Gemengd. Stadsnieuws^ Gemeenteraad. Een Koninklijke beslissing. Moede en mat, schuw en verlegen komen de kleintjes in hun tijdelijk ichuis, slechts denkend aan dat céne: terug naar moeder! Een paar dagen later, en zij vormen Je vroolijke groepjes, hierboven ge schetst. Straks, na eenige weken, is het alleen Je geaachtc naar huis, naar ouders, Toertjes en zusjes, die hen het schei- Jen gemakkelijk maakt van de liefde rijke geleidsters en van de kameraadjes a het koloniehuis. Gebruind door de zon, gestrekt door •;oede voeding en versche lucht, gaan •c heen, met een Hinken voorraad weer standsvermogen, waardoor ze later scha delijke invloeden kunnen weerstaan. De verslapte veer heelt zich ontspan nen, eer deze voor immer verlamt. Gezondheid, opgewektheid en levens lust hebben ze ontvangen. Gezondheid, "Pgewektheid en levenslust nemen ze als vergaarde schatten met zich mede. In de zedelijk en hygiënisch reine 'i ingeving is het lichaam gesterkt en liet karakter gevormd. Vele blijde ge woonten hebben zij zich aangewend, leel goeds hebben zij geleerd. De geleidsters, tijdelijk gekomen uit gerieflijke huizen en villa's zich opof. .erend dag en nacht ter wille van het kind, hebben een hoogst moeilijke, maar even dankbare taak. Hun eenige belooning bestaat uit de \oldoening van te hebben medegewerkt tot een waarachtig groot, maatschappe lijk werk. Enkele jaren geleden waren het in Nederland slechts een zevental bevoor rechte plaatsen, welke kinderen konden uitzenden naar Gezondheidskolonies. Zeer langzaam is dat aantal gestegen. Practische bezwaren maakten de or ganisatie dezer instellingen, inzonderheid- voor kleinere plaatsen, hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk. Om de verpleging van de zwakke jeugd ui de Gezondheidskolonies voor geheel Nederland mogelijk te maken werd voor eenige jaren opgericht een vereeniging, aan welke mannen en vrouwen van naam en invloed uit alle partijen en gezindten hunne medewerking hebben verleend. Die vereeniging heet: JIrt Centraal Genootschap voor kl -derherstelling- en vacantie- kolonies, (Seer. Mr. L. N. Roodenburg, Banstr. 9, Den Haag). Verleden jaar zonden voor het eerst 4 afdeelingen nauwelijks 30 kinderen naar het Koloniehuis van het Centraal Genootschap. Dit jaar zijn het 23 afdeelingen, welke met 300 kinderen 3 tehuizen steeds vullen. Het volgend jaar? Het aantal is nie^ te benaderen. Waar de resultaten van 30 kinderen een zoo groote uitbreiding ten gevolge heeft dat nog week aan weck nieuwe afdeelingen worden ge sticht, is met recht te verwachten eene „hij weet, dat 't niet kan. Maar oh Enrico! het is zoo'n troost voor mij te weten, dat gij hem schrijft. Schrijf hem dikwijls, beloof mij dat." Weer bespraken zij al 't nieuws uit Carlo's brieven en gingen toen terug naar de volle zaal, waar Prancesca spoedig door haar nieuwe cavalier werd opgeeischt. Eurico leunde peinzend tegen de muur en sloeg dat vroolijke tooneel gade, terwijl hij peinsde over die na tuurlijke klacht, die 't meisje had ge uit. „Van alles hebben zij 't schoone weggenomen." Indien jaren later iemand hem ge vraagd had, wat 't treffendste was, dat hij ooit had gezien, dan zou in zijn geest zijn verrezen, die vroolijk ver lichte balzaal, met Francesca's droevig, lief gelaat, waarop in spijt van hare pogingen de sporen van tranen zicht baar waren. Telkens draaide zij langs hem heen. Hare voeten vlogen over den grond, do-ch haar gelaat behield dezelfde uitdru.kkig en hij wist dat alleen plichtgevoel haar staande hield en zij met een gebroken hart voort- danste. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. In Engeland. MorgenbladMorgenblad! VroeseJijke moord te Moun tfordDoor dit wroolijk geroep met de schorre stem van een aausluiting in de naaste toekomst van alle plaatsen in ons land. Wat nu nog een utopie lijkt, is ge makkelijk te verwezenlijken, als het Centraal Genootschap gesteund wordt door kindervrienden uit alle rangen en standen. Geld, Teel geld is noodig om overal afdeelingen te kunnen vestigen, om tal van koloniehuizen te kunnen inrichten. Voor wie het lidmaatschap van 5 gld, 'sjaars te hoog is, bestaat gelegen heid begunstiger te worden met een bijdrage naar keuze. Het groote doel kau alleen bereikt worden met medewerking van tiendui zenden. Hun wenkt de lof van het komende geslacht. Egmond aan Zee. A. C. BOS. Vreemde opschriften. De heer Marcellus Euiants vertelt in Neerlandia weer iets van de ervaringen, die hij en anderen in den Haag hebben opgedaan bij hun pogingen om het mis bruik van vreemde woorden in winkel opschriften enz. tegen te gaan. In 't algemeen, getuigt de heer Emants, gaan we vooruit, maar langzaam. Het zou hardeijopsehietenals het publiek,dedames vooral, meer meehielp. Maar ook is er nog veel tegenstand bij de winkeliers zelf. Hun redeneering is daarbij dikwijls zeer .dwaas. Zoo zeide een „anticjuaire" „In oudheden" kan ik niet gebruiken, want dit woord dient voor voorwerpen uit den Gotischen tijd en van nog vroeger, „antikiteiten„ gaat ook niet, want „Anti- quitatenhandler" beteekent in Duitscli- land handelaar in oude boeken"' Merkwaardig was, wat een juffrouw uit een winkel van dames-ondergoed zeide: „Ik ben 't geheel met de heeren eens, maar ik moet rekening houden met de gekheid van de Haagsche dames. Ik heb eens een rok „korte wandelrok" genoemd. Niemand wilde 't artikel heb ben; maar toen ik 't „robe trotteur" had gedoopt, ging het weg als koek. Och, als de dames eens wisten hoe mijn juffrouwen ze uitlachen achter haar rug." Een „coiffeur-parfumeur" zeide onge veer hetzelfde. „Meneerhet gaat niet. Het publiek verlangt nu eenmaal vreemde waar. Ik heb in Parijs gewoond en in den vreemde voelt een mensch gewoonlijk meer voor zijn land dan in het land zelf. Welnu, toen ik in Neder land een zaak opzette, besloot ik alleen Nederlandsche waar te verkoopen en Nederlandsche woorden te gebruiken. Ik verkocht reukwerk van een Amster- damsche fabriek, die zoo uitstekend was, dat ik naderhand toen 't eenmaal te laat was nog een massa aanvragen kreeg naar dat goedje. Ondertusscheu was de Amsterdamsche fabriek te gronde gegaan door de overschilligheid van ons publiek voor echt Nederlandsche waar. Men wordt hier stelselmatig tegenge werkt door.de dames. Ergo ver koop ik tegenwoordig ook nog wol Nederlandsche waar; maar onder een vreemden naam." Een kleermaker was bereid zijn winkelopschrift te vernederlaudschen, als er op de Dilligenti a-concerten geen vreemde liederen meer werden ge zongen. Een „coiffeur", die zijn zaakmetcen Babylonische spraakverwarring heeft ver sierd, liet zich aldus uit, toen hem de krantenjongen ontwaakte Carlo op een herfstmoi'gen met 't besef dat hij in Engeland was. In een oogenblk was hij klaar wakker uit zijne drooraen over Franceses en Casa Bella en herinnerde zich met smart, waaraan hij al gewoon raakte, dat hij geheel vau haar geschei den was, en keek met hopelooze onverschilligheid in de hotelkamer rond Het was een nauwe sombere kamer zooals veel in hotels worden aangetrof fen. Aan 't voeteneind van zijn ijzeren ledikant stond een tweede, cn ofschoon de kamer slecht gemoubeld was, werd men door den aanblik reeds onaange naam getroffen. „Tongen eu schelvisch! tongen en schelvisch" riep een vischvrouw met een neusklank op de straat. En na een korte poos kwam er een zoo komisch geroep, dat Carlo in lachen uitbarstte. „Zijt ge wakker, San Carlo?" riep Gigi uit, terwijl hij met de snelheid var. een duiveltje in een doosje van onder de dekens van 't andere ledikant te voorschijn wipte. „Guisto Cielo! waarmee loopt die vrouw te koop?" zeide Carlo. „Gigi, als ge van mij houdt, spring dan eens vlug uit 't bed en kijk eens wat 't is. Gigi vloog op en sprong naar 't raam. „Hot zijn zwarte dingen in een maud," kondigde hij aan. „Wacht nu kan ik brief van hef Nederlandsch "Verbond aangeboden werd: „Neem u dat pam- picretjc maar weer mee. De vreemde woordjes blijven er op, hoor! Ik eet, u eet; bemoei u met uw eigen be- moeisels!" Nog een paar dwaasheden: Op de jaarvergadering van een Ilaagsch genootschap zei eens de bode: „Ik blijf in do envrionzje" (in de buurt). Tc Amsterdam staat eigens op een bierhuis: „Een tumbler Gerstenbriiu". Dus drie talen in drie woorden! Tot zoover de aanhalingen uit het stuk van den heer Emants. Op een andere plaats in Neerlandia lezen wij: De Schevcningsche uitvinder van iets geheel nieuws: een salon n.l. „de rafraichements„ wenscht den naam van zijn winkel niet te veranderen in ver- verschingslokaal, omdat hij dicht bij het ververschingskaiiaal woont. Er mocht eeus verwarring ontstaan! De Amerikaansche bladen bevatten de geschiedenis van een buitengewoon fantastisch nachthuwelijk. Tooneel een express-trein of liever de lunchwagon van zoo'n trein. Uur: middernacht. Iu den lunchwagon: een negerpriester, nog een persoon en het personeel. De neger-geestelijke en de andere reiziger zitten smakelijk te eten. Plotseling tuf-tuft een automobiel voor. Het portier van den wagon wordt met haast opengetrokken en een energiek, opgwonden jonkman treedt binnen. „Is hier ook een priester?" klinkt zijn vraag. De neger maakt zich als zoodanig be kend. De jonkman aarzelt een oogen- blik maar spoedig daarop: „Wilt u mij trouwen?" Het antwoord is gunstig. De jongeman af, levendige discussie in de automobiel, want het meisje wil niet door een neger-dominee ingezegend worden. Bezweringen, gloeiende liefdes betuigingen, de meest levendige aan drang eu het meisje geeft toe. Beide verschijnen nu in den wagon, de geestelijke doet zijn werk, het personeel fungeert als getuige, de handen worden ineengelegd, het huwelijk gesloten. De geestelijke ontvangt een mooie som voor zijn moeite, het jonge paartje neemt sncllijk afscheid, springt in de automobiel en voort gaat het met 4 snelheden. Even later een tweede automobiel. Twee personen van middelbaren leeftijd, stijgen uit, vragen of men soms ook een automobiel met een paartje gezien heeft. Het verhaal volgt. De twee personen van middelbaren leeftijd hals over kop in de automobiel en het rijtuig zelf met 5 snelheden het paar achterna. Net iets voor een lichtbeeldenver- tooning. Burg. en Weth. hebben den Raad een Concept-verordening toegezonden, regelende verlof personeel Lager onder wijs. De voornaamste bepalingen laten we hier volgen: Artikel 1. Aan onderwijzers (onderwijzeressen), aan wie overeenkomstig eene verklaring van een daartoe aangewezen Gemeente geneesheer een verlof wegens ziekte wordt verleend, wordt dit verlof met behoud der jaarwedde voor niet langer dan 12 achtereenvolgende maanden gegeven. Art. 2. Indien na het verstrijken van de iu hooien wat zij roept, 't zijn Mosselen met zuur." Intusschen was 't geroep in de verte weggestorven en Carlo was weer ernstig en neerslachtig; hij beproefde zijn droom nog eens weer te doorleven en de droevige werkelijkheid te vergeten, en intusschen lag hij lusteloos Gigi gade te slaan, die bezig was zich te kleoden, iets dat de ernst van een vreemden toeschouwer op een zware proef zou hebben gesteld. De noodzakelijkheid had dien kleinen schelm veel handiger gemaakt, dan de meeste kinderen van zijne jaren en nu dat Carlo hem zindelijkheid en godsdienst had geleerd was er een geregelde climax in zijne bezigheden, beginnende met zeepsop en eindigend met een „paternoster," dat Carlo hem in 't Italiaansch had geleerd. De plaats scheen hem minder verlaten toe, toen het kind zeer langzaam en bedaard de bekende woorden herhaalde en Carlo's hart werd lichter. In waar heid had hij bij Anita nog maar weinig vorderingen gemaakt en de toekomst was nog donker, maar Gigi was er toch beter aan toe. door de verandering der baritons en welke reden had hij er voor te vreezen dat zijn werk niet zou slagen, waarmee hij begonnen was gehoor zamend aan een rechtstreeksehe op roeping? Wordt vervolgd). art. 1 genoemde 12 maanden uit eene verklaring van een daartoe aangewezen Gemeente-geneesheer blijkt, dat de onderwijzer (onderwijzeres) nog niet in staat is, zijn (hare) werkzaamheden in haren vollen omvang te verrichten, kan hem (haar) nogmaals een verlof verleend worden, doch gedurende niet langer dan 12 achtereenvolgende maanden. De kosten, die de Gemeente ten be hoeve van de vervanging ten gevolge van dit verlof moet betalen, worden van de jaarwedde van den onderwijzer (de onderwijzeres) afgehouden. Art. 3. Aan de gehuwde onderwijzeres, die hare bevalling tegemoet ziet, kan een verlof verleend worden ingaande 3 maanden voor het tijdstip, waarop de bevalling kan worden verwacht en eindigende één maand na hare bevalling De kosten die de Gemeente ten be hoeve van de vervanging ten gevolge van dit verlof moet betalen, worden van de jaarwedde van de onderwijzeres afge houden. Art. 4. Indien de onderwijzeres, bedoeld in art. 3 een maand na hare bevalling volgens het oordeel van den daartoe aangewezen Gemeentegeneesheer nog niet in staat is, hare werkzaamheden in haren vollen omvang te verrichten, kan haar nogmaals een verlof verleend wor den, doch gedurende niet langer dan 12 achtereenvolgende maanden. De bepaling van art. 3, lid 2 is bij de financieele gevolgen van dit verlof van toepassing. Art. 5. Aan een onderwijzer, die ter vervul ling van zijne militaire plichten zijne werkzaamheden niet kan verrichten, wordt een verlof verleend met behoud der halve jaarwedde voor den tijd van ten hoogste zes weken dezer verhindering. Indien de verhindering langer dan 6 weken duurt, worden de kosten, die de Gemeente ten behoeve van de vervanging ten gevolge van dit verlengde verlof moet betalen, van de jaarwedde van den onderwijzer afgehouden. In ons nummfer van 16 Juni namen we de afwijzende beschikking op van H. M. de Koningin op het adres der Amersfoortsche leeraren om vernietiging van het Besluit No. 89 van den Raad der Gemeente Amersfoort, genomen in de vergadering van 13 Maart 1906. Na vermelding van liet door den Raad genomen besluit volgt o. a. het volgende „In verband niet bovenvermeld besluit „werd de bestaande pensioensverordening „zoodanig gewijzigd, dat de rector, de „conrector cn de leeraren van het „gymnasium benevens de directeur en „de leeraren der hoogcre burgerschool „volgenB den Raad niet meer voor ge- „meentepensioen in aanmerking zullen „kunnen kouien"; waarbij deze noot was gevoegd: „Art. 2 der verordening evenwel be- „paalt, dat leeraren, die de Gemeente „20 jaren onafgebroken hebben gediend, „op 65-jarigen leeftijd of bij invaliditeit „recht op pensioen zullen hebben". Men maakt ons thans opmerkzaam, dat dit niet volkomen juist is. Niet nu is de beperkende bepaling gemaakt, dat leeraren niet meer tooi' gemeentepensioen in aaumerking zullen kunnen komen, maar reeds in 1899. Dat blijkt duidelijk uit art. 13 van de verordening van dat jaar, waarin we o. a. lezen: „Ambtenaren of bedienden, die opge komen worden of zijn iu een pensioen fonds (of daarmede gelijkstaande inrich- „ting) van een ander publiekrechtelijk „lichaam, zullen over het gedeelte van „hun Gemeentelijk tractement of beloo- „ning gelijkstaande aan het bedrag „waarvoor hun bezoldiging bij dat lichaam „in dergelijk fonds is opgenomen, geen „pensioenbijdrage behoeven te storten, „noc/t pensioen kunnen verkrijgen Het door ons gecursiveerde laat aan duidelijkheid zeker niets te wenschen over. Bij de Zondag in de Reuionstrantsche kerk te houden godsdienstoefening zal als spreker optreden Ds. A. Jentink em. predikant te Koog a/d Zaan, in plaats van Ds. S. Elhorst te Haarlem. De heer O. J. v. d. Eist [slaagde voor liet candidaats-exanien mijn-ingenieur. Op een gedicht van onzen vroegeren stadgenoot G. H. Priem, Droom, heeft F. Alpaerts van Antwerpen een lied gecomponeerd. Bij de in het gebouw van het Prov. Bestuur te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van het uitvoeren van straatvernieuwingen op de groote rijks wegen der 1ste klasse, van Zeist naar Woudenberg cn van Eemnes naar Hoeve laken, raming f 4650, was minste in schrijver de heer C. Ruitenber te Amers foort, voor f 3977. Aan den minsten inschrijver is deze aanbesteding, onder voorbehoud van nadere goedkeuring van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, voorloopig toegewezen. Door Ged. Staten is een loteling der lichting 1906 dezer gemeente voor den dienst ongeschikt bevonden en door den Majoor, provincialen-adjudant daaruit ontslagen. In 1907 moet hij vervangen worden door een ander der lichting 1906. Maandagmiddag omstreeks 1 uur, werd op de oude algemeene begraafplaats alhier, zonder militaire honneurs en in stillen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk omhulsel van den oud-kolonel der Artillerie A. Greve, Tioeger alhier in garnizoen. Eon schoonzoon bedankte de deputatie van het le Reg. Veld-artillerie voor hunne tegenwoordigheid, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Vele kransen dokten de baar. De generaal-majoor J. M. Campbell was o.a. op de begraafplaats aanwezig. De reserve-Ie luitenant D. II. Schieling, van het 5e regiment infanterie, iB heden voor den tijd van drie weken onder de wapens gekomen. Bij de Zaterdag gehouden courses te Woestduin, behaalde luit. J. R. Diemont den 4en prijs met Irene Adler, in den Hordenreu voor officieron, afstand 2700 meter. De heer F. W. Diemont was minder gelukkig, daar zijn paard, Rose of Raby, kwam te vallen. Gelukkig bekwamen ruiter noch paard eenig letsel. Bij Kon. besluit is Mr. H. Th. 's Jacob thans schoolopziener in het arron dissement Rhenen benoemd in gelijk ambt te Loeneu. Bij Kon. besluit in den reserve 2e Luitenant P. M. S. van Leeuwen, van het 5e Reg. Inf. alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hoe onbesuisd ook sommige fietsrij ders door onze straten kunnen vliegen bleek wederom heden. Voor het gym nasium, waar ongeveer half negen vele leerlingen samen komen, werd een oud vrouwtje ruw omver gereden door een slagersknecht, die, voor een andere fiets uitwijkende, op dit drukke punt geen ruimte had om in zijn onverantwoordelijk snelle vaart de botsing te verhinderen. Toen het oudje na liefderijk door eenige gymnasiasten te zijn opgeholpen, in het gebouw weer herstelde, bleek het, dat zij met den schrik vrij was gekomen. De slagersknecht was er vandoor ge gaan. Zouden geen maatregelen te treffen zijn om ook de snelheid van fietsen aan wettelijke bepalingen te binden? Een heer hier ter stede had per post een paar antieke zilveren suikerstrooiers te verzenden en belastte zijn oppasser met de bezorging. Deze meende den inhoud van het pakje beter ten eigen voordeele te kunnen besteden. Hij werd echter betrapt op het oogenblik, dat hij een der voorwerpen wilde beleenen. Het andere had hij reeds van de hand ge daan. De man is gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. De Raad der gemeente Eibergen heeft aan den heer J. C. C. Rupp, het nieuw benoemd hoofd der Jongensschool le soort alhier, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. a.s., op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd dei- school aldaar. De Provinciale Synode der Gerefor meerde Kerken te Utrecht heeft benoemd tot curator der theologische school to Kampen, ds. A. M. Donner, te Amersfoort. De tennis-wedstrijden zijn Zaterdag op het Sportterrein te Utrecht voortgezet. De uitslag was als volgt: Heeren-singleReynders slaat Louis 6—1, 6—3. Dames-double: mej. Nagelhout en mej. Reynders slaan mej. Muller en mej. Rom- bach 6—1, 5—7, 6—2. Eindwedstrijd: mej. Nagelhout en mej. Reynders slaan mej. Muller en mej. Daners 75, 63. Gisteren werden de tenniswedstrijden op het sportterrein te Utrecht voortgezet. Heeren-single: „American Service" slaat \V. Everts met 61, 61, „American Servile" slaat Des Tombe met 60, 6—1. Yan der Me uien heeft zich teruggetrokken. Eindwedstrijd: American Service" slaat Reynders met 61, 61. Heereu-double: eindwedstrijd: „Ameri can Service" en Borecl slaan Louis en Yan der Breggen met 62, 64. Mixed-doubleeindwedstrijdmej.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2