No. 53. Woensdag 4 Juli 1906. 3e Jaargang. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U Zelf! Vrijmaking der Kerken. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt WAensdags en Zaterdags, Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adverteutiëu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Reeds geruimen tijd is er gisting in de Nederlandsch Hervormde kerk. Voor eenigen tijd werd er te Utrecht een vergadering gehouden, waarvan het gevolg was, dat er een vereeniging ge sticht werd tot zoogenaamde „vrijmaking der kerk." Aangezien nu zoowel de confessio- neelen als de orthodoxen aandringen op die vrijmaking, maar het over de middeleu om tot die vrijmaking te komen het volkomen oneens zijn, en het dus voor velen niet duidelijk is, wat men met die vrijmaking op het oog heeft, was er een persoon, die in het Utrechtsch Dagblad een stukje inzond, waarin hij dood leuk vroeg, waarop al die vrij makingen moeten uitloopen. Dominee H. H. Barge r, een recht zinnig predikant te Utrecht, meende, dat een duidelijke uiteenzetting van dat vrij maken niet overbodig zou zijn en schreef daarom onder den titel. „In bevattelijken stijl" een stuk, waaruit wij het volgende onder de aandacht onzer lezers brengen. Domineo Barger dan schrijft: „Als ik uw schrijven goed lees, dan bedoelt gij dit. „Gij zijc er door getroffen, dat allen zeggen hetzelfde te willen en het blijkbaar toch volslagen oneens zijn. „De Gereformeerde bond, eerst onlangs opgericht, wil vrijmaking der kerk; de confessioneelen klagen over het juk der bestuursinrichting; de modernen spreken telkens van ver drukking der minderheden, „Allen willen „vrijmaking", maar niet hun allen schijnen zij 't maar niet gedaan te krijgen, ja onophoudelijk werken zij elkander tegen!'t Gaat haast op u den indruk maken van krankzinnigenwerk. Zijn dat mannen, die meenen wat ze zeggen en werke- Zonder dogma beslaat de zedcleer uit niets dan leefregels en spreuken; met het dogma is zg een voorschrift, verplichting, noodwendigheid. Uit het Engelscli van EDNA LYALL. 50.) In haar slechtste oogenblikken haatte zij Carlo omdat deze haar minnaar had verdrongen, in betere oogenblikken trachtte zij een soort van dankbaarheid voor hem te gevoelen voor wat hij had gedaan, doch meermalen uit wraak voor dc gevoelens van vernedering, wijl hij hare zwakheid kende, vond zij het pret tig hem te sarren en zoodoende aan den troep te laten zien, dat zij niet in 't minst genegen was in de algemeene bewondering van de buitenwereld te deelen. Tirannie kweekt bedrog, doch zij kweekt ook de lust om tetiranniseeren. Nila, die door dc booze luimen van lijk nastreven wat ze voorgeven te bedoelen? „Wie 't dichtst bij elkander staan, naar gij meent, de Gereformeerden en de Confessioneelen, hebt gij het sterkst tegen elkander hooien waar schuwen. Wie het verst van elkaar verwijderd zijn, de ultra-orthodoxen en de modernen, schijnen elkander in sommige opzichten dc hand te geven. Uit dezelfde dogmatiek ziet gij op groeien een geheel verschillend kerke lijk streven, en rechtstreeks tegenover elkander staande theologische beschou wingen geven blijkbaar elkaar de hand in den kerkdijken strijd. Het ver wondert mij niet, dat uw logisch denken hier in de war raakt". Na dit op den voorgrond geplaatst te hebben, geeft domineo Ba r g e r de volgende zeer juiste, maar zeldzaam zoo eerlijk uitgedrukte beschouwing over het ambt van den predikant: „Ik ken bijna geen ambt. bediening of beroep, waarin meer vrijheid wordt genoten. Een predikant in onze kerk kan haast doen, wat hij maar wil. Hij kan iedere richting vertegenwoordigen, op maatschappelijk gebied. Hij kan socialistisch organisator of Boedhistisch zendeling wezen. Hij kan prediken, dat er een God is of prediken, dat er geen God is; hij kan streng Ge reformeerd of methodistisch optreden, al naar 't hem gevalt; hij kan de grootste domheden zoowel als de heerlijkste dingen verkondigen; hij kan door zijn nalatigheid een geheele gemeente laten verloopcn, zoodat er weinigen meer ter kerk komen het zal hem in geen van deze gevallen zijn ambt behoeven te kosten. Dat ambt kan hij waarnemen, zooals hij dat opvatten wil. Hij kan een ander voor zich laten optreden, zoo dikwijls hij dat goed vindt, zijn eatechisatiën afzeggen, zoo dikwijls hij dat verkiest. Hij kan weken lang buiten zijn ge meente zijn om elders verkiezings- haar echtgenoot zoo ellendig werd ge maakt, nam daarvoor wraak op Gigi, op haar ongelukkige kapper, of 't meest van allen op Carlo. Zij was zich zoo zeer bewust van zijn liefde, zoo zeker, dat hij haar nooit in den steek zou laten, dat zij niet bevreesd was zoo te doen en dc zekerheid dat zij hein ver driet kon doen was aangenaam voor haar en gaf haar een gevoel van macht, dat haar trots streelde. „Ge hebt Herlino in een mooi humeur gebracht," zeide zij sarcastisch, in antwoord op Carlo's groet. Hij vond de wijze, waarop zij over haar echtge noot sprak, onaangenaam en trachtte van onderwerp te veranderen. „Er zijn veel zaken geweest die hem onprettig stemden, maar alles is nu in orde. Wij zijn naar den schouwburg geweest, 't schijnt mij een betere dan wij hadden verwacht." „Ge moogt wel zeggen, alles is in orde met uitzondering van de goede luim van den impressario," zcide Nita scherp. „Ik wenschte wel, dat ge hem zijn eigen gang liet gaan en je niet met hem bemoeidet, ge maakt 't veel slechter voor mij." Nita's onredelijkheid kon bij wijlen iemand halfdol maken en Carlo kon 't niet helpen, dat hij in dat opzicht meermalen met Merlino eens was, 1) ij wist heel goed, dat als hij niet naar den speeches te houden of geestelijke op- wckkingsmectings te leiden of ver gaderingen van verschillenden aard bij te wonen. Hij kan 6 weken zomervacantie nemen (nemen, ja, want de kerk zorgt er volstrekt niet voor, dat hij vacantie krijgt) maar ook 8 of 10, ja, als 't hem gelust eeu reisje naar Palestina of Oost-Indië te gaan maken voor eenige maanden, indien hij maar zorgt, dat de predikdienst niet stilstaat. Naar het andere werk, catechisatie en huisbezoek, wordt althans bij stads predikanten, zeer weinig onderzoek gedaan. Hij kan naast zijn ambtsver vulling nog verschillenden arbeid ver richten: een blad schrijven, lezingen houden, oen bezoldigd secretariaat waarnemen, of lid van de Tweede Kamer zijn (en waarom zou men nu dit laat6te alleen uitsluiten? Hij kan in het kerkelijke zich zeer eigen dunkelijk gedragen; hij behoeft geen kerkeraadsvergaderingen te bezoeken, noch godsdienstoefeningen dan waar hij zelf optreedt; hij kan zich met zijn aanhang afzonderen van het groote geheel, en, als hij dit verkiest, in wijkgebouw of Evangelisatielokaal vergaderen op hetzelfde uur, waarop in het kerkgebouw een wettige godsdienstoefening gehouden wordt. Voorts kan hij de Ned. Hervormde kerk, terwijl hij beloofd heeft tot haar bloei volijverig mede te werken, open lijk prijsgeven aan bespotting, op haat- schelden zooveel 't hem goeddunkt, vereenigingen oprichten, met liet uit gesproken doel haar uit elkander te laten springen en toch om dc drie maanden prompt tot den laatstcn cent toe zijn traktement ontvangen, als dienaar der kerk. Hij kan in één woord, zoolang hij zich maar als fatsoenlijk mensch gedraagt, doen wat hij wil. Natuurlijk bij ouzedelijken wandel is er aan zijn ambtsleven En ook officier bij de landweer zijn. schouwburg was gegaan haar verwijt zou zijn geweest: „Ge beproeft nooit Merlino in een betere luim te brengen of dc moeielijkheden voor mij te effenen." Hij zweeg en Nita, die op een twist had gehoopt, en die de onmogelijkheid inzag alleen te twisten, ging naar 't venster waar Gigi heel tevreden met zijne soldaten zat te spelen en zonder waarschuwing wierp zij de hcele boel in een doos. „Ga weg! ik wil niet dat ge overal met dat speelgoed heen draagt!" zcide zij hem nijdige stoot gevende. Gigi, die zijn tranen vlug bij de hand had, barstte in een luid gebrul uit, en Carlo, die uit principe nooit zich mengde tusschen moeder en kind had veel moeite zich stil te houden, toen de kleine jongen buiten de deur werd gezet. „Het is allemaal uw schuld," zeide Nita, „ge bemoeit u veel te veel met bem. Hij moet leeren waar hij staan moet." Zij ging met haar lessenaar aan dc ledige tafel zitten. „Ik ga dadelijk naar 't postkantoor," hebt ge soms brieven?" zeide Carlo, om de onaangename stilte te verbreken. „Wat hebt gij daarmee te maken?" vroeg zij boos. „Is 't al niet erg ge noeg, dat mijn man mij den gcheelen dag bespiedt? spoedig een einde. Dat gedoogt het openbaar geweten niet. Maar overigens is hij vrij, volmaakt vrij, door niets gehinderd om zijn taak op te vatten, als hij 't wcnscht." Na deze beschouwing komt hij tot deze gevolgtrekking: De vrijmaking der kerk zal aller eerst daarin moeten liggendal zij wordt vrijgemaakt van de vrij heid der predikanten. „Aangezien", zoo zegt hij verder, „geen predikant begooren kan vrij gemaakt te worden van zijn eigen vrij heid, maar wel van de vrijheid van andereu, is de v r ij m a k i n g dei kerk wel een leuze, die allen ver- eenigen kan, maar ieder denkt daarbij het zijne en stelt tot voorwaarde de volkomen vrijheid van eigen partij en richting." Over den onlangs opgcrichten Gere formeerden Bond is de schrijver niet best 'te spreken. Er moet volgens dominee Barger een verandering komen in dc samen stelling der Synode. Gebeurt dat niet, blijft die vcrandc ring in de samenstelling van dat lichaam achterwege, dan zal ton slotte met ge weld op een ongedachte wijze geschie den, wat langs wettigen weg niet kan verkregen worden en de kerk zal uit eenvallen in verschillende bestanddeelcn, die niet langer kunnen samengaan. De verantwoordelijkheid van zoon kerkelijke revolutie komt voor rekening van hen, zegt de schrijver, die de ver andering niet hand en tand hebben tegengehouden. De Gereformeerde bond nu wil, vol gens den heer Barger, dien geweld dadigen weg al dadelijk op. Daarom kan hij dc vreet niet onderdrukken, dat de hoofden van die beweging be sliste aanhangers zijn van dr. K u y p e r en in bondgenootschap werken met den man, die geen middel heeft onbe proefd g-elatcn om onze Neder- Als ge denkt, dat ik mij ook door u laat bespieden, hebt ge 't mis! 't Was al erg genoeg voor ge kwaamt." En met een ongeduldige beweging raapte zij hare zaken bijeen en verliet dc kamer. Sardoni keek op en zag de droevigo tick op Carlo's gelaat. Hij werd er zoo door getroffen, dat hij uitriep. „Bij Jovis! Als mevrouw Morlino uwe zuster niet was zou ik haar wel eens iets anders vertellen! Hij was nieuwsgierig om te hooien wat Carlo wel zou zeggen. Een oogenblik zweeg deze, toen een zucht bedwingend zeide hij eenigzins gedwongen vroolijk. „Och zij, die 't paard niet kunnen slaan, slaan 't zadel. Merlino heeft haar boosgemaakt en ik word al6 wrijfpaal gebruikt." „En naar 't schijnt, doet Merlino eveneens en dus zijt gij tusschen twee vuren." „Doch met een goeden kameraad om mij op te vroolijken als ik neerslachtig ben." Ik hoop, amico mio", en terwijl hij sprak verhelderde die vroolijke Italiaansche glimlach zijn gelaat. ik hoop op een of anderen dag ook eens iets te kunnen geven in plants van te nemen." Sardoni was getroffen, eenige oogen blikken zat hij in gedachten verdiept, toen snel opkijkend, zeide hij op zijn laudsch Hervormde kerk te fnuiken. In de samenstelling der Synode, wij zeiden het reeds, wenscht ds. Barger verandering. Door de wijze, waarop zij wordt samengesteld, is zij volgens hem ge doemd tot onmacht en staat zij de ont wikkeling en den bloei der kerk in den weg. Er moet dus verandering worden aangebracht in haar samenstelling. Die samenstelling moot zoodanig zijn, dat zij een vertegenwoordiging der kerk kan worden genoemd, gekozen uit pre dikanten en ouderlingen, door de classicale vergaderingen, en wel zéó, dat het aantal afgevaardigden tor Synode voor iedere provincie in evenredigheid wordt gebracht met het aantal zielen, dat zij te vertegenwoordigen hebben. „Zoo kan een begin van verandering werden gemaakt, zoo de strijd worden overgebracht, daar, waar zij moet worden uitgestreden, nl. in de Synode zelve, en de kerk, die anders dreigt uiteen te vallen, als volkskerk behouden blijven." Wij zijn niet gewoon ons met ker kelijke twisten bezig te houden, maar wij vonden het geschriftje van dominee Barger, dat iu brochurevorm verkrijg baar is gesteld, zoo belangrijk, zoo ken- teekenend voor den strijd, die ook op kerkelyk gebied gestreden wordt, dat wij daarop de aandacht onzer lezers meenden te moeten vestigen, zonder in dc verste verte te willen beslissen, of het middel van dominee Barger wel het juiste is oui de eenheid in de kerk te herstellen. Om eenheid te bewaren in een kerk genootschap is er een hiërarchie noodig en bovendien een volstrekte gehoor zaamheid aan de van hoogerhand - wie dan ook de hoogerhand zijsynode korte Engelsche manier: „Ik zal n aan uw woord houden. Morgen is 't Zondag. Is er soms repe titie?" „Marioni heeft 't met 't orkest en koor geschikt om de Trovatore te nemen, maar hij zal ons niet noodig hebben." „Goed, wilt ge mij dan in den na middag vergezellen? Ik heb een onaan genaam werkje te doen en ik zou blij zijn als go mij eens wildet helpen." Carlo scheen bepaald verheugd door 't verzoek en in waarheid zijne belang stelling in Sardoni was een goed ding voor hem, daar 't hem zijn eigen ver driet deed vergeten. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een terugkeer. „Hoe treurig en verlaten ziet de plaats er uit!" riep Carlo toen hij na kerktijd den volgenden dag met Sardoni door de stille straten met hun gesloten winkels, naar het station wandelde. „Het is, dunkt mij, een goed ding om de winkels te sluiten en aan 't volk een •ustdag te geven, maar er ligt zoo'n slaperige trek over alles, dat zij er niet van schijnen te genieten." Sardoni lachte. „Zondagmiddag is altijd een slaperige tijd in Engeland. Ik weet niet hoe 't komt, doch ik durf te verzekeren, dat de strengste recht- zinnigen zelfs op dat uur dutten".

De Eemlander | 1906 | | pagina 1