Tentoonstelling Ingezonden. Burgerlijke Stand. Advertentiën. E. J. Ruitenberg Vereeniging „Voor de Kunst." UTRECHT. - NOBELSTRAAT 12. van Schilderijen en Teekeningen van Jan Th. Toorop. Aan het college van Burge meester en Wethouders van Amersfoort. Amersfoort, 26 December 1905. Het Cellege van Regenten van het Burger-Weeshuis, te Amersfoort naar aanleiding Uwer missive van 21 dezer, no. 9085, heeft de eer U EAchtb. te berichten dat de minderheid van ons College Uw onderzoek wenscht af te wachten alvo rens nadere besluiten te nemen of gcno men besluiten uit te voeren; dat de meerderheid van hetzelve gaarne bereid is de uitvoering van genomen besluiten, en het ter tafel brengen van nadere besluiten, op te schorten tot 1 Februari eerstkomende, ten einde in dien termijn U in de gelegenheid te stellen, U van het goed recht en de bevoegdheid van Regenten in dezen, behoudens goed keuring hetzij van Ilare Majesteit, hetzij van heeren Gedeputeerde Staten in de gevallen bij de Wet bepaald, te overtui gen, evenwel met uitdrukkelijke verkla ring dat hiermede alleen wordt voldaan aan een eisch van collegialiteit en gevoel van deferentie voor Uw college en dat in deze opschorting geenszins, eene erkenning ligt van eenig rechtvan inspraak, dat de Gemeenteraad in deze zaak zou kunnen doen gelden. Het College voornoemd, De Voorzitter, (get.) BOLK Bij afwezigheid van den Secretaris de Fabriek, (get.) A. M. TROMP vak HOLST. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Amersfoort, 29 Januari 1906. Ter aanvulling van ons schrijven van 8 December 1905, no. 60, gelieve U nota te nemen, dat het aantal weezen uit de Gemeente Lensden, dat door ons opgenomen behoort te worden, nimmer het getal van 6 zal behoeven te boven te gaan. Het College van Regenten, De Voorzitter, (get.) BOLK, De Secretaris, (get.) Van ITTERSUM. Aan het College van Regenten van het Burger-Weeshuis. Amersfoort, 5 Februari 1906. Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 26 Januari, no. 167, hebben wij de eer U mede te deelen, dat wij ons voorstel len binnen eenige dagen Uw college uit te noodigen tot het houden eener con ferentie. In afwachting van die bespre kingen zouden wij gaarne zien, dat door U geen verdere maatregelen genomen worden in zake de schenking van het voormalige Aldcgonde Gasthuis. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, (get.) WUIJTIERS. De Secretaris, (get.) J. G. STENFERT KROESE. Aan het College van Regenten van het Burger-Weeshuis. Amersfoort, 10 Februari 1906. Naar aanleiding van de besprekingen gehouden tusschen Uw college en ons col lege, op Vrijdag 9 Februari, hebben wij de eer U uit te noodigen ons zoo vol ledig mogelijk inlichtingen te willen ver schaffen omtrent de financieele gevolgen, welke aanvaarding van het voormalige Aldcgonde Gasthuis in verband met den aankoop van bijbehoorende terreinen voor het Weeshuis zal hebben. Zooals reeds mondeling is medegedeeld, achten wij deze inlichtingen noodzakelijk ten einde te kunnen beoordeelen of wij den Gemeenteraad zullen voorstellen eene commissie te benoemen tot Reglements wijziging. Wij resumeeren hierbij tevens, dat besloten is gezamenlijk een onderzoek in te stellen bij wie de eigendom berust van het gebouw, tot dusver als W ecshuis gebruikt. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, (get.) WUIJTIERS. De Secretaris, (get.) J. G. STENFERT KROESE. Aan Burgemeester en Wet houders van Amersfoort. Amersfoort, 27 Februari 1906. Bij schrijven van 10 Februari 1.1. no. 357, werden wij uitgenoodigd inlichtin gen te verschaffen omtrent de financieele gevolgen, welke aanvaarding van het voormalige Aldcgonde gasthuis in ver band met den aankoop van bijbehoo rende terreinen voor het Weeshuis zal hebben. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer U het volgende te berichten. A. De kosten van exploitatie zullen met de volgende posten vermeerderen: telefoon (reeds aanwezig f 40. meerdere kosten van l'/a waggon kolen f 150. tuinman f 150.— overbrengen f 340. overgebracht f 340. B. Aaukoop van bijbe hoorende terreinen f 16400. kosten van overdracht huizen Burgerbuurt, be groot op f 500. f 10900.— te minderen met vermoe delijke opbrengst Mariën- hof f 13000.— Grootboekverkoop f 3900. 3% f 117.— f 457.— Tegenover deze uitgaven kunnen wij vermelden een meerdere ontvang aan huishuur (Burgerbuurt) van f 500 welk bedrag, wanneer de 8 huizen, welke thans gratis bewoond worden, a 75 cent worden vehuurd, stijgen zal tot plm. f 800. Waar sprake is van „financieele ge volgen" welke aanvaarding van het Aldegonde-gesticht zal hebben, meenen wij uitdrukkelijk er op te moeten wijzen, dat indertijd de stichtingskosten van een nieuw gebouw werden begroot op f 60 000ongeacht een waarde van den grond, zoodat voldoende blijkt, van hoe groote waarde -iudien men de noodzakelijkheid van het stichten van een nieuw gebouw aanneemt het geschenk van baron Van Boetzelaer voor bet Burger-Weeshuis is. Het College van Regenten, De Voorzitter, (get.) BOLK. De Secretaris, (get.) VAN ITTERSUM. Aan het College van Regenten yau het Burger-weeshuis. Amersfoort, 8 Maart 1906. Naar aanleiding van Uw schrijven dd. 27 Eebruari 1906, no. 176, zouden wij gaarne, teneinde zoowel aan den Ge meenteraad een voorstel te kunnen, doen als het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht van advies te kunnen dienen, nog nader van Uw college vernemen: lo. welke de jaarlijkschc kosten zijn van de verpleging van één wees; 2o. een gedetailleerde opgave van de huur van de huizen in de zoogenaamde Burgerbuurt, met name welke inkomsten thans reeds eventueel ten bate van het Weeshuis zullen komen, den ouderdom van degenen, die nu nog gratis in de bedoelde huizen wonen en de lasten en onderhoudskosten van de huizen. Een spoedig antwoord zullen wij zeer op prijs stellen, teneinde de zoo ge- wenschte voortgang met deze aange legenheid te kunnen maken. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, (get.) WUIJTIERS. De Secretaris, (get.) J. G. STENFERT KROESE. Aan heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Amersfoort, 15 Maart 1906. Naar aanleiding van Uw schrijven van 8 Maart 1906, no. 566 hebben wij de eer U een staat aau te bieden, behelzende do door U verlangde gegevens omtrent do huizen in de zoogenaamde Burger buurt. Daarbij merken wij op, dat wij de onderhoudskosten op ongeveer f 100 per jaar schatten. De jaarlijkschc kosten van verpleging voor écu wees bedragen f 228. Het College van Regenten, De Voorzitter, (get.) BOLK. De Secretaris, (get.) VAN ITTERSUM. Huizen Burgerbuurt. 3 e NAMEM. j Opbrengst huur thans Opbrengst huur in de toekomst. 2 Wed. LTding 64 vrij 1.25 4 Bakkenes 50 vrij 1.25 6 v. d. Want 63 vrij 1.25 8 Boode 66 vr(j 1.25 10 De Vrije 80 vrij 1.25 12 v Blom 61 vrij 1.25 14 Polkout 41 vrij 1.25 16 Zalm 76 vrij 1.25 o Dvvi fv. d. Water welkP'>. cl. Brink 0.75 1.50 18 v. d. Water 1.75 1.75 20 Meijer 67 vrij 1.25 22 v. d. Brink 1.25 1.25 f3.75 f 15.75 Aan College van Regenten van het Burger-Weeshuis. Amersfoort, 19 Maart 1906. In verband met onze missive d.d. 10 Februari 1906, Afdeeling I No. 357, en 8 Maart Afd. I No. 568, en Uwe missive d.d. 27 Februari 1906, No. 176 on 15 Maart hebben wij de eer het volgende op te merken. Wij verzochten bij ons eerstgenoemde schrijven van Uw College „zoo volledig mogelijke inlichtingen" omtrent de financieele gevolgen, welke aanvaarding van het voormalige Aldcgonde Gasthuis iu verband met den aankoop van bij behoorende terreinen voor het weeshuis zal hebben. De door U verstrekte inlichtiugen zijn naar ons oordeel verre van zoo volledig mogelijk en bovendien in strijd met elkaar. I. Bij de opgaven van 27 Februari 1906, No. 176, missen wij de successie rechten van de gift. Wordt de gift geschat op eene waarde van f 35 000, dan zullen deze ongeveer f4800 bedragen. II. Bij het berekenen van het rente verlies door verkoop Grootboekinschrij vingen is aangenomen, dat deze inschrij vingen op 1000/° staan. Aangezien de inschrijvingen lager staan, zal voor een grooter bedrag verkocht moeten worden en het renteverlies hooger zijn. Bovendien blijkt uit I, dat voor een aanmerkelijk grooter bedrag dan f 3900 verkocht zal moeten worden. HL Bij de rekening van 27 Februari 1906 zijn niet opgenomen de eventueele kosten van de verpleging van 6 weezen uit Leusden. Deze kosten zullen bedra gen 6 X f228 f 1368. Alhoewel het niet zeker is, in welke mate deze laBt op het Weeshuis zal drukken, spreekt het toch van zelf, dat bij eene kostenberekening van den nieuw te scheppen toestand met dezen last rekening gehouden behoort te worden. TV. Bij schrijven van 27 Februari werd opgegeven voor huishuur van de Burgerbuurt, welke thans reeds genoten zou worden, een bedrag van f 500. Uit uw schrijven van 15 Maart wordt een bedrag opgegeven van (52 X f3.75) f 100 f95. Bovendien komt een bedrag van f 100 voor jaarlijksch onderhoud van 12 huizen en belasttugen ons uitermate laag voor. Uit een en ander volgt onweerlegbaar, dat de door Uw College versterkte ge gevens zeer onvolledig ziju en met elkaar in strijd, zoodat wij deze gegevens geens zins als basis kunnen aannemen voor een vooistel aau den Gemeenteraad of een advies aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Bovendien blijkt, dat bij het aanvaarden van de gift en het aankoopen van deperceelen de jaarlijksche uitgaven van het Weeshuis zullen toenemen. Alvorens hiertoe mede te werken, wenschen wij te vernemen op welke wijze Uw College die jaarlijksche meer dere onkosten denkt te bestrijden. Wij wenschen hier nog aan toe te voegen, dat wij de onderwcrpelijke kwestie van zooveel belang, zoowel voor de Gemeente als voor Uwe instelling, beschouwen, dat wij niet geneigd zijn voorstellen te doen of adviezen uit te brengen, voordat wij volledig ingelicht zijn en dat wij het betreuren, dat Uw College het goedgevonden heeft, te vol staan met het verschaffen van onvolledige en tegenstrijdige inlichtingen, welke handelwijze geenszins geschikt is om tot een voor het Weeshuis zoo noodige spoedige beslissing te geraken. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, (get.) WUIJTIERS. De Secretaris, (get.) J. G. STENFERT KRCESE. Aan heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Amersfoort, 5 April 1906. In verband met uw schrijven van 19 Maart j.l, waarin Uw college meededeelt geen voldoende gegevens te hebben om advies uit te brengen aau Gedeputeerde Staten en den Gemeenteraad, bieden wij U twee Staten aan, bevattende een over zicht van de ontvangsten en uitgaven van ons gesticht over de laatste tien jaren. Wij vertrouwen, dat met de vroeger verstrekte ge gevens Uw college thans voldoende zal zijn ingelicht om aan deze langdurige zaak door advies of wat dan ook een eind te maken. In uw boven aangehaald schrijven wordt medegedeeld, dat door ons college deels onvolledige, deels onjuiste in lichtingen zijn verstrekt, zooals zou blijken uit de punten IIV. Wat aangaat punt I en H merken wij op, dat Uw college de noodige ge gevens had kunnen vinden in het in Uwe handen gesteld request aan Ge deputeerde Staten. Daarin wordt machtiging gevraagd: le en 2e, enz. 3e. tot betaling van voorschreven koopsom van f 16400.—, van de voor- sohreven overdrachtskosten en van de hiervoor voor memorie uitgetrokken post wegens te betalen successierechten door makelaars ter Beurze te verkoopen, eene inschrijving ten namen van het Burger Weesbuis op het 3% Grootboek der N. W. schuld ten bedrage van twaalf duizend gulden nominaal, of zooveel minder als zal blijken noodig te zijn, nadat de Regenten bekend is de opbrengst der alsdan verkochte goederen en het bedrag der voor memorie uitgetrokken successie rechten. Door Uw collego worden blijkbaar de successierechten begroot op f 4800. Eene schatting van de waarde der gift op f 35000 komt ons veel te hoog voor. Uw college vermeent bij eventueele overname bij de kostenberekening te moeten voegen een bedrag van f 1368. voor de verpleging van zes weezen uit Leusden; eene zienswijze, waarmede wij ons, met het oog op de geringe kans van opname, niet kunnen vereenigen, maar deze nog daargelaten, komt ons uwe berekening van 6 maal 228 onjuist voor. Als opbrengst van de huizen in de Burgerbuurt hebben wij gemeend het gemiddeld bedrag te moeten opgeven. Een bedrag van f 100.voor jaarlijksch onderhoud dier huizen komt ons, met het oog op den toestand dier panden, meer dan voldoende voor. Voorts brengen wij Uw College bij Uwe berekening in herinnering, dat de weide, behoorende tot het over te nemen gedeelte en geschat op eene waarde van f 7200.-bestemd is om later als bouwterrein verkocht te worden. Deze weide is thans alleen gekocht om even tueel vrij te zijn in de keuze van buren. Wij doen U nog opmerken, dat onze eerste opgaven gebaseerd zijn op Uw verzoek, ons mondeling gedaan omtrent opgave-verschil in uitkomsten met be trekking tot de jaar-exploitatie van beide inrichtingen. Met Uw College betreuren wij, dat onze conferentie van 9 Februari niet heeft kunnen leiden tot een spoediger beslissing in deze zaak. Uw bedekt verwijt, dat vertraging aan Regenten zou te wijten zijn, aanvaarden wij niet; immers hoe vaak werd onzerzijds mon deling gevraagd om bespoediging, maar immer te vergeefs. Was het eene, niot van onze zijde te berde gebracht motief, dat belemmering veroorzaakte, van de baan, dan dook weer oen ander op. Wij mogen deze niet eindigen, dan met de beleefde uitnoodiging, spoedig eeno afdoende overweging te willen nemen. Hot College van Regenton, De Voorzitter, (get.) BOLK. De Secretaris. (get.) Van ITTERSUM. Uittreksel uit een staat gevoegd by het schrijven van Regenten aan B. en W. van 5 April 1906. Jaartal. Ontvangsten. Uitgaven. 1895 9389,S8' 8030,14' 1896 9044,34' 8322,15' 1897 8909,89 9834,11' 1898 8873,43 8470,08' 1899 9047,62' 7232,53' 1900 8868,16' 9142,48 1901 8952,13 8101,82' 1902 9295,17' 8626,72 1903 9324,96' 8526,40 1904 9267,39 8256,94 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! De vacature van Aalst en Ds. Vundering. Hoewel de heer Vcls-Heyn niet is mee geweest naar Huizen, in weerwil van zyn opvallende verklaring dat hij Ds. Vundering nooit of te immer had gezien en gehoord, een verklaring die kennelijk de strekking had om mijn bericht te ontzenuwen in weerwil van het bericht van de „Oude Amers- foortsche Courant" die altijd zijn licht opsteekt ingezaghebbendecleri- cale kringen, zich altijd laaft aan zeer vertrouwbare clericale bronnen, in weerwil van al deze dood doeners is het de ultra's na een paar warme vergaderingen in hot kiescollege gelukt Ds. Vundering op het drietal te krijgen. Wij beloopen dus nog de kans in ons midden te krijgen een de boeropgaande hervormde dominus, met gerifformeerde politiek, vurig aanhanger van de beruchts antithese, geweldig jager voor het aan gezicht des heeren Abraham Kuyper. De verklaring van den heer Vels- Heyn zal ik nu maar laten rusten. De „Oude" te vragen om het van beide wallen-willen-eteud gemier te laten varen is den moriaan geschuurd. Hoofdzaak is dat mijn bericht nu door de beide feiten wordt gestaafd. Met dank voor de plaatsing, Uw berichtgever. van 28 April tot en met 2 Mei. GEBOREN: Sara en Maria, dochters van Evert Vetkamp en Clasina Pietcr- nella Lansaat. Johannes, z. v. Jo hannes van Korlaar en Aaltje van Dijk. Hendrika, d. v. Jan Post en Hendrika van Dijk. ONDERTROUWD: Gerrit Wallert en Elisabeth Snijders. Philip Arnol- dus Manné en Antonia Maria Wittoveen. OVERLEDEN: Gerard van Putten, oud 4 jaren, z. v. Jacob v. Putten en Gerarda Eller. Johanna Helena de GanB, oud één jaar, dochter van Gerrit de Gans en Aartje van der Hout. 381e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking vau 30 April en 1 Mei 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 139 1028 1032 1040 1516 1520 1541 1559 1569 1570 3826 4502 4518 5223 5224 9249 12i63 12194 12196 14269 14288 15998 17408 17540 17541 17544 en 17552. Te zamen 27 prijzen. Ingezonden Jleiledoelingeu. Er is geen beter in het gebruik voor- deeliger poetsmiddel voor alle metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz. dan het echte Globtis- Poetsextract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfabrieken der wereld van de firma Fritz Schulz jun. Akt Ges. te Loizig, Neuburg a. D., Eger i.B. en Lincoln bij New-York. Globus PoetBCxtract geeft zonder moei te en snel een mooien en duurzamen glans, is vrij van alle schadelijke bestanddeelen, krast niet on tast de metalen niet aan. Globus-Poetsextract verlies zijn poets kracht nooit, vlekt niet zooals poetspom- made, en is veel beter en zuiniger in het gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poetspreparaten. Kortom, Globus-Poetsextract is het beste metaal- poetsmiddel, welks uitnemende kwaliteit werd erkend, daar het reeds meermalen is bekroond, het laatst op de wereldten toonstelling te St. Louis 1904 met den Grand-Prix, de hoogste onderscheiding in die branche. De nauwlettende zorg bij de vervaar diging in acht genomen en het gebruik van de beste grondstoffen, in hoofdzaak het echte Neuburger kiezelkrijt, dat in de beste kwaliteiten uitde eigen mijnen van do firma Fritz Schulz jun. Akt Ges. wordt verkregen, hebben Globus-Poetsextract tot een algemeen gebruiktpoetsmiddel ge maakt en het steeds meer gezocht doen worden. Sedert de vervaardiging van Globus- Poetsextract door de firma Fritz Schulz jun. Akt. Ges., heeft het zich in honderd duizenden huishoudens als uitstekend doen kennen; het wordt nu overal in ieder werelddeel gebruikt. Globus-Poets extract mag derhalve met recht als het beste metaalpoetsmiddel worden genoemd. Iedere maand worden millioenen doozen ter verzending vervaardigd, een bewijs dat Globus-Poetsextract onontbeerlijk is gewordeD, en wat zijn uitmuntende kwa liteit betreft, ongeëvenaard is. Dit be wijzen ook de pogingen om minderwaar dige namaaksels in bedriegelijk nage bootste verpakking afzet todoen vinden. Men wachtte zich daarvoor en verlange uitdrukkelijk slechts hot echte Globus Poetsextract met fabrieksmerk „Globe in den rooden dwarsstreop." t De heer en mevrouw DE JONG SCHOUWENBURG—Pakker, betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte vau hun zoon ondervonden. Amersfoort1 Mei 1906. Kraamvisites wo> den gaarne afgewacht Donderdag 10 Mei van 2'/, tot 4ljv Timmerman en makelaar. WEVER8INGEL II. GEOPEND van 1 tot 15 mei 1906, dagelijks van 105 uur. Leden vrij. Niet Leden 50 eenta entree. HET BESTUUR,

De Eemlander | 1906 | | pagina 3