No. 49. Woensdag 20 Juni 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Eenheid van tijd. FEUILLETON. Dolende Ridder. Het geluk van het Kind. Verschoot |W6ensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bureau llleudrik van Viandenstraat 28.1 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Zij, die zieli met ingang van 1 JIXI a.s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Er is een tijd geweest, dat in Neder land nagenoeg alle uurwerken, altijd voor zoover mogelijk, gelijk gingen. Men had toenmaals den tijd van Amster- datn, evenzeer als men voor de hoogte van den waterstand alles uitdrukt vol gens Amsterdamsch peil. Nu, dien tijd kon men dan ook zeer goed aannemen als de gemiddelde tijd voor het geheele land, dat slechts een lengte heeft van 4 graden, nl. van 3 Oosterlengte van Greenwich tot 7, ter wijl Amsterdam nagenoeg onder de 5de ligt. Laat ons dit even verder toelichten. De aarde wordt, in den tijd van 24 uur van het Oosten naar het Westen in haar geheele oppervlakte, behalve aan een der poolstreken, door de zon beschenen. Daarbij staat de zon stil, de aarde wentelt om haar as en keert dus onder die wenteling achtereenvolgens al haar punten naar de zon. Verdeelt men den omtrek der aarde door cirkels, die door de beide pool- punten gaan in 360 gelijke deelen, dan liggen deze op een afstand van één graad, en elke Oostelijke cirkel zal de zou 4 minuten vroeger in haar toppunt hebben, d. i. voor de Noordelijke helft der aarde 4 minuten vroeger in het Zuiden zien, dan elke daarop volgende Westelijke cirkel. Die graden zijn op alle kaarten aan gewezen. Het komt er nu maar op aan In zake de ncJioone kunsten, en zelfs in vele andere dingen, weet men alleen datgene goed, wat men niet geleerd heeft. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. met welken graad men de telling aan vangt en te bepalen, hoeveel graden de eene plaats ten Oosten of ten Westen vau die plaats verwijderd ligt, om daar uit den tijd voor de tweede plaats te berekenen; als men die voor de eerste weet. Nu heeft men in Nederland voor de tijdsbepaling den cirkel, die over Green- wicht loopt als punt van uitgang, als eersten meridiaan aangenomen. Green wich ligt ongeveer 5 graden Westelijk van Amsterdam; 5 graden geven een verschil van 5 maal 4 minuten in tijd De thans bij post-, telegraaf- en spoor dienst gebruikelijke tijd verschilt dus 20 minuten met dien van Amsterdam en is, omdat Greenwich meer Westelijk gelegen is, 20 minuten later. Berlijn ligt nagenoeg 15 graden Oostelijker dan Greenwich, 10 Ooste lijker dan Amsterdam. De zon komt dus daar 15 maal 4 minuten vroeger in 't Zuiden dan in eerstgenoemde plaats en 10 maal 4 minuten vroeger dan in Amsterdam. Wanneer het dus te Berlijn 12 uur op den middag is, is het te Amsterdam 20 minuten over elven en te Greenwich 11 uur. Om van Greenwich naar New-York te komen, moet men nog 75 graden westelijker zijn, de zon komt daar dus 75 maal 4 minuten, dat is 5 uur later in het zuiden. Heeft men te Greenwinch 12 uur, dan is het voor de New-Yorkers 7 uur in den morgen, voor Amsterdam 20 minuten over twaalf, enz. Uit het voorgaande zal het ieder duidelijk zijn, dat de eenheid van tijd voor de geheele aarde een onmogelijk heid is en dat mon die slechts kan invoeren voor een betrekkelijk klein gedeelte. Omdat ons landje maar klein is en de meest Oostelijk met de meest Weste lijk gelegen plaats slechts 20 minuten in tijd verschilt, is de Amsterdamsche tijd zeker wel de beste gemiddelde voor 46.) Enrico was op 't punt geweest vooruit te springen om op krachtige wijs dit boosaardig gesprek tot zwijgen te bren gen, doch dc tegenwoordigheid van Francesca deed hem aarzelen. Om de zaak voor haar te bespreken was buiten questie en zelfs al was zij er niet geweest dan was inmenging nog uiterst moeielijk zoo listig waren waar heid en leugen ineengeweven. Hij was zoo boos, dat hij geen tijd had om naar zijne gezellin om te zien, doch toen de sprekers dc kamer hadden verlaten wendde hij zich met een toornige uit roep op de lippen tot haar. Dc uitroep werd echter nooit geuit, want de aanblik van haar gelaat deed hem verstommen, het baadde in tranen, waarvan zij onbewust scheen, want zij deed geen poging om ze te verbergen, hare handen waren ineengeklemd en de tranen vloeiden over haar lieve rose wangen." Sedert hun gesprek onderbroken werd, had zij zich niet verroerd, haar gelaat was nog tot hem opgeheven, zooals 't was toen hij haar van Carlo's brieven vertelde. Enrico verlangde heftig om de kwaadsprekers na te loopen en liuunc hoofden tegen elkander te bonzen, in heel zijn leven was hij niet zoo woest en tegelijk zoo feeder geweest, zoo vurig geneigd om te troosten en toch zoo bewust er niet toe in staat te zijn. „Stoor u niet aan die schelmen," zoo troostte hij. „Elk openbaar persoon is blootgesteld aan die soort van praatjes en op mijn woord als ik niet zoo boos was, zou ik er om kunnen lachen.' Francesca gaf geen antwoord, doch zij wei d teruggeroepen tot het heden en beproefde op te houden mot huilen. Enrico meende dat zij er nooit te voren zoo lief had uitgezien en gevoelde dat die tranen een droevigen knak gaven aan zijn philosofie en dat hij ze ter zelfverdediging moest doen ophouden. „Kijk eens," zoo begon hij op zijn vriendelijksten toon, „als ge zoo naar de balzaal terugkeert en men ziet die het geheele rijk, maar om verschil lende redenen, waarvan wij het gewicht nooit hebben kunnen beseffen, meende men indertijd, dat men voor posttele graaf- en spoordienst meer gemak zou hebben van den Greenwichtijd en daar om werd deze ingevoerd. Die invoering was een nieuwtje en vond als alle andere nieuwtjes navolging bij de gemeentebesturen; bij enkele was ook het gemak van één tijd de reden van iuvocring, maar te plattelande, waar men gewoon is zich naar de zon te regelen, was het nieuwtje er spoedig af en weldra hield men er in de meeste gemeenten van Nederland twee tijden op na; voor dc herhaaldelijk genoemde diensten een Greenwichtijd, voor huiselijk gebruik een Amsterdamscheu tijd, terwijl het eene middel van vervoer uren van aankomst en vertrek in den eenen, het andere in den tweeden tijd aankondigde. De ingezetenen van zoo'n gemeente waren daaraan spoedig gewend, maar voor vreemdelingen, die met die dubbele dienstregeling niet zoo bekend waren, had zij haar moeilijkheden. Met die twee tijden hebben wij nu al jaren, ondanks de vele bezwaren daaraan verbonden, en de klachten, die daarover zijn aangeheven, heel lank moedig voortgesukkeld, totdat nu einde lijk een wetsontwerp is ingediend, waar door aan dc tijdsverwarring een einde wordt gemaakt. Wij zullen in Nederland weder terug- keeren tot eenzelfden tijd: het zal niet overgelaten worden aan de willekeur der gemeentebesturen, welken tijd zij willen beschouwen als den officieelen; de wet zal daarvoor voorschrijven den tijd van Berlijn, zoo ongeveer de Midden- Europeesche tijd, en als die wet een schat van oen wet, omdat daarbij geen enkel politiek of godsdienstig geloofspunt ter sprake gebracht kan worden een maal in het Staatsblad is opgenomen, komt de post oen uur, een vol uur vroeger aan, de treinen vertrekken een sporen van tranen dan is dat een nieuwe bron voor zulks duivelsch babbel." „Ja," zeide zij, met een trilling in haar stem, die ziju hart pijn deed. „Ik had er niet aan gedacht," en snol hare oogen afdroogend, sloeg zij een blik op hem, helder, schitterend en onschuldig als van een angstig kind, en vroeg: „Denkt ge, dat men 't nu zal zien?" Enrico kou niet best met dames om gaan, hij bezondigde zich nooit met een leugen om haar te behagen of ontweek de vraag door een compliment, zooals velen zouden hebben gedaan. Hij staarde ernstig in die donkergrijze oogen en keek kritisch naar dc natte haartjes. ,Nog wel ecnigszins," zeide hij, „maar we behoeven nog niet terug te gaan. Zij dansen nog." „Hoe droevig klinkt dc muziek", zeide zij zuchtend. „En 't is nog wel een wals, waarvan ik zoo veel houd. Het is of die hatelijke woorden aan alles 't schoone hebben ontnomen". „Deuk er niet aan!" riep Enrico uit. De wereld is nu eenmaal zoo. Men zou 't zoo eentonig vinden, als er geen kleine schandalen kunnen worden be dacht. Carlo heeft een zuivere zaak voorgestaan, hij hield meer van zijne zuster dan van zich zelven, maar de wereld kan in zijn hart niet lezen en en als naar gewoonte schrijft men zijn doen aan lage beweegredenen toe." uur vroeger, en alle nijvere Nederlanders staan een uur vroeger op n.l. in de gemeenten met Greenwichtijd, en veertig minuten in de andere. En zij zullen daartoe gedwongen zijn als de schooluren, kerkuren, enz. enz. niet veranderd worden, want naar deze worden toch gewoonlijk de dagen in de huishoudens verdeeld. Het groote nut van dit ontwerp zien wij daarin, dat wc weer éénh cidkrijgcn van tijd, dat men de verschillende gemeenten van Nederland kan bezoeken, zonder telkens te moeten vragen, welken tijd men er daar op nahoudt. Daarom hopen wij van harte, dat het zonder de vervelende beraadslagingen, die weken aan weken over het Arbeids contract ziju opgcdischt, zeer spoedig tot wet worde verheven. Voor 't overige kunnen we geen groote waarde hechten aan al de tijdsquaestic in de Memorie van Toelichting medegedeeld Men kan den tijd bepraten, maar hij geeft om al die praatjes niets. Dc dag zal evenveel minuten vroeger beginnen als hij vroeger zal eindigen en heeft men meer kunstlicht noodig in den morgen, men zal het kunnen besparen in den avond en omgekeerd. Doet men een reis naar Duitschlarid dan behoeft men ziju horloge op de grens niet gelijk te zetten en gaat men naar België of Engeland, dan verdraait men de wijzers een uur; nu heeft het om gekeerde zoo ongeveer plaats. Had men in Nederland den Auister damschen tijd behouden en de uren van aankomst en vertrek van post, telegraaf en sporen daarnaar geregeld en voor de lijnen naar Duitschland en België de daar heerschendc tijd bovendien in de spoorwegboekjes opgenomen, dan was alles gebleven bij 't oude, en voor de dagverdeeling ware 't veel beter geweest. Maar daarover verder niet getwist. Laat ons hopen, dat we in afwachting van verdere eensgezindheid, in geheel Nederland weldra een en 't zelfde uur hebben. 'A. C „Dat is 't juist wat 't zoo hard maakt", zeide Francesca. „Ik dacht niet dat mensclien, die hem werkelijk gekend hebben, zoo wreed jegens hein konden zijn. Hoe kunnen ze zulke dingen van hem denken? Zijn geheele leven logenstraft die praatjes." Zij zwegen, de muziek werd duidelij ker gehoord en scheen tot Francesca te zeggen: „'t Is toch maar een holle vroolijkheid, maar wij moeten er aan meedoen. Do muzikant verlangt naar zijne ster vende vrouw, doch hij moet spelen tot 't einde! Eu de dansers hebben gebro ken harten, doch zij moeten dansen, dansen, en vroolijk ziju. Dat is vermaak, weet ge het ver maak van de wereld!" „Weet ge", zeide Enrico, „de wereld is altijd heel vriendelijk voor u geweest en daardoor werdt ge verblind. Men maakt uauurlijk veel werk van u en dat is zeer aangenaam." „Ik geloof niet, dat ik ooit iets meer zal kunnen genieten," zeide Francesca met de vaste overtuiging van tweeen twintig jaar, die meent dat de zou die don kere wolk aan haren hemel nooit zal doordringen. Toch was er cenige waarheid in hare opmerking. Genieten zou zij weer, doch nooit meer zooals vroeger, zij zou ge nieten als eene vrouw, niet meer als Gezondheid opgewektheid en levens lust! Ziedaar do onmisbare factoren voor het geluk van het kind. Weinig is er noodig om het gezonde kind levenslust en opgewektheid te verschaffen. Moeilijk, maar uiterst dankbaar is dc taak om do kwijnende, zwakke jeugd in deze voorrechten te doen deelen. Ginds klautert, joelend en zingondi een vroolijke kinderschaar op een duintop. Straks, onder gezelligcn kout, graven de kleinen kuilen en gangen, op het strand, die in hun jeugdige ver beeldingskracht zich vormen tot meren en kanalen, of worpen zij dammen op tegen de brandinggolfjes, verdedigend elk plekje gronds met de taaie volhar ding vau het Ilollandsche volk. De zon, op 't hoogst gestegen, toe kent hot middaguur. Het vooruitzicht van het heerlijk maal maakt het schei den van de gewrochte schatten gemak kelijk. Even later zien we ze terug in het Koloniehuis, aan elke tafel een hongerig troepje met een geleidster aan 't hoofd, drie kleine gezinnen in één groot vertrek. Na het eten gaan allen ter rust. Daarna begin spel en zang opnieuw, om eerst te eindigen als de avond allen naar bed wenkt. Het avondmaal be sluit een heerlijken dag, die wordt gevolgd door ongestoorden, zegenrijken slaap. Voor elk, die iets gevoelt voor het kind, die bewogen is mot het lot van het zwakke kind, is het een genot de gezondhcidskolonie van nabij te beschou wen. Wie slechts eens met die kolonies mag kennis maken, gevoelt dadelijk de onschatbare waarde dezer hoogst sym pathieke instellingen. een gelukkig onwetend meisje. „Alles schijnt zoo hol, zoo onwaar," ging zij voort. „Ik heb te voel in alles geloofd". „Ge moet niet overgaan tot mijn leer," zeide Eurico glimlachend, „want hoe zou ik Carlo weer onder de oogen durven te komen. Het is een dwaas toeval, dat terwijl gij door deze zaak voor 't eerst een blik werpt achter dc schermen van 't wcrcldtooneel, en u uwe illusies voelt ontvallen, dat ik, u en Carlo bestudeerend bijna geneigd ben mijn lievclingstheorie over algemeen egoisinc over boord te werpen". „Wat liadt gij en Carlo 't vroeger daar altijd druk over", zeide Francesca zich herstellend en zeer opgewekt door zijne woorden. Toen voegde zij ei- even glimlachend bij: „Ik ben net'aan 't praten geweest als een afzichtelijke, oude vrouw, die ik in Engeland kende. Ik wenschte haar eens een vroolijke kerstmis, doch zij schudde 't hoofd en keek zoo norsch toen zij bromde. „Wel ja, een vroolijke Kerstmis! Er is geen vroolijkheid in deze wereld. Ik hoop niet dat ik op haar zal gaan gelijken." Enrico lachtte. „Ik zal de anecdote aan Carlo schrijven, de volgende inaal. Gij wilt mij zeker niet toestaan, dat ik hem een boodschap van u overbreng?" „Neen, dat mag niet," zuchtte zij,

De Eemlander | 1906 | | pagina 1