No. 35. Woensdag 2 Mei 1906. (Bijvoegsel), ken. Zaterdag 28 April 1906. Allerlei. Stadsnieuws. DE EEMLANDER. Bureau iHendrik van Viandenstraat 28.1 Ik wil den lezers eens iets meedeelen van de dames. Maar nu behoeven de hoeren dit niet over te slaan, want wat ik schrijf is niet voor dames maar over dames. Eu wel over drieërlei soort dames. Eerst heb ik een verhaal van onhebbelijke dames, dan een van een slim dametje en ten slotte iets oTer een Amerikaansche schoono. Om dan maar eerst het onaangename af te doen moet ik tot mijn spijt con- stateeren, dat er onder het zwakke ge slacht, helaas ook nog exemplaren voor komen, die zich in het openbaar niet behoorlijk gedragen. Dit blijkt althans uit het volgende: Terwijl Dinsdagavond in den - Hol- landschcn schouwburg te Amsterdam het nastukje ging „De eischen der Moraal" trad een der medcspclendcn, de heer Alex. Post, plotseling naar voren met de mededecling, dat de voorstelling even zou worden onderbroken, omdat het gedrag van twee dames iu een dei- loges bij het toneel van dien aard was, dat het in de hoogste mate storend werkte voor de optredenden. Het gordijn zakte, de suppoost trad op de bedoelde dames toe met het ver zoek zieh te verwijderen, dit geschiedde, het scherm rees eu de voorstelling ging verder zonder incidenten voort. Dat was gelukkig, het laatste bedoel ik, voor de overige bezoekers. Voor de onhebbelijke dames liep het niet zoo goed af, maar dan moeten zij zich ook maar behoorlijk gedragen. Het tweede verhaal is ook van een dame, die zich onbehoorlijk gedroeg, maar toch weer op geheel andere wijze dan de eerste twee. Zinaida Smoljaninef n.l.cen schoone jongo Russin, is onlangs door het rijks gerechtshof te Leipzig wegens het ver raden van militaire geheimen tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Naar thans in Eugelschc bladen wordt medegedeeld, was zij, op een salaris van 24,OOU gulden, een spion van de Russische Regecring en verkeerde zij in Duitschland in de hoogste kringen. De Russische regcering moet hare diensten hoogelijk gewaardeerd hebben, want iu de vijf jaar dut zij als spion werkzaam is geweest, zou zij tnr er dan vijftig be-1 langrijke militaire geheimen aan de in hare 6trikken gevangen ambtenaren en officieren ontfutseld hebben. Als Zinaida vrij komt, wordt zij voor altijd uit Duitschland gezet, want de Duitsche militaire overheid beschouwt haar als de gevaarlijkste verspiedster waarmee zij sedert lang te maken heeft gehad. Gevaarlijk was deze jonge dame voor zeker, nog gevaarlijker dan een lid van het mannelijk geslacht, die niet het minste gevaar opleverde voor den staat, maar wel voor zijn bekoorlijk vrouwtje. Dit leert ons althans de volgende geschiedenis: De dochter van den Amerikaan- sclien millionair Gould was eenige jaren geleden getrouwd met grauf de Castcl- lane, een van do meest bekende Parijsche figuren. Hij had n.l. vier duels achter den rug, was lid van het parlement en nam deel aan de aanranding van do royalistische jongelui op president Lou- bet bij den wedren van Longchamps. Het Amerikaanse!] goudvischje bracht als bruidschat 40 millioen gulden mee.Het bleek echter spoedig, dat deze hoog geboren echtgenoot een weeldeartikel was, dat zelfs de financiecle draag kracht van een Gould te boven ging. Het huwelijk werd te New York vol trokken, doch het paar vestigde zich te Parijs in een wit marmer gebouwd pa leis aan de Avenue du Bois de Bologne, in don stijl van het Trianon. En toen begon het leventje van vroolijken Frans, maar Anna Gould had van haar vader rekenen geleerd en toen zij jaren genoten had van haar gravinnetitel, ging zij eens na wat haar dat gekost had en kwam tot de ontdekking, dat die vijf jaren haar op den prijs van 18 millioen gulden te staan gekomen waren. Niet ten onrechte voorzag zij, dat dit spaak moest loopen en vroeg zij echtsoheiding aan. Het volgende merkwaardig lijstje der verteringen van den graaf werd doori den advocaat der eisclieres aan de Rech- bank overgelegd: het huis to Parijs f 7,20U,00U kunstvoorwerpen f 4,006,000 ecu kasteel te Pau -f 720,000, verloren bij spel en wedstrijden f 240,000 een stoomjacht f480,000, politieke uitgaven f 720,000 kleederen f 240,000, stallen f 360,000, feesten f 720,000, verloren niet beursspeculaties f 1,400,000, particu liere liefhebberijen van den graaf f 2,800,000 een bezoek aan den Koning van Portugal f 480.000, heeren diners f 240,000. De Rechtbank sprak de echtscheiding uit, waardoor Anna Gould het overschot van haar bruidschat terugkrijgt, maar zij moet haar echtgenoot een jaargeld van f 60,000 uitkecreu en daar komt de stakker niet mee rond. Zoo'n arme wanboffcr. Enfin als hij met zijn f 60.000 tot armoede vervalt is. „Liefdadigheid naar Vermogen" er altijd nog. De kiesvereeniging „Goloof en Liefde' heeft tot hare candidaten voot het kiescollege bij de Ned. Herv. ge meente verkozen de aftredende ledcni de II. H.: J. van Apeldoorn J.Lz., P.. Boks, R. Cruijff, H. C. van Dam, B.. van 't Eind, J. N. van Iloogevest, J. Kraan, G. van Nieuwenhuizen, J. de Yalk Jr. en N. Wolfswinkel E.z., be nevens in de vacature den Heer H. M. Brouwer. De verkiezing heeft plaats Dinsdag, i Mei a.s. van voorin. 8 tot nam. 5 uur in de Consistoriekamer. De heer N. van Veen is verkozen tot Voorzitter der kiesvereeniging „Geloof en Liefde' (vac. Ds. J. G. Busch Keiser.) De arbeider-remmer H. Scheerder der H. IJ. S. M. alhier, wordt met ingang van 1. Mei a.s. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Winterswijk. Aan de volgende leerlingen, die met goeden u-tslag het onderwijs aan de- Burgeravondschool gevolgd hebben kon, een diploma worden uitgereikt: W. Aling8, H. van Beck, II. R. van Beek, L. Bekker, G. Bliekendaal, W. v. d. Burg, J. v. d. Horst Bruyn, H. I O. Broekhuizen, J. B. van Dijkhuizen, J. van Dijkhuizen, J. C. de Froo, N. J. Hardeman, C. Kroes, H. Lensing, A. de Man, H. M. Morre, H. F. van Nes, A. 1L van Nieuwkerk, A. J. Pechtol, W. Renders, J. Renes, H. Ruitenbeek, R. Schouten, A\ Snijders,!». Timmerman, C. H. G. Velthuyzen, L. Vierdag,, Jj. Vos, J. Vredeling, J. J. van Valkenhoef, J. van de Weijer, W. L. de Wit. Aan 5 leerlingen kon het diploma uiet worden uitgereikt. is der advertentiën igels0.40 egel meer0.08 ement aanmerkelijke korting.) 33. „Ik ben Gigi, zeide het kind ernstig. „Signor Sardoni lacht mij uit om dien naam en vindt hem alleen goed voor een ponny, maar hij is maar een Engcl8chman. Toch houd ik wel van hem en spreek graag Engelsch met hem, zooals wij te Salem deden." Terwijl hij sprak, richtte hij een paar mooie, donkere oogen op den vreemde ling; zijne oogen waren zijne eenige schoonheid; zij waren verwonderlijk vol van uitdrukking en in hunne diepte was i iets bekends voor den nieuweling. Hij Vkwam dichter bij en nam het kind •nauwkeuriger op. I „Gigi," zeide hij, „ik geloof dat ge j— 0»iivuH/ imuui is Luigi Bruno Merlino en de volgende maand wordt ik vier jaar.' „Dan is er ook geen twijfel meer, of ik ben je oom," zeide Carlo, het kind op beide wangen kussend. Maar Gigi, met een listige blik ver boven zijn leeftijd, schudde nadrukkelijk het hoofd en zeide: „Als gij de nieuwe bariton zijt, dan zijt ge San Carlo en San Carlo kan moeielijk mijn oom zijn. Ge houdt er van een heilige te zijn, andere lieden terecht te zetten, ge wilt nooit met mij spelen, doch altijd weten als ik iets verkoerts doe, ik wenschte wel dat ge niet gekomen waart, maar nu ge er zijt, valt ge mij nog al mee." De woorden van 't kind waren zoo komisch, dat zij niet kwetsten; Carlo glimlachte er om. maar hij zegt het te gaau versnoepen. In Amerika hadden we altijd wezenlijk geld. Gelooft ge ook, dat ik voor dit papiertje marrons glacés bij Canflisch kan krijgen?" „Hij begon in zijn zak te grabbelen en haalde er een enveloppe uit. Carlo kon 'tniet helpen, dat hij zag, dat het aan signora Merlino was gericht. Als een bliksemstraal ging het door zijne gedachte, dat Sardoni hem in deze zelfde kamer verteld had, dat Merlino de brief wisseling van zijne vrouw met argus- oogen gadesloeg en er niet tegen opzag hare brieven te openen. Comerio was waarschijnlijk zoo juist in Palaszo Forti geweest. „Hoe dom ben ik toch!" zeide Gigi, de brief weer wegstoppend. „Hebt ge het gezien, San Carlo?" „xMciimnu zal je iets doen, Gigi, zeide Carlo, zijn arm om het kind leg gend. „Huil maar niet, Gigi, ik houd heel veel van je, niemand zal je iets doen." ,En zult go 't ook niet aan papa zeggen?" zeide Gigi nog snikkend. „Weet ge, er zijn zaken, die papa niet mag hooien, zoo leorde mama mij, toen ik van Salem terugkeerde." Carlo was ontsteld; hij herinnerde zich, hoe hij op dien Zondag, veertien dagen geleden, voor 't eerst het gevoel had gehad dat hij onverwacht in een netwerk van slechtheid was gekomen; en nu bemerkte hij, dat hij geheel zijn leven er in was verward en hij trilde, toen het kleine kind zijn voortgang in het bedrog vertelde. „Waarom zit ge zoo zwijgend te kijken, San Carlo? Ik meen, dat ge, om te en ge "g ril rt. 11 n 14 g e 18 e belangen van Gemeente en Weeshuis beide. Maar waarom, zoo vragen we verder is de koe door B. en W. niet dadelijk flink bij de horens gepakt, daar het) tot nog toe zooals blijkt, ging over gevolgen terwijl de oorzaak buiten de aandacht bleef, immers: Regenten hebben in hot belang alleen der weezen getracht en slaagden na jaren overpeinzing daarin om een nieuw Weeshuis te krijgen nu, zonder dat zulks een cent kost, want hun ontbraken daartoe de middelen en, het oude gebouw zoo oordeelen zij, is hoofd zakelijk door de onherstelbare gebreken vocht, tocht ondoelmatige inrichting cna. onherbergzaam en ook onherstelbaar in verval. Dit is de oorzaak en nu komt het ons voor dat B. en W. daarop hun aandacht en die van den raad hadden moeten vestigen; men kan het al dan niet eens zijn met het gevoelen van Regenten, maar dat juist had moeten worden uitgemaakt, waarmede al die voorgenoemde nevenzaken achterwege hadden kunnen blijven, en de zaak reeds lang beëindigd zou zijn geweest. Dat Regenten niet ernstig zouden zijn in hun qualificatic omtrent het oude gebouw, komt ons even onwaarschijnlijk voor als hot feit dat de gemeente-archi tect au serieux was (zie het voorstel van B. en W.) in zijne opgave het staat er werkelijk dat het tegen woordig weeshuis in moderne slaat (dus ook vocht en tochtvrij, doelmatig inge richt, herrezen uit zijn onlierstclbarcn staat,) is te brengen voor f6000—, ja zelfs wanneer vorm en voorkamer mogen behouden blijven, voor f 2000Zou nen met zulk ecne opgave werkelijk liet gaan twijfelen aan den ernst van iet Coll. van Reg? Maar wat. als Reg. oens werkelijk ;elijk hebben, en laten eens blijkt dat 'ie f 6000om voorschreven licrstel- ngen te doen tot f 40000— moeten 'orden opgevoerd? Als het gebouw ens werkelijk afgekeurd of zóó oube- oonbaar verklaard wordt? Wie zal sn een en ander betalen 't Weeshuis jn die som niet missen, door hot talmen jn Aldegonde voor liet Weeshuis ver ren zjjn gegaan, wat dan? Wie worden ui de dupe der historie? De Weezen aar zeker niet door toedoen van jgenten, die moeite en onaangenaam- den trotseerende hun plicht, wo zouden j ernstig kijkt?" zeide Gigi zijne jen afdrogend. „Zijt ge boos op mij?." ,Nccn, ik ben in 't geheel niet boos, ar ik ben er bedroefd om, dat ge oofd hebt om dien brief te bezorgen het geheim te houden." ,Zijn alle geheimen verkeerd?" Neen, er zijn zaken, die men niet aan neen kan vertellen, doch dat moeten it dingen zijn, waarover men zich ft te schamen. Veronderstel eens ge een schoone diamant hadt en let langs een weg, die door roovers ;ilig was, dan zoudt ge gelijk hebben als ge dien goed verborgt, maar als ge in een winkel op de Toledo een diamant gestolen hadt en ge verborgt dien uit angst dat hij u zou worden ontnomen, dan zoudt ge ongelijk hebben, begrijpt ge?" ,En schaamde signor Comerio zich over zijn geheim en was hij bang, dat het uit zou komen?" „Ja," zeide Carlo, „en daarom spijt het mij, dat ge niet neen hebt gezegd, toen hij je vroeg hem te helpen." „Op een andere keer zal ik neen zeggen," zeide Gigi. „Dat is goed," zeide Carlo hem kussend en toen vlug van onderwerp veranderend uit angst, dat het kind meer zou vragen en 't vertrouwen in zijne moeder zou verliezen. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1906 | | pagina 5