IDEEEN. Advertentiën. X St.-Nicolaas Deepsgezinde firing. CURSUS Moderne Dansfilms! AFWEZIG- lp. Ip. E. Morren, B. PROPER Wzn., J. W de Vaal, Burgerlijke Staucl. A. J. VAN ZALINGEN, Maatsch. tot bev. der Toonkunst. Afd. Amersfoort. Zitting voor bespreken van lessen ZATERDAG 15 SEPT. van 12 tot 5 uur in „DE AREND." J. DE LANGE. Leeraar in het Dansen. O THEE A. van de Weg. Araersfoortsche Glazenwasscherij. Utrechtschestraat No. 34. KAMPSTRAAT 56. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Kamerbehanger. „De Eemlander" Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: Tot leeraren in solozang aan de Mu ziekschool van Toonkunst alhier, is be noemd mej. Mina Smits, Sopraanzangeres te Utrecht. De heer J. A. Haverkorn, werkzaam bij den Inspecteur der directe-belastin- gen, legde met gunstig gevolg af het examen voor Rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen Tot onderwijzeres te Stroe (gcm. Bar neveld) is benoemd Mej. J. P. van Schaick alhier. De 2e luitenants L. A. M. Ottenhoff J. Busquet en G. Kuyper van het 5e reg inf., eerstgenoemde gedetacheerd te Utrecht, zijn benoemd tot len luite nant. Eveneens word tot 1 luitenant bevorderd de 2e luit. kwartiermeester, S. P. Visser van het korps. De le luitenant Beemink behaalde Zondag te Groningen, den 5. prijs in het springconcours, met Sphinx. Bij den jachtrit van oftieren en heer- rijders, 2000 M. achter een jagermeester, met eindwedloop over SOU M., was de le luit. Roelfsema 4e, met Anita. De generaal-majoor inspecteur der infanterie J. M. Campbell, wordt Donder dagavond alhier verwacht, komende van Laren, en zal zijn intrek nemen in Hotel Reichmann. Den volgenden dag zal Z.H.E.G. het ridderkruis van de orde van den Nederl. Leeuw uitreiken aan den kolonel baron Van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en jagers, die met zijn korps in het kamp van Zeist gedetacheerd is tot het houden van oefeningen in de omstreken. Bij het 5e regiment infanterie ver trokken Zaterdag de nog voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zijnde miliciens der lichting 1901. Maandag kwam de lichting 1003 op. Dit is de derde lichting, die dezen zomer voor herhalingsoefeningen onder de wapens komt. Onder leiding van den kolonel L. W. van Hoek, commandant van het 5e reg. inf., zullen de bataljons van dat korps in den omtrek van Amersfoort van 14 tot 27 dezer oefeningen houden, onder toevoeging van detachementen ordon nansen, huzaren, trein en hospitaal-sol daten, terwijl een detachement genie troepen uit Utrecht er vanaf den 21en aan zal deelnemen. De kapitein A. F. Singels, instruc teur van de rijschool, en de kapitein van den genoralen staf V. Noe6t hebben den, door de Militaire Sportvereeniging uitgeschreven afstandsrit Maastricht Zwolle (230 K.M.) met zeer goed succes volbracht. Zij vertrokken 3 September te 5 uur v.m. uit Maastricht en arriveer den 4 September te 3 uur n.m. te Zwolle, een en ander bij een tempera tuur van ongeveer 90 graden F. (Ned. Sp.) Vrijdag en Zaterdag werden te Arn hem de feesten en wedstrijden gehou den, uitgeschreven door de Arnhemsche Gymnastiek- en Athletische club U. D. I., ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Bij de militaire korpswedstrijden wer den door het 5e Reg. Inf. alhier, de volgende prijzen behaald: 1. Geweer: 3e prijs; 2. Sabel: 2e prijs; 3. Floret; le prijs (bronzen medaille van H. M. de Koningin Moeder.) Bij de personeele wedstrijden werden de volgenden prijzen behaald. 1. Floret (85 deelnemers) le prijs: de Jong; 3e prijs Dcrogé; 2. Sabel (70 deelnemers) 3e prijs W. Deronge. In den korpswedstrijd voor particu liere vereenigingen behaalde E. M. M. A. alhier den eersten prijs. Heden avond te 9 uur zal aan het station een ovatie worden gebracht aan de muziekvereeniging „Harmonie". Hier aan zullen deelnemen de besturen van enkele vereenigingen, zoomede het muziekgezelschap van deu R. K. Volks bond. In optocht gaat men vervolgens naar café „De Kroon", waar men den prijs- winners een feestelijke ontvangst bereidt. In de Amersfoort8che Bad- en Zwem inrichting zijn diploma's nitgereikt aan de jongedames T. Noest, II. E. W. Vos en N. Rolandus Hagendoorn en aan de jongeheeren J. H. J. Hoog, W. J. van den Berg, W. Maasseu en J. I. Noest. We maken er opmerkzaam op, dat het thans verboden is door de Groen markt langs de woning van den koster der Ned. Herv. gemeente de Langestraat in te rijden. Dr. J. D. Bierens de Haan, vroeger te Hoogland, sedert 1901 predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rosendaal bij Arnhem, heeft tegen 15 November ontslag gevraagd. Bij den wedstrijd van fanfare- er. har moniekorpsen, Zondagmiddag in het Brongebouw te Haarlem gehouden werd in de 2e afdeeling, Harmonie, de twee de prijs behaald door de Muziekver eeniging „Harmonie" alhier, van de wageuwerkpluats, directeur de heer J. G. Delsalle. Uit het Zaterdag, in de algemeenc vergadering van de Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland, uitgebrachte verslag van het Schoolfonds blijkt, dat de afdeeling Amersfoort een subsidie ontving f 340. Bij den uitgever G. L. G. Veldt to Amsterdam is verschenen „De Grootste Zonde", roman van G. H. Priem. In den Natioualen schietwedstrijd op Flobert-buks, uitgeschreven door de Utrechtsche schietvereeniging „Prins Hendrik", is de stand tot dusver en vooizoover Amersfoort betreft: in den nero wedstrijd, maximum 100 punten, D. van Buuren met 90 punten den, 4den prijs; en in den korpswedstrijd maximum 500 punten, „Wilhelmina" met 24 treffers en 418 punten don 4den, en „Prins Hendrik" met 24 treffers en 382 punten den 5den prijs. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten de heeren C. J. van Zalingen, confiseur, Langestraat 1, met no. 171 en J. B. van Gijen, cargadoor, Utrechtsche weg 86, met no. 172. In den nacht van Vrijdag op Zater dag had op den Soesterweg een hoogst droevig ongeluk plaats. De heeren B. en O. besloten tegen 1 uur nog even een tochtje naar Baarn te maken, de heer B. op een motorfiets en de heer O. op een gewoon rijwiel. Bij de ge vaarlijke draai nabij het boscli van Cock Blomhoff bleek de vaart, waarmede ge reden werd te groot, zoodat do heer O., die zich vasthield aan den motorrijder tegen een boom werd geslingerd. De heer O, die aanstonds bewusteloos was, werd in het naasbijzijnde huis gebracht waarna de heer B. naar de stad tufte om geneeskundige hulp. Dr. F. A. T. Groueman, die spoedig ter plaatse was, constateerde schedel breuk en achtte vervoer naar het gast huis noodzakelijk. Ook was een glas van de stofbril in een der oogen gedrongen. De heer O. werd daarna per rijtuig naar het ziekenhuis in de Muurhnizcn vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. In de Stem des Volks lezen we Nieuw leven. Er schijnt na een langen tijd van slapte eindelijk wear eens een beetje leven te komen in de Amcrsfoortsche arbeidersbeweging. De Bestuurdersbond heeft zich voorgenomen eens ernstig de aktie ter hand te ne men. Het is te verwachten, dat binnen korten tijd eenige Takvereenigingen zich zullen aansluiten. De Tinimerliedenvereeniging ging aar dig in ledental vooruit. Ook de Schiïders- gezellenvereenigiug beweegt zich in de goede richting, zooals mede blijkt uit het met algemeene stemmen genomen besluit, om deel te nemen aan de kies- rechtbetooging met twee afgevaardigden. Een afdeeling van den Slagersgezel- lenbond zal waarschijnlijk spoedig opge richt worden. Zaterdagmiddag was de Aldegonde- straat in rep en roer, door dat een paard niet verkoos te loopen zooals zijn hooge gebieder dat wilde. Het paardje vurig en koppig, was voor een hoogst modern wagentje gespannen, en werd aan den teugel geleid door een huzaar of liever, deze trachtte het te leiden want het beest verkoos de leiding niet en wilde schijnbaar liever zijn eigen weg volgen, hetgeen den huzaar menig zweetdruppeltje kostte, daar hij groote moeite had het paard vast te houden. Undertusschen liep de eigenaar een be kend paardenkenner naast het voertuig al maar zijn best doende het beest met goede woorden ook op den goeden weg te krijgen. Maar niets hielp het paard was koppig en bleef koppig, steigerde, viel, stond weer op, sprong links en rechts, maar vooruit wilde het niet. net talrijke publiek scheen trouwens ook, niet kalmeerend te werken. Het geklots der klompen en het ge schreeuw der moeders, die angstig hun kleintjes aanmaanden, toch uit den weg te blijven, waren ook niet in staat rust te brengen aan zoo'n vurige natuur als het paardje bleek te bezitten. Ondcrtusschen bleef de eigenaar kalm glimlachend zijn paardje toespreken en deed de oppasser hijgend, geheel-op, zijn best de niet-begeerde leiding te geven. Totdat het beest zich bedacht en plotseling fierstappend naar den stal g'nfP Vele vrouwen bleven nog lang na praten over dat koppige beest, dat best ongelukken had kunnen veroorzaken, andere huismoeders waren verstandiger en zochten werkemmer en dweil weer op en gingen aan het Zatcrdagwcrk of er niets gebeurd was. In den nacht van 1 op 2 dezer is uit den tuin van den bloemist v. B. een rood koperen verwarmings toestel ont vreemd. Het mocht de politie gelukken Zondag avond reeds het ontvreemde toestel op te sporen, terwijl Maandagmorgen de vermoedelijke dader is aangehouden die na volledig bekend te hebben, gisteren naar Utrecht is overgebracht en tci beschik king van de justitie is gesteld. Het is zekere D. v. E., die hoewel pas 20 jaar oud, reeds menig uurtje in de gevangenis heeft doorgebracht. Handel en Nijverheid. Gisterenavond vergaderde de Vereeni ging „Handel en Nijverheid" in de Zwaan. Na opening door den voor zitter leest de secretaris de notulen dei- vergadering van 14 Augustus, die onver anderd worden goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde punt 1 Bespreking van do invoering van den Cheque- en Girodienst b ij de Po s t er ij en. De voorzitter wijst er op, dat dit punt aanhangig is gemaakt naar aanleiding van een schrijven van den Bond, met het verzoek mededeeling te doen over de nieening der Vcreeniging omtrent dien dienst. Dit punt is ook reeds bij de verschillende Kamers van Koophandel uitvoerig besproken en bijna algemeen is de idee geworden, dat het wensche- lijk is een dusdanigen dienst voor ons land te openen. Aanvankelijk meenden verschillende kamers, dat liet voor den groothandel van weinig nut zou zijn maar wel voor deu middenstand en den kleinhandel. Daarom is het hier in de Kamer van Koophandel betreurd, dat de hulpkantoren niet voor dien dienst zouden worden opengesteld. Eveneens releveert de voorzitter een artikel uit het orgaan „De Middenstands bond", van den heer J. II. Verster, waarin na een historische uiteenzetting over den vooruitgang van het geldver keer, het plan van den Minister van Waterstaat wordt toegejuicht. Met klem wordt echter ook daarin gewezen op het groote nut voor de kleine plaatsen. Ook in het tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie komt een artikel voor over den Cheque- en Girodienst, waarin wordt overgenomen een brief van den Oosten rijkschen correspondent van de N. R. Ct., die de invoering van zoo'n dienst zeer prijst, op grond van het groote nut dat hij in Oostenrijk doet, waar deze dienst het eerst was ingevoerd. Een der leden, zelf Oostenrijker, weet bij ondervinding welk groot nut liet Giroverkcer heeft en meent dan ook, dat het in alle opzichten steun verdient. De Voorzitter deelt nog mede, dat in de Bestuursvergadering het storten van f 5.bij het openen der rekening overbodig werd geacht. Ook werd de rentevoet van l1 4 te laag geacht en provisie te hoog. Op hot stembil jet zou de voorzitter dan ook gaarne deze drie bezwaren willen vermelden. In verschillende vereenigingen zijn ook reeds stemmen opgegaan den geldenden rentestandaard te nemen. Eenige leden meenden dat een vaste rentevoet zeer aan te bevelen is; het Rijk drijft geen geldhandel maar laat het geld circuleeren. In Oostenrijk moet een vast bedrag gestort worden, dat de Staat als standaardkapitaal houdt, terwijl het Rijk de diensten gratis bewijst. In de voorgestelde regeling voor ons land moet f 5 gestort worden, terwijl dan voor alles nog betaald moet worden. Een der leden stelt voor als de mee ning der Vereeniging weer te geven, dat de inrichting van den dienst zooals deze in Oostenrijk bestaat het meeste aanbeveling verdient. Een ander lid acht dit echter niet goed, daar dan de kleine handelsstand er niet van kan profiteeren die geen som kan storten voor het staudaard- kapitaal. Zelfs het laten staan van f25. moet te hoog worden geacht, aanbe veling zou het verdienen, dit bedrag tot f 10.terug te brengen. Verschillende leden voeren nog het woord, de invoering verdedigende aan de eene zijde, voor Nederland niet moge lijk achtende aan de andere zijde. In rondvraag gebracht verklaren 10 leden zich vóór en 5 tegen invoering van Cheque- en Girodienst bij de poste rijen, terwijl 1 stem blanco is uitge bracht. Punt 2. Bespreking van maat regelen te nemen tot bevor dering van den verkoop a con tant, wordt wegens het late uur uitge steld, en zal volgend maal no. 1 op de agenda worden gezet Hierna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder een circulaire over do vergadering tegen de pandjeshuizen 17 Sopt. te 's-Graven- hage te houden, door het Bestuur reeds met een adhaesie-betuiging beantwoord. Een gelukwensch is verzonden aan den heer Meeuwscn, bij zijn benoeming tot ridder in de Oranje-Nassauordc en aan den heer J. Smit, die 50 jaar bij de firma Grcevc en Co. in dienst ia geweest. Hierna wordt de vergadering gesloten. van 7 tot en met 11 Sept. GEBOREN: Woutertje, z. v Reijer van Willigenburg en Necltje van Effrink. -Theodora Maria, d. v. Hcitdricus Iloogers en Louisa Catharine Boelen. Gerrit, z. v. Gerrit Snijders en Wil- lemina de Graaf. Elisabeth Clara Maria, d. v. Herman Bernard Fortmann en Maria Anna Tolboom. Dirk Jan, z. v. Hendrik van der Schrecr en Lam- merdina palm. Ileerke, z. v. Leen- dert Ileerke Smit en Tcunisje Stonip- liorst. ONDERTROUWD: Hcnrich Pauls Liielit en Helena Catharina Hulst. OVERLEDENAntonie van Bogerijen, oud 71 jaren, echtgenoot van Johanna lloksbergen. Madeleine Corncli van Olden, oud 34 jaren, d. v. Rudolf Karei van Olden en Henriette Frederika Gesina Maria Dcpmer. Johanna Frederika Lieuwcs Faber, oud 3 weken, d. van Frederik Faber en Mathilda Elisabeth van der Heul. Pierre Joseph Kapel, oud dertien maanden, z. v. Lodewijk Johannes Kapel en Aaltje van Ginkel. Johannes Wilhelmus de Smit, oud 70 jaren, echtgenoot van Geertruida Lamers. Leendert Bijl, oud 84 jaren, echtgenoot van Lydia Schaft. Egbert van IJkcn, oud 2 maanden, z. van Jan van IJken eu Gijsbenje van den Bos. 383e Staatsloterij. De vijfde klasse trekt van 17, 19-21, 2528 Sept., 14 en 812 Oct. 1906, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: I vau f ÏOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van (25.000, 1 vau f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000. 3 vau f 1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200. 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore van den col lecteur A. C. R. O. Leinweber te Amers foort (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar a f3.50 per t Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van ons dochtertje betuigen wij onzen hnrtelijkcn tlauk. F. FABER. M. E. FABER— V. D. HEUL. Amersfoort, 12 Sept. 1906. - CONFISEUR. Langestraat 1, hoek Varkeii9markt. m Telephoon No. 171. 0 Weder dagelijks versch verkrijgbaar luiju beroemd 5© et. per 5 ons. I>e catechisatie wordt hervat DINSDAG 18 SEPTEMBER. Schriftelijke aangifte van nieuwe catechisanten hij Ds. E. M. TEN GATE te APEE- DOOHN. HET BESTUUR. De wehelijkKehe oefeningen van de Xangverccuiging worden hervat SI A A N DAG AVON D 17 SE PTE SI DE IC te ACHT EDEN in de MUZIEKSCHOOL. HET RESTUUK. IN V A N 3—32 S E P T E SI B E R ARTS. De praktijk wordt door de andere burgergeneesheeren waargenomen. VRAAGT: van N. .1. SMIT, Amsterdam. Verkrijgbaar in pakjes IG2© et. per ons bij Verricht alle voorkomende bfmicu- cn biiiteiiMclioouiuaakuerkcii. Bestellingen worden aangekomen Teleplioon No. 143. De Administratie van Hendrik van Viandenstraat 38, AMERSFOORT, verzoekt beleefd cventuecle reclames betreffende de bezorging der courant zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen FBIEDKICH NIETZSCHE Eene Bloemlezing uit zijne werken door G. H. PIIIEM. OORDEEL DER PERS: „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te maken." Het Vaderland. „Mol zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hier een bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen r. d dag. „Wij moeten den lieer PRIEM dankbaar zijn, dat bij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden tc lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws vld Dag. „Het komt ons voor dat de heer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkige hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, clioisics avec discernement et intelligemmenl traduites, c'est bien, cela peut déjii favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui tuf plus grand poète que philosophe." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3