Advertentiën. Vaeantiekaart. Ingezonden. Fröbelschool. gevestigd te AMERSFOORT S. A. CRAMER, Arts. Geen uitstapje meer mogelijk - - DEN GIDS. - - Eén Gids v. honderd plaatsen. A.J.vanZalingen, - CONFISEUR. - Amersf. Keitjes, 382° Staatsloterij. MAANDAG. 23 JULI 1906. A. C. R. 0. LEINWEBER. De muziekverceniging „Harmonie" zal Donderdagavond, onder leiding van den heer Delsalle, een concert geven in de tent aan de Itoninginnelaan. Bij de Zaterdag te Utrecht gehouden courses, uitgeschreven dooi de,Utrechtsche vereenigiug voor Paardensport, behaalde luitenant-kolonel Metelerkamp, directeur van de rij- en hoefsmidschool alhier, met St. Gerald den eersten prijs in den hordenren voor officieren van het Nederl. leger. Na afloop werd aan den nestor onzer heerrijders een warme ovatie gebracht. De pl. afd. van den Kon. Bond van oud-onderofficieren hield Maandagavond onder leiding van den voorzitter, den heer A. Hassing, haar maandelijksche vergadering in „De Arend". Bij de ballotage werd een van de drie candidaten met aangenomen. In het bestuur werd gekozen de heer L. J. Krook. Naar het A. D. verneemt, wordt het le escadron van het le regiment huzaren uit Amsterdam, commandant ritmeester Tilanus, begin Augustus alhier gede tacheerd ten einde gezamenlijk oefenin gen te kunnen houden met het alhier in garnizoen zijnde escadron. dat onder bevel staat van ritmeester jhr. v. d. Poll. Deze oefeningen worden gehouden als voorbereiding voor de cavalerie-manoeu vres in Noord-Brabant. In de te Arnhem gehouden algemeene vergadering van den Nederl. Slagershond werden de heeren J. v. d. Kamp en F. J. Willenborg, leden der Amcrs- foortsche Slagersvereeniging, wegens door hen gepleegde fraude in de stem peling, van het lidmaatschap vervallen verklaard. In enkele bladen werd in het bericht over de begrafenis van kolonel Grcve medegedeeld, dat deze in den laatsten tijd van zijn leven verpleegd werd in bet krankzinnigengesticht te Utrecht. Het is ons uit goede bron bekend, dat deze mededeeilng geheel uit de lucht is gegrepen; misschien berust de dwaling op het feit, dat de familie Grove eenige jaren geleden uit Bennekom is vertrok ken en zich te Utrecht heeft gevestigd. De Heer L. L. Kamerbeek alhier is te Arnhem geslaagd voor hel examen Apothekersbediende. Maandagmiddag om 11 uur werd ten Bureele van politie alhier, in tegen woordigheid van de Inspecteurs en Agenten door den Commissaris aan den Agent der le KI. H. II. Enkelaar de zilveren medaille van „de Alg. Ncd. Politiebond" voor 20 jarigen trouwen dienst, uitgereikt. Bij zijne toespraak stelde de commissaris Enkelaar ten voor beeld voor de andere agenten. De Kapelaan J. W. van Beurden aan de Onze Lieve 'Vrouwe Hemelvaart Kerk aan de Langegracht alhier, is benoemd tot Pastoor te Frederiksoord. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. II. de Prinses von Wied, geb. Prinses Maria der Nederlanden, op Donderdag a,s. zal door de troepen van het garnizoen een groote parade worden gehouden, gecommandeerd door den luitenant-kolonel jhr. L. A. P. Six, commandant van de 2e afd. van het le regiment veld-artillerie. De honneurs zullen bewezen worden aan den gene- raal-majoor A. D. Petter, commandant Van de 4c divisie. Programma van het concert, door de stafmuzick van het 5c regiment infante rie onder directie van den heer G. Bikkers Donderdagavond op het terras van „Amicitia" te geven: 1. Einzug der Gladiatoren, marsehFucik. 2. Ouverture Haydée Auber. 3. Dor Kaiser und die Kaiserin, WalzerWaldteufel. 4. Grande fantaisie sur des Motifs de l'opéra „Carmen" Bizet. 5. Ouverture im Italieniachen StvleSchubert. B. Ballet ProphéteMeijorbeer. a. Valse. b. Pas de la Kedowa e. Quadrille des patineurs. cl. Galop. 7. a. Serenata, Engellied Braga. b. Thoréador et Andalouse. Rubinstein. Fantaisie aus der Oper „Tanu- hituser'Wagncr. Ken der leerlingen van do firma Fortiuann Hehenkamp had Zaterdag middag de aardigheid om eens te pro- becren of kapok ook brandde. Het gevolg was dat de geheele werkplaats, die op de zolderverdieping is gelegen, in een oogenblik in lichtelaaie stond. De spuiten, die zeer snel ter plaatse waren, konden het vuur beperken tot die verdieping; de waterschade aan de ondergelegen verdiepingen is echter zeer groot. Het magazijn, aan de voorzijde, waarin juist de prijzen voor het stedelijk kegel concours waren uitgestald, beliep geen noemenswaardige schade. Alles was verzekerd. Gistgren werd terzake openbare dron kenschnp een onbekend persoon in arrest gesteld. Bij zijn ontslag bleek dat hij gesignaleerd stond in het algemeen Politieblad tot het oudergaan van 3 dagen hechtenis, waarom hij is aange houden en overgebracht naar Utrecht Overzicht der exploitatie voor de maanden Juni 1905 en 1906 van de Amersfoort scke Tramweg- maatschappij. 1906. 1905. Betalende passa giers 8085 7886 Opbrengst passage f599.47'. f586.70. Opbrengst diver sen f51.85. f28.67. Totaal opbrengst f651.32'. f615.37. Opbrengst per dagkilometer f 12.06. fll.39'. Uitslag toelatliigs-evaiueu II. B. S. Op 2 Juli zijn voor kl. I der H. B. S. geslaagd J. J. Moolhuizen, Weesp; C. B. jPerk, Nunspeet; S. L. Langedijk, Amersfoort; J. J. II. Renting, 's-GravelandTh. J. Boks, Eist, (Rh.); J. J. van Os, Amersf.; F. B. van "Verschuer, Amersf.; Susanna M. van Veen, Amersf.; J. J. G. van Hoek, Amersf., tijd. Arnhem; B, A. van Doorn, Bussum; G. H. Klomp, Veenend.; B. J. Coster, Amersf.; J. Ch. Cornelis, Zeist; G. B. Retnmelts, Nijkerk; N. M. C. Holland, Amersf.; W. Harmsen, Nijk. Marie C. de Ruyter d. Wildt, Amersf.; L. de Voogd, Amersf.; Everdina C. van der Meer, Amersf.; Adelaide L. Mahler, Amersf.; Gepka, D. Lohman, Nunspeet; J. F. C. G. Neuendorff, Bussum; M. Grondhout, Amersf.; W. van den Donker, Amersf.; W. H. Maassen, Amersf.; H. A. van Marle, Nunspeet; M. van Dijk, Amersf.; J. II. de Ruiter, Vcenendaal; J. Mensing, Amersf.; C. W. v. Wielingen, Woudenberg; G. J. van Dam, Amersf.; F. J. J. de Blocq van Scheltinga, Nijk. Lambcrdina II. Geerts, Buss.J. Jonker, Amersf.H. J. W. van Esveld, Ilarderw.; P. R. de Rochcmont, Amersf.; H. W. Hettema, Blokzijl; A F. Lijbaart, Barnev.; J. van Ilaselen, Amersf.; K. van der Knoop, Amersf.W. Meijer, Amersf.A. C. D. Pels Rijckcn, Amersf. Debora J. Veen, Buss.R. II. Schimmel- penninck van der Oije, Amersf.J. C. de Witte, Amersf.; J. C. Harthoorn, Scherpenzeel; A. T. II. Liscaljet, Buss.; J. Lapère, Hilv. Her-examen is opgelegd aan: Jeanne II. de Rochcmont, Amersf.; J. E. Barcndrcgt, Scherpenz.; H. A. de Jager, Amersf.; A. J. Snelleman, Amersf.; J. W. Tap, Amersf. Voorts slaagde nog als toehoorder voor het Fransch: A. G. van Kuijk, Amersf. Van de 60 opgekomen kandidaten zijn er 49 geslaagd, terwijl aan 5 een her-examen is opgelegd; 1 kandidaat heeft zich teruggetrokken. De examens voor de hoogere klassen worden nog voortgezet. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Oeachtc Redactie! Naar aanleiding van wat hier in den laatsten tijd op onderwijsgebied is voor gevallen, verzoekt onderget. eenige plaatsruimte in uw blad voor enkele opmerkingen. Gaat men de geschiedenis der laatste 12 jaren na, dan schijnt de belangstelling in en de liefde voor 't onderwijs (speciaal 't lager onderwijs) hier eer af dan toe te nemen. Voor eenige jaren bekleedde Amers foort, op dit gebied, onder de gemeenten van gelijken rang en ook zelfs vergeleken bij grootore plaatsen, een eerste plaats. Toen langzamerhand de idee baanbrak dat de betrekking van klasse-onderwijzer niet meer een overgang vormde, maar noodzakelijk moest zijn een betrekking voor 't leven, die voldoende moest zijn om een bestaan, geëvenredigd aan ont wikkeling en behoeften, te waarborgen, toen was Amersfoort een der eerste gemeenten in ons land, die de salarissen eenigszins met de nieuwe beschouwing in overeenstemming bracht en daardoor destijds boven de meeste gemeenten van dezelfde kracht uitblonk. Toen door de veranderde tijdsom standigheden men niet moer zooals vroeger, alleen jeugdige klasse-onc'.er- wjjzers zag, maar ook mannen en vrouwen van rijperen leeftijd, die wat bevoegdheid en dikwijls ook diensttijd, dus ervaring, de gelijken waren van 't hoofd der school, was de gemeente Amersfoort de eerste in ons land, die de klasse-onderwijzers den grootst moge lijken invloed gaf op den gang der schoolzakcn, die onder de huidige onderwijswet mogelijk is, door de in voering der verplichte schoolvergade ringen. lloe is 't echter tegenwoordig gesteld. De salarisregeling, die in 1895 een aanmcrkclijken stap vooruit deed, is sedert dien wel herzien, maar niet op een wijze, zooals, medo met 't oog op de verhoogde rijksuitkeeringen, verwacht had mogen worden. De laatste salarisbewcging heeft al een heel interessante geschiedenis. Deze is voornamelijk uitgegaan van de jongere onderwijzers, die geen lid zijn of waren van den Bond van Ned.-Onderwijzers. Zij gingen hoofdzakelijk van deze rede neering uit: 1°. dat 't beter was, dat de beweging niet van de vakvcrecniging uitging, om dat dit h. i. niet in goede aarde zou vallen. 2". dat men uiterst bescheiden eischen (of wil men: wenschon) moest stellen, daar dit de kans van slagen zou vcr- hoogeu. En wat is de uitkomst geweest? Dat van de bescheiden eischen juist't noodig- ste n.l. verkorting van de termijnen waarin de periodieke verhoogingen wor den toegekend, is geweigerd. Teekenend voor do houding der katholieke en anti revolutionaire raadsleden is wel het feit, dat aan de bijzondere scholen van hunue richting tweejaarlijlcsche verhoogingen zijn ingevoerd. Juist die onderwijzers, die smachtend naar hun maximumsalaris uitkijken, nu eerst na 35 lange dienst jaren te bereiken, voor wie de nood werkelijk 't nijpendst is (er zijn er onder, die met vrouw en kinderen moeten leven van een salaris van f 8ÜÜ en f 850, waarvan dan nog aan pensioen, kortingen en belastingen bijna f 100 afgaat! juist die onderwijzers profiteerden van de nieuwe regeling alléén een 15 :i f 20 als tegemoetkoming in de pensioen- storting. Vrienden en kennissen bij de posterijen of spoorwegen, zien zij met bitterheid wat materiecle positie betreft, verre hun voorbijstreven. De verwachting dus, dat 't adresseeren van de gczamelijke onder wijzers meer succes zou hebben, dan van de vakvcrecniging, werd teleurge steld. De afd. van den Bond van Ned. Ond. vond evenwel bij den Gemeenteraad evenmin een goed gehoor. Haar verzoek tot aanstelling van schoolartsen, vergezeld door een uit voerige memorie van toelichting, wacht sedert 11 Apr. '05 op behandeliug. Reeds vele gemeenten, waaronder zelfs zeer kleine zijn Amersfoort hierin vooruit. Het verzoek om bij de benoeming van 'thoofd der Jongenschool le soort, den nieuwbenoemde het onderwijs in een klasse op te dragen, om zoodoende tot afschaffing van 't ambulantisme (wandel stelsel) te geraken, kon evenmin genade vinden in de oogen van ons gemeente bestuur. Veel hierover uit te weiden, schijnt mij overbodig. De geschiedenis is nog vcrsch. Alleen wijs ik er op, dat de afd. v. d. Bond van Ned. Ond. zoo bezadigd mogelijk is opgetreden, dat de toon harer adressen gematigd is en de inhoud blijk geeft van degelijke argu mentatie; dat de ontvangst dier adressen echter in den laatsten tijd aanleiding geeft tot de gedachte aan een voorop gezette meening, dat van de onder wijzers niets goeds kan komen en voor stellen van die zijde als staat (stads) gevaarlijk gebrandmerkt moeten worden. "Van iets dergelijks geeft de jongste raadsvergadering, waarin de verlof regeling van 't personeel bij 't Lager Onderwijs behandeld werd, blijk. Met het oog op den korten tijd (hot ontwerp was den onderwijzers ongeveer een week,voor de behandeling en dan nog bij toeval bekend) had de bonds- afdeeling eenvoudig verzocht om de behandeling uit te stellen. Als precedent daarvoor kon gelden dat bij de pensioen kwestie der leeraren M. O. aan de be langhebbenden ruimschoots de gelegen heid werd verstrekt hunne bezwaren aan don Raad kenbaar te maken. De afdeeling nu telt niet zooals volgens 't raadsverslag (Oude Amerf. Courant) door den Voorzitter beweerd werd, enkele leden; integendeel, de meeste openbare onderwijzers hier ter stede zijn bij haar aangesloten; haar ledental bedraagt op 't oogenblik 35, De regeling van verlof bij ziekte enz. is in dezen tijd in veel gemeenteraden aan de orde. Vandaar dat 't voor de onderwijzers van groot belang is met elkander voeling te honden. Omtrent deze kwestie zijn talrijke ge gevens verzameld door 't Bureau van onderwijsadviezen. 't Lag dus op den weg der afdeeling, teneinde goed beslagen ten ijs te komen, met 't Hoofdbestuur van den Bond in overleg te treden, vooral daar 't hier bepalingen betrof, waarbij rechtskundig advies wellicht niet overbodig was. Dat de tijd hiervoor te kort was, behoeft geen betoog. Dit zoo billijke verzoek is echter van de hand gewezen. Een van de argumenten, die daartoe geleid hebben, is wel de moeite waard nader bekeken te worden. De Weth. van Onderwijs deelde mede dat niet de geheele hond, maar alleen de afdeeling om uitstel verzocht. Dit nu is geschikt om een verkeerden indruk te geven. De veronderstelling, dat de bond (omvattende SOOÜ leden) zou adresseeren in een plaatselijke aange legenheid is eenvoudig ongerijmd; zulk werk wordt, in alle landelijke verccni- gingen aan de plaatselijke afdeelingon overgelaten, die echter weten, dat ze daarbij ten allen tijde op den steun van de geheele vakvereeniging kunnen rekenen. Hiermede hoop ik voldoende aange toond te hebben, dat er in de laatste jaren een omkeer heeft plaats gehad, waarbij alles wat door do klasse-onder, wijzers, die toch ook ook met hart en ziel opkomen voor 't ondcrwijsbelang- wordt te berdo gebracht, met vooringe nomenheid wordt begroet cu een min gunstig onthaal ten deel valt. Twee raadsleden maken hierop een uitzondering. De hoeren Hagedoorn en Gerritsen hebben herhaalde malen ge toond, ook voor de wcnschen der klasse- onderwijzers veel te voelen. Opmerkelijk moet 't genoemd worden, dat de heer Plomp bij de discussie over de verlof regeling uitstel wcnschelijk vindt als de belanghebbenden niet gehoord zijn cn daarna zijn stem tegen uitstel uitbrengt. Van dit raadslid zijn wij een der gelijke inconsequentie niet gewend. De mogelijkheid bestaat echter dat 't raadsverslag der Oude Amersfoortsche Courant niet geheel juist is. Het offici- eele verslag zal dat wel spoedig uit maken. Met dank voor de plaatsing, Geachte Redactie. Uw dw. F. FABER. Burgerlijke Stand. van 30 Juni tot en met 4 Juli. GEBOREN: Evert, z. van Johannes Jacobus Brouwer en Gijsborta van Oostenbrugge. Cornelia, d. van Johan nes Ilooft en Johanna Maria Delforterie. Francina Johanna, d. van Johannes Jacobus Gcrardus Iienkclman en Eva Adriaua Preij. Brand, z. van Jacob Riksen en Jannetje Ileinen. Johanna Adriaua Wilhelmina, d. van Albertus Johannes Langenacker en Johanna Adriaua Wilhelmina Preij. Gcrarda Pietcrnella Jacoba, d. van Jacobus Al bertus Kradolfer cn Eugeliua Jacoba Bouw. Maria Geertruida, d. van Johannes Theodoras van Nes en Baldiua Theodora Bruinenman. Jan Johannes Bernardus, z. van Bernardus Johannes Hendriks on Maria de Groot. Jan, z. van Jau van Schaik en Regine Wobiua Steig8tra. Alida, d. van Daniël Nico- laas Alleyn cn Nceltje Fraaij. ONDERTROUWD: Adrianus Tame- ling en Johanna van Werkhoven. Evert Jagtenberg en Alijda Maria Bar bara Mayer. Johannes Kuit en Stefiena Hendrika Krol. Walder Pieted Vis en Johanna Cornelia Moll. OVERLEDENCatharina Wilhelmina Vermeij, oud 50 jaar., ongehuwd. Daniël Marinus Storm van Leeuwen, oud 54 jaar, echtgenoot van Alida Marie Catharina van Hoytema. Anna Maria van Voorst, oud 8 dagen, d. van Aalbert van Voorst en Alijda van der Pol. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder, Behuwd- cn Grootmoeder, PAULINA <4KB.IKIIUVA ANIIKI ESSEN. Weduwe van den heer j NICOLAS JOSEPH v. D. VOORT, in den ouderdom van ruim 64 jaar. 2 Juli 1906 J. Th. v. d. VOORT, Utrecht, Zuilcnstraat 6. I N. J. v. D. VOORT. I M.L.A.v.d.VOORT hihersum Bornemann. I Th. C. v. d. VOORT I II. v.d.VOORT-Gol j A-mersfoort.y A. J. M.BROUWER- van der Voort. J. E. BROUWER. I en Kleinkinderen. s-Gravc- land. Blijkens acte den 28 Mei 1906, ten overstaan van den Notaris J. C. G. POLLONES te Amster dam verleden, hebben de ondergeteeken- den DAV II) GERRITSEN, graanhande laar, HENDRJKGERRITSENcnCAREL 1 ICTOR GERRITSEN, beiden zonder beroep, en allen wonende te Amersfoort, met elkaar aangegaan eenc vennootschap, waarvan het doel is het drijven van den handel in granen en aanverwante artikelen onder de bestaande firma van „II. GERRITSEN," waarvan ieder der van- nooten de teekening zal hebben, doch alleen voor zaken, die het onmiddellijk onderwerp der vennootschap uitmaken. Voor het opnemen van gelden, het vervreemden en bezwaren van de on roerende zaken der vennootschap, is de uitdrukkelijke machtiging of de mede, werking van alle vennooten noodig. l)e vennootschap, waarvan de zetel le Amersfoort is gevestigd, neemt een aanvang 1 Juli 1906 en zal eindigen 30 Juni 1916, behoudens stilzwijgende verlenging van dien termijn met vijf jaren, indien geen der vennooten, uiterlijk zes maanden voor laatst genoemden datum, aan zijne medevennooten schrif telijk heeft te kennen gegeven, dat hij de vennootschap na 30 Juni 1916 niet wenseht voort te zetten en zoo telkens voor vijf jaren, totdat cene schriftelijke opzegging, minstens zes maanden te voren heeft plaats gehad. D. GERRITSEN. II. GERRITSEN. C. V. GERRITSEN. Ouders die verlangen, «Int limine kinderen tegen 1 APO. worden ingeschreven, gelieven zich «laartoe vóór 21 .111,1 of na 28 AUGUSTUS te vervoegen hij Mejuffrouw II. VAN NIJME GEN—SUHONEGEVEI.. Hen drik van Vianilciistraat 1». Het sclioolgehl bedraagt f 2(>, doeli wordt ook lager gesteld. HET BESTUUR. Vertrokken van Haiuer.svcld en voor consultatieve practijk Spreekkamer in liet gebouw* EBEN- IIAËZER, Huurhuizen No. 113 bij de Bloemendaalschc binnenpoort. SpreekurenMaandag-, Woensdag en Vrijdagmorgen 8l/211 uur. Maan dagmiddag 1—3 uur. zonder Geen Vaeantiekaart meer bruik baar zonder Met een Vaeantiekaart iler S.S. - door mooi Nederland. Een practi8ch - onmisbaar REISBOEK voor Nederland. Vraagt 't uw Boekhandelaar prijs 40 cents. Uitgave: Drukkerij Levisson, - DEN HAAG. L4WGESTBAAT 1, hoek Varkeiism. Speciaal adres voor: 12 cent. per ons. De eerste trekking geschiedt Do Collecteur te Amersfoort, Breedestiaat 22.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3