Advertentiën. Soiree Dansanle C. P. T. BIGOT C. P. T. BIGOT, Amicitia, Amersfoort. ZATERDAG 28 APRIL. Stationsstraat 19. Amersfoort. Translateur, Stationsstraat 19. A. van der Kuilen. T)e Voorzitter dankt den heer Gerritsen voor diens instemming. De heer van Duinen wen6cht voor de afsluiting eene tijdruimte aan te geven, wanneer het perceel zoo zwak staat, dan is dit ook het geval met den voorgevel aan de Langestraat, als het eene gevaarlijk is, dan is het ook het andere. Bloemink's toegang is dus ook gevaarlijk. De Voorzitter merkt op, dat er geen vrees bestaat, dat het perceel naar voren zal instorten om zijne ramen te openen en te sluiten, maakt de heer Bloemink er 2 maal per dag gebruik van. Spreker zal deze quaestie in de vergadering van B. en W. ernstig ter sprake brengen. De gemeente kan toch niet aan een proces gewaagd worden, door zelf te gaan afbreken. Het zal een ernstig punt van overweging worden, wat we te doen zullen hebben. De heer Hola n dusHagedoorn vraagt op grond waarvan de heer Bloe mink recht heeft en de heer Sinnige niet. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Bloemink het heeft om de ramen te openen en te sluiten. Wanneer de heer Sinnige en zijne knechten de deur open laten staan, dan kunnen er ook anderen passeeren. De heer Rolandub Hagedoorn zegt geen antwoord op zijne «vraag ge kregen te hebben. De Voorzitter merkt op, dat de heer Sinnige en anderen kunnen medewerken. Langs een omweg kunnen zij in het pakhuis komen. De heer Hamers vraagt, wanneer wanneer de weduwe Malestein wordt aan geschreven het perceel af te breken en in dien zij nalatig blijft,' of de gemeente her dan niet op haar kosten kan laten doen. De Voorzitter moet het antwoord hierop schuldig blijven. Mr. Heyligers vraagt of de ruïne Pleines geen bezwaar voor de voorbij gangers oplevert. De Voorzitter zegt, dat de muren daar goed zijn, doch dat zoo noodig maatregelen zullen genomen worden. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Benoeming van ecu gemeente-veearts en een keurmeester van veo en vlocsch. (vacature A. Overbosch). Aanbevolen wordt: W. H. van Haselen. De Voorzitter wijst de hecren Weth. Celosse en "Van Esveld als stem bureau aan. De heer W. H. van Haselen wordt benoemd met 14 stemmen, terwijl er een blanco werd uitgebracht. 2. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand, (vacature G. A. Muunik- huizen.) Aanbevolen worden: R. Groeneveld (com mies ter secretarie) alhier, K. de Haan (commies ter secretarie te Leiden.) De heer R. Groeneveld wordt benoemd met 14 stemmen tegen 1 op K. de Haan. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende periodieke verhoogingen van jaarwedden etc. van personeel bij het Lager Onderwijs. De jaarwedde van den onderwijzer C. Moerman Jr. wordt wegens het be reiken van den 28 jarigen leeftijd met f 50.(huishuur) verhoogd, terwijl mej. M. C. E. Beek eene periodieke ver hooging van f 50.krijgt. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den leeraar aan het gymnasium A. >1. Kollewijn. (met adviezen). De Voorzitter stelt voor het ont slag eervol en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen, te verleenen. (Teekenen van instemming). 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit d.d. 27 Maart 19015 no. 120 (bijl. 109) betref fende in gebruikgave-n van een gymnastiek lokaal. De Voorzitter stelt voor 1 April te wijzigen in 1 Mei, daar de heer Snouck nog geene diensten van het lokaal kan hebben. Zonder d. en z, h. st. besloten. 6. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzeres M. J. Boukamp. (met adviezen). De Voorzitter stelt voor dit verlof te verlengen tot 1 Juli a.s. (Er kan echter ook 1 Juni gezegd zijn). 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het afschaffon van de 7de en 8ste klasse van de Jongens school en de opdracht van het onderwijs in eene bepaalde klasse aan het nieuw te benoemen hoofd der Jongensschool, (met adviezen). Na langdurige discussie tusschen de heeren Gerritsen, Weth. Celosse, Rolandus Hagedoorn, Van Esveld, Mr. Heyligers, Vcls-Heijn en Van Kalken wordt met algemeene stemmen besloten tot hand having der 7e en 8e kl., overeenkomstig het advies van B. en W. Met 13 tegen 2 stemmen werd be sloten het onderwijs in eene bepaalde klasse niet aan het nieuw te benoemen Hoofd der Jongensschool op te dragen en zulks overeenkomstig het advies van B. en W. De Heeren Gerritsen en Hagedoorn stemden tegen. Aan de discussie hierover namen deel de heeren Gerritsen, Weth. Celosse i Rolandus Hagedoorn, Vels-Heijn en Van Kalken. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de regeling van de pensioenen voor leeraren bij het Hooger en Middelbaar onderwijs. De heer Rolandus Hagedoorn zegt, dat men door dit voorstel van B. en W. aan te nemen, zoo ver gaat als 't eenigszins mogelijk is. De Voorzitter dankt den heer Rolandus Hagedoorn voor zijne woorden. Z. h. st. aldus besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een subsidie over 1908 aan de „Oranje-Vereen iging" met concept-besluit tot wijziging vau de bcgroo- ting over 1906. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen een subsidie to verleeuen van f200.- voor dit jaar. D e heer Van Duinen. Acht u 't niet weinig voor dit jaar, r.u het een begin is. De handen zullen te veel ge bonden worden en we zullen niet krij gen, wat wij wen8chen. De Voorzitter merkt op op, dat de commissie kort voor het feest nog een beroep op de burgerij kan doen. B. en W. zijn niet gerechtigd thans een hooger subsidie voor te stellen. Z. h. st. besloten. De heer Gerritsen vraagt, onder den indruk van het ongeval aan den korporaal der veld-art. overkomen, of er maatregelen zullen geno men worden, dat dergelijke gevallen niet meer voorkomen. Over den ouden Soesterweg moet A'foort zich dood schamen. Of moet het politietoezicht daar komen als 't kalf verdronken is. Een vriend van spreker werd met rotte eieren gegooid, spreker zou nog voor dit jaar bij suppletoire begrooting dezen post gevoteerd willen'zien en vraagt dan ook aan B. en "W. om deze kwestie opnieuw te overwegen en haar dan in eene volgende vergadering aan de orde te stellen. De Voorzitter zegt, dat de heer Gerritsen zijne interpellatie vooraf had aangekondigd en spreker dus aanstonds kan antwoorden. liet ongeluk aan den korporaal der veld-art overkomen ge beurde niet aan den Soesterweg, maar aan den Leusderweg. Het afsluithek zal verhoogd worden. In de couranten stond geschreven door het schreeuwen van kinderen. Het door de politie uit gebracht rapport, hetwelk straks na de vergadering zal worden voorgelezen, luidt geheel anders. Spreker is aan den Soesterweg nooit gemolesteerd. Dat de bewoners aan den Soesterweg de automobielen en stoomfietsen lastig vallen, komt, omdat zij zich zelf vrijgevochten hebben door hun rijden gelijk een sneltrein. Weth. Celosse. De jeugd zal op school moeten attent gemaakt worden op 't gooien met vuil naar wielrijders. De Voorzitter zegt, dat do heer Celosse wol eene aanschrijving aan de hoofden van scholen zal zenden. Zoodra de Burgemeester terug is van verlof, zal de vraag van den heer Gerritsen be handeld worden. De heer Vel s-H e ij n merkt nog op, dat hij altijd blijde is, als hij den Soesterweg gepasseerd is. Zijne beide paarden beginnen daar steeds zenuw achtig te worden. Voortdurend slaan jongens met stokken en gooien met blik. Op de Langestraat ziet men steeds politie, terwijl men die op den Soester weg op Woensdagmiddag, wanneer de scholen vrij af hebben niet ziet. De Voorzitter dankt den heer Vels-Heijn voor zijne inlichtingen. De heer Gerritsen herinnert nog aan het voorgevallene met Mevr. Krapcis. Deze weg zal niet meer gepasseerd kunnen worden. Men moet niet langer wachten, maar er dadelijk toe overgaan. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden iets in 't midden te brengen hebbende, sluit de Voorzitter even voor 4 uur de vergadering. SCHIETOEFENINGEN TOT VERHOOGING VAN 's LANDS-WEERKRACHT. Ingevolge aanschrijving van het Departe ment vau Oorlog, zal gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, eiken Zaterdag van 12 tot ongeveer 7 uur namiddag op de schietbanen op de Leusdcrheide bij Amers foort gelegenheid zijn om zich Ie oef exen in het schieten niet het geweer Mode! '95, onder leiding van een Officier van het 5e Regi ment Infanterie te Amersfoort. Aan de oefeningen kunnen deelnemen: le. Kaderreservisten met verlof; 2e. Miliciens met verlof; 3e. Alle mannelijke ingezetenen uit Amers foort en omliggende Gemeenten, van 16 tot 30-jarigeu leeftijd, nadat zij vooraf met vrucht het noudige voorbereidend sehiet- onderricht hebben doorloopen. Zij die aan bovenvermelde, oefeningen wenseheu deel te nemen, kunnen zich daar toe van 5 Mei af iederen Zaterdag aanmelden, op de uren hierboven genoemd, b(j den officier op de schietbaan aanwezig'. De oefe ningen zijn geheel kosteloos. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven of die zich mis dragen. kan het verder deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Aan het einde van het schietjaar zal er een schietwedstrijd worden gehouden, waar aan alleen kan worden deelgenomen, door hen, die aan J van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen. Voor aan koop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wedstrijd een gulilcn beschikbaar gesteld. Deze schietoefeningen, die van groote waarde zijn voor de weerkracht van het Land, worden in de belangstelling der tot de oefening gerechtigden ten zeerste aan bevolen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge, bij de uitreiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid e~ lichamelijke geoefendheid, bedoeld in de Beschikking van het D. v. O. dd. 23 Juli 1902 lie Afd. No. 90 en o. a. gewijzigd bij de Beschikking van 26 Juni 1903 lie Afd. No. 168 in het bijzonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Jonge lieden, die aan de daarvoor gestelde eischen niet voldoen, en die te geschikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefeningen hadden kunnen deelnemen, zal tekortkoming in het voldoen aan de voor schietvnaidig-heid ge stelde eischen, van het eventueel verkrijgen van de hiervoren bedoelde bewijzen uit sluiten. Nadere inlichtingeu zijn desgewenscht te bekomen ten bureele van den Kolonel Commandant van het óe Regiment Infanterie te Amersfoort en op de schietbaan bij den Officier-onderwijzer. De Kolonel, Commandant l'ih 5e Regt Infi', (w.g.) W. DE MEESTER. Amersfoort, April 1906. Bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk zal Zondagmorgen als spieker optreden Prof. Dr. B. D. Eerd- mans uit Leiden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende adver tentie van den heer C. P. T. Bigot. Wij herinneren er aan dat morgen avond tusschen 7 en 9 uur nog aangifte kan geschieden voor leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool. Mejuffr. W. E. Früger is ook geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefe ningen. Dr. H. W. Schreudcr is door den Commissaris der Koningin in deze Pro vincie benoemd tot Voorzitter van de Gezondheidscommissie voor de Gemeente Amersfoort. Bij de door B. en W. van Amsterdam gehouden aanbesteding van binnen- en buitenverfwerk, glazenmakers- en behan- gerswerken, benevens het verven van bruggen enz. tot 1 Mei 1907 was minste inschrijver voor perc. 1 de heer J. R. van 't Hof (f 1867) en voor perc. 2 en 8 de heer L. van Wijngaarden (resp. f3589 en f2956.) De bij de Kol. Reserve gedetacheerde le luitenant O. R. Plet zal, als mede- geleider van een detachement, op 26 Mei, per stoomschip Ophir naar Indië ver trekken. In den ouderdom van 72 jaren is te 's-Gravenhage overleden de gep. generaal majoor W. Bannier, die van Mei 1890 tot Juni 1892 kolonel-commandant van liet 5e regiment infanterie was, eerst te Nijmegen en daarna te Amersfoort. De aanneming van kinderen bij de R. K. kerken zal plaats hebben op 8 en 10 Mei a.s. In de kerk der parochie van O. L. V. worden 78 en in die van den H. Franciscus Xaverius 97 kinderen aangenomen. De korporaal K. van de artillerie, die Zondag op stalwacht was, werd omstreeks half drie plotseling onwel, zoodat hij moest worden afgelost. In do kazerne gekomen en te bed ge bracht, overleed hg na een paar uren. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met ingang van 1 Mei: bij den staf der le divisie tot gene- raal-majoor, kommnndant van de le divisie, de kolonel W. A. T. De Mees ter, kommandant van het 5e reg.; bij het 5e reg. tot kolonel, kommau- dant van het korps, de luit.-kolonel L. W. Van Hoek, van het 8e reg. Ten dienste van de oefeningen der Landweer zal een detachement van het 5e regiment infanterie naar het kamp bij Ommen vertrekken. •Voor het vóór en nakamp is aange wezen de 2e luitenant L. C. Prey, die 30 April vertrekt met 30 onderofficieren en minderen. De kapiteins Hogervorst en Doorman, en 3 sergeanten majoor administrateur zullen van 12 tot 19 Mei in het kamp dienst doen, terwijl verder nog voor het zelfde doel zijn aangewezen, van 14 tot 19 Mei, de le luitenants Berkeljon, Schneiders, Goiter en Rieber en de 2e luitenants Ruempol, Hamer en Scharp, benevens 48 onderofficieren en minderen. Op den 1 Mei a.s. zullen aan de Rij school alhier, wat de onderofficieren en minderen betreft, verwisselingen plaats hebben. In verband daarmede gaan de vol gende wachtmeesters naar hunne resp. regimenten terug: bij de huzaren, van Ronnen le, Genang 2c, Jongerhuis 3e en van der Sloot 4e regiment bij de artillerie: W. Felix le, van Zijtveld 2e, van de Hars 3e en Bakker 4e regiment rijdende artillerie. Op den 1. Mei a.s. worden alhier gede tacheerd: Van de huzaren: W. van de Klashorst le, van Rossum 2e, Schapers 3e en Bakker van het 4e regiment. Van de artillerie: De wachtmeesters de Vries en Kamp, vau liet 3e, Ernst van het 4e en van Driesen van het regiment rijdende artillerie. In verband met het aan den le luit. kwartiermeester D. J. Jager verleend verlof, zal de 2e luit. kwartiermeester P. H. Roukens van het 5e regiment infanterie als zoodanig Yan 8 Mei tot 7 Juni dien6t doen bij de He afd. van het le reg. vcld-artillerie. De kolonel L. W. van Hoek, benoemd tot commt. van het 5e reg. inf., komt te Amersfoort in garnizoen. De generaal-majoor W. A. T. de Meester, benoemd tot commt. der le divisie inf., krijgt 's-Gravenhage tot standplaats. In ons bericht omtrent aanmelding tot het lidmaatschap van het Ned. Land- huishoudkundig Congres staat abusievelijk opgegeven, dat de contributie voor bui tengewone leden, alleen voor dit Congres f 5.bedraagt. Dit moet zijn f 3.— Het bestuur der „Oranjevereeniging" deelt ons mede, dat het, naar aanleiding van de gelukwenschen, toegezonden aan H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins der Nederlanden, ter gelegenheid van de verjaring van Zijne Kon. Hoog heid, de navolgende dankbetuigingen heeft ontvangen: Van Haselen, Voorzitter „Oranje-vereen." Amersfoort. „Hare Majesteit draagt mij op U en bestuursleden Oranje vereeniging Hoogst Derzclvcr dank te betuigen voor aau- geboden gelukwenschen. Adjudant van Dienst (get.) VAN TUIJLL. Van Haselen, Voorzitter „Oranje-vereen." Amersfoort. Zijne Koninklijke Hoogheid draagt mij op U allen ten zeerste dank te zeg gen voor aangeboden gelukwenschen. (get.) VAN SUCHTELEN. Adjudant. De ploegbaas der II. IJ. S. M. Velt- huizen hoopt op Vrijdag 27 April, den dag te herdonken, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de toenmalige Rijnspoor. De R. K. Normaalschool, waarover de heer M. van Lingen, hoofd van de school aan de Breedestraat, gedurende ruim 18 jaren de directie had, is thans opgeheven. De twee leerlingen, die nog overge bleven waren, zijn naar de Rijks Normaal school overgegaan. De oorzaak van de opheffing schijnt te moeten gezocht worden in gebrek aan leerlingen en gebrek aan succes bij examens. De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer houdt Donder dagavond, te 8 uur, een algemeene ver gadering in hotel De Zwaan. Er komen o.m. aan de orde: Jaar verslag, rekening en verantwoording en verkiezing van bestuursleden. In tegenwoordigheid van vele autori teiten en genoodigden, werd Donderdag middag de nieuwe school Toor Industrie- en Huishoudonderwijs te Zwolle geopend. In October 1899 word voor 't eerst in een onoogclijk houten gebouw een be scheiden school opgericht. Deze breidde zich echter dermate uit, dat op 't laatst het onderwijs zelfs in drie verschillende gebouwen moest plaats hebben. Aan dien gebrekkigen toestand is thans door het nieuwe, ruime, frissche, doelmatige en fraaie gebouw een einde gekomen. Door den president der Industrieschool, alhier, den heer Bolk werd o. a. een toespraak gehouden. Lijst van onbekende brieven en brief kaarten verzonden van het postkantoor te Amersfoort gedurende de le helft der maand April 1906. Brieven Binnenland. B. van Ee Amsterdam; Mej. Carlo Mutters Amsterdam; Mej. Aaltje van Beek Apeldoorn; J. van de Pol Laren bij Hilversum; Weers Maasstricht; A. Touts Tilburg. Briefkaarten Binnenland. F. Hoogland de Kamp by Oldenbroek: De Laat Bakker de Kamp bij Olden broek. Burgerlijke Stand. van 21 tot en met 25 April. GEBOREN: Maria Cornelia, d. v. Jan Bouw en Grietje Apeldoorn. Marinus, z. v. George Jacobus Raebel en Antonia 't Hooft. Hendrikus, z. v. Nicolaas Eybergen en Cornelia van de Coterlet. Melchior, z. v. Frederik Jan Dietiker en Jansje Overdijk. Baukje Gerarda, d. v. Gerardus van Wyland en Rinskje Hemminga. Hendrik Joan, z. v. Pie- ter Karei Lulofs en Afine Jeltine An nette van Linge. Wilhelmina Cornelia, d. v. Adrianus Mijndert van den Broek en Wilhelmina Cornelia de Heer. Dirk Marinus, z. t. Philippus van Kas- bergen en Hendrika van de Kaïnp. Gerard Bernardus, z. v. Bcruardus van Noordenburg en Hendrika van Dijk. Jacoba Cornelia, d. v. Florus Adriaan Franco Groneinan en Alida Eberdina Doornbos. Aalbertus, z. v. Gerrit Kaal en Gijsberta van de Kooij. Hendrika, d. v. Albertus van Nus en Dirkje van den Berg. OVERLEDENJohannes Jacobus Commoseel, 19 jaar, z. v. Jan Willem Roelof en Jacoba AJetta Hessink. Georgian Rcniigius Merkcnij, 30 jaar, echtg. van Elisabeth Heere. Grietje van Hamersveld, 85 jaar, wed. van Gijsbert Schoonderbeek. Correspondentie. Tot onzen spijt hebben we het Raadsver- slag aanzienlijk moeten bekorten. De geheele discussie over de twee onderw(jspuntcn moeten we uitstellen tot het volgende nummer. De Heer en Mevrouw Dl'. P. IC. LULOFSVan Linoe geven kennis van do geboorte van een ZOON. Amersfoort22 April 1906. OP voor de leerlingen van J. DE LANGE. Aanvang 8 uur. Entree voor leerlingen en verdere familieleden fl, ouders vrije toegang. Kaarten zijn te verkrijgen Donderdag 26 April van 12 tot 2 in den Foyer. Ondergeteekende beveelt zich aan als (FRANSCH, DUITSCIIen ENGELSCH) en voor het vervaardigen vau Feest- cantaten, Monologen, Dialogen, TooneelütukjeN enz. enz. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VELDT, Amsterdam. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. De wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van IIENRY ESHUIJS. 2e goedk. druk fl.25, gebonden fl.65. Th. RIBOT. De ziekten van het Geheugen, f 1..gebonden f 1.40. Th. RIBOT. Zich-zelf te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), f I. gebonden f 1.40. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en Somnabulisme, tweede herziene druk, fl.gebonden fl.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. De onevenredige ontwikkeling der Mensehelijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van HENRY ESHUIJS. f2.50, gebonden f3. Handel in fruit en ingemaakte groenten. WESTSINGEL 33.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3