No. 56. Zaterdag 14 Juli 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Vervroegde - - - - - - Winkelsluiting. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschuilt Woensdags en Zaterdags. itiirean Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adverlentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Onder dezen titel bevat het morgen blad van de Telegraaf een artikel, dat ook voor Amersfoort de moeite van het lezen waard is. Zooals onzen lezers waarschijnlijk bekend is, zal in .Amster dam eerstdaags een verordening in be handeling komen om de winkelsluiting bij gemeenteraadsbesluit te regelen. Een gevolg daarvan is geweest een hevig verzet van een groot deel der kleine winkeliers, onder aanvoering van bet gemeenteraadslid, den heer Van der Velden. Ook de heer Levy beeft zich krachtig gekant tegen de aanhangige verordening, die volgens hem de dier baarste rechten van den Nederlander aantastte: Vrijheid van arbeid, vrijheid van vergadering enz. De Telegraaf zegt van deze zaakbet volgende: „Geen beter argument voor vervroegde winkelsluiting dan de actie, die er in de laatste twee weken door een aantal kleine winkeliers tegen gevoerd wordt. Want als deze nijveren minder de slaal waren van de vrijheid van hun concur renten om tot laat in den avond open te blijven, zouden zij meer tijd hebben zich te bemoeien met hun eigen belan gen en daardoor vanzelf tot een beter inzicht van hun toestand komen. Stakkers en stumpers! Dat is do in druk, dien men krijgt na de lezing van de brochure die het agitatie-comité heeft uitgegeven en waarin voorkomt al wat op de verschillende districtvergaderingen is verhandeld. Welke argumenten zijn daartegen de vervroegde sluiting aangevoerd? „Mijn waar bederft, als ik 's avonds niet open blijf", zei er een, en een ander vertelde, dat hij 's avond 40 kip pen verkocht. Daarom zijn zij beiden tegen vroege sluiting. Vraag: Zouden de monschen, die 40 De God der metaphysica is slechts een voorstellingde God der godsdiensten een kracht. CJit het Engelsch van EDNA LYALL. 53.) „Het is geen kwaad ding, zoo'njas," zeide Carlo met voldoening het bruine bont bekijkend, „en nu is 't de eerste keer in deze maand dat ik warm word. Ge begrijpt, dat ik die hoest moet kwijt raken, of ik zal spoedig een stem heb ben als een misthoorn." „Wel," zeide Sardoni lachend, „ik zie dat ge niet verwaand zijt, want 't is lastig met zulke menschen om te gaan. Er is geen beter middel om iemand weg te jagen." Doch in spijt van de pelsjas, werd Carlo's gezondheid er niet beter op, het voortdurende heen en weer trekken, de tocht op 't tooneel, en de noodzakelijk- kippen en spoedig bedervende waar 's avonds na negenen koopen, zich die lekkernijen ontzeggen als de winkels om 9 uur sluiten? Gekheid. Als ik of u trek hebben in een jong haantje en wij weten, dat het na negenen niet meer te krijgen is, koopen wij het dan niet om 8 uur? Een derde winkelier roept: „Er waait een Duitsche geest over Nederland en alle vrije Nederlanders moeten daar als één man tegen ageeren en protesteeren." „Wij zijn vrij en wenschen vrij te blijven," meent een ander. Heerlijke vrijheid! Dat doet denken aan die Amerikaansche gevangenen tot wie do directeur der gevangenis op een mooien avond zei: „Kerels, om 9 uur sluiten wij en dan moeten jullie er uit." „Wat!" riepen deze levenslang veroordeelden „moeten wij? Wij zijn vrije Ameri kaansche burgers en laten ons niet dwingen. Wij blijven waar we zijn Leve de vrijheid!!" De Amerikanen, practisch als altijd, sloten ze oumiddelijk in een gekkenhuis op. Een ander had het over de verschrik king van den clandestienen verkoop. Voornamelijk van sigaren in koffiehui zen. Ik vraag weer: hoevelen zullen er exprcsselijk een koffiehuis binnen gaan en daar iets gebruiken om sigaren te kunnen koopen? 't Is net als met de kippen van straks: men zal zich aan den toestand aanpassen en zorgen, dat men 's avonds vóór negenen zijn sigaren aankoopt. Een vijfde beweerde, dat men „ons onze werkkracht wil ontnemen." Onzin. Waarin bestaat de werkkracht van een winkelier voornamelijk? Toch niet alleen en uitsluitend in het inpakken en het aan den klant afgeven van het ver kochte, tegelijk met een smoesje over het mooie weer of den regen? Zijn niet de hoofdoorzaken van zijn succes het goedkoop iukoopen en de flair van te weten wat het publiek hebben wil? Zal hij niet mot een frisscher hoofd beid van eiken avond te moeten uitgaan, in regen of sneeuw, de voortdurende drang en noodzaak van physieke harde arbeid, dat alles tastte hem sterk aan. Ook was 't voor iemand van zijn gestel onmogelijk al 't lijdeu en de smart van de laatste maanden te doorleven zonder ervoor te boeten. Niet alleen had hij last van de physieke verandering van klimaat ook de moreele verandering gaf hem moeite. Nadat men altijd gewoon is geweest te leven omringd door de teederste zorgen, is de overgang m de liefdeloozc wereld zoo schril, zoo bitter. De wereld wint er bij want zij ontvangt in haar midden een liefdevol onbezoedeld wezen, maar voor de mensch zelf is 't zeer smartelijk, 't is om zoo te zeggen een overgang van tropische gewesten naar de poolstreken. Zelfs Carlo's groot succes, dat op zich zelf prettig genoeg was, had veel moeielijks, want liet wekte de ijverzucht op, of verschafte hem bewon dering en kleine oplettendheden, die hij dankbaar zou hebben willen missen. Nu reeds ondervond hij de waarheid van Enrico's bemerking. „De mannen zullen je lastig vallen met hun ijver zucht, om je succes, en de vrouwen met hunne liefde om je gelaat." Eindeloos waren die kleine moeiten, die hij best kon verdragen, toen hij goed gezond was, maar die hem nu gingen kwellen, terwijl hij 't dagelijks daar meer werk van kunnen maken als hij '8 avonds op een wenschelijken tijd zijn zaak kan sluiten? Een zesde verklaart tot minstens elf uur te moeten open blijven met het oog op reparation aan rijwielen. Denk weer aan de kippen en do sigaren. Zal er één flets minder om hersteld worden, als de hersteller 's avonds om 9 uur sluit. Publiek zal eenvoudig vroeger komen, hetzij 's avonds of 's morgens. Een zevende betoogt, dat juist in de avonduren het wandelend publick koop lustig is. Hij acht den Zondag een prachtdag om wat extra's te verdiene^ doordien het publiek meer notitie van de étalages neemt en dit Maandag weer vergeten is. "Volgens deze redeneering zou de Zondagavond, als er het meeste publiek waudelt, de voordeeligste avond zijn en ziet dan sluit zoo goed als elke winkelier! 'Heeft men Zondagsavonds geen trek in malsche haantjes, zijn er Zondagsavonds geen rijwielen te herstel len? Publiek weet nu eenmaal, dat dien avond zoo goed als niets te krijgen is, regelt zich daarnaar. Zou het zich ook niet regelen naar een sluiting om 9 uur 's avonds? Het moet immers, of het wil of niet. Eén argument, dat in alle toonaarden herhaald werd, heb ik nog niet bespro ken: de vrees voor den groot-winkelier, het vermoeden, dat achter de vervroegde sluiting de groot-winkelier zit om den klein-winkelicr het beetje dat hij hem gunnen moet, ook af te nemen. Dat is de kwade geest, die door alle klein-win- keliersche hersenen spookt. 't Is echter een Bpook als alle andere spoken. Bekijkt men het goed, dan blijkt het boerenbedrog en alleen geschikt om kleine kinderen mee naar bed te jagen. De klein-winkelier lijdt onder de con currentie van den groot-winkelier. Deze laatste koopt goedkooper in, heeft groo ter omzet, biedt den kooper meer keus, allerlei voordeelen, die de klein-winkelier moeielijker vond om de ruwheid van Merlino en de hatelijke toespelingen van Gomez te verdragen, waarmee deze het geduld van Carlo op de proef trachtte te stellen. Sardoni placht hem op die tijden nieuwsgierig gade te slaan, hij liet 't nooit zoover komen, dat hij toonde er door geprikkeld te zijn en dat juist was de oorzaak, dat Merlino en Gomez er moe voortgingen, want het is voor sommige lieden zeer belangwekkend om te zien hoelang een prikkelbaar mensch hunne plagerij kan uithouden. Zelfs Sardoni vond hot niet onbehagelijk zoo'n tooneel bij te wonen en soms ontdekte hij een zweem van toorn in zijn blik en altijd bemerkte hij de verhoogde kleur en zag dat het bloed in Carlo's aderen bruiste, want hij was zeer driftig ofschoon hij zijn hartstocht goed wist meester te blijven. En vreemd genoeg de eenige maal dat hij werkelijk uitbarstte gold Sardoni en niet den norschen impressario noch den kwaadaardigen Spanjaard. Het gebeurde als volgt. Kerstmis was voorbij, en de troep van Merlino was van de eene groote stad naar de andere getrokken soms met buitengewoon suc ces, soms voor stoelen en banken wer kend. Carlo was nu goed gewoon geraakt aan dat leven, hij was bekend met elk gelaat van dat kleine legertje met zijne eigenaardige volkstypen en zijn verschillende standen en rangen, met de voornaamste mannelijke en moet missen. Zal vroege of late sluiting iets aan die voordeelen veranderen? Al blijft de klein-winkelier dag en nacht open de menschen, die in de grooten winkel gaan, omdat zij daar beter terecht kunnen, zullen toch niet bij hem komen. Blijven dus voor den klein-winkelier over zijn vaste klanten, die bij vervroegde slui ting niet zullen wegloopen, want zij kun nen nergens anders terecht en de men schen, die, bemerkende dat zij iets noodig hebben, den eerste den besten winkel biunenloopen. Gaan deze klan ten voor den klein-winkelier verloren? Zal men, 's avonds om half 10 ontdek kend, dat men iei-s noodig heeft, ditzelfde 12 uur niet nog noodig hebden? In do meeste gevallen zeer zeker en de enkele uitzonderingen wettigen niet het open blijven van alle winkels door de gcheelc stad. 'l Is alles zoo eenvoudig, het zijn alle zulke simpele waarheden, dar men bij 't neerschrijven een gevoel heeft of men een openstaande deur intrapt. Toch eigenlijk niet, want in do deuropening staat de welgevulde gestalte van den leider der agitatie-beweging, den heer Christiaan vau der Velden. Ga ik in de bro chure na wat hij, do geestelijke leider gezegd heeft, dan noteer ik de volgende uitspraken „Het openbaar welzijn van onze stad brengt zijns inziens geenszins mede het invoeren van een wette lijke sluiting". Waarom dit zoo is hij sprak er met geen woord van. Verder deelde hij mede: „Het is onomstootelijk, dat de kleine winkelier het meest gekneld wordt*. Dit bewees hij wel door... aan te halen mat mr. Levy daaromtrent eens gezegd heeft. Nog verder: vrouwelijke solisten en koorzangers, met de instrument bespelers, die do orkesten der gemeenten, die zij doortrokken moei ten aanvullen, met de tooneeltimmer- lieden, tooncclknechts en costumiers. De meesten kenden hom persoonlijk, velen er van waren zijn vrienden, terwijl enkelen door Gomez gewonnen waren out kam pioenen te zijn voor den outslagcn Comerio. Tegen 't midden van Januari had Merlino het geschikt om 20 uitvoeringen te geven in een Londensche opera, een wel wat heel stoutmoedig plan in dien tijd van 't jaar. De troep verspreidde zich in een menigte vervelende, vuile hotels in de nabijheid van den schouw burg en Carlo maakte onder zeer ongunstige omstandigheid voor 't eerst konnis met Londen en 't Londensche tooneel. Het scheen wel alsof alles tegen hom samenspande, het weer was aller ellen digst, hevige sneeuwstormen wisselden elkaar af en dagen lang lag de zwart geworden sneeuw op de straten. De dichte gele mist, die zon en hemel onzichtbaar maakte, maakte hem zoo verdrietig dat het leven hem zonder waarde voorkwam, en bovendien werd zijn keel door de koude zoo aangetast dat hij soms niet wist hoe hij er zijn werk af zou brengen. Merlino verkeerde in een zenuwachtig opgewonden toe stand, wat wel natuurlijk was bij iemand, „Ook in deze districten waar mis schien van de bevolking van den handel leeft, zal Mercurius zeker vreemd opzien, wanneer hom de handen gebonden worden door de politic". Dit is natuurlijk een fijne geestigheid van den leider, want Mercurius is ook de God der dieven. Als geestigheid bewonderenswaardig, maar overigens? Een andere uitspraak: „dat hij het bijna onchristelijk noemt een ander te dwingen op Zondag re sluiten, wanneer deze op dien dag nog een groot gedeelte van zijn omzet maakt." Men zou het practisch christendom kunnen noemen. Zoo iets k la Cromwell bid en houd je kruit droog. In den mond van den heer v. d. Velde, die in den Raad voor een pureitoinschon Zondag stemde, nogal vreemd. Dat is alles, wat de leider op de dis- tricts-vergaderingen te beweren had. C'est un pen maigre, zelfs voor den welgevulden heer v. d. Velden. In dezelfde brochure is opgenomen het artikel dat het „Handelsblad" over de kwestie schreef. Het stokoude liberale standpuut, precies dezelfde redeneering als van de garen- en band-winkeliers en de zoutevischhandelaars. Alleen het deftige, omslachtige en vervelende. Neem b.v. oen zin als deze: „Die beweerde onvrijheid, waardoor de winkelier in soortgelijke positie als de arbeider zou zijn, is echter uit de lucht gegrepen. Zij bestaat alleen uit concurrentie-vrees". Een beweerde onvrijheid, die uit vrees best-rat; dus bestaat, dus niet beweerd is. Zoekt u maar uit! Dat heele artikel is kostelijk, maar wat deed het „Handelsblad" zelf in do practijk? Langen tijd verscheen zij met een Maandagochtend-nummer, uit con currentie-vrees voor „De Telegraaf", Dat was geen onvrijheid, o, neen. Het was maar een beweerde onvrijheid. Eindelijk traden beide bladen met elkaar die zoo'n gewaagd spel speelde, Made moiselle de Caisne, die onder de hoede van Nita reisde, was wanhopig verliefd geworden op den nieuwen bariton en was een voortdurende doorn in zijn oog terwijl Nita zelf zoo verschrikkelijk dwaas en onredelijk was, dat hij nauwe lijks zijn geduld kon bewaren. De zaken waren in dezen staat toen er iets ergens gebeurde om hem te bedreigen. Op een morgen, toon hij droevig en slecht geluimd was door een twist die was ontstaan, nam hij zijn toevlucht tot een stilzwijgen en 't aan Sardoni overlatende om 't gesprek met Nita en M®"° de Caisne voort te zetten, wendde hij zich naar 't venster en de Times opnemend, keek hij onverschillig de berichten door, die op de muziek be trekking hadden. Hij had de courant opgenomen voor verstrooiing, weinig denkend dat ze hem nog meer zorg zou brengen, toen hij met een onbeschrijfe lijke gewaarwording de volgende woor den las, „Signor Comerio maakt zijn aankomst hier ter stede bekend. Alle mededeelingen met betrekking tot con certen of andere verbintenissen kunnen gezonden worden aan 't adres van Antico Co." (Hord' vervolgd).

De Eemlander | 1906 | | pagina 1