No. 36. Zaterdag 5 Mei 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Nog eens de organisatie der ziekteverzekering. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE MLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco* per post- 3-50 Per 3 maanden- 0.1b Franco per post- 0-90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) De „Ziekteverzekeringswet 1905°, die het nooit verder dan tot den staat van ontwerp hoeft gebracht, gaf ook ons des tijds aanleiding tot het stellen van de vraag, of het uit practisch oogpunt geen aanbeveling zou verdienen, om de te verzekeren personen te verplichten, zich aan te sluiten bij de op te richten districts- ziekenkassen met uitsluiting van de mogelijkheid, om zich te doen inschrijven in do zoogenaamde erkende en onder- nemersziekenkassen. Wij wezen er toen op, dat hot in het leven houden (onder de noodige voor waarden) van de bestaande ziekenfondsen in de praktijk van het verplichte ver zekeringswezen aanleiding moet geven tot omslachtige administratie, bemoei lijking der controle en daarmede tot verhooging van de „doode" kosten. Nu is de verplichte ziekteverzekering 6inds den val van hot ministerie-Kuyper gelukkig geenszins van de lucht, en de hierboven gestelde vraag is thans in de Nederlandsche medische wereld van wege de plaöuen van minister Veegcns weder om actueel geworden. Dr. Kuyper had het vóór-ontwerp in handen gesteld van het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, dat daaromtrent een geheim rapport indiende, en ook minister Veegens heeft zich bereid veklaard dc wenschen der medici omtrent deze aangelegenheid te vernomen en te overwegen. Nu is een van de belangrijkste vragen, waarover de leden van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst een maand geleden gedebatteerd hebben, deze: is het noodzakelijk, dat er alleen district8ziekcnkasson bestaan? En op 25 Maart j.l. heeft do vergadering dier medici, waarin vertegenwoordigd waren 49 afdeelingen der genoemde maat schappij, met overgroote meerderheid die vraag toestemmend beantwoord. Zij. die den mcnsch minachtenwanen zich groote geesten. (Jit het Engelsch van EDNA LYALL. 34. Zij zaten nog bij 't venster toen Anita van de repetitie terugkeerde. Zij uitte een kreet van verwondering toen zij haren broeder zag en kwam hem vlug begroeten. „Carlino!" riep zij uit in hare ver rukking, als van ouds zijn kindernaam noemend. „Zijt ge daar reeds? Mijn man heeft daareven je besluit medege deeld.' Zij trok hem een weinig van het kind weg, en de tranen kwamen haar in de oogen, toen zij zeide, met meer zorg, dan zij ooit te voren voor hem had betoond. „Lieve Carlo, weet ge wel wat ge onderneemt? Ik weet dat ge mij wilt helpen dat begreep Op welke gronden nu is de vergadering tot dit besluit gekomen? De hier vergaderde artsen en genees- heeren hebben de zaak natuurlijk ook van hun standpunt als belanghebbenden beschouwd, maar terecht stelde het Hoofdbestuur op den voorgrond, dat uit gangspunt moest zijn het opsporen van dc juiste middelen ter bereiking van het doel, n.l. de voorziening in do behoeften aan geneeskundige verzorging in den meest uitgebreiden zin des woords. Yoor dit doel", zegt het Hoofdbestuur, „is het allerminst gewenscht concurrentie „van verschillende kassen op hetzelfde „gebied in het leven te roepen. Die „concurrentie zal slechts leiden tot een „wedstrijd van de premie te verlagen, „met al de nadcelige gevolgen van dien". Waarin bestaan nu meer bepaald die nadeclige gevolgen van de concurrentie van de erkende ziekenkassen onderling zal allicht gevraagd worden. Tegen ver klaring van premie, zal men zeggen, kan toch geen bezwaar zijn. Als de erkende ziekenkassen het werk goed- kooper blijken te kunnen doen, dan is het een belang van de gehcele maat schappij om ze in liet leven te houden ook wat de verplichte verzekering betreft. Wie zoo oordeelt, bekijkt de zaak echter al te oppervlakkig. Hij behoort tot die menschen, die niet vragen of zij ook waar voor hun geld krijgen, als liet maar goedkoop is. Dit geldt vooral de geneeskundige hulp en de verstrekking van genees- en heel middelen. De verzekerde wordt, als hij niet de schadeloosstelling ontvangt, waar op hij recht heeft, door het ontwerp Kuyper verwezen naar den burgerlijken rechter, en al geeft de weg van rechten in ons land altijd den noodigen of liever onnoodigen omslag, op die manier zullen de erkende ziekenkassen op de uitkee- ringen van ziekengeld wellicht niet zoo gemakkelijk kunnen bezuinigen. Maar waarop zij dat wel kunnen, en in de praktijk ook doen, dat is op dc honoraria ik dadelijk maar weet ge wel wat 't voor een leven is? Het is geen gek scheren, zooals sommige lieden denken, een zanger leidt het leven van een karrepaard." „Yan veel werk houdt ik 't meest, zeide Carlo, haar kussend. „Als ik jou, Nita, maar kan beschermen, zal ik geheel tevreden zijn." Zij trilde even en antwoordde op ge- dempten toon. „Ik zag hem oven in den schouwburg nadat hij wist dat hij den troep zou verlaten, ik schrik, als ik mij zijn ge zicht voorstel, want ik weet, dat hij vermoedt waarom gij in zijn plaats komt. Maar Merlino vermoedt niets, dat is oen groote troost." Op dit oogenblik kwam Gigi bedeesd nader. „Mama", zeide hij, haar aan haar japon trekkend, „ik beloofde Signor Comerio, dat ik je dit zou geven, als ge alleen waart, ik vergat het en haalde het uit mijn zak en San Cqa-lo zag het, en daarom kan ik het nu wel dadelijk geven". Nita bloosde sterk, zo deed alsof zij den brief wilde verscheuren, doch Carlo hield haar tegen. „Zend hem terug zooals hij is?" opperde hij. „Adresseer hem aan hem en ik zal zorgen, dat hij hem krijgt". Nita liep haastig dc kamer door, en sloot den brief in een enveloppe, zij der medewerkers, dat zijn do genees hoeren eu apothekers. In het buitenland werden door sommige kassen zelfs natuur geneeskundigen en homoeopathen aan gesteld, omdat daardoor de kosten der genooskuudigc hulp verminderd werden: of, als de wet daar een nauwe opening voor liet, werd de levering van somm-ge geneesmiddelen aan onbevoegden opge dragen. Vele ziekenfondsen besteden de leve ring van geneesmiddelen voor een bepaald bedrag per hoofd uit, en door de Maat schappij ter bevordering der pharmacie is reeds herhaalde malen op het ver keerde hiervan gewezen. „De prijzen „der geneesmiddelen", zegt de {heer J. J. Hofman in het Pharmacculisch Weekblad„zijn in de laatste jaren door „het gebruik van nieuwe praeparatcn „steeds stijgende; van daar ook, dat „onder de ziekenfondsen, die thans van „geringe contributies moeten bestaan, „eenige beperking in de keuze der ge- „neesmiddelen en verbandstoffen is voor beschreven. Toch moet bij vele dier „fondsen dc apotheker voor ecne som „van f 2.of 2.50 per lid en per jaar „alles afleveren, wat wordt voorgeschre ven en draagt hij, in plaats van het „fonds, het risico, daaraan vorbondeti. „Geen wonder, dat een dergelijk stelsel „bij de zwakkere broeders het plichts „gevoel in gevaar brengt en al zijn ge „lukkig de gevallen zeldzaam, toch is „verschillende malen bewezen, dat ten gevolge van dit stelsel, de verzekerden „niet ontvingen, wat Intn was voorge schreven". Zoo is het dus thans vaak (tengevolge van de concurrentie tusschen de be staande ziekenfondsen) goedkoop, maar slecht; en zoo lijkt het, ook van dezen kant beschouwd, allerminst wenschelijk die concurrentie in het leven te houden. Inderdaad, het is juist, wat het Hoofd bestuur der maatschappij tot bevordering der geneeskunst zegt: „De vraag of de „wettelijke regeling rekening moet hou wist dat Comerio dadelijk haar schrift zou herkennen en schreef haastig het adres, wellicht nauwelijks vermoedend, dat zij zoodoende de Rubicon had over gestoken. Maar Carlo begreep het en hij wist heel goed, dat hij die leegte in haar bestaan alleen kon aanvullen door haar allo liefde en genegenheid te be- tooncn. „Ge hebt me nooit verteld, dat ge een kind hadt," zeide hij naar Gigi kijkend, toen zij hem den brief gaf, dien hij in zijn zak stak. „Ge hadt hem mee naar villa Bruno moeten bren- gen.". „Hij had dc windpokken", zeide Nita onverschillig. „Ik denk, dat hij ze aan boord opdeed ik heb 't trouwens altijd verkeerd gevonden, dat hij uit Amerika is meegekomen, maar Merlino was er op gesteld, hij houdt heel veel van het kind. Carlo voelde zich ontmoetigd, het was duidelijk, dat Nita zelfs den schijn niet wilde bezwaren, dat zij iets om 't kind gaf. Zij ging voort met klagende stem. „Te Salem was hij heel gelukkig en hij wil er altijd weer heen. Die men schen hebben hem opgevoed, want ik kon natuurlijk niet met een klein kind rondtrekken." „Het was een boerenwoning," zoo viel Gigi in, „en ik ging altijd uit met „den met bestaande instellingen voor „zooverre deze aan de eischen, welke „de wetgever ter bereiking van het doel „behoort te stellen, voldoen, moge in „theorie wellicht bevestigend beantwoord „kunnen worden, de wetenschap, dat „slechts zeer enkele onderncmerskassen „en particuliere kassen hier te lande „aan die eischen naar waarheid zullen „kunnen voldoen, maakt het in de prak rijk onmogelijk de wettelijke regeling „op hun bestaan te grondvesten". Bij al deze bezwaren tegen de toe lating van verzekering bij een erkende ziekenkas, komt nog een gewichtige grief der medici tegen de regeling der zaak, zooals die is neergelegd in het ontwerp-Kuyper. De grief betreft het ontbreken der zoogenaamde „Yrije artsehkeuze". Zoo. als de toestand nu is, hebben de ver zekerden in de groote ziekenfondsen een beperkte keuze van dokter, en in de kleine fondsen en de ondernemers kassen in het geheel geen keuze. Nu brengt de verplichte verzekering een dwang mede, die alleen zijn rechts grond kan vinden in het algemeen be lang, maar het algemeen belang eischt evenzeer, dat men dien dwang zoo weinig drukkend maakt, als mogelijk is. Van daar, dat de medici er op aandringen, dat aan de verzekerden een geheel vrije keuze worde gelaten, bij wien zij zich onder behandeling willen stellen, wien zij als dokter voor zich en hun gezin wenschen te hebben Tusschen patient en dokter ontstaat op den duur een zoo bijzondere verhouding, dat het een on duldbare dwang mag genoemd worden, als in dezen aan de verzekerden niet zooveel mogelijk een vrije keuze gelaten wordt. Die vrije keuze van dokter nu is wel uitvoerbaar bij de districts zieken kas, maar niet bij een erkende of ondor- ncmersziekenkas. Onder nader vast te stellen voorwaarden zouden zich alle genccsheeren in het district kunnen ver hinden tot de genees- en heelkundige de varkens. Ik wilde wel dat er hier varkens waren." Carlo glimlachte, maar dacht dat Gigi beter gezelschap verdiende. „Merlino wist dat we ecu volgend jaar weer in Amerika zouden zijn ging Anita voort, „maar om de een of andere dwaze reden had hij er iets op tegen het kind zoo ver weg te laten, en zoo zullen we hem, denk ik voor 't tegen woordige met ons moeten meenemen. De mannen kunnen zich niet voorstellen wat een kind een moeite geeft. Merlino speelt nu eu dan eens tien minuten met hem, maar hij moet nooit last van hem hebben en hij wil mij ook geen kinder meid geven. Het is bespottelijk om te verwachten, dat ik naar hem om kan zien als ik mij bijna dood heb ge werkt." Carlo meende dat er wel wat waars in was, ofschoon het hem speet dat zij zoo weinig moederlijk gevoel scheen te hebben, maar haar leven was zeer zwaar en zij zag er teer eu overspannen uit. „Hoe stolt ge 't dan? Is er niemand, die je helpt?" vroeg hij. „De hofmeesteres was op reis vrien delijk voor hem, en toen hij ziek was, heeft de meid hem verpleegd, maar waarlijk de huisjuffrouw maakt 't haar zoo lastig, dat 't arme schepsel er haast geen tijd voor heeft om hem wat op te knappen. Hij is niet uit geweest siudB behandeling der bij dc districtsziekenkas verzekerden, die dan hot recht hebben zich te laten behandelen door den ge neesheer hunner keuze. Nu is het dui delijk, dat alleen de districts-ziekenkas die vaste waarborgen geeft, die noodig zijn om zooveel mogelijk genecsheeren in het district te doen toetreden, dat dus de districts-ziekenkas de grootste keuze van dokter kan aanbieden, zulks ook, omdat bij haar de elders steeds dreigende conflicten tusschen besturen en genecsheeren niet zullen voorkomen en omdat bij haar de geneesheer ten volle verzekerd is van een behoorlijke betaling van don door hem gepresteer- den arbeid. Ook dit is dus een gewichtig argument voor uitsluitende verzekering bij de districts-ziokcnkassen en het is te hopen, dat de regeering in dezen rekening zal willen houden met het bijna eenstemmig gevoelen van hen, die door hun beroep 7an nabij bekend zijn met de op dit gebied bestaande misstanden. Het is van hoog belang, dat de ziekte verzekering hier te lande dadelijk zoo wordt ingericht, als men ze nu achteraf in Duitschland ook gaarne zou inrichten, d.w.z. dat alle vcrzekcringsplichtigen zich moeten verzekeren uitsluitend bij de ziekenkas van hui: district, ten eindo hier in Nederland te komen tot gezonde toestanden op het gebied van het ver plichte ziekteverzekeringswezen. V. D. DE EOTEHIJtVET. De Frieschc neringdoenden hebbeh een adres bij de Regeering ingediend om hun weer toe te staan de welbe kende St. Nicolaas-verlotingen te hou den, waarmee velen van hen een stuk brood in het barre jaargetijde verdien den, welke loterijen door de Loterwct onmogelijk gemaakt zijn. Daar het allerminst in de bedoeling der wet gelegen kan hebben of gelegen heeft, dergelijke onschuldige zaken te verbieden, hopen wij, dat dit adres der Regeering aanleiding zal kunnen geven, wc in Napels zijn, ik kan zoo'n kleine schelm niet meenemen. „Maria doet nu niet6 meer voor mij," viel Gigi in. „Ik kan mij zelf heel goed aankleeden en den laatsten tijd bon ik ook in 't geheel niet gewassclien." „Ge waart veel beter geweest bij je varkcr.s te Salem", zeide Nita een weinig lachend, terwijl Carlo, misschien niet zoo vol afgrijzen als een Engelschman plannen ging maken om zijn neefje in den tob te dompelen. „Zijt ge dan hcusch van plan hier te blijven, zoolang als wij te Napels zijn", zeide Nita. liet is een groot contrast niet villa Bruno." „Piale wil mij steeds dicht bij heb ben", zeide Carlo. „Eu ik geloof toch ook, dat het beter is. Is hier een kamer voor mij „Ja, ge kunt dc kamer krijgen, die Gigi had toen hij ziek was, nu hij weer beter is, heeft hij geen kamer alleen noodig en kan hij in de voorkamer op de 6ofa slapen." „Och, stuur hem er niet uit," zeide Carlo en er werd afgesproken, dat in een hoek van de kamer een bedje voor Gigi zou worden gespreid tot diens groote tevredenheid. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1906 | | pagina 1