Stadsnieuws. Advertentiën. Amersfoortsche Broodbakkerij. C. J. PRINS, irintigtal waaronder een van Ameri- laanschc Rembrandt-vereerders. Als bij (en vroegere sokkenrevue in de kazerne lerden achtereenvolgens de namen af- lerocpen der kransen brengende depu ties. Het koor van den door Arti saam- I;e9telden optocht zong het gedicht van [ac. van Looy op muziek vun Bern. hveers, wat droevig maar feitelijk het enige ernstige moment der geheele mitatie-plechtigheid. Trouwens de tot 't dolle toe herhaalde fanfares na elk leergelegd kransje, deden meer denken |an een boerenkermis dan aan een plechtige hulde-betooging. Hot enkele korreltje majestueuze door |ict zingen van het lied van Jac. van «oy ter schouwplaats gebracht, werd iDDiiddelijk weggeblazen door een on- ;eduldig trompettensignaal dat den :olke het einde der plechtigheid moest erkonden. De trompetter nam in zijne rerbauwereerdheid het signaal: „De rierde kom'pie die poetst niet graag, ja daarom is ie zoo vet fan da a g!" 't Was een klucht!.., Een wegge roepen tafereel van Prot Maar met dat al, Rembrandt zal ook wel bekend zijn, al dagteekenen ze nu |uist niet uit zijn tijd, met de woorden: Men rekent d'uitslag niet, Maar telt het doel alleen. En mitsdien zal hij zich ook heel (verguld gevoelen met al die huldebe- Itüogingen van het dankbaar nageslacht lab is er dan ook heel wat bij, dat bij llict ridicule af is. Het Nederlandsche ■volk toont zich in deze dagen gevoelig Ivoor de eer dat Rembrandt ook een ■Nederlander was en die gevoeligheid ■vindt haar uiting in de grootc dank baarheid, die van meerdere waardcering Igetuigt dan een geneesheer van een zijner patiënten ondervond. In een genezingsinrichting voor zenuw lijders nl. werd aan een moedeloozeu, eenigszins waanzinnigen jongen man door den geneesheer een boek ter ver taling gegeven teneinde hem aan werk te gewennen en hem aan te moedigen door niet altijd verdiende goedkeuring van zijn werk. Zóó vertaalde hij 40 van de 170 bladzijden vau het boek. Na zijn ontslag eischte hij 300 fles. belooning voor het vertaalwerk. De vrcderechtbank vond 150 fres genoeg, maar meende dat de dokter die dan ook moest betalen, want de vertaling, een verhandeling over neurasthenie, was in zijn belang geschied. Het hof van Appèl oordeelde anders en veroordeelde den eischer tot de kosten der twee instanties. Bij de godsdienstoefening, welke Zondagmorgen in de Remonstrantsche kerk wordt gehouden, hoopt voor te gaan Ds. J. van Loenen Martinet uit Buseuin. Het plaatselijk Nutsdepartement ver gadert a.s. Donderdagavond in Amicitia. Behalve begrooting en benoeming komt aan de orde de aanvrage van een leening van f 10 800 ten behoeve van den bouw van een nieuwe Industrie- en Huishoud school. Herinnerd zij aan de vergadering van Iele plaatselijke afdeeling van „Volks onderwijs," welke a.s. Vrijdagavond uur in de Zwaan wordt gehouden. Naar men ons meedeelt ondervindt deze vereeniging nog veel te weinig steun, waarom wij nogmaals onze geestver wanten opwekken, lid te worden van deze vereeniging, die vooral in een stad als Amersfoort zooveel nuttig werk zou kunnen verrichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oostburg, rnr. B. H. Carp, thans griffier bij het kan tongerecht te Amersfoort. De heer P. van der Sluys, luitenant- commandant van het „Amersfoortsch Vrijwilligerskorps" is gisteren als zoo danig beëedigd. De kapitein J. M. M. Muller verwierf bij den schietwetstrijd te 's Gravcnhage, in den wedstrijd „Ockenburgh" het bre vet en do medaille van meester scherp schutter, met 79 punten. De nieuw benoemde dir. off. v. gez. 2e kl. J. S. C. Pichal te 's Gravenhage, zal overste Boekelman alhier opvolgen als chef van het militair hospitaal. Dr. J. A. Smits, officier van gezond heid le klasse, is wegens het hcerschen van typhus op het eiland Urk en gebrek aan hulp aldaar ter assistentie met spoed daarheen vertrokken. De met 1 Juli periodiek afgetreden I leden den Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort, de heeren G. Prins en W. G. Klomp, zijn door den Commissaris der Koningin herbenoemd. Door het vertrek van overste Boekel man ontstaat een vacature in de com missie. Aan de kader-manoeuvre welke onder leiding van gcneraal-majoor A. D. Pettoi tot aanstaanden Zaterdag tusschen Deven ter Zutfen wordt gehouden, nemen uit dit garnizoen deel kolonel L. V- van Hoek, de luitenants-kolonel P. G. NVeu- lingh en jhr. L. A. P. Six en de majoors A. L. Klerk de Reus, R. J. graaf Schimmelpenninck en H. D. Twiss. In het museum van de oudheidkun dige vereeniging „Flehite" is thans ten toongesteld het legaat van wijlen den heer C. B. Kok. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfooit van den Bond van Ned. Onderwijzers werd een plan de campagne vastgesteld voor een te voeren actie inzake salaris verbetering. De heer NV. C. Oosterman, die als voorzitter en bestuurslid bedankt had werd weder in het Bestuur verkozen. Doordat genoemde lieer evenwel zijn herbenoeming niet aanneemt, moet in een volgende vergadering een vijfde bestuurslid worden gekozen. In ons nummer van Zaterdag meldden wij reeds, dat dr. J. J. van Thiel zijne benoeming tot bisschop van Haarlem der oud-bisschoppelijke klerczie heeft aan vaard. Jacobus Johanucs van Thiel werd den 16cn April 1843 te Haarlem geboren. Na aan het seminarie te Amersfoort zijn opleiding ontvangen te hebben, werd hij op 9 Nov. 1S62 tot priester gewijd en aangesteld tot kapelaan te Enkhuizen, waar hij den kort daarna overleden pastoor als zoo danig opvolgde en bijna 23 jaren als pastoor werkzaam was. In 1885 werd hij benoemd tot president van het seminarie te Amersfoort. Niet enkel over Nederland, ook daar buiten strekte zich zijn werkzaamheid uit. Aan de oud-katholieke beweging in Duitschland, Zwitserland en Oosten rijk nam hij levendig deel, ook door geregelde bijwoning der verschillende oud-katholieke congressen, waar hij steeds met zijn bezielend woord optrad, als door zijn medewerking aan het drie- maandelijksch tijdschrift „Revue inter nationale de théologie1 Zijn verdiensten in dit opzicht vonden erkenning vooral, toen de theologische faculteit te Bern hem in 1903 den titel verleende van docter honoris causa in de theologie. De schietwedstrijd op de Leusderheide, Zaterdag onder leiding van den kapitein Hogervorst gehouden voor hen, die deelnemen aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, weid door goed weer begunstigd. Het terrein was aardig versierd en bood van af den grintweg een vroolijk aanzicht. De wedstrijd werd, te 4 nur n.m., ge opend door den kolonel, commandant van het 5c regiment infanterie. Ook de waarn. plaatselijk commandant, luit. kolonel v. d. Burg, was op het terrein aanwezig. Onder de deelnemers heerschte veel animo en een gezellige drukte. Dooi de goede zorgen van den leider was een tent opgezet, waar verversehingen verkrijgbaar waren. Van 4 tot 5'/2 uur deed de stafmuziek eenigc vroolijke, opgewekte nummers hooren. Er is goed geschoten, ofschoon een matige wind dwars door de baan woei. De uitslag was als volgt: Schutters le jaar, 58 deelnemers: 1. G. Gramsma, 102 p., zilv. med.; 2. v. Donselaar, 98 p., 2 photo's; 3. Yrede- ling, 97 p., sigarenkoker; 4. Davelaur, 93" p., siparenpijp; 5. C. van Buuren, 90 p., inktkoker; 6. NV. Mulder, 89 p., tabakspijp. Schutters 2e jaar, 5) deelnemers: 1. De Roo, 108 p., zilv. med.; 2. J. v. Nieuwenhuizen, 107 p., schilderij; 3. v. Hoogevest, 103 p., tabakspot; 4. Onnes, 103 p., portemonnaie; 6. Van Os, 103 p., vulpenhouder; 6. Ribberink, 102 p., zakmes. De Koninklijke Eerepenning werd behaald door H. A. Enkelaar, op 200 meter st. vrije hand, met 51 punten. Naar dezen prijs dongen 76 schutters. De 2e pr., zilv. med., uitgeloofd door den leider, verwierf D. C. Prins, met 49 P- Een zilveren horlogeketting, uitgeloofd door den burgemeester, viel ten deel aan W. Ribberink. Met eenigc toepasselijke woorden werden te 7'/, uur de prijzen uitgereikt door kapitein Hogervorst. De wedstrijd had in alle opzichten een zeer gunstig verloop. Naar men ons meedeelt heeft de heer Cambier van Nooten, notaris te Baarn, als zoodanig zijn ontslag gevraagd. B. en NV. maken thans officieel bekend, dat volgens de bepalingen van de Drankwet, 11a 1 Augustus a.s., geen alcoholhoudende, andere dan sterke dranken, en alcoholvrije dranken mogen worden verkocht zonder verlof, daartoe, door hen te verleeneu. Bedoeld verlof kan op ongezegeld papier worden aangevraagd. De overplaatsing Tail den 1. luitenant F. NV. Diemont naar het 3e regiment veld-artillerie is op zijn verzoek inge trokken. De heer J. Koelewijn, candidaat in de Theologie aan de V. U. deed Dinsdag 10 Juli met gunstigen uitslag examen voor de Classis Amersfoort en werd be roepbaar verklaard voordoGeref. Kerken. Door wijlen Mevrouw de wed. O. Schcltus van Leusden is aan het Pieters- en Bloklandsgasthuis een som vermaakt groot f '200 000. De Anna-Paulowna-be- waarscliool waarvan zij Beschermvrouw was krijgt 4 hier ter stede staande huizon en een som golds, terwijl zij aan den diaconie der Ned. Hervormde gemeente alhier f 8000 heeft gelegateerd. Maandag vierde de hoofdbesteller aan het Post- en Tclcgraafkautoor alhier zijn 25-jarig jubileum, van verschillende zijden ontving hij gelukwenschen be nevens eenigc stoffelijke bewijzen van belangstelling. Onderstaande onderofficieren en kor poraals hebben voldaan aan het toe latingsexamen voor den cursus bij het 5e regiment infanterie: Adcma, Bekink, Brasem, Duijne, Fleur, Kamm, Moren, Mulder, de Roos, Files, Tap, Yesseur. Naar aanleiding van het verzenden van gedrukte stukken waarop een en ander gehectografecrd was door den heer J. W. Eggink is thans door den heer E. van den Directeur-Generaal een schrijven ontvangen waarin hem het volgende wordt bericht: „Overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1 van het K011. besluit van 14 Dcc. 1905 worden gehectogra- teerde stukken met gedrukte stukken gelijk gesteld mits zij ten minste twintig volkomen gelijkluidende en met elkander overeenstemmende exemplaren gelijktijdig ter post bezorgd worden. Uw gedeeltelijk gedrukte, gedeelte]ijk gehectografeerdc circulaires als de overgelegde, kunnen derhalve op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken verzonden worden, indien zij aan bovengenoemde voorwaar den voldoen en zij geen andere bij voegingen, doorhalingen of aanduidingen bevatten dan volgens het bepaalde bij Art. 3 sub 3 van gemeld Kon. besluit in dezelfde circulaires zijn geoorloofd.' De heer Eggink voegt hieraan toe Daar bovenstaande mededeeling :i hoogste ressort duidelijk spreekt heb ik er niets bij te voegen. Blijde ben ik dat mijn geharrewar de grootc v r e e z e die bestond beschaamde en met het gunstigste succes werd bekroond, waardoor een aanmerkelijk geschil is opgelost het geen ten duide lijkste bleek, daar volgens de bemerking op mijn ingezonden stukken de Redactie van de Oude Amersf. Crt. en na ik vermeen bekende autoriteiten vermeenden zich te moeten scharen aan de zijde der post-directeuren alhier. Aangezien deze gunstige beschikking den handel interresseert eu ten goede komt zult u wel zoo goed willen zijn deze toelichting mede in uw volgend No. optenemeu. Openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, op Zaterdag 14 Juli 1.1., des avonds ten 8 ure ten raadhuize. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren J. Sinnigc en H. Meursing. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen zijn: 1. Een brochure, getiteld: „Proeve van eene wettelijke regeling der accoun tancy" door W. Kreukniet, ascountant te Rotterdam. 2. Missive van den Min. van Land bouw, N. en H., begeleidend de ver slagen van den Inspecteur van den arbeid in 1903'1904. 3. Kwartaal-overzicht van het Bureau voor Handelsinlichtingen. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen en zullen ter inzage rondgezonden worden bij de leden. 4. Een missive ven den minister van NV. van 25 April 1906 met afschrift van de lijst, vermeldende de namen van de commissie van advies over spoorweg-i dienstregeling voor het jaar 19061907.1 5. Een kennisgeving van de Ned. Kamer te Londen, dat in September te Milaan een Intern. Congres zal worden gehou den van Kamers v. Kooph., eu een uit- noodiging van de Kamer te Brussel om daaraan deel te nemen. Stukken onder 4 en 5 worden eveneens voor kennisgeving aangenomen. 6. Een dankbetuiging voor het oat vangen jaarverslag dezer kamer, a. van het centraal-bureau voor de statistiek, b. van den Min. van buitenlandschezaken. 7. Missives van andere Kamers van koophandel, begeleidend het door haar uitgebracht advies inzake organisatie van K. v. K 8. Een missive van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie van 26 April, als antwoord op het verzoek der Kamer, houdende bericht, dat de vestiging van openbare spreekcellen met automatisch werkende toestellen, aan de stations, nog een punt van onderzoek uitmaakt. 9. Een schrijven van B. en NV. van Amersfoort, d.d. 19 Mei 1.1., met verzoek hen voor te lichten op een door den Min. v. Landb. N. en II. gevraagd advies, betreffende de hier gevestigde Patroons- vereeniging, waarop do secretaris den 29 Mei het antwoord heeft ingezonden, waaraan de vergadering hare goedkeu ring hecht. 10. Een missive van het Alg. Ned. Verbond te Dordrecht, houdende uit- noodigiug om stappen te doen tot bevor dering van de invoering van een alge meen 5-cents-port voor Nederland met zijne Koloniën. De voorzitter herinnert den leden, dat dit punt ter conferentie te Amsterdam breedvoerig is besproken en de moei lijkheid om tot deze invoering te ge raken gelegen is in de hooge vracht prijzen per spoor en Engelsche mail. Daarom wordt dit stuk voorloopig voor kennisg. aangenomen. 11. Een verzoek van de Ned. wijn handelaren. te Amsterdam, oiu een bij gevoegd adres aan de Tweede Kamer te willen steunen, ter voorkoming van een verhoogd invoerrecht op wijnen 111 Nod-Indië. Dit stuk wordt voorgelezen. Na korte bespreking besloten het voor kennisg aan te nemen. 12. Een verzoek van de Ver. voor II. N. en gemeentebelangen, om een verzoekschrift aan II. M. de Koningin te steunen, betreffende de instelling van rechtbanken van koophandel of liever rechtbanken uit kooplieden en beroepsrechters bestaande. De voorzitter stelt voor dit stuk bij de leden rond te zenden met een maandafl. van de Maatij. van Nijverheid, waarin een stuk ter bestrijding van dit verzoek is opgenomen. In een volgende vergadering kan dan dit verzoek behan deld wordon. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling van het advies aan den Min. van Water staat inzake Cheque en Giro verkeer. Dit advies wordt voorgelezen. De in het plan van den Min. voor gestelde lage renten voor disposito's geeft aanleiding tot eenigc bespreking; bet advies luidt dat de invoering cheque en giro verkeer voor den tusschen- en kleinhandel inderdaad in een behoefte zal voorzien; de regeling der onder- doelen zal wel eenigszins gewijzigd moeten worden door bv. de vergoeding van rente, verband te doen houden met den algemeenen rentestandaard en de voornaamste hulpkantoren van de post in de uitbreiding op te nemen. Voor het sluiten der vergadering verzoekt de heer H. van Haselen nog, dat de Kamer zich tot den directeur- generaal der posterijen zal wenden, om te verzoeken, het postkantoor telefonisch te verbinden aan het plaatselijk tele foonnet. Nadat de heer v. II. van dit verzoek een voorstel heeft gemaakt, wordt het met algemeene stemmen aan genomen. Daarna wordt te half tien de openbare vergadering veranderd in een met ge sloten deuren. A. D. Van «le straat. Zondagmiddag op den Lcusderweg. Een jongen van omstreeks twaalf jaar speelt met zijn zusje van ongeveer 4 jaar. Veel schijnt hij van zusjelief te houden, althans hij pakt en knuffelt de kleine, dat deze het uitschatert van pret Een juffrouw ziet met welgevallen naar deze zoo innig lief spelende kinderen. Na ze een poosje gadegeslagen te hebben stapt ze op de kleinen toe. „Zeg broertje", zegt ze „is dat je zusje?" „Ja, juffrouw." „En liou je zooveel van 'r?" „Ja, juffrouw." „En wil zusje wel een koek van 111e hebben?" Zusje zet bij het hooren van het woord koek nog grooter oogen oji en over het kleine smoeltje komt een ge noeglijke glans, maar zeggen doet ze niets. „Nou" zegt broer, „hoor je niet wat de juffrouw vraagt? „Of je wel een koek lust?" Zusje heeft opperbest gehoord wat de juffrouw vraagt, maar nu aange moedigd door broer, zegt zo gretig: ,Ja wel!" De jongen verbetert gauw heel beleefd „Ja wel juffrouw, hè zus, waarop do juffrouw oen zakje te voorschijn brengt waaruit ze een eierkoek haalt en die aan zusje geeft, die er eerst met heel bhjë oogen naar kijkend, al gauw de grage tanden inzet. De juffrouw doet het zakje weer dicht en zegt tegen den jongen: „Hier, er zit er nog een in. die is voor jou." De jongen pakt met een vriendelijk dank u wel" het zakje aan, maar steekt het dadelijk in de zak. „Nou broer, die mag je gerust zelf op eten hoor, je zusje heeft er toch ook een," zegt de juffrouw, terwijl ze verder wil gaan wandelen. „Ja wel, juffrouw" zegt de jongen, „maar ik heb thuis nog een zusje." De juffrouw, zoo'n antwoord op z'11 minst niet verwacht hebbende, gaat vriendelijk lachende verder, spijt ge voelende dat ze slechts twee koeken bij zich had. Lijst vau onbekende brioven en brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Ainerstoort, gedurende de le lioll'l der maand Juli 190G. Brieven Binnenland. Hortus Ligtorvink Amsterdam. Wed. P. de Nijlder J. Bollinger Hilversum. A. do Haan liijssen. Biclcman Zeist. Brieven Buitenland. H. Jong Gladbek. J. Velthuijsen Westfalen. Briefkaarten Binnenland. J. Knijper Amsterdam. L. Krak A. Borcherets Donderen. Briefkaarten Buitenland. B. Loman Klijnvellen. t'orrritpundrntir. Van den heer Eggink ontvingen wij cou ingezonden stuk, waaiaan het zakelijke onder „Stadsnieuws" is onderdak gebracht, maar dat bovendien het verwijt inhoudt dat wij een stuk van hein niet geplaatst hadden. Dit berust op een misverstand. De enveloppe van het vorige stuk was geadresseerd: Aan de Redactie vandeEem- lander. Op den brief zelf stond: den heer Frederiks p/a de firma van Cleeff. Wij heb ben dit. stuk toen onmiddellijk aan de firma van Cleeff gezonden, meenende dat er een misverstand in het spel was, in welke mea ning wij nog versterkt werden door kennis name van den inhoud. Mocht de tirrna van Cleeff de eopie van het bedoeldo stuk nog bewaard hebben, dan zal zij ongetwijfeld den heer Eggink daarvan inzage willen verleenen. Red. Eein 1. Burgerlijke Stand. van 14 tot eu met 18 Juli. GEBOREN: Maria Gijsberta, tl. v. Marinus van Essen en Cornelia Gecr- truiila Rekers. Hendrika Maria Anna, tl. v. Gerrit Lodewijk van Platcringen en Antje Post. Jan zoon van Jan Hijmering en Evertje Veldhuijsen. Johanna Sophia Helena, dochter vau Jacob van den Hoek en Geertruida de R11 ijg. Hirk, zoon van Jan van Dijk huizen en Susanna Polbout. ONDERTROUWD: Jacob Johannes de Bruin eu Sophia Maria van Dulkcn- raad. Salomon Levic de Vries en Mindellina Zadoks. Augustina Theo doras Houtzagers en Margarctha Jaquet. Dirk van Ekclen en Gcrarda Uage- uian. Gerrit de Ruiter eu Gcrritdina Smit. Gerrit Snijders en NVillemina de Graat. Gerardus Evers en Beren- dina Aartsen. Johannes Wilhelmus Harms en KI a a.-je Pruim. Evert For en NVilhelmina van der Horst. Luber- tus Johannes Grcnzenberg en Maria Cornelia Odekerken. Gerard Frcderik Merz en Gijsbcrtka Catharina Geertruida Hubers. OVERLEDENJohanna Margarctha Fencma, oud negen en tachtig jaren, weduwe van Otto Schultus van Leusden. Alle soorteu IC t ItI I'. Specialiteit in Zanilltoeltjes en zuiver Itlelkbrootl. Utrechtsche straatweg No. 64, AMERSFOORT.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3