No. 33. Woensdag 25 April 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Waterleiding. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Ilureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) i. BinneD een niet al te lang tijdsverloop komt de gewichtige kwestie van de Waterleiding aan de orde. Hen herinnert zich, dat na den brand op de Langestraat, waardoor de huizen, bewoond door de heeren Wentzel en Kraal geheel verwoest werden in den Gemeenteraad een debat is ontstaan over brandweer en waterleiding, waarbij scherpe critiek werd uitgeoefend op den Utrecht- schen concessionaris en door den heer Hamers werd aangedrongen op gemeente- exploitatie. De brand in de Stationsstraat, die kort daarna uitbrak, kwam nog eens afdoend bewijzen, hoe absoluut onvol doende op eenigszins hoogc punten de stralen van de waterleiding als blusch- middel werkten. De treurige wijze, waarop toen de waterleiding haar plicht deed, gaf onzen verslaggever o.a. de volgende opmerkingen in dc pen: „Als 't zoo voortgaat wordt het de moeite waard aan de Eemlander een speciale verslaggever voor branden te verbinden. Mocht dit noodzakelijk worden, dan hopen we voor den functio naris 'n spé, dat hij niet, zooals wij thans, genoodzaakt zal zijn telkens met dozolfde klacht te komen. Met de waterleiding was 't meer dan treu rig gesteld. De heeren in Utrecht doen ons geducht gevoelen, dat we in geval van brand het water gratis hebben, 't Is beter dat ze zulke cadeaus voortaan maar houden, dan besparen ze den om standers en den belanghebbenden heel wat ergernis, terwijl het blusschingswerk er zeker niet door geschaad, misschien zelfs wel door gebaat wordt. De kosten, die dc maatschappij dan mogelijk uitwint, kan ze dan besteden om hare tarieven voor particulieren wat billijker te maken. De eenige wijze, waarop de water leiding nuttige diensten kan bewijzen is Ziekten heffen onze deugden oji en onze ondeugden. Uit het Bngelsch van EDNA LYALL. 31. Hij was Terstoord omdat Donati niet meer dankbaarheid toonde voor zijne toegeefelijkheid, want hij was iemand die graag bedankt werd en het was hem niet gemakkelijk gevallen om terug te nemen wat hij eenmaal had gezegd. Er was iets in den toon van zijn stem, dat Carlo trof en zich ver mannend zeide hij ernstig, zijn Eugelsch vergetend, wat meer gebeurde als hij sterk bewogen was: „Ebbene, signor! Als gij 't toestaat, zal ik u vergezellen.' Zij gingon stilzwijgend van Villa Bruno weg, terwijl Carlo de woorden van den kapitein overdacht. deze, dat men op een gemakkelijke manier van uit de brandkranen het water in het reservoir van de spuiten laat loopen. „Gedurende eenige minuten, vijf of zes naar onze schatting, nam de brand- kraan van dc waterleiding den schijn aan, alsof hij zijn plicht zou willen doen maar, meer dan schijn was het niet. Want weldra stond de spuitgast met zoo'n onnoozel straaltje naar de vlammen te kwispelen, dat men er naar van werd. Dat gespuit gaf den omstanders aan leiding tot vergelijkingen, die we hier maar niet zullen herhalen.' Thans is een rapport eu voorstel betreffende de Waterleiding verschenen van B. en W., waarvan we het een en ander zullen rucêdeelen en waarover we meteen een enkele opmerking wensc-hen te maken. B. en W. deelen in hun rapport mede, dat zij reeds geruimeu tijd voor de branden van 22/23 September en 4 October, die tot de klachten geleid hebben over de watervoorziening bij brand, bespreking met de maatschappij hadden gehouden betreffende een ver laging van tarief en een wijziging der concessie. j „Deze onderhandelingen werden afge broken door den onvoldoenden wateraan- voer bij dc genoemde branden en de daaruit voortgesproten verwikkelingen. Onmiddellijk na elk der twee branden hebben wij de Maatschappij aange schreven en haar gewezen op hare te kortkomingen, welke door de Maai- schajipij evenwel met beslistheid ontkend werden." Deze aanhaling komt woordelijk in het genoemde rapport voor; de cursi- veeriug in liet laatste deel er van is van ons. Wij kunnen niet beoordeelen, of dc Maatschappij in dezen van tekortkomingen is vrij te pleiten, maar als dit hot geval is, dan moet de concessie, waarop zij hare rechtvaardiging moet steunen er toch zonderling uitgezien hebben. „Wij moeten onzen daggoedbesteden." Hoe kalmpjes rangschikte hij die laatste worsteling, dat afscheid, voor hem erger dan den dood, onder gewone huishoude lijke aangelegenheden, veroorzaakt door het vertrek van Mr. Britton. Maar teruggekeerd in zijn eigen huis, kwamen ook de vriendelijk gevoelens van den kapitein terug; hij bracht Carlo naar de rozenkamer en reikte hem har telijk de hand. „Dit moet ons laatste samenzijn maar wezen," zeide hij. Ik ga Donderdag op reis. Leef wel, Carlo! Mocht ge nog besluiten uw dwaas plan op te geven, dan ben ik wel ge negen alles niet gebeurd te beschouwen.' „Mijn besluit is genomeu, Sir", zeide Carlo zich droevig afwendend. „Dat schijnt zoo. Nu, ik zal Fran- cesca bij u zenden." Hij sloot de deur en Carlo, niet een gevoel als werd hem de keel dichtge knepen, keek in die goede bekende kamer rond, waarin Francesca's slordig heid zoo goed uitkwam. De „stervende gladiator" voor Clare stond gevaarlijk op een wankelende stapel boeken, een katje was bezig een kluwen roode wol in elkaar te verwarreu op de sofa en de half afgemaakte sok, die hij wist dat voor hem was bestemd, lag op den grond dichtbij. Hij ging voor 't raam staan en keek naar zijn oude vriend, de Vesuvius, met zijn rookwolk, en naar Die concessie toch behelst dan geen bepalingen, waardoor de maatschappij kan worden gedwongen een zoo hoogen druk te geven, dat de waterleiding een plaats inneemt onder de serieuse blusch- middelon. Heel verstandig vinden wij het dan ook van B. en W. opgemerkt dat „haas tige en niet zeer grondig overwogen maatregelen tot zeer ongewenschte ge volgen voor onze Gemeente zouden kunnen leiden". Een dergelijke wijze van behandeling schijnt aan het vast stellen van dc be staande concessie niet vreemd geweest te zijn, althans indien wij letten op de „ongewenschte gevolgen" die bij vorige branden daaruit zijn voortgekomen. Het verwijt van oppervlakkige beliau deling kan B. en W. thans zeker niet treffen, daar zij zoowel technische als juridische adviezen hebben ingewonnen, alvorens zij met hun voorstel voor den dag zijn gekomen. Ook is door B. en W. overwogen de mogelijkheid om óf de concessie in te trekken en over te gaan tot gemeente exploitatie, óf om zonder intrekking dier concessie ook een gemeente-leiding aan te leggen. B. en W. achten het niet raadzaam een van deze wegen in te slaan. Waarom? De motieven kunnen wij niet mêe deelen, want die worden in het rapport niet geopenbaard. Wij vinden dit wel jammer, maar moeten de redenen daarvan billijken, waar B. en W. zeggen: „Hoewel wij er zeer zeker de voor keur aan zouden geven, deze aangele genheid geheel iu 't openbaar te behan delen, achten wij dit niet raadzaam met het oog op eventueele onderhandelingen, met de Maatschappij." Na uitvoerige correspondentie èn met den Directeur der Utr. Waterl.-Maatsch. èn met hun technischen adviseur den heer Van Hasselt, Oud-Directeur der de plekjes blauwe zee, die hier en daar tusschen de boomen zichtbaar waren. Toen kwam 't pijnlijke bewustzijn, dat hij voor 't laatst in dit kamertje was, dat hij 't nooit zou terugzien en hij keek rond als wilde hij al de bijzonderheden er van, al die meisjesversieringen voor altijd in ziju geheugen opnemen. Maar het geluid van voetstappen buiten wekte hem op en verstoorde zijn kalmte; de deur ging open en Franceska naderde snel om hem te begroeten; zij trad altijd een kami r iets sneller doch met grooter bevalligheid binnen dan iemand anders, maar nu snelde zij naar hem toe, waut zij wilde niet, dat hij haar bleek, betraand gezicht zou zien. Al is de liefde echter blind, in cén opzicht echter is hij alziende, met één blik had hij alles gelezen, en door dien blik kwam de grootste smart tot hem. De snikken in zijn keel terug dringend, trok hij haar in een lange, dichte om helzing tot zich, doch spreken waB hem onmogelijk eu hoewel er troost en vreugde voor hem in hare tegenwoor digheid was, toch was er ook een angst in die hem dreigde te ontmannen. Eindelijk schoof hij haar stil ter zijde en wendde zich af om zijne onroering te overwinnen. Gedurende eenige minu ten was er stilte, toen kwam hij naast haar op de sofa zitten en zijn arm om haai' heen slaand, trok hg haar hoofd tegen ziju schouder aan. Auisterdamsche Waterleiding komen B- en W. tot het volgende resultaat: In plaats van water afkomstig uit de Soesterheide, zal de stad voortaan voor zien worden van water uit Leusden. Voor de qualiteit en hoeveelheid van het nieuwe drinkwater verwijzen wij u naar de uitgebrachte rapporten, die alles zins gunstig luiden. Terwijl bij brand tot dusver de druk- hoogte uitsluitend afhing van dc hoe veelheid water in hetjreservoir aanwezig, en het onmogelijk was een hoogeren druk te krijgen, zal door de nieuwe werken een zeer groote verbetering aangebracht wordeu. Niet alleen dat de hoofdtoc- voer van het water eerst naar het centrum van de stad gaat en dus daar een belangrijke druk bestaat, maar ook sal het voortaan mogelijk worden bij brand door het in werking stellen der machines een verhoogden druk te ver krijgen. Men dient ten deze te onderscheiden. In gewone omstandigheden zullen de machines werken, totdat het reservoir op den Berg gevuld is; de machines zullen daarna stop gezet worden terwijl het dan aan het reservoir overgelaten is, de stad van water te voorzien. Ge beurt dit, dan is de toestand geheel zooals nu. Breekt evenwel brand uit, dan kan hiervan onmiddellijk telefonisch bericht gezonden worden naar het pomp-station; de machines zullen steeds werkwaardig moeten zijn, zoodat ze binnen korten tijd een verhoogden druk kunnen geven, terwijl door het maken van de noodige afsluiters in het buizennet het water zéo geleid kan worden, dat op dc plaats van den brand deze druk onmiddellijk waar genomen wordt. Aanvankelijk waren wij van oordeel, dat het wel mogelijk zoude zijn een inrichting te maken, waardoor steeds in de buizen een zoodanige druk heerschte, dat bij brand over een verhoogden druk kou worden beschikt. „Carina," zeide hij en de baritonstem was vast, doch heel droevig; „uw vader wilde gisteravond niet, dat ik je bezocht, maar heden heeft hij mij nog een be zoek toegestaan. Hij zeide, dat hij nog niet met je had gesproken, doch dat ge wist wat er tusschen hem en mij is voorgevallen." „Ja", zeide zij, hare tranen de vrije loop latend, „ik begreep, wat het zijn moest toeu ik u hoorde weggaan." Zij spraken nu eens Engolsch dan weer Italiaansch zooals zij van kiudsaf gewoon waren geweest. „Lieveling," zeide hij feeder, „ik moet uw vader gehoorzamen, zonder zijne goedkeuring kau er geen ware verloving tusschen ons zijn en zoo zijt ge weer vrij. Gij moet beproeven, Carina, dat deze korte weken je leven niet vergallen, ge moet 't beproeven mijn lieveling, want het zou mijn hart breken als ik denken moest, dat ik je geluk had verwoest." „De liefde mag ons niet zwak maken," zeide zij bevend, want in haar hart gevoelde zij, dat wanneer zij van Carlo gescheiden was, zij aan een boot zonder roer gelijk zou zijn". „Deze laatste drie weken moeten mij moed geven voor de rest van mijn leven." Er lag een onbeschrijfelijke droefheid in deze woorden. Oh! lieveling spreek toch zoo niet Intusschen blijkt uit de .technische adviezen, dat een dergelijke toestand in hooge mate ougewenscht is. Wij merken hierbij op, dat een zoodanige druk even min bestaat in grootere Gemeenten. Ook daar moeten bij brand steeds maatregelen genomen worden teneinde den verhoogden druk te verkrijgen. De vraag was derhalve of de ontworpen werken voldoende zijn om bij brand te bereiken, hetgeen billijkerwijs mogelijk is. Uit de adviezen blijkt, dat dit inder daad het geval is, indien aan dc vol gende voorwaarden voldaan is: o. Het poli tie-bureau moet tolc-pho- uisch verbonden worden met het pomp station. Onmiddellijk bij het uitbreken van brand kan dus getelefoneerd worden, dat de machines, indien deze niet werken, onmiddellijk in werking gesteld worden. Oorspronkelijk lag het in het voor nemen van dc Maatschappij des nachts de vuren niet aan te houden, daar dc Maatschappij van oordeel was, dat de machines toch vrij spoedig zouden kun nen werken en in den tusschentijd het reservoir zijn diensten zou kunnen doen. Wij daarentegen achtten het, voorloopig althans, noodzakelijk, dat de vuren steeds „gebankt" zijn, zoodat ook des nachts de machines onmiddellijk kunnen werken. Het rapport van den heer "Van Hasselt onderstelt ook een dergelijkeu toestand. Wij achten het derhalve raadzaam, de voorwaarde te stellen: b. dat de vuren, indien de machines niet werken, steeds zoowel overdag als des nachts „gebankt" zijn. Wij stellen U voor, ons te machtigen indien het ons collega, na proefnemin gen blijken mocht, dat deze voorwaarde onnoodig is, de Maatschappij van de na leving te ontslaan. Zoodra nu de machines werken, wordt hiervan telefonisch bericht gezonden naar hot politic-bureau, alwaar éen of twee brandwachten zich moeten bevinden, om onmiddellijk daarna, iu verband met de oter je lief mooi jong leven!" riep Carlo hartstochtelijk. En toen zweeg hij weer. Al de kracht en het vuur van hunne wederzijdsche liefde scheen zich te verzetten tegen het besluit van den kapitein, al waren zij voor 't oogenblik genoodzaakt te ge hoorzamen en te scheiden, toch bleef er hoop op de toekomst, wellicht wist ieder bij instinct wat in 't hart van den ander omging, maar zg spraken niet,, en toch toen Carlo sprak, was het bijna alsof hij elk spoor van helderheid in hunne toekomst wilde wegpraten. „Weet ge, lieveling," zoo begon hij; „zelfs als Nita mij niet langer noodig heeft, zelfs als dit onmiddelijk gevaar geweken is, zal ik mij toch hopeloos van je gescheiden hebben, daaraan moeten wij ons gewennen. Ik zal dan, als ik er iu slaag voor de geheele wereld Donati de zanger zijn, en uw vader zul dien zeker diet voor schoon zoon kiezen. En bovendien oom Guido heeft mij onterfd en al gaf ik het be roep op dan zou ik zonder een penny staan en voor 't beroep van advocaat min of meer ongeschikt zijn." „Heeft hij je heusch onterfd? Oh Carlino, wat hebt ge een moeite gehad! Laat mij niet anders worden, lieveling. Kijk, ik zal niet meer huilen, wij moeten denken aan wat ons overblijft. Het ergste wat zjj kunnen doen, is ons scheiden, doch onze liefde kunnen zij

De Eemlander | 1906 | | pagina 1