Stadsnieuws^ Allerlei. Uit den mond van het Volk. en te hulp te roepen, om door wereld schokkende rampen don mensch aan zijn bestaan en almacht te herinneren, doet denken aan een superieur van de slechtste soort, die van tijd tot tijd door een daad van willekeur zijn onderge schikten aan zijn macht herinnert. Hoeveel hooger toch staat Goeth's: „Ich habe kleinen Namen dafür!" den ongcloovigen Faust in den mond ge legd. Hoe Huisarbeid soms wordt beloond. Uit een artikel in „Vooruit1' nemen we het volgende welsprekende staatje op van de betaling voor huisarbeid in Engeland. Voor 't maken van 144 lucifersdoos jes wordt 10 cent betaald. Met 12 uur werkens per dag wordt 't loon ...13 per weck. Voor 24 gros haken en oogen, dus voor 24 X114 stuks op kaarten te naaien, wordt 40 cent betaald, voor 14400 knoo- pen aan de kaarteu te naaien, wordt f 1.80 ontvangen. Een vrouwtje dat dien laatstgenoemden arbeid uitoefent, en met baar broer samen dagelijks 15 uur werkt, verdient met hem santen '210 harde centen per week. Voor de vervaardiging van sporthallen, waarmee jongeheeren en jongedames uit gegoede standen zich vermaken, wordt 20 d 30 ct. betaald. De handelaar ont vangt er f (i a f7 voor! Met 12 uur arbeid per dag wordt f 3 per week verdiend! Voor 96 uur arbeid ter vervaardiging van paraplu's en parasols wordt f 4.5 per week betaald! Een vrouw maakt franje voor sjaals. Als ze 17 uur per dag hard werkt ver dient ze f 3 per week. Een knap schoen maker werkt 14 uur per dag voor nog geen GO cent, zelfs moet hij zijn naalden betalen. Een oude vrouw vervaardigt borstels, zij krijgt 32','j ct. voor duizend gaten die ze vult, en kan 't niet hooger brengen dan f 3.6 per week. Voor het vervaardigen van een klein- kindermantel wordt f U.50 betaald, de mantel wordt verkocht voor f S.'JOÜ Tienduizend huiswerkers sbopen on der dit gevloekt zweetstelsel hun leven af! Is 't niet ten hemel schreiend? Zoo is 't in Duitschland, in België, in Nederland. De Engelsche regeering heeft beloofd ernstig te overwegen, hoe zij dezen huisarbeid zal regelen. Engeland moge hierin de andere landen ten voorbeeld zijn. Want 't leven van talrijke ongelukkigen wordt ver woest. Zoo'n industrie, die op de sclian- lijkste wijze den fabrikant verrijkt, zonder dat redelijke invloed op de loo- nen mogelijk is. Twee boertjes zitten in den trein van Leeuwarden naar Groningen. Al heel spoedig zijn ze in een druk gesprek gewikkeld, tot de een, die aan een der tusschenstations is ingestapt komt met de vraag: „En hoeveul kost dat. nou wel, van Leeuwarden naar Groningen?" „Twee gulden vijf en veertig", is het antwoord. „Wel, wel, zegt de ander, „da's een heele cent. En hoeveul kost het dan van Groningen naar Leeuwarden?" „Ook twee gulden vijf en veertig cent," zegt de ander lachend, „da's toch krek geliek." „Zoo," zegt ons eerste boertje, niet in 't minst uit 't veld geslagen, is dat krek geliek. En van Poaschen tot Pinksteren is zeuven weken, nie'waar?" „Ja", zegt de ander. „Nou" triomfeert ons boertje, en van Pinksteren tot Poaschen is dat ook krek geliek Schoon gelijk had deze buitenman, ofschoon men in Groningen nu juist geen boertje behoeft te zijn om niet van dat „krek geliek" te houden. Dat zien we althans nu, nu daar eenige ge vallen van pokken zijn voorgekomen. De anti-revolntionairc zijn heftig tegen den vaccine-dwang gekant, niet waar, maar blijkbaar alleen als er geen pokken heerschen. Pokken of geen pokken, dat is vol strekt niet „krek geliek" bij de Groning- sche mannen broeders. In Groningen toch bestond groot ge vaar voor uitbreiding en onmiddellijk zijn dan ook maatregelen getroffen, om daartegen te waken. Zoo is de heele bevolking der open bare scholen gerevaccineerd. Daarin steekt natuurlijk niets bijzonders, even min als hierin, dat op de katholieke scholen direkt hetzelfde gebeurde. Maar wel de moeite van het onthou den waard is, dat de andere christelijke scholen uit eigen beweging eveneens haar leerlingen deden herinneren! Als de nood aan den man komt, schijnt men in die kringen toch ook wel van voorzorgsmaatregelen te houden, ofschoon men in gewone omstandigheden in Groningen nu niet zoo bijzonder op voorzorgsmaatregelen schijnt gesteld te zijn. Dat leert ons althans het volgende verhaal, dat we in de Nieuwe Gron. Courant lezen. Luchtig getimmmerd met niet te dikke muren bieden de modern ingerichte „woningen" naar de befaamde „laatste eischen des tijd" en voorzien van „vele gemakken" vele voordeelen. Een van die vele gemakken is dat men om een buurpraatje te maken niet naar zijn buurman behoeft te gaan maar kalm thuis kan blijven en slechts een half toontje harder behoeft te spreken om zich een paar huizen verder voldoende verstaanbaar te maken. Van een piano of orgel profiteert de heele buurt. Van de muziek die in een hoekhuis gemaakt wordt is dit profijt nog grooter. Vooral in den warmen tijd van het jaar is deze doorluchtigheid van ontschat- baar voordeel. Een enkel raam behoeft slechts open te worden gezet om door het gansche moderne huis een heerlijk ver- frisschende luchtstroom te doen gaan. Maar als wandelaar langs deze huizen uioet men een beetje opletten, want het wil wel gebeuren dat er bij stil weer iets naar beneden komt. Aan den Kranenweg te Groningen viel Woensdag achter de hielen van een argeloos voorbijganger een geheel raam met kozijn en al in gruis op den grond. De zon scheen en de blaadjes aan de boomen wachtten tevergeefs op een zuchtje wind dat hen zou doen heen en weer wiegelen. Een groote hond met een muilband om, deed wanhopige pogingen vlecsch van een afgekloven been te halen. Het was warm en stil in de buurt. Zoo viel het raam. De hond stoof op met de staart tusschen de beenen, liet de kluif in den steek. Tien huizen ver werden ramen opengeschoven en opengeslagen. Overal staken angstige vragende menschengezichten. not geval werd besproken, een half uur lang wel Moraal: let bij volkomen windstilte op vallende vensterramen van moderne woningen. Met drie dingen is men in huis ver legen Met rook een kwaad wijf en met regen; Maar 't vierde is nog het grootste kruis: Veel kinders en geen brood in huis. Kwade namen stichten niet, zei de voorlezer, en hij sloeg maar over, die hij niet lezen kon. Ik moet er meê wezen, zei de dief tegen het loopende volk, en hij reed naar de galg. Ik zie veel door de vingers, zei de kat: toen zag ze door de traliën eeue muis in de val zitten. De vrouwen zijn zwakke vaten, daar om leg ik er een band om, zeide kuiper, en hij roste zijn vrouw. Wel zuster, gij zijt oud geworden, zei Kees de Oost-Indië vaarder eu hij had haar in geen zeventig jaar gezien. Man en vrouw zijn één, zei Jochem; maar in de Delftsche schuit betalen zij voor twee. Daar weten wij timmerlui raad voor, zei de jongen, en hij was acht dagen op timmeren. Het begint te avancceren, zei meester Tijl tegen zijn knecht, en hij schoor drie uren over een baard. De jeugd wil er uit, zei besje, en zij reed op een bezemstok. Het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. alhier heeft in zijn vergadering van Vrijdag 11 dezer tot predikant beroepen Ds. G. W. C'. Vunderink, te Hoogeveen. Geslaagd voor de acte onderwijzeres mej. J. van Schaïek. De vier candidaten van de Rijks- Nornwalleescu alhier, zijn thans allen geslaagd. De heer A. E. van Arkel alhier, is gekozen tot commissaris der sociëteit „Amicitia", (vac. Wijnand Wolff). Mej. E. M. van der Horst Bruijn slaagde voor het examen voor Kraam vrouwenverpleegster, dat op 7 en 9 Mei, in de universiteits-vrouwenkliniek te Amsterdam, werd afgenomen. De Toynbee-vereeniging „Ons Huis" zal hare jaarlijksche algemeene vergade ring houden op Dinsdag 15 Moi, des avonds te 8 ure, in het gebouw, Korte- gracht. AgendaJaarverslag van den secretaris. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Mededeelingen. De vcreenigiug tot veredeling van den Nederlandschen vischstand heeft het visch- recht in de Eem gepacht, met het doel daarin verschillende edele uitheemsche vischsoorten uit te -zetten. De heer J. R. van 't Hof was met f 4787 minste inschrijver bij de aanbe steding, door de genie te Amsterdam gehouden, van de verving van militaire gebouwen in genoemde plaats en nabij gelegen werken. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zal Maandag a.s. aan de Bad en Zweminrichting alhier, de gelegenheid voor buitenbaden worden opengesteld. Donderdag trok op de Langestraat een vrouwtje de aandacht door haar vreemde manieren. Telkens liep zij den een of anderen winkel in eu deed dan vrij groote bestellingen. Al spoedig be moeide de politie zich er mee, die het vrouwtje naar het politiebureau bracht, waar door een der geneeshceren ver schijnselen van waanzin werd geconsta teerd. De familieleden en keunissen had den in den laatsten tijd wel opgemerkt dat zij vaak erg „vreemd" deed maar het vermoeden aan krankzinnigheid was niet opgekomen. Thans is het vrouwtje naar Utrecht overgebracht. De afdeeling Amersfoort van "Volks onderwijs, vergadert Maandag 14 Mei in de Zwaan, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: Jaarverslag. Rekening en Verantwoording van den penningmeester. Bestuursverkiezing. Mededeelingen. Bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk treedt Zondagmorgen om half elf op Dr. W. J. Lente, predi kant te Leiden. De heer J. K. II. de Beaufort heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolgd afgelegd het doctoraal examen Rechtswetenschap. Een portret van H. M. de Koningin, zittende to paard, is geschonken aan de verschillende militaire caDtines. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve tweede-luitenant in het XVIHde land weerdistrict de reserve-sergeant P. J. Ampere. Van de Kon. Militaire Academie zullen de volgende cadetten alhier worden ge detacheerd: Bij het 5e regiment inf: Cayaux, Bischoff van Heemskerk; Lestrade; Inklaar; Neijs; Smecnk; Keers; iSlabbckoornEverts; Voorwalt; De Rijk Croiset van Uchelen; jhr. l'eding van Berkhout; Ohlhardt; Kortenoevor; Pala- che; Dicmont; v. d. "Veen; Soetens; Tenhaeff; Doorman. Bij het 1ste reg. Veld-art: Van Hulsteijn; Van Temmen; Sieg- tnund; Van Goor; Schimmel; Van Hut ten; Teijinck; Van den Berg. Bij Kon. Besluit is toestemming ver leend aan A. E. van Arkel, secretaris en ontvanger der gemeente Hoevelaken, om tot 1 Mei 1909 te Amersfoort te blijven wonen en zulks niet intrekking van de bij Kon. besluit van 30 Dec. 1902 No. 53 verleende toestemming. Van het 58e Nederlandsch Landhuis- houdkuudig Congres, dat op 5, 6, 7 en 8 Juni alhier wordt gehouden is het programma verschenen. Eere-Voorzitter van het Congres is Mr. E. D. Graaf Scliimnielpenninck, Com missaris der Koningin in Utrecht; Voor zitter de Heer C J. Iineppelhout van Sterkenburg, te Driebergen; Onder- Voorzitter de Ileer J. B. "Westerdijk, te UithuizermeedenEerste Secretaris- Penningmeester de Heer G. baron de Senarclens de Grancy, te Vucht; Tweede Secretaris-Penningmeester Jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs, alhier. De regeling van het Congres is als volgt: Dinsdag 5 Juni. 8 uur nam. Ontvangst van de Congres-leden ten Stadhuize door het Gemeente-bestuur van Amersfoort. Concert in „Amicitia", aangeboden door die Sociëteit. Woensdag 6 Juni. 9'/a uur voorm. Congresvergadering in de groote zaal van „Amicitia." I. Opening van het Congres. II. Mededeelingen van ingekomen stukken. III. Wat kan er gedaan worden om de ontginning van 's lands woeste gron den te bevorderen op grooter schaal dan tot dusverre geschiedde? Inleider: Jhr. J. Hora Siccania van de Harkstede, Rijscnburg. IV. Welke soort varkens is voor Neder land meest gewenscht en hoe komen we daaraan? Inleider: de Heer II. D. S. Hasselraan, Utrecht. V. Is het wenschelijk, dat ook de groote landbouwbonden, vereenigingen en maat schappijen daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen? Eileider: de Heer C. G. J. A. van Genderen Stort Groningen. l'/j uur nam. VI. Verslag van den Raad van Beheer van het Sloetfonds. VII. Welk nut hebben de Koelpak- huizen voor Land- en Tuinbouw? Inleider :deHeerA. Waller, Amsterdam. VIH. Langs welke wegen kan de be reiding van de Nedcrlandsche zoetemelk- sche of vette kaas meer winstgevend gemaakt worden? Inleider: de Heer H. B. Ilylkema, Utrecht. 7 uur nam Rijtoer over StoutenburgnaarLeusden. Muziekuitvoering aldaar. Namiddags. Ringrijderij op het ten toonstelling-terrein. Donderdag 7 Juni, 9'/j uur voorm. Voorzetting der Congresvergadering. EX a. Zou liet mogelijk zijn in Neder land een paard geschikt voor het wapen der Cavalerie te fokken, zoo ja, in welke gedeelten van ons land, van welk ras znuden de daartoe aan te koopen heng sten moeten zijn en welke prijs zou door het rijk gemiddeld voor deze paarden op 4-jarigen leeftijd aan den fokker be taald moeten worden? b. Zou het Rijk het geld, dat nu voor het Ilengsten-depót te Bergen-op-Zoora wordt uitgegeven, niet voor den land bouwer (fokker) nuttiger kuimen be steden? Inleider: de lieer A. J. P. Meteler- kani van Bronkhorst, Amersfoort. X. Is het met het oog op de belang rijkheid van den Nederlandsbhe scliapen- hadel op Engeland niet wenschelijk, dat ernstige samenwerking plaats hebben in Nederland tot verbetering van liet schapenras? Inleider: De Nederlandsche Kamer van Koophandel, Londen. XI. Benoeming van een lid van het Bestuur der Vereeniging (art. 5 van het Reglement). XII. Besluit omtrent het houden van het 59e Landh. Congres (art. 10 van het Reglement). l'/j uur nam. XIII. Welke middelen staan ten dienste der Botercontróle-stations, om de censumptie en export van gecontro leerde boter te bevorderen? Inleider: De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond. XIV. Sluiting van het Congres P/a uur nam. Concours Hippique op het terrein der Tentoonstelling. Muziekuitvoering. 3 uur nam. Bezoek san het Concours-Hippique. 6uur nam. Officieel Congresdiner bij Reichnian nabij het Station. Prijs per Couvert f 3.50 met inbegrip van 1 2 ffesch wijn. 8*/a uur nam. Concert in Amicitia, aangeboden dooi den Commandant van het 5e Reg In fanterie. Na afloop gedirigeerd bal in de groote zaal van Amicitia. Vrijdag 8 Juni, 10 uur voorm. Excursie. Rijtoer over Baarn-Prins Hcudrikoord naar Maartensdijk. Be zichtiging van het veeloos landbouwbe drijf en ontginnen van Eykenstein. Eenvoudig koffiemaal te Lage Vuursche Uiteengaan der Congresleden aan het Station De Bilt (gelegenheid om desge- wensebt zoowel per trein als per rijtuig terug te gaan). Men deelt ons mede: Vrijdag 18 Mei zal het Tweede Kamerlid, de heer Th. M. Ketelaar in de Arend alhier, in een openbare vergade ring spreken voor de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Deze vergadering is in hoofdzaak belegd naar aanleiding van de wijze, waarop door Wethouder Celosse in de voorlaatste Raadsvergadering over het streven der onderwijzers is gesproken. Zy, die Woensdagavond eens naar de Koninginnelaan zijn gewandeld en daar de uitvoering van de Amersfoortsche Muziekvereeniging hebben gehoord, zul len zeker tot de overtuiging zijn geko men, dat het toch te betreuren zal zijn wanneer dit orkest zal moeten verdwijnen of in ieder geval niet die vlucht kan nemen, die directeur en uitvoerenden wel graag zouden willen bereiken. De Muziekvereeniging gaat in ledental goed vooruit, maar het geld, zoo dringend noodig voor een dergelijke vereeniging, blijft nog ontbreken. Dit is niet alleen niet prettig voor de vereeniging maar het belet ook veel, wat beslist noodig is en staat een gezonde ontwikkeling in den weg. We hopen van harte, dat vele Amers- foorters zullen willen meehelpen om hieraan een einde te maken. Binnenkort zal er een poging worden gedaan om het aantal donateurs te vergrooten. Wanneer de lijst zal worden aange boden, hopen we dat velen daar op zullen teekenen. Ingevolge het besluit van de algemeene vergadering van den" Bond van Neder landsche onderwijzers, is te Amsterdam opgericht een Centraal bureau voor onderwijs-adviezen. Dit bureau is gevestigd Ie Constantijn- Huijgenstraat 118, en heeft ten doel het verschaffen van adviezen, mededeelingen en rapporten over onderwijsaangelegen- lieden, inzonderheid voor zoover deze in betrekking staan met de onderwijzers- vakvereeniging. In de eerste plaats zal het bureau werken voor hoofd- en af- deelings-besturen van den Bond, daar nevens echter zal het eveneens aan vak- vereenigingen en particulieren adviezen verstrekken van zaken het ouderwijs rakende. Secretaris der commissie is de heer E. J. van Det, terwijl corres pondent voor Amersfoort e. o. is de heer W. C. Oosterman. In de 41ste algemeene vergadering van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van M. O., die dit jaar'28, 29 en 30 Augustus te Alkmaar gehouden wordt zal o.a. door den lieer J. M. Thiel alhier ingeleid worden het punt: Middelbaar onderwijs Rijkszaak. Grondslag voor bespreking. I. Het feit, dat de oprichting van scholen voor Middelbaar Onderwijs ge deeltelijk door het Rijk is geschied, doch voor liet overige aan de zorg der gemeenten werd overgelaten, is oorzaak, dat er tusschen de leden van het Neder landsche volk groote ongelijkheid heerscht ten aanzien van de gelegenheid, om middelbaar onderwijs te genieten en de voorwaarden waaronder liet genoten kan worden. II. Deze ongelijkheid kan slechts worden uit den weg geruimd door eene wettelijke regeling, waarbij hot geheele middelbaar onderwijs tot Rijkszaak wordt gemaakt, daar alleen langs dezen weg de mogelijkheid bestaat, de scholen ten goede te laten komen aan het geheele Nederlandsche volk, de bevolking van het platteland vooral niet uitgesloten. HL Deze wettelijke regeling bevatte voorts, in het belang van de bevolking buiten de steden en in het belang der maatschappelijk minderbedeelden a. dat kosteloos vervoer wordt verleend aan alle leerlingen die scholen voor middelbaar onderwijs bezoeken, b. dat het onderwijs en de benoodigde leerboeken kosteloos worden verstrekt aan lieu, die ruimschoots, de begaafd heid bezitten, om het onderwijs te volgen, doch wier ouders niet bij machte zijn tot betaling van schoolgeld, c. dat bij de schoolgeldheffing voor alle andere leerlingen rekening wordt gehouden met de financieele draagkracht der ouders, d. dat bij het middelbaar onderwijs een beurzenstelsel wordt ingesteld, waarbij in de eerste plaats rekening gehouden moot worden met de belangen der jeugd van die plaatsen, welker inwoners van de gelegenheid tot het ontvangen van middelbaar onderwijs verstoken mogen heeten. Voorbereidend militair onderrielit. Blijkens de jongste aflevering van het „Recueil Militair," heeft de minister van oorlog bepaald, dat het voorbereidend militair onderricht, hetwelk in de laatste jaren gegeven werd van aanvang Novem ber tot einde Felnuari, voortaan zal plaats vinden van begin October tot einde Januari en dat de aanmelding tot deel neming aan dat onderricht moet geschie den vóór 1 Juni, doch, met liet oog op den korten nog beschikbaren tijd in het jaar 1906 bij uitzondering kan plaats hebben tot en met 15 Juni e.k. Wij brengen hierbij in herinnering, dat het voorbereidend militair onderricht o.a. ten doel heeft, aan toekomstige militieplichtcn de gelegenheid te verschaf fen,om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijk geoefendheid,

De Eemlander | 1906 | | pagina 2