No. 35. Woensdag 2 Mei 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! I Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Stadsnieuws. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Allerlei. Raadsoverzicht. Raadsverslag. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertcntiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Een ramp kan niet zóó verschrikke lijk zijn, of er zijn altijd menschen te vinden, die er garen bij spinnen of zelfs fortuinen mee vergaren. Zoo hebben drie spgculateurs dadelijk, nadat de aardbeving van San Francisco was gebeurd, waarbij de hopakkers wer den vernield, in het geheim alle hop, die aan de markt was, opgekocht ten bedrage van 4 u 5000 balen. Er zijn op het oogenblik nog maar een kleiue 400 balen op de markt, zoodat het te voorzien is, dat de heeren er een aardig winstje uit zullen slaan. Ja, voor zoo iets moet je toch maar bij de Ameri kanen komen, die weten meestal goed hun slag te slaan. Dat dat niet iedereen maar zoo aan stonds gelukt, ondervinden thans de bierhuishouders te Bonn. Deze stad rust zich nl. toe tot een bieroorlog, een niet onmorkwaardige zaak, waar het biersei- zoen nadert. De waarden aldaar hebben nl.. hoewel de nieuwe bierbelasting van 1 pfennig per liter nog niet eens is aangenomen, de bierprijzeu al vast met 25 percent verhoogd, zoodat Bonn den bedenkelijken roem geniet de duurste bierstad in heel Duitschland te zijn. Be halve veel andere kringen verkeeren vooral de studentenkringen in grootc opwinding. Immers het zomer-semester is in aantocht en men vreest, dat de akademie onder don onhoudbaren toe stand lijden zal De strijd is voorloopig nog maar in het manoeuvreer-stadium, d. w. z. de bierlievendo troepen, zelfs veteranen, verplaatsen zich van de dure kneipen naar de Catnbrinus-hallen, waar de be stuurders nog niets op het bier hebben gezet. Helpt deze eerste sommatie niet, dan zal men verder zien. Wie weet, wat oen verwoede bierstrijd er dus nog te wachten staat. En dat zoo iets nu juist moet gebeuren in het jaar, dat do tweede vredescomedie, par don conferentie, bij elkaar dreigt te komen. Dat zal niet weinig de werk zaamheden der conferentie vermeerderen en waarschijnlijk tot ingewikkelde com plicaties aanleiding geven. Stel je nu voor, dat bij al het vredegebazel ook al gedacht moet wordeu aan een biervredc, neen dat is heusch te veel gevergd, 't Is dan ook te hopen, dat dat zaakje te Bonn bijtijds geschikt wordt. Een beetje inschikkelijkheid van beide kanten en we zijn er. En dat is toch heusch niet te veel gevergd, want zelfs een douane beambte weet op zijn tijd in schikkelijk te zijn. Dit blijkt althans uit hetgeen de Parijsche correspondent vau hot Alg. Handelsblad weet mee te doelen. Hij vertelt nl. van het bezoek der Amsterdamsehe Oratorinmvercenigiug aan Parijn en zijn brief bevat het vol gende naschrift: „lk hoor nog, dat een betrekkelijk groot aantal zangers en zangeressen aan de Fransche grens op sigaren-smokke len betrapt zijn en beboet! Vooral dames! Geeft u eerlijk op wat u hebt, pleitte van te voren een der commissarissen van orde, die de reis meemaakten. Maar mijnheer! was de bijna verontwaardigde uitroep! De douane-beambten, blijkbaar onder de bekoring van al dat damesge doetje, hebben matige boeten opgelegd.' Och dat valt te begrijpen. Een douane beambte is toch ook uiaar een inensch, een bij zooveel dames, zal wel cenige verteedering des harten zijn gekomen. En dat er dan iets door de vingers wordt gezien, nu ja, wie zal dat kwalijk nemen. Wie ook misschien wel wat door de vingers wil zien, als de gevraagde dame maar aan de gestelde voorwaarden voldoet, is de steller van onderstaande advertentie, welke voorkomt is het Cu- ragaosche blad De Wekker. HUWELIJK. Een Macamba pur sang wenscht langs dezen meer en meer gebruikelijken weg in relatie te komen met eene den Hollander hatende en minachtende, doch bemiddelde Curagaosche, om, na ken nismaking, met haar in het huwelijk te treden en, na de voornaamste hoofd steden van Europa te hebben bezocht, een stil en kalm leven in Nederland te gaan leiden. Adres onder letters D. D. D., poste restante te Tietjerksteradeel. Geheimhouding verzekerd. De Raadszitting van 24 April is een zeerinteressante zitting ge weest. Een zitting met mooie momenten. En alhoewel het den Raad behaagd heeft tegen ons advies in, de 7e en 8e klasse aan do Jongensschool te hand haven de Raad neemt wel eens moer besluiten, waar wij het niet mee eens zijn toch zien wij met grootc vol doening op de discussiën van onze acht bare vroedschap terug. Niet, omdat deze uitblonken door helderheid of geest beide eigenschap pen waren in de gewone, niet in buiten gewone mate aanwezig. Maarom de mooie momenten. Gulden woorden zijn gesproken door ons Raadslid-Schoolcommissielid, denheer Yels Hcyr.. „Een onderwijzer voor tien leerlingen is toch niet zoo kostbaar." Naar oen ruwe schatting, die stellig niet te hoog zal zijn, kosten de leerlin gen. die de heer Yels Ileyn bedoelde, aan de gemeente een kleine f 500. En nu constateeren wc met groote vreugde, dat de heer Yels Heyn dit niet te veel vond. Precies ons idée. Als het onderwijs van dien aard is, dat de leerlingen er voor hun volgend leven profijt van trek ken, dan vinden wij dat óók niet te hoog, dan zijn wij het zóó volmaakt eens met den lieer Yels Heyn, als we dit nog zelden met iemand anders eens geweest zijn. Moge deze gulle stemming blijvende zijn! (De Raad kan ook wel eens schriel zijn Mocht het ooit gebeuren wat toch niet onmogelijk is dat voor een andere tak van voortgezet onderwijs, het heetc dan Ambachts- of Industrie- en Huishond- onderwijs bij de gemeente wordt aangeklopt; mocht het ooit gebeuren, dat er door een of andere onderwijs- corporatie pogingen worden in hot werk gesteld om het aantal leerkrachten aan de scholen voor on- en minvermogenden te vermeerderendat men dan de schoone woorden van den heer Yels Heyn tot devies kieze, waaronder de campagne worde gevoerd. Over hot debat, dat zich over de 7e en Se klasse ontspon wenschen wij thans niet heel veel me.er te zoggen. Sedert tien jaren sleepen die klassen hun kwij nend bestaan voort. Nu eens niet, 10, dan weer, zooals thans met een 6-tal leerlingen, blijken ze óf aan een werke lijk bestaande behoefte niet te voldoen, door onpractische inrichting' van het onderwijs bijvoorbeeld, óf de behoefte aan meer uitgebreid onderwijs bestaat hier ter stede niet. De bevolking neemt elk jaar met een 1000-tal inwoners toe en de klassen, die eens 20 in 1905 nog 10 leerlingen telden, hebben er thans slechts 6. Waarop de Wethouder van Onderwijs, die met deze omstandigheden op de hoogte is natuurlijk, de verwachting baseerde, dat de bevolking dier klassen wel zou toenemen, is ons niet duidelijk geworden uit de debatten. Een onloochen baar feit is het, dat de beteekenis van het eind-diploma vau de II. B. S. steeds meer waarde krijgt. Het wordt meer en meer gevraagd en wordt zelfs vcreischt voor het afleg gen van sommige examens. En dit feit oefent mede invloed uit op de weinige ambitie, die er bestaat voor het uitge breid lager onderwijs. Intussehen, indien do nu en dan hef tige d'scussie tengevolge mocht hebben, dat dit onderwijs waardeering vindt bij vele ouders en nut afwerpt voor tal van leerlingen, (zou een lager schoolgeld daar ook geen invloed op kunnen uit oefenen?), dan zullen we ons van harte verheugen in het behoud van de 7c en 8c klasse. De discussie over het adres vau den Bond vau Neder], onderw. vonden wij, met alle respect overigens, zeer ver ward. Als men erkent, dat een hoofd van een school óók les geven moet, wat ter wereld is er dan tegen bij instructie een minimum-aantal uren te bepalen, dat hij voor de klasse moet staan? Spreekt daaruit, zooals de heer Yan Kalken meende, wantrouwen tegenover de hoofden? Worden dan ook de heeren Direc teuren van Burgerscholen en Rectoren van Gymnasia gewantrouwd, die allen ook een zeker aantal uren moeteu les geven? Een feit is 't immers, dat er hoofden van scholen zijn, die geheel vrijwillig tal van uren per week voor de klas staan. Welnu, indien men dat goed acht, welk bezwaar is er om dat goede door verordening te bevestigen, tot plicht te maken Te meer nog daar een dergelijke regeling geen unicum zou zijn, maar op meer dan een plaats in ons land is ge troffen. De commissie van Toezicht op het lager onderwijs heeft in haar advies dien weg in willen slaan. Heeft dit college daardoor een blijk gegeven, dat het geen vertrouwen in de Hoofden stelde? Geens- ïs. De wijze van stemming achten wij verkeerd. Er is gestemd over het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het adres van den Bond van Ncderl. onderwijzers, dat de strekking had, om aan het Hoofd het onderwijs in een vaste klasse op te dragen. Het voorstel van den heer Gerritsen bedoelde niets anders, dan de Hoofden van Scholen les te doen geven. Uit do discussie die over deze zaak in ons blad heeft plaats gehad blijkt, dat dit niet hetzelfde is. En daarom noemden wij de stemming onjuist. Zij die voor gedeeltelijk ambu- lantismo waren, zoudon èu voor het voorstel van B. en W. èn voor het voorstel van den heer Gerritsen heb ben gestemd. Enfin deze laatste zaak is voorloopig van de baan. We wenschen, dat dit ook spoedig het geval moge zijn uict een andere [uestie. En nu komen we aan een tweede mooie moment in de discussie. Wij bedoelen die over de onveiligheid op den Soesterstraatweg. Herhaaldelijk is over die zaak geklaagd. Wij hebben gedurende het drietal jaren van liet hestaan van de Eemlandcr er elk jaar één of twee keer de aandacht op gevestigd. De heer Gerritsen wist te vertel len van een bombardement met bedorven eieren, dat een zijner vrienden moest ondervinden. Hij wees er op, dat zelfs de Koningin eenige overlast moet hebben gehad. De Heer Y cl s -H c y n had mede persoonlijk onaangename ervaringen met zijn beide paarden. De heer Krapels men denke aan diens ingezonden stuk in de Eem- lander had insgelijks te klagen over de veiligheid van den Soesterweg. Wij hebben zelf eenige fietsende menschen naar hunne opinie gevraagd, die ons ook verklaarden, dat ze dezen berechten straatweg liefst vermeden. En nu komt het tweede mooie moment: De heer Visser kwam verklaren Allemaal malligheid, overdrijving. Ik, wethouder van Publieke werken, ik wandel daar steeds ongestoord en ongebombardeerd. Zie, deze verklaring deed ons goed. Er kan dan thans met vrij groote zekerheid worden vastgesteld, dat er tenminste één inensch in Nederland is, waarvoor de Soesterstraatwegsehe jeugd eerbied hoeft. Wij geveu den Raad in overweging, voor den heer V i s s e r een villa te doen bouwen aan den Soesterstraatweg. Wanneer onze Wethouder zich wat vaker dan op dien weg vertoont, heeft dit zoo'n beschavendcn invloed misschien, dat de jongelieden aldaar van de dwalingen huns weegs worden bekeerd. Dit zou stellig' meer helpen, dan een circulaire aan de Hoofden der Scholen. Zoo n fraai gestelde en sierlijk ge drukte circulaire moge een gewichtig ding zijn in de oogen van de heeren ambtenaren van het stadhuis vooral als zoo'n papier voorzien is van een wel sprekend volgnummer van vier of vijf cijfers, dergelijke papiertjes werken niets uit. Bovendien is deze weg reeds eer ingeslagen door den Commissaris van Politie, die een circulaire, als bedoeld wordt, op ruime schaal heeft doen ver spreiden. Men moest de bengels eens Hink op de broek in plaats van op het ge moed kunnen werken. Wij wenschen niet terug te keeren tot de dagen van de lijfstraffelijke rechtspleging, maar we vreezen even zeer 'voor den Rosier-bouillon-inspuiten- den geest van onze dagen. Overdrijving in de eene als in de andere richting lijkt ons even verkeerd. Maareen circulaire is goed koop. Een politiepost kost geld. Ert zifllen dus vermoedelijk nog eenige ongelukken moeten gebeuren, alvorens men overga tot den eenigen maatregel, die hier iets kan helpen. Yoor andere zaken, die aan de orde kwamen verwijzen wij naar het verslag in de beide vorige nummers. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 1 Mei 1906 des nam. l'/a uur. De waarnemend Voorzitter Weth. E. Ij. Visser opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 14 van de 17 leden. Afwezig waren met kennisgeving de II.H.Oostervcen, Mr van Voorst Vader en Van Esvcld. De. Voorzitter verzoekt don Secretaris de notulen te lezen der vergadering van 2-1 April j.l., die dien overeenkomstig werden vastgesteld. Van do ingekomen stukken vermelden wij slechts de verstaanbare t.w. Ie. De goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot vastelling dei- jaarwedde van de onderwijzeres II. C. van Olden en den onderwijzer T. Boer. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Eene dankbetuiging van den onderwijzer J. W. Radersma, voor het hem verleend verlof onder mededeeling, dat hij 1 Mei weder in functie komt. 3e. Eene reclame van den heer B. J. Jens tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht. Naar B. en W. om idvies. 4e. Eene dankbetuiging van den leeraar A. M. Kollewijn Nz., voor de wijze, waarop hem het ontslag is verleend. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. Eene dank betuiging van den heer W. H. van Haselcn voor zijne benoeming tol Gem.- veearts en keurmeester van vee en vleesch. Aangenomen voor kennisgeving. De Yoorzitter sluit omstreeks 2 uur de deuren om over te gaan in geheime zitting, welke duurt tot omstreeks half 3, waarnn punt 1 van de agenda aan de orde is. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot tijdelijk onttrekking van een ge deelte van de lvoninginnelaan aan deu open- baron dienst van 1—15 Juni a.s. De Voorzitter deelt mede, dat de noodige publicatie gedaan is. Z. d. en z. h. st. besloten. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den pensioens grondslag voor den leeraar A. M. Kollewijn Nz. (met advies.) Wordt z. d. en z. li. st. vastgesteld op f 1870.- 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raadsbesluit dd. 27 Maart 190Ü No 120 (bijl. 109) betref- fendo in gebruikgave van een gymnastiek lokaal (met adviozen). Z. d. en z. h. st. besloten, dat de heer Snouck op 1 Mei en 1 Nov. '06 telkens ten kantore van den Gem.- ontvanger zal moeten storten eene som van f 60.voor het schoonmaken en de verdere onkosten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet- ouders tot periodieke verhooging vanh salarissen van onderwijzend personeel (met advies). Z. d. en z. li. st. wordt de jaarwedde van de onderwijzeres M. C. E. Beek vastgesteld op f 750.in te gaan 11 Mei a.s. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging met 1 maand van het verlof, verleend aan den onderwijzer L. A. Slot. Z. d. en z. h. st. verlengd van 1 Mei tot 1 Juni a.s. met behoud van salaris en tevens met machtiging tot voorziening in het onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeesler en Wet houders betreffende de vergoeding van huis huur voor hoofden van scholen en regeling van de periodieke vorhoogingen (met adviezen). Z. d. en z. h. st. besloten. Ie. „De minimum-jaarwedde wordt telkens na 5 dienstjaren verhoogd met f 100, tot dat het maximum bereikt is. Als diensttijd komt hierbij in aan merking de tijd vóór en na de invoering dor Wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad 187), laatstelijk gewijzigd bjj de Wet van 5 Juni 1905 (Staatsblad 152), doorgebracht in dienst als hoofd van eene openbare of bijzondere school voor Lager onderwijs. De hoofden der scholen genietcu bovendien vrije woning, zoo mogelijk met eenen tuin. In geval hun geen vrije woning kan verschaft wordeu, ontvangen zij eene vergoeding voor huishuur, welke f 300 per jaar bedraagt." 2e. Burgemeester en Wethouders tc machtigen het perceel, kadastraal bekend sectie E no. 498, gelegen aan het Havik 110. 30 onderhands te verhuren voor den te bedingen huurprijs en onder die voor waarden, welke door Burgemeester en Wethouders het meest in het belang dei- Gemeente geacht worden. 7. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders betreffende eeu adres van schilders gezel lenvereenigingen tot "erhooging van aeu minimum loonstandaard voorschilders (met advies). De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken. De heer Gerritsen. Heeft geen bezwaar tegen het advies van B. en W. wanneer het voorstel komt van de ver schillende vakvereenigingen, dan wil spreker gaarne medewerken tot ver hooging der loonen. De heer van Eek zegt dat de Commissie van Fabricage in denzelfden zin adviseerde. De Voorzitter wenscht nog even te wijzen op een misverstand der werk lieden. Wanneer de gemeente het loon be paalt, dan is dit niet de marktprijs voor

De Eemlander | 1906 | | pagina 5