Stadsnieuws. Ce kat was niet doodgeschoten! Allerlei. Ingezonden. En zoo Is het, indien de wetenschap bewijst, dat de moraliteit een daad is, die voortkomt uit oordcel en groeit naarmate de hoeveelheid gezond oordeel toeneemt, de plicht van een liberale regeering iedereen in staat te stellen zich te bekwamen en z'n verstand en oordeel te ontwikkelen. Indien 't nog vaststaat, dat de toekomst van 'n volk afhangt van den ondernemingsgeest en de capiciteiten van ieder der individuen, is 't de plicht van do regeering ieder mensch de gelegenheid te geven zijn bekwaamheden te ontwikkelen en ze tot den hoogsten graad op te voeren. Met andere woorden het is de regeerings- taak om 't onderwijs niet alleen toe gankelijk, maar ook verplichtend te stellen voor allen, want hier staat op 't spel, niet alleen het particulier belang van een ieder, maar bovendien het al gemeen belang. Kortom, gelijkheid van rechten sluit in zich gelijkheid van plichten, zoo ook ten opzichte van het vaderland. Zoo nu is de leer van 't liberalisme, maar liet is noodzakelijk, dat het deze leer tot een leer van strijd maakt, liet is het offensief en het offensief alleen, dat de overwinning verschaft en tevens duurzame overwinningen. Had hot de macht, dan zou het liberalisme nog in do noodzakelijkheid zijn zijn instellingen te verdedigen, en dit kan slechts kracht dadig geschieden, wanneer men den aan val overbrengt in het vijandig kamp zelf. LÉON PASCIIAL. Historisch uit den Boerenkrijg, Door H. v. L. Tijdens de troebelen in Transvaal woonde eene weduwe van een Notaris met hare zuster en haar vierjarig zoontje in een groot landhuis te Utrecht. Haar man „op commando geroepen" was door gebrek lijden en vermocinis ziek ge worden. Zijne vrouw, hiervan bericht, ging met eene ossenwagen hem halen en vond hem in hevigen koorts. Naar huis gebracht, was hij te uitgeput om te herstellen en stierf reeds na eenige dagen. Nu wil den de bedroefde vrouwen niets liever dan naar Nederland terugkecren, maar zochten eerst het huis met het meubilair hun eigendom zoo voordcclig mogelijk te verkoopen. Zij hadden daartoe reeds dcnMagistraat verzocht beu daarin te willen helpen en wachtten eene gunstige gelegenheid af om te repatrieeren. "Van dag tot dag kwamen de meest onrustbarende tijdingen van het oorlogs- terrein tot hen en de arme dames wisten niet, welken weg zij eigenlijk in moesten slaan 0111 aan liet telkens dreigender gevaar te ontsnappen, toen op zeke ren dag liet gerucht tot hen door drong, dat dien middag in de nabijheid hunner woning zou slag geleverd worden. Ten einde raad, begonnen zij enkele dingen van waarden ir. te pakken, om zoo spoedig mogelijk weg te kunnen gaan. Plotseling stormden buren het erf op, roepende: „Vlucht, vlucht, als liet leven jc lief is, van middag wordt hier alles plat geschoten, berg je zelf en een en ander waar je op prijs stelt. Meiden en bedienden stormden neg, alleen op eigen heil bedacht, zoodat de arme vrouwen geheel zonder hulp achterbleven. Zij gaven dadelijk aan den dringenden raad gehoor en maakten zich gereed tot de vlucht. De lieve kleine jongen, onbe wust van wat er dreigde speelde met zijn kruiwagen op het erf. Ifij werd binnengehaald en aange kleed, 0111 zoodra mogelijk met hem achter uit het huis te sluipen en te voet het naburige „New-Castle" trachten te bereiken. Het huis lag een groot eind van den landweg af en het erf was door een hek van dien weg gescheiden. Boenien en bloemperken waren allen in den besten welstand en het ging de bewoonsters zeer ter harte, om zoo alles achter te moeten latep, om alleen het veege lijf te kunnen redden. Nog bezig zijnde, met alls wat nog gedaan kon worden in zoo korten tijd, kwam de Magistraat binnen en ried hen aan, 0111 stil daar te blijven, daar de wegen reeds zoo onveilig waren, dat het vluchten grooter gevaar op zou leveren, dan het zich in huis verbergen. Geslingerd tusscben angst en vrees, waren de Dames B. het nog niet met zich zelve eens, toen een kanonschot reeds tamelijk dicht bij hen over tuigde dat van vluchten geen sprake meer kon zijn. Kadeloos liepen de arme vrouwen rond, niet wetende, wat te beginnen. De magistraat, die hen dikwijls be zocht en de situatie van het huis goed kende, plaatste in de zitkamer, de cana- pée omgekeerd in den hoek, die het verst van het raam verwijderd was, en verzocht de beide vrouwen or met den kleinen krullebol achter te gaan zitten en zich vooral doodstil te houden. Dit deden ze; de magistraat sloot alles af, ook de luiken en ging heen, zeggende: „Houdt goeden moed, dames! zoodra het gevaar geweken is, zal ik u komen waarschuwen". Zoodra hij vertrokken was, wilde de jongste der zusters de voordeur achter hem sluiteu en grendelen. Zij stak daar toe een licht aan, maar niet zoodra was zij in den gang gekomen, of er vloog een kogel rakelings haar langs den arn: en sloeg haar bijna de lamp uit de handen. Ter doode verschrikt, hoorde zij buiten de voordeur schreeuwen: „Licht uil, direct, je wijst de kogels op zoo'n wijzi den weg." Zij blies het licht uit en kroop bevende achter de barricade, en daar zat zij in den grootstcn angst en dood stil terneder. Zelfs het anders zoo bewegelijke en opgewonden ventje hield zich instinct matig rustig; en ook zou het gebulder van lmt schieten en het vreeselijk ge weld van draven, roepen en schreeuwen ieder geluid overstemd hebben. Een vol uur bleven zij zoo in de vreeselijkste spanning zitten, de kogels stuitten tegen de muren. Door den kier van het luik, zagen zij, vóór iedere losbarsting een schel licht en hoorde dan onmiddellijk daarna het donderend geknal van het kanon. Het was een loeiende storm gelijk, en de dames met het knaapje zaten, wachtten en hoopten. Eindelijk verminderde langzamerhand het oorverdoovend geraas, het schieten werd minder en minder en nadat het geheel rustig was geworden, werd er aan het raam geklopt en hoorden de verborgeneu de stem van den Magistraat zeggen: „Doet nu maar open dames, voorloopig is het gevaar geweken." Het sidderend drietal kwam te voorschijn vau achter hunne bedekking. Mevrouw Bus deed de luiken open en keek naar buiten. Wat zij zag was wel geschikt om haar wanhopig te maken. Het gansche erf was oene woestenij ge- warden, bloemen en planten waren ver trapt, de perken door de paardenhoeven omgewoeld, overal door paden of gewas waren ruwe palen in den grond gedreven, waaraan de paarden waren vastgebonden geweest. De boomen, door de paarden, zoover ze rekken konden, kaalgevreten. Alles was verwoest en als een vredig rustpunt voor het oog te midden van die verwarring, stond daar nog, zooals het kind, weggeroepen, het gelaten had het kruiwagentje. Do jonge vrouw was aangedaan en riep hare zuster aan het venster. Deze naderde met de kleine jongen, beurde hem op en zeidc: „Zie nu zijn de booze mannen weg, Harry en wij zijn gelukkig gespaard gebleven." De kleine keek met uitgerekt halsje naar buiten. Daar zag hij zijn klein poesje loopeu en met juichende stem riep hij: O! gelukkig, zs hebben de kat niet doodgeschoten. De rijksveldwachter steeg af, hielp de dame op de been en het rijwiel overeind en door het terugduwen van de trappers wist hij de rok weer vrij te krijgen, al was deze, voor zoover zij in aanraking met het kettingwiel ge weest was, letterlijk in flarden gereten. 't Is te hopen, dat deze hulpvaardige veldwachter geen onaangenaamheden zal beleven, omdat hij de goedheid gehad heeft aan een slachtoffer van een onge luk de reddende hand te bieden. Dat een goede daad niet altijd beloond wordt, is een overbekend feit, maar dat men voor zijn cldelmoedig optreden ook nog gestraft wordt, komt gelukkig niet alle dagen voor. Dat het toch nog wel eens gebeurd, kan blijken uit het volgende Eenige dagen geleden begaf graaf Andrassy de Oostenrijksche minister van binnenlandsche zaken, zich per automo biel naar zijn ministerie, toen hij onder weg een knaapje zag, dat zich spelende ernstig gekwetst had. De minister liet den kleine onmiddel lijk in zijn automobiel naar 't gasthuis overbrengen, en begaf zich zelf te voet naar het ministerie. Voor die goede daad is de minister thans door de politie veroordeeld tot een boetebetaling van vier kronen. Vol gens een oude wet moet namelijk elk slachtoffer van een ongeluk op de plaats blijven waar het plaats had, tot de politie komt. De minister zal zich dus voortaan wel in acht nemen en mocht hij weer eens een slachtoffer van een ongeluk zien lig gen dan tuf-tuft hij rustig door en ziet een diender op te snorren om het slacht offer te kunnen helpen. Als dat dan maar beter lukt, dan bij de Amerikaan- selie jongedame te Omaha, die bij een bijoutier een diamant inslikte van groote waarde, met de bedoeling zich deze toe te eigenen. De diefstal echter werd ontdekt en daar de mogelijke middelen hij de gearresteerde faalden om den diamant langs den natuurlijken weg terug te krijgen, werd zij met X-stralen onder zocht. Inderdaad bleek >n de ingewanden de diamant zich vastgenestcld te hebben. Zij zal nu een gerechtelijke operatie moeten ondergaan, waartoe zij evenwel weigert haar medewerking te verlcenen. Uit vrees, dat de spijzen, welke men haar toedeelt, morphine bevatten, ten einde haar in den slaap te kunnen ope roeren, weigert zij alle voedsel. Zij verklaart liever te willen sterven. Wie soms een ander middel weet om deze jongedame te helpen, gelieve het te zeggen. Mogelijk is er een jong menschenleven te redden en bovendien oen bijoutier blij te maken door hem weer in 't bezit te stellen van zijn diamant. Opgave van het aantal kiezers in het Hoofdkiesdistrict Amersfoort in 1906. Fietsers en dat zijn wc allemaal tegenwoordig zijn beste mensehen, maar ze kunnen soms erg roekeloos zijn. Een paar voorbeelden: Donderdag '2'1 Mei had een rijksveld wachter, gaande per fiets van Leeuwarden naar Balk, do volgende ontmoetingen: Tusscben Beersum en Scharnegoutum vond hij een plas bloed aan den weg. Doortrappende achterhaalde hij een werkman, die gewapend was met een groote boor, die hij om den hals had hangen, terwijl in zijn jaszak een aan tal vlijmscherpe beitels zaten. De man was ook op de fiets. Eu vóór hem op het karretje had hij een kind van ongeveer drie jaar. De werkman zelf zag er bebloeid uit. Een gedeelte van zijn neus was bijna afgesneden, terwijl bij den neuswortel allerlei schrammen zaten. De plas bloed op den weg was van hem afkomstig. Want wat was gebeurd Hij was met zijn rijwiel en het kind gevallen. liet kind was onder de fiets geraakt en daarbij was het aan een der beentjes bezeerd, hetgeen bleek uit liet feit, dat dit bij den enkel vrij wat was opgeloopen. Te Snoek stelden zij zich onder ge neeskundige behandeling. Beter liep het af met eene jonge dame, die dezelfde rijksveldw achter vond vastgesjord liggende aun haar rijwiel op of aan den berm van den Lcinsterweg. Dit was gekomen, doordat de japonrok geslagen was 0111 het kettingwiel. Daar door zat tie rok zóó vast omgewikkeld, dat de jongedame niet bij machte was zich van het rijwiel te bevrijden. Aantal Kiezers dor GEMEENTEN. Tweede Provinciale Kamer. Staten. I 1157 1150 Amersfoort II 585 577 IH 873 868 Totaal 2615 2595 1181 1162 De Bilt 452 451 Bunschoten 453 453 375 374 '217 217 Hoogland 403 403 Leusden 394 394 Maarn 114 114 Maartensdijk 323 323 Renswoude 158 158 682 678 Stoutenburg 154 154 Westbrock. 169 169 Aclittienhoven. 112 112 Woudenberg 378 373 Zeist 1405 1400 Totaal 9585 9530 Het aantal kiezers voor den Gemeente raad is in Amersfoort I 949, in Amers foort II 483 en in Amersfoort III 710, samen 2142. De aftredende ouderlingen Jhr. J. W. Barchman Wuyticrs en de heer F. Wesseling, benevens de aftredende diakenen, de heeren R. van Dijk en P. van Veen, zijn gisteravond door het kiescollege bij de Hervormde Gemeente alhier allen herkozen. De minister van marine brengt in de Stct. (n°. 127) ter kennis, dat, met wijziging van de aankondiging in de Stct. van 29/30 April j.l., n°. 99, de heer dr. W. Bouwman, leeraar aan het gym nasium te Schiedam, is benoemd tot lid der commissie voor het afnemen van 't toelatingsexamen voor het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord in dit jaar, in plaats van den heer A. G. van Os, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amersfoort, wiens be noeming is ingetrokken. Met genoegen kunnen we meedeelen, dat van de vier jonge dames die hare opleiding bij freule De Bosch Kemper alhier ontvingen en opgingen voor het jl. gehouden examen als onderwijzeres te Utrecht, drie met goed gevolg dit examen aflegden. Mcj Ruinen had had zich geheel met die opleiding belast. Mag onlangs in den Raad onzer ge meente ook al beweerd zijn, dat Amers foort, waar het onderwijszaken geldt, minstens even royaal is als de meeste andere gemeenten, 't valt toch moeilijk een gevoel van twijfel te onderdrukken, wanneer we lezen, dat de gemeenteraad van Amsterdam in zijn zitting van jl. Woensdag besloten heeft ook voor den leeraar J. A. Bruins hoewel pas 11a 1 Juni daar in functie de volle stor tingen bij overgang naar het Rijkspen sioenfonds te verrichten. In Amersfoort werden hem, evenals aan de meeste andere leeraren, slechts enkele stuivers per week aangeboden door onze „genereuze" vroedschap. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor de herstellingswerken aan beide Eemhoofden was slechts éen inschrijver, de heer G. Wassink voor f 2630. Voor het verven van den buitenomtrek der Jongensschool werd ingeschreven door de heeren: II. Visscher voor f635, L. J. van Keulen f610, T. L. Blok f5896, Ph. Smit 584, J. R. van 't Hof f 4% en A. J. Boode f 464.95. Gegund aan den minsten inschrijver. In verband met de legerverpleging in tijd van Oorlog is door den Minister van Oorlog aan majoor-intendant W. P. van Leeuwen, van de 4e divisie infanterie, opgedragen het maken van een verken ningsreis door de provinciën Gelderland en Overijsel. In ons nummer van Zaterdag 12 Mei gaven we het uitvoerige programma van hetlandhuishoudkundig congres en de ten toonstelling. Met een verwijzing naar dat nummer, volstaan we thans met het volgende overzicht. Dinsdag 5 Juni 's avonds 8 uur: Ontvangst van het Congres-bestuur ten Raadhuize. 's avonds half acht: Concert in „Amicita". Woensdag 6 Juni half 10: Opening van het Congres, in „Amicitia". 12 uur: Opening landbonw-tentoon- stelling. half 2: ringrijderij. 5 uur: Sluiting tentoonstellingsterrein. 7 uur: rijtoer naar Stoutenburg en Leusden. Donderdag 7 Juni half 10: Voortzetting congres. 105: Tentoonstelling, half 2: concours-hippique. half 7congres-diner, half 9: concert in „Amicitia" met bal na. V r ij d a g 8 Juni 10 uur: rijtoer naar Eyckestein. Uit eengaan der congressisten aan het station De Bilt. 105: paarden- en vee-tentoonstel ling. 2 uur: bekroonde dieren in den ring. In verband met de landbouwfeesten enz., zal het post- en telegraafkantoor op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de volgende week, des avonds tot 10.30 (spoortijd) geopend blijven. Zondag 3 Juni wordt op het terras van Amicitia het eerste concert gegeven van dit jaar door de stafmuziek van het 5c Reg. Inf. onder leiding van den heer G. Bikkers. Overzicht der exploitatie der Amers- foortsche Tram over de maanden Mei van 1905 en 1906. 1905 1906 Aantal betalende passagiers Opbrengst der pas sage Diversen. Totaal opbrengst. Opbrengst per dag kilometer. 6738 f 504.80 - 34.85 - 539.65 - 9.67 6932 f 520 40 - 56.03 - 576.43 - 10.30 Gedurende de drie zomermaanden zullen op het terras van het hotel Trier weer 6 concerten gegeven worden door de stafmuziek van het 5e reg. inf. te Amersfoort. Vorige week was het 25 jaar geleden dat de heer P. H. C. Levendag, op zichter bij de Ned. Bell. Telephoon- Maatschappij in dienst trad. In het keurig versierde telephoongebouw in de Koornstraat te Hilversum werd de jubi laris 0. a. gecomplimenteerd door den ingenieur N. Heinzelman, den adj.- ingenieur Warning en den inspecteur Van Schaik, allen in dienst bij de N. B. T. M. terwijl de directie een zeer waardeerend schrijven had gezonden. Verschillende geschenken werden den heer Levendag aangeboden. Do heer Levendag was ook een tijd lang opzichter te Amersfoort. Ken Politiefonds. De Alg. Ned. Politiebond vraagt steun voor een door hem in het leven geroe pen stichting, die ten doel heeft hulp te verleenen aait politiemannen, leden van den Bond, die door langdurige of erns tige ziekte ondersteuning behoeven. Deze stichting wordt beheerd, onder toezicht van het hoofdbestuur van den Bond, door een uit vijf leden bestaande commissie, die alle daaraan verbonden werkzaamheden kosteloos verricht. In gevolge artikel 34 der statuten stelt de Bond ieder jaar een som beschikbaar voor de stichting, minstens bedragende een vierde gedeelte van het batig saldo van het vorige dienstjaar. Bovendien schonk hij haar reeds de f 500 door legaat verkregen. Overeenkomstig het reglement voor hot beheer der stichting wordt van alle in komsten minstens 50 pCt. afgezonderd tot vorming van een kapitaal, dat bij de Nederlatidsche Bank gedeponeerd wordt. Het aldus gevormde kapitaal wordt, wan neer het daartoe toereikend is geworden, bij besluit van de algemeenc vergadering van den Bond aangewend tot het in het leven roepen van een inrichting, waarin zieke, hulpbehoevende politiemannen kun nen worden verpleegd. De andere helft word reeds nu aan gewend tot ondersteuning van zieken, die dringend hulp behoeven, hetzij voor verpleging thuis, hetzij voor verpleging elders, bijv. door plaatsing in een voor hen noodig geachte inrichting, een en ander echter zooveel mogelijk in over leg met den behandclenden geneesheer. Een groot aantal notabele personen uit ons land van allerlei richting steunen dit verzoek, dat wij ook in de aandacht onzer lezers aanbevelen. Bij vonnis van het Kantongerecht te Amersfoort dato 28 Mei 1906, is J. A. B. te Utrecht wegens overtreding van art. 455* van het Wetboek van Straf recht, veroordeeld tot eene geldboete van zes gulden, subsidair te vervangen door eene hechtenisstraf van drie dagen. Voor het Kantongerecht alhier stond 30 Mei terecht W. v. d. W., de vrouw die onlangs zooveel kalveren op een wagen laadde, dat twee van de dieren onderweg stikten. De vrouw bekende het haar ten laste gelegde. In scherpe bewoordingen, laakte de ambtenaar van het O. M. de handelwijze van bekl., die spr. beestachtig noemde. Hij betreurde het dat de wet hem niet vergunde een hoogen straf te eischen, doch sprak de hoop uit dat de kanton rechter zich met de maximumstraf, f 15. subs. 3 d., zou vcreenigen. Op de Veemarkt van Dinsdag jl. werden de navolgende prijzen besteed: Vette koeien 1' ISO tot f2G0. Guste f125 f 175. Kalf vaarzen f120 n f150. Pinken f 90 flld. (Buiten verantwoordelijkheid der Re l»c Congresdagen. Dezer dagen werd door de Arereeni- gingen „Vreemdelingenverkeer" en „Handel en Nijverheid" een circulaire rondgezonden met een opwekking aan de Winkeliers om, met de congresdagen, hunne étalages zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ik veronderstel, dat niemand zal achter blijven en daardoor meewerken den Vreemdeling een gunstigen indruk van Amersfoort mee te geven. Nu wonsch ik, met liet oog op dit laatste, een vraag te stellen. Zou het ook geen overweging verdienen, om de uren, waarop onze stadsreiniging de straten doorkruist, althans deze week, te veranderen? Zooals do regeling nu is", geschiedt dit, voor onzen winkelstand althans, op de onmo gelijkste, tijden van den dag en nu vindt het Amersfoort's publiek hot wel niets ongewoons in een winkel, behalve den winkelier, ook den man met „de ton" te ontmoeten, oen vreemdeling zou liet misschien onaangenaam vinden en zijn conclusies trekken. J. G. FONTEIN A'toort 1 Jnni '06. Een verzoek van „Vreemdelingen verkeer" en van „Handel en Nijverheid". L. S. Reeds ten vorigen jare was het bekend dat het 58e La idhuishoudkundig Con gres dit jaar alhier zoude worden ge houden.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2