No. 50. Zaterdag 23 Juni 1906. 3e Jaargang. VJees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". f Een milde uererdening; FEUILLETON. Dolende Ridder. De Melkerij „Vinkenhoef". Wanneer? DE EEMLANDER. Verschijnt Weensdags en Zaterdags.; Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adverteutiüu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) •f1 Zij, die zich met iugang van 1 JULI a.s. op ons blad abonnceren ontvangen de tot dien datum versehijneude nummers GRATIS. In het vorig nuiumer van ons blad namen wij een concept-verordening op, door B. en \V. aan den Raad aange boden, regelende het verlof van het personeel bij het Lager Onderwijs, voor namelijk bij ziekte, doch ook bij het vervullen van militie-plichten. Tot nu toe heeft de Raad, waar het dergelijke verloven gold een onbekrom penheid aan den dag gelegd, die boven onzen lof verheven is. Steeds werden dergelijke zaken met de meeste humaniteit geregeld en onze stad kan althans in dit opzicht de ver gelijking met andere steden gerust door staan. Er zijn gemeente-besturen, die hunne zieke ambtenareu op harde, on- menschclijke wijze behandelen. Het het oog op de antecedenten was hier geen regeling noodig. Wanneer de geest van den Raad, wat deze materie betreft, blijft, zooals die is kunnen de onderwijzers tevreden zijn. Kan men dus een verordening, als wij in ons vorig blad opnamen, al niet urgent noemen, toch is er zeer veel voor te zeggen, die aan de orde te stellen. In 't algemeen is het nuttig regelingen die algemeen als goed erkend worden in de wet vast te leggen. Daardoor wordt grootere rechtszekerheid geschapen, en is de zaak, die geregeld moet worden, niet afhankelijk van een of andere stroo ming: daardoor kan een besluit nietbe- Men moet rechtvaardig zijn, alvorens groot moedig tc toezen, gelijk men een hemd heeft alvorens kantiverk te bezitten. Uit het Engehch van EDNA LYALL. 47.) „Perciocche tuo e il regno, e la potenzo e la gloria, in sempiterno, Amen," herhaalde Gigi en toen op springend en Engelsch sprekend riep hij„Mag ik naar beueden gaan spelen, San Carlo?" Carlo klopte hem op zijn bruin hoofdje. „Vel zeker, oude heer. Neem je soldaten maar en ga in de koffiekamer spelen. Ik kom dadelijk beneden." Eenmaal opgestaan en gekleed begon hij het leven van eeu opgewekter standpunt tc bezien en met eene bijna kinderlijke nieuwsgierigheid trok hij 't gordijn op om naar buiten te staren, want in werkelijkheid was dit 'invloed worden door overwegingen van persoonlijken aard. Het ligt voor de hand, dat wij op grond van het voorgaande het niet anders dan kunnen toejuichen, dat B. en W. het noodig geoordeeld hebben de kwestie van de verloven te regelen en wat meer zegt, het komt ons voor, dat die zaak geregeld is op een wijze, die pleit voor den humanitairen zin, die de ontwerpers geleid heeft. Een zieken onderwijzer kan een jaar verlof gegeven worden met behoud van jaarwedde en daarna nog een jaar, doch daarbij is de functionaris verplicht zelf de kosten van vervanging te dragen, Voorwaar milde bepalingen. Ook ten opzichte van de gehuwde onderwijzeressen, die wegens een aan staande bevalling tijdelijk de school niet kunnen bezoeken, worden zeer te prijzen maatregelen voorgesteld. Een verlof van drie maandon vóór en één maand na de bevalling kan in 't algemeen niet onbillijk geacht worden. Evemnin, dat de kosten voor vervanging voor rekening van de betrokken onder wijzeres komt. In één woord het is te wenschen, dat deze verordening ongehavend uit de behandeling van den Raad te voorschijn mag komen. Een vraag, die voor de hand ligt is dunkt ons deze: Hoe staat het met de regeling van deze zaken voor de leerkrachten bij het Middelbaar- en Hooger Onderwijs? Hoe met de andere gemeente-ambte naren? Was het noodzakelijk om een of andere formeele reden een afzonderlijk regelin; te maken voor het Lager Onderwijs? Zoo dit niet het geval is, ware het dunkt ons beter geweest een uniforme regeling te treffen voor alle gemeente ambtenaren. Nu dit niet schijnt te kunnen, mag men zeker spoedig overeenkomstige de eerste blik dien hij op Engeland sloeg, sedert zij den vorigen avond in 't donkel en in een onbeschrijfelijke verwarring waren aangekomen. Capperiwat een land vol schoor- steenen!" was zijn eerste uitroep. In waarheid was 't gezicht uit het raam dan ook zeer eigenaardig voor eenNapolitaau. De kamer was aan de achterzijde van het hotel en op de vierde verdieping. Men overzag van daar uit een nauwe zijstraat en duizende daken en op elk dak een schoorsteen: stevige, roode, hooge en slanke grijze, vierkante met zwarte einden, terwijl hier en daar een droevig uitziende kraai zijn somber geluid deed hooien. De hemel was grauw en bewolkt, en er woei een sterke westenwind. Carlo had nog niet lang voor het open venster gestaan of hij zag dat zijn linnen sterke sporen van roet vertoonde. Wat ziet 't er hier treurig uit, als ik lang blijf staan kijken, wordt ik ook weer verdrietig en dat mag niet," dacht hij bij zichzelf. Hij wendde zich af, fluitende, „O dolce Napoli," en er over denkende, met Sardoni een grap te maken over zijn eerste indrukken van Engeland. Sardoni was voor hem beneden ge komen en was halfweg met een stevig ontbijt van ham en eieren, dat Carlo herinnerde aan de Engelsche ontbijten van kapitein Britton. bepalingen verwachten voor de andere gemeente-ambtenaren. Wordt de verordening eenmaal vast gesteld voor het Lager-Onderwijs, dan hebben andere ambtenareu er recht op met de onderwijzers over één kam geschoren te worden. In de Nieuwe Arnhemsche Courant vinden we onderstaand artikeltje van de hand van B. Dankbaar voor het goede en mooie, dat wij mochten zien, maar toch in meer dan één opzicht onvoldaan en teleurge steld, verlieten we het tentoonstellings terrein te Amersfoort en begaven ons, uitgelokt door het fraaie weer, naar de boerderij of melkerij „Vinkenhoef", do nog niet geheel voltooide modelboerde rij van den heer J. K. Knottenbelt, op ruim een half uur van de stad gelegen aan den straatweg naar Nijkerk. De heer K. ontving ons welwillend en liet ons allereerst zijn koestal zien. Welk een aangenamen indruk ontvingen we! 't Was duidelijk, dat de eigenaar, die geheel naar eigen inzichten en die van zijn architect hot bouwplan had ontwor pen, aan de verzorging van zijn vee hooge eischen stelt en niet van meening is, dat een goede voedering het een en 't al kan zijn. Ruim, luchtig, licht en bovenal zin delijk is de stal, die, plaats biedende aan 33 koeien, afmetingen heeft van 30, 11 en 3,3 Meter. De dieren staan op een verhoogd gedeelte, ingericht voor kleiner en grooter vee, in twee rijen; achter hen ziju gangen van l1/» M., terwijl tusschen elk paar een ruimte is van 1.35 M. Elk beest is van een lederen halsband voorzien mot twee ringen, die mot knipvceren aan de ket tingen ziju bevestigd: het dier beweegt zich gemakkelijk en kan in tijd van nood spoedig wordeu losgemaakt. Een voldoend aantal ramen geeft „Ge zijt laat," zcide de tenor, hem toeknikkend. „Waart ge ceuigo minuten vroeger beneden gekomen, dan liadt ge een belangwekkend tooneelaanschouwt." „Ik ben laat, omdat ik een prachtig gezicht op schoorstccnen van uit mijne kamer had," zeide Carlo. „Ge liadt er mij wel op mogen voorbereiden, wa it zij benamen mij bijna den adem. Wat schoorsteenen, mossels in 't zuur en tongen en schelvisch aangaat ben ik al een eind met mijn Engelsch op weg." „San Carlo! Mag ik wat van dat gele goed hebben?" vroeg Gigi, die Sardoni's bewegingen met hongerige oogen gade sloeg. „Wel ja, als ge er van houdt. Wat is het?" „Lieve hemel!" riep Sardoni, hartelijk lachend. „Wilt ge zeggen, dat ge nooit te voren marmalade hebt gezien? Er is geen Engelschman, die zonder dat kan ontbijten Daar, zeide hij, de pot bijna leegschuddcnd op 't bord van zijn vriend, „eet het en wees er dankbaar voor." „Heerlijk goed," bromde Gigi, met een overvolle mond, en een zucht van voldoening slakend, en toon hij zag, dat de oudere lachten, voegde hij er gretig bij: „Ik zou wel altijd zoetigheid willen eten." Wat is er gebeurd?" vroeg Carlo toen 't kind klaar was en was gaan spelen. „Och Maroni heeft zich een beetje vrijen toegang aan het licht, dat helder en vroolijk den stal beschijnt en er zeker niet weinig toe bijdraagt, dat de koeien hier gedurende een groot dee' van het jaar on van 1 hun even een aangename en tevens gezonde verblijf plaats hebben. De ramen slaan achterover en zijn van tochtschermen voorzien. Tegen de tocht beveiligd, genieten de dieren niettemin volop frissche, zuivere lucht, daar de ventilatie uitstekend geregeld is door roosters aan den onderkaut buiten en aan den bovenkant binnen aan de spouwmuren, zoodat de lucht-tocvoer door de muren geschiedt, en groote ven- tulatiekokers op het platte dak, welke de gebruikte luoht afvoeren. De asphalten vloer, do met asbest en tegeltjes belegde muren en het gestuca- doorde plafond, bevorderen de netheid en zindelijkheid. De vaste meststoffen worden geregeld uitgebracht, de vloeibare loopen in twee groote gemetselde bakken. Door een kraan open te zetten wordt door verschillende buizen op hetzelfde oogenblik, [dus aan alle dieren tegelijk, in den voederbak water aangevoerd uit een bak van 10 M' inhoud. In dezen bak wordt hot water opgevoerd door stoom, welke tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de reiniging van flcsschen, ter verzending der melk ge bruikt, en het vaatwerk, en gebezigd wordt als beweegkracht bij de voeder- bereiding. Zoowel voor de machine, als voor plaatsing der werktuigen voor voeder- bereiding is een afzonderlijke kamer ingericht. Voorts is er nog een vertrek, waar het werkvolk zich kleedt en reinigt een kelder en een melkkamer, uit welke laatste de melk geleid wordt naar het melkhuis, waar zij in telkenmale ge reinigde en van een nieuwe sluiting voorziene Hesschen wordt getapt. Alles wijst op groote zindelijkheid en zorg vuldigheid: de opruiming van den mest, aan de haren staan trekken en Morlino heeft erg gevloekt. Ik deuk dat hij met 't verkeerde been uit bed is geslapt en geloof dat er iets niet in orde is met den directeur van de schouwburg, of met 't orkest of zoo iets. Ik weet er heusch 't rechte niet van, hij vlookte en raasde heel wat en in 't eind ging Maroni handenwringend aan de linker zijde af en Morlino in een booze luim ter rechterzijde." „De zaak is, dat hij te veel op zijne horens neemt," zeide Carlo. „Iemand kan niet te gelijk impres- sario, zanger en makelaar zijn. Dat is meer dan een menschelijke natuur kan verdagen." „Zekerlijk meer dan een menschelijke luim kan verdragen," zeide Sardoni. „Toch denk ik niet dat hij meer be ambten zal aannemen want hij weet heel goed, dat deze Engelsche reis een verschrikkelijke waag is en bovendien zijt ge wel tien beambten voor hem waard, ge schijnt er behagen iu te scheppen voor zijn slaaf te spelen." „Sedert ik met hem werk, houd ik meer van hem", zeide Carlo. „Hij heeft een soort ruwe eerlijkheid over zich. Als hij een andere opvoeding had gehad, had hij een mooi karakter kunnen worden." 't Valt niet tc ontkennen, dat hij nu een mooie tiran is," zeide Sardoni. „Ik geloof dat gij zelfs voor den duivel het wassehen en borstelen der koeien, die onder toezicht staan van een veearts de zorg voor zuiver drinkwater, de reinheid bij het melken en do behande ling der molk in acht genomen, kortom do gcheele inrichting stempelt „Vinken hoef" tot een modol-boorderij, waarmee we de kennismaking aan iederen vee houder, zoo hij hiertoe gelegenheid heeft, ten zeerste aanraden. Het is een zeer nuttig werk van tijd tot tijd een oog te slaan in het Maand blad, tegen de Vervalschingendat uit gegeven wordt door d r. Van II a m e 1 Roos en H a r m c n s. Men kan daaruit zien, wat al ver- valschtc levensmiddelen aan ons, eerzame Nederlanders, worden voorgezet, en dan daarbij tevens de vraag voor de hon derdste maal herhalen: „Wanneer zal iu Nederland eens een wet komen, door 't ministerie-K u y p e r iu 't eerste jaar van zijn bestaan bijwijze van lokvink aangekondigd, die aan al die vervalschingen een eind maakt? Ons dierbaar vaderland heeft zich op het gebied van vervalschingen in liet buitenland, zoowel in Engeland als in Duitschland, al een heel treurigen naam gemaakt en wat voor ons die geen handel drijven, nog erger is, liet is tevens de vuilnisbak voor het buiten land. Paarden, die te slecht zijn om in Engeland geslacht te worden, komen naar Nederland om in worst on bief stuk veranderd te worden. Nu moge het een soort van leedvermaak zijn, dat een groot deel van die iu worst omgezette paarden weer naar Engeland teruggaat, maar ook onze ingezetenen worden op die lekkernijen onthaald en nu moge men in ons land wol niet zoo iu 't groot als in Chicago, ziek vleesch, afval van allerlei vee, varkens, die aan cholera gestorven ziju kunst verontschuldiging zoudt vindon, Valen tino." „Valentino" was Carlo's bijnaam bij den troep geworden. Eens op een avond te Napels had men in de wacht kamer gesproken over eeu artikel in een courant, waarin de verdiensten van den nieuwen bariton werden beschreven en vooral zijn rol als Valentino eene nieuwe schepping werd genoemd. Gomez, die nooit een gelegenheid voorbij liet gaan om onaangenaam voor den nieuweling tc zijn, had zich met zijne verachtelijke glimlach tot hem gewend en gezegd: „Ik wensch den Signor Valentino geluk en het is bepaald waar, dat hij dien rol speelt alsof hij er voor geboren was." Voor Carlo en Sardoni, do eeuigc aanwezigen, die 't begrepen, lagen in toon en zin honderd hatelijke toespelin gen, doch de anderen vatten het denk beeld op als een scherts en Tanniui, 't zwaard, dat hij bij 't kostuum van Ceprono droeg, trekkend, tikte hem er mee op den schouder en met de grootst mogelijke neusklank, den Yankee eigen, riep hij uit. „Sta op, Sir Valen tino!" Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1906 | | pagina 1