lp. Ip. E. Morren, A. v. d. Weg. I B. PROPER Wzn., Jndustrie- cn JCuishoudsehool. Ingezonden. Koninginne-feest. Advertentiën. AFWEZIG Minerale- en MedicinaleWateren G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang. Amersfoortsche Glazenwasscherij, Utrechtschestraat No. 34. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Champooing- - - - - - Inrichting R. J. van Eimeren COIFFEUR. POSTICHEUR. Specialiteit Dameshoofdwassching. E. J. Ruitenberg HET BESTUUR. Luitenant F. E. baron Van Iteerdt, van het 4e eskadron le regiment huzaren hier is overgeplaats naar het le eskadron te Amsterdam. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. 1906 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vinnen II. van der Meijden, thans in gelijke betrekking te Kaatsheuvel. De heer E. W. J. Wentink, onder wijzer aan de R.-K. school alhier, zal den 1 November a.s. 25 jaren bij het onderwijs werkzaam zijn geweest. Sedert 1 Aug. houdt de schietvereen. „Prins Hendrik" te Utrecht pen wedstrijd in den tuin van Hotel „Bellevue." Op de vrije baan staat de heer D. van Buren van hier thans no. 14, met 287 punten (hoogste 300). De heer K. J. van Eimeren staat no. 9 op de kunstbaan met 38 p. (hoogste 40.) De zelfde staat no. 17 op de vaste baan, met 263 punten, en de heer L. B. J. Serré no. 19, met 245 punten (hoogste 300). De officieren schietverecniging hield Maandag op de Leusderheide haarjaar- lijkschen buishoudelijken wedstrijd, van 9 uur voorm. tot 3l/j uur nam. Er werd geschoten: met geweer op 300 M., afd. A vaste baan, voor leden, afd. B, vrije baan voor leden en gc- noodigden; id. met karabijn, op 150 M., id. met revolver, op 25 H., id. met flaubertbuks op 12 Meter. Er was veel animo. Ook eenige dames vereerden het concours met haar tegen woordigheid. Des middags deed zich de stafmuziek van het 5e regiment infanterie op het terrein hoorei.. Bij de Vrijdag gehouden tentoonstel ling van de vereeniging „Floralia" wer den de volgende prijzen toegekend: Eerste prijzen aan: no. 36, N. Voorn; no. 171, II. J. Aalbrink; no. 243, J. van Winterswijk en no. 272, Th. Wynands. Tweede prijzen aan: no. 35, A. J. Voorn; no. 143, G. Kamperman; no. 264, Fenna van 't Wel; no. 265, G. van Winterswijk en uo. 335, Willi. Stad. Derde prijzen aan: no. 2, M. Geurtsen; no. 33, N. S. Erpskamp; no. 37, W. Voorn; no. 135, J. A. Egdom;no. 179, W. Dijkhuizen; no. 220, Magdalena Smit; no. 224, C. Kempkes; no. 270, E. W. Scheerder; no. 279, Martha Lobet; no. 283, S. Engel. Bestuursprijzcn aan: no. 10, II. A. van Wijngaarden; no. 32, J. Epskamp; no. 94, C. J. Verloren; no. 97, W. van der Pruim; no. 103, E. Bouwmeester; no. 199, Johanna Berns; no. 225, Bertha Kempkes; no. 255, K. Boersnia, no. 284, P. Engel; no. 296, B. van Dijk. In het schoenenmagazijn van de firma de Jong op den Hof ontstond Maandag avond brand. Door het flink optreden der bewoners en eenige buren, wist men evenwel het vuur met eenige emmers water te blusschen, zoodat erger voor komen werd. Een al te vlug fietser reed Zondag middag een reeds bejaarde dame op de Langestraat omver. Met een bebloedgetaat word de dame opgenomen en binnenge dragen bij den apotheker Ittmann, alwaar zij werd verbonden. Gisteren had hier de aanbesteding plaats voor de levering van foitragc ten dienste der troepen die van 1 November 1906 tot 31 October 1907 alhier in garnizoen zullen zijn. Van 7 inschrijvingen was de minste die van de firma II. Gerritsen alhier er wel tegen de navolgende prijzen, alles per 10 kgr. Hooi, 38 cent, Stroo 24 cpnt, inlandsche haver 85 cent en buitenlandsche haver 84 cent. Donderdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de lieer J. Smit als kantoor bediende in dienst trad bij de firma Greevc Co., alhier. We hopen, dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt moge voorbij gaan. De Minister van oorlog brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat de Koninklijke eereprijs voor betoonde schietvaardigheid is toegekend aan II. A. Enkelaar, alhier. Voorbereidend Militair Onderricht. De deelnemers aan het Voorbeieidend Militair Onderricht te Amersfoort worden uitgenoodigd zich a.s. Vrijdag 7 Septem ber, te 9 uur 's avonds te vereenigen in de schermzaal van het 5de Regiment Infanterie alhier tot het houden van eene bespieking in verband met vaststelling der dagen en uren voor het onderricht in den aanstaanden winter. Aan het Postkantoor te Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd in Augustus ingelegd bij de Rijks-Postspaarbank f 36 711,03s, terwijl daaruit is teruggenomen f 25 234.S36. Het laatste door het kantoor uitgege ven boekje is 12 463. Een zestal infanteristen waren Zondag middag in de „Eem" nabij de glashut gaan baden. De milicien A. V., lichting 1906 uit Langezwaag een slecht zwemmer was overgezwommen. Bij zijn terugkomst kon hij midden in den vaargeul niet verder. De ongelukkige, die reeds zonk, riep bij herhaling om hulp. Zijne kame raden, die niet konden zwemmen, moesten hun kameraad onder hun oogen zien verdrinken. Omstreeks 5 uur werd het lijk opge- visclit en naar het militaire hospitaal overgebracht. In de „Groote Haag", waar men Zaterdagavond nogillumiueerde, geraakte, even over negen uur, een der eere poorten in brand. De slangenwagen van de politie rukte oogenblikkelijk uit, doch behoefde geen dienst te doen. De be woners haalden de poort uit elkaar, wierpen de brandende onderdeelen midden op de straat en bluschten het vuur met emmers water. Er was heel wat volk op de been, dat zoodoende tevens zag hoe de Amersfoortsche „Hagenaars nog napret hadden van Koninginnedag. De firma A. Herschel Bzn., mocht op de intern, tentoonstelling van tabak, welke te Brussel wordt gehouden, voor haar volledige inzending van alle soorten inlandsche tabak, geschikt voor alle doel einden, verwerven een „diplome d'hon- ncur", den op één na hoogsten prijs. Door den keurmeester van de visch alhier, zijn 4 manden met bokking afge keurd en onder toezicht der politie op de gebruikelijke wijze begraven. Overzicht der exploitatie van de Amersfoortsche tram over de maanden Augustus 1906 en 1905. 1906. 1905. Aantal betalende passagiers 9234. 9258. Opbrengt der pas sage f676.426. f686.45. Opbrengst diversen f 24.37. f 25.35. Totaal opbrengst f700.89-. f711.SO. Opbrengst per dag kilometer f 12.56. f 12.76. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Aan Patroons- en Werkliedenver- eenigingen en Bonden in Nederland. M! M! Ingevolge besluit van onze Algemeene Vergadering dezes jaars, wenden we ons tot U en vragen Uwe belangstelling voor het volgende: Zooals U bekend is, wacht ons een Wet op Oudersdouispensionneering, welke wet van ingrijpend belang zal zijn voor arbeiders zoowel als voor patroons. Immers zal 't de grootste vraag zijn, wie de kosten voor de ouderdomspen sioenen zullen hebben te betalen. Een paar voorbeelden zullen U dat duigelijk maken. In DuUschlmid moeten de patroons, ook zelfs voor de losse arbeiders, de premie betalen. De arbeiders betalen de helft dier premie aan de patroons terug. In Denemarken daarentegen wordt géén premie betaald: daar worden de pensioenen betaald uit de belastingen, dusdoor ieder naar draagkracht en in Nederland eischten het wetsonlwcp- Lely 1901 en het welsontwerp-Kuyper 1905 beiden premiebetaling door arbeider en patroon, terwijl we weten, dat ook Minister Veegcns thans bezig is met een wetsontwerp voor ouderdomspensi oen, maar of Z.Exc. daarin het Duitschc dan wel het Deensche stelsel zal hul digen, dat weten wij niet, en wij ge- looven, dat U met ons overtuigd zult zijn van het allergrootste belang, dat hier voor patroons cd arbeiders op 't spel staat. Daarom is 't zaak voor U, om er een eigen oordeel over uit te spreken. Als Gij er U trict over uitspreekt, handelt men met U, over U, maar zonder U! 'tls daarom, dat de Bond voor Staats- pensionneering U de gelegenheid aan biedt, van Uwe meening in dezehoogst- gcwichtige zaak te doen blijken. De Bond voor Staatspensionneering meent, dat noch patroons noch arbeiders premie voor ouderdomspensioen moeten betalen, en wel om de volgende redenen: le. Vele patroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houden. Zij kunnen gewoonweg geen premie voor hunne werklieden betalen, en 2o. Tienduizenden arbeiders verdienen niet genoeg om van hun loon iets voor premie te kunnen missen. Zeer veel is er nog te zeggen tegen verplichte premiebetaling voor ouderdoms pensioen, maar 't aangehaalde achten wij reeds voldoende, 0111 ons van Uwe belangstelling voor wat wij willen be reiken, te verzekeren. Slechts dit nog: De Bond voor Staatspensionneering voert vooral strijd tegen een pensioen met verplichte premiebetaling en wil de kosten verkregen zien door de .belastin gen, voor alles naar draagkracht. „Wegneming van broodsgebrek op den ouden dag," zegt de Bond, „is een volksbelang, waarvoor ieder Nederlander, naar zijn of haar vermogen of draag kracht, moei bijdragen en niet alleen de loontrekkende arbeiders moeten recht op pensioen verkrijgen, maar ieder Nederlander behoort gevrijwaard te zijn tegen broodsgebrek op den ouden dag, en dat recht moet voor ieder in de Wet zijn vastgelegd!" DiVt zegt de Bond, en hij zegt ook nog, dat de arbeiders, die daartoe in staat zijn, dan vanzelf voor pensioen zullen hebben mee te betalen, maar dat daardoor dan toch van betalen zullen vrijgesteld worden hij of zij, die niets kuuneii missen, eigenlijk altijd te kort komen en juist daardoor aller minst van recht op pensioen mogen worden uitgesloten. Na deze uiteenzetting komen wij niet ons verzoek, om in Uwe vergaderingen deze zaak een ernstig punt van bespreking te doen uitmaken en bijaldien Uwe ver gadering, waaraan wij niet kunnen twijfelen, zich uitspreekt zooals de Bond voor Staatspensionneering dit bedoelt, de volgende motie in stemming te brengen De (naam Uwer organisatie) bijeen in vergadering (datum) te (plaats) gehoord de discussies; is van meening dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouder domsverzorging niet gelegd behoort te worden op den arbeid dus op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort verdeeld te wor den over allen, en het recht op pen sioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan nict-loonlrekkendcn, zoowel mannen als vrouwen. En besluit, deze motie te publiceercn en ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal. Wij houden ons beleefd aanbevolen eenige inededeeling omtrent het besluit Uwer Vereeniging te ontvangen. Namens den. Bond voor Staatspensionneering A. GROENENDAAL C.J.zn., Voorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris. P.S. Besturen van plaatselijke ver- eenigingen of landelijke Bonden, die deze circulaire niet werd toegezonden, worden beleefd verzocht, haar uit de courant te nemen, of aan te vragen bij den Alg. Secretaris A. Voorbrood, Arnhem. Wie verder wil meewerken, om door een weldadige actie een wet in het leven te roepen, waarin alle Nederlanders het recllt gewaarborgd wordt op Staats pensioen, zonder premiebetaling de kosten te vinden uit de bestaande of nog te heffen belastingen worden uitgenoodigd lid te worden ran den Bond voor Stualspensionneering. De Bond telt reeds meer dan 17000 leden in 226 afdcelingcn. Algem. Secretaris A. Voorbrood, Gemeenteraadslid te Arnhem. De minste contributie bedraagt 50 cent per jaar, in de. afdcelingcn iets meer. Krachtig worde de leuze „Géén ïiiensch meer oud én arm! Nu het feest op Koninginnedag zoo goed is afgeloopen, gevoel ik mij, als Voorzitter der „Oranje-vcreeniging" ver plicht een woord van dank te brengen aan alle ingezetenen van Amersfoort voor de waardige wijze waarop zij feest ge vierd hebben. Het was een prettig feestvierende menigte, één van zin, getuigende van de ware liefde voor het Huis van Oranje, en inzonderheid voor Koningin Wilhel- mina, een Koningin die met Haar volk meeleeft, deelt in lief en leed Harer onderdanen en door Haar persoonlijke bezoeken zich bij Haar volk zoo be minnelijk weet te maken. De taak der politie tusschen die duizenden menschen was niet gemak kelijk en toch heeft zij geen strenge maatregelen behoeven te nemen. Een woord van lof voor haar beleidvol op treden mag haar niet onthouden worden. Verder betuig ik mijn vriendelijkcn dank aan de deelnemers van liet Bloe mencorso. Niettegenstaande enkele deel nemers, zonder eenige kennisgeving, il- iekeurig waren weggebleven, maakten de uitgekomen nummers toch werkelijk een aardig geheel. De optocht was boven verwachting. Een woord van Jank komt ook toe aan den HoogEd.Gestr. lieer L. W. van Hoek, kolonel-commandant van het 5e Regiment Infanterie, voor het welwillend beschikbaar stellen der stafmuziek, tam boers en hoornblazers, welke combinatie reeds 's morgens een vroolijke stemming bracht onder Amcrsfoorts ingezetenen - aan den heer P. A. G. Serenberg voor zijn ecrcwacht, die er kranig uitzag en aan de verschillende vakvereenigingen die in 't bijzonder medegewerkt hebben tot het welslagen van don fakkelop tocht. Ook mijn dank aan de Pers, die de vereeniging zoo ter wille was. De muziekverenigingen hebben een zwaren dag gehad. Voor hen was liet weer wel wat warm en toch hebben zij er lustig op los geblazen; ook hun komt een eere saluut toe. Mijn hartelijken dank aan den WelEd Achtb. heer Burgemeester voor de vrien delijke ontvangst te zijnen huize. De Burgemcoster was met liet feest zeer in genomen; 's avonds moesten alle Besturen van de verschillende verenigingen bij licni binucn komen. De Burgemeester zeide toen o. m.nu zie ik, dat de Aniers- foorters niet alleen feest kunnen vieren, maar dat zij er behoefte aan hebben om Koninginnedag feestelijk te herdenken. Koning Willem III heeft eens gezegd: Oranje kan niet genoeg doen voor zijn volk, maar ik keer het om, het volk kan niet genoeg doen voor Oranje. En onder het „leve de Koningin" en „leve de Burgemeester" werden de glazen chain pagne leeg gedronken, terwijl buiten de eerewijn in ruime mate werden aange boden. En nu nog een enkel woord over de optochten. De stafmuziek was 's morgens maar een beperkten tijd ter beschikking van de vereeniging. Aan het Bloemencorso namen kinderen deel, van wie niet ge vergd mocht worden, dat zij langer dan twee uur in optocht mede gingen. De fakkeloptocht kon eerst om 9 uur ver trekken. Ziedaar de oorzaak, dat niet alle wijken bezocht konden worden. Het weldcmkend publiek zal het de ver eeniging zeker niet euvel duiden. Hoewel al het mogelijke is gedaan om het een ieder naar den zin te maken, zal de vereeniging mogelijk toch fouten begaan hebben; maar vergeet dan niet dat de vereeniging pas één jaar bestaat, haar eerste feest gaf, en dat alle begin moeilijk is. De Voorzitter der „Oranje-vereeniging," P. H. VAN HASELEN. Burgerlijke Staml. van 31 Aug. tot en met 4 Sept. GEBODEN: Sara Josina d. v. Hen drik Wierman en Sara Josina Smit. Lambertus Johannes, z. v. Simon Vonk en Maria van Loevczijn. Lutske, d. v. Gcrrit Gerritsen en Tetje Blocker. Theodora Ilcndrika, d. v. Ilendrikus Bernardus Rouwhorst en Clasina Vclthnizen. Evert Peter, z. v. Roelof Willemse en Grada van der Wart. Geertje, d. v. Douwe Meijer en Doortje Prins. Maria d. v. Christi- aan Fontijn en Adriana Gerth. Andre, z. v. Christianus Andreas van Veen en Johanna Antonia Schoterman. Peter, z. v. Jansje van den Hooft en Gerardus Schuur Entingh. OVERLEDENGerdina Jacoba de Groot, oud vijf weken, d. v. Jan Johan nes de Groot en Jacoba Maria van Doorn. Adrianus van de Brug, oud drie dagen, z. v. Jan van de Brug en Willcmijntje Slikvoot. Maria van den Hoek, oud 11 maanden, d. v. Hendrik van den Hoek en van Pootje van Putten. Gerrit Schepers, oud 2 jaren, z. v. Geert Schepers en Wilhelmina van de Bijl. V .V N 322 SEl'TEJI It K K A It T S. De praktijk wordt door de andere burgergeneeshceren waargenomen. hij Lccraar in Utrechtschostraat b'd Hellingstraat 36. Y0EDING5 MIDDEL K VOOR ZilëiLUNGEN Fabiv VAN HASELEN a,B00M AMERSFOORT Verricht alle voorkomende kinncii- cn biiitciischoonuiankw erken. Bestellingen worden aangenomen Tclephoon Jli'o. 145. NIEU W. PINCE-NEZ, zonder montuur bij W. F. A. GROENHUIZEN. INSTRUMENTMAKER Langestraat 42. Eigen reparatie en slijpinrichting. UEVESTKilD ISUO. - - Hamlet in lc kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, Ite.stelkantoor: Arnlienischc straat 1. „De Graaf van Atlone." met machinale haardroging voor dames. Itlaison ROBERT KECK, Langestraat 71. Tclephoon 166. Arulieiusckc .Straatweg 8. Aparte salon voor Dames. Tiiuitieriuaii en Makelaar. WEVEKSIXOEL 11. Voor den KOOKCURSUS VOOR DAMES, die Woensdag 12 Sept. zal geopend worden, kunnen tot en niet Maandag 10 Sept. nog leerlingen worden ingeschreven bij de Directrice, H. v. Viandenstr. 19. Duur van den cursus: 5 maanden; TWEE LESSEN PER WEEK.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3