Stadsnieuws^ Advertentiën. 9 „WITTE BAZAR". Allerlei. Ingezonden. Heeren-, Dames- en Kinder Ondergoederen is YÓor benoeming eener Commissie. Een derde lid zou niet zooveel bezwaar zien in de opname der weezen, (ivel in het aannemen van het Aldegon- de-gasthui8. Hij zou echter wenschen de kwestie van bevoegdheid uit te iuakcn. Vier leden zijn voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders, terwijl een lid de vergadering had verlaten. Daarop wordt de vergadering ge sloten. De Rapporteur, M. R. N. OOSTERVEEN. Amersfoort, 14 Mei 1906. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op dc verslagen van de vergadering der afdeelingen van den Gemeenteraadgehouden op 9 en 3 Mei 1906. Hoewel schier alle onderwerpen, ten aanzien van welke door vele leden inlich tingen gevraagd zijn, uitvoerig behandeld lijn in de juridische en technische advie zen, welke voor U ter inzage gelegen hebben, zullen wij gevolg geven aan uw wensch, nogmaals met de „Utreeht- 6che Waterleiding Maatschappij" in onder handeling te treden. Te zijnor tijd hopen wij U met den uitslag in kennis te stel len. Ten einde evenwel de verdere behandeling zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, mogen wij niet nalaten, krachtig bij U aan te dringen, steeds zooveel mogelijk van de ter visie gelegde stukken, welke niet geschikt zijn in druk te doen verschijnen kennis te nemen. De behandeling van ons voorstel be treffende het Burger Weeshuis in de le afdeeling geeft ons geen aanleiding tot nadere beschouwingen. Voorzoover de gemaakte bedenkingen blijkens het ver slag niet reeds in de afdeeling zelve zijn weerlegd, verwijzen wij U naar ons voorstel dd. 20 April 1906 afdeeling 1, no. 868. Wat betreft de besprekingen in de 2de afdeeling zij het volgende opgemerkt De meenir.g van een dor leden, dat de belangen van de weezen geheel buiten beschouwing zijn gebleven, wer pen wij vsorzoover zij tegen ons college is geuit, ver van ons. De belangen van het Weeshuis zijn ten nauwste verbonden aan die der wcozen, zoodat, indien wij een voorliet Weeshuis bedenkelijk voornemen trachten te keeren, het verwijt ons niet treffen kan, de belangen der weezen te vcr- waarloozen. liet lid, dat van oordeel was, dat tegenover eene schenking van f 30 000 ecne jaarlijksche uitgave van hoogstens 1200 als maximum zou staan, verliest uit het oog, dat blijkens ons voorstel dd. 20 April de jaarlijksche kosten bovendien zullen vermeerderen met f 635 (waarvan voorloopig f 94 afgetrokken kan worden alsopbrengst van de Burgcrbuurt). De bewering van een der leden, dat er jaarlijks f 1000 overblijft, is in strijd met de door Regenten over de laatste 10 jaren medegedeelde cijfers. De meening, dat art. 1 van het Regle ment zou bepalen wie opgenomen moeten worden, maar niet zou voorschrijven, dat alleen de personen, die voldoen aan de in art. 1 gestelde eischen, mogen worden opgenomen, kunnen wij geenszins onder schrijven en wordt door Regenten, blij kens hun verzoek tot wijziging van het Reglement, niet gedeeld. Indien deze lozing juist ware, zou met het zelfde recht beweerd kunnen worden, dat ook uiet-weezen opgenomen kunnen worden; immers dit is evenmin verboden. Indien inderdaad Regenten vrij waren, iedereen in het Weeshuis op te nemen, onafhan kelijk van de eischen voor opnamen ge steld in art. 1 van het gezamenlijk vast gestelde Reglement, en Regenten van deze vermeende vrijheid gebruik maakten, zoude een herziening van het Raadsbe sluit dd. 1746, waarbij een jaarlijksche uitkeering aan het Weeshuis gegeven werd, weldra aan de orde gesteld moeten worden. Ten slotte blijft ons over te bespreken art. 18 van het Reglement. Volgens een der leden, zou de Raad niet mogen weigeren eene Commissie tot Reglcments-herziening te benoemen. Artikel 18 luidt: „Wanneer de Raad of wel Regenten van het gesticht eene herziening van het Reglement wenschclijk achten, zal die te allen tijde kunnen plaats hebben. „Wanneer tot eene herziening is be sloten, zal het ontwerp worden gemaakt door eene commissie van drie leden uit den Raad en drie leden uit het College der Regenten; welk ontwerp vervolgens na goedkeuring door het College van Regenten, door den Raad wordt vast gesteld". Het eerste lid zegt dus, dat wanneer of de Raad of Regenten ecne herziening van het Reglement „wenschelijk achten" deze te allen tijde kan plaats hebben. „Wanneer tot eene herziening is be slotenzal het ontwerp worden gemaakt door een commissie van drie leden uit Wij cnrsiveeren. B. en W. den Raad en drie ieden uit het College van Regenten". Drie leden uit den Raad moeten dus benoemd worden „wanneer tot eene her ziening besloten is", Dc vraag dient dus gesteld: wanneer kan gezegd worden, dat tot eene her ziening besloten is? Dit nu is, naar onze meening het geval, wanneer èn Raad èn Regenten uitgemaakt hebben, dat eene herziening zal plaats hebben. Het geldt hier een Reglement, ge zamenlijk vastgesteld door Raad en Regenten. Dit Reglement kan dus slechts gezamenlijk gewijzigd worden door Raad en Regenten. Wanneer derhalve éen van beide colleges besluit tot wijzigen en het andere college niet, dan kan moeilijk volgehouden worden, dat „tot ccuc her ziening besloten" is. In het gestelde geval is er slechts een besluit van éen college, terwijl tot eene herziening noodig is, de samenwerking van twee colleges. De woorden van art. 18 laten naar onze meening geen andere uitlegging mogelijk. En bovendien, welk nut kan het heb ben een commissie te benoemen, indien de Raad zich reeds uitgesproken heeft, dat hij de wijziging, die de Commissie zal ontwerpen, niet wenschelijk acht. Daargelaten, dat o. i. het Reglement geen andere uitlegging toelaat, lijkt het ons meer beleefd tegenover Regenten onmiddellijk uit te maken of de Raad tot de wijziging zal besluiten, dan wel eerst Regenten en de Raadscommissie hun taak te laten volvoeren en daarna het gedane werk nutteloos te maken, door de voorgestelde wijziging te ver werpen. Wij merken hierbij op, dat toen Regenten in 1901 eene wijziging wen schelijk oordeelden, zij, bij het verzoek tot benoeming eener commissie, reeds aanstonds de wijziging en de redenen, die deze wenschelijk maakten, mede gedeeld hebben. Op grond van het bovenstaande meenen wij bij ons voorstel dd. 20 April afdee ling I, no. 868, te moeten volharden. Indien uwe vergadering evenwel eene andere opvatting van artikel 18 huldigt, of het meer beleefd tegen over Regenten vindt, thans eene Commissie te benoemen, dan zullen wij ons daartegen niet ver zetten. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WU1JTTERS. De Secretaris, J. Cr. STENFERT KROESE. Een allervermakelijkstc vraag is dezer dagen voor de rechtbank te Muhlhausen i. Th. behandeld; de vraag nl. of op de straat luid mag worden geniest. Een inwoner van het genoemde plaatsje had zich te verantwoorden over de aanklacht dat hij op de markt zoo luide had ge niest, „dat de daar op post staande politie beambte van schrik ineenkromp en dat, zooals deze beambte verklaarde, zelfs de electriscbe tram stopte omdat men een onderzoek naar het vreesclijk geraas wilde instellen". De misdadiger kreeg van de politie een boete van 3 Mark, maar hij ging in hooger beroep bij de schepenrecht- bank en werd vrijgesproken. Nu ging het openbaar ministerie in hooger beroep, en eischte weder 3 Mark boete, maar de ongelukkige niezer legde medische attes ten over, waaruit bleek dat hij niet anders kon proesten, de rechter was hierdoor overtuigd en sprak de man wederom vrij. Zoo zie je, hoe een eenvoudige nies bui je in ongelegenheid kan brengen, vooral als er net in je nabijheid een schrikachtige diender op post staat. Maar ook voor den rechter is het niet aange naam dergelijke zaakjes te berechten. Daar zal het wat wetskennis en rechts geleerdheid bij te pa6 zijn gekomen, voor de uitspraak kon volgen. Waaruit men al weer leeren kan dat het niet zoo'n gemakkelijk baantje in Duitscbland moet zijn, rechter te wezen. Wellicht hebben ze met evenveel uitzoekerijen te doen als onze burgemeesters tegen woordig. Ja, ook dat wordt wel eens voor een gemakkelijk baantje gehouden, maar toch blijkt zoo nu en dan, dat er nog heel wat bij komt kijken. Dat ondervinden zij, eerst goed nu de kin derwetten in werking zijn opgetreden. De Minister van Justitie heeft nl. een staat van inlichtingen vastgesteld om trent jeugdige personen, wier plaatsing is bevolen in een tuchtschool. Met de beantwoording der vragen worden de Burgemeesters belast. Dezer dagen, zoo meldt de „Nbr.", ontving de Burgemeester eener gemeente een dergelijken staat ter beantwoording en werden daarin inlichtingen gevraagd omtrent: 1. den vader, 2. den moeder, 3. zijn de vader en de moeder gehuwd? Datum van het huwelijk, 4. verwant schap van vader en moeder, hoeveel kinderen hebben zij gehad?, 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan gestorven? Waar aan? 7/l4. Is iets bekend van: zenuw ziekte, krankzinnigheid, tuberculose, sy philis, andere ziekten voor het kind van belang, dronkenschap, zelfmoord, misdrij ven, bij dc ouders, de grootouders, ooms en tantes, broeders of zusters? 15. zijn dc ouders beiden of een van beiden ont heven of ontzet van de ouderlijke macht of van de voogdij; zoo ja, bij welke uit spraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van liet kind voorzien? 16. Het hoeveelste kind is de verpleegde? 17. Hadden zwangerschap en geboorte normaal verloop? 18. Was het een borstkind? 19. Leed het aan stuipen in de eerste levensjaren? 20. Iloe oud kreeg het tanden? 21. Hoe oud leerde het spreken? 22. Hoe oud leerde het loopen? 23. Leed het aan Engelscho ziekte? 24. Heeft hot aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welke? 25. Leed het aan toevallen? 26. Bestonden er andere afwijkingen in het zenuwleven? 27. Hoe oud was liet zin delijk? 28. Was het achterlijk? (lichame lijk, geestelijk), 29. Hoe is het karakter? (valsch of eerlijk, ondeugend of gehoor zaam, plaagziek of vriendelijk), 30. Hoe is het temperament? (driftig of kalm), 31. Had het liefhebberijen, welke? En zoo kwamen er op het formulier nog een 60tal andere vragen voor. Waarlijk, zulk een vragenlijst te be antwoorden is geen kleinigheid. Vooral het onderzoek naar vragen als No's. 17, 18, 20, 27 enz. enz. is wel een interesssant werk voor onze burgervaders. Bij dc godsdienstoefening, welke Zondag 27 Mei des morgens te half elf v. m. in het Logegebouw van Persijnstraat 1, voor den Doopsgezinden Kring wordt gehouden, zal als spreker optreden Ds. E. M. ten Catc van Apeldoorn. De generaal-majoor W. A. T. de Meester, thans te 's Gravenhage, is bij Kon. besl. benoemd tot plaatsvervangend gouverneur van de Residentie. De heer G. J. Buijs, directeur der II. B. S., is benoemd in de commissie van aanneming voor adelborst der 2e kl., 3c afd. bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord.. Men verzoekt ons mede te doelen, dat aan een twintigtal directeuren van fabrieken en leiders van andere bedrij ven, waarin aan het personeel licht ongelukken kunnen overkomen, door het bestuur van „Het Groene Kruis" een uitnoodiging is verzonden, om iemand aan hun fabriek of bedrijf verbonden, te willen verzoeken een cursus in eerste hulp bij ongelukken te volgen, welke de vereeniging zal openen. Deze cursus waarvoor Rijkssubsidie werd aangevraagd, ter bestrijding van de onkosten, zal hoogstens 4 maanden duren en 12 lessen, minstens ieder van 1uur, omvatten. Een geneesheer leidt den cursus welke gehoudeu wordt onder toezicht van den medisch-adviseur bij de Arbeidsinspectie. Tot deelneming komen bij voorkeur in aanmerking: opzichters, portiers, kantoorbedienden, meesterknechts, machi nisten en de meest ontwikkelde werk lieden, terwijl aan het volgen van den cursus geen onkosten zullen verbonden zijn. Wij ontvingen van den secretaris der sociëteit Amicitia de rooster van de muziekuitvoeringen in den zomer van 1906, welke luidt als volgt: Zondag 3 Juni. Dinsdag 5 Juni (eerste dag Land bouwtentoonstelling en Landhuishoud- kundig Congres). Donderdag 7 Juni (welwillend aange boden door den heer Kolonel, Comman dant van het 5e regiment infanterie. Dit concert begint te half negen. Na afloop is er bal in de groote zaal, van wege het Landhuishoudkundig congres). Donderdag 14 Juni Zondag. 24 Juni. Donderdag 28 Juni. Donderdag 5 Juli. Donderdag 12 Juli. Dinsdag 17 Juli. Zondag 22 Juli. Donderdag 26 Juli. Donderdag 2 Augustus. Zondag 12 Augustus. Dinsdag 21 Augustus. Vrijdag 31 Augustus. Dc concerten vangen aan te half acht, behalve daf op 7 Juni (zie boven). Die op 24 Juni en 26 Juli worden gegeven door de muziek van het 4e regiment huzaren uit Deventer, directeur de heer H. A. Maas; die op 2 en 31 Augustus door het LTtrechtsch orkest, directeur de heer II. Kuijpers; de overige door de stafmuziek van het 5e regiment infan terie, directeur de heer G. Bikkers. In de zitting der arrondissementsrecht bank van Utrecht van Maandag '21 Mei 1906, werd o. a. de volgende uitspraak gedaan: B. de V., 21 jaar, arbeider te Amers foort, bekl. van mishandeling van G. W. te Amersfoort, veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. Door de politic zijn Zondagmorgen op hceterdaad zes jongens gesnupt, die uit de tuinen seringen stalen. Eene gestrenge vervolging zal worden ingesteld. Men zij op zijn hoede. De sjouwer H. alhier, die in zijn geestvermogens was gestoord, heeft Zaterdagnacht in een onbewaakt oogen- blik zijn woning bij den Koppel verlaten en is blijkbaar achter 't Spijker te water geraakt. Den jvolgenden morgen vond men daal' zijn lijk. De Commissaris der Koningin, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, bezocht gisteren onze. gemeente, aan het hoofd waarvan hij ook vele jaren gestaan heeft als burgemeester. Te 10.15 aangekomen werd Z. II. E. G. ten stadhuizc in de burgemeesters kamer ontvangen, waarna dc gemeente raad zijn opwachting maakte. Vervolgens werd in dc Raadszaal audiëntie verleend: te 10.30 uur voor burgerautoriteiten, (e 12.:;0 aan dc officieren van het garnizoen, die korps- gewijze werden voorgesteld, en daarna aan particulieren. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun oud- burgemeester hun opwachting te maken. Te 1 uur had ten huize van den burgemeester een déjeuner plaats, na atloop waarvan een bezoek werd ge bracht aan: het Pieter en Blokland's Gasthuis, het gesticht „de Armen dc l'oth", het R. K. Liefdehuis, het Bur gerweeshuis, de Gasfabriek, Ma Retraite, dc School aan de Puntenburgerlaan. Het uur van vertrek naar Utrecht was bepaald op 5.20 nam. De generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie, is tot en met zó Mei uit het garnizoen afwezig. De le luitenant D. J. Gorter, van het 5c regiment infanterie, wordt van 1U Juli tot 8 September gedetacheerd bij dc Normaal Schietschool, te 's-Graven- liage, tot het volgen van den cursus B. (Herhalingscursus). De le luitenant'der vcld-artillerie P. 1). van Essen zal dc schietoefeningen bij de Zwitscrsche artillerie bijwonen, door welke proeven zullen genomen worden met door hem uitgevonden projectielen. Aan den le luitenant II. Jespers, van gedetacheerd uit Wcst-Indic terug en ingedeeld bij het 5e regiment infanterie, is een verlof verleend van twee maanden. Het schriftelijk gedeelte van het eind examen der II. B. S. wordt dit jaar gehouden van "Woensdag 13 tot en met Vrijdag 22 Juni. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Bedactie! Als lid van Vreemdelingenverkeer ontving ik, eenige dagen geleden, ook een jaarlijksch verslag. Het verheugde mij hieruit te vernemen dat alles nog in goeden staat was. De roomtuintjes op de Langestraat werden netjes onder houden, de banken, op verschillende fraaie punten geplaatst, werden des daags veel gebruikt door vermoeiden en ouden van dagen, des avonds echter meer door het jongere geslacht. Of dit echter wel dingen zijn om vreemdelingen in de stad te lokken be twijfel ik zeer, ik geloof niet dat er één Amersfoort bezoeken zal om de room tuintjes of zoo'n bank te bewonderen. De zuidelijke bewoners van Nederland weten er iets betere op, zie hier hoe ze te Maastricht handelen om vreemdelingen te lokken. Te Maastricht ging Zondag weder dc jaarlijksche Sint-Servatiusprocessie 'rond. In haar midden bevonden zich vele geestelijken, leden van congregatiën, patronaten enz. Ook de commissaris dei- Koningin, de burgemeester, leden van Ged. Staten en gemeenteraad namer. er aan deel. Tal van vreemdelingen, aangebracht door extra treinen, en bewoners der omliggende plaatsen waren er in de stad. Zou dit niet een kleine vingerwijzing zijn voor den impressario van vreemde lingenverkeer om hier ook eens zoo'n processie op touw te zetten. Wanneer deze impressario eens een contract aanging, evenals in Maastricht, tot het vormen van een processie, met onze autoriteiten, b.v. No. 1 de muziek van Caecilia; No. 2. Onze Burgorvaei' met zijn staf en Raads leden; 3. De griffier der Secretarie en zijn staf; 4. Heeren Geestelijken met ouderlingen en diakenen der groote St. Joris; 5. De directeur der gemeente- reiniging met zijn helpers; 6. Eenige genoodigden, met de begrafenishoeden op, uit het Liefdehuis; en wanneer nu deze processie, ter gelegenheid der blijde inkomste van ds. Vunderink, een cake walke gingen dansen rondom de groote St.-Joriskerk, ben ik er verzekerd van dat ei» duizenden vreemdelingen in de stad zouden komen, menig winkelier zou er wel bij varen en zijn verhoogde be lasting er uit kloppen. Extra-treinen zouden er loopen niet alleen van Baarn, Hilversum en .Amsterdam maar zelfs van Garderen en Kootwijk. Een voorstelling die in Maastricht veel vreemdelingen trekt heeft hier ook wel leans van slagen. Een bewoner die het wel meent met den bloei van Amersfoort. Burgerlijke Stand. van 19 tot en met 23 Mei. GEBOREN: Wilhelmina Aloida, d. van Francisca Antonius Maria Knuivers en Catharina Margaretha Kraaikamp Wilhelmus Albertus, z. van Pieter Mertz en Alida de Rooy Jacob, z. van Ilajo Albert Cardinaal en IIcndrika Kuipers. Hermina Margaretha, d. van Wandert Adriaans Brandson en Cornelia Kwint. Wilhelmus Hendrikus, z. van Johan nes Cornclis Capello en Alyda Enting. Wouter, z. van Aart van de Kamp en Geertje llubertse. Jennigje, d. van Gijsbertus van Nils en Margrieta van der Veen. Cornelis Gerard us Her- manus, z. van Hermanns Huik en Maria van der Hoeven. Peter, z. van Hen drikus van den Berg en Hondrikje Hnrrcmijiilje dc Vcnte. Teuntjc Jacoba Aleida, d. van Dirk van Daal en Catrina van Eek Hendrikus Jacobus, z. van Antonius Johannes Siuceing en Maria de Goede. Frcdcrik Johannes Wil helmus, z. van Johan Frcdcrik Andreas Hofinann en Gijsberta Eibers. ONDERTROUWD: Evert van den Eshof en Alida van Wagcningcn. OVERLEDEN: Tietske Alida van der cldeu, d. van Nelletje van der Velden. - Alijda Ilagebcuk, oud 7 j., d. van Leenden Hagenbeek en Elisabeth Meijer. 3,Sle Staatsloterij. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 21 en 22 Mei 1906. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiuwebor te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 1034. Prijzen van f 70. 113 122 1039 1535 4521 12)53 12170 15987 17384 17390 17404. Te zaïnen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 105 117 1029 1513 1524 1525 1531 1533 1552 1562 3804 9237 9261 12155 14188 14196 14257 14201 14273 14281 15492 15976 15996 15999 17373 17380 17383 17397 17398 17531 17537 en 17551. OPGERICHT 1SSO. worden naar elk verlangd model naar maat geleverd. Complete Uitzetten en Luiermanden. Vergelijkt prijzen en kwaliteit met aanbiedingen van buiten de stad. 2 Uitsluitend solieilc goederen. A Aanbevelend, a a Eenig adres: IX I/Al/ a j LANGESTRAAT F 16. lNWr\.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3