Stadsnieuws. Allerlei. Ingezonden. Schoolartsen. matig in blikjes als corned en canned- beef de wereld inzenden Rotter dam heelt ook zijn honden- en katten- vilderij, door B r u s s e zoo lonk in de Nieuwe Rottcrdamsche Courant beschre ven, waar onze lievelingen, 't zij ze dezer wereld overleden aan schurft, ouderdomsgebreken en wat dies meer zij, toebereid worden om do smaken der stedelingen te streclen. Reeds begraven varkens worden op gegraven en in de achterbuurtsche en afgelegen slachterijen verwerkt tot ge kruide worst, die genoten wordt op een boterham bij een kopje koffie, dat onze huismoeders ons voorzetten, afkomstig van een partij, die in Londen is afge keurd, omdat ze door 't zeewater was bedorven!! Onze suiker wordt in 't groot ver vangen door saccharine; boter wordt doorwerkt met margarine enz. enz. Moet dat zoo blijven voortgaan? Moet de Nederlander zonder genade het slachtoffer blijven van een gewetenloos winstbejag? Wanneer zal daarin een verbetering komenn Ja wanneer? De Yankees staan als uiterst practisch bekend, niet waar. Ze zijn om zoo te zeggen van alle markten thuis en weten uit alles geld te slaan. Dat blijkt ook nu weer bij de onthullingen der vleesch- schandalen. Een gewoon mensch is van mccning, dat men 0111 vleesch te krijgen, althans dieren moet hebben. Neen zeg gen, of liever denken, de Yankees, dat weten wij wel beter, vleesch is te maken van alles en uit alles. En de mensehen smullen van heerlijke corned-beef enz. in de vaste overtuiging, dat ze lekker vleeschje nuttigen. Toch wordt zoo'n lekkerte-overpeinzing wel eens wreedclijk verstoord, hetgeen ook iemand onder vond, die daarvan niededeeling doet in het Rotterdamsch Nieuwsblad. „Door mij werd', zoo schrijft hij, „indertijd ook elke week voor mijn gezin gekocht een blik corned-beef, waarvoor ik f 2,50 a f 2,70 betaalde, totdat ik in een der blikken tusschen het vleesch geperst vond een slof of pantoffel van wit zeildoek vervaardigd, zeer vies, ver gaan, versleten door het gebruik in nat of door zweetvoeten..." Eet smakelijk! De geachte inzender vermeldt niet of hij in die slof nog deelen van den voet vond van den werkman, die op zoo (ou)verklaarbare wijze in een der fabrie ken van den multo-millionair Armour verdwenen is. Voegt men al het nienschcn- vleesch en de equipementstukken bijeen, die naar de in omloop zijnde berichten in de vleeschbussen gevonden zijn, dan kan men veilig een dozijn flink ge bouwde en behoorlijk gcklcede werk lieden bij elkaar lappen. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat het stoffelijk overschot van de ter dood veroordeelde en gelynchte Amerikanen naar de Chicagosche fabrie ken worden opgezonden, zoodat toch zeker wel niemand het in zijn hoofd zal krijgen, te durven beweren dat de Yan kees niet practisch zijn. Zoo weten ze in Holland niet om te springen met de veroordeelden en is het altijd maar het zelfde liedje, boete of gevangenis. Gelukkig voor de rechters dat deze eentonigheid nog wel eens wordt afge wisseld, doordat de een of andere be klaagde, wat eigenaardig is in het geven zijner antwoorden. Dat was 0. a. het geval bij een man, waarvan liet volgende nis historisch wordt verteld. Het was in de zitting van het kanton gerecht. Een man stond terecht wegens openbare dronkenschap. - Was je dronken? Nee nuchter! IIoczoo? Ik had nog niet ontbeten. Tweede episode van denzelfden be klaagde. Het Openb. Ministerie. Ik vorder f 1 of één dag. Bckl. Twee! Kantonrechter. O, wou je er twee hebben? Bekl. Pardon... ib dacht dat u vroeg of ik kinderen had! De kantonrechter had er pret van en lachte hartelijk, maar zou de beklaagde nu eigenlijk zoo onnoozel zijn geweest of zou hij een loopje hebben willen nemen met den Edelachtbare. Dat kan toch zeer goed, want daar moet je tegen woordig zoo voor oppassen of je loopt er ongenadiglijk in. Dat kan ook blijken uit het volgende verhaal: Op een Zaterdag werden de bewoners van een binnenplaatsje in het Kedirische plotseling uit hun kleinstiidtisch planten leven opgeschrikt door een niededeeling van ambtelijke zijde, langs tolcfonischeu weg ontvangen, dat de prins Von Reuss tegen ongeveer 11 uur in een groote, witte auto zou passeeren en waarschijn lijk even afstappen bij de societiet om een verfrissching te gebruiken. Streng, incognito! was er bij ge zegd, rn'aar daar moest je nu net in het bnnenland voor wonen, om je daar aan ook in het minst te storen. De „mijnheeren" van hot plaatsje zorgden er voor, tijdig in de kroeg te wezen, de dames waren allemaal toevallig tegen elven aan het wandelen of op bezoek in de voorgalerij van bevoorrechten, die dicht aan den weg woonden. Het hoofd van het plaatselijk bestuur stapte in pakcau deftig in de galerij van zijn kantoor rond; je kou niet weten, mis schien had Z. H. zijn hulp noodig en dan was hij present. Tegen kwart voor elven stonden sommigen al op de uitkijk. Een ambte naar van den waterstaat, die te paard was uitgeweest, rende even voor elven ventre a terrc het plaatsje door naar de soos, al van verre roepende: Daar komt-ie! Daar komt-ie! Jawel, daar kwam de auto in 't ge zicht, een groote witte. Woest tuf tuf fende kwam zij aanstuiven. Dicht bij de soos verminderde de chauffeur haar vaart en men kon de inzittenden van het moderne voertuig wat beter opneiueu. Zou dat de prins wezen, die dikke? Weineen, 't is een jonge kerel en dit zijn twee oude knasters! De lieeren in de auto wuifden de menigte minzaam lachende toe en vlak voor de soos brulde een hunner met een stentorstem: Gaat maar naar huis en zegt tegen moeder, dat het mis is! Wij zijn ver.piepte de aspirant controleur. Wie zijn die ellendelingen? En een woest gehuil vloog de auto 11a, die zich met spoed verwijderde. De Inzittenden maakte brutaal een langen neus tegen de bende in de soos en v. uifde ook de dames in de voorgalerijen der bevoorrechten minzaam toe. De lieeren bleven in de kroeg hangen, zinnend op wraak. Toen zij thuiskwamen, hadden toch allen de prins gesproken. Dat spreekt! In de Rem. kerk treedt Zondag a.s. 24 Juni ten 101/2 ure op ds. A'Jentink, em. pred. tc Koog a. d. Zaan, in plaats van ds. S. Elhorst, pred. te Haarlem. De Raad onzer gemeente komt Don derdag a.s. in openbare vergadering bij een. De majoor Jhr. E. 0. Boogacrt, thans van het le Reg. Veld-Artillerie te Utrecht, zal dezer dagen benoemd worden tot Luitenant-Kolonel. Overste L. E. Boekelman, chef van het Militair Hospitaal alhier, gaat zich na zijne pensionneering te Zeist ves tigen. Mej. A. L. Rikkers alhier, is aan de Rijks-universiteit te Utrecht geslaagd voor het examen Prop. Geneeskunde. Tot agent van politie 3e klasse is alhier niet ingang van I Juli benoemd P. van Gerderen te Lage Vuursche. De paardenarts 2e klasse J. Abspoel, van bet le reg. veld-artillerie, is ge detacheerd in de Legerplaats bij Olde- broek en belast niet den vétérinairen dienst bij de oefeningsbatterij, welke aldaar tot 4 Augustus schietoefeningen houdt. De Nijk. Ct. verneemt, dat bij gelegen heid van het Zangersfeest, tc houden op 23 Aug. op liet landgoed „Hoevelaken," als sprekers uitgenoodigd zijn de li h. F. Ivyftenbelt, Herv. pred. te Hoevela ken; J. Buenk, Herv. pred. te Harder wijk, A. M, Donncr geref. pred. te Amersfoort. Bij de aanbesteding van aardappelen, te leveren ten behoeve van de soldaten- menages alhier, was laagste inschrijver de heer A. Wagenaar voor f 1.88 per H.L. Donderdagmiddag om half 2 werd op de algemcene begraafplaats alhier tor aarde besteld liet stoffelijk overschot van den heer G. J. van der Zoo de Jong in leven apotheker alhier. Aan het graf werd niet gesproken. Ingevolge het verlangen van den overledene waren er geerc kransen op zijn graf, maar werd er op de baai- slechts één palmtak ncdergelegd. Vertegenwoordigd was hot ziekenfonds, waarvau do overledene verscheidene jaren bestuurslid was, terwijl verder werden opgemerkt de doctoren Morren en Van Driel benevens de apothekers Van den Bovcnkamp en Van Wisse- lingh en eenige belangstellenden. De apothekers Vermolen en Ittinann hadden in de volgkoetsen plaats genomen. Bij gelegenheid van den gecostumeer- den optocht te Utrecht, op Dinsdag a.6., zal de „Centraal" eenige extratreinen doen loopen. Deze vertrekken van hier te 10.58, 11.50, 12.48, 2.00, 5.42 en 6.40. De laatste extratrein vertrekt op genoemden dag van Utrecht naar hier des nachts te £210. Bij de kadermanoeuvre in de om streken van Deventer, welke van 16 tot 21 Juli, onder leiding van den generaal- majoor A. D. Petter zal worden gehou den en waaraan wordt deelgenomen door verschillende hoofdofficieren van de 4e divisie, zal de le luit. Dutry van llaeftcn van het 5e reg. inf. als adjudant van den leider optreden. In plaats van den sergeant-majoor H. Brongers van het Militair Hospitaal al hier, die gepensionneerd is, wordt op 27 Juni a.s. van Maastricht naar hier overgeplaatst de sergoant-zickenopzichter J. Ritsie. De onderwijzer L. A Slot, die wegens ziekte tegen 1 Augustus eervol ontslag heeft gevraagd, heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek, hem op zijn pensioen, dat betrekkelijk zeer gering is, een zekeren toeslag te willen geven. Nu de II. IJ. S. M. aan het publiek heeft verzocht op de perrons en in de treinen niet te spuwen, heeft de direk- tic, teneinde zooveel mogelijk te voor komen, dat het personeel liet slechte voorbeeld geeft, het tabakspruimen ver boden. Op de markt raakte een elfjarig meisje gisterenmorgen aan een mand met duiven, waarop de hond van den duivenkoopman aanstonds opvloog en het kind in de hand beet, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een „jolig" viertal, drie mannen en een vrouw, maakte Donderdagmorgen op den .Arnhemschenweg zoo'n kabaal, dat de politic het maar het beste oor deelde, ze alle vier op te bergen, zoo dat ze gratis gelegenheid kregen hun roes uit te slapen. De heer II. A. de Vries alhier had een knecht, die zoo weinig onderscheid kende tusschen het mijn en dijn, dat hij zich een hoeveelheid koper, toebe- hoorende aan zijn patroon toeeigende. De politie mot het feit in kennis ge steld rekende den ontrouwen dienstknecht in en bracht hem over naar Utrecht. Een beminnaar van een auders eigen dom bleek deze week te zijn A. V. gep. O. I. militair die heel gewoon zand haalde van een terrein aan de Paulus Buijslaan, tocbekoorende aan de Maat schappij .Amersfoort. Door den onbe zoldigd rijksveldwachter Knoppers werd hij deswege bekeurd. Eenige jonge dames(!), die bezig waren rozen te stelen uit een tuin aan de Koninginnelaan werden door de politie op hecterdaad betrapt. Daar de bloemenpluksters nog zeer jong waren, kwamen zij er met een geducht standje af. Een al te fietslustig sportman E. W. die echter niet in het gelukkige bezit was van een karretje, maakte zich door verduistering van zoo'n machine meester. Lang rondpeddelen kon hij evenwel niet want in Groningen viel hij in handen van de politie, waarna hij naar hier werd overgebracht. De steenen muur in de nabijheid van O. L. Vr. toren is afgebroken en zal vervangen "worden door een sierlijk ijzeren hek. Door den aanleg van een tuintje aldaar, is deze omgeving zeer verbeterd, terwijl het uitzicht nu minder belemmerend zal zijn. Een onzer lezers schrijft ons: Het bericht in sommige plaatselijke bladen, dat zoons van leden van Amicitia, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, geen vrij toegang meer hebben rot de concerten van Amicitia, maar zomerlid moeten worden, is niet geheel juist. De leeftijdsgrens is 18 jaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Utrecht Mr. A. F. M. Steonberghe, thans in gelijke betrekking te Amsterdam, ter vervan ging van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, die op verzoek eervol is ontslagen. Bij het Maandag te Wageningen ge houden Concours hippique werden o.a. in de nummers 3,5 en 7 gereden alsvolgt: IH. Luxe-rijpaarden. Concours voor liet schoonste rijpaard toebehoorendo aan en gereden door een officier of heerrij der. 1. Gentleman Joe, van \V. L. v. Weldcren baron Rcngers, luit. huz. Deventer; 2. Intrépid, van T. J. J. baron van Heemstra, luit. huz., Amersfoort; 3. N. N., van Jack M. Washington, 's-Gravenhage4. N. N., van idem; 5. Fotote, van N. O. J. de Pauw Gerlings, luit. art., Amersfoort; 6. Master William, van A. A. W. van Blyenburgh, luit. huz., Amersfoort; 7. Negro, van E. baron v. d. Capellen, ritm. huz., Den Haag; 8 N. N., van E. J. Everdingen, Den Haag; 9. N. N., vau J. Elfferich, Den Ilaag; 10. Coquette, van J, Jurjans, luit. huz., Den Haag; 11. Vedette, van II. Mathon, luit. huz., Venlo; 12. N. N., van H. A. Pauwen, West-Panncrden. le prijs 110. 4; 2e prijs no. 73e prijs no. 11; bestuursprijzen 1 en 6. V. Springconcours. Concours voor springpaarden toebehoorende aan en gereden door een officier of heerrijder. I. Gentleman van W. L. v. Weideren, baron Rengers, luit. huz. Deventer; 2. Kinnersley van M. H. Visser, den Haag; 3. Rex van J. P. Leeuwenberg, Delft; 4. Freule Yan J. A. van Dijk van 't Velde, Warnsveld; 5. Th. Lad van mr. 5. B. VV. graaf van Limburg Stirum, Didam; 6. Pennyland Flyer van ml". H. Visser, den Haag; 7 Perhaps van C. 11. Labouchère, luit. huz., Roermond; 8. N. N. van Jack M. Washington, luit. huz., Leiden; 9. Horrido van J. A. van Gellicum, luit. huz., Leiden; 10. Passion van jhr. W. Röell, luit. art., Arnhem; II. N. N. van Jack M. Washington, den Haag; 12. Djompoe van J. A. van Gellicum, Leiden; 13. Pretty van F. II. Dolleman, luit. art., Amersfoort; 14. Porthos van R. Wilson, luit. Huz. Amsterdam; 15. Darling van D. J. Couvée, luit. art. Breda; 16. Sphinx van P. H. Beernink, luit. huz., Amers foort; 17, N. N. van E. J. van Ever- dingen, den Haag; 18. Taboo van A. Kriiger, den Haag; 19. N. N. van Wurfbain, den Haag; 20. Mary van H. J. van Rijssen, luit. huz., Venlo; 21. Held. (ex. Tip Top) van II. Mathon, luith. huz., Venlo; 22 Black Bird van J. M. baron van Boecop, ritm. huz., den Haag. le prijs no. 7, 2e pr. no. 16, 3e pr. no. 21, 4e pr. no. 14; bestuursprijs 3, 6 en 12. VTTT- Springconcours. Sauts couples, voor officieren en heerrijders. 1. Gentle, man Joe, van W. L. van Weideren baron Rengers, luit. huz., Deventer en N. N., van C. S. Sixma baron van Heemstra, luit, huz.,Deventer;2. Kinner sley, van nir. H. Visser, den Haag en Pennyland Flyer, van idem; 3. Djompoe, van j. R. v. Gelikum,luit. huz., Leiden; 4. Negro, van E. baron van der Capel len, ritm. huz., den Haag en Black Bird, van J. M. baron van Boecop, ritm. huz.. den Haag; 5. Darling, van D. J. C'ouvee, luit. art., Breda; 6. Held (ex Tip Top), van H. Mathon, luit.huz., Venlo en La belle Otéro, van J. J. v. Diepenburgge, luit. huz., Venlo; 7. Sphinx, van P. H. Beernink, luit, huz. Amersfoort; 8. Tom, van H. J. v. Rijssen, luit. huz., den Haag en Surprise, van mr. R. Dryffhout van Hooff. luit. huz., den Haag9 Porthos, van R. Wilson, luit. huz., Amsterdam; 10. N. N. van Jack M. Washington den Haag en N. N., van idem, le prijs no. 3; 2e prijs 110. 2; 3e prijs no. 6! bestuursprijs no. 9. Winners van den len prijs zijn de lieeren J. A. v. Gellikum, luit. huz., Leiden en 1'. H. Beernink, luit. lniz., Amersfoort (niet Sphinx); vau den bestuursprijs de hoeren 11. Wilson, luit. huz. Amsterdam en J. A. van Dijk van 't Velde, Warnsveld, met Freule. Programma van het concert te geven door de muziek van het 4e Regiment Huzaren, directeur de heer II. A. Maas, Zondagavond op het terras vau Amicitia. 1. „Frühlings-Einzug".marschVon Blom. 2 Ouverture „Czur utid Zim- ïnermann"Lortzing. .1. Amour etprintemps", valse célèbreWaldteufel. 4. „Simple aveu", romance Kalis parolesThomó. 5. Fantaisie de l'opéra Carmen"Bizet. 6. „Saluut aan het Vieide", marschMaas. 7 Overture „La nation beige" Benoit. 8. „Vöglein auf dem Zweige", coneertpolKa voor twee pistonsKling. 9. Fantaisie de l'opèrette „Bocoace"Von Suppé. 10. „Le Matehiche", marehe populaireBorel-Clerc. Ongeluk iu het Kampbij Zeist. Men seint uit Utrecht aan de N. R. Ct.: Omtrent het ongeval, dat gisterochtend in het kamp bij Zeist door den bliksem is veroorzaakt, vernemen wij nog het volgende Ruim elf uur brak boven de legerplaats een zwaar onweder los. Op één oogen- blik sloeg de bliksem in én in het infanterie-kamp èn in dat der genie. In liet infanteriekamp geraakte een leeg tent in brand en werden in vier nabi gelegen tenten niet minder dan 14 pe sonen door den bliksem getroffen, waa van een 3-tal nog al ernstig gewon werden. De overigen kregen lichl kwes turen. Alle getroffenen belmoren tot de lam weer-infanterie uit Rotterdam. De familii leden der ernstig getroffenen werde van het ongeval onmiddellijk op de hoogt gesteld. In het geniekamp veroorzaakte ht onweer nog ernstiger onheil. Twe personen, milicien Bisschop uit Odorp ongehuwd, en J. v. d. Weijden u Maasniel, landweerman, gehuwd e 3 kinderen hebbende, werden gedoo en 13 andere manschappen licht gekwets waarvan 7 spoedig weer vrijwel in ord waren. Uit Utrecht verscheen weldra de hee Bartelotti Rijnders, dirigeerend off. vai gezmet 3 anderen officieren van gei om de aanwezige artsen te assisteeret De lijken van de beide omgekomenei zij nog in het kamp. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. 11. Hoewel ik getracht heb duidelijk t zijn en uit het vorige gedeelte wel blijkt wat tot de functie van een schoolart moet belmoren, acht ik liet niet onnoodij die laak in enkele regels nog een duidelijk te omschrijven. Ik kan dat niet beter doen dai over te nemen, wat daarover he gemeenteprogram Tan den Vrijz.-Dem Bond zegt, n.l. dit: „De taak van den schoolarts is medi te werken bij schoolbouw met het 00; op verlichting, luchtverversching, vet warming, banken, badinrichting enz., geregeld onderzoek te doen naar dei toestand en het reinhouden van school lokalen en verdere inrichtingen; het oog te houden op de leerlingen ten eindt aan te wijzen, welke van hen bijzonder» klassen voor achterlijke of geestelijk zwakke kinderen hebben tc bezoeken: aan te geven of en welke oor-, neus-, ooggebreken e.d. bij do leerlingen aan wezig zijn, die van invloed kunnen zijt op hun geschiktheid 0111 het onderwijl met vrucht te volgen. Tot hunne taak behoort verder Onderzoek der school of van bepaaldt klassen op verzoek van het hoofd 0 den klasse-onderwijzer bij algemeen op tredende ziekten, geregeld schoolbezoek om den algeuieenen gezondheidstoestand der kinderen vast te stellen en onder wijzers gelegenheid tc geven tot nood zakelijke besprekiugen met den school arts; voorloopige hulp bij ongelukken in de school." Over 2 punten uit dit gedeelte van het programma wil ik nog gaarne een paar woorden zeggen. Het is een eigenaardig iets, dat kamers, kantoor, lokalen e. a. iederen dag worden „gestoft', terwijl schoollokalen, waar hei door het vele bezoek meer dan ergens anders noodig was, slechts tweemaal pci week (hoogstens!) een beurt krijgen. Ik voeg er bij: „hoogstens". Hier ir Amersfoort heeft iedere school een con cierge en hier gebeurt het schoonmaken maar 2 maal per week. Hoe zal hel dan zijn aan zoovele scholen, die zich niet in het bezit van een concierge mogen verheugen. Verder zegt het pro gramma: „bespreking van den school arts met hoofd en personeel." In verband hiermede kah het misschien geen kwaad eens op het volgende te wijzen. Indertijd werden hier op een paar scholen „mazelen" geconstateerd. Hoe wel 1111 dit ziekteverschijnsel niet meet voorkomt onder de officieële besmette lijke ziekten werden er toch maatrege len genomen om verdere besmetting tegen te gaan, maar hoe? Die iokalen, waar 6 of 7 gevallen werden geconstateerd, werdeu gesloten, andere, waar 3 of 4 gevallen voorkwamen niet. Zoo hebben we hier het feit beleefd, dat de eeno onderwijzer kon gaan wan delen, omdat er in zijne klasse 2 geval len meer voorkwamen dan in het lokaal vau zijn collega, die moest blijven door werken. Als ik me niet vergis, dan wordt bij mazelen de smetstof aangetroffen in de afscheidingsprodukten van de slijm vliezen, terwijl deze smetstof de ziekte kan overbrengen, wanneer zij op de slijmvliezen van gezonden geraakt. Uit het bovenstaande kunnen we dus con- clttdeeren, dat het de 3 leerlingen boven de genoemde 3 of 4 waren, die de smetstof aanbrachten en de laatste niet. 'n Eigenaardige zienswijze, die er zeker niet op was nagehouden, zoo hoofd en onderwijzers in de gelegenheid waren geweest om met den schoolarts te over leggen.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2