaald voor eigen pensioen 5 X f 80 f400; gaat hij over naar het rijksponsioenfonds dan heeft hij nu te voldoen f 1000 maar krijgt van de te voren gestorte f 400 de helft terug; de zaak kost hen dan f 1000 -j- f200 f1200. Dat noemt de Heer G. gelijke belian- ling! Men vraagt, op welaen grond. Z. Burgerlijke Stand. van 24 tot 31 Maart. GEBOREN: Wilhelmina Gijebertha, d. van Willem van de Biesebos en Wil- lempje Berendse Cornelia Maria, d. van Dirk Cornelis van stigl en Elisabeth Johanna Molders. Gerarda Margaretha d. van Herman Alexander van Zwijndregt en Gerarda Margaretiia ter Meulcn Wilhelmina Johanna, d. van Jan Ooster gestel en Margaretha Anna Woud. Johannes Martinus, z. van Leonardus Aloysius van Munster en Albertha Hen- drika Westhof. Theodoras Maria, z. van Ilendrikus Gijsbertus Verhaar en Gerritdina Everdina Pol. Wilhelmina, d. van Alexander van Nijkerk en Jannetje Jonker. Johannes Wilhelmus, z. van Gerard Speelberg en Anna van Ree. Aalbert, Johannes, z. van Bartus van den Hazel en Johanna Hermans. Jan, z. van Theodoras Weevers en Cornelia Jcannette de Graaft. Bertus Johannes, z. van Roelof Baars en Bartha Johanna van Hattem. Jantje Albertha, d. van Klaas Hagedoorn en Geesje Meun. Hendrika, d. van Lubertus Hartsuiker en Hendrika Kuit. Trijntje d. van Ate de Boer en Pietje van Putten. Woutertje, d. van Bartus van Effrink en Dina van Harn. Jansje, d. van Johannes Huber en Elisabeth van den Berg. ONDERTROUWD: Johannes Dirk Snaepels en Lammegien Pruim. Jan Zwart en Johanna Groenewoud. Rijk van Appeldoorn en Gerardina Hendrika de Kruiff. Hendrik Jacobs en Cor nelia Mulder. OVERLEDEN: Johanna van Kletcr- steeg, oud 44 j., echtg. van Johannes Zeggelaar Gerarda Margaretha ter Mculen, oud 32 j. echtg. van Herman Alexander van Zwijndregt. Hendrina Simons, oud 77 j., weduwe van Antonie van den Berg -Elisabeth Mulder, oud 25 j., echtg van Anthonie van Straten. Catharina Margaretha Ras, oud 62 j., wed. van Hendrik Ockhtiisen. Johanna Berdina Eversen, oud 3 weken, d. van Willem Eversen en Berdina de Wit. AMERSFOORT, Tarwe f Rogge f Boekweit f Appelen f 0. Peren f Kleiaardappelen 1 Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen f Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren 2.50 3.40 1.15 0.90 per hecto- I liter. 3.60 per 100 st. Kilo. 1.30 1.30 50 0.80 0.60 f f f f 18. f 50. f 10. f f f f f f Vette kalveren f 30 Maart 1906. a f a f a f a f a f a f a f a f a f a f a f a f a r a f a f a f a f a f i.2o a f a f a f a f 1.30 a f 0.70 per paar. a f a f22.— a f70.— a f 14. a f a f a f a f a f a f a f per stuk. Voor de talrijke bewijzen van deelneming in ons verlies, zeggen wij hartelijk «lank. C. C. G. PEYROT Van Duyl. Ph. II. PEYROT. Amersfoort31 Maart 1906. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Dondertlag 5 April 1906, des voormiddags 9' 2 uur, in de concertzaal „DE AREND," aan den Arnhemsc-hen straatweg te Amersfoort, oiu contant gelvl, eenen goevl onderlioiuleii en wegens liquidatie eener meubelfabriek, eene aanzienlijke partij bestaande voornamelijk in: mahoniehouten en andere meubelen, als: eetkamer ameublement, diverse sa- lonameubleuienten, cana pe's, tafels, stoelen, linnen kasten, boekenkasten, penant kastjes, bedkastjes, waschtafels, secretaire, schrijfbureau, chif fonnière, trumeau, spiegels en schilderijen in eikenhouten- en andere lijsten, Engelsch ledikant met toebehooren. Voorts brandkast, kachels, fornuis, lampen, w.o. 3 pits winkellamp, pendules met coupes, tafelkleeden, karpetten, gordijnen, een zoo goed als nieuwe ziekenwagen, sportkar, een ontbijtservies en nikkelen theeservies, koper-, blik-, glas- en aardewerk, eindelijk diverse rijtuigen als: een coupé, een uieuw IKrechtsch wagentje met zijpor tieren en voorschot, twee dito voor ezel of hit zoomede een verplaatsbaar zomer prieel en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te zien van 912 en van 24 uur. per stuk. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Woensdag 18 April 1906, des namiddags 5 uur, in het koffiehuis van Mej. Wed. KAMER BEEK, te Soest (Kerkebuurt), In de gemeente SOEST. Een uieuw gebouwd ingericht tot WINKEL- en WOONHUIS (waarin benedenkamer en suite) en BAKKERIJ, erf en grond, zeer gunstig gelegen aan den Rijksstraatweg, kadaster sectie H. no. 2350, groot 7 aren, 46 centiaren. In eigen gebruik bij Mej. Wed. W. VAN DEN HOVEN. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 18 JULI 1906, of zooveel vroeger als wordt overeengekomen. een kleine, smalle Opgaaf van prijs en afmetingen te zenden onder letter G. W., bureau dezer courant. Utreclitsehestraat 7. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Ouuderdag 19 April 1906, des voormiddags ÏO uur, in het Hotel „\ELAARS," te Baarn, publiek om coutant geld: bestaande voornamelijk in: eikenhouten en andere salonnmeublemcnten, eet kamerameublement, buffetten, pitscli pine slaapkamerameublement, cylinder- bureau, secretaire, mahonie houten linnenkasten, penant kastjes, spiegels, schilderijen, waschtafels, bedkastjes, tafels, stoelen, fauteuils, karpetten, boekenkasten, diverse geschilderde meubelen en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Dnags te voren te zien van voorm. 9'/a12 uur en des nam. van 1 '/a4 uur. De COMMISSIE van TOEZICHT heeft tot haar leedwezen zich genood zaakt gezien, outslag te verleenen aan den heer E. E. VAN SWEDEN als Directeur. Met ingang van heden is in zijn plaats benoemd de heer Korte Beekstraat 2 bij het Plantsoen. De Commissie van toezicht, A. M. KOLLEWIJN Nz., Voorzitter. P. J. FREDERIKS. Secretaris-Penningmeester. G. PRINS Sr. F. WESSELING. A. FREDER1KSE. Amersfoort, 31 Maart 1906. Met klachten wende men zich tot den Secretaris, Kortegracht 9. Ie kwaliteit HAM, HAMWORST en HAAGSCHE LEVERWORST resp. a 14, 10 en 7 cent per ons. Eeverpastcl p. blik 25 et. getruffeerd 30 Fraukfiirter Würstclien. Aanbevelend ALS BOVEN. Schouwburg Utrecht. Amstels Tooneelgezelschap Directeur S. FRANK, Zondag 1 April 1906: Blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van I. ALEXANDER, door JAC. DE VOS. Groot lachsucces. -Nooit vertoond. Orkest onder leidiiy van den Heer H. Knijpers. Aanvang halt' acht ure. UTRECHT. NOBELSTRAAT 12. van het OSTWKKP van A. J. DERKINDEREN, voor de beschildering van de zaal in de nieuwe Beurs voor de Kamer van Koophandel te Amsterdam. GEOPEND van Zondag 18 Maart tot Zondag 1 April, dagelijks smiddags van 1 tot 5 uur. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3