Stadsnieuws. Van arme meisjes en millioenen. Uit de Pers. Allerlei. of een ander lichaam gestelde voor schriften. Waar die ontbreken, komt van de eenheid niets. Maar wat wij voornamelijk betreuren is, dat zoovele predikanten, die tot de Nederlandsch Hervormde Kerk zeggen te belmoren, zich in een staatkundig verbond hebben ingelaten met den man, die ds. Bar gor heeft het zoo juist gezegd geen middel onbeproefd heeft gelaten om de kerk, waarvan zij de bedienaars zijn, te fnuiken. In dit blad werd d.d. melding gemaakt van een huwelijksdrama. Een bekende Amerikaansche millionair, Harry Ken dall Thaw, van Pittsburg, schoot op een concert een anderen millionair, den architect Stanford White dood, omdat hij, volgens het bericht, dezen verdacht een ongeoorloofde betrekking te onder houden met Tan'9 vrouw, die zoo wordt er bijgevoegd vóór haar huwelijk een actrice en een zeer ge zocht model was. Toevallig vindt men gelijktijdig in het jongste no. van een der Ameri kaansche revues een artikel over „Arme meisjes nie millioenen huwen", waarin mede melding wordt gemaakt van de vroegere Florence Evelyn Hesbit, thans mevrouw Harry Kendall Thaw, van Pittsburg. Wat wordt meegedeeld wekt het vermoeden, dat het gebeurde op het concert niet zoozeer veroorzaakt is door een bestaande ongeoorloofde be trekking, als wol het logisch gevolg is van een zich wrekend verleden, waaraan ook het ten voeten uitgegeven portret herinnert, dat het vroegere model te bewonderen geeft in al haar tegenwoor dige millionairspracht, maar tevens als de cafc-chantant-schoonheid van wel eer. De strijd om zich eene maatschappe lijke positie te veroveren zoo luidt het in het bedoelde stuk welke Florence Evelyn Nesbit nog altijd voert in de woning van haren echtgenoot- millionair Harry Kendal Thaw, brooder van Alice gravin van Yarmouth, werpt een eigenaardig licht op de Ameri kaansche democratie. Geboren te Pitts burg, begaf zij zich reeds in den eersten bloei hater schoonheid naar New-York, om daar fortuin te maken. Haar eenig wapen om dit te veroveren was haar gelaat en wanneer niet voor het voet licht, als showgirl, werd zij door teeke naars van geïllustreerde bladeu gebruikt als model, tegen vergoeding van een schamel loon. Hare schoonheid werd aangevuld door goede manieren en aangeboren takt, welke haar goed te stade komen bij de moeilijke positie waarin zij door haar huwelijk geplaatst is in de wereld der snobs van Pitts burg. Hot was in het eerste „Florodora"- zestal dat Florence Nesbit de aandacht van liet publiek op zich vestigde. Toen ontmoette zij den jongen Thaw, wiens jaarlijksch inkomen van 80 duizend dollars een sterke aantrekkingskracht uitoefende. De kennismaking leidde tot een huwelijk, dat de familie gedwongen werd te erkennen. En dit huwelijk zou hem 1111 in de gevangenis brengen indien hij geen millionair was. Rechters en jury zullen wel tot het inzicht worden gebracht, dat de vermoorde heer White, die mevrouw, Thaw nog uit haar toonceltijd kende, Zij schijnen niet te weten hoe zij 't moeten genieten," zeide Carlo, die zich als elke vreemdeling, niet op zijn gemak gevoelde door die groote stilte. „Ah, daar komt een troep, die 't wat leven diger maakt Guisto Cielo! Wat is dat? Een revolutionaire club Kijk eens, ze hebben „Bloed en Vuur" op hunne banier, dat is wel wat heel sterk." „Dat, mijn waarde Valentino, is de op rechte afschuw van eiken rcchtge- aarden Brit het is het leger des Heils, een troep godsdienstige drij vers." „In alle geval maken zij de slapers wakker," zeide Carlo lachend. Zij maken tenminste dat de stad er wat minder naargeestig uitziet. Het is niet verstandig 0111 uwgewoonten te critiseeren, daar ik hier nog zoo kort ben, doch heusch uw Zondag ziet er mij tc droef eerbiedig uit, ze gelijkt weinig op een festa." „Dat hangt alleen ervan af, wat ge een festa noemt," zeide Sardoni. De middelmatige Brit, die godsdienstig is opgevoed, gaat 's morgens en 's avonds naar de kerk, eet midden op den dag een zwaarder maal dan gewoonlijk om zijn bedienden te sparen, vindt het heilsleger afschuwelijk, wijl het de zondagsrust stoort en zit plechtig te dutten over een bundel precken ge durende den namiddag". haar bcleedigd, en de echtgenoot daarop in wettige verdediging gehandeld heeft. Mevr. Thaw is een der talrijke voor beelden van zg. chorusgirls (danseressen en zangeressen die gezamenlijk optreden) en showgirls (figuranten), die rijke en gedistingeerde huwelijken sloten. De tegenwoordige Lady Ashbnrton, echtge- noote van Francis Baring, vijfde baron Ashbnrton, van het bekende bankiershuis Baring Brothers te Londen, is geen andere als Francis Belmont Donelly, eene Iersch-Amerikaansche schoonheid die de aandacht van het New-Yorksche publiek trok als lid van het tweede „Horodora-zestal. Naar haar portret te oordoelen, heeft Lord Ashburton geen slechten smaak. Eene figurante, van wie niets anders gevraagd werd als mooi te doen op 't tooneel, is de Amerikaansche schoonheid Eva Carrington, thans gehuwd met Lord Clifford, wien zij nu vergezelt op een huwelijksreis naar Abessynie. De aan staande Lady llarcourt, echtgenoote van Robert Vernon Harcourt, zoon van den bekenden Engelschenminister Sir William llarcourt, is het vroegere chorusgirl June Van Buskirk, te Londen bekend gewor den in „The Walls of Jericho''' en in een stuk van haren man „Angels Una wares". Hare schoonheid en gratie betooverden den schrijver, die haar ten huwelijk vroeg. Een ander chorusgirldat de aandacht trok door haar Spaansche dansen, was Minnie Ashley, thans mevrouw William Astor Chanler eigenares van een der prachtigste buitenverblijven op Long Island. De vrouw van den Amerikaan- schen Croesus George J. Gould, Edith Kingdon, was eveneens een bekende van het New-Yorksche publiek, evenals Mabel Slocum en Adah Verne, die tevens dienst deden als modellen van schilders en foto grafen; thans zijn zij mevrouwen Harold Dean Stickuey en Frank Wiggins, wier echtgenooten belmoren tot the smart set van New-York. Er w orden verder nog tientallen schoon heden van do music-halls opgenoemd, die thans allen een eerste plaats innemen in de Amerikaansche groote wereld, door huwelijk in het laatste tiental jaren ge sloten. Een dier music-halls bleek oen ware kweekschool voor millionairsvrou- wen, daar niet minder dan 60 chorus girls en figuranten dit tooneel verlieten om rijke huwelijken te doen. Eene eigenaardigheid zoo d?elt de schrijfster van dit artikel mee, want natuurlijk is het een vrouw die het schreef en wel eene, die haar millionair nog niet gevonden heeft is het dat nagenoeg al deze voormalige lievelingen van het schouwburgpubliek, na haai' huwelijk al het mogelijke doen 0111 de herinnering aan dien tijd uit te wisschen. Niet alleen dat hare vroegere direc teuren verzocht (omgekocht) werden om hunne namen te verzwijgen, maar ook illustraties, portretten, alles wat aan hunne vroegere positie herinnert, worden opgekocht en vernietigd. Zoodra de vrucht geplukt is, verloo chent men de gebruikte ladder. Maar niet het tooneel alleen doet in Amerika dienst als huwelijksma kelaar tusschcn de arme schoonheid en den rijkdom. Vel is dit kader boven mate geschikt die schoonheid op 't voor- dceligst te doen uitkomen en hebben de voetlichtsirenen veel voor boven hare arme zusters in werkplaatsen en kan toren, doch ook deze blijken eene aan trekkelijkheid uit te oefenen op de Amerikaansche mannen van fortuin. Een sprekend bewijs levert wel de Russische ci ga rotten ma akste r Rose Pastor, „Wilt ge zeggen, dat ze nog precken zitten te lozen, terwijl zij er reeds twee hoorden in de kerk?" vroeg Carlo met zoo'n verbaasd gezicht, dat Sardoni in lachen uitbarste. „Wel zeker er zijn velen onder, die zich zonder dat geen Zondag kunnen voorstellen," antwoordde hij. „Arme stakkers! arme stakkers!" zeide Carlo op medelijden toon, die den Engelschman zeer komisch klonk. „Ieder zijn smaak, weet ge," zeide Sardoni. „Maar zie eens hier, spreek je niet te beslist uit over die zaken, want 0111 je de waarheid te zeggen, wordt uwe vroolijkhcid niet door de noordsche volken begrepen. Wij houden er van om onze genoegens ernstig op te vatten en zoo ook onze gods dienst." „Wijzongenvanmorgen op 't „jubilate" maar heusch, dat lijkt er niet veel op," zeide Carlo peinzend. „Verberg, om 's hemels wil, die denkbeelden onder een korenmaat", Sardoni, „want als ge met die vrijzin nigheid voor den dag komt op de plaats, waarheen ik u breng, dan is alles voor mij verloren. Ik neem je juist met mij mede als een staaltje van 't gezelschap en als ge de vooroordeelen van de landslieden zoo aanvalt, zijt ge geheel onbruikbaar." Waar ter wereld gaan we toch heen?" vroeg Carlo, verbluft opziend. die kort geleden de echtgenoote werd van den millionair-filantroop J. G. Phelps Stokes, behoorende tot de eerste families van New-York. Zij is evenwel slechts een uit de velen. Een der grootste zaken te Boston is bekend door de schoonheid en hot aantrekkelijke barer vrouwelijke employees, waarvan dan ook vele voor en na huwen met leden van de eerste en rijkste families der stad. De tweeling zusters van een eenvoudigen machinist genaamd Reese een hier welbekende naam belmoren mede tor de geluk kigen. Een barer, Maria J. Reese een winkeljuffer, huwde in 1899 Horatio Bigelow, zoon van den „Koperkoning" en ten vorigen jare trad haar zuster Helen in 't huwelijk met den zoon van oen der eerste dames van Boston's hoogste kringen. Ook Sallie Carr, thans Mrs. Francis Skinner, was werkzaam m een magazijn te Boston, ovenals Marian Knight, dochter van een schoen makertje, thans echtgenoote van den heer Bradlea, behoorende tot de voor naamste en rijkste families van Boston. In den laatsten tijd zijn het de tele- fonysten en typisten, die bijzonder in den smaak schijnen te vallen. Zoo stapte in Maart j.l. Miss Oakley, de particuliere secretaris van den heer Bonner, in de auto van Jerome Alexandre, diens schat rijken stiefzoon, om met dezen in het huwelijk te treden. Yan nog jongeren datum is dat van Miss May Connors, telefoniste in een hotel te Philadelphia, die thans als mevrouw P. Stokes de echtgenoote is van een der rijkste jonge mannen van de oude kwakerstad.. Cupido houdt trouwens een groote opruiming onder de Amerikaansche tele fonisten. Mej. Anna Benneth, de dochter van een armen kuipersknecht, was tele foniste in een New-Yorksch hotel, toen zij de echtgenoote werd van den tnillio- nairhouthandelaar Whitney uit Canada. Het waren haar lieve stem en vriende lijke manieren welke haar zijn hart deden winnen. Hun geluk was echter van korten duur, de heer Whitney stierf weinige maanden na het huwelijk en liet zijne vrouw achter als erfgename van een vermogen van 20 millioen doll.: in tegenstelling met de tooncel-schoonheden, vergeet zij haar Troegcre collega's niet. Hare vriendin en oud-collega, Miss Ida Schwindt had als telefoniste de op merkzaamheid getrokken van den millio nair Bernard Sexton, die haar daarna ten huizo van Mevrouw Whitney ont moette en meenam naar zijn prachtige bezitting in Florida. Mrs. Coram was als Margaret Har rington eveneens telefoniste in een hotel van New-York, toen zij kennis maakte met den schatrijken mijneigenaar en filantroop Joseph A. Coram. Deze voelde zich aangetrokken tot het eenvoudige, beschaafd optredend meisje en na haar eenigen tijd te hebben waargenomen, vroeg hij haar de deelgenoote te worden van zijn fortuin van ruim tien millioen dollars. Zoo zouden nog tal van namen te noemen zijn van arme jonge meisjes aan wie de Prins Charmant is verschenen in de gedaante van een Amerikaanscheu millionair. En wil men hieruit een con clusie trekken? Meer dan eene ligt voor de hand, maar allereerst wel deze, dat één glimlach van een vrouw dikwijls moer vermag dan oen geheel leven van arbeid, strijd en inspanning. In het Kaïh. dagbl. „Het Centrum" leest men het volgende: Treurige Begripsverwarring. „Zullen de oogen der Fransche kiezers eindelijk opengaan?" schreef men voor eenigc dagen in dit blad. Deze vraag stelde zich menigeen, toen de vervolgingswetten werden toegepast op kerken en kloosters en men hoopte. De verkiezingen hebben het antwoord Zij waren nu aan 't station gekomen en tot antwoord gaf Sardoni hem zijn kaartje. Dit maakte hem niet wijzer en zwijgend volgde hij zijn vriend naar een rookcoupé en daar hij wist dat Sardoni niet 0111 praten gaf, stak hij een sigaar op en gaf zich over aan't genot volle gezicht van een mooi boschrijk landschap. Sardoni keek hem zwijgend aan. „Toch twijfel ik er aan, of hij eenigen indruk op hen zal maken," dacht hij bij zichzelven. „Als hij een stijve, kerksch uitziende kerel was, met een kruisje aan zijn horlogeketting en een dweepend gelaat, dan was er wellicht iets goeds in zijn komen, of als hij er uitzag als een van die opgedirkte vroom uitziende jongelieden, dan won ik er wellicht eenige eerbiedwaardigheid door. Maar Yalentino lijkt op den een noch op den ander. Stel je eens voor, dat mijn vader op 't oogenblik hier was, wat zou hij in hem zien? Alleen een knappe Italiaan, die in een gemakke lijke houding zonder gemoedsbezwaren op een Zondag per spoor reist onder 't genot van een sigaar. (JTordf vervolgd). gegeven, en wel bitter moet de ont goocheling zijn geweest van hen, die in Frankrijk den dageraad zagen van een nieuwen dag. Die de echte toestanden in Frankrijk kent, verwondert zich niet over den uit slag der verkiezingen; dat strijden en vechten bij en om de kerken, wat was het anders dan een stroovuurtje. Door het roepeu van „vivo la Yierge"", of „vive la religion", werpt me.11 geen regcering omver, komt men niet tot betere toestanden. Een reuzenwerk moet worden verricht, willen de Fransche katholieken met goeden uitslag handelend optreden. Er moet oen ommekeer worden bewerkt in de geesten. Gehoorzaamheid aan Rome's voorschrif ten, waardoor alleen de noodzakelijke eenheid kan tot stand komen, zeide nog in den laatsten tijd Z. H. Pius X. Maar de Fransche katholieken weten wel beter. Bij toeval kwam mij dezer dagen een devotieboekje iu handen, getiteld: Le culte perpétuel de Saint Jose/'h. 't Is een maandschrift en verschijnt te Leuven. Een Fransche priester doet thans zijn helder licht schijnen in een artikel: „Priez potir le Pape". De geloovigen moeten bidden en veel bidden voor den Paus, opdat hij ver licht worde, want elk besluit, door den Paus genomen, strekt niet altijd tot heil der Kerk. En dan kunnen de god vruchtige lezers deze enormiteiten slik ken „België zou thans een vierde eener eeuw een tijdperk van ongekenden bloei hebben gehad, zoo de bisschoppen hadden geluisterd naar de stem van Leo XII; indien do Duitsche katholie ken minder weerstand hadden geboden aan don invloed van Leo XIII, ze zouden don ijzeren Bismarck niet naar Canossa hebben gevoerd, eindelijk: was De Mun, die naar het voorbeeld der Duitschers in do Fransche Kamers een katholiek Centrum wilde oprichten, niet weerhouden door zijn eerbied voor Leo XIH, Frankrijk zou thans niet staan op den rand van den afgrond, waarin alles doet vreezen dat het zal neervalllen." Men wrijft zich de oogen uit, men leest twee-, diriemaal; waarachtig 't staat er. Paus Leo XIII is dus de oorzaak van Frankrijk's ellende, de Fransche katholieken kunnen zich de handen wasschen in onschuld. Zulke dwaasheden weerlegt men niet. Zoo schrijft een Franschman de ge schiedenis in devotie-boekjes, en die schrijver is nog wel een priester religieus! Moet het ons nog verwonderen, dat de Fransche katholieken tot de uiterste machteloosheid gedoemd zijn. B. METS. De Lustrumfeesten te Utrecht zijn achter den rug en zeker honderden zullen de meest aangename herinneringen van deze grootsche feesten hebben. Behalve de bij alle feestelijkheden gebruikelijke kloppartijen en de verdere wanordelijk heden, die zich meer eigenen bij een Studentenfeest, is alles in de beste orde afgeloopcn. Germanicus is weer in het dagelijksche leven teruggekeerd en kan al9 gewoon student aan de dagen zijner grootheid denken en ook de soldaten die in zijne legioenen dienden zijn naar hunne haardsteden teruggekekeerd. Voor wie evenwel nog niet de werk zaamheden zijn afgcloopen dat zijn de journalisten, natuurlijk de beroeps-journa listen. Voor deze onmisbare schepselen is nu de tijd aangebroken om de groot heden der Lustrumfeesten te „inter viewen", teneinde het leesgrage publiek kond tc kunnen doen van de indrukken die zij hebben opgedaan. Zoo doet een beroepsjournalist van De Telegraaf mede- deeling van het volgende „intervieuw". „Een vechter van do hulptroepen was zoo vriendelijk, me zijn meening over het Romcinschc leger te zeggen. „Nou" was z'11 oordeel „wat mijn aanbelangt, houd ik 't inet toen, hoor! Béter dienen als hier bij de infan terie en de vesting! Yan de ruiterij za'k niks zeggen. Da's 'n andermans weet; 'k ken niet rije". „Maar geef mijn liever zoo'n boog of 'n piek of 'n slinger, dan toezjoer met '11 spuit op je nek te loopen, of eeuwig en altijd tc hanncssen met '11 log kanon, '11 bok of 'n ander krachtwerktuig". „Dan heb je niet altijd door dat ge draai van kurreperaals om je heen, met 'r gevit en geplaag. Allemaal sjieke lui, je meerderen. „Yan de menage heden ten dage za'k niks zeggen, dat kwaad lijkt; je kent't 'r wel mee doen, dat niet. Maar zooals bij de Romeicn is 't toch niet. Aan tafel je heclc flesch bier en 'n segaartje..." „En nog iets. Als milicien kom je nooit verder dan fort Vossegat of Rijnau- wen. Of de kamp van Zeist. Maar die Germanicussen gingen met dcrlui soldaten flink op stap. Zoo maar naar Duitschland, om te kijken waar Varus z'n meloenen gelaten had'. Dat waren nog 'reis ven zetjes". Dus ook Nederlands legerknechteo, die tijdelijk in de hulptroepen van Gen manicus dienst deden bewaren 'n goede herinnering van de Romeinsche week. En geen wonder, zoo iets komt niet eiken dag voor en wat niet alledaagscli is blijft ligt in het geheugen bewaard. Daarom zal de fietsjongen, waarmede we in 't volgende kennis maken, dan ook langen tijd de aangenaamste herin- ringen hebben aan een fleschje room. Waarom? Luister slechts. Heel vroeg in den morgen om door liefst niemand gezien te worden, komen in het park te Groningen de nienschen, die zich bekwamen willen in de kunst om met een fiets om te gaan. Voordat de beginners met dit democratisch voer tuig geheel vertrouwd zijn, moeten er heel wat rondjes om den vijver worden genomen, heel wat zweetpareltjes gestort, zoowel door de ijverige leerlingen als door den jongen ouder wiens leiding de kunst wordt aangeleerd. Publiek is er nog weinig op dit uur: een paar dames met kindertjes, die frissche lucht moeten happen, dienst meisjes met sportkarretjes en zoete, ge hoorzame baby's een enkel jongmensch, in stndeerendc houding en een paar voorbijgangers, die naar hun werk gaan. Het melkhuisje is nog niet geopend. De versche melk in fleschjes met den wagen gebracht, wordt zoolang bij de deur neergezet; als de baas komt vindt hij alles in orde. Dat een jongen, die langen tijd achter een fiets aangehold heeft dorst krijgt en trek aan een halflitertje gepasteuriseerde melk, behoeft niemand te vorwonderen en dat een dame die Kot fietsen moeticeren hom verlof geeft voor haar rekening zoo'n fleschje te gaan drinken is een bewijs van haar goedhartigheid. De baas was er nog niet, maar hij had er maar vast een flesch weggenomen, dan kon het straks wel betaald worden. De melk was frisch, en heerlijk zoet, hij getuigde het meer dan eens, wat de dame heel aardig van den jongen vond. Toen Toen kwam de baas, de baas van het melkhuisje, keek naar de fleschjes, telde ze; een te min. Hij telde over, maai er bleef een te weinig. Hij ging de flesschen bekijken. En De jongen kwam met de leege flesch terug, dit was de ontbrekende. De baas wees er naar en vroeg, wilde vragen: „Heb jij „Jai" „Wat ja?" „Melk, hier is 'n duppie.' „Ja, dat zon je wel willen." „Wat dan „De dame kwaiu naderbij en hoorde den man veel harder dan hij gewoon was te spreken zeggen: „Jij heb mijn koffieroom opgez hij zag de dame en veranderde go- dronken!" „Róóm?" Daarom was 't zoo lekker zoet dacht de jongen. De dame dacht: dat is eens maar nooit weer en betaalde den duren room. En versterkt door dien buitengewonen morgendronk vervulde hij met de meeste ambitie zijn plicht. Bij de godsdienstoefening, welke Zon dagmorgen te half elf in het Logegcbouw voor den Doopsgezinden Kring wordt gehouden, zal als spreker optreden Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn. Het Bestunr der Oranje-Vereeniging heeft besloten den termijn van opgave tot deelname aan het bloemen-Corso te verlengen tot 15 Juli a.s. De voorloopige prijzen (afhankelijk van de deelname) zijn voor de ver schillende afd. bepaald op f 25, f 17.50, f 10, f 5, f 2.50, of kunstvoorwerpen van die waarde. De reserve le luitenant J. H. W. Nicolaï is bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen. De heer P. van der Slug's, is benoemd tot 2. luitenant-commandant van het Am. Vrijwilligerscorps. De vereen. „Handel en Nijverheid", houdt Donderdagavond haar maandver gadering in het hotel De Zwaan. Er zullen o.m. aan de orde komen de benoeming van 2 afgevaardigden naar het congres van den Band te Leeuwarden en bespreking van het prae- advies betreffende gomeentelijke Han delsscholen. De vereen, tot veredeling van don Nedcrl. vischstand, die de visscherij op de rivier De Ecm gepacht heeft, besloot het visschen met netten te verbieden.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2